Een teveel aan kotters zou de Nederlandse visserijpositie aantasten Bescherming tegen ijs vorming op IJsland-trawlers Kennemer Lantaarn Nieuwjaarsrede drsD. J. van Dijk Nederland kan alleen profiteren van de diepvries-mogelijkheden via de verre visserij Veiser Gemeenschap naar: IJ mondUideoloMie r Gesprekjes over de cultuur AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM r>i ZATERDAG 7 JANUARI 1956 6 Max de Haas komt naar Castricum Nieuwe bedrijven Leert goed Nieuw systeem uitgevonden Vijf jaar ziekenzorg - met lege beurs Zalen zien tijdens koningsmoord Offer op het voetbalveld TAXI NODIG? BEL 5000 „Het hing in de lucht" bij Advendo „Onzekerheid is kenmerkend voor het visserijbedrijf. Het verloop van de haring vangst in het zojuist geëindigde jaar is hiervan wel een overtuigend bewjjs". Met deze woorden begon de voorzitter-directeur van het Bedrijfschap voor Visserjjprodukten, drs. D. J. van Dijk de Nieuwjaarsrede, welke hij gisteravond op de eerste bestuurs vergadering van het Bedrijfschap in het jaar 1956 heeft gehouden. „Het jaar 1955 zal ongetwijfeld als een ongunstig haring-jaar worden geboekstaafd". De heer Van Dijk zette uiteen, dat bij het begin van de nieuwe teelt, in mei 1955, de vangsten zich niet slecht lieten aanzien. Later in het seizoen, in het bijzonder in oktober en november, waarin de bij uitstek voor exportdoeleinden geschikte haring werd aangevoerd, waren de vangsten echter uitermate teleurstellend. De achteruitgang van de haringvangsten komt pas volledig tot uitdrukking wanneer de aanvoeren van gezouten en van verse haring worden opgeteld. Deze geringe vangsten hebben voor het prijsniveau belangrijke gevolgen gehad. De reders en de exporteurs moesten zich dekken voor de verplichtingen welke zij reeds voor het begin van het eigenlijke exportseizoen op zich hadden genomen. Door deze dekkingsaankopen lagen de marktprijzen op een wezenlijk hoger niveau dan waarop men zich, gebaseerd op de ervaring van vorige jaren, bij de afsluiting van de grote contracten had gebaseerd. De exporteurs tonen zich in het alge meen enigszins gereserveerd voor het aan gaan van nieuwe verplichtingen. De voorzitter van het bedrijfschap voor visserijprodukten maande tot voorzichtig heid bij het zoeken naar de oorzaken van de verminderde haringvangsten. Pas na een degelijk onderzoek zal men tot de slot som kunnen komen, of er in de haringvis serij wellicht ook van een zekere overbe- vissing sprake is. Het is verheugend, aldus de heer Van Dijk, dat het bedrijf de aangegane, zeer belangrijke verplichtingen volledig wenst na te komen. Hogere exportprijzen De haringvangsten in de teelt 1955 wa ren belangrijk minder dan in het vooraf gaande jaar, terwijl veel meer gezouten haring doordraaide (in het begin van het seizoen) dan in 1954. De voonraadpositie was daardoor belangrijk ongunstiger. De totale aanvoer van gezouten haring bedroeg 951.000 kantjes. Dit betekent een achter uitgang ten opzichte van 1954 van 76.000 kantjes. Er draaiden 85.000 kantjes haring door, tegen 66.000 kantjes in 1954. Boven dien werden nog volgens een speciale rege ling 15.000 kantjes rechtstreeks naar de vismeelfabrieken gezonden. De verminderde hoeveelheid voor export beschikbare haring heeft nog geen grote invloed gehad op de totale export, met dien verstande dat de hogere afslagprijzen in het algemeen hebben geleid tot hogere exportprijzen. Het verloop van de aanvoer van verse haring vertoont een ongeveer overeenkom stig beeld. De daling in de aanvoer van verse haring deed zich in het bijzonder voor in de laatste drie maanden van 1955. In het eerste gedeelte van het jaar was de aanvoer van verse haring groter. De totale aanvoer van verse haring bedroeg in 1955 37.800.000 kg, tegen 54.809.000 kg in 1954. De bekende cineast, de heer Max de Haas, komt woensdag 11 januari naar Cas tricum om voor leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een causerie te houden over het onderwerp: „Hoe maak ik een film en wat zie ik er in". Na de pauze zal de heer De Haas zijn film „De ballade van de hoge hoed" ver tonen. Voor leden bedraagt de toegangsprijs 60 cent; niet-leden betalen 85 cent. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 4 januari 1956 vergunning in gevolge de hinderwet is verleend aan: de n.v. kartonnagefabriek „Rocarto" te IJmui- den, tot het oprichten van een kartonnage fabriek in het perceel Neptunusstraat 27 te IJmuiden; de n.v. stoomwasserij Jan Klau wers en zoon, handel drijvende onder de naam: stoom- en chemische wasserij „Hoek en Vaart" te Santpoort, tot het wijzigen van de stoom- en chemische wasserij in het perceel Bloemendaalsestraatweg 17 te Santpoort; W. van Es te IJmuiden, tot het oprichten van een visbakkerij in het per ceel Halkadie 18 te'IJmuiden; de Steen kolen handelsvereniging n.v. te Utrecht, tot het oprichten van een benzinepomp- installatie in de Heerenduinen, ten zuiden van de Maasstraat te IJmuiden. De totale export van gezouten haring bedroeg dit jaar 51.827.000 kg ter waarde van 29.511.000, tegen 64.607.000 kg ter waarde van 34.999.000 In 1954. Deze grote achteruitgang moet grotendeels worden toegeschreven aan de grote contracten welke in het eerste halfjaar van 1954 nog van de vangst 1953 moesten worden ge realiseerd en slechts voor een gering deel aan de verminderde aanvoer in 1955. De verkoop van gezouten haring naar West-Duitsland verliep in het algemeen zeer vlot. Noorwegen nam minder af Ook de export naar België was weer zeer belangrijk. De afzet naar Noorwegen ging dit jaar achteruit, in verband met een tekort aan geschikte soorten voor de export. Naar de Verenigde Staten was de afzet teleurstellend. Met het oog hierop hebben de samenwerkende exporteurs besloten, een grootscheepse reclamecampagne te gaan voeren voor een in Nederland voor bewerkte haringartikel, dat in de V. S. verder wordt geprepareerd. De export van verse haring bleef in de tweede helft van het jaar belangrijk ten achter bij 1954. De vraag in het buitenland was groot, maar door de gedaalde aanvoer kon niet in voldoende mate tegen redelijke prijzen in de buitenlandse behoefte worden voorzien. De totale export daalde dan ook van 21.168 ton ter waarde van 7.080.000 in 1954 tot 12.384 ton ter waarde van 4.603.000 in het afglopen jaar. Ook de export van bokking was in 1955 teleurstel lend. Geëxporterd werd 3851 ton ter waar de van 3.152.000, tegn 5.714 ton ter waar de van 4.843.000 in 1954. Visserijnota In zijn nieuwjaarsrede sprak de heer Van Dijk de verwachting uit, dat in 1956 uit voering zal worden gegeven aan de in de visserijnota neergelegde plannen tot sane ring en vernieuwing van de Nederlandse vissersvloot. De middelen van het bedrijf waren ontoereikend om deze vernieuwing van de vloot te kunnen financieren. De bouwkosten van de schepen zijn dermate gestegen, dat uit de exploitatie van de nu verouderde schepen niet meer de nodige fondsen kunnen worden bijeengebracht om de vloot te vernieuwen. Xe veel kotters? De heer Van Dijk noemde het verheu gend, dat zonder overheidssteun toch een aantal schepen, zowel trawlers, kotters als loggers is gebouwd. Een waarschuwend geluid liet hij horen in verband met de steeds groeiende kottervloot. Een te grote uitbreiding van de kotter vloot kan naar zijn mening leiden tot een sterkere kwetsbaarheid van het bedrijf. Het zal verstandig zün, aldus spreker, aan dit vraagstuk in de komende jaren grote aandacht te besteden. Men dient zich nauwkeurig te realiseren, welke richting de produktie de eerstkomende jaren zal moeten gaan. Gewapend met die gegevens zal op ver antwoorde wijze moeten worden vastge steld, in welke richting men moet gaan bij het bouwen van vissersschepen en dus ook in welke richting met credietverlening en vlootbouw moet worden gestimuleerd. In het buitenland