Onbekwameburgemeester kanselier van West-Duitsland DR. KONRAD ADENAUER TACHTIG JAAR HAMEA Geboorte-overschot leidde tot sterke aanwas der Nederlandse bevolking Ruwe, rode handen Autoritair, hooghartig, eigenzinnig en berekenend op een eenzame post Trek uit Noordelijke provincies en Zeeland naar andere delen van het land Scholieren kwamen niet meer door verkeers stroom heen Oermensen Verkeersbalans van de hoofdstad Onverzettelijk Landverraad Onbekwaam Noodgedwongen Twintig scholen in de hoofdstad beginnen nu om kwart over negen Kerkelijk Nieuws Sfinxachtig Dr. Albert Schweitzer in Lambarene teruggekeerd Meer ongelukken, maar geen hoger dodencijfer Voordrachten voor buiten landers in Den Haag over Nederland Meeste Spaanse studenten in Madrid tegen Franco Eis van gymnasiast tegen Amsterdam afgewezen Zeepost -DAG 5 JANUARI 1956 t - i. ...i ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Konrad Adenauer die vandaag tachtig jaar wordt, heeft als bondskanselier van West-Duits- land efen belangrijk aandeel gehad in de internatio nale politiek. Zijn invloed daarin zal ongetwijfeld nog lang merkbaar blijven. Churchill heeft hem in het voorjaar van 1953 „de verstandigste Duitse staatsman sedert Bismarck" genoemd en voor de Amerikanen is hij de belangrijkste politicus van Europa geworden. Zijn binnenlandse tegenstanders daarentegen ver wijten hem, dat hij te.veel naar het pijpen van de grote Westelijke mogendheden danst, vandaar dat zij hem spottenderwijs „de kanselier van de geal lieerden" noemen. Adenauer is een autoritaire, hooghartige, eigenzin nige en berekenende figuur, die niet veel vrienden heeft. Zelfs zijn naaste medewerkers klagen er over dat hij hen in menselijk opzicht op een afstand houdt. In zijn onmiddellijke omgeving wordt hij ge woonlijk „Der Alte" genoemd. Net als de kapitein van een schip wil „de ouwe" over alles de baas blijven. Adenauer heeft zijn leven lang in het Rijnland ge woond. De familienaam stamt uit deze streek: Adenau is een oud stadje ten zuidwesten van Bonn, niet ver van het dal van de Ahr. Hij werd op 5 januari 1876 in Keulen geboren. Konrads vader had een betrekking bij de rechtbank in Keulen. Zijn salaris was nauwelijks toereikend om zijn vier kinderen een behoorlijke op voeding te geven. Toen Konrad op het gymnasium was gaf hij bijlessen om wat te verdienen. Hij wilde jurist worden. Maar zijn beide broers studeerden ook al. Konrad kwam eerst op een bankierskantoor en kreeg op achttienjarige leeftijd een studiebeurs voor de uni versiteit in Freiburg. Hij studeerde hard. Doorgaans zat hij tot diep in de nacht bij het licht van een petroleum lamp over zijn boeken gebogen. Als hij zijn ogen moei lijk open kon houden, stak hij zijn voeten in een Dak met koud water. Dr. Konrad Adenauer Het taaie uithoudingsvermogen, dat hem in zijn jeugd al kenmerkte, en van de mees te anderen onderscheidde, heeft Adenauer nimmer verlaten. Tot voor kort werkte hij meestal veertien tot achttien uur per dag. Daarnaast brengt het kanselierschap talrijke vertegenwoordigende plichten me de en lange reizen per auto of vliegma chine. Meer dan vijf of zes uur nachtrust scheen hij tot voor kort niet nodig te heb ben. Om zes uur des morgens was hij vaak al uit de veren. Als de zittingen van de Bondsdag soms tot laat na midder nacht duurden en bijkans alle anderen in de zaal van wie de meesten veel jonger waren dan hij er doodmoe uitzagen zat Adenauer onbeweeglijk in de hoge, zwarte ministersbank en zijn gezicht vertoonde geen spoor van afmatting al was het dan zoals altijd wasbleek. Adenauer heeft niet alleen een ijzeren wil, maar ook een ijzeren gestel. Roken doet hij niet. Hij is mischien omdat hij Rijnlander is niet afkerig van een glas goede wijn. Toen Adenauer in 1901 afgestudeerd was, werkte hij enige tijd bij de rechtbanK in zijn geboortestad Keulen. In 1906 kwam hij op het bureau van „Geheimrat" Jausen; een van de voornaamste advocaten van de stad, die voorzitter van de Keulse