Haringseizoen leverde voor visserij een zeer ongunstig resultaat op Uitverkoop Boekhandel Ab deJong „Herman" op eerste en „Van Hattem" op tweede plaats Verheugende toeneming in aanvoer rondvissoorten Havenberichten Visserij-varia Gemeente Velsen wil Staatsgrond kopen voor aanleg sportvelden „Hoop en vertrouwen in de toekomst, steun aan de mens, die gebrek lijdt in een wereld van overvloed" Vier VEM-hoten bij eerste zestal Uitbreidingsplannen vragen aankopen in Santpoort en Velsen-Noord Apeldoornse nettenfabriek ziet 1956 met „getemperd vertrouwen" tegemoet „FILMLIGA VELSEN" Agenda voor Beverwijk i Hoogste besommers van 1955 Duitsers redden in 1955 287 drenkelingen IJsbergpatrouille in de Atlantische Oceaan Wethouder mr. A. de Roos voor de P.v.d.A. „De geest zij de arbiter tussen West en Oost Veertigjarig jubileum bij Beijnes Burgerlijke Stand van Beverwijk Bond van ouden van dagen telt 700 leden VRIJDAG 6 JANUARI 1956 1. In het verslag over visserij van de Haar. lemse Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken wordt over het Staats vissershavenbedrijf meegedeeld, dat de scheepvaartbeweging in 1955 was: Aantal binnengekomen vaartuigen plm. 12.700, waarvan 160 buitenlandse. In 1954 waren de cijfers: 13.073, waarvan 157 bui tenlandse. De bruto-inhoud in m3 bedroeg in 1955 pl.m. 3.000 000 m3 en in 1954 2.871.609 m3. De omzet op de Rüksvisafslag was als volgt: Aanvoer (totaal) 1955: pl.m. 71.000.000 kg; 1954: 76.043.917 kg; waarvan verse haring in 1955: pl.m. 18.500.000 kg; 1954: 31.472.980 kg. Totale opbrengst 1955: pl.m. f 34.400.000—; 1954: f 32.278.820.63. Produktie-sector Evenals in voorgaande jaren onderging de visserij vloot weinig verandering; zij om vatte aan het einde de% jaars nog slechts 12 varende en 2 opgelegde stoomtrawlers, tegenover een jaar tevoren nog 18 schepen van dit type; het aantal motortrawlers kwam van 13 op 16; het aantal motorlog- gers bleef onveranderd op 14, terwijl het aantal motorkotters en -botters vermeer derde van 48 tot 56. Hieruit blijkt, dat de overgang van stoom- naar motorkracht zich verder door zet. Een vijftal moderne motortrawlers en enkele motorkotters zijn in aanbouw en zullen begin 1956 aan de IJmuider vloot worden toegevoegd. Verdere vervanging van stoom- door motortrawlers kan in de eerstvolgende jaren worden verwacht, daar de stijging der kolenprijzen na de oorlog een lonende exploitatie van stoomtrawlers vrijwel onmogelijk maakt, waardoor ove rigens nog goede schepen voor de sloop be stemd moeten worden. Met uitzondering van een motortrawler, die gedurende enkele maanden bij New Foundland het bedrijf uitoefende en daar de vangst aan de wal bracht heeft de ge hele IJmuider vloot zich dit jaar bepaald tot de Noordzeevisserij. De ten vorige jare uitgesproken hoop, dat de aanvoer van goedkope rondvis zou verbeteren door meerdere uitoefening van de verre visserij bij IJsland en de Lofoten en in de Barents- zee, ging dus niet in vervulling. Waar de overheidsgarantieregeling voor deze vis serij ook voor 't jaar 1956 van kracht blijft, blijft de verwachting bestaan, dat Neder land, zij het voorlopig nog in beperkte mate, weder aan deze visserij zal gaan deelnemen, hetgeen temeer van belang is waar de import in Nederland van door andere landen op die visgronden gevangen vis jaar na jaar stijgt; deze importen zijn gelijk aan de jaarvangst van enige grote