ziet men een voortdurende vergroting van de aanvoer van visserij produkten, waarvoor afzetgebieden moeten v/orden gevonden. Indien Nederland niet voldoende op zijn tellen zou passen en de vlootbouw zou in verkeerde richting gaan, In de Russische ambassade in de Canadese hoofdstad Ottawa was brand uitgebroken. Het gebouw werd tot in de fundamenten door de vlammen vernield. Het merk waardige van dit geval is, dat de Russische diplomaten de Canadese brandweer lieden bij het gebouw weghielden, „omdat de ambassade Russisch grondgebied wasDe schade wordt geschat op honderdduizend dollar. dan zou, rekening houdend met een voort schrijdende liberalisatie van de handel in visserijprodukten, kunnen gebeuren, dat het Nederlandse bedrijf op den duur de concurrentie met het buitenland zeer moei lijk zou kunnen volhouden. Over de aanvoer en export van verse zeevis deelde de heer Van Dijk mede, dat de aanvoer van platvis, vooral van schol, belangrijk terugliep, terwijl die van schel vis belangrijk groter werd. De grootste stijging deed zich voor bij de aanvoer van makreel, namelijk een stijging van 50 per cent. Vooral voor de verwerkende bedrij ven was dit een zeer welkome omstandig heid, nu de aanvoer van verse haring met ongeveer een derde verminderde, verge leken met het voorafgaande jaar. Rond- en platvis De aanvoer van rondvis was hoger dan in 1954, die van platvis daarentegen lager. Met uitzondering van schelvis zijn de ge middelde prijzen van deze vissoorten ge stegen. Er kon een volledige overbrugging worden gegeven voor de verse vis welke doordraaide. De totale export van zeevis bedroeg 12.790 ton ter waard© van 20.124.000 tegen 10.511 ton ter waarde van 15.492.000 in 1954. België was dit jaar de grootste afnemer van 4476 ton ter waarde van f 5.307.000. Hierna volgde Engeland met 2.947 ton. Italië, Frankrijk, West-Duitsland en Zwit serland behoorden ook dit jaar weetr tot de regelmatige afnemers. De aanvoer van garnalen nam belangrijk toe, namelijk van 4.174.285 kg in 1954 tot 6.378.000 kilo in 1955. Conserven De uitvoer van visconserven was vorig jaar groter dan in 1954, namelijk 15.939 ton ter waarde van 21.568.000, tegen 15.542 ton ter waarde van 20.751.000 in 1954. In de laatste maanden van het jaar liep de uitvoer belangrijk terug, ongetwijfeld mede als gevolg van de verminderde aanvoer van verse haring. Over de uitoefening van de verre visserij door Nederlandse trawlers merkte de heer Van Dijk op, dat de aandrang die op het visserijbedrijfsleven is uitgeoefend, om met de verre visserij te beginnen, nog steeds niet tot resultaten heeft geleid. Het is mede daaraan te wijten, da he aandeel van de Nederlandse produkie in de totale verkoop van diepgevroren vis nog op een betrekke lijk laag peil staat. Wanneer echter de tekenen niet bedriegen, zullen in de loop van 1956 enige reders bereid worden ge vonden om enkele schepen beschikbaar te stellen voor de uitoefening van de verre visserij. Dit is nodig, aldus de heer Van Dijk, wil de Nederlandse visserij voldoende mee profiteren van de ontwikkeling van het artikel diepgevroren vis. AAN DE PERIFERIE van IJmui den, waar over de spoorlijn naar Haarlem de stad-aan-de-zee plot seling overgaat in een dorp van achteloos neergestrooide villaatjes is de man te vinden, die als weinig anderen in de gemeente Velsen voortdurend in contact komt met de meest verscheiden uitingen der „IJmondse" cultuur: de voor zitter der Velser Gemeenschap, de heer J. v. d. Os v. d. Abeelen. Hij is er „wel eens" te vinden, want dit presidium vraagt menige avond en menig uur van volledige aandacht, maar het onder werp heeft zo zijn kennelijke belangstelling, dat de Velser Ge meenschap als samenbundeling der gemeenschapszin en hare culturele voortbrengselen moeilijk een betere voorzitter had kun nen kiezen. Hij vat de spanningen, die hier (en overal) ontstaan zijn tussen de Cultuur en de cultuur, de grote passen-van-de- beroepsmensen en de kleine stapjes der amateurs, samen in één zin: de beroepsmensen kijken uit de hoogte van hun kunst wel eens te veel neer op de massa, die nog niet toe zijn aan een juiste waardering van de beroepskunst". Zonder enige denigratie overi gens voor één van beide partijen, want de V.G.