Door OVB georganiseerde vergadering leidt tot conflict in de trawlvisserij De eerste gasten zijn gearriveerd de borden staan gereed Bijna 40.000 zee- en vissers schepen passeerden de pieren „Centrale voor Zeevarenden" stelt zich in geen geval achter staking Agenda voor Velsen In 1955: Trawlers varen deze week niet uit IJmuidense haven besmet" verklaard NADA en VERA uit Joegoslavië in Beverwijk Minder eenhedengrotere tonnage Haarlemse politie gaat gedrag van agenten na WOENSDAG 4 JANUARI 1956 5 Agenda voor Beverwijk „Plan West" op zijn best R.K. Woningbouwvereniging opgericht Hoge onderscheiding voor leider Hongaarse hulpactie Directeur van Openbare Werken over ontwerp- streekplan IJmond-Noord Scheepvaart Het XVIIIe Hoogovenschaak- tournooi Tijdens optreden tegen baldadige jongens DE TRAWLERVISSERS van IJmuiden, Katwijk, Egmond en Noordwijk, die de ongeveer dertig IJmuidense trawlers bemannen, blijven voorlopig tot en met vrijdag aan de wal. Ook dinsdag is geen enkele trawler na de maandag door het OVB (Onafhankelijk Vakverbond) geproclameerde proteststaking naar zee vertrokken, daar gistermiddag na een door het OVB georganiseerde, zeer druk bezochte en in de ochtend begonnen vergadering in het gebouw voor „Chris telijke Belangen" te IJmuiden om half drie werd besloten een resolutie op te stellen en te overhandigen aan de „Vereniging van Reders van Vissers vaartuigen te IJmuiden, waarin wordt meegedeeld dat de IJmuidense trawler vissers, zowel leden van het OVB, de Centrale voor Zeevarenden, de Christe lijke Bond als ongeorganiseerden, kennis hebben genomen van het voornemen van de Centrale voor Zeevarenden om besprekingen met de reders te beginnen over een nieuw loonsysteem, waarbij de vaste gage komt te vervallen en uit sluitend op percentage van de besomming en garantieloon wordt gevaren. De vissers, die ter vergadering aanwezig waren, stelden in de resolutie verder, dat deze besprekingen dan worden gevoerd buiten medeweten van een grote groep vissers (meest OVB-leden). Bij de resolutie werd een door de vissers op gesteld concept-CAO overhandigd, waarop door de reders voor vrijdag tot zolang blijft de vloot binnen dient te worden geantwoord. De waarschuwing is er aan toegevoegd, dat indien aan deze uitnodiging geen gehoor wordt gege ven, „ernstige moeilijkheden zullen ontstaan". Volgens onze telling werd de vergadering in het gebouw voor Christelijke Belangen bijgewoond door ruim 250 trawlervissers, waarbij vele leden van de Christelijke Bond en de Centrale voor Zeevarenden. Na de vergadering vernamen we van het bestuur van de Centrale voor Zeevarenden voor heen de „Centrale Bond" dat men met kracht tegen deze actie, uitgelokt door de O.V.B., zal ingaan. In geen geval zal men achter de staking staan en de Centrale zal de leden dan ook zo spoedig mogelijk advi seren weer naar zee te vertrekken. Onder de thans ontstane omstandigheden is het voor de Centrale uiteraard zeer moeilijk om besprekingen met de reders te openen over een nieuw loonsysteem. Dit systeem zal voor de opvarenden zeker geen loons verlaging inhouden, aldus het bestuur van de Centrale. De reders zijn bereid een loonsverhoging aan de bemanningen van de IJmuidense trawlers te geven, maar zij stellen er als voorwaarde bij, dat een andere loonopbouw hiermee gepaard moet gaan. De vaste gage zou dan komen te vervallen. De Centrale heeft jhans machtiging gekregen op vorige week dinsdag en deze week maandag ge houden vergaderingen om nadat de C.A.O. vier jaar geleden werd opgezegd door de Centrale Bond met de reders te gaan praten en eens aan te horen met welk voorstel de werkgevers uit de bus komen. Daarna zou de Centrale eventueel met voorstellen bij de leden kunnen komen. De vergadering Op de door het O.V.B. uitgeschreven ver gadering heeft in de eerste plaats de be stuurder de heer