fractie van de Rooms-Katholieke centrum-partij was. In datzelfde jaar werd Adenauer, die zich ook bij het centrum aangesloten had, wethouder van Keulen. Twee jaar tevoren was hij met Emma Weyer in het huwelijk getreden, die hem twee zoons en een doch ter schonk. Een van die zoons, Max, is thans „oberstadtdirektor" van Keulen. In 1912 werd Adenauer, ondanks de tegen stand van de liberalen, tot plaatsvervanger van de burgemeester benoemd en toen de „Oberbürgemeister" Wallraf in 1917 als staatssecretaris naar Berlijn vertrok, werd Adenauer zijn opvolger. In februari 1918. - - deed hij bovendien zijn intrede in het Prui- j zÜn salaris. Later dook hij onder in een deelde een arbeiders- en soldatenraad de lakens uit. Adenauer mocht in het gebouw blijven en werd tot voorzitter benoemd van een „welvaartscomité". Kort daarop deden de eerste Britse bezettingstroepen hun in trede in Keulen. Een jaar na het einde van de eerste we reldoorlog hertrouwde Adenauer. Uit zijn verbintenis met Auguste Zinsser zijn twee zoons en twee dochters geboren. Na het einde van de tweede wereldoorlog bleek, dat Auguste in de verte verwant was aan de vrouw van de Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland McCloy. Adenauer l'iet in Keulen een grote in dustriehaven bouwen en hoopte dat zijn stad de grootste binnenhaven en centrum van Europa zou worden met rechtstreekse verbindingen naar Engeland, Nederland, België en Frankrijk. Hij opende het jaar beursterrein aan de overkant van de Rijn, en deed de eeuwenoude universiteit van Keulen, die in 1388 was opgericht, en in 1798 door de Fransen was gesloten, in 1919 herleven. De faculteiten van de medicijnen en de staatswetenschappen verleenden hem het ere-doctoraat. Later werd Adenauer doctor honoris causa van tal van buiten landse universiteiten. Inmiddels was hij ook voorzitter van de Pruisische staatsraad in Berlijn geworden. Tot 1933 heeft Adenauer Keulen tot steeds groter bloei gebracht. De nazi's maakten daar een einde aan. Toen Hitier een bezoek aan de stad zou brengen, liet „Oberbürgemeister" Adenauer alle haken- kruisvlaggen, waarmede de Keulse natio- naal-socialisten de Rijnbruggen kwistig hadden versierd, naar beneden halen om dat ze 5»ch het embleem van de staat noch dat van de stad Keulen waren. Adenauer werd beschuldigd van „landverraad" en wanbeheer. Hij moest Keulen verlaten, voorlopig met behoud van drie kwart van Benedictijnen-klooster maar in 1944 werd hij in zijn woning in Rhöndorf aan de voet van de Drachenfels, gearresteerd en naar een concentratiekamp gebracht. Adenauer was 57 toen de nazi's hem van zijn burgemeesterstoel verjoegen, en hij was 69, toen het „duizendjarig rijk" alweer uit was. Toen de geallieerden Duitsland in 1945 binnenrukten, maakten ze Adenauer meteen in mei burgemeester van Ko blenz. Een maand later was hij weer „Oberbürgemeister" in Keulen. Adenauer vroeg de bezetters de bevolking beter en geregelder op de hoogte te houden van de gebeurtenissen, niet het minst om geruch ten tegen te gaan. „De Duitsers", zo zei hij, „zijn gewend dat men hen zegt wat ze moe ten doen. Thans is het meer dan ooit nodig, dat men hen vertelt wat hun staat te wach ten en wat ze moeten doen. De bezetting is voor lange tijd noodzakelijk, want Duits land is niet in staat zich zelf te regeren. Om het volk moed en hoop te geven, moeten we echter zoveel mogelijk bewegingsvrijheid krijgen". sische „Herrenhaus" (Eerste Kamer). Slechts vijf maanden heeft Adenauer aan het hoofd van de stad Keulen gestaan. Daarna werd hij door de Britse militaire bezetters aan de dijk gezet. Officieel heette het, dat hij „wegens onbekwaamheid" ont slagen was. Hij zou niet met voldoende doorzettingsvermogen de voorgeschreven politiek ten uitvoer hebben gebracht. Men vermoedt evenwel, dat de Britten meenden, dat Adenauer pogingen in het werk stelde het gebied rondom Keulen in de Franse zone te laten opnemen. Niemand kon toen vermoeden, dat de ontslagen Keulse bur