IN DE WERELDPOLITIEK Het drama van twee geesten Conservatieve critici eisen van Eden: heengaan of regeren Zeer grote stijging voorschotten in rekening-courant Agenda voor Haarlem Zowel besluitvaardigheid als aanzien verlorenzegt de Daily Telegraph Italiaans blad onthult communistische orders Nederlandse getuigen naar Indonesië Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad Japanse premier is bereid naar Peking te reizen Dr. Joseph Wirth overleden Ondermijning van de geest die de NAVO in stand houdt Nieuwjaarsfeest in het Kremlin voor kinderen Weekstaat Nederlandse Bank Thereon wringt zich door het Zuidpoolijs Twee vrienden van Petkof hebben zich bekeerd President Kubitschek van Brazilië naar Nederland Zeven jaar wegens doodslag Zaak-Jungschlaeger Moskou gaat Belgrado met atoomonderzoek helpen India wenst alleen hulp-zonder-verplichtingen Dodelijk ongeluk te Voorthuizen door „snijden" WOENSDAG 4 JANUARI 1956 LONDEN (Reuter) Het conservatieve blad „Daily Sketch" schrijft, dat zelfs con servatieve critici van mening zjjn, dat Sir Anthony Eden moet besluiten „te regeren of af te treden". Volgens het blad bevindt Sir Anthony zich in de ernstigste crisis van ziin politieke leven. De kwestie van de wa penleveringen aan Egypte (via België) heeft aanleiding gegeven tot critiek van de zijde van Labour. Men kan echter niet an ders verwachten, dan dat zij munt trachten te slaan uit iedere blunder. De verzending van overtollig oorlogsmateriaal wordt ech ter ook krachtig door rechtse bladen aan gevallen. De „Daily Sketch" haalt enige bladen aan, die van „dwaasheid", „schan daal en crisis" spreken. De „Daily Tele graph" spreekt zelfs van „onbeholpen hof makerij aan wispelturige Arabische staats lieden". „Daar de minister-president een des kundige in zaken van het Midden-Oosten is", zo vervolgt de „Daily Sketch", „is de critiek dodelijk". Het blad voegt er aan toe, dat, als Sir Anthony het vraagstuk van de inflatie niet onder handen neemt, zijn da gen in Downingstreet geteld zijn. Zwak heid en onhandigheid treden aan het licht bij kleine en bij grote zaken. De oppositie klaagt over de „schuchterheid" en de „be sluiteloosheid" van de eerste minister. De „Daily Telegraph" schreef dat „de huidige regering in de eerste zeven maanden van zijn bewind zowel besluitvaardigheid als aanzien heeft verloren". Het blad dringt er op aan, dat het kabinet krachtiger maat regelen neemt om de kosten van levenson derhoud in evenwicht te brengen, de staats uitgaven te beperken en de prikkel tot sparen door verlaging van de belastingen te herstellen. Witboek Sir Anthony heeft eisen van de Labour- oppositie om het parlement van reces terug te "roepen voor een debat over de wapen zendingen naar het Midden-Oosten, van de hand gewezen omdat de regering haar maatregelen reeds heeft genomen. Deze be helzen het verbieden van de uitvoer van overtollig legermateriaal, tenzij het land van bestemming garandeert dat deze goe deren niet als oorlogstuig zullen worden doorverkocht. De regering heeft een eis van de opposi tie ingewilligd: er zal een witboek, een of ficieel regeringsrapport, over de kwestie der oude Britse tanks, die via België in Egypte zijn terechtgekomen, worden uitge geven. De socialistische fractieleider, Hugh Gaitskell, toonde zich misnoegd. Hij deelde mee dat hij met zijn partijgenoten zal over leggen wat er verder kan worden gedaan. ADVERTENTIE 1 ntiMM Een vertegenwoordiger van een Belgische handel in oud ijzer te Gent heeft intussen verklaard, dat zijn firma bereid is vier honderd verbouwde Sherman-tanks aan de Britse autoriteiten terug te verkopen, mits zij een aanvaardbare prijs betalen. De tanks zijn indertijd verbouwd om in Tanganyika te worden gebruikt bij de uitvoering van het aardnotenplan van de Labour-regering. Toen dit plan een mislukking bleek, waren de voertuigen door de firma te Gent over genomen, tezamen met een partij reserve onderdelen. De Belgische