J. v. d. Niet gesproken. Hij had verbaasd gestaan van berichten als zouden de leden van de Centrale voor Zee varenden aan het bestuur machtiging heb ben verleend om met de reders te onder handelen over een nieuw loonsysteem. Vol gens hem was dit niet gebeurd. Door vis sers en niet „door een onbekwaam be stuurder", aldus de heer v. d. Niet is een nieuw concept C.A.O. opgesteld, waar bij de maandgages zouden worden opge trokken. Het bestuur van de O.V.B. heeft dit concept-C.A.O. aan de reders verzon den, maar er niets op vernomen. Naast de verhoging der gages stond hij voor, dat de bemanningen weer beschikken over het lever- en kuitgeld, dat de reders kleding en materiaal voor de bemanning beschik baar dienen te stellen en dat de voeding gelijk dient te worden aan die op de koop vaardijschepen. „Zonder dat de vissers er in zijn gekend is de wachtgeldregeling ver dwenen en kwam de W.W.-uitkering er voor in de plaats", aldus de heer v. d. Niet. „Het was geen verbetering". Voorts voerde hij als grief aan, dat vele vissers bij de besprekingen niet worden gehoord. Het O.V.B. wordt namelijk niet erkend. Thalia, 20 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, open van 9.30—12 en 1416.30 uur. P. v. .d. A., 20 uur: Cultureel Gebouw, j aarwisselingsbij eenkomst. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wethou der C. P. J. Maas, sociale zaken. DONDERDAG 5 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Botsende hartstochten". (Speciale voorstelling). VELSEN Raadhuis: 9.3012 uur: spreekuur wet houder R. Verbeek (openbare werken i. WOENSDAG 4 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het meisje van buiten". Luxor Theater, 19.15 uur: „Gejaagd door de wind". K.S.A., Winkeliersvereniging „Plan West", feestavond. 't Centrum, 20 uur: „Pro Juventute". Gebouw Deken Waarestraat, 20 uur: Nieuw jaarsbijeenkomst toeristenbond „Natura". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur. R.K. Leeszaal: uitleenbibliotheek van 15— 18 en 1921 uur. Lees- en studiezaal van 15—18 en 19—21.30 uur. DONDERDAG 5 JANUARI Luxor Theater, 19.15 uur: „Gejaagd door de wind". Kennemer Theater, 16.45 uur: Opening Hoogoven-schaak tournooi. 't Centrum, 20 uur: Jaarwisselingsbijeen komst Partij van de Arbeid. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Kennemer Aqua rium Vereniging. De bestuurder de heer J. Koning heeft vervolgens het in de zaal groeiende aantal vissers toegesproken. Volgens hem hebben de meeste vissers geen vertrouwen meer in de Centrale voor Zeevarenden. Deze Cen trale is als Centrale Bond jarenlang strij dende geweest om voor de Scheveningse en Katwijkse vissers een loonsysteem met vaste gage ingevoerd te krijgen. Die pogin gen zijn gestrand en nu wil men dit loon systeem, dat wel in IJmuiden toepassing vond, geheel laten verdwijnen, aldus de heer Koning. Hij ging vervolgens in op de wens tot samenbundeling van alle vissers te IJmuiden. Men zou er meer mee weten te bereiken en hij vond deze vergadering er al een manifestatie van. Van alle bonden was men hier bijeen. De invoering van het door de IJmuiden se reders gewenste loonsysteem met een percentage van de besomming en een ga rantieloon,betekent volgens de heer Koning een algehele verslechtering. Het aantal opvarenden van de trawler zal verminde ren en is de visserij niet zo goed geweest, dan gaat men met een garantieloon van maximaal f «0 naar huis. Zeventig procent van de d-Fnetvissers is dit jaar echter met gemiddeld ƒ50 per week thuisgekomen als gevolg van de slechte vangsten. „Geen OVB-initiatief" De heer J. Koning stelde duidelijk voorop dat het de O.V.B. niet om een staking te doen is. De O.V.B. wil de visserij voor Nederland behouden en verdedigen. „Geen vader in welke havenplaats dan ook, die thans zijn jongens nog op een trawler laat varen," aldus de heer