trawlers op deze visgronden, zodat hier voor de trawlvloot een terrein braak ligt. Haringseizoen Het haringseizoen 1955 heeft voor de gehele Nederlandse visserij een zeer ongun stig resultaat opgeleverd. Wat de aanvoer van verse haring te IJmuiden btereft (de aanvoer van zoute haring is voor IJmui den van geringe betekenis), deze liep van 32 miljoen kg in 1953 terug tot 29 miljoen kg in 1954 en zelfs tot 18 miljoen kg in 1955. Hiervan namen de trawlers resp. 27>/2 miljoen kg in 1953, 18y2 miljoen kg in 1954 en ll'/ïm iljoen kg in 1955 voor hun rekening. Waar ook de andere aan de haringvis serij deelnemende landen een dergelijke desastreuse daling der vangsten ondervon den, wekt het geen verwondering, dat men zich over het haringbestand ongerust gaat maken; aan de visserijbiologen de taak hierover meer licht te doen schijnen. Hoewel de minimumprijs voor de verse haring in strijd met dringende adviezen van het visserijbedrijf wederom werd ver laagd, deden zich ondanks het algemene haringtekort op bepaalde dagen toch over schotten op de markt voor, tengevolge waarvan 1(4 miljoen kg (vorig jaar 2.6 miljoen kg) wegens niet bereiken van de minimumprijs aan de vismeelfabrieken werd toegewezen. Bovendien werd nog 1.2 miljoen kg (vorig jaar 1.35 miljoen kg) ADVERTENTIE ER IS VAST IETS VOOR U BI] A.s. zaterdag begint de bij Kennemerlaan 59 - IJmuiden Donderdag kwamen in IJmuiden binnen: Herm van Udevalla. Cottica van Curagao. Effie van Hampton Roads. Prosyon van Lon den. Almerskerk van Rotterdam. Maas van Rotterdam. Zaanstroom van Londen. Geffle van Rouen. Thor van Antwerpen. Swallow van Swansea. Lore Dina van Le Havre. Saint André van Le Havre. Greenfinch van Londen. Pieter S van Newport. Herford Bratt van Gothenburg. Fountain Abbey v. Goole. Algeneb van Antwerpen. Sante Mar garita van Hull. Ilos van Gothenburg. Edd Bucaramaenga van Cientwegos. Njord van Parr. Sevemaja Zeulja van Swansea. Stella Maris van Kotka. Arcturis van Rotterdam. Vertrokken zijn: Gen. Bagranjan naar Londen. Nordervick naar Cardiff. Baltijsk n. Stalingrad. Geffle naar Gothenburg. Ma- doera naar Hamburg. Saturnus naar Delfzijl. Archanax naar Hampton Roads. Wega naar Antwerpen. Hunzung naar Gothenburg. Apollo naar Kopenhagen. Danee naar New castle. Travemunde naar Santiago. Cabenda naar Antwerpen. Avenir naar Port of Prince. Ootmarsum naar Bremen. Sagitta naar Ant werpen. Castor naar Hamburg. Njord naar Gothenburg. wegens het niet voldoen aan de door de aanvoerders gestelde kwaliteitseisen tot vismeel verwerkt. Van de trawleraanvoe- ren werd 850.000 kg (vorig jaar 1.350.000 kg) opgehouden en 850 000 (vorig jaar 1.050.000 kg) afgekeurd. Van de totale aan voer kwam aldus voor normale consumptie ter beschikking 15y2 miljoen kg (vorig jaar 25VS miljoen kg) waarvan afkomstig van de trawlers 9% miljoen kg (vorig jaar 16(4 miljoen kg). Desondanks daalde de gemiddelde op brengst van de trawler-haring, die in 1953 f 12,52 bedroeg en in 1954 steeg tot f 13,16, in dit jaar tot f 12,50 per kist van 50 kg, waaruit de ongunstige invloed van de ver laging der minimumprijs tot uitdrukking komt. Uit deze cijfers volgt, dat door de traw lers een verse haringopbrengst verkregen werd van f 2.900.000 in 1955 tegen f 4.900.000 in 1954. Daar in beide jaren de totale 'besomming dezer schepen ongeveer f 12.100.000 bedroeg kan worden geconclu deerd, dat de vangsten en