vertegenwoordi ger weigerde te zeggen, of de reserve-on derdelen mogelijk afzonderlijk naar het buitenland zullen worden verkocht. TOKIO (Reuter) Premier Hatojama van Japan heeft zich bereid verklaard zijn ambtgenoot van communistisch China, Tjoe En-Lai, te ontmoeten, zonodig in China, zo meldt het Japanse blad „Asaji Sjimboen". De premier die zei dat er behoefte bestaat aan nauwere betrekkingen met China, overweegt ook de Sovjet-Unie, de Ver enigde Staten en Canada te bezoeken. BERLIJN (Reuter-AFP) De voormalige Duitse rijkskanselier (1921-1922) dr. Joseph Wirth is op 76-jarige leeftijd te Freiburg overleden. Hij was sinds de tweede wereld oorlog een tegenstander van Westduitse herbewapening. Dr. Wirth tekende in 1922 voor de republiek van Weimar het Duits- Russische vriendschapsverdrag te Rapallo. Na de laatste wereldoorlog stond hij een neutraliteit van Duitsland voor. Hij bracht enkele malen een bezoek aan Oost-Duitsland en verscheen op betogingen in West-Duitsland, die door de communis ten waren georganiseerd. Na een conferen tie in 1951 met Oost-Duitse en Sovjet functionarissen in Oost-Berlijn pleitte hij krachtig voor besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland over de Duitse eenheid. In december 1953 en februari 1954 bezocht dr. Wirth de Sovjet-Unie, waar hij werd ont vangen door de Sovjetminister van Buiten landse Zaken, Molotov. In de dagen voor het nazi-bewind was dr. Wirth leider van de rooms-katholieke Duitse centrumpartij. Hij verliet Duitsland in 1933, keerde in 1945 terug en stichtte een neutralistische „Duitse Unie"-partij. Volksstemming te Harlingen over de havenbrug Een aantal vrijwilligers is op het ogen blik bezig de Harlingers huis aan huis te bezoeken om door middel van een referen dum de gemeenteraad er van te overtuigen dat de havenbrug, die moet verdwijnen volgens een door de dienst van de Provin ciale Waterstaat ontworpen plan voor nieuwe zeeweringen, voor de stad behou den moet blijven. Een Harlin^ ingezetene, waterbouwkun dig ingenieur F. A. van Ruyven, heeft thans een nieuw plan gepubliceerd, dat in hoofdtrekken gelijk is aan dat van de Pro vinciale Waterstaat, maar waarbij de brug over een grotere doorvaartwijdte behouden kan blijven, zonder dat de kosten van het gehele project zullen stijgen. Dit plan is gepubliceerd met een verklaring van ir. K. J. Lieuwen, oud-ingenieur Rijkswater staat, directie bruggen, die het nieuwe pro ject technisch zeer wel uitvoerbaar acht. ROME (United Press). „II Popoio", het blad van de Italiaanse Chris ten democratische partij, dat te Rome ver schijnt weet te melden, dat de West-Euro- pese communistische partijen geheime or ders hebben uit Moskou om een nieuw of fensief te beginnen tegen de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie en de West- Europese Unie. De orders zouden de vol gende aanwijzingen bevatten: organiseren van „publieke druk" tegen de Westelijke defensieplannen; een neutrale en afzijdige houding jegens de NAVO en de WEU; scheppen van een stemming van vrede en een ontwapeningsmentaliteit, ten einde de bondgenoten van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten onwillig te maken, gro tere inspanningen voor de bewapening te getroosten. De instructies, aldus „II Popoio", hebben de communistische centrales in Rome, Pa rijs en Hamburg in mei bereikt. De partijen moeten om de veertien dagen verslag uit brengen van hun verrichtingen. Verder bevatten de orders nog deze aan wijzingen: oprichten van „volksfronten" met andere links partijen om de aandacht van de communistische partij af te leiden; infiltratie van alle Westduitse organisaties die niet uitgesproken voorstanders van een nauwe band met het westen zijn; stich ten van „linkse blokken" in Italië en Frankrijk, alsmede penetratie van de Oostenrijkse socialistische partij. Het communistische document begint volgens „II Popoio" met een opsomming van „feiten", waaruit zou moeten blijken dat de Westelijke mogendheden aan de vooravond van een ernstige politieke cri sis staan zoals de Leninistisch-Stalinisti- sche leer wordt voorspeld. De Westelijke mogendheden pogen zich volgens de in structie uit Moskou in stand te houden door een nieuwe oorlog te ontketenen. De con- munistische partijen, aldus de instruc tie, hebben overal de plicht, de uitvoering van deze plannen te verijdelen. LONDEN (United Press). 