-voorzitter heeft begrip voor beide standpunten, die hij alleen maar telkens dich ter tot elkaar wil brengen. Waarin de Velser Gemeenschap nog een lange, moeilijke maar ongetwijfeld dankbare, want mooie taak voor zich kan hebben, daarbij vol overleg sparende zowel de kool van de kunst als de geit van de cultuur. Dat er daarbij niet direct de sprong gewaagd moet worden over „het hele kanaal" dat de buurtvereniging niet onmiddellijk geconfronteerd mag worden aan Shakespeare dus maar dat er vele slootjes na elkaar genomen moeten worden: het is voor hem een vaststaand feit, Evenzeer als het feit, dat daarbij de hele bevolking zo veel als doenlijk is geïnteresseerd moet worden voor wat er binnen Velsens grenzen leeft. Ach nee het is geen kwestie van chau vinisme. Daarvoor is deze Zuid-Hollander te ruim: hij woonde zowel op het platteland als in de grote stad en weet, dat de mens uit de kleinere gemeenschap de uitgang naar de grote cultuur centra niet alleen af en toe nodig heeft, maar er zelfs met nieuwe impulsen voor het plaatselijk cultureel verkeer van kan terug keren. Niet alleen „de mens", maar ook „de amateur" de toneelspeler-uit-liefhebberij, die bij Het Grote Toneel een magni fieke leerschool kan doorlopen. Centralisatie van het Velsense culturele leven? Als de verbin dingen binnen de gemeente (nog) beter worden, kan dat zeker bepaalde manifestaties vragen om een centrale plek. De Am sterdammer uit Oost trekt tenslotte óók op naar de Dam. De Santpoorter kan het Marktplein van IJmuiden dus heus wel vin den, maar Velsen heeft nu eenmaal nog niet de historische bin ding, die zijn vele nieuwe burgers doen beseffen, dat zij tot de gedifferentieerde eenheid behoren, die in dit Velsen ook tot cul turele eenheid kan komen. Vooral in de „bovenlaag" is deze lichte weerzin om „mee te doen" duidelijk merkbaar, al zijn de krachten wel degelijk latent aanwezig krachten, die door de overheid van harte worden gesteund. Die zich in de toekomst zeker zullen ontwikkelen tot een groeiende, actieve kern. Hoewel het nog steeds verbazingwekkend is, hoeveel er niet deelne mers, hoeveel buitenstaanders deze gemeente telt, wier credo nog in de grote-stads-cultuur ligt. Velsen ontwikkelt zich wel degelijk positief het is aan vele tendenzen op cultureel gebied te merken, maar de opbouw der burgerij is een zaak, die in samenhang met deze cultuur, vrijwat zorgen baart. De huisvesting, het wonen „en masse" voor men sen, die vaak sterk gewend waren aan individualisme in hun woon-gewoonten, de nieuwe wijken, de ongewendheid aan de flats en wat er allemaal meer komt kijken aan sociaal-maat schappelijke problematiek kan deze ontwikkeling evenwel on gunstig beïnvloeden. Daarom heeft de V.G. dan ook haar sectie maatschappelijk werk in de wieg gelegd om in dit nieuwe IJmuiden noden op dit spe ciale, tere punt te proberen op te vangen. Hoe groot die moeilijk heden vaak zijn, kan ieder constateren, die oog heeft voor de aankleding van sommige flats, waar een duidelijke lijn vaak ontbreekt en een paar adviezen wel eens wonderen zouden kun nen doen, om de kloof tussen de nieuwe woning en hun onge wende bewoners te overbruggen. „IJMOND?" Ja, graag, wat Velsen betreft. Met alle vreugde des harten zal er dan ook een evenknie van de Velser Gemeenschap in Beverwijk en Heemskerk worden begroet, om de cultuur in de breedste zin des woords te helpen spreiden over dit ganse nieuwe woongebied, waar nu de funderingen worden gelegd voor een gezonde óf voor een „slordige" en onsamenhangende samenleving. De verbondenheid is er in