opbrengsten van verse vis zich in een stijgende lijn bewogen. De jaarbesomming der trawlers bewoog zich in beide jaren gemiddeld op eenzelfde niveau, hetgeen bij de steeds verder stij gende bedrijfskosten niet bevredigend te achten is. Verwacht mag worden, dat de sinds 1952 aangekondigde nieuwbouw- financieringsregeling, die inmiddels door de Staten-Generaal werd goedgekeurd, zeer binnenkort in uitvoering zal komen. Voor IJmuiden zal deze regeling niet meer van overwegend belang zijn, daar er nog slechts enkele te vervangen oude schepen zijn overgebleven; vele trawlers werden in voorgaande jaren reeds van de vloot af gevoerd en komen thans niet meer voor deze financieringsregeling, die uitsluitend vervanging beoogt, in aanmerking. De ar- beidsrust bleef in 1955 in de trawlervisserij bewaard, zodat uit dien hoofde geen moei lijkheden te vermelden zijn. Vis-handelsfactor De aanvoer van verse haring is, zowel kwantitatief als kwalitatief, in 1955 zeer teleurstellend geweest. Ook de aanvoer van schol en tong was helaas weer belangrijk minder dan in het voorgaande jaar. Daartegenover stond een verheugende toeneming in de aanvoer van rondvissoor ten als schelvis, makreel, koolvis en wijting, zodat gezegd kan worden, dat met name de binnenlandse handel, in tegenstelling tot voorgaande jaren, vrijwel het gehele jaar door over een meer uitgebreid assortiment zeevis heeft kunnen beschikken. Bovendien konden, ter voorziening in in cidenteel bestaande tekorten aan gevraagde vissoorten, behoorlijke hoeveelheden verse zeevis uit België, Duitsland en de Scandina vische landen worden geïmporteerd. Gezien de gestadige uitbreiding van het aantal vissersvaartuigen, moet een ver groting van de vissershaven en van de vis- De zaken van de Apeldoornse nettenfa briek Von Zeppelin en Co. N.V. hebben zich in 1955 overeenkomstig de verwach tingen ontwikkeld, welke in het jaarverslag over 1954 door de directie werden uitge sproken. Na de noodzakelijke afschrijvingen en reserveringen zal er, zoals verwacht werd, een klein voordelig saldo overblijven, dat echter een dividenduitkering niet zal toe laten. Uiteindelijk bleek de omzet, vergeleken met 1954, iets achter gebleven te zijn. De financiële gevolgen hiervan konden echter door een efficiënter werkwijze opgevan gen worden. Ten aanzien van 1956 dient bij het uit spreken van verwachtingen nog de uiterste voorzichtigheid betracht te worden. Ook in 1956 moet nog gerekend worden met een enderbezetting van het machinepark. De orderportefeuille is, met uitzondering van een belangrijke legeropdracht, die in één sector van het bedrijf een goede bezetting doet verwachten, van geringere omvang dan op hetzelfde tijdstip in 1954. Een en ander brengt mede, dat 1956 met een enigszins getemperd vertrouwen tege moet getreden wordt. hallen hoogst noodzakelijk worden geacht. Een wachttijd van enige dagen van vaar tuigen met verse vis is momenteel een veel voorkomend verschijnsel. Dat de kwaliteit van de aangevoerde vis daaronder ernstig te lijden heeft en IJmuiden zijn reputatie van kwaliteitsmarkt daardoor meer en meer dreigt te verliezen, ligt voor de hand. Deze wachttijd vindt mede haar oorzaak in het feit, dat nog steeds te laat met de lossing der vaartuigen wordt aangevangen. De handel zou er zeer mede gebaat zijn, indien alle aangevoerde vis des morgens zeven uur voor verkoop gereed stond. Het is