Trawlervissers zetten de staking voort; eis voor hogere vaste gage gehandhaafd Stormvogels-Ajax: twaalf duizend kijkers Agenda voor Velsen Duiven-dagen in Santpoortse „Zomerlust" Havenberichten De vloot blijft aan de kant OVB- en CNV-bestuurders richten felle aanval op Centrale van Zeevarenden De „Norma" naar zee Tussen glimlachen en fronsen Vanmorgen in de Vishal en op zee „Mooiste duif" was een IJmuidenaar Roverssymfonie morgenavond in Rex Trouwfoto's Luidsprekers Scheepvaart Anton Zischka komt vêrtellen voor Elckerlyc Fotobureau CHR. PIETERSE no. ïosis. MAANDAG 9 JANUARI 1956 OP DE IN HET GEBOUW voor Christelijke Belangen te IJmuiden gehouden vergadering, georganiseerd door het stakingscomité van de IJmuidense trawler vissers, is zaterdagmiddag besloten de staking voort te zetten. De trawlers zijn ook vandaag niet naar zee vertrokken, al werd gisteravond bekend dat de N.V. Nationale Stoomvisserij Maatschappij haar trawler „Norma Maria" IJM 6 van morgen zou trachten te bemannen met personeel van haar twee schepen. Na het Onafhankelijk Vakverbond van Bedrijfsverenigingen, het OVB, heeft de EVC zich bij monde van bestuurder Kiburg achter de staking geplaatst en alle mogelijke steun toegezegd voor het organiseren van de solidariteitsactie. OVB- bestuurder J. de Koning heeft daarop echter tot de EVC de waarschuwing gericht, dat deze stakingsactie in geen geval een politieke strijd mag worden. De heer De Koning heeft voorts meegedeeld, dat het OVB op het standpunt staat, dat de staking moet worden voortgezet en er niet gevaren mag worden. De door bestuurder J. Roos donderdagavond gedane verklaring was volgens hem van dezelfde inhoud, als het OVB op de eerste dinsdag gehouden openbare vergadering had verklaard. Na het OVB en de EVC is de CNV-bestuurder T. van Slooten aan het woord geweest, die een felle aanval opende op de „Cen trale van Zeevarenden" en de opvarenden waarschuwde voor de beslissing, die zij op deze ochtend moesten nemen. Plij adviseerde de leden van de „Centrale" om maandag naar het bestuur in het Witte Gebouw te gaan en daar het gege ven woord - de machtiging tot onderhandelen met de reders - terug te nemen. „Wij staan op het standpunt, dat jullie alleen naar zee moeten gaan met de zekerheid, dat onderhandeld wordt over vaste gage-verhogingen", aldus be stuurder Van Slooten, die overigens nadrukkelijk meedeelde geen opdracht tot deze uitspraak van zijn hoofdbestuur te hebben ontvangen. Persoonlijk meende hij echter een waarschuwend woord te moeten laten horen. De voorzitter van het stakingscomité heeft de openbare vergadering, waarop ongeveer 225 trawlervissers aanwezig wa ren, zaterdagmorgen om elf uur geopend. Bij de staking waren die morgen 22 trawlers betrokken, zodat 350 opvarenden uit IJmuiden, Noordwijk, Katwijk, Sche- veningen en Egmond bij het conflict zijn betrokken. In de loop van het weekeinde zouden ook de trawler „Bergen" en in het begin van de week de. tra wier „Elie" bin nenlopen, zodat dan 380 man bij de sta king zijn betrokken. (De opvarenden van de „Bergen" hebben bij binnenkomst te kennen gegeven ook niet meer naar zee te vertrekken. Red. IJ.C.). De voorzitter deel de mee, dat tot dat uur niets van de reders was vernomen op de resolutie. Men had niet anders verwacht_ Hij sprak de ver wachting uit, dat op deze vergadering rus tig zou worden gedebatteerd en de politiek overal buiten zou blijven. Hij gaf vervol gens het woord aan de OVB-bestuurder J. de Koning, die voor het stakingscomité het woord zou voeren. EVC, vertel geen leugens De heer De Koning is in de eerste plaats ingegaan op het manifest, dat aan de ingang van de zaal door dames en in opdracht van de EVC werd uitgedeeld. „Vertel geen leugens, EVC", riep De Ko ning uit, „ook hier bij deze staking wil men weer trachten in troebel water te vis sen, sticht toch geen verwarring". De Koning is vervolgens het ontstaan van het gehele conflict in de IJmuidense trawlvisserij nagegaan en heeft de situatie in zijn geheel nog eens zo objectief moge lijk toegelicht. Wanneer men ook op de trawlervloot het loonsysteem met garantieloon en een per centage van de besomming voor de be manning gaat invoeren, verliest de trawler bemanning veel. Jarenlang heeft de Cen trale van Zeevarenden gevochten voor een vaste gage