2500 Rus sische schoolkinderen hebben Nieuwjaars feest in het Kremlin gevierd met grootva- dertje Vorst, een sneeuwfee en Petroesjka bij een Nieuwjaarsboom met kunstmatige sneeuw. De kinderen werden eerst door de oude kathedraal rondgeleid. De Nieuwjaars boom was op het Sobornajaplein opge steld. Twee wagonladingen versieringen en tweeduizend lampjes waren er in aan gebracht. Volgens radio-Moskou dansten de kinderen op de brede trappen van het Kremlin, waar zij verwelkomd werden door clowns onder wie hun favoriete Pe troesjka. Kunstmatige sneeuwvlokken vie len van boven, terwijl de straten van Mos kou met echte sneeuw bedekt lagen. Achter het podium ontwaarde men de contouren van een stuwdam de Koe- bisjevdam in de Wolga,. die in de loop van dit jaar in bedrijf zal worden genomen. Meisjes met verlichte sterren in hun han den renden naar voren om „de electrische stroom" te verbeelden. Daarop kwam grootvadertje Vorst aan, vergezeld van gasten uit China en de volksdemocratieën. Het Sovjet-kerstmannetje kondigde aan, dat er zich bij zijn gevolg ook een gast uit India bevond. De kinderen riepen daarop „Indiërs en Russen zijn broeders". Een Indiaas meisje stapte uit een grote doos en hing grootvadertje Vorst en de sneeuwfee bloemenkransen om. Vervolgens werd er gezongen en gedanst, terwijl meis jes in oud-Russische costuums geschen ken uitdeelden. Dinsdagmiddag zijn van Schiphol elf getuigen a decharge in het proces Jungschlaeger naar Djakarta vertrokken. We zien hen hier staande voor het K.L.M. toestel even voor het vertrek. x De eerste verkorte balans van de Neder landse Bank in het nieuwe jaar bevat enkele markante mutaties. De voorschotten in rekening-courant, waarvoor de handels banken een rente van 3 percent hebben te vergoeden, zijn met niet minder dan 212 miljoen gestegen tot 263 miljoen. Het was te verwachten, dat de handelsbanken, ge zien de grote bedragen die door het be drijfsleven -in deze periode gevraagd wor den, over zouden moeten gaan tot het op nemen van dit „dure geld" bij de Centrale Bank, doch een dergelijke exorbitante stij ging was niet verwacht. Het tegoed van de handelsbanken, dat vorige week gedaald was tot 462 miljoen, is door het opnemen van deze voorschotten versterkt tot 527 miljoen. Dit is ongeveer het bedrag dat zij verplicht zijn bij de Centrale Bank rente loos aan te houden. Een tweede opmerkelijke verandering is het verdwijnen uit de bankstaat van de post bankbiljetten in omloop, oude uitgif ten. Deze post paraisseerde sinds 8 oktober 1945 op de verkorte balans. In de laatste bankstaat van 1955 bedroeg de totale hoe veelheid oude bankbiljetten in omloop nog 27.798.565. Dit bedrag is mede te beschou wen' als winst van de geldzuivering en is ingevolge een vroeger gesloten overeen komst tussen de Bank en de Staat ten goede gekomen aan laatstgenoemde. Hierdoor en door ontvangen belastingen is het tegoed van de schatkist met 131 miljoen ge stegen tot 456 miljoen. Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée DAVITAMON-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS WOENSDAG 4 JANUARI Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „The tall men", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Bestemming Mars", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De koninklijke reis", alle leeft., 2.30, 7 en 9 uur. Studio: „Penny Whistle Blues", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Brokkenpiloten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De pas des doods", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 5 JANUARI Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De konink lijke reis", 10 en 11.30 uur en „The tall men", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Bestemming Mars", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De konink lijke reis", alle leeft., 2.30, uur en „Napo leon", 14 jaar, 9.15 uur. Studio: „Penny Whistle Blues", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Brokkenpiloten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het eeuwige verlangen, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 20 uur, Charlotte Kohier in „Frasquita". Gebouw Sint Bavo: 10 en 14.30 uur, Kindercircus „Lamberta". Gebouw Sint Bavo: 20 uur, Filmavond over Austra lië, Amerika en Canada. Zuiderkapel: 20 uur. De heer J. A. Bruyn spreekt over „De zil veren bazuinen". EEN VAN DE merkwaardigste problemen, waarmee het mensdom het jaar 1955 uitgetreden en het nieuwe jaar binnengegaan is, wordt gevormd door de vraag: is de geest van Genève dood, of leeft hij nog? Het is moeilijk, daar een definitief antwoord op te krijgen of te geven. Het al of niet overleden zijn van deze legendarisch geworden geest wordt aan de twee kanten van het IJzeren Gordijn verschillend beoordeeld. Uit de Nieuw jaarsboodschap is dat duidelijk gebleken. Volgens Oost is hij nog springlevend, doch in het Westen rouwt men ondubbelzinnig en hardnekkig aan zijn doodsbaar. Waaraan denkt men in zo'n verbazingwekkend geval van menningsverschil? Aan de mogelijkheid, dat beiden gelijk hebben, om dat zij twee verschillende geesten bedoelen. Er zijn waarschijnlijk twee geesten geweest, waarvan er een inderdaad is gestorven op de marteltafel der politieke vetes, terwijl de andere de dans ontsprongen is, omdat hij nooit op een conferentietafel is uitgestrekt geweest om met woorden te worden doodgeslagen. Een dramatisch gegeven! De geschiedenis der twee geesten Om klaarheid in deze gecompliceerde dramatiek te brengen, moeten we ons „in de geest" begeven naar de wieg van „de geest van Genève", die uiteraard in Genève stond. En we moeten nagaan, onder welke omstandigheden en onder invloed van wel ke conceptie hij geboren werd. Als echte detectives moeten we proberen zijn iden titeit vast te stellen, waarbij we gelijk aan onze veronderstelling inderdaad tot de conclusie komen dat het een tweeling is geweest. Welnu. De geest van Genève werd ge boren tussen 18 en 24 juli 1955 tijdens de conferentie van regeringshoofden der vier grote mogendheden. Helaas was er verder niemand bij de geboorten aanwezig. Pas later werd de wereld duidelijk, dat een merkwaardige, spirituele persoonlijkheid het levenslicht had aanschouwd, wiens luiermand gevuld was met glimlachjes en buiginkjes en wiens wiegebed bestond uit de rozebladeren van vriendelijkheden en begrip. Laten we nu niet ontkennen dat wij de jonggeborene met vreugde hebben begroet en hem een lang leven, een eeuwig leven hebben toegewenst. Helaas hebben we niet beseft, dat het een tweeling was en dat de beide spruiten onmiddellijk na de confe rentie gescheiden werden en in verschillen de richtingen meegenomen. Hadden we dat geweten, dan zou het ons niet zozeer ver baasd hebben, dat de een dood ging en de andere bleef leven. Want de ene vond geen levensvervulling, terwijl de andere al dade lijk een uitstekende betrekking kreeg. Tot zover deze vèr-doorgevoerde beeld spraak. Zij paste echter in de door de praktijk reeds bevestigde theorie, dat het Westen de geest van Genève èl te idealis tisch heeft geïnterpreteerd, zodat hij hier, in de wereld van het Atlantisch Pact, on mogelijk in leven kon blijven, evenmin als welke andere illusie ook. Het Westen pre tendeerde te menen, dat de Russische wel willendheid en tegemoetkoming gekris talliseerd in Boelganin's minzaamheid zou resulteren in een toegeven aan alle Westelijke wensen en een erkennen van de situatie, die het Westen had geschapen. Een dergelijke interpretatie was het gif voor de jonge geest van Genève, dat niet anders dan dodelijk kon zijn. Maar waarom bleef zijn tweelingbroer te Moskou zo bloeiend in leven? De mannen van het Kremlin zijn als ingewijden in het gestel en de levensvat baarheid van de jonge geest, als zijn makers zelfs, handiger met hem omgesprongen. Zij maakten hem uit dwingende noodzaak en hielden hem in leven uit zelfbelang. Zij hebben niet gemeend, dat het Westen nu plotseling het Atlantisch Pact zou opheffen en de Oostduitse republiek erkennen, of dat de herbewapening zou worden stop gezet en de atoombommen der Verenigde Staten op de schroothoop zouden worden geworpen. Zij hebben blijkbaar geen enkele illusie gehad en de geest van Genève be schouwd als een bescheiden, pril aanloopje tot een ietsje meer voor allen nuttige ver draagzaamheid, die echter voorshands geen enkel probleem zou oplossen. Inderdaad is geen enkel probleem uit de wereld geholpen, nadat de regeringshoof den handenschuddend huns weegs waren gegaan. Inderdaad bleef het Duitse vraag stuk in al zijn complicaties bestaan, bleven de Amerikaanse en Russische troepen in het verdeelde Duitsland, bleef Berlijn een in stukken gehakte en omstreden stad. Doch de geest van Genève kón ook niets oplossen. De wereldpolitiek is niet geba seerd op sentimenten, op persoonlijke sym pathieën of antipathieën of op glimlachjes en boze woorden. De wereldpolitiek is een hard, zakelijk vooral zakelijk! en reëel geval, de som van factoren en figuur van kruisende krachtlijnen. Een mathema tisch geval, zou men bijna zeggen, dat men met rekenen en tekenen moet zien te klaren. In dit mathematisch geval had de geest van Genève een koele, zakelijke doch nut tige cijfering moeten zijn. Een cijfering, die voor- en nadelen van internationale sa menwerking, oorlogskansen, bewapening, ontwapening, afzetmogelijkheden, produc tiegetallen en wereldeconomie tegen elkan der had moeten afwegen, waarvan de uit komst ongetwijfeld slechts „vrede, vrede, vrede" zou hebben gegeven. Want vrede is heden ten dage geen vriendelijkheid meer, het is geen ideaal en geen illusie, het is een met nuchtere cijfers te berekenen be- langennoodzaak voor iedere politicus, voor ieder land, voor ieder mens; vooropgesteld dat deze politicus zijn dienende taak ver staat, dat dit land zijn afhankelijkheid van het wereldbestel inziet en dat deze mens zich een lid van de gemeenschap voelt. De geest van Genève, die mee naar Mos kou ging, had meer levenskansen dan het bleke jongetje, waarmee de Westelijke wereld zichzelf opscheepte. De interpretatie die de Russen aan het gelegde contact gaven, was reëler en zakelijker, bood meer mogelijkheden en was logisch. De ijdele wensen van het Westen met betrekking tot radicale oplossingen waren schoon, doch daarom niet minder ijdel. Inderdaad, ónze geest van Genève is dood. Het zou prachtig zijn geweest, wan neer 1955 aan de Duitsers behalve een in trede in het Atlantisch Pact en een nieuwe Wehrmacht, ook nog een hereniging op Westelijk-democratische grondslag zou hebben geschonken, want zij zouden dan meteen een van de belangrijkste mogend heden der wereld hebben gekregen, met alle ontplooiingsmogelijkheden van dien. En het zou prachtig geweest zijn, als het Russische machtsgebied zou zijn terugge- slonken tot achter de Oder. Maar wie dit alles van die prille geest van Genève ver wacht heeft, moet een naïeve instelling hebben gehad. Het is echter zó, dat het Westen pretendéérde, die verwachting te hebben. Onze werkelijke verwachtingen zijn we zelf nooit te weten gekomen. Voor 1956 is de conclusie gewettigd, dat er nog steeds een geest van Genève levend is. Hij kan weinig doen, hij betekent slechts een minieme, en van alle illusies gespeende voortgang. Doch het verschil tussen een dode en een levende is nog altijd even groot als het verschil tussen niets en alles. In dit geval geldt dat evenzeer, ook