Zweedse „Betula" bracht geredden vanAl viin I Jmuiden Italiaanse filmgroep krijgt geen werