Nieuwe technieken in de beenehiruröie p m Voor en tegen van inwendig spalken WÊM p,,,,,!,, Heupgewrichten van plastic en krammen tegen O-benen Wm Kort verhaal door I HOE LAAT IS HET? Ferdinand Langen Klassieke techniek in de beenchirurgie PLASTIC KOP DUBEEN miniminminminiminminiminimum DUBEEN METALEN „CUP" METHODE SMITH-PETERSEN Gebrek aan leerkrachten in Verenigde Staten BEENBREUKEN en heupfracturen, in het bijzonder breuken van de hals van het dijbeen en wervelbeschadigingen zijn dikwijls zeer ernstige zaken; de klas sieke behandelingswijzen: gips- of rek- verband konden vaak niet toegepast worden of gingen gepaard met soms zeer ernstige complicaties. De laatste tijd heeft de medische wetenschap echter ook in dit opzicht vorderingen gemaakt, die het genezingsproces in gunstige zin kunnen beïnvloeden: Een van de meest spectaculaire nieuwe technieken op dit gebied is het zogenaamde „inwendig spalken" een behandelingswijze bij pijpbeenbreuken, die tijdens de laatste wereldoorlog door de Duitse chirurg dr. Gerhard Küntscher ontwikkeld werd. MEN OPENT het boveneind van b.v. het DUBEEN gebroken dijbeen (een holle zuil). Via deze opening schuift men een metalen staaf van de juiste doorsnede, lengte en kram ming in die holte. Dank zij deze inwendige spalk krijgt het gebroken bot nu stevige steun van binnen uit en kunnen de breuk- randen niet „afglijden'' (verschuiven) .Künt scher en zijn volgelingen beweren, dat hun. patiënten meestal na enkele weken al weer wat kunnen lopen dus lang voordat de breuk in het lichaam hecht „vergroeid" is. Normaliter echter vergt het herstel van een dergelijke fractuur zes maanden in gips of rekverband met volkomen bedrust. Geen wonder dus dat de „Kiintscher-methode" die nu ook toegepast kan worden bij breuken van scheenbeen, arm en midden hand vele navolgers vond. en passen ze vrij regelmatig toe. Anderen houden een slag om de arm of staan er zeer sceptisch tegenover. Onlangs hebben wij een onderhoud gehad met een voor aanstaande orthopaedische chirurg, wiens METHODE-JUDET: zienswijze ongeveer in het midden ligt. „De methode-Küntscher," zo vertelde hij ons, „is een belangrijke aanwinst voor bepaalde arm- en beenfracturen, waarbij de conser vatieve therapie om de een of andere reden niet in aanmerking komt. Toch kleven hier aan ook grote bezwaren. De krachten, die bij de belasting der onderste ledematen optreden, zijn namelijk zo groot, dat zij een stalen spang, zoals die gebruikt wordt bij het inwendige spalken, royaal kunnen om buigen. En als dat gebeurt, dan wordt het ik spreek uit ervaring een heksen toer om het ding na heling van de breuk uit het bot te verwijderen." Ook over de heupplastieken met de „cup" van Smith-Petersen is deze Utrechtse specialist niet onverdeeld geestdriftig. De bewegelijkheid van het gewricht valt na zo'n ingreep dikwijls bitter tegen, de pijn blijkt lang niet altijd verdwenen en ten- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllij Twee der nieuwe chirurgische technieken voor het losmaken E van verstijfde heupgewrichten. Boven: schematische tekening B van een heupbeen met links een gezond, normaal dijbeen en rechts een idem, waarbij de zieke „kop'J vervangen is door een E plastic prothese. Daarnaast (geheel rechts) ziet men, hoe zo'n s „kop van Judet" met een lange pin in het dijbeen wordt vast- B gemaakt. De onderste tekening is een dwarsdoorsnede van de E metalen cup, die dr. Smith-Petersen aanbracht over een slecht- B functionerende dijbeenkop. Deze beker dient als glijlager. ANDERE ARTSEN ontwikkelden nieuwe behandelingswijzen voor breuken in de hals van het dijbeen nabij het heupge wricht. Tien jaar geleden betekende een gebroken heup voor mensen op hoge leef tijd nog vaak een doodvonnis: het maan- taak heeft tussen onze wervels en in de denlang onbewegelijk op bed liggen oefen- gewrichten als schokbrekers en glijlagers de een ongunstige werken uit op de activi- te fungeren