al hebben we het over geesten; die eigenlijk geen grens tussen dood en leven erkennen. J. L. Op de geldmarkt is de situatie, zoals be grijpelijk, niet veranderd. Daggeld is zeer krap en blijft 1 percent noteren. De netto deviezenreserve is in de afgelopen week met circa 21 miljoen achteruitgegaan tot 1.389 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd met f-'3.275 miljoen. De Cen trale Bank heeft voorts 1 ton schatkist papier afgegeven, waardoor de desbetref fende post is verminderd tot 322,2 mil joen. Het rijk heeft in de afgelopen week schatkistbiljetten afgelost tot een bedrag van ruim 40 miljoen. Voorts is de chartale geldhoeveelheid in het nieuwe jaar met nog 4 miljoen ge stegen tot 3.958 miljoen. De bijzondere rekening bleef onveranderd en andere saldo's credit zijn met 23 miljoen'toege nomen tot 83,5 miljoen. Een verklaring van deze laatste mutatie is zonder nadere gegevens niet mogelijk. LONDEN (U.P.) Het Britse expeditie schip de Thereon vordert volgens met ver traging aangekomen berichten uit het Zuidpoolgebied, langzaam door het Poolijs in de richting van het Antarctische vaste land. Zondag bevond het schip zich in de Wedell-Zee op 69 graden zuiderbreedte en 25 graden westerlengte. MOSKOU (Reuter) Twee voormalige aanhangers van Nikola Petkof, de Bul gaarse oppositieleider die in 1947 door de communisten op beschuldiging van verraad werd terechtgesteld, hebben in een brief aan een te Sofia verschijnend blad hun spijt betuigd over hun optreden, zo meldt het Sovjet-Russische persbureau Tass. De twee mannen, Boris Boembarof en Christo Stratef, veroordeelden hun vroeger optre den tegen het communistische „Vaderland se Front" en riepen hun voormalige mede standers op, zich weer bij deze beweging aan te sluiten. Petkof leidde de verzetsbeweging in Bul garije. Hij tekende de wapenstilstands overeenkomsten met de Duitsers. Hij werd ter dood veroordeeld, omdat hij, volgens de communisten, een gewapende groep leidde die de regering omver wilde werpen. Tegen zijn terechtstelling heeft Londen krachtig geprotesteerd. De Britse regering sprak toen van een „gerechtelijke moord". RIO DE JANEIRO (United Press).— De gekozen president van Brazilië die nog niet in zijn ambt bevestigd is, Juscelino Kubit schek, is uit de hoofdstad Rio de Janeiro naar de Verenigde Staten vertrokken. Het is het begin van een goodwillbezoek aan zeven naties, dat ten doel heeft buiten lands kapitaal naar Brazilië te trekken. Op zijn tournee komt hij ook in Nederland. Hij slaat Groot-Brittannië over wegens gebrek aan tijd. Kubitschek gaat naar West-Duits land, Frankrijk, Italië, Portugal en Spanje. Op 23 januari zal hij in Rio terug zijn. Kubitschek zal president Gronchi van Italië uitnodigen voor een bezoek aan Bra zilië, dat veel aan zijn Italiaanse immi granten is verschuldigd. Brazilië heeft in grote aantallen industriële en agrarische werkkrachten nodig. Hij is van plan Bra zilië in zijn vijfjarige ambtstermijn een halve eeuw vooruit te brengen. Het reisgezelschap van Kubitschek be staat uit dertien personen, onder wie Ed- mundo Barbosa da Silva, de chef van de economische afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken en Roberto Cam pos, de directeur van de nationale bank voor economische ontwikkeling. De rechtbank te Utrecht heeft de 42-ja- rige grondwerker A. van de W. te Utrecht wegens doodslag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven jaar zonder aftrek van voorarrest. De eis was acht jaar. De verdachte had in de avond van 22 oktober een café bezocht, waar hij met zijn twee broers onenigheid kreeg. Men ging de kwestie buiten uitvechten, waarbij A. van de W. zijn broer J. van de W. met een mes een steek in de linkerlong en het hart toe bracht, tengevolge waarvan deze broer kor te tijd later is overleden. Met een KLM-toestel zijn van Schiphol elf Nederlanders, onder wie zeven vroegere leden van de voormalige Nederlandse mili taire