Wenst men nog een viering van bevrijdingsdag? De heren A. F. Blok en W. Tibboel - in verf en metaal - gehuldigd Visserij-varia ADO bracht Wijk aan Zee de eerste nederlaag toe: 0-1 7- Dringende vraag aan bevolking: Bespreking met verenigingen op 19 januari EEDWK er Tweemaal zilver bij de papierfabriek Ir. Stoel inga over streek plan IJmond-Noord Mooiste voortuinen in Velsen Cursus over „Volkenkun de" en „spreken" in het openbaar Stormvogels- en Ajax- adspiranten speelden gelijk VOETBAL IN KENNEMERLAND T errasvogels Duivenhouders op contactavond bijeen Enthousiaste kinderen van KAR-leden Velsen Wijk aan Zee R.K. politiemannen huldigden koperen kapelaan „'t Centrum" twee dagen lang één grote duiventil Cabaret-avond voor P.v.d.A.leden De heer W. G. van Leeuwen 25 jaar bij VGZ Majoor Van Kuik overleden Bevolking van Heemskerk nam toe met 175 zielen ±3? Agenda voor Beverwijk MAANDAG 9 JANUARI 1956 O De eerste jubilarissen van 1956 bij de koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., de heren A. F. Blok, werkbaas in de schildersafdeling van de afdeling bouwen en W. Tibboel, eerste bankwerker monteur in de mechanische werkplaats, hebben hun jubileumviering in twee etappes beleefd, aangezien de bedrijfsdirec teur, de heer J. H. Smidt van Gelder don derdag wegens afwezigheid hen niet kon ontvangen. Desondanks heeft het aan hartelijke waardering voor beiden niet ontbroken. Dit werd vrijdagmorgen op het directie kantoor nog eenis extra onderstreept. De heer Smidt van Gelder ontving de jubila rissen afzonderlijk. In aanwezigheid van de chef van de bouwafdeling, de heer P. J. J. Elmers, mocht de heer Blok de geluk wensen in ontvangst nemen, waarbij de verdiensten van de schildersbaas voor het bedrijf in een helder licht werden geplaatst. Bovendien herinnerde de directeur aan de hobby van de jubilaris, die zich als ama teur kunstschilder en secretaris van het „Sint Lucasgilde" een goede naam heeft verworven Nen zelfs hierin tot de uitblin kers behoort; een hobby, die de geest sterkt en waardoor devrijetijdsbesteding een gunstig effect heeft. Namens de directie werd als huldeblijk een enveloppe aangeboden; de gebruike lijke jubileumfoto in lijst werd overhan digd en een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie. Dezelfde honorering als bewijs van er kentelijkheid ontving de heer Tibboel, die in tegenwoordigheid van de chef der mechanische werkplaats, de heer J. Grin- wis, werd toegesproken. Ook in dit geval kon de directeur wijzen op een zeer goede staat van dienst, nadat de heer Tibboel op latere leeftijd als „uitleenman" aan het be drijf was gekomen en zich bij de papier fabriek zo goed thuis voelde, dat hij bleef. In „Concordia" De heer Tibboel, vergezeld van echtge note en kinderen, was de eerste om wie het ceremonieel in gebouw „Concordia" werd geopend met een zeer hartelijke en gees tige toespraak door de heer Joh. Hommes, hoofdwerkbaas van de M.W. Deze herin nerde aan de tijd, toen de heer Tibboel als uitgeleende hulp van een ander bedrijf het in de dertiger jaren veiliger vond en vooral aangenamer om vast in dienst te komen bij de papierfabriek. Dit was voor het bedrijf geen slechte stap, want de heer Tibboel deed zich kennen als een uitstekend vak man, die nog altijd zeer wordt gewaardeerd om zijn kennis en inzicht. De baas hoopte, dat de laatste jaren voor de pensionering met evenveel genoegen van beide kanten mochten passeren. De heer Andrea, die het jubileumfonds vertegenwoordigde, prees de jubilaris als een goede kameraad op wie nimmer ver geefs een beroep wordt gedaan. Hij hoopte da,t de jubilaris over enkele jaren onbe zorgd zou behoeven te zijn voor zijn pen sioen om dan van rust te kunnen genieten. Een enveloppe was het geschenk van de vrienden en mevrouw Tibboel kreeg bloemen. Voor de heer Blok was het de heer Elmers, die