en dan komen de klach ten. Men krijgt hevige pijnen in gewrich ten van knie of heup. waar immers het hele lichaamsgewicht op rust. De bewegelijk heid in die gewrichten wordt minder en op den duur komt het tot een volledige ver stijving. Pogingen om die fatale ontwikke ling tegen te gaan, mislukten meestal. Reedis omtrent de jaren '30 ontwikkelden de Weense chirurg dr. Hass en anderen een slotte doen zich vaak contracturen ge dwongen standen van het gewricht voor. Ik heb da,n ook de indruk, dat vele van mijn collega's, ondanks hun aanvankelijk voor vele ernstige heupklachten. Naarmate werk en het resultaat is twijfelachtig, om- enthousiasme de methode Smith-Petersen men ouder wordt, degenereert het in de dat er maandenlang voortdurend gevaar al afgezworen hebben. Dat bewijizen trou- jeugd zo veerkrachtige kraakbeen, dat tot voor „afglijden" van de breuk bestaat. wens ook de aanwezige voorraden vital- Toen het nieuwe materiaal beschikbaar liumbekers bij de importeurs van medische kwam, ontwierp Sven Johansen een lange, apparaten. Nog een paar jaar geleden vlo- sterke en diep-gefacetteerde pin van roest- gen die dingen weg. Nu is er bijna geen vrij staal, waarmee hij dijbeenkop en dij- vraag meer naar!" been in een voor de genezing gunstig- En de plastic „kop van Judet"? De chi- ste positie aan elkaar bevestigde. Hon- rurg haalt even zijn schouders op. „In derden patiënten, die op deze wijze behan- theorie een prachtige oplossing, maar deld werden, konden zes a zeven weken in de practijk al evenmin ideaal. Vele later alweer zo'n beetje op krukken rond- patiënten schijnen er inderdaad baat bij strompelen. Later ontwikkelde dr. Smith- Petersen een holle „beker" van vitallium (een bijzondere metaallegering) waarmee methode waarbij de zieke delen van het hij de strijd tegen de versleten en verstij- illlllliimi IIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIII llllllllllllllllllllllllllll! verstijfde gewricht werden verwijderd en een tussenlaag van vet- of bindweefsel werd aangebracht om een vergroeiing (en dus verstijving) te ontgaan. Het gebruik kraakbeenresten, dan werd alles netjes bij- MAAR WAT IS dan het alternatief? Moet men een langzaam verstijvend heupge wricht dan maar rustig zijn gang laten vende heupgewrichten aanbond. Eerst ont deed hij het gewricht van alle vergroeiïn- ^VroegerVeTtoegepasteChirur gen, weefselwoekeringen en hinderlijke gische methode waSj het ge°wricht daarbij van die natuurlijke „bouwstoffen" is in principe de meest juiste methode, maar stuit wel op bezwaren, zodat het verklaar baar is dat men naar andere oplossingen streefde. gewerkt en „afgerond" en tenslotte stulpte hij over de gefatsoeneerde dijbeenkop een nog een handje te helpen, door het radicaal en kunstmatig geheel te verstijven. Alle v zieke kraakbeen wordt verwijderd, het sa- pasklare vitallium beker, die als een soepel m.en;g,r(>eien van dij en heup wordt bevor- glijlager werkt en de patiënt, als alles goed gaat, in staat stelt zijn been na enige oefe- Pas kort voor de tweede wereldoorlog ning weer „als vanouds" te gebruiken. Plastic „koppen van Judet" die in het lichaam der behandelde patiënten afbra ken en dientengevolge verwijderd moesten worden. gelukte het de medische wetenschap, m nauwe samenwerking met de technici, een Jean en Charles Judet aantal nieuwe materialen te vervaardigen, die door het menselijk lichaam „verdra gen" worden en dus als inwendige prothe sen dienst kunnen doen. Deze materialen bepaalde soorten roestvrij staal en andere metaallegeringen, alsmede enkele bijzon- teit der vitale organen, waardoor de patiënt dere plastics baanden ook de weg voor maar ail te gemakkelijk ten prooi viel aan nieuwe orthopedische technieken zoals die longontsteking en andere ziekten. van Sven Johansen en Küntscher. In zekere zin is het principe van Künt- De volgende stap werd door de Ame- scher hetzelfde als dat, wat ten grondslag rikaanse