missie in Indonesië, allen op uitnodi ging van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, naar Djakarta ver trokken om daar als getuigen a décharge gehoord te worden in de processen tegen Jungschlaeger en Schmidt. Deze getuigen zijn: generaal-majoor A. J. A. Pereira, het voormalig hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, die vergezeld wordt door zes leden van zijn vroegere missie: luitenant-kolonel W. Wierda, luitenant-kolonel L. B. Duitz, majoor J. van Tuin, luitenant R. J. Nolten, onder-luitenant J. Koenders en de ser geant Verschoor. Van deze zeven Neder landers hebben er verscheidene jarenlang in Indonesië gewoond en na de bevrijding eerst in het KNIL gediend, later in het koninklijk leger en tenslotte in de mili taire missie. Vóór 1953 zijn zij allen naar Nederland teruggekeerd. Onder de overige getuigen bevinden er zich twee, die eveneens in Indonesië zijn geweest: de heer E. de Vries, gezagvoerder bij de K.P.M. en de heer A. Synia, gewezen administrateur van ondernemingen in In donesië. De laatste twee getuigen zijn nim mer in Indonesië geweest doch zullen wor den gehoord, omdat zij Jungschlaeger in Nederland hebben ontmoet. Zij zijn de heren E. J. Pantus, een pensionhouder te Maastricht, bij wie Jungschlaeger destijds heeft gelogeerd en de heer E. J. H. Bertin, procuratiehouder van de Amsterdamse Bank in Maastricht. Deze getuigen werd op Schiphol uitge leide gedaan door het hoofd van het bureau reiswezen van het ministerie van Buiten landse Zaken uit Den Haag, C. Baron van Heerdt. BELGRADO (Reuter) Joegoslavië en de Sovjet-Unie hebben besloten tot samen werking op het gebied van het kernonder zoek en het vreedzaam gebruik van kern energie. Volgens het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg hebben delegaties van Joegoslavië en de Sovjet-Unie te Moskou overeenstemming bereikt over een ont- werp-overeenkomst voor samenwerking op atoomgebied, die in Belgrado zal wor den getekend. De afgevaardigden onder zochten de mogelijkheid van 'n uitwisseling van atoomdeskundigen en van Sovjet- steun voor de bouw van een proefreactor in Joegoslavië. De Joegoslavische delegatie bezichtigde atoomcentra in de Sovjet- Unie. AGRA (AFP) Premier-Nehroe van India heeft op een grote openbare verga dering te Agra de kwestie-Goa breedvoe rig behandeld en verklaard, dat hoe eerder de Portugezen het gebied verlaten hoe be ter. De Sovjetleiders hadden tijdens hun bezoek aan India na rijp beraad het stand punt van India gesteund. Zij waren aan geen enkele druk van de zijde van India blootgesteld geweest. Het was „belachelijk" te zeggen, dat India de verklaringen van premier Boelganin en eerste partijsecreta ris Kroesjtsjev niet zou goedkeuren. Nehroe herhaalde, dat India de kwestie- Goa op vreedzame wijze wil oplossen. In dia haat geweld, omdat hiermee geen kwestie opgelost maar nieuwe geschapen worden. Nehroe verklaarde voorts, dat India nimmer buitenlandse hulp, die verplich tingen of verlies van vrijheid inhoudt, zal aanvaarden. „Wij bemoeien ons met nie- mands zaken en zullen ook geen inmenging in de onze dulden". Hij verzocht zijn toe hoorders niet te veel te rekenen op bui tenlandse steun maar veeleer te bouwen op eigen kracht. Dinsdagavond is op de Apeldoornse Straat ter hoogte van de Bosweg te Voort huizen een ongeluk gebeurd, dat aan de 31- jarige heer J. van de B. uit Hilversum, ver tegenwoordiger, het leven heeft gekost. Hij kwam met zijn personenauto uit de richting Apeldoorn en „sneed" in de bocht bij het inhalen een voor hem rijdende andere auto. Uit tegenovergestelde richting naderde een papierwagen van de firma P. uit Zutphen. De heer Van de B. zag geen kans om deze wagen te ontwijken en botste er in volle vaart met zijn auto tegen. Hij werd op slag gedood. De personenauto werd totaal ver nield en de papierwagen kreeg zware scha de. Het slachtoffer was gehuwd.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5