gemeester een paar jaar later de grootste man in West-Duitsland zou zijn, die presi- dent Eisenhower in het Witte Huis te Washington, minister-president Churchill in Downingstreet en koningin Elizabeth in haar paleis te Londen zouden ontvangen. In zijn werkkamer in de bondskanseilarlj in Bonn, het witte paleis Sohauimburg (waar vroeger een zuster van keizer Wil helm II woonde) staat een foto met een opdracht, die Churchill hem enkele jaren geleden schonk, en waarop de vroegere Britse premier de naam met een h heeft geschreven: Adenihauer. Reeds in 1922 had Adenauer gemeend dat alle c'hristeldjkdenikeraden in Duitsland', zo wel Roams-Kathoüeken als Protestanten, zich tot één grote politieke beweging aan een imoesten sluiten. „Duitsland", zei hij, is één. van de minst christelijke landen van Europa". Hij werkte in het Rijnland actief mee bij de oprichting van de Christelijke Democratische Unie, die volgelingen van beide richtingen omvat, en hij werd haar leider. In 1948 in welk jaar zijn tweede vrouw stierf - werd hij met algemene stemmen tot voorzitter van de opnieuw in bet leven geroepen parlementaire raad van West-Duitsland gekozen, en in 1949 werd hij 'bondskanselier. Om de eindeloze wisse ling van kabinetten die de republiek van Weimar had' gekenmerkt (tweeëntwintig in veertien jaar) te vermijden kreeg de bonds kanselier in de nieuwe grondwet een stevi ger positie. Hij kan alleen dan ten val worden 'gebracht ais de meerderheid van de afgevaardigden het eens is geworden over de opvolger. De Westelijke geallieerden hebben tegen deze versterkte machtspositie niet .geprotesteerd. Het is hoofdzakelijk aan Adenauer, die 13 kilometer van Bonn af woont, te danken dat het saaie en klein steedse Bonn de „voorlopige" hoofdstad van de in September 1949 uitgeroepen bondsrepubliek is géwordén. In Frankfort aan de Main was men al begonnen een paar grote „regeringsgebouwen" neer te zetten, maar Adenauers grote bezwaar was d'at in Frankfort de socialisten de boventoon voer den. Op 73-jarige leeftijd aanvaardde Ade nauer zijn verantwoordelijke taak als lei der van de Westduitse politiek. Hij zei dat hij niet kanselier geworden was omdat hij het zo prettig vond, maar omdat de om standigheden hem ertoe hadden gedwongen. In het begin leidde hij een overwonnen en bezet land', maar gaandeweg trokken de be zetters zich uit de bestuursaangelegenheden terug. Adenauer vergeleek zijn taak wei eens met die van een curator, die een fail liete boedel liquideert en die de schuld eisers er van moet overtuigen dat er voor lopig niets te 'halen is. Men heeft Adenauer dikwijls verweten dat hij te autoritair optreedt en dat hij alles persoonlijk met de drie Westelijke hoge commissarissen, later de ambassadeurs, be disselde, zonder er het parlement of zelfs zijn eigen kabinet in te kennen. Hij doet bij voorkeur zoveel mogelijk alleen. Hoe lang heeft het niet geduurd voordat hij er toe kon besluiten het ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat hij zelf beheerde aan Van Bren-tano af te staan? Hij duldt geen krachtige figuren naast zich. Mensen van wie hij vreesde dat ze gevaarlijk voor hem kon-den worden, heeft hij „onschadelijk" gemaakt. Adenauer zag in dat een hechte samen werking met het Westen noodzakelijk was. Als 'hij daar met minder kracht op aange drongen had, zou de Westduitse bondsre publiek thans niet zulk een belangrijke plaats onder de andere naties innemen. Dat wil niet zeggen dat Adenauer steeds „ja" en „amen" heeft gezegd op alles wat de Wes telijke mogendheden wilden. Hij heeft de Westelijke bezetters indertijd eens gezegd dat zijn volk geen Afrikaanse negerstam was. Adenauer besefte ook dat herbewape ning een van de belangrijkste voorwaarden voor samenwerking met het Westen was, hoewel hij er aanvankelijk een tegenstan der van is geweest. Bijkans alle Duitsers wensen vurig dat er een einde aan d-e spanningen in de wereld en aan de koude oorlog zal komen en dat Duitsland herenigd zal