de rij van sprekers opende om even stil te staan bij de voorbije kwart eeuw van naarstig werken, hoewel dit niet altijd de juiste waardering vindt. Het schilderswerk is altijd het „leggen van de laatste hand," wat vaak zeer moeilijk is, maar nodig voor het onderhoud van gebou wen en machines. „Het hoort er zo bij." Vele moeilijkheden wist de heer Blok ech ter te overwinnen en hij deed dit met bij zondere toewijding voor zijn werk, dat vak manschap vereist. Ook in dit geval resten nog enkele jaren en dan zal de jubilaris zich geheel kunnen wijden aan zijn lief hebberij, het kunstzinnige schilderswerk met palet als lid en bestuurder van het „Sint Lucasgilde". Namens het beambten- korps bood de heer Elmers een enveloppe aan en schonk mevrouw Blok bloemen. Voor het bouwpersoneel en de schilders tekende de heer A. Boon in een gloedvolle toespraak baas Blok als een rechtschapen man, begiftigd met een grote dosis men senkennis, sociaal gevoel en een bijzondere mate van verantwoordelijkheidsgevoel, waardoor botsingen al die jaren nimmer voorkwamen. Voor de zeer prettige samen werking werd baas Blok door het personeel hartelijk dank gebracht. Tenslotte was het de heer S. Goes, die namens de afdeling „bouwen" een geschenk onder enveloppe overhandigde en mevrouw Blok een bloeiende plant schonk. Van de directie ontvingen de beide jubilarissen een fleu rige bloemenhulde. Prjjzen van Zaterdag. Heilbot 2.80; gr. tong 4.70—3.20; grm. tong 3.90—3.15; kim. tong 3.90—3.30; kl. tong I 4.10—3.50; kl. tong 11 3.70—3.15; tarbot I 4.30—3.00. Alles per 1 kg. Tarbot II 164; tarbot IV 8245; gr. griet 42; gr. schol 4332; grm. schol 5141; kim. schol 64-49; kl. schol I 65—45; kl. schol II 48—19; schar 38—18; bot 2315; v. haring 1716; wijting 5433; kl. haai 21. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 134100 per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 424 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 10 k. griet, 1005 k. schol, 45 k. schar, 85 k. bot, 1945 k. haring, 40 k. wijting, 50 k. kabeljauw en gul, 5 k. haai, 20 k. diversen. Totaal 3630 kisten. Besommingen van Zaterdag. IJM 204 f 2960; KW 84 f 3670; KW 5 f 3270; KW 108 f 2750; KW 147; f 4100; KW 161; f 3940; KW 155 f 2610; KW 128 f 920; KW 79 f 1200; KW 30 f 2650; KW 88 f 2940; KW 68 f 4050; KW 56 f 1820; KW 27 f 2560; KW 92 f 1340; KW 105 f 2090; KW 60 f 1580; KW 94 f 1190; KW 35 f 950; IJM 52 f 3340; IJM 4 f 3470; IJM 5 f 3120, IJM 3 f 2070; IJM 59 f 1030; RO 29 f 950; HD 125 f 3230; AM 18 f 3900; WR 34 f 4990; BU 33 f 2700; IJM 8, IJM 11 f 7610; IJM 19, KW 165 f 12.670; AM 17, AM 26 f 11.180. Op uitnodiging van de Beverwijkse VVV zal de directeur van Openbare Werken ir. L. Stoelinga op dinsdag 10 januari een le zing houden over het streekplan IJmond- Noord. Op deze bijeenkomst zullen enige nieuwe kaarten en maquettes worden getoond. DE VIERING VAN de bevrijdingsdag is een gebeurtenis, die steeds weer in de gehele bevolking behoort te leven. In die geest is de viering van deze dag de laatste jaren opgezet; men heeft getracht de gehele bevolking te bereiken en te activeren. Tot haar spijt moet het bestuur van de „Velser Gemeenschap" echter constateren, dat die opzet voor een goed deel mislukt is. De medewerking van zeer velen, die zo hard nodig was, bleek steeds een medewerking van zeer weinigen te zijn. De organisatoren van de feestviering zijn zich ernstig gaan afvragen of deze dag wel voldoende leeft bij de Velsense bevolking. De vraag is dan ook gerezen of een georganiseerde viering van de bevrijdingsdag dit jaar achterwege moet worden gelaten, wanneer men op deze basis voort moet werken. Tot deze stap wil men echter niet overgaan zonder nog een poging gewaagd te hebben de Velsense be volking wakker te schudden door haar heel duidelijk de dringende vraag te stellen: „Wenst gij nog