in dit verband bevreemdend, dat zulks in IJmuiden na de oorlog nog steeds niet mogelijk schijnt te zijn, in tegenstelling tot de ons beconcurrerende havens in België en West-Duitsland met hun enorme aan voeren. Hier is volledig van toepassing het aloude gezegde: „Nederland let op U Saeck": De export van zeevis naar België en West-Duitsland vertoonde een zeer belang rijke verhoging. De omvang van de export naar de andere landen, als Engeland, Frankrijk, Italië, Zwitserland en Amerika, was vrijwel gelijk aan die van het vooraf gaande jaar. De export van verse haring naar de ver schillende landen bedroeg gemiddeld circa 50% van die van het jaar 1954. Door de zeer teleurstellende uitkomsten van de aan voer van verse haring werden de expor teurs en de visconservenindustrie voor ern stige problemen gesteld. De handel wacht nog steeds met belang stelling op een aanvang van de proef nemingen ten aanzien van de uitoefening van de zogenaamde verre visserij door de IJmuider trawlervloot. ADVERTENTIE OOCXXXXX)OCOOÓOC)OOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOOOCOOOOOOOOC)C)OOOOCOC De „FILMLIGA VELSEN" houdt haar tweede filmavond op dinsdag 10 jan. om 8 uur in het REX-THEATER te IJMUIDEN. VERTOOND ZULLEN WORDEN Vóór de pauze: „REGEN" van Joris Ivens en Mannus Franken; „BALLADE VAN DE HOGE HOED" van Max de Haas. Na de pauze: „ROVERSSYMPHONIE" van Frederic Feher. Deze laatste film heeft een zeer muzi kale inslag. Ze is opgebouwd om een fascinerend muzikaal motiefje. Vele scènes zijn opgenomen in de sneeuw van het Italiaanse hooggebergte. Toegangsprijs voor leden 1.kaar ten verkrijgbaar bij G. Boersma, Lange Nieuwstraat 772, IJmuiden. Kaarten voor introducés a 1.25 ver krijgbaar bij de volgende adressen: De heer P. de Ruyter, sigarenmagazijn, Driehuizerkerkweg 75, Driehuis. De heer J. Postma, Broekbergenlaan 11, Santpoort-dorp, en de penningmeester van de Filmliga Velsen. Op de Hoogovenbedrijven bij de heer Peek, soc. afd H.O. Tel. 259. Op de avond der vooorstelling vanaf 7.30 uur aan de cassa van het REX- theater. OOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOOOOOOCX) Prjjzen van donderdag. Gr. tong 6,40 5,40; grm. tong 6,204,70; kim. tong 4,30— 3,90; kl. tong I 4,00—3,80; kl. tong II 3,50— 3,40; tarbot I 4,403,90, per kg. Gr. schol 5552; grm. schol 65—56; kim. schol 7462; kl. schol I 8056; kl. schol II 8439; schar 3727; bot 4537, per 50 kg. Aanvoer van donderdag: 47 kisten tong en tarbot, 140 kisten schol, 18 kisten schar, 15 kisten bot. Totaal 220 kisten. Besommingen van donderdag. UK 3 f2830; RO 29 f 1440; KW 92 f2140; KW 35 f1270; KW 79 f2520; KW 27 f 2460; KW 94 f1420; KW 105 f3350. VRIJDAG 6 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „French Cancan". Luxor Theater, 19.45 uur: „Gejaagd door de wind". W. B. Theater, 20 uur: „Heil below zero". Kennemer Theater, 1722 uur: Hoogoven- schaaktournooi. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur. R.K. Leeszaal: uitleenbibliotheek van 15— 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 1013, 1518 en 1921.30 uur. ZATERDAG 7 JANUARI Bioscopen als Vrijdag K.S.A., 1416 en 1618 uur: kinderfeest KAB. 