worden. Adenauer, die de communisten altijd bestreden heeft, is er in september voor naar Moskou ge reisd. Hij houdt echter vol dat West-Duits land' over die hereniging niet rechtstreeks met vertegenwoordigers van Oost-Duits- land kan onderhandelen omdat daar geen wettelijke, ten gevolge van vrije en gehei me verkiezingen gekozen, regering bestaat. Uit een publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat de bevol king van Nederland op 1 januari 1955 10.680.023 zielen bedroeg. Gedurende en na de Tweede Wereldoorlog is zij in totaal met bijna 2 miljoen zielen toegenomen, met ongeveer een vijfde van de bevolking op 1 januari 1940 dus. Voor deze aanwas van de bevolking is 't geboorteoverschot steeds van overwegende betekenis geweest. Het aantal geborenen per jaar is hoger dan voor de oorlog, namelijk 230.000 tegen rond 180.000, en relatief 22 tegen 20 per 1000 inwoners. Het huidige hogere cijfer is voornamelijk gevolg van een hogere hu welijkssluiting. Na de huwelijkshausse in 1946 en 1947 zijn de huwelijkscijfers bo ven die van de vooroorlogse periode geble ven. Het is gebleken, dat tegenwoordig meer huwbare personen tot een huwelijk komen, en eveneens dat onder de jongeren meer wordt gehuwd dan voor de oorlog. Het aantal echtscheidingen is geduren de de oorlogsjaren in vergelijking met voor de oorlog geleidelijk toegenomen en on danks een daling na een maximum in 1946 van 51 echtscheidingen per 10.000 echtpa ren, is de echtscheidingsfrequentie tot dus verre nog steeds hoger dan in de vooroor logse jaren: in 1954 24 echtscheidingen per 10.000 echtparen tegen 18 in de jaren 1938/1939. In de periode 19381954 heeft de bui tenlandse migratie vrijwel steeds een be volkingsverlies opgeleverd, behoudens in 1946 en 1950, toen sprake was van een vestigingsoverschot, voornamelijk door re patriëring uit Indonesië. Het vrij hoge emigratieoverschot in de jaren 19511954 bedroeg ongeveer 20 percent van het ge- De steeds toenemende verkeersdrukte in de hoofdstad heeft het noodzakelijk ge maakt, dat thans bij wijze van proef twin tig lagere scholen in Amsterdam-West op verzoek van de verkeerspolitie het begin van de schooltijd van 9 uur verplaatst heb ben naar kwart over negen. De schoolbrigades die hun klasgenootjes en de kleinere jongens en meisjes van de scholen bij het oversteken escorteren, moeten van de verkeerspolitie steeds met het oversteken wachten totdat er een dui delijke opening in het verkeer is. Kort voor negen uur des ochtends spoeden zich echter zoveel duizenden wielrijders naar de binnenstad, dat oversteken vrijwel niet meer mogelijk was. Klokslag negen uur is die grootste drukte plotseling voorbij. Dit heeft ertoe geleid, dat de verkeerspolitie thans de scholen ervan heeft weten te over tuigen de begintijd op kwart over negen te brengen. Mocht de proef in Amsterdam-West sla gen, dan wil men na de paasvakantie alle Amsterdamse lagere scholen om kwart over negen laten beginnen. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Neede (toez.) J. Bok- hove te Rauwerd; naar Veendam (toez.) P. E. Blom te Berkenwoude. Bedankt voor Bodegraven P. P. J. Mon ster te Katwijk aan Zee. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Tiel J. W. Michon em. pred. te Enschedé. Beroepbaarstelling. De heer C. Groot vic. te Zwolle, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken Aangenomen naar Delfzijl (2e pred.pl.) J. W. Vlaanderen te Blokzijl, die bedank te voor Veendam. Bedankt voor Kampen (vac. R. de Vries) J. P. Hasper te Goënga (Fr.); voor Vlaar- dingen (6e pred.pl.) F. Vroon te Gronin gen. Chr. Geref. kerken Beroepen te St. Jansklooster A. C. Noort te Meppel. Zijn vrouw was nog voor het einde van 1916 overleden. In het begin van 1917 werd Adenauer ernstig gewond bij een auto-ongeluk. Hij lag vijf maanden in een ziekenhuis. Enkele spieren in zijn gezicht waren beschadigd en zo komt het dat Adenauers gelaat die strakke lijnen kreeg, waarom het vaak „sfinxachtig" wordt ge noemd. Adenauer