een viering van de bevrijdingsdag? Zo ja, toont dan allen uw goede wil en werkt mee, waar u dat gevraagd wordt! Zo niet, dan kan deze dag beter maar niet meer gevierd worden". De Amsterdamse Eerste Helmersstraat was vrijdagmorgen voor een korte tijd ver anderd in een straat uit het begin van deze eeuw: een putjesschepper deed er zijn werk terwijl een paar straatzangers, omgeven door een groep kinderen, er hun liederen ten beste gaven. Een en ander was nodig voor het maken van een aantal opnamen voor het filmpje „Gouden Oogst", dat binnenkort in een groot aantal bioscopen in ons land te zien zal zijn. De commissie voortuinkeuring Velsen heeft de uitslag bekend gemaakt van de wedstrijd in aanleg en onderhoud van de mooiste voortuinen in Velsen. Voor 1955 werden de prijzen als volgt toegekend: Villatuinen (waar onder grotere voor- en zijtuinen)A. D. Dijkstra, Meervlietstraat 75 te Velsen, eerste prijs; J. Th. Heij, Char lotte de Bourbonlaan 14 te Santpoort, tweede prijs; C. M. DobberOchquée, Dr. Kuijperlaan 32 te Velsen, derde prijs; K. F. J. Lefèvre, Dr. Kuijperlaan 22 te Velsen, vierde prijs. Voortuinen: J. Bergwerf, P. C. Hooftlaan 54 te Driehuis, eerste prijs; G. Bakker, Meervlietstraat 77 te Velsen, tweede prijs; P. Vlot, Frans Halsstraat 28 te IJmuiden, derde prijs; G. Boer, Van den Vondellaan 32 te Driehuis, vierde prijs. Kleinere tuinen (waaronder rotstuintjes en dergelijke): L. F. N. Aardenburg, Van Nidekstraat 5 te Velsen-Noord, eerste prijs; J. M. W. van Lamoen, Kennemerlaan 191 te IJmuiden, tweede prijs; L. C. Westbroek, Wijkeroogstraat 204, Velsen-Noord, derde prijs; H. M. Hendriks, Acaciastraat 19 te IJmuiden, vierde prijs. Leesclubavond P.v.d.A. Dinsdag 10 januari houdt de vrouwen groep van de P. v. d. A. afdeling IJmuiden een leesclubavond in de Abelenstraat. B. Dukel naar Appingedam Op 6 februari zal de damclub „Fivelgo" te Appingedam een halve eeuw bestaan. Ter gelegenheid van dit feit zal op 9, 10 en 11 februari een meestertournooi worden gespeeld waaraan ook de IJmuidenaar B. Dukel zal deelnemen. Roozenburg en Laros hebben wegens studie moeten bedanken. Commissie Volksuniversiteit start De onlangs opgerichte commissie voor volksuniversiteitswerk binnen de Velser gemeenschap begint dinsdag, morgen avond met een cursus land- en volken kunde. Dankzij de medewerking van het instituut voor de Tropen spreekt morgen avond in het Cultureel gebouw dr. J. H. Jager-Gerlingen over „Uit het land van de Tolteken, Azteken en Maja's". De cur sus „spreken in het openbaar" begint don derdagavond 12 januari, ook in het Cultu reel Centrum. Ten aanschouwe van een uiteraard zeer talrijk publiek speelden de A-adspiranten van Stormvogels en Ajax gisteren een (voor-)wedstrijd tegen elkaar. In deze ont moeting werd zulk aardig voetbal ver toond, dat het publiek geheel meeleefde met de prestaties op het groene veld. En een spontaan applaus, als gold het reeds de „grote" wedstrijd tussen Stormvogels en Ajax, steeg op, toen „Wimpie" Nat één mi nuut voor het einde Stormvogels de leiding gaf. Maar hetzelfde geschiedde, toen de Ajax-rechtsbinnen van de aftrap af gelijk maakte. Vrijdag werd door 12 vaartuigen op Urk aangevoerd: 2485 pond snoekbaars, prijs 1,141,20; 581 pond rode baars, prijs ƒ0,72ƒ0,77 en. 2234 pond blei en voorn, prijs 1012 cent, alles per pond. IJC In de lagere regionen van de K.N.V.B. werden gisteren vrij veel terreinen afgekeurd. Zo ging in de derde klas de belangrijke ontmoeting RKAFCCSV niet door, terwijl ook de ingelaste wedstrijd VitesseEHS niet werd gespeeld. In de viere klasse B was het echter nog erger. Van de zes vastgestelde wedstrijden vonden er slechts twee doorgang, namelijk BloemendaalETO en HalfwegTHB. Viede klas E: 11-18 T. H. B. 14-22 11-17 N. A. S. 13-21 12-16 Waterloo 13-19 12-14 E. T. O. 13-15 12-14 Halfweg 12-14 13-13 D. I. O. 13-14 12-12 Bloemendaal 14-11 12-10 A. P. G. S. 11-10 12-10 Onze Gezellen 12-10 12-7 V. V. H. 12-7 11-5 D. C. O. 12-5 10-4 Semo 13-4 Om deze vraag volledig tot haar recht te doen komen, is het noodzakelijk dat de Velsense verenigingen geraadpleegd wor den. Daarom wil het béstüür van de Ge meenschap met de besturen van alle ver enigingen in de gemeente Velsen een bij eenkomst beleggen, waar het bovenstaan de besproken kan worden. Wanneer de be sturen positief in hun antwoord zijn, dan verwacht het bestuur van hen, dat zij hun verenigingen zullen activeren. Met hun verenigingen bereiken zij een groot deel van de bevolking. Kunnen de verenigingen niet voldoende medewerken, dan zal dat het einde betekenen van de viering van de bevrijdingsdag in de gemeente Velsen, zoals deze de laatste jaren onder de auspi ciën van de Velser Gemeenschap is ge organiseerd. Op 19 januari De bijeenkomst van alle bestuursleden van de Velsense verenigingen zal gehou den worden in het Gem. Vergaderlokaal in de Abelenstraat, op Donderdag 19 januari. De Velser Gemeenschap verzoekt de secretarissen der uitgenodigde verenigingen met klem ervoor te zorgen, dat de be stuursleden tijdig op de hoogte worden ge steld. In het verleden moest wel eens wor den geconstateerd dat belangrijke mede delingen niet of in onvoldoende mate wer den doorgegeven aan de betrokken be stuurders. De Velser Gemeenschap verwacht allen en hoopt met de bestuurders deze moei lijke zaak tot een bevredigende oplossing te brengen. Het zou als een ernstige neder laag voor het Velsense Gemeenschapsleven worden beschouwd, indien men hiertoe met elkander niet in staat zou zijn. De Beverwijkse postduivenhoudersver- eniging „Ons Genoegen" heeft zaterdag in huize „Roky" een contactavond gehouden, die uitstekend is geslaagd. Voor de vele spelletjes waren verschillende prijzen be schikbaar gesteld. Veel te vroeg naar de zin der leden kwam het einde van deze avond. Hieraan voorafgaande werd een korte huishoudelijke vergadering gehouden on der voorzitterschap van de heer A. C. Schellevis. Het komende vliegseizoen werd uitvoerig besproken en verschillende nieu we ideeën werden door de leden naar vo ren gebracht. Vervolgens werd nog over de agendapunten van de binnenkort in Haarlem te houden districtsvergadering van gedachten gewisseld. De voorzitter bracht hulde aan de feest commissie voor de financiële steun die de verenigingskas heeft ondervonden. Het bestuur van de Katholieke Arbeiders Beweging (K.A.B.) te Beverwijk was de mening toegedaan dat de kinderen nog wel eens een feestje mochten hebben, daar deze met de vorige feestdagen wel wat te kort waren gekotnen. Er was geen gebrek aan belangstelling van de zijde van de jeugd. Tweemaal was de grote zaa.1 van het K.S.A.-gebouw zater dagmiddag zo goed als geheel gevuld met een joelende juichende massa, die geweldig heeft genoten van de toeren van de goo chelaar Kaki uit Alkmaar en de beide clowns met hun dwaze grappen. De heer J. van Hesselingen sprak de jeugd even toe en vertelde dat de kleintjes een plaeticzakje met snoep kregen en de groteren allen een ballpoint. En, al was het dan winter, ze kregen ook allen een ijsje. Het waren geslaagde bijeenkomsten. j In 3 A was de nederlaag van het tot dus ver nog ongeslagen Wijk aan Zee tegen ADO de verrassing van de dag. In Heems kerk won Wijk aan Zee drie maanden ge leden nog met twee-nul en thans legde ADO met één-nul beslag op beide punten. Toch staat Wijk aan Zee nog aan de kop. Voor een tweede verrassing zorgde Ter rasvogels door het toch zeker niet zwakke Alkmaria Victrix in Alkmaar een twee-nul nederlaag toe te brengen. Hun plaatsgenoten brachten het er in Heiloo tegen HSV minder goed af: Velsen moest namelijk met twee-nul in HSV de meerdere erkennen. THB aan de leiding In 4 E werden, zoals reeds opgemerkt, alleen