't Centrum, 20 uur: Duivententoonstelling. Openbare Leeszaal, geopend van 1315 en 1517 uur: R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 13 15 uur; lees- en studiezaal, 1315 en 1719.30 uur. Kennemer Theater, 16.45: officiële opening Hoogovenschaaktournooi door prof. J. F. ten Doesschate. Examen Vee-artsenijkunde Voor het doctoraal examen veeartsenij kunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer J. H. Neuteboom uit Heemskerk. f f i is v! ,..u Bij de afdaling van de Weissfluh-pas bij Davos in Zwitserland, zijn zes personen onder de sneeuw bedolven. Twee van hen zijn gered en de lichamen van drie slachtoffers zijn gevonden, maar de zesde, Richard Jackson, heeft men nog niet ontdekt. Daar de vermiste metalen ski's had, heeft men een mijn-detector inge schakeld. Op de foto is een lid van de reddingsploeg met de detector aan het werk. Het belangrijkste evenement uit 1955 op politiek gebied noemde de heer De Roos het veel besproken katholiek mandement, dat nog steeds nawerkt vooral in de KVP. Nog altijd is de verlangde eenheid niet ver- DE IJMUIDENSE trawler „Herman", de IJM 2 van de N.V. Visserij Onderneming „De VEM", die vaart onder commando van schipper N. Korbee, blijkt in 1955 de hoogste totaal-besomming te hebben behaald. Het schip maakte in totaal zevenentwintig reizen en besomde over het gehele jaar een bedrag van 671.000.waarmee tevens gezegd wil zijn dat de in de rubriek „Vanmorgen in de Vishal en op zee" al als eerste genoemds trawler „Maria van Hattum", de IJM 10 van de N.V. Scheepsexploitatie- maatschappij „De Marezaten" onder bevel van schipper J. Blok, niet op de eerste, maar op de tweede plaats staat met een besomming van in totaal 657.000.Ook de „Maria van Hattum" maakte zevenentwintig reizen. Wegens de toekomstige aanleg van sport velden moet de gemeente zien het perceel grond, ter oppervlakte van 1,06 are, ge legen ten westen van de Hagelingerweg te Driehuis in eigendom te krijgen. De om gevende terreinen zijn reeds eigendom van de gemeente. Het perceel is eigendom van de staat der Nederlanden; de minister van financiën heeft zich bereid verklaard het aan de gemeente te verkopen voor de prijs van f 397,50. Aankopen aan Pastoorsstraat In verband met de realisering van het uitbreidingsplan „Jan Gijsenvaart" is hel voor de gemeente voorts van belang de eigendom te verwerven van de percelen, ter oppervlakte van respectievelijk 177 m2 en 215 m2, met de daarop staande panden aan de Pastoorsstraat (nrs. 3 en 5) te Sant poort. Na onderhandelingen heeft de eige naar zich bereid verklaard zijn eigendom men te verkopen voor de prijs van f 11.700 in totaal. De panden Pastoorsstraat nrs. 3 en 5 zijn momenteel verhuurd; deze verhuur kan voorshands, in afwachting van de reali sering van de bestemming van de gronden, worden voortgezet. Om het uitbreidingsplan-in-onderdelen „de Gilden" te kunnen verwezenlijken moet de gemeente onder meer de percelen, ter gezamenlijke oppervlakte van 543 m2, met de daarop staande woningen Gildenlaan nrs. 7, 9 en 11 te Velsen-Noord zien te kopen. De eigenaar heeft zich bereid ver klaard deze aan de gemeente te verkopen voor f 13.500 in totaal. De verhuur van de woningen kan tot wederopzegging tegen de thans geldende huurprijzen worden bestendigd. BREMEN (United Press) De Duitse vereniging voor het redden van drenkelin gen heeft in het afgelopen jaar 287 per sonen uit de Noordzee en de Oostzee van de verdrinkingsdood gered. In de negentig jaar bestaan van de vereniging zijn meer dan tienduizend mensen gered. De vereni ging beweert dat haar reddingsschip, de „Hermann Apelt", het snelste ter wereld is. Tweeënvijftig van de geredden waren bui tenlanders, onder wie 37 Spanjaarden, twaalf Britten, twee Denen en één Ame rikaan. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben de nieuwe overeen komst getekend voor de omslag van de kosten der internationale ijsbergpatrouille over elf landen waarvan schepen het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan bevaren. Onder de overige tien landen komt ook Nederland voor. De aandelen in de kosten zullen jaarlijks worden omgesla gen over de tonnage. In de jaarwisselingsbijeenkomst van de afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid sprak donderdagavond mr. A. de Roos, wethouder van de gemeente Amster dam en voorzitter van de Statenfractie van genoemde partij. Mevrouw Schmohl heette de spreker hartelijk welkom en gaf eerst haar kijk op de toestand in binnen- en buitenland, de wereld van dreigingen en „glimlachjes" en gaf als haar mening dat alleen door praten een betere toestand kan worden geschapen. Mr. De Roos sprak als zijn vermoeden uit, dat 1956 niet veel anders en nieuws zal brengen. Wij leven net als na de eerste wereldoorlog in een kentering en naar zijn mening was het vast komen te staan, dat het socialisme de boventoon zal moeten voeren. kregen en al is de heer Weiter „overge komen", aldus spreker, het is een bekend feit, dat zeer velen die de heer Weiter aan hingen, niet mee wensen te gaan naar de KVP. Te meer niet, omdat bekend was ge worden dat de KVP haar programma had vastgesteld, vóórdat men met de heer Wei ter ging praten, wat de heer De Roos een moeilijk te waarderen standpunt vond. Allerwegen rijst steeds meer de indruk dat het om de vrijheid van de geest gaat en de geestelijke vrijheid zal beslissend zijn voor de toekomst, was zijn oordeel. Ook de grote strijd tussen Oost en West zal volgens spreker in en met de geest geregeld moeten worden, wat de grootste waarborg is en de grootst mogelijke steun voor een goede samenleving. CPN slag achter Ook in andere partijen gaat men de ba kens verzetten, meende spreker eh hij had daarbij het oog op de Anti Revolutionnaire Partij, waar men eohter nog hinkt op twee gedachten en „waar men in eigen rijen de koers niet goed kan volgen". Ook andere politieke partijen werden onder de loupe genomen en wat de communisten betrof wees de heer De Roos op de onwaarachtig heid, daar men het ene ogenblik alles ver werpt en kleineert wat door de Partij van de Arbeid wordt gedaan, om kort daarna te komen met een voorstel voor een eenheids front tegen Romme. Het „glimlachoffensief" van Paul de Groot ligt echter alweer een slag achter bij de Wereldpolitiek van de raad van mi nisters te Genève. Een partij die weet wat zij wil gaat een vaste koers, zo meende spreker. Uitvoerig zette de heer De Roos uiteen welk een ontzaglijk werk het is om het in werking treden van de wet op de Ouder domsvoorziening in 1957 voor te bereiden. Het loon- en huurbeleid spelen in dit geval ook een grote rol, zo zei hij. Vooral het loonbeleid kan veel moeilijkheden veroor zaken en het zal de plicht zijn van de re gering om voortdurend waakzaam te zijn wat prijsofspraken en kartels betreft. Eten In andere landen ter wereld Is het voed selprobleem nog veel benauwender dan in Nederland aldus spreker. De gehele mens heid zal moeten samenwerken om aan de bedroevende toestanden een einde te ma ken. De helft van