is niet bang voor hard rijden. Herhaaldelijk vraagt hij aan zijn chauffeur: „Kun je niet wat harder rij den?" Toen een chauffeur eens opmerkte: „Herr Bundeskanzler, wij rijden al 120", antwoordde Adenauer koeltjes: „Ik heb je niet gevraagd hoeveel we rijden, alleen of het niet nog wat harder kan". In november 1918 brak in Kiel de re volutie uit. Muitende matrozen kwamen uit Kiel naar Keulen. Van de zestigduizend man troepen van het garnizoen sloten dui zenden soldaten zich aan bij de oproerige menigte. Oberbürgemeister Adenauer kreeg van de militaire gouverneur van de stad gedaan, dat niet op de menigte zou worden geschoten. Op 8 november werd de republiek uitgeroepen en in het raadhuis LAMBARENE (AFP) Dr. Albert Schweitzer, de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, is te Lambarene terugge keerd. Tot Port-Gentil reisde hij per schip en vandaar, over een afstand van drie honderd kilometer met een motorsloep dwars door het oerwoud. Bij aankomst verklaardde dr. Schweitzer, die 83 jaar is, dat zijn reis naar Europa vermoeiend is geweest en dat hij verlangde naar de rust van Lambarene. In dat opzicht trof hij het niet, want op dezelfde dag als hij arriveerde daar een speciaal vliegtuig van „Air France" met 24 toeristen (merendeels artsen), die een tocht door Afrika maken en vier dagen wilden doorbrengen in Lambarene. Maak een nette kinderspeel plaats van tegels en zet er de nieuwste uitvindingen op het gebied der ontspanningsmeka- niek op, graaf een zandbak en plant er een keurige betonnen omheining om, na er schoon duinzand in te hebben gestort. Zet bordjes met geschilderde handjes, die naar de verschil lende gemakken en voorzienin gen verwijzen en richt plant soentjes met stevige grasmat ten in, doorsneden van sierlijk kronkelende paadjes. Kortom, maak in de modernste, veel- zijdigste vorm een speelruimte voor de jeugd temidden der oprijzende flatgebouwen en woonblokken. Dat hebben de kinderen nodig. Maar doe het niet in de nabijheid van een braakliggend terrein, in de buurt van een stukje woeste grond met plassen en struiken. Want uw mooie speeltuin en uw heldere tegels zullen dan verlaten blijven liggen, omdat de jeugd zich in de woeste modderpoelen zal terugtrek ken. Dat is de roepstem van de oermens, die in ons allen leeft. De kleine oermensjes in de kinderen slepen hun slacht offers mee naar de geheimzin nige bossen en de smerige moerassen.Zij doen hun slacht offers liever in kromgegroeide bomen klimmen dan in rechte, gepolijste speeltuinpalen. Zij maken dat de kinderen wor den geboeid door de myste rieuze bekoring van de grillig gegroeide wanorde en chaoti sche originaliteit van de na tuur méér dan door de ver nuftigste construkties der schommel-, draaimolen- en hobbelapparaten-fabrikanten. De kleine en grote oermen sen zijn even primitief. Terwijl de kinderen zich vermeien in de smeerboel van een drassig stukje woeste grond, preten deren de volwassen dat zij zo iets niet begrijpen. Doch in hun hart verlangen zij terug naar het plekje, waar zij in hun jeugd de ongekunstelde ontspanning ener romantische woestheid vonden en waar zij door de toenmalige volwas senen aan hun kraag vandaan werden gesleept. Wie heeft in zijn jeugd niet gespeeld op de wildvergroeide graspollen van een vergeten stukje land tussen de huizen, waar nu een fraai gebouw ver rezen is? Midden in een stad, als een gat in een gaaf gebit, lag wel zo'n eigenwijs terrein- tje vol esdoornstruiken, water kuilen en omgevallen boom- resten. Meestal kwam men er over een platgetrapte prikkel draad, en men kon erin ver dwijnen voor de beschaafde wereld. Men kon er tenten bouwen en het roversspel spe len, broeken scheuren en in de modder vallen. Men kon er onmogelijk éven schoongekleed uitkomen als men er na het middageten van de vrije woensdag inging. Men vocht er vetes uit, legde dwaze wedden schappen aan en raakte er alle gummiballen kwijt. Men ont moette er zijn speelgenoten zijn dierbaarste