Koning. „Er is geen bestaansmogelijkheid voor deze knapen, al vragen we dan slechts een sober bestaan". Ten aanzien van de door de heer v. d. Niet genoemde punten, voerde hij aan dat een IJmuidense reder al weer „smeesgeld" had verstrekt en dat een andere rederij betere voeding op de schepen heeft mee gegeven. Beide rederijen zijn ter verant woording geroepen en moesten naar het oude systeem terug. De loonsverhoging bij de koopvaardij van zestien procent was ook mogelijk, al dus de heer Koning, men heeft daar aan de rand van de afgrond geleefd. Er was geen volk. Ook vooral in dit verband mo gen de trawlvissers zich de verlaging en vernedering van het nieuwe loonsysteem niet laten opdringen, aldus de heer Koning. Hij greep nog even terug naar de in Scheveningen door jonge opvarenden ge wonnen staking, die tegen het beleid van de erkende bonden inging en heropende vervolgens zijn aanval op de bestuurders van de Centrale voor Zeevarenden, waar van geen enkel lid ooit heeft gevaren en men geen „tarbot.ie van een scholletje weet te onderscheiden". Vervolgens werden enkele suggesties ter sprake gebracht door de vergadering om de eisen van een nieuwe C.A.O. kracht bij te zetten. Het O.V.B.-bestuur stelde hier ook voorop, dat het initiatief voor een en ander uit de vergadering moest komen. Naleving van de wet Een van de vissers heeft op deze verga dering in verband met het door de reders gewenste loonsysteem, een punt aange roerd, waarvoor veel bijval was. Er varen thans kotters uit IJmuiden om de Noord met slechts zeven man aan boord. De schipper en de monteur werken in de last, terwijl niemand op de brug en niemand in de motorkamer staat. „Wanneer ik mijn hand op straat niet uitsteek krijg ik een bekeuring, ook voor de vissersschepen vraag ik naleving van de wet en controle daarop", aldus deze spreker. Door het ge ringe aantal opvarenden bij het varen op deel kan de wacht niet goed worden be mand. „We zijn vijftig jaar achter", riep deze bekende machinist uit. Suggesties en gevolgen Een hoofdbestuurder van het O.V.B. heeft als zijn mening kenbaar gemaakt, dat men op dit moment beter niet kon overgaan tot staking. Hij wilde het besluit echter gaarne aan de vergadering, aan de vissers zelf, overlaten. Of de resolutie overhandigen en een tijdslimiet van twee weken stellen, of eerst werken aan een samenbundeling van alle vissers, was tenslotte de suggestie van deze bestuurder. De in de aanhef vermelde resolutie werd voorgelezen en daarna kwam uit de vergadering het voorstel om de resolutie aan de reders te overhandigen en hun enige dagen tijd te geven. De vloot zou dan tot vrijdag binnen blijven, voor welke dag uitsluitsel wordt verwacht. Dit voor stel werd met algemene stemmen aangeno men, daar bij het stellen van de eis om binnen twee weken antwoord te hebben, toch alle schepen naar zee zouden gaan en er daarna heel moeilijk contact tussen de opvarenden kan bestaan, omdat de schepen niet tegelijk aan de markt komen. Haven besmet Er werd tenslotte een commissie van ver trouwensmannen gekozen, die de resolutie aan de secretaris van de „Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen" aan de Trawlerkade ter hand heeft gesteld. De IJmuidense haven is thans tevens besmet verklaard. Bjj de vissers op loggers en kotters zal er op worden aangedrongen niet in IJmuiden te markten. Vrijdagavond komt men bijeen om het resultaat te bespreken en desnoods de verdere strjjd te organiseren. „Geen tijd" De leden der IJmuidense redersvereni ging hebben hedenmorgen vergaderd over de ontstane situatie, maar namens het be stuur werd ons meegedeeld, dat er geen commentaar gegeven kon worden, terwijl men geen tijd had om de pers te woord te staan. Op de eerste van de drie achtereenvol gende feestavonden, die de winkeliersver eniging „Plan West" zijn consumenten aan bood, sprak