de mensen op de aarde is analfabeet en twee-derde is ondervoed. „Onze verantwoordelijkheid gaat veel ver der dan de grenzen en het is onze plicht deze mensen te helpen", aldus mr. De Roos. In de toekomst zou alles wat met „atomen" te maken heeft, internationaal geregeld moeten worden, even als de Kolen en Staal Gemeenschap: er zou in deze eeuw een geweldige industriële revolutie moge lijk zijn en het zou de westerse landen in de gelegenheid stellen de „achtergebleven gebieden" op de wereld afdoende te helpen, zodat ook daar de mensheid haar levens kans krijgt. „De mens is een klein raadje in het grote uurwerk, als hij zijn plicht als mens doet, kan hij vol hoop en vertrouwen de toekomst tegemoet gaan", zo besloot de heer De Roos zijn indrukwekkende rede. Men bleef daarna nog lange tijd gezellig bijeen met zang en een zaalforum, waar belangwekkende problemen werden be sproken en tenslotte zeiden de heer F. Bruyns en mevrouw Kwakkel als Thomas- vaer en Pieternel", wat zij van een en an der dachten. De heer J. Thomas sprak tenslotte een kort woord tot slot van deze uitstekend ge slaagde avond. Hoewel ons niet alle totaalbesommingen van de IJmuidense trawlers bekend zijn, staat wel vast dat de trawlers „Tzonne" IJM1, „Allanwater" IJM34, „Haarlem" 1JM9 en „Vios I" IJM24 tot de eerste zes behoren. Vooral voor de trawler „Allan water" mag hier van een prestatie worden gesproken, want dit schip onder commando van schipper H. Ouwehand bezet de vierde plaats na de „Tzonne", die op de derde plaats staat. „Tzonne" De trawler „Tzonne" IJM1 xan de N.V. Visserij Maatschappij „Petten II", directeur de heer D. J. Krijger, maakte in 1955 24 reizen en bracht met schipper E. v. d. Plas f 632.000 aan wal. „Allanwater" De VEM-trawler „Allanwater" IJM34 maakte een groot aantal reizen; namelijk eenendertig en wist f 611.000 te besommen. „Haarlem" De trawler „Haarlem" IJM9 van de VEM maakte 22 reizen het schip kreeg dit jaar de grote beurt en besomde onder commando van schipper L. Blok toch nog een zelfde bedrag als de „Allanwater", namelijk f 611.000. ,,Vios I" De vierde VEM-trawler, die tot het eerste zestal behoort is de trawler „Vios I" IJM24 met schipper P. Korbee. Het schip maakte 25 reizen en wist voor de vangsten f 591.000 te besommen. „Abraham" en „Thorina" Hoewel ons de verdere volgorde niet be kend is, volgen hier nog enige besom mingen. De Vlaardingse trawler „Abra ham" VL77 maakte 18 reizen en besomde f 439.000 en de VEM-trawler „Thorina" IJM33 ging 25 maal naar zee en wist f 463.000 te besommen. Jeugddienst in Hervormde kerk Zondagavond 8 januari vindt in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst plaats, waarin zal voorgaan ds. Van Petegem, Ned. Hervormd predikant te Zaandam. Organist is de heer G. J. Moed. Werkmeester A. Schreuder gehuldigd Ter ere van de eerste Beynes-jubilaris in het nieuwe jaar, wapperde gistermorgen de vlag bij de Beverwijkse fabriek. Bij de ingang van de fabriek werd de jubilaris, de heer A. Schreuder, opgewacht door de commissie van ontvangst en bood mejuf frouw J. Biemolt de oudste dochter bloe men aan. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de feestelijk versierde cantine van het kantoorgebouw, waar de directeur de heer G. O. J. van Ditzhuyzen de jubi laris toesprak. Op 5 januari 1916 kwam je als 18-jarige bij ons als bankwerker en je werd tewerkgesteld in de oude loods aan de Verspronckweg. Door je vakkennis en ijver werd je in 1936 het toezicht op gedragen over de bankwerkers, tezamen met Jacobs. Op voorstel van de heer Okx volgde in 1947 je benoeming tot contröleur - een niet gemakkelijke taak, daar jij de eerste was, die de stoot moest opvangen, als de keuringsambtenaren kwamen. Deze taak en de wijze waarop je deze volbracht was aanleiding om je in 1952 te benoemen tot assistent-werkmeester. De directeur vervolgde: „Het lijkt zo gemakkelijk om in de fabriek rond te lopen en een wakend oog te houden op het werk". Hij dankte de jubilaris ook namens zijn mede-direc teur, drs. W. L. Beijnes, voor al hetgeen hij in het belang van de fabriek heeft ge daan, en sprak de oprechte wens uit, dat hij nog vele jaren in hun midden zou ver blijven". De maatschappij voor Nijverheid en Handel verleende de gouden medaille en het vererend diploma en de jubileum- enveloppe vertolkte de gevoelens van waardering van de kant van de Beijnes- directie. De chef van de metaalhal, de heer J. Okx, waar de jubilaris werkzaam is schet ste als volgende spreker de grote moeilijk heden, die de .jubilaris had te overwinnen bij de vorderingen op technisch gebied, daar zo hij zei, de theoretici wel alles had den uitgedokterd, doch 'de praktijk moest bewijzen of het wel toegepast kon worden. Spreker had uitgerekend, dat de jubilaris had meegewerkt aan de aflevering van 2000 spoorwagens - een „trein" vormend van Beverwijk naar Den Haag. Hij bood namens het hoofdpersoneel een geschenk aan dat pas thuis mocht worden uitgepakt. Mejuffrouw J. Wijn zorgde voor het vocaal intermezzo, hierbij door de heer B Huiting begeleid. Namens de redactie van het bedrijfs orgaan bood de heer P. M. de Haan de jubilaris een foto aan tijdens zijn werk genomen en de heer J. Dubbeldam spre kend namens het jubileum- en ontspan ningsfonds offreerde een fraai theemeubel en een tafelkleed. Voordat de jubilaris de sprekers voor hun woorden en cadeaus zou bedanken vertolkte mejuffrouw Wijn het Menuet de Martini van Weckerlin en een Bergère- Légère, waarna men nog enige tijd gezel lig bijeen bleef. GEBOORTEN: Dirk J„ z. van D. Dekker en E. J. Hijmering; Johan G. S., z. tvan C. Zoet en E. M. Jongh; Yvonne, d. van E. Edel en N. C. Groot; Sonja M„ d. van H. T. Wolthuis en D. van 't Hof; Jacqueline H. S., d. van R. Rieke en B. E. B. Leguijt, wonende ts Castricum ONDERTROUWD: C. H. Schellevis en I. A. de Vilder; D. J. O. Brode en M. Munter. GETROUWD: A. H. Eeken en A. M. Zout man; A Modderman en J. A. Heijnis; C. Pilanen en C. W. Komen. OVERLEDEN: J. Kloes, 60 j., gehuwd met A. M. Bruineberg; R. Schelvis, 28 j., gehuwd met D. E. Oud; J. Moerkerken, 73 j.; G. Edel, 74 j., weduwe van D. Schoen. De plaatselijke afdeling van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen mag zich in Beverwijk in een grote groei ver heugen. De afdeling heeft nu 700 leden. Dit deelde de voorzitter, de heer W. de Wit, op de donderdagavond gehouden feestavond mede. Deze avond, die verzorgd werd door de vereniging Havenkwartier onder leiding van de heer J. W. van der Mey, stond wel in het teken van de vro lijkheid, want men kwam met een groot aantal schetsjes, die op amusante wijze door de leden van Havenkwartier vertolkt werden. Zoals steeds werden de leden in de pauze onthaald op koffie met koek.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 14