speelgenoten, met wie men het boeiendst ruzie kon maken. Dat vijvertje! Het lag midden in het woes te stukje land en het was niet groot. Doch het lijkt nu, in de herinnering, groter dan welke andere vijver ook. Er dreef eendenkroos in en een oud matras, en er leefden kikkers genoeglijk samen met sala manders. Daar kon men met een pols stok over het water springen, telkens weer, tot de stok plot seling wegzakte in de drassige oever en de wijde boog naar de andere kant een korte boog midden in de poel werd. Het leedvermaak van de an deren werd dan met opeenge klemde tanden verdragen, waarbij de vooruitzichten van de thuiskomst slechts groter leed en geen vermaak ver mochten te wekken. In die mo menten kreeg men een helder beeld van het verschijnsel Be rouw, alsmede van de juistheid der stelling, dat het pas op treedt als een epiloog. Doch dat alles is gemakkelijk te schrijven op de kerfstok van de roes, die de oermensen in ons wakker riepen. De oer mensen hadden minder begrip voor de dingen die verboden waren of uit netheidsoverwe gingen achterwege dienden te blijven. De roes van de oer dom vervaagde onze bescha ving, en deed haar pas helder terugkomen bij etenstijd. In de vorm van berouw. De oermens in de jongen, die destijds bij ons „de Blauwe" heette, vanwege zijn rossige haartooi, was een ietsje sterker dan de meeste anderen. Hij was het, die weddenschappen sloot óver de vraag, wie het verst in het water van de poel durfde te staan. Hij ging tot over de enkels. Dat was een record. Doch toen ik met hem wed de, scheen zijn oermens een olijke dag te hebben. De Blau we schuifelde steeds verder, tot het water zelfs aan zijn kuiten kwam en zijn kostelijke schoolschoenen geheel in de plomp verdwenen waren. Ik schuifelde ook verder, want het was tenslotte een wedden schap. Tot aan de knieën. Hij tot over de knieën. Ik tot vèr over de knieën. Wij zagen de oppervlakte van het water steeds dichter bij onze neuzen komen en hoopten vurig dat de ander het zou opgeven. De ander gaf het niet op. Er wa ren twee oermensen in onze plaats met d'aivels genoegen aan het wedden geslagen. Twee harde knapen, die van geen wijken wisten, zoals dat in de oertijd meer de gewoonte was. Toen de moeder van de Blauwe haar stem deed klate ren over de woestheid van de brakke gronden, mededelend dat haar zoon aan tafel ver wacht werd, kwamen wij met een schok tot de ontdekking dat het water aan onze kinnen likte. Wij stonden star van schrik. Etenstijd en de situatie van onze hoofden boven het water oppervlak waren twee dingen, die onmogelijk te rijmen vie len. Niets viel te rijmen, nu de oermensen zich schaterend in onze diepste diepten hadden verborgen en ons met de brok ken lieten. Dat deden ze altijd, als het etenstijd was. Er staat nu een rijzig flat gebouw boven op de modder poel en de platgetreden prik keldraad is vervangen door een zandstenen hek van een be kende kunstenaar. En de Blauwe zit op een de partement in Den Haag. Witte handschoenen en een bolhoed. Wij zien elkander nooit meer. En als wij aan elkander den ken, zoals nu, dan zijn wij dat zelve niet, doch onze weder zijdse oermensen. Maar zij hebben beiden een saai leven. J. L. boorte-overschot in deze periode. De binnenlandse migratie is nog steeds van geringere omvang dan voor de oorlog. Voor de noordelijke'provincies en Zeeland levert deze binnenlandse trek een bevol kingsverlies op, terwijl de westelijk en centraal gelegen provincies en gedurende de laatste jaren eveneens Noordbrabant en Limburg hun bevolking mede door vesti gingsoverschotten uit andere provincies za gen toenemen. Al geeft de balans van de verkeersonge vallen gedurende 1955 in Amsterdam een weinig opwekkend beeld, als lichtpunt kan gememoreerd worden, dat tenminste het aantal dodelijke ongevallen niet is geste gen. Evenals in 1954 zijn er in het afge lopen jaar 76 doden te betreuren. Het totaal aantal verkeersongevallen is van 16.554 gestegen tot 18.345, een toene ming van 10,8 percent. Bij