op de loggers in Katwijk en Scheveningen; nu men in IJmuiden van rederszijde die vaste gage wil afschaffen gaat de Centrale van Zeevarenden er op in om met de reders te onderhandelen, al dus de heer De Koning. En dat garantie loon heeft zijn voorbeelden in Scheve ningen en Katwijk. De sociale voorzie ningen raken een flink stuk achterop, men komt onderbemand te varen en een goede reis met uitstekende besomming wordt uit gesmeerd over de daarvoor of daarna ge maakte slechte reis. Onder tafel De leden van de Centrale van Zeevaren den hebben het bestuur machtiging gege ven om te onderhandelen, aldus De Ko ning. „Ja, maar te IJmuiden gingen negen van de zeventig leden er tegenin. Zij stem den er met in toe, maar werden onder ta fel gekletst"_ Het OVB heeft die zelfde maandag met haar leden vergaderd en is daar met accoord gegaan met het feit, dat die zeventig man van de Centrale zouden beslissen over het lot van de 400 trawler vissers van IJmuiden. Zij gingen in pro teststaking, waarna dinsdag de openbare vergadering in het gebouw voor Christe lijke Belangen volgde. De vissers bepaal den daar zelf hun standpunt. Leden van alle bonden waren aanwezig en het voor stel van OVB-zijde om de resolutie in te dienen, de vloot naar zee te laten gaan en twee weken af te wachten werd verwor pen. Men was vier jaar wachten moe, de resolutie werd ingediend en de vloot zou tot vrijdag binnen blijven om op antwoord van de reders te wachten. De vergadering van Katwijk met de Centrale-leden wilde De Koning buiten beschouwing laten; daar waren slechts ne gen leden. Hij hakte in op het besluit van de vergadering in Egmond, waar 66 leden het Centrale-bestuur machtiging gaven te onderhandelen. „Er stond daar een zalven de predikant achter de tafel", aldus De Koning, „die heeft gezegd, dat het met deze staking alleen maar ging om de er kenning van het OVB. Ik zweer hier, dat het daar niet om gaat. Er is daar in Egmond stemming gekomen en bij het denKen van: zou het waar zijn, stemden allen voor. Maar dat zegt niet dat zij naar zee wilden". De reders hebben getracht de beman ningen naar zee te krijgen. Enige rede rijen boden garantieloon van f 450 per maand en f 17 van elke f 1000 besomming. De schepen zijn niet uitgevaren. Geen politieke strijd Tot de EVC merkte de heer De Koning op, dat financiën welkom zijn van welke kant dan ook, maar dat men met de poli tieke vingers van deze staking moet af blijven. Hij riep de commissie op tot uiterste waakzaamheid in dit geval. Twee mogelijkheden bleven er volgens De Koning over. Varen, wat zou betekenen dat de erkende vakorganisatie met de re ders zou gaan onderhandelen over het nieuwe loonsysteem of blijven staken, het geen betekent: willen de reders over een nieuw loon met verhoogde vaste gage spreken, dan gaan we naar zee. De heer De Koning merkte verder op, dat wanneer de reder meent geen verho ging op de vaste gage te kunnen geven omdat het bedrijf te zwaar wordt belast, dat dan de regering behoort in te grijpen. Het is een uitermate ongezond bedrijf, al dus De Koning. De ontvolking van de vloot heeft al ja ren geleden ingezet en de jeugd ziet men niet meer op de vloot. De Koning meende dat het geheel aan de vissers moest worden overgelaten om te besluiten. Een tiental vissers kwam vervolgens uit de vergade ring aan het woord. Aan de wal werken Een van hen, lid van de Centrale van Zeevarenden en Egmonder, heeft duidelijk gesteld, hoe de Centraleleden over de ge hele staking denken. Hij was ook van me ning, dat de staking behoort te worden voortgezet. Hij achtte thans de tijd rijp om iets van de reders af te dwingen met het oog op het ernstige personeelstekort Fooitjes van honderd gulden en oliejassén en laarzen worden door tal van rederijen al gegeven, drie rederijen laten de smees zelfs al be houden om personeel te behouden en twee, drie rederijen hebben de voeding al zo verbeterd,, dat er niets beter kan worden gewenst. De Egmondse visser ging verder: „Je hoeft voor deze staking heus geen OVB'er of EVC'er te zijn. De OVB heeft tot nu toe nog niets voor het oog voor el kaar gebracht! Maar wij als vissers kunnen de reders en de Centrale van Zeevarenden nu laten zien dat de maat vol is. Met on derhandelen het duurde vier jaar schieten we niets op". Hij meende verder, dat