BloemendaalETO en Halfweg THB gespeeld. In beide ontmoetingen zege vierden de bezoekers. ETO won volgens de regelen der kunst met drie-één van de Bloemendalers en THB werkte zich door een vijf-twee zege op Halfweg ten koste van NAS op de bovenste plaats. De stand luidt thans: Derde klas B: Wijk aan Zee Vitesse Alkm. Boys Alcm. Victrix Velsen Terrasvogels A D. O. E. H. S. H. S. V. C. S. V. Kinheim R.K.A.F.C. Met dezelfde cijfers als waarmee Alc- maria Victrix destijds in Santpoort over Terrasvogels zegevierde, werd de Alk- maarse club gisteren op eigen grond door de Santpoortse Vogels verslagen, namelijk met twee-nul. In de eerste helft was Terrasvogels sterk in de meerderheid. De bezoekers namen het middenveld in bezit en de voorhoede speelde in zo'n hoog tempo, dat de Alk- maarse verdediging moeite had zich staan de te houden. Jammer genoeg echter was het schieten aan Terras vogels-zij de niet best, anders had het met de rust zeker drie- of vier-nul gestaan. Thans moesten de blauwwitten met één doelpunt van Pel- lemans genoegen nemen. Aanvankelijk gaf Terrasvogels in de tweede helft wederom de toon aan, maar daarna liet ook de thuisclub zich van een betere zijde zien. De verdediging der Vo gels toonde zich echter paraat. Tenslotte gaf Rijke de Alcmaria-doelman voor de tweede keer het nakijken (twee-nul). Velsen heeft het nieuwe jaar slecht in gezet, want tegen het toch heus niet zo sterke HSV werd met twee-nul verloren. De Velsenaren, die Bakkum weer op de middenvoorplaats hadden, waren goed be gonnen. Zij oefenden in de eerste ogen blikken flinke druk op de veste van HSV, welke evenwel goed werd verdedigd. Di verse goede schoten vlogen naast of over en eenmaal had Bakkum bepaald geen geluk toen de lat een hard schot van zijn voet keerde. Langzaam zakte het spel van Velsen af en tegen de rust kreeg de thuis club zelfs een overwicht. In de tweede helft bracht Velsen er weinig van terecht. HSV was onbetwist de sterkste en nu moest de Velser defensie alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Dit lukte slechts ten dele, want bij een van de HSV-aanvallen werd doelman Jan sen gepasseerd (één—nul). Velsen zag het gevaar nog niet in en pas toen de thuisclub de stand op twee-nul had gebracht, werd Velsen wakker. Te laat evenwel, want in de resterende tijd verdedigde HSV de kost bare voorsprong met succes. De wedstrijd Wijk aan ZeeADO was op het laatste moment in het programma ingelast en deze ontmoeting heeft Wijk aan Zee de eerste nederlaag bezorgd. Gelukkig voor de badplaatsclub verloor ook Alc- Vereniging bestaat in april 25 jaar In de jaarvergadering van de afdeling Beverwijk van de r.k. politiebond „Sint Michael" heeft men tevens de geestelijke adviseur der afdeling, kapelaan H. W. M. Kampschoër, gehuldigd ter gelegenheid van diens twaalf-en-halfjarig priester feest. Geheel in de sfeer van het jubileum programma der vereniging, welke dit jaar (17 april) haar 25-jarig bestaan hoopt te vieren, kenmerkte de huldiging zich door een gezellige intimiteit. De voorzitter de heer G. van Weel, overhandigde de jubila ris een crucifix, in koper uitgevoerd, rond welk crucifix veertien kruiswegstaties in bladkoper op hout waren gemonteerd. In zijn dankwoord verklaarde kapelaan Kampschoër dit geschenk in het bijzonder te zullen gebruiken bij zijn talrijke be zoeken aan zieken. De jaarvergadering werd vlot afgewerkt. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de afdeling in 1955 een goed en actief jaar heeft gehad, en de penningmeester kon op een aardig batig saldo wijzen, het geen bestemd werd voor de viering van het zilveren jubileum. De heren G. van Weel en Th. Albers werden benoemd tot afgevaardigden voor het Bondscongres, dat van 17 tot en met 19 april in het Concert gebouw te Haarlem zal worden gehouden. Aan het slot van de bijeenkomst deed de voorzitter nog mededeling over een aantal financiële verbeteringen met betrekking tot de dienst Geneeskundige Verzorging Politie, over de komende nieuwe pensioens- wetten en over de viering van het zilveren jubileum van de afdeling. Tijdens de bij eenkomst op 15 februari zal een feestcom missie worden samengesteld en zal de heer J. H. Schroër, leraar bij de Nederlandse Spoorwegen een lezing houden over „De verkeersveiligheid bij het spoorwegver keer". In samenwerking met Vrouwengil de, Werknemende Middenstand, heeft op 18 januari een cabaretprogramma plaats. maria Victrix (van Terrasvogels), zodat de schade beperkt bleef. Maar Vitesse ligt nu op de loer om bij de eerstvolgende mis stap de leiding over te nemen. Het was een hard en spannend voetbal duel, waarin Wijk aan Zee dikwijls in de aanval was. De Heemskerkse defensie wil de deze middag van geen wijken weten. De thuisclub moest echter ook af en toe alles in het werk stellen om erger te voorkomen bij de snelle Heemskerkse aanvallen en tot aan de rust moesten de aanvallers aan beide kanten in de verdedigers hun meer deren erkennen. Ook in de tweede helft bleef de strijd het spannende karakter behouden en ook nu was er van krachtsverschil weinig sprake. Totdat ADO bij een van de ge vaarlijke aanvallen door Bruins de leiding nam (nul-één). Want van dit ogenblik af zette Wijk aan Zee een heftig offensief in, dat echter zonder resultaat bleef. Zo ver streek de tijd onder grote spanning, maar in de score kwam geen wijziging. De eerste nederlaag voor Wijk aan Zee was hiermee een feit geworden. „De Reisduif" wederom kampioen afdeling Haarlem Zaterdag en zondag heeft ,,'t Centrum" in het teken gestaan van de duivensport. De tentoonstelling die hier gehouden werd door de Beverwijkse vereniging „De Reis duif" in samenwerking met „De Atoom" te Velsen Noord is een eclatant succes ge worden. Er werden tweehonderd dieren geëxpo seerd en voor de keurmeester de heer C. Bekker uit Zaandam was het geen eenvou dige taak om de prijzen toe te kennen, daar de kwaliteit der duiven prima was. De voorzitter van „De Reisduif" de heer G. v. d. Winden deelde mede dat zijn ver eniging in het afgelopen jaar wederom kampioen van de afdeling Haarlem is ge worden. Ook het persoonlijk kampioen schap viel ten deel aan een lid van „De Reisduif" de heer P. v. d. Outenaar was de gelukkige. De mooiste vogel van deze tentoonstel ling was van de heer D. Stiemer (De Reis duif). De overige prijzen vielen ten deel aan: M. van 't Hof, mooiste groep (De Atoom): mooiste duivin-oud, D. v. d. Bend (R.): mooiste doffer-oud, D. Stiemer (R.): mooiste duiven-jong, M. v. 't Hof (A): mooiste doffer-jong, G. de Graaf (R.). De voornaamste persoonlijke uitslagen waren: 1. M. v. 't Hof (A); 2. P. v. d. Oute naar (R.3. E. Verschuren (R.); 4. G. de Graaf (R.); 5. C. Westrate (R.): Door de Beverwijkse leden van de Partij van de Arbeid vindt op donderdag 16 fe bruari in het Luxor-theater een cabaret avond plaats. Een programma onder de titel „Laat mij maar zingen" wordt ge bracht door: Max van Praag, Karin Lar- sen, Jan Gorissen en J. van Twuyve. De partijvoorzitter Evert Vermeer zal een propaganda-toespraak houden. In de eerste week van het nieuwe jaar was de heer W. G. van Leeuwen, droger bij papiermachine 18, zaterdag al de derde zil veren jubilaris bij Van Gelder. De jubilaris, die officieel te boek staat voor de op één na hoogste functie bij de pa piermachines, maar in feite al langer dan een jaar de hoogste functie van papierma ker bij papiermachine 5 bekleedt, is 's mor gens op het directiekantoor een hartelijke huldiging ten deel gevallen. In tegenwoor digheid van ir. R. van den Ende, bedrijfs- ingenieur van de papierfabriek, getuigde de bedrijfsdirecteur de heer J. H. Smidt van Gelder jr. van de grote verdiensten van de jubilaris van het