chirurg dr. M. N. Smith-Petersen ligt aan de behandeling van breuken van van de Harvard Universiteit gedaan. Deze de hals van het dijbeen, namelijk de „een- had tal van patiënten behandeld, bij wie trale pin", zoals die in zeer bruikbare vorm tengevolge van een val de „kop" van het den ingang gevonden, voor het eerst werd ontwikkeld door de dijbeen (de kogelvormige „scharnier'" dus, Scandinavische chirurg Sven Johansen. waar het been in het heupgewricht om Maar niet slechts fracturen, ook gewone draait) was afgebroken. Het zetten en fixe- „ouderdomsslijtage" is verantwoordelijk ren van zo'n breuk is een uiterst précair derd. Dikwijls drijft men bovendien een stalen pen door beide beenderen om ze nog vaster aan elkaar te verbinden. Zijn de beenderen die het gewricht vormen, ten- dere we? tot hetzelfde doel ?ekomen Om Slotte t0t €en hechte> onbeweeglijke een- we^ tot netzeltde ooel „eKomen. urn beld vergroef dan ondervindt de patiënt een verstijfd heupgewricht weer los te ma- wekü Qf hinder meer van zijn kwaal ken, vervangen zij de zieke kop van het w Twee Franse chirurgen, de gebroeders zijn langs een an- dijbeen radicaal door een kunstmatig ko gelgewricht: een prothese van massief plastic, die met een lange stalen pin (eveneens bekleed met kunsthars) diep in het dijbeen „verankerd" wordt. Zij bewe ren, dat tachtig percent van hun patiënten geen enkele hinder van de prothese onder vindt en gewoon weer dagelijks werk kan doen. De „kop van Judet" en vele varia ties erop hebben inmiddels in vele lan- HOE STAAN NU de medici in ons land tegenover al die nieuwe methoden? Ver- scheidenen van hen zijn er enthousiast over De pijn is verdwenen, het lopen met een verstijfde heup lukt na enige oefening uit stekend en alleen bij het zitten bespeurt men iets onnatuurlijks in de houding van de betrokkene. (Zie verder pagina 5) HlllllllllllllllülllllllllllllllllllllilllllllllllüllillllllllllllllllllllllllllllillIJ vijf jaar zijn geboren, de schoolgaande leeftijd hebben bereikt. Tegen het einde van de zestiger jaren zal het aantal leer lingen dat de middelbare school bezoekt, ruim zeventig percent hoger liggen dan op WASHINGTON (United Press) Tij- het ogenblik, dens een in het Witte Huis gehouden vier-Bij het openbaar onderwijs wordt als daagse conferentie over het onderwijs in de verhouding aangenomen: één onderwijzer Verenigde Staten is gebleken, dat zich op op dertig leerlingen van de lagere school, dit terrein een vraagstuk voordoet, zo ern- Eén leraar op vijfentwintig leerlingen van stig dat het een van de belangrijke punten de middelbare school, één hoogleraar op zal worden van de campagne voor de pre- dertien studenten van de universiteit. Om sidemtsverkiezingen van 1956. Het probleem deze verhouding te kunnen handhaven behelst de kwaliteit van het onderwijs, tegenover het groeiend aantal leerlingen, eenmaal de trots van Amerika, doch thans zullen de Verenigde Staten tegen 1956 over een aangelegenheid van grote bezorgd- een extra vijfhonderdduizend leerkrachten heid. Oorzaak is de snel groeiende bevol- moeten beschikken, benevens over twee- king. In 1940 en een aantal jaren daarna maal zoveel hoogleraren als er nu zijn. Om bleef het aantal leerlingen op ongeveer in het komende gebrek aan onderwijskraoh- twintig millioen staan, maar in 1955 bleek ten te kunnen voorzien, zou de helft van het tot bijna dertig millioen te zijn opge- het aantal studenten van nu af zich op dit lopen. Het 'zal de vijfendertig millioen be- beroep moeten voorbereiden. De situatie reiken als de kinderen, die in de afgelopen is op het ogenblik zo, dat een vijfde deel der afgestudeerden het onderwijs kiest. Sedert het midden van de negentiende eeuw worden de openbare scholen vrijwel alleen gefinancierd door middel van de plaatselijke belastinggelden. Elke gemeen te pleegt prat te gaan op de prima kwali teit van haar scholen en er bestaat een ware concurrentie bij het verkrijgen van de beste onderwijskrachten. Aan het einde van de tweede wereldoorlog moest de staat bijspringen om in de hoge kosten te kun nen voopzien. Toen de salarissen van de leerkrachten geleidelijk gingen stijgen werd ook federale bijstand ingeroepen. Over deze financiering lopen thans de me ningsverschillen. ETRUSKENGRAF In de omgeving van Teramo in Italië hebben boeren bij het ploegen een Ekrus- tengraf gevonden, dat zeker drieduizend gevonden te hebben, maar bij anderen ver oorzaakte het plastic zeer hinderlijke weef selreacties. Soms gaat de prothese splin teren, soms breekt zelfs de zware steel er af. Dan gaat de zaak schuiven, met als resultaat beperkte bewegingen en pijnen bij de belasting van het gewricht. Om deze redenen zijn vele chirurgen dan ook van „de Judet" teruggekomen. Krammen in de „groeischijven" van dij been en scheenbeen zetten de normale groei van het bot stil - een ingreep die soms noodzakelijk is om kreupelheid te vermijden. Haalt men de krammen aan één kant weg, dan gaan de betrokken beenderen alleen op die plaats weer groeien: een waardevolle methode om X- jaar oud moet zijn. In het graf lag een goed of O-benen weer recht te krijgen (zie de bewaard gebleven skelet van .een man rechtse der beide tekeningen). (Vervolg van het artikel op pagina 4). IK WAS op weg naar de trein. Het zal ongeveer half acht in de avond zijn ge weest. Ik had een drukke dag van zaken doen achter de rug. En toen ontmoette ik Otto, juist op de hoek van de Leliestraat. Ik had Otto in een jaar of tien niet gezien. Maar hij was niets veranderd. Hij begon mij dadelijk op allebei mijn schouders te slaan en was nog op allerlei andere ma nieren erg luidruchtig. Ik moest dadelijk met hem mee naar huis, want hij woonde vlakbij. Zijn vrouw zou meteen koffie zet ten en dat zou weer eens ouderwets ge zellig zijn. Nou ik deed het. Ik liep dus met hem mee en ik vroeg hem: „Nog steeds in de textiel?" „Nee", zei hij. „In vruchten op sap op 't ogenblik. Maar nog maar sinds kort hoor!" We liepen zo een half uurtje te praten en toen merkte ik op: „Zeg he, woon je eigen lijk wel zo vlak bij?" „Ja, wat dacht je anders", zei hij, „dat ik dat soms niet zou doen? Nog een klein kwartiertje en dan zijn we er weer". Na ruim een kwartier waren het nog een paar straten en toen nog een pleintje en toen kwamen wij inderdaad bij zijn huis. „Ja, het was wat moois indertijd met dat oud ijzer", zei hij, terwijl hij mij voorging de gang door, „heb jij die vent nog ge kend, die de Eiffeltoren voor oud roest verkocht?" „Nee", zei ik „nee. beslist niet". Én zo kwamen wij zijn huiskamer binnen. Ik drukte zijn vrouw de hand, terwijl hij maar door bleef praten. Zijn vrouw leek mij een ietsje magerder geworden te zijn. Ik zeeg in een stoel neer en hij praatte maar en zijn vrouw ging inderdaad dade lijk koffie zetten. Na het tweede kopje koffie met koek wil de ik opstaan, want ik vond dat onze her nieuwde kennismaking nu lang genoeg had geduurd. Maar hij zat juist in een grootscheepse autobanden-affaire gewik keld en ik moest nog even blijven zitten. Maar toen ik ook het derde kopje koffie achter de rug had, schoot ik toch resoluut in mijn jas, omdat ik anders nog het gevaar liep om mijn laatste trein te missen. Goed, hij zou wel een eindje met mij oplopen. Hij stond er daarna ook nog op mij tot aan het portier van de trein te begeleiden. Hij kocht dus een perronkaartje, wat erg lang duurde, want hij had geen geld bij zich en hij moest dat eerst van mij lenen. En toen wij dan eindelijk met ons beiden op het perron stonden, ging de trein juist voor onze neus weg. „Dat is nog eens tegenslag hebben", riep Otto enthousiast. „En toch soms kun je van geluk spreken als jë tegenslag hebt. 't Klinkt raar, maar het is waar. Heb ik je die geschiedenis van die vaten zuurkool al wel eens verteld?" „Ik vind het erg vervelend", zei ik. „Hoe kom ik hier nou weg?" „Heel eenvoudig", zei Otto. „Je gaat weer met mij terug naar huis. Ik heb nog een prima bed over. Je blijft vannacht bij ons slapen. Maar voor we slapen gaan, praten „Hoe laat haalt je moeder je?" vroeg ik. Hij haalde zijn schouders op. „Kijk", zei hij, „hier zit een knop. Dat spelen we. Als ik aan deze knop draai, dan zing jij. Dan ben jij de radio. Dat is een leuk spel." Hoe laat haalt een moeder zo'n kind, vroeg ik mijzelf af. Dat kan acht uur zijn. Of mis schien r.og later. En ik moet nu toch wer kelijk de trein van kwart voor negen, halen „Toe", bedelde ik, „ga nou even voor mij in de kamer kijken hoe laat het is." „Mag ik niet", zei het knaapje halsstarrig. „Nee, gewoonlijk mag je dat ook niet", zei ik. „Gewoonlijk nietMaar nu is het niet gewoonlijk, nu is het iets heel hijzan ders. Je doet het voor een oude vriend van je vader.Nu mag je het wel." Het jongetje dacht na. „Speel je radio met mij?" vroeg hij. „Goed", zei ik, „als jij Hij begon aan een denkbeeldige knop te draaien. „Nu moet je zingen", comman deerde hij. Ik zuchtte. Ik was zwaar van de slaap. En dat was het vervelendste van alles ik kon niet zingen. Ik heb het nooit gekund en ik kon het toen ook niet. Het knaapje keek mij vol verwachting aan. En toen heb ik gezongen. Als er iemand is, die mij gehoord heeft die morgen, dan moet die het mij maar vergeven. Maar ik héb gezongen. „In een groen, groen, groen, groen knollen knollen land „Ik draai de knop op harder", ze het jon getje. En ik zong harder. „Daar zaten twee haas jes heel parmant." Het was verschrikkelijk. „Nu moet je even naar de kamer gaan", zei ik, „om te kijken hoe laat het is. Nu heb ik met je radio gespeeld." „Je bent tochvroeg het kereltje nog aarzelend. „Ja zeker", zei ik, „ik ben een heel goede vriend van je vader. Ik ken je vader nog van voor hij in vruchten op sap deed. Je mag het nu beslist wel." Het jongetje sloop op zijn tenen de kamer uit. Ik hoorde hem over de gang gaan. Ik hoorde hoe hij heel voorzichtig de 'kamer deur opende Na een hele tijd kwam hij terug. „En?" vroeg ik. „Ik weet het niet", zei hij. „Je bent toch in de kamer geweest", zei ik. „Ja", zei hij, „maar ik kan nog niet klok kij kenIk kan nog heleméal niet klok kijken." Hij lachte mij, een beetje verlegen, toe. En ik lachte hem ook toe. Al was het dan ook een beetje anders dan hij mij deed. UITBREIDING GELDERS ORKEST? De Federatie van de verenigingen van vrienden van het Gelderse Orkest ijvert voor het plan, het Gelderse Orkest, dat tha-ns zesenvijftig leden telt, uit te breiden tot zevenenzeventig leden. Het bestuur van het orkest heeft reeds een onderhoud hier over met de minister van Onder wijs,-Kun sten en Wetenschappen gehad. lll!llilll!IIIMIIill!lill!illlllillllllllll!lllllll!l!lillllil!lll!l!!llllililll!!llill!!!l!!ll!!!!M!!!!!!!!!l!ll!lll!!l!!l!ll!lllll:llllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllilllllllllllllllllllll^^ Tekening: Cl. van Lamsweerde EEN VAAG rumoer van de straat bereikte mijn oor. Zou het ventje toch gelijk heb ben? Zou het werkelijk al half negen zijn? Dan mocht ik wel eens opschieten. Het knaapje was onderwijl uit zijn bed geklommen en kwam mij van dicht bij op nemen. „Kun je je horloge niet vinden?" vroeg hij medelevend. „Nee", zei ik, „ik heb het niet bij mij." „Er is in de kamer een klokwist hij te vertellen. „Doe jij mij dan een plezier", zei ik min zaam. „Ga jij dan eens in die karher kijken hoe laat het is." Het kereltje schudde het hoofd. „Dat mag ik niet", zei hij. „Ik mag niet in de kamer komen voor mijn moeder mij gehaald heeft. Zullen we radiootje spelen?" we nog eerst wat. Dat komt net goed uit. Ik heb je immers nog helemaal niet ver teld, hoe ik eigenlijk bij de vruchten op sap ben gekomen Het zal dan ongeveer half twaalf zijn ge weest, toen ik opnieuw met Otto naar huis liep. Wat neerslachtig, maar hij merkte het niet. Hij praatte. Zijn vrouw was onderwijl reeds naar bed gegaan, constateerde ik, toen ik opnieuw in zijn hulskamer