vrouwen ter vergadering behoren te zijn de vrouw is de staker. Had die vrouw De Koning horen praten, dan had ze gezegd tot haar man: er mag gebeuren wat je wilt, maar jij gaat niet naar zee. Had ze echter De Boon ho ren praten, dan had ze gezegd: nou, ja vaar maar. Onder luide bijval ging hij verder: „Wat kunnen die trawlers ons schelen. We gaan ergens anders werken, aan de wal nog wel. Overal is werk en dan zullen die reders wel eens het land gaan afbellen met hun telefoon om te vragen: waar zitten die lui van die trawlers toch. Zijn ze d'r niet meer?" CNV bestuurder neem machtiging terug! Na een viertal vissers, allen leden van de Centrale van Zeevarenden, heeft CNV- bestuurder T. van Slooten het woord ge voerd. Hij stelde nadrukkelijk voorop geen opdracht van zijn hoofdbestuur te hebben Hij sprak er als de persoon Van Slooten om een waarschuwend woord te laten horen. Intussen richtte hij zich in felle be woordingen tegen de Centrale van Zee varenden. „Mijn oren hebben geklapperd, toen ik hoorde dat de Centrale van Zeevarenden men de reders over garantieloon zou gaan onderhandelen", aldus Van Slooten, „vooral omdat zij jarenlang hun acties om de Zuid hebben gevoerd voor vaste gages". Het CNV zal deze garantielonen in IJmui den nimmer accepteren, de vaste gages moeten worden behouden. „Ga er niet op in", waren de woorden van Van Slooten. „Behoudt de vaste gage, behoudt de daar aan verbonden sociale voorwaarden". Hij wees op de belangen in het land, die door de staking worden geschaad en stelde verder: „Is dit nu georganiseerd overleg? Het gaat thans om uw beslissing: varen of staken. Maar u kunt als Centrale-leden van uw bestuur afeisen, dat zij uitsluitend over een CAO zullen spreken met de reders, waarin de vaste gages worden behouden en verhoogd". Van Slooten zag de eisen van de vissers als rechtvaardig en achtte het fout, dat de Centrale van Zeevarenden zelfs maar de vraag om te onderhandelen over een nieuwe CAO met loslating van vaste gage, heeft gesteld". Hij meende dat de Centrale-leden er goed aan zouden doen hun woord, gegeven aan het bestuur, te rug te nemen. „Ga alleen naar zee met de zekerheid, dat onderhandeld wordt over een vaste gage-verhoging", zei hij ten slotte. EVC achter actie Nadat een visser zijn bewondering erover had uitgesproken dat Van Slooten op deze vergadering het woord had gevoerd, kwam de EVC-bestuurder Kiburg op het podium om mee te delen, dat de EVC achter de actie staat, dat men de actie dient voort te zetten en dat de EVC de actieleiding ten volle wil onderseunen. De EVC zal geen tegenleiding geven, geen bemoeiingen in de stakingsleiding wensen en slechts mee helpen de solidariteit in de afdeling te organiseren CBT afbreken OVB-bestuurder De Koning heeft ten slotte alle sprekers geantwoord. Tot Van Slooten maakte hij de opmerking, dat het niet mogelijk is de leiding van de Centrale van Zeevarenden door de leden te laten stuwen naar de plaats, waar arbeiders het willen. Het werd daarom noodzakelijk, dat men deze leiding volledig uitschakelde. Hij j had de vaste verzekering, dat "al zouden alle Centrale-leden hun woord terugtrek ken, het Centrale-bestuur toch met de re ders over het garantieloon gaat onderhan delen. Daarom vreest de Centrale ook een openbare vergadering in IJmuiden. De (toen nog CBT) bestuurder De Boon beeft enige maanden geleden tot De Koning gezegd, aldus De Koning: „Het CNV dienen we uit te schakelen, het vormt een groot gevaar. We moeten naar een grote organi satie. Hartman probeerde de OVB-bestuur- ders over te halen naar de CBT, maar daar slaagde hij niet in". De Koning wilde de zaken duidelijk stellen: „De Centrale van Zeevarenden dient tot aan de fundering te worden af gebroken. Dan kan men gaan bouwen aan de bedriifsgedachte. De leiding van deze Centrale is een groot gevaar voor de ar beidersklasse". Staking voortzetten De Koning meende voorts, dat stakm het laatste middel was. De reders zullen de vissers teggmoet moeten komen Anders wordt het een langdurig conflict. „Liever staande te sterven, dan gebukt te leven", aldus De Koning. Tot de EVC zei hij, dat hij tot nu toe in de strijd voor de arbeidersklasse weinig goeds van die kant had gezien. Ieder die steunt is welkom, zei hij, maar maak er geen politieke strijd van. Als jullie