voorzitter Jac. Tabak over het succes dat „Plan West" met dergelijke avonden, boottochten en cadeaux had. Hij meende, dat in het bijna 25-jarige bestaan van de vereniging bewezen was, dat het gevolgde systeem van reclame-bonnen ge slaagd was. Hij kon meedelen, dat de ver eniging met haar bijkans 100 leden kernge zond was en gegroeid was uit een dertigtal leden in de jaren omstreeks 1930. Daan Hooykaas met zijn troep artisten verzorgde het ontspanningsgedeelte. Afwis selend kwamen zang, muziek en acrobatiek ten tonele, waaraan Peter Piekos, Willy Ree, Joop de Knegt en Coos Vermeulen meewerkten. Enorm succes oogstten „de Flezki's", een goochelduo, die het toneel in een fluorescerende sprookjestuin herschie pen. „The Lucky Boys" zorgden voor mu ziek in de pauze. In Heemskerk is opgericht een R.K. Wo ningbouwvereniging. Na langdurige voor bereidingen heeft men tijdens een dinsdag avond in het KSA-gebouw gehouden ver gadering hiertoe besloten. Er had zich een voorlopig bestuur gevormd bestaande uit' de heren Put, Welboren, Mulder, Heester beek en v. d. Kolk. Onder leiding van de .heer J. Nijman heeft men op deze avond uitvoerig van gedachten gewisseld. De dis trictsvoorzitter van de KAB de heer Kor ting zette de doelstellingen van een derge lijke vereniging uiteen. Vooral in verband met de komende uitbreidingen in de IJmond is het van veel belang om invloed te kunnen uitoefenen op de woningbouw. De heer Nijman had de belangstelling graag wat groter gezien vooral van de zijde van de middenstand en uit land- en tuin- bouwkringen waren zeer weinigen aanwe zig. De contributie werd gesteld op f0.10 oer week en alle aanwezigen meldden zich als lid aan. Men besloot de ledenwerving ter hand te nemen teneinde zo spoedig mo gelijk bestaansrecht te verwerven. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door pastoor W. A. A. Berding. De heer G. N. Olsthoorn uit Amsterdam De heer G. N. Olsthoorn uit Amsterdam, leider van de stichting „Hulpactie voor Hongarije", is benoemd tot „Hongaars" rid der van het H. Graf van Jeruzalem. De Hongaarse afdeling van deze tijdens de kruistochten aan he+ einde van de elfde eeuw gestichte ridderorde heeft de 63-jari- ge Amsterdammer in haar rijen opgenomen vanwege zijn uitzonderlijke verdiensten op het terrein van de charitas, met name van wege zijn hulp aan de Hongaren in hun eigen land en in de Diasporagebieden. Maandagavond hebben de burgemeester van Haarlem en mevrouw C. G. E. M. Cremers-de Bruyn in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis hun nieuwjaars receptie gehouden. Deze officiële ontvangst, welke voor het derde achtereenvolgende jaar plaats vond, verheugt zich van jaar tot jaar in een toenemende belangstelling en een daarmee gelijke tred houdende opgewekte conversatie. Toen om tien uur de toegangsdeuren werden gesloten hadden bijna driehonderd relaties van de burge meester en gemeentebestuur het receptieboek getekend. De fotograaf legde het moment waarop de vertegenwoordiger van de Kroon in dit gewest, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en mevrouw mr. J. A. Prinsen-de Jong, hun goede wensen voor 1956 aanbieden. De directeur van Openbare Werken te Beverwijk de heer ir. L. Stoelinga, zal op dinsdag 10 januari in 't Centrum zijn visie geven omtrent het ontwerp-streekplan IJmond-noord. De heer Stoelinga is hier voor uitgenodigd door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Abbekerk, 3 v. Aden n. Suez. Alblasserarjk, 3 te Antwerpen. Alhena, 3 te Buenos Aires. Arkeldijk, pass. 2 Lands End n. New York. Aagtekerk 3 n.m. te Aden. Altair 3 te Santos. Amstelvliet p. 3 Sabang n. Belawan. Arendsdijk, 2 te Philadelphia. Avenir, 3 te Amsterdam. Annedijk, 3 v. Londen n. Rotterdam. Alamak, 3 te Khoralami. Banka 4 te Surabaja. Bonaire, 3 te Trinidad. Bennekom 3 van Curagao