degenen die het leven verloren be vinden zich 9 kinderen, van wie drie in de leeftijd van 0 tot 3 jaar. Opnieuw is gebleken, dat oudere mensen zich minder goed aan het toenemende verkeer weten aan te passen dan de jongeren, want van de 76 slachtoffers waren er 33 ouder dan 60 jaar, van wie 20 ouder dan 70 en 5 ouder dan 80 jaar. Het aantal verongelukte mannen is bijna vier keer zo hoog als dat der vrouwen. Wat de groei van het gemotoriseerde verkeer betreft valt vooral de stijging van het aantal bromfietsen met 24.6 percent tot 38.563 stuks op, waartegenover een kleine teruggang kan worden geconsta teerd van het aantal rijwielen. De hoofd stad had in 1955 21.3 percent meer perso nenauto's dan in 1954, namelijk 31.720. De Haagse Volksuniversiteit heeft het initiatief genomen een aantal voordrachten voor in Den Haag wonende buitenlanders te doen houden. De eerste voordracht wordt gegeven door prof. dr. I. J. Brugmans op dinsdagavond 10 januari over „De econo mische ontwikkeling van Nederland in de loop der eeuwen". De belangstelling voor deze voordrach ten is zeer groot. De voordrachten worden gevolgd door buitenlanders van schier elke nationaliteit. NEW YORK (Reuter). Volgens een van officiële zijde uitgegane stemming on der studenten van de Madrileense univer siteit is de grote meerderheid van hen ge kant tegen het huidige Spaanse bewind van Franco, zo meldt de „New York Times" Spaanse deskundigen zouden tot de slot som zijn gekomen dat ontevredenheid over de huidige sociale en economische toestand en „gebrek aan politieke ervaring" de jon geren tot een gemakkelijke prooi van com munistische propaganda maken. De uitslag van deze stemming, die werd geleid door het Spaarne ministerie van Voorlichting, is bekend gemaakt in ambte lijke en diplomatieke kringen, aldus de „New York Times". Tijden^ gymnastiekles op Gemeentelijk gymnasium bal tegen hoofd Het gerechtshof te Amsterdam heeft, evenals in eerste aanleg de rechtbank, het gemeentebestuur van de hoofdstad in het gelijk gesteld in de civiele procedure die een voormalige leerling van het gemeen telijk Barlaeus Gymnasium wegens een hem overkomen ongeval in het gym nastieklokaal tegen de gemeente voor scha devergoeding aanhangig had gemaakt. In oktober 1949 kreeg deze toenmalige 5e klas leerling in het gymnastieklokaal een bal tegen het hoofd, waarbij het net vlies van zijn linkeroog scheurde. Hij heeft het gezichtsvermogen in dit oog dientenge volge verloren. De gymnastiekleraar was verzekerd te gen ongevallen, die tijdens de les zijn leer lingen zouden overkomen, doch de verze keringsmaatschappij weigerde de schade uit te betalen, omdat zij meende dat de leraar niet verantwoordelijk kon worden gesteld. De vader van de getroffen leerling be gon toen een proces tegen de gemeente en vroeg f 20.000 schadevergoeding. De recht bank oordeelde echter, dat er ten aanzien van de leraar geen ongeoorloofde wijze van handelen is geweest en ontzegde eiser zijn vordering. Het hof heeft thans dit vonnis bekrachtigd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „17de Octobre", 14 ianuari; Australië: m.s. „Johan van Olden- barnevelt", 9 januari en s.s. „Arcadia", 14 januari; Brazilië: s.s. „17de Octobre", 14 januari; Canada: m.s. „Seven Seas", 9 januari; s.s. „Arnedijk", 11 januari; Chili: via New York, 12 januari; Ned. Antillen: m.s. „Oberon", 10 januari; s.s. „Baarn", 12 januari; Suriname: m.s. „Castor", 11 januari; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Jagersfontein", 10 januari; m.s. „Stirling Castle", 14 januari. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. SIBELIUS -MEDAILLE Aan de componist Igor Strawinski is woensdag de naar Jan Sibelius genoemde gouden médaille en een prachtige met de hand gedrukte oorkonde overhandigd door de Finse Culturele Stichting. In de oorkonde staat dat Strawinski's muziek „de krachtige en tumultueuze geest van onze tijd weerspiegelt".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5