helpen, aldus De Koning, doe het dan beter dan in Rotterdam EVC. Hij adviseerde het sta kingscomité om de teugels strak in han den te houden, wanneer de EVC haar steun zal verlenen. Tenslotte kwam het tot stemmen en stonden alle vissers als een blok op: de staking voortzetten. Maandagmorgen wordt begonnen met het registreren van de sta kers. Alle lijsten waren al klaar gemaakt. De verzekering werd gegeven, dat er vol doende geld is en zal komen om wekelijkse uitkeringen aan de vierhonderd bij het conflict betrokken trawlervissers te doen. In Egmond, Katwijk, Scheveningen en Noordwijk zijn inmiddels al plaatselijke comités opgericht. Ontslag aan allen De IJmuidense reders zouden vanmiddag in vergadering bijeen komen. Vermoe delijk zullen zij in de eerste plaats beslui- tn de bemanningen te ontslaan, daar zij thans nog in dienst waren van de rede rijen. De ,,N.V. Nationale Stoomvisserij", die de Norma Maria en Eveline in de vaart heeft, had gisteravond het voornemen, de Norma Maria vanmorgen vroeg naar zee te sturen. De bemanning zou worden samengesteld uit vissers van beide maatschappij-boten, die bereid zijn naar zee te gaan. Alle opvarende van de schenen zijn van morgen opgeroepen en verschenen, maar geen der schenen waren comnleet bemand, zodat de trawlers IJmuiden nog niet heb ben vprlaten. De reders vergaderen van middag: zeer waarschijnlijk ook de Cen trale voor Zeevarenden. Al vóór de wedstrijd tussen de voetballers uit de hoofd stad en die uit derzelver voorhaven stonden er twee gezichten op schoon weder: dat van Velsens gemeente ontvanger èn van de Storm vogels-schatbewaarder, de heer P. Visman. Beiden hadden even ruw-weg be rekend, hoeveel geld er respectievelijk in de laatjes van de gemeente- en club kas zou vloeien en dit be drag bleek - hoe kan het ook anders, wanneer er plus minus twaalfduizend be zoekers aanwezig zijn! - nog al mee te vallen. En toen begon de wedstrijd. Wederom, maar nu in gro ter getale, verheugde ge zichten. Bij nadere beschou wing bleken die, het eerste kwartier althans, aan Am sterdammers toe te beho ren, en geen wonder: Hun favorieten speelden best en Stormvogels had, aanval lend althans, niet veel te vertellen. Maar toen Jantje Snoeks en rijn mede-aanvallers ook enige hoopgevende bezoe- ten aan Pieters Graafland's heiligdom brachten, klaar- ien ook de gezichten van le IJmuider supporters op :n hun vreugde kende geen trenzen, toen de Ajax- ioelman voor de eerste keer ie bal uit het net moest halen. Uitgerekend een uur lang kon men niets dan vreugde op de IJmuider ge laten lezen, maar toen Van Dijk de stand een kwartier voor het einde op 2-1 bracht, werden de voor- Weinig aanvoer Als op een na laatste trawler was van daag de „Bergen" (van 27 dec.) aan de af slag met 900 kisten, waarvan 600 schelvis, 50 radio, 175 dichte wijting, 15 gestripte wijting, 60 koolvis, 170 stuks stijve kabel jauwen. De KW. 81 (van 27 dec.) was ex met 800 kisten vis, waarvan 475 schelvis, 70 koolvis, 180 wijting, 60 koolvis, 5 diver sen en 150 stuks stijve kabeljauwen. Loggers en kotters Zesentwintig loggers en zesentwintig kot ters waren present met 80 kisten wijting, 450 stuks stijve kabeljauwen, 110 diversen, 27.500 kg. tong, 1200 kisten schol, 70 tarbot en 20 schar. Alle vis duur Schol, tong, tarbot, kabeljauw, grote schelvis, witte koolvis en zwarte koolvis was vannacht voor export bestemd. Grote schol deed f37—f34, middel f42—f43, zetschol f 58f 50, schol I f 51f 48. Grote tarbot maakte f 3f 2.70, grote tong f 3.15 f 3.25, middel tong f 3.20f 2.95, kleinmid- del f3.40—f3.15, tong I f3.40—f3.15 en slip 3 f 3f 2.70. De grote regels kabel jauw gingen van de hand voor f 136—f 126, kleine regels voor f 63. De grote schelvis noteerde f73—f71, witte koolvis f132 f 140, zwarte koolvis f 92 en kisten kabel jauw f 180f 200. Binnenland: ook duur De schelvis was prijzig en maakte voor de grote f 55f 65, kleinmiddel f 57f 60, pennen f 54f 57 en braad f 38f 46. De schol 2 ging Nederland in voor f 47 f 40 en schol 3 voor f 23f 27, wijting maakte f31f36, grote gul f59, middel f 50, torgullen f 40f 30 en zwarte koolvis f 100—f80. Wat er komt. Alleen de „Wiron 2" en „Elie" (van 27 dec.) zijn nog op zee. De schepen komen voor de Woensdagmarkt. De „Elie" voert aan 850 kisten, waarvan 350 