bedrijf, waarin hij zich van de laagste functie heeft weten op te werken tot de belangrijke functie van dro ger bij de tot nu toe grootste papiermachine van de vennootschap. Zijn kwaliteiten, die steeds in zijn werkzaamheden zijn te on derkennen, hebben de jubilaris dan ook ruim een jaar geleden, zij het dan officieus, tot papiermaker bij de „vijf" bevorderd; een functie, waarvoor de directeur zijn vol le tevredenheid uitsprak om ten slotte de heer Van Leeuwen hartelijk te danken voor zijn ijver en plichtsbetrachting. Met de gelukwensen kreeg de jubilaris als hulde blijk een enveloppe aangeboden en werd hem een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie overhandigd. Mevrouw Van Leeuwen, die voor de fleur in haar woning 's morgens al was verrast met een mooi bloemstuk, ontving de foto in lijst van haar man bij de uitoefening van zijn dagelijks werk. Hoewel wegens het ploegenstelsel in gebouw „Concordia" van een huldiging al daar door de ploegmakkers en het papier - fabriekspersoneel was afgezien, lieten zij zich desondanks niet onbetuigd. Een af vaardiging naar de woning van de goede kameraad bracht de gelukwensen over met aanbieding van een enveloppe en bloemen. In de ouderdom van veertig jaar is te Winschoten overleden majoor C. S. van Kuik. De overledene was commandant van het district Alkmaar van de rijkspolitie, voordien van het distict Winschoten. De begrafenis is in alle stilte geschied. De bevolking van Heemskerk bedroeg op 1 januari van dit jaar 6452 zielen, in ver gelijking met een jaar daarvoor betekent dit een toeneming met 175 personen. Het aantal geborenen bedroeg verleden jaar 187 en er vestigden zich 178 mensen. Er overleden 40 mensen en door vertrek verloor de gemeente Heemskerk lou pei- sonen. Van deze laatste groep gingen er 15 naar het buitenland: 3 naar Australië, 5 naar Nieuw Zeeland, 2 naar de V.S. van Amerika, 3 naar Duitsland, 1 naar de Ne derlandse Antillen en 1 naar Venezuela, In 1954 emigreerden 23 personen. DE VERWACHTINGEN voor de achter ons liggende week zijn niet beschaamd: na maandag zijn er geen trawlers meer aan de IJmuidense hallen verschenen. Daar ook de kustvloot binnen lag moest de handel tot donderdag geduld oefenen voor er wat vis van de eigen vloot kwam en zich tot dan voeden met een vrij royale import van Deense gullen, Duitse koolvis en Belgische schelvis. Het nieuwe jaar zette overigens met een trage vraag in wat de binnenlandse handel betrof. Zodat er donderdag nog braad te krijgen was, die maandag al was gekocht. Handelaren, die inmiddels graag wat bevroren schelvis wilden slijten kwamen bedrogen uit, want de vraag naar bevroren schelvis bleek nihil te zijn al was er dan sinds maandag ook geen bevroren visje aangevoerd. De filets, die op dit moment in grote getale over het land zijn gespuid via alle moge lijke handelsmedia kwamen vele huis vrouwen dan ook net van pas, al klaagden ze wel eens over de hoge prijs, maar men wil al beweren, dat de omzet terugloopt. De handel voorziet in de eventuele ont plooiing van de eigen verre visserij nogal wat risico's, omdat er dan op bepaalde dagen een wellicht te grote aanvoer van bepaalde rondvissoorten zou komen en er dus veel moet worden ingevroren, maar tegenover deze argumentaties staan de andere, eveneens gezonde beweegredenen, om de verre visserij wel door te zetten. Als er export voor te vinden is, zal de handel ons bedunkens de bezwaren vlot laten varen, want dan is het gevaar van een overvoerde voorraad na 5 of 6 reizen al lang zo groot niet meer. De donderdag bracht dus de eerste kot ter en daamee het begin van een opzien barende koersdaling in de fijnvis, die de laatste maanden nog niet zo goedkoop is geweest als vrijdag en zaterdag. De grove tong daalde guldens: tot f3.30, betaald voor de laatste lappen van de zaterdag- markt wat er ook voor