feite zij moet alleen nog doordringen in de harten van hen, die haar haast instinctiel voelen. HaF. ADVERTENTIE Door onze 10-1arige ervaring leren wij U mei onze nieuwste Leswagens en Motoren prettig en veilig rtlden. door gediplomeerde instructeurs. Avondlessen in Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagelingerwcg 134 - Santpoort - Tel 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12. IJmuiden Telefoon 02550 - 6200 Inschrijving volgende cursus Motortechniek 9 Januari OFSCHOON HET WEER gedurende de winter van 1954 een uitzondering was, is het bevr'ezen van buiswater altijd weer een terugkerend gevaar voor de bemanningen aan boord van vissersvaartuigen en hoewel de ijsvorming het werk ten zeerste bemoeilijkt en levensgevaar oplevert, zijn de jaren voorbij gegaan zonder dat een afdoend antwoord werd gevonden voor dit probleem. Technici van D. Napier Sons Ltd. zijn echter van oordeel, dat zij een systeem hebben uitgevonden, dat de nood zakelijke bescherming levert tegen het genoemde gevaar. Het bedoelde systeem, het „Spraymaf'-systeem, is gebaseerd op de ervaringen, welke werden opgedaan bij vliegtuigen. Na het feest Het was dinsdagavond toch echt een mooi feest met de af gedankte kerstbomen. Wie nog wat katterig mocht zijn ge weest na bollen, flappen en beignets is beslist helder ge worden met de hitte op de borst en de kou in de rug en al die genietende kinderen om de brandstapel. Maar het is niet alles den nengeur en vureschijn geweest, blijkbaar, want uit de rij van toeschouwers bereikt mij een verdrietig briefje, dat gewag maakt van het feit, dat som mige mensen het blijkbaar maar moeilijk leren. Want rond dat hoog oplaai ende geurende groen bezijden het Marktplein moet de op merking zijn gerezen: dat het toch wel jammer was, dat de jongens geen bommetje tussen de brandende bomen hadden mogen verstoppen. Want er was „teveel politie toezicht". Mijn briefschrijver stort, dit opgemerkt hebbende, aldus in verzen, zijn hart verder uit: „De stille, koele winteravond, de derde van 't pas begonnen jaar, Bracht een verrukte kinder schare en ouderen bij elkaar, De kerstbomen, die onze donk're dagen hadden ver licht Werden geofferd aan een schouwspel van knetterend, sprank'lend licht. Onschuldige kinderogen glin sterden vol ontzag en stra lend Als de geurige vonken steeds weer groter hoogten halen, Machtig mooi en haast ver helderend waar. Deez' derde avond in het nieuwe jaar Een haast reinfestijn van de oplaaiende lichtjes Weerspiegeld op de blossende, duizenden kindergezichtjes, Tot een „groot" mens sprak het woord „bóm" En al het mooie weer ver stoord werd. Dom?" Tja, dat is mooi en diep en waar, maar ge moet daar toch ook weer niet tè heftig aan tillen, m'n waarde. Want bij dit vreugdevertoon aan het jare-eind hoort sinds de oertijd lawaai al was het maar om de boze geesten uit te drijven. Het Kerstfeest was heel vroeger dan ook „joelfeest" en dat ging niet zo sereen als we het nu gewend zijn. Die resten zitten er diep in bij de mensen en ik heb vredige burgers op oudejaars avond met handen vól rotjes zien rondwaren genietend van de knallen, die zij ver mochten te wekken. Alleenwaarom het woord „bom" met zijn afschu welijke bijklank op dit vurig festijn op het grote-mensen- verlanglijstje genomen moest worden, is mij ook niet geheel duidelijk. Begrijpen we elkaar? Uitzichtloos Een veel-gepasseerd punt in deez' IJmond is het nauwe gaatje Velserweg-Beecksangh- laan aan de Noordelijke uit monding van de Sluisweg, waar dagelijks duizenden auto's na de pont te hebben omzeild het hoekje omgaan. Zij komen dan uit een eng slopje, daar waar Holland op zijn smalst was en de wegen bouw blijkbaar ook, om de voorrangs-Velserweg 'op te zwenken. Maar het zicht naar de daar vroeger tot de dage lijkse plagen van het door gaande verkeer behorende spoorbomen en de Wijker- straatweg is bar slecht als ge volg