n. Antwerpen. Bontekoe, 3 te Makassar. Blitar, 3 v. rede Vlissingen n. Hamburg. Caltex Nederland, 3 te Rotterdam. Caltex Pernis p. 3 Finisterre n. Rotterdam. Cottica 3 v. Plymouth n. Amsterdam. DINSDAG ARRIVEERDEN TWEE lieftallige jongedames in Beverwijk. Het waren Nada Bacic, die evenals haar zuster Lubicja, haar hart aan het Hoogoventournooi heeft verpand en Vera Nedelkjovic, die het Joegoslavische enthousiasme kennelijk had overgenomen om met Beverwijk kennis te maken. Nada waardeert de vriend schapsbanden met haar Hollandse kennissen zeer en zij houdt dan ook regelmatig schriftelijk contact met haar gastvrouwe. Een pienter bescheiden meisje, ijverig studerende in de rechten, maar vol verlangen om straks achter het schaakbord te zitten. Jammer, dat haar zuster dit tournooi niet kan meemaken, maar haar studie gaat voor alles. Dit jaar hoopt Lubicja haar doctoraal Engels te behalen. Vera Nedelkjovic is de eerste vrouwe lijke scheepsbouwkundige ingenieur in Joegoslavië; haar echtgenoot is hartspecia list. Zij valt op door haar donker Servisch uiterlijk, haar mooie donkere ogen en haar beminnelijk optreden. In het bekende da- mestournooi in Moskou behaalde zij een fraai resultaat, door als no. 6 direct achter haar Russische concurrenten te eindigen. Met bijzondere belangstelling zien wij haar partij tegen onze kampioene Fenny Heems kerk tegemoet. De slanke Joegoslavische is direct na haar aankomst met de training begonnen, want de Portugese kampioen Jaocim Durao, die enkele uren na de meis jes in Beverwijk aankwam, was al gauw bereid de strijd tegen haar aan te binden. Durao leert de eerste Hollandse woorden Durao's eerste ontmoeting in Beverwijk was met de bijna 5-jarige Thilly Veldheer, die met grote verbazing de woordenvloed In 1955 zijn te IJmuiden in totaal 19.648 schepen binnengekomen, waarvan 6.963 zeeschepen, die bestemd waren voor de Hoogovens of de reis vervolgden via het Noordzeekanaal en voorts 12.685 vissers vaartuigen, die in de vissershaven binnen liepen. Er vertrokken in totaal 7.068 zee schepen, zodat vorig jaar 39.401 schepen de pieren zijn gepasseerd, wanneer men aanneemt dat een gelijk aantal vissers schepen is binnengekomen en uitgevaren. Vergeleken met het aantal binnenge komen vissersschepen in 1954, is het aantal schepen in het vorige jaar verminderd, maar is de tonnage toegenomen. In 1954 liepen in de visseröhaven 13.073 schepen binnen met een tonnage van 2.871.609 ton, terwijl in 1955 12.685 schepen binnen kwamen met een tonage van 3.087.900 ton. Zeeschepen In 1955 kwamen te IJmuiden 6.963 zee schepen binnen tegen 6.287 in 1954. Er liepen vorig jaar dus 676 zeeschepen meer binnen dan in 1954. Van deze 6.963 sche pen waren er 5.561 bestemd voor Amster dam, 341 voor Zaandam, 28 voor Buiten huizen, 23 voor Haarlem en Spaarndam, 156 voor Velsen, 396 voor binnenhaven Hoogovens, 281 voor buitenhaven Hoog ovens, 47 voor de vissershaven en 130 schepen liepen binnen als bijleggers. Er vertrokken in 1955 7.192 zeeschepen, waarvan 124 van Amsterdam komende via gem. havens, zodat 7.068 schepen de pieren passeerden. Hierbij waren 5.879 schepen van Amsterdam, 261 van Zaandam, 29 van Buitenhuizen, 24 van Haarlem en Spaarn dam, 155 van Velsen, 392 van binnenhaven Hoogovens, 277 van buitenhaven Hoog ovens, 47 van vissershaven en 128 schepen, die in IJmuiden binnenliepen als bijleg gers. December In december 1955 liepen te IJmuiden 630 schepen binnen, waarvan 57 naar Am sterdam via de gem. havens, zodat in totaal 573 schepen de pieren passeerden. Voor Amsterdam waren bestemd 491 schepen, Zaandam 29, Buitenhuizen 2, Haarlem en Spaarndam 1, Velsen 12, binnenhaven Hoogovens 45, buitenhaven Hoogovens 23, vissershaven 2 en als bijleggers 25. Er vertrokken in december 617 schepen, waarvan 37 van Amsterdam, komende .yia de gem. havens, zodat in totaal 580 sche pen de pieren passeerden. Hierbij waren 498 schepen uit Amsterdam, 19 uit Zaan dam, 2 uit Buitenhuizen, 2 uit Haarlem en Spaarndam, 11 uit Velsen, 41 uit de bin nenhaven Hoogovens, 22 uit de buitenha ven Hoogovens, 2 uit de vissershaven en 22 als bijleggers. van de Portugees over zich heen liet gaan. Het ijs was spoedig gebroken, toen Durao informeerde op welke wijze hij naar de naam van het meisje moest vragen. En even later klonk het: „Hoe heet jij, meis je?" Hierop volgde een gesprek, dat beiden helemaal niet konden volgen, maar zij vonden elkaar blijkbaar erg aardig. De eerste vriendschapsband in Beverwijk was gelegd! De sympathieke Portugees is schaakleraar op verschillende scholen en heeft ook een werkzaam aandeel in de Portugese Jeugdschaakbond. Dit verklaart wel zijn bijzondere belangstelling voor de jeugd. Hermann Pilnik, toonbeeld van sportiviteit De Argentijn Pilnik is reeds geruime tijd in Beverwijk om zich voor te bereiden voor de grote strijd. Een bijzondere grootmees ter, die men vrijwel nooit achter een schaakbord ziet zitten. Zijn voorbereiding bestaat in rust en dit is wel heel verstan dig, want na het zware tournooi in Gothen- borg had hij het ongeluk zijn enkel te breken. Hij vertoefde toen in IJsland en vertrok na een vrij onaangename operatie naar Parijs om zich daarna naar Bever wijk te begeven. Hij heeft de komende dagen heel wat goed te maken, want zijn resultaten in het vorige Hoogoventournooi waren bepaald slecht. Hij is dan ook vast van plan om zijn uiterste best te doen en de ingewijden zijn dan ook van mening, dat de jeugdige Matanovic op een grote tegenstand van de Argentijn zal moeten rekenen. Beverwijk is zijn sportiviteit, die hij bij het 17e tournooi aan de dag legde, niet vergeten. Zal hij zijn prestatie van 1951 herhalen? Matanovic, de jeugdige grootmeester Matanovic zal wel een grote belangstel ling ondervinden. Hij zal ongetwijfeld ook wel in de pers gelezen hebben, dat hij de winnaar zal worden. Dit betekent dikwijls een nadeel, want men kan dan zeker reke nen op een felle tegenstand. De Zweed Stahlberg, de grootmeester met een jaren lange ervaring, zal evenals Pilnik onge twijfeld trachten de jeugdige Joegoslaaf een lesje te geven. En dan de andere jeug dige meesters Toran en Scalarelli! Het jeugdige vuur zou weieens kunnen be tekenen, dat dit 18e Hoogoventournooi een gebeurtenis van grote verrassingen zal worden. Nederland heeft eveneens voor jong bloed gezorgd. Frits Roessel, een scha ker uit het goede hout gesneden, jong, rustig, maar een sterke wil om te winnen. Het is weliswaar een zeer zware vuurdoop voor deze Amsterdamse jongeman, maar hij heeft de karaktereigenschappen om onze Hollandse kleuren waardig te ver dedigen. Ook voor Orbaan, die voor Span jaard invalt, zal het een zware strijd wor den, maar hij heeft veel meer routine dan Roessel, terwijl ook zijn ervaring in inter nationale tournooien van belang is. Hans Bouwmeester, wiens resultaten in het 16e Hoogoventournooi nog vers in ons geheu gen liggen, zal natuurlijk alle zeilen bijzetten om zijn succes van 1954 te her halen. De andere Hollandse meesters Theo van Scheltinga en de Friese crack Haye Kramer zijn voorbeelden van gedegen schaakspelers, taai en volhardend, theore tisch uitstekend geschoold. Hoewel de Hollandse bezetting door het vertrek van Lodewijk Prins naar Indonesië en tengevolge van de match EuweDon- ner belangrijk sterker had kunnen zijn, is het gemiddelde gehalte hoger dan het vo rige jaar door de deelneming van sterke buitenlanders. Bovendien betekent het medespelen van Roessel een stimulans voor de jonge Hollandse schakers om hun spel peil op te voeren. Wij ervaren thans, dat het lang niet eenvoudig is om een tweede Euwe te worden. Hein Donner, jong en uiterst begaafd, bezit alle eigenschappen om eens grootmeester te