schelvis, 15 makreel, 15 wijting, 280 dichte wijting, 70 dichte piepers, 120 kabeljauw, koolvis en gul en 100 stuks stijve kabeljauwen. Aagtekerk, 8 v. Port Said n. Genua. Abbekerk, 7 v. Port Said n. Alexandrië. Alcyone, pass. 8 Wight n. Wilmington. Aldabi, 8 te Bremen. Alioth, 7 te Roterdam. Arendskerk, pass. 8 Finisterre n. Antwerpen. Argos, 8 te Rotterdam. Arnedijk, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Averdijk, 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Argos, pass. 7 Beachy Head n. Rotterdam. Amsteldijk, 6 te Hamburg. Almkerk, 7 te Genua. Beninkust, pass. 7 Ouessant n. Dakar. Blommersdijk, 7 te Antwerpen. Barito, 7 te Timor. Boschfontein, 8 te Genua. Breda, 8 te Pta Cardon. Beninkust, pass. 7 Galloper n. Dakar. Blitar, 6 te Bremerhaven. Caltex Delft, pass. 7 Kp. St. Vincent n. R'dam. Caltex Leiden, pass. 8 Ouessant n. Sidon. Caltex Pernis, 8 dwars Folkestone n. Sidon. Caltex The Hague, 8 75 m. no. Ouessant. Cradle of Liberty, 7 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Celebes, 7 te Singapore. Camphuys, 7 te Donggala. Dongedijk, 8 te Rotterdam. Daphnis, 7 te Oranjestad. Eemdijk, 9 te Havana. Esso Rotterdam, pass. 7 Oran n. Sidon. Eendracht, 6 te Ceuta. Fairsea, 4 v. Fremantle n. Sydney. Felipes, 7 te Padang. Groote Kerk, 7 te Lorenzo Marquez. Gooiland, 7 te Itajai. Heelsum, 8 v. Antwerpen n. Houston. Houtman, 8 te Mahe. Helicon, 7 te Port au Prince. Hera, 6 voor anker Puerto Ordaz. Hydra, 5 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Ivoorkust, 8 v. Freetown n. Amsterdam. Jagersfontein, 7 Vlissingen n. Antwerpen. Kellia, 8 te Abo. Krovina, 7 dwars Scheveningen n. Stockholm. Kota Baroe, 8 v. Semarang n. Surabaja. Kota Inten, 7 v. R'dam 8 te Hamburg. Kopionella, 7 v. Gothenburg n. Limhamn. Leersum, 7 v. Savana n. Le Havre. Lekhaven, 6 v. Buenos Aires n. Bahia Blanca. Lemsterkerk, 8 te Suez. Langleeclyde, 7 Vlissingen n. Antwerpen. Maashaven, pass. 8 Ouessant n. Melilla. Marisa, 7 Marseille verwacht. Meerkerk, 7 te Rotterdam. Molenkerk, 8 v. Marseille n. Le Havre. Mijdrecht, pass. 8 Dover n. Rio de Janeiro. Musi, 7 te Tj. Priok. Nieuw Amsterdam, 6 740 m. n.nw. San Juan. Noordam, pass. 8 Startpoint n. New York. Notos, 6 80 m. no. Oran. Nigerstroom, 7 te Abidjan. Oostkerk, 8 te Melbourne. Oranje, pass. 8 Socotra n. Colombo. Oranjefontein, 7 te Port Elizabeth. Ouwerkerk, 8 te Casablanca Met een grandioze feestavond als daverend besluit hebben de duivenhouders van de IJmuider Concours commissie het afgelopen weekeinde gepoogd wat soelaas te vinden voor het ontbreken van de zomerse spanningen, die het vliegseizoen zo rijkelijk weet op te leveren. Een tentoonstelling, waarvoor haast alle hokken uit IJmuiden, Driehuis en Velsen waren leeggehaald, bracht 550 van de beste duiven in de zaal van „Zomer- lust" bijeen, die zondag tegen de avond ijlings ontruimd moest worden om het feest de benodigde plaats te bieden. Voordien hebben echter honderden duivenliefhebbers een rondgang langs de lange galerijen kooien gemaakt en bewonderend stilgestaan bij de met gele narcissen gemarkeerde prijswinnaars, waarvan de vier matadoren allen uit IJmuiden kwamen. hoofden gefronst, temeer daar Ajax hierna verwoed kwam opzetten en Storm vogels zich op verdedigen moest toeleggen. En der IJmuidenaren vro lijke lach verdween geheel, toen Bakker de bal ten tweede male langs De Graaf werkte. Het was dan ook een hevige tegenvaller: eerst een veilig schijnende 2-0 voorsprong en dan tenslotte nog genoegen moeten ne men met een gelijk spel! Maar de hoofdstedelijke supporters glunderden. Zij hadden zich reeds met een nederlaag verzoend en dan toch nog een gelijk spel En als die kopbal van Bak ker in de lagtste minuut niet tegen de lat was geko men Als de mooiste duif van de hele tentoon stelling was door de drie keurmeesters aangewezen de blauwbanddoffer van Fok- ke de Boer uit IJmuiden, die met zijn 92 van de 100 te behalen punten tevens tot de mooiste oude doffer werd verheven. Met 91 punten kreeg de jonge doffer var D. Groeneveld het predikaat „mooiste jonge doffer": de schoonste oude duivin was de vogel van W. Remmers met 91.5 pht. eri de schoonste jonge duivin kwam uit het hok van E. Sloot. Vele prijzen De prijswinnaars uit de 18 klassen wer den alle vereerd met eerste, tweede