van een hek op het domein der Nederlandse Spoorwegen. Hetgeen nog eens ongelukken oplevert. Alleen: wiens overweg is dat nu: Vel sens of Beverwijks? In de wandelgangen van het Antonius Ziekenhuis is het wel doorgedrongen, maar of gij het daarbuiten al weet, is de vraag: de Ruaz, de radio van het ziekenhuis gaat in dit nog jonge jaar feesten. Vijf jaar wordt die Ruaz dan en dat zijn vijf jaren, waarin Gerard en Jan en Henk en hoe ze in het aardige groepje uit Heemskerk mogen heten, hun veertiendaagse vrij- willigerschap en hun talloze uren van voorbereidingen beloond hebben gezien met veel stille dank en waardering. Doordat godin Caïssa, ge weet wel, de ietwat zwijgzame juffrouw, die zo graag met koningen en lopers omgaat (geen valse sleutels, maar raadsheren), mij dezer dagen naar het Beverwijkse Kennemer Theater lokte teneinde naar Dd5Xle6; Tg3h3 te kijken, hetgeen aan mij helemaal verspild is, zolang het niet Nimzo-Indisch of neo-rénaissance wordt, heb ik dat Kennemer Theater nu eens in zijn bijna-herboren staat kunnen aanschouwen. Want toen ta4 bijna X Pc3 en dus Kf dreigde ben ik rillend weggegaan van het terrein van deze koningsmoord om de gerestaureerde zalen te bezien. Het bioscoopzaaltje is al een poosje in de roulatie en ik moet zeggen, dat het een ju weeltje is geworden: gedurfd, maar smaakvol, met de wat bizarre figuren aan de voor wand en de prima -verlichting, de zorgvuldig gekozen kleu rencombinatie en de vriende lijke fauteuils-in-donkerrood. Een beetje avant-garde, maar in elk geval smaakvol en doordacht. De feestzaal, waar Caïssa troont, is naar mijn smaak minder geslaagd, want wat al te druk, maar toch als feest zaal wel weer plezierig ook. Zo van die uitbundige trossen licht aan het plafond en een aardige vondst langs de bal- conrand meneer Hart heeft er echt lets van laten maken. Als straks het buffet zijn gele lampen heeft en de foyer zijn zitje, dan is dat Kennemer Theater in één klap het mooi ste uit de omtrek. Alleen me neer Hart die stoeltjes in de feestzaal Hoewel ze zitten lekker. Wie het „jaarverslag" over 1955 doorbladert vindt daar het enthousiasme van dit jeug dig stel telkens weer terug. Ik zie bijvoorbeeld, dat rond Sinterklaas alle zalen aan het rijmen zijn gezet of andere werkzaamheden hebben ver richt, die tot enorme pret heb ben geleid. Samen met Helio- Mare is er menig uitwisse lingsprogramma gebakken, maar de experimentele hoor- GCOOCOOCOOCOOOCOCCOOCXXXDOOCOOOOOOCOODOCx: s Het gaat zondag zonder twijfel spannen op de groene mat van „Schoonen- j berg", als de Ajaxieden I daar met z'n elven de Stormvogels komen bekam- pen en met z'n paar-duizen- S j den langs het lijntje komen i aanvuren. Zoveel mensen bijeen j heet een mooie volksoploop en de TBC-bestrijding gaat daar dan ook handig pro- beren wat klinkende munt j 3 uit te slaan. Er komt dus een collecte- j 3 bus onder uw van span-1 8 ning verblekende neus, deze S 3 zondagmiddag. Als ge nu j méér oog hebt voor het j 1 veld dan voor uw porte- monnaie mag het bij ver- gissing ook wel een briefje van tien worden; in dat op- zicht nemen de bestrijders- S voornoemd het niet zó krenterig. Ik vind het ronduit mooi j van de Stormvogels-be-1 I stuurders, dat zij deze col- lecte mogelijk hebben ge- maakt en ik wens zowel de blauw-witten als de col- lectanten vele treffers toe. spelkern van de Ruaz werd geen succes. De Ruaz-ers wij ten het zelf deels aan het feit, dat er „op zaal" niet voldoen de belangstelling was, omdat de patiënten net met iets an ders bezig waren, maar ik voor mij geloof, dat een hoorspel een kern van zéér goede krach ten vraagt en bepaalde tech nieken eist, die niet zomaar verworven worden. Dat men inmiddels met een paar ge routineerde plankenisten op nieuw van start is gegaan, be wijst dat het gezonde verstand in grote mate bij de Ruaz heerst. Maar het verzoekprogramma werd weer een daverend suc ces. De