zat. „Het is al laat ge loof ik", zei ik voorzichtig, „zouden wij ook beter niet kunnen gaan slapen?" Nou het werd diep in de nacht. En het werd nog later, toen hij mij eindelijk, met halve tegenzin, aan zijn logeerbed afstond. „Morgenochtend spreken wij elkaar wel nader", riep hij nog bij de deur. Hè, Hè. Ik kleedde mij uit en viel als een doorgezaagde boom in bed. Ik süep direct. „Wie ben je dan?" vroeg het knaapje. „Wie ben je dan?" „Zo maar een oom", zei ik vaag. „En nu moet je weer gaan liggen en zoet je oogjes dicht doen. Het is nog midden in de nacht". „Niet", zei het kereltje pertinent, „het is half negen". „Het is zeker nog niet later dan zes uur", zei ik, „het is nog bijna donker buiten". „Het is half negen", zei het eigenwijze ventje. „Mag ik nou bij je in bed komen spelen?" „Ik zal je laten zien", bood ik aan, „dat het nog veel te vroeg is om te spelen". Hij antwoordde niet en stemde dus blijk baar zwijgend in. Ik pakte mijn vest van de stoel naast mijn bedmaar mijn hor loge zat er niet in. Verdraaid waar was mijn horloge nou? O ja, dat was waar ook. Dat had ik nu juist thuis laten liggen. Hoe lang ik geslapen heb, weet ik niet. Maar voor mijn gevoel was het erg kort. Want toen ik mijn ogen weer opende, waren mijn oogleden nog zo zwaar als lood. Ik had ze graag meten weer laten vallen. „Dag opa!" kraaide echter een opgewekt kinderstemmetje uit de andere hoek van de slaapkamer. „Dag opa. Heb je nog een lolly?" Ik zag vaag de schim van een klein kereltje, staande in zijn kinderbed. „Hoor 's jó", zei ik. „Ik ben je opa niet hoor. Nee heus niet. En nou moet je maar TOT ER een werkelijk veilige methode komt om gewrichten weer bewegelijk te maken, zal deze methode, die de laatste jaren sterk op de achtergrond leek te ra ken, stellig zijn waarde behouden, zo con cludeert onze zegsman, die de tot nu toe ontwikkelde werkwijzen in het algemeen te mechanisch en te weinig biologisch ge dacht vindt. Veel meer ingenomen is hij met de recente vondsten ter beheersing van de groei van c de skeletdelen. „Bij ziekten als kinderver- lamming," zo vertelt hij, „doet zich bij jon ge patiënten dikwijls het gevaar voor, dat het aangetaste verlamde been in groei ach terblijft bij het gezonde. Vele chirurgen hebben ingenieuze methodes uitgevonden om dergelijke te korte benen operatief met enkele centimeters te verlengen. Maar der gelijke operaties zijn omslachtig en veroor zaken soms complicaties. Daarom is men gaan experimenteren om de normale groei in het gezonde been te vertragen. De laat ste vordering op dit gebied is afkomstig van dr. Walter Blount uit Milwaukee in de Verenigde Staten, die een kring van roest vrije stalen krammen over de „groeischij ven" in het gezonde been drijft. Deze krammen remmen het groeiproces af, maar kunnen op ieder gewenst ogenblik verwij derd worden, waarna het been ogenblik kelijk zijn normale groei hervat. Laat men echter slechts aan één zijde een kram zitten (bijvoorbeeld aan de bui tenkant van het been) dan zal de „groei- schijf" alleen op dat speciale punt geen nieuw beenweefsel produceren, maar op andere plaatsen wel. Op die manier gelukt het bijvoorbeeld (de tekeningen verduide lijken het) om X- en O-benen op biolo gisch verantwoorde wijze weer recht te laten groeien met geen andere hulpmidde len dan enige stalen krammetjes! H. C. Links: Röntgenopname van het bekken van een patiënt met een tweezijdige Smith- Petersen-prothese. Duidelijk ziet men, hoe de metalen „cups" (de witte halve bollen op de foto) over het boveneind der beide dijbenen gestulpt zijn. Foto rechts: In gevallen waar de plasti sche methode niet toegepast kan worden geven velen de voorkeur nog (of weer) aan een verstijvende operatie. Tot de ver groeiing van heup en dijbeen volkomen is, zorgt een stalen pen dwars door beide beenderen (wit op de bovenstaande Rönt genfoto) voor extra-stevigte.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 12