worden, maar deze weg naar de begeerde titel vereist eigenschappen, die wij straks in het Ken- nemertheater bij Matanovic hopen te zien. Onze jonge schakers kunnen dan aan deze jeugdige speler een voorbeeld nemen.. Wij hebben een vermoeden, dat deze jongeman ons zal herinneren aan onze Euwe op jeugdige leeftijd. De Haarlemse politie stelt op het ogen blik een onderzoek in naar het optreden van drie agenten, die op oudejaarsavond in de Pontianakstraat in Haarlem bij het herstellen van de orde gebruik zouden heb ben gemaakt van de gummiknuppel. De agenten waren namelijk zo meldt de Nieuwe Haarlemsche Courant ter assis tentie geroepen omdat een aantal jongens in de Pontianakstraat bezig was met het afsteken van vuurwerk. Zij arriveerden met de politiewagen en nodigden twee jon gens uit plaats te nemen in de auto. Een derde jongen, die de auto niet had zien aankomen verweerde zich toen hij plotse ling in de kraag werd gegrepen. Twee agenten zouden hem vervolgens tussen zich in hebben genomen en een derde agent zou de jongen met de gummistok een paar slagen op het hoofd gegeven hebben. In de wagen en in het politiebureau zou de behandeling niet veel beter geweest zijn. Toen de jongen later weer thuis was en door een dokter werd onderzocht zouden er een hersenschudding, een gekneusde rib en vele blauwe plekken geconstateerd zijn. De Haarlemse politie deelde ons mede, dat er maandagmiddag reeds een begin gemaakt was met het onderzoek in deze zaak, maar hedenmiddag kon men ons nog geen nadere gegevens verschaffen. Caltex Leiden, 3 115 m. n.no. kp. Vilano. Cradle of Liberty, 2 170 m. n.nw. Socotra. Dordrecht, 3 v. Londen n. Hamburg. Daje Bohmer, 2 v. Venetië n. Triëst. Esso Amsterdam, 3 v. Sidon n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 2 v. Vlissingen n. Sidon. Elizabeth p. 3 Malta n. New York. Eendracht, 3 90 m. o. Algiers. Esso Den Haag, pass. 3 Port Soedan dwars n. Antwerpen. Gaasterkerk, 3 te Ilo Ilo. Guineekust nacht 3-4 Lagos verwacht. Garoet, 2 v. Cagayan n. San Francisco. Hestia, 3 v. Amsterdam n. Barranquilla. Helder p. 3 Wight n. Huil. Hilversum p. 3 Gibraltar n. Mena al Ahmadi. Helicon, 3 v. Cristobal n. Jacmel. Hydra, 2 120 m. nw. Port au Prince. Isis, 2 rede Liverpool. Java 3 v. Belawan n. Suez. Kopionella 3 v. Rotterdam n. Gotenburg. Kryptos p. 3 Kaap Leeuwin n. Geelong Korenia, 3 te Punta Cardon. Liberty Bell, 3 v. Port Said n. Philadelphia. Loosdrecht 4 te Bandjarshapur. Lutterkerk p. 3 Perim n. Dubai. Mapia p. 3 Ceylon n. Massawa. Mariekerk 3 v. Rangoon n. Calcutta. Marisa 3 v. Gibraltar n. Marseille. Meliskerk 3 v. Djibouti n. Penang. Meerkerk, pass. 3 Ouessant n. Antwerpen. Maasland, 3 v. Rio de Janeiro n. Santos. Nestor 3 te Mobile. Nieuw Holland, 3 180 m. o. Ceylon. Nigerstroom, 3 te Monrovia. Oldekerk, 3 te Marseille. Oranje 3 te Port Said. Prins Joh. W. Friso, 2 te Leixoes. Phrontis, 3 v. Hamburg n. Karlshamn. Prins Willem II, 4 te Moss verwacht. Polydorus, pass. 3 Socotra n. Belawan. Pieter S. 3 v. Newport n. Amsterdam. Prins Frederik Willem verw. 3 Finisterre n. Rotterdam. Prins Willem IV, pass. 2 Kp. St. Vincent naar Malaga. Roggeveen 4 te Hongkong. Rijnland p. 3 Ouessant n. St. Vincent. Raki, 3 250 m. zo. Madras. Radja, 3 v. Sandakan n. Sorong. Stad Leiden, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Stad Alkmaar, 2 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Amsterdam, 2 v. IJmuiden n. Hamptonroads Stad Arnhem, 3 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Statue of Liberty, 3 te Philadelphia. Scïliè 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Sliedrecht 3 v. Mena al Ahmadi n. Kwinana. Stad Dordrecht 280 m z. Barcelona, 4 te Genua verwacht. Straat Mozambique 4 te Hongkong. Stad Maassluis, 4 v. Casablanca te Amstredam. verwacht. Schie, 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Salawati, 