en der de prijzen, die uit een onuitputtelijke voor raad trofeeën werden geput, maar hebben verder onberoerd de bewondering langs hun spijltjes heen laten gaan, zich af en toe wat schichtig verbazend over de be langstellende scharen, die aan hun tijdelijk verblijf voorbijdrentelden. De opening De heer M. Jansen heeft bij ontstente nis wegens ziekte van de voorzitter der N.P.O., de heer Kok, zaterdagmiddag om streeks vijf uur de expositie met een kort woord geopend, op een moment dat de keurmeesters nog maar net „uitgekeurd" waren en de vloer van het allerergste was ontdaan: de werkcommissie heeft in deze dagen bepaald niet stil hoeven te zitten. Tevreden De heer Jansen was tevreden over de opkomst, temeer, omdat het elders altijd erg moeilijk is, zoveel hokken te vullen. De keurmeesters waren dat met hem eens. want zij hadden vooral in de topklassen een zware selectie moeten toepassen onder het gelijkwaardige materiaal. Dank zij de liefde voor de duivensport, die er in Vel sen bestaat, zo ging de heer Jansen voort, is het hier mogelijk geworden een zo grote expositie op te zetten, ook al mndat ieder Zaterdag kwamen in IJmuiden binnen: Bo- regs van Hamburg, Congo van Rotterdam, Gery S van Swansea, Balbek van Rotterdam, Anna Sylvia van Londen, Westerdok van Londen, Zuidkruis van Las Palmas, Came- roenkust van Hamburg, Livogo van Leith, Surte van Venekamp, Pengby van Nantes, Saxen van Londen, Skanö van Rotterdam, June van Londen, Sigvard van Helsingborg, Wieka van Boston, Johan Herman van Pan- taholmen. Zaterdag zijn vertrokken: Jelö naar Arens- dal, Laurenskerk naar Antwerpen, Basilea naar Bremen, Cindad de Bacaramanga naar Bremen, Overijsel naar Rotterdam, Plover naar Norfolk, Swallow naar Antwerpen, Bo- griasko naar Pepel, Lucas M naar Middelhar- nis, Anne H naar Parr, Kathe Hamm naar Flensburg, Tarakan naar Southampton, Ron- dane naar Rotterdam, Saint André naar Ham burg, Arcturis naar Stavanger, Dido naar Ko penhagen, Frigus naar Gibraltar, Herford Bartt naar Rouen, Greenfield naar Londen, Loudane naar Duinkerken, Prosyon naar Londen, Eemstroom naar Leith, Tor naar Stockholm, Unie S naar Gotenburg, Tilly naar Slikkerveer, Epos naar Norfolk, Wex ford naar Venray, IJssel naar Tunis, Hein- rich Lorentz naar Porte la Cras, Maas naar Le Havre, Surte naar Randers, Clara Hugo Stinis naar Venezuela, Hos naar Gotenburg, Maasstroom naar Huil. Unitas naar Gent, Rijnstroom naar Londen, Anna Sylvia naar Londen, Stella Maris naar Bremen, Lenny Skore naar Kiel. Zondag kwamen binnen: Draco van Lissa bon, Van Spilbergen van Antwerpen, Berkei- stroom van Londen, Ida B van Rostock, Wa terland van Londen, Lingestroom van Huil, City of Port Elisabeth van Londen, Vindö van Oxelosund, Netherlands Coast van New Castle, Hernsö van Hernösand, Ransel van Goole, Corona van Kotka, Notic van Stettin, Trollnes van Gjiving, Jan van Fowey, Manto van Gdynia, Mentor van Helsingfors, Mar griet L van Londen, Spero van Victoria, Heriot van Grangemouth, Farmsum van Le Havre. Op zondag vertrokken: Manoeran naar Antwerpen Patria naar Londen Effie naar Hampton Roads, Lisa Esberger naar Rotter dam, Taormina naar Rotterdam, Mutatie naar Duinkerken. lid er van overtuigd is, dat deze winter- shows een prachtig middel tot contact en tijdpassering vormen voor de duivenhou ders: men ziet en spreekt nog eens over de „mooie blauwkras" en het aanvallige „bontje" van de ander. De feestavond van zondag is een succes geworden dank zij het vlotte programma; de bonnenverkoop, waardoor vele kopers- duivenliëfRebbeFs IrfTferhrzit gerWteri van waardevol eieren- en duivenmateriaal uit vaak de beroemdste hokken, gaf de niet zo erg volle kassen van de IJ.C.C. een nieuwe steun en aldus was dit duiven- weekeinde voor alle partijen een bevredi gende gebeurtenis. Frederik Feher's „Roverssymfonie" be hoort tot de „klassieken" in de geschiedenis der cinematografie. Wanneer men de film zou moeten karakteriseren dan is het feite lijk voldoende te zeggen dat zij nu precies is wat men verstaat onder het begrip film: een vertelling in beelden. Het zijn de beel den, die spreken en dan ook geen dialoog van node hebben om ons duidelijk te ma ken wat er aan de hand is. Eigenlijk is er niet zo heel veel aan de hand, wanneer men het verhaaltje ontleedt waarop de „Symfonie" is gebaseerd. Men kent het misschien wel. Alles draait om een orgeltje,waarin een geld- schat is verborgen en de boeven, die erop zijn be lust. Om de zaken ge compliceerd te maken blijft het niet bij dat or geltje alleen. Er komen een hele serie orgeltjes aan te pas, die alle in de sneeuw blijven steken en zodoende de triomfantelijke climax vormen van een vertelling, waarin de humor het altijd wint van de melodramatiek, die van de gebeur tenissen de basis vormt. De melodramatiek wordt in „De Roverssymfonie" bewust aan gewend. Ze verschaft de camera een prach tig werkobject. Heel het instrumentarium van de film komt er aan te pas om vanuit alle standen en gezichtshoeken mensen en dingen op de keper te beschouwen. De figuren zijn net dat tikje aangezet dat no dig is om caricatuur te worden in voor treffelijk getimede close-ups of om voor de sfeer en gevoelstekening de juiste momen ten te scheppen. Telkens wordt men ge frappeerd door het spel met de camera, alsof het medium van de film wordt uit gespeeld tegen een stof, die toch waarlijk zoveel kans op mislukkingen inhield. Men kan dat morgenavond allemaal zelf consta teren in het Rex-theater. wanneer de film daar voor de filmliga Velsen wordt ver toond. Het is een uitermate fraaie gelegen heid om de verworven inzichten omtrent de cinematografische kunst te toetsen aan een film, die haar waarden in sterke mate vertegenwoordigt. Fr. Overijsel, 7 te Rotterdam. Ophir, 7 te Surabaja. Papendrecht, 8 te Aruba. Poelau Laut, 8 te Port Said. Prins Joh. W. Friso, pass. 8 Gibraltar n. Reggio. Prins Willem v. Oranje, 8 te Halifax. Peperkust, 7 te Monrovia. Polydorus, pass. 7 Colombo n. Belawan. Prins Casimir, pass. 7 Dungeness n. Taragona. Rondo, 8 v. Singapore n. Belawan. Rijndam, 7 te New York. Rijnkerk, 9 te Tanga. Roepat, 7 te Singapore. Ruys, 7 v. Santos n. Montevideo. Reael, 7 te Benoa. Schie, 8 Amsterdam verwacht. Scherpendrecht, 7 te Curagao. Singkep, 8 te Madras. Sloterdijk, 8 te Colombo. Stad Haarlem, pass. 8 Wight n. Norfolk. Stad Vlaardingen, 7 v. Philadelphia n. R'dam. Stanvac Benakat, 7 te Sungeigerong. Saroena, 7 te Pladju. Tara, pass. 7 Key West n. Antwerpen. Tegelberg, 8 te Kaapstad. Teiresias, 9 te Port Swettenham. Titus, 8 te Rotterdam. Tjibodas, 7 te Hongkong. Tomini, 8 v. Colombo n. Aden. Tankhaven II, 7 te Singapore. Teucer, 7 te Semarang. Van Linschoten, 7 te Takoradi. Van Spilbergen, 7 te Antwerpen. Wonogiri, 8 v. Massawa n. Suez. Wonosobo, 9 te Colombo. Zeeland (KRL), 8 v. Boston n. New York. KLEINE VAART Algarve, 8 v. Cardiff te Rotterdam. Atlas, 6 v. Rotterdam n. Savona. Audacia, verm. 7 v. Gent n. Cardiff. Arcturus, 7 140 m. o.zo. Rio de Janeiro. Att S, 9 v. Swansea te Rotterdam verw. Alcetas, 7 v. Rotterdam n. Barcelona. Albergen, verm. 7 v. Ipswich n. Antwerpen. Bill S, verm. 7 v. Rotterdam n. Bristolkanaal. Birmingham, 7 v. Harlingen te Goole verw. Brem, 7 v. Lissabon n. Oporto. Boreas, 7 te Amsterdam. Bab T. 5 te Great YYarmouth. Bernard John, verm. 7 v. Gandia n. Carthagena. Castor, 6 v. Rotterdam n. Zeebrugge. Coolhaven, verm 10 v. Casablanca n. Rouaan. Da Capo, 7 v. Rotterdam te Antwerpen verw. Driebergen, 7 v. Swansea te Tonnaycharente. Duurt, 7 v. Savona te Gibraltar verw. Daniel, 7 v. Stralsund n. Aberdeen. Duiveland, verm. 7 v. Zeebrugge n. Kopenhagen Deni, 7 v. Londen te Zeebrugge. Eibergen, 7 v. Sansea n. Les Sables d'Olonne. Elisabeth Roorda, 7 v. Bremen te Middlesbro. Erasmus, 7 v. Boulogne te Antwerpen. Export II, 7 v Londen te Rotterdam. Flevoland, verm. 7 v. Rotterdam n. Kingslynn. Flevo, 6 te Algiers n. Borcelona. Frans Bohmer, verm. 7 v. Rotterdam n. Bordeaux Frans van Seumeren, 7 v. Southampton te Es- bjerg verwacht. Gaasterland, 7 v. Harlingen n. Goole. Gerrie S, 7 v. Swansea te Velzen. Concepcion, 6 40 m. o. ten z. Rio de Janeiro. Hast IV. verm. 7 v. Esbjerg n. Parijs. Haskerland, verm. 7 v. Harlingen n. Leith. Ransel, vertr. 