reportages de con tacten dus met de buitenwe reld worden door de Ruaz- ers terecht als bijzonder be langrijk beschouwd, maar de knapen komen met de centjes omhoog te zitten. Zou daar niets aan te doen zijn door de Welfaredienst van het Rode Kruis? Want dit is inderdaad belangrijk voor een zieke: ho ren wat er in zijn wereld ge beurt. Het lijkt me zelfs een belangrijk geneesmiddel. En nu nog het eerste pro gramma van dit lustrum-jaar. Het begint Zondag te half elf en de reportagedienst heeft langs „de kant" gezworven om een verslag te maken van de staking, die sindsdien mis schien wel lichtelijk anders is geworden, zoals dat met dit soort vermaken te doen ge bruikelijk is, maar die todh wel menig luisterend oor in de ziekenhuisbedden zal vangen. Weet u, dat verzoeken van buiten het ziekenhuis voor donderdag de twaalfde inge diend kunnen worden bij Ruaz-IJmuiden, A. Verheren straat 3 te Heemskerk. LAMPENIER Als tragisch voorbeeld zal een ieder zich nog herinneren, dat in de winter van 1954 twee Engelse trawlers, de „Lorella" (558 ton) en de „Roderigo" (810 ton) met hun 40 bemanningsleden verloren gingen, omdat het overkomende water voor een gedeelte onmiddellijk bevroor en de ijsvorming zo snel plaats vond, dat de bemanning het ijs niet kon weghakken. Zelfs de reddingboten waren geheel met ijs bedekt, hetgeen de reden was, waarom zij niet te water wer den gelaten. Een maand later gingen op dezelfde wijze vier Noorse vaartuigen en 73 opvarenden verloren. Verwarmd dek De technici van D. Napier Sons Ltd. zijn van mening dat een trawler tegen zware ijsvorming kan worden beschermd, door die gedeelten, die het meeste gevaar opleveren voor de bemanning, elektrisch te verwarmen. Voor het zachter maken van het gevormde ijs moet voldoende hitte worden geleverd, zodat de bemanning het ijs kan wegbreken en over boord kan wer pen. Normaal beschikt men op een trawler over een sterk elektrisch vermogen. Het vermogen, dat nu nodig is voor de verwar ming van het te beschermen gedeelte van het schip, kan tot op zekere hoogte worden gereduceerd tot een minimum, door het te verwarmen gedeelte weer te verdelen in secties, die dan stuk voor stuk kunnen wor den verwarmd. De „Spraymat" Een nieuw verwarmingssysteem, dat pas op de markt is verschenen, is de Napier's „Spraymat", een dunne plastieke mat,waar in kleine metalen elementen zijn aange bracht. Deze matten zijn waterdicht zee- waterbestendig en ondervinden voorts geen nadelige invloeden van vetten en oliën, trillingen en zware schokken. Een tijd rovend onderhoud der matten is niet nood zakelijk en in geval dat ze ernstige schade hebben opgelopen, kunnen ze op eenvou dige wijze snel worden gerepareerd. De „Spraymats" kunnen direct op de buitenkant van de te beschermen delen van het schip worden aangebracht of tegen de achterkant van de stalen platen van de opbouw en aan de onderkant van de dek ken worden bevestigd. Ook op werktuigen De laadlieren en andere dekwerktuigen kunnen tegen ijsvorming worden be schermd door het aanbrengen van elek trisch verwarmde metalen kappen, die ge durende het winterseizoen over de werk tuigen worden geplaatst. Om blokkering door ijs van de spuigaten te voorkomen, is er een buizenverwarming, welke wordt geïnstalleerd aan de buitenkant langs de spuigaten. Op deze wijze, maar dan aan de binnenzijde, kan ook de mast ijsvrij wor den gehouden. (Ontleend aan de Journal of Commerce and Shipping Telegraph.) ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLJA Zaterdag 14, dinsdag 17, donderdag 19 en zaterdag 21 januari geeft de toneelvereni ging „Advendo" in het Ned. Herv. Jeugd- gebouw aan de Rembrandtlaan te IJmui- den-Oost de tweede uitvoering van het seizoen 1955/'56. Onder regie van de heer F. J. Hunsche wordt opgevoerd „Het hing in de lucht", een klucht in drie bedrijven door Bert Peets.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 14