3 90 m. o. ten z. Minikoy. Talisse, pas. 2 Gibraltar n. Bona. Taria p. 3 Aden n. Fao. Tomori p. 3 ten Z. v. Kreta n. Genua. Travemunde, 3 te Amsterdam. Tibia, 3 100 m. nw. Cooktown. Tjikampek, 3 v. Bintang n. Kobe. Trajanus, 2 450 m. no. ten o. Paramaribo. Utrecht, pass. 2 Gibraltar n. Port Said. Waterman 3 te Suez. Willem Ruys 3 te Pórt Said verw. W. Alton Jones, 3 320 m. z. ten o. Bombay. Woensdrecht, 3 dwars zo punt Ceylon n. Abadan Wonogiri, 3 100 m. w. ten n. Minikoy. Westertoren, 3 te Bachaquero. LTsel, 2 v. Bremen n. Rotterdam. Zijpenberg, 2 v. Bona n. Dagenham. KLEINE VAART Albergen, 3 v. Terneuzen n. Antwerpen. Albert D, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Arnoudspolder, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen Avontuur, 3 v. Vlissingen n. Londen. Alcetas, 2 te Amsterdam. Audacia, 3 v. Wisbech te Boston. Anna Henny, 3 v. Ipswich te Rotterdam. Auriga G, 3 v. Par te Amsterdam. Birum, 3 v. Rotterdam n. Huil. Boreas, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Bab T, 1 v. Bayonne n. Great Yarmouth. Cobri, 3 v. Vlissingen n. Huil. Concepcion 1 45 m. zo Kp. St. Marta Grande. Dido, 3 v. Rotterdam te Amsterdam. Daniel, 2 v. Delfzijl n. Rostock. Draco, 2 te Oporto n. Amsterdam. Diana V, pass. 3 Vlissingen n. Londen. Erasmus, pass. 3 Vlissingen n. Boulogne. Geziena Hendrika, 2 v. Bremen n. Drogheda. Gazelle, 3 v. Vlissingen n. Londen. Hoe Vinces, 3 v. Rotterdam n. Grimsby. Hof laan, 3 v. Terneuzen n. Caen. Harold, 5 v. Antwerpen te Helsinki verw. Heemraadsingel, verm. 3 v. Swansea n. Barry- dock. Hada, 3 v. Newport te Amsterdam. (lias, 2 v. Tripoli n. Cattania. Irene, pass. 3 Vlissingen n. d. Humber. Jakob Oorburg, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen John M, 3 v. Karlshamn n. Kalmar. Jaba, 3 v. Boston n. Rotterdam. Joost, 1 te Zaandam. Kaap Falga, 30 te Gefle. Kaap St. Vincent, 28 te Cuxhafen. Leendert B, verm. 4 v. Huil n. Rotterdam. Lindesingel, 3 v. Rotterdam te Dublin. Lea, 3 v. Rotterdam n. Londen. Marianne, 4 n. Parijs. Mado II, 3 v. Vlissingen n. Londen. Marietje Bohmer, 4 v. Burriana te Hamburg verwacht. Mariscal Lopez, pass. 3 Boavista n. Montevideo Meteoor, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Meuse, pass. 3 Kiel Holtenau n. Stockholm. Minerva, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Matthew, verm. 3 v. Gent n. Rotterdam. Muphrid N, 3 v. Delfzijl te Rotterdam verw. Navis, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Noordkaap, 3 v. Vlissingen n. Rotterdam. Nassauhaven, 3 v. Malmö te Kopenhagen. Olivier van Noort, 3 v. Vlissingen n. Gothenburg Oosterburgh, 3 v. Stockholm te Rotterdam. Procyon, 3 v. Londen n. Amsterdam. Ponza, 30 te Rotterdam. Stientje Mensinga, verm. 3 v. Mostaganem naar Londonderry. Stella Maris, verm. 3 v. Gothenburg n. IJm. Surte, 2 v. Poole n. Fecamp. Tagri, 3 v. Amsterdam n. Londen. Taurus, 3 v. Vlissingen n. Londen. Texelstroom, 3 v. Liverpool te Amsterdam verw. Triton, pass. 3 v. Vlissingen n. Gent. Tromp, pass. 3 Vlissingen n. Swansea. Tilly, 30 v. Sundsvall n. Zaandam. Teunika, 3 v. Amsterdam n. Hansweert. Trito, 3 v Dublin te Amsterdam. Vesta, 3 te Rotterdam n. Stockholm. Vindicat Atque Polit, 3 Le Treport verw. Vesta, 3 v. Stockholm te Rotterdam. Wega, 3 v. Swansea te Amsterdam. Westereems, 3 v. Rotterdam naar Maassluis. Westpolder. 4 v. Oporto te Antwerpen verw. Wickenburgh, 4 v. Casablanca te Duinkerken verwacht. Wim (V), pass. 3 Vlissingen n. Goole. Zevenbergen, verm. 3 v. Cardiff n. Whitehaven. Zwaantiena, 3 v. Amsterdam te Rotterdam. SLEEPVAART Gele Zee, pass. 2 Kp. de Gata met twee zuigers Noordholland, 2 970 m. w.zw. Madeira. Oceaan, 2 250 m. nw. Kp. San Antonio met twee boorpontons. Tyne, 2 580 m. o. ten n. Bermuda met ss. Letizia Montanari.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10