7 v. Huil n. Amsterdam. Henrica, 11 v. Swansea te Rotterdam verw. Henrica B, verm. 7 v. Dublin n. Ardrossan. Import, 7 v. Vigo te Rotterdam verw. Ida D, 8 v. Rostock te Amsterdam verw. Jaba, 7 v. Gent te Londen verwacht. Jan Kreumer, verm. 7 v. Londen n. Rotterdam Joost, 5 te Huil wegens mist. Kemphaan, 8 v. Bordeaux te Casablanca verw. Kirsten, pass. 7 Kiel Holtenau n. Klintehamn. Leuvehaven, 11 v. Kopenhagen te R'dam verw. Larix, 5 Brunsbüttel n. Zaandam. Lindesingel, 7 v. Barry te Nantes verw. Matthew, 7 v. Gent te Rotterdam. Merwestad, 7 te Randers. Midsland, 8 v. Grangemouth te Rotterdam verw. Manto, pass. 7 Fehmarn Belt n. Amsterdam. Markab N, 7 v. Piraeus te Londen. Mypuck, 7 voor Hoek v. Holland n. R'dam. Marietje Bohmer, verm. 7 v. Harlingen n. R'dam Muphrid N, verm. 7 v. Rotterdam n. Nantes. Nautic, verm. 7 v. Rotterdam n. Manchester. Neeltje B, 8 v. Teigmouth te Civita Vecchia verwacht. Nieuwland, 7 v. Rotterdam n. Grangemouth. Nottingham, 7 v. Blyth te Harlingen verw. Nigeria. 12 Antw. 14 Rotterdam verw. Nassauhaven, verm. 7 v. Helsingburg n. Antw. Nieuwehaven, 9 v. Rotterdam te Kopenhagen. Nero, 7 v. Rotterdam n. Bilbao. Phidias, 6 v. Rotterdam n. Genua. Procyon, 7 v. Rmsterdam n. Londen. Phidias, 6 v. Rotterdam n. Genua. Plato, 6 v. Lissabon n. Tanger. Res Nova. 7 v. Vesteras te Rotterdam. Rema, 10 te tSockholm verwacht. Re.io, 7 v. Londen te Rotterdam verw. Sonsbeek, verm. 7 v. Leixoes n. Sevilla. Santa Licia, 7 te Aarhus. .Spora, 7 ,v Rotterdam, n. Kalundborg. Taormina, verm. 7 v. Amsterdam n. R'dam. Trito, 7 v Rotterdam n. Dublin. Tilly, 5 te Amsterdam. Volharding, 7 v. Rotterdam te Algiers. Westereems, verm. 7 v. Maassluis n. Stockholm. Westersingel, verm. 7 v. Barrydock n. Tonnay charente Westpolder, 7 voor de Hoek v. Holl. n. R'dam. Wiebold Bohmer, 15 v. Savona te Amsterdam verwacht. Walenburgh, pass. 7 Ouessant n. Rotterdam. Westerhorn, verm. 7 v. Ellesmereport n. R'dam. SLEEPVAART Ebro, 6 130 m. n.no. Ferrol met tanklichter v. sleepboot Blankenburg. Blankenburg!), 6 v. Southampton n. Rotterdam met baggermolen en bak. Noordholland, 6 1360 m. o.no. St. Lucia. Rode Zee, 6 v. Pasajes n. Ferrol om tanklichter van Ebro over te nemen en naar Maracaibo te brengen De wereldbekende reporter en economist, de heer Anton Zischka, die tijdens zijn loopbaan bijna alle landen van de wereld heeft doorreisd en daarbij in aanraking kwam met vele beroemde personen, maar ook met de naamloze massa der lijdende mensheid, zal van die ontmoetingen don derdag 19 januari in 't Castricums „Corso"- theater iets vertellen aan de leden van de kunstkring Elckerlyc. De aanvang van de bijeenkomst is op 20.15 gesteld. Toneelavond van Friese vereniging De Friese vereniging Oan 'e Dünkant te Castricum heeft voor haar leden op donder dag 12 januari een toneelavond in hotel De Rustende Jager in petto. Onder leiding van de heer J. Brouwer zal de eigen toneelgroep het nieuwe stuk van Abe Brouwer „De lés te akte" opvoeren. MAANDAG 9 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Magdalena de zondares". Rex, 20 uur (officieuze opgave): „Johnny knapt 't op". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9 30-12 en 14-16.30 uur. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 19-21.30 uur. DINSDAG 10 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De indringer". Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. Filmliga Velsen, 20 uur: Rex, filmavond. VELSEN-NOORD Vrouwengroep P. v. d. A., 20 uur: spreek beurt H. de Boer. Raadhuis en kerk. JONGENS voor hulp bij de persers. Goede gelegenheid het vak te leren Aanm, ook 's avonds 68 Miezérus, r i l min nirrrnor zÜlweS 55- Haarlem. Telef Hoofdstraat 179, Santpoort. Tel. K 2560 8129. Speciale aanbieding luxe MANCH. BROEKEN met goudstempel, leder en ritssl. afgew. in 4 kleuren f 19.50 (alleen in de maand' januari tegen inlevering dezer adv. voor f 18.50). Chris Duin, Kloosterstr. 35, Beverwijk. MACH.STIKSTERS en hand werksters. Ook leerlingen Hoog loon. Aanm. ook 's av. 68 u. Miezérus, Zijlweg 55, H'lem. Tel. 10815. FL. WERKSTER gevr. 1 a 2 ochtenden p. w. G. Blok, Sparrenstraat 16. ETALAGE-MATERIALEN o Iedere branche. Glasplaten Spiegels (ook verzilveren) J Mertens, Snelliusstraat 14 tel. 6140, IJmuiden. Wie helpt ons aan 2 KA MERS cn keuken. Grote be loning. Brieven L 4970. LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gosschalk, Kanaalstraat 48. Tel. 5852. TE KOOP: 1 z. g. a. n. Til- ley straalkachel f 30, 1 2-p. led. vl. matras, 3 delig f 50. Radarstraat 158. TE KOOP: kinderw., wan- delw. en hoekbox m. grondz. z. g. a. n. Rijnstr. 21 ben. Na 6 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3