de grootmiddel be taald. is. De enen en de slips bleven nog stevig, al zaten ze tegen het eind van de markt op de f 3.50 tot f 3.20 per kilo. De hoogvliegende schol II en III, waar voor donderdag zonder blikken of blozen f 80 en f 45 per kist werd betaald, is even eens in elkaar gezakt en niemand kon staande houden, dat dit niet te voorzien is geweest: zaterdag al lag de schol II rond de f 40 en voor de mooie drieën is f 20 gege ven. Engeland betaalde voor de mooie vle zige schol in de grote maten de goede prijs van f 40 a f 50 per kist. Twee trawlers komen er dus ter markt, de Bergen en de Elie, die de 27e december het zeegat kozen; ook de KW 81 en de WIRON II zijn rijp. Op de trawlers na ging de rest de 2e januari naar zee en bij een beetje goed weer mag er een goede visserij verwacht worden, zodat de handel zich over de aanvoeren nog niet al te veel zor gen maakt. Mede dank zij de importen. De koolvis kwam tenminste zaterdag al met een paar wagons tegelijk uit Duits land. Als vanzelf komen hiermee de gedach ten op de staking, die nu een week oud is in IJmuiden en die bepaald geen heldere situatie heeft opgeleverd. Al blijken de vaste gages het knelpunt te worden, met daarachter de strijd om erkenning van het OVB. dat zich zaterdag een paar flirtations van de EVC moest laten aanleunen, maar zich daar nog tegen te weer kon stellen. Die EVC stelde namelijk in aanvang niet zo heel er duidelijk, maar later weer wel, dat zij bereid is wat geld af te schuiven, indien zij een vinger in de pap krijgt. Nu is dit politieke strijdje toch niet zo belangrijk als de achtergrond van dit loon- flict, dat in feite al vier jaar onder de oppervlakte heeft gebroeid, sinds de CAO werd opgezegd. En die naar onze smaak direct te maken heeft met de steeds verder achterop rakende positie der Nederlandse visserij. Het zij verre van deze kroniker een oor deel uit te spreken over het conflict, het is wél de bedoeling de waarschuwing te laten horen, dat als niet alle bedrijven de dwingende roep van de tijd verstaan en volgen, dezelfde onrustige weken met gro tere frequentie teruggaan komen. Wie de moeite neemt de Nederlandse visserij-arbeidsvoorwaarden te vergelijken met de Duitse of n'importe welke in onze „omgeving", hij zal zien, dat hier een van de oorzaken ligt, waardoor de ouderdom der opvarenden steeds angstwekkender toeneemt. Het fabeltje, dat Nederland de beste vis- vers van Europa heeft, is hierdoor ook al lang achterhaald en paradeert slechts in toespraken nog wel eens - ten onrechte. De bedriifsonkosten zijn ter andere zijde eveneens met sprongen gestegen - het is meer dan een ernstige waarheid - het is een bedreiging. Dit bedrijf zal dus nieuwe impulsen van node hebben om zich te handhaven, zowel ten bate van de werkgevers- als de werk nemerskant. De concurrentie positie is in het geding en daarin speelt ook de beman ning mee: de goede bemanning op een goed schip en daardoor een gezond bedrijf, dat zich in rust kan ontplooien. MAANDAG 9 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur. „French Cancan". Luxor Theater, 19.15 uur: „Gejaagd door de wind". W.B. Theater, 20 uur: „Heil below Zero". Kennemer Theater, 1318 uur: Hoog- ovenschaaktournooi, alle deelnemers; 20- 24 uur: gongwedstrijd. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur. R.K. Leeszaal: uitleenbibliotheek van 1518 uur; lees- en studiezaal van 1518 en 1921.30 uur. Groentebeurs, 20 uur: Bijeenkomst kap pers. DINSDAG 10 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In de greep der Maffia". Luxor Theater, als maandag. Kennemer Theater, 1318 uur: Hoog- ovenischaaktournooi. „Hotel Parkzicht", 20 uur: Bridgeclub „Never down". 't Centrum, 20 uur: Lezing ir. L. Stoe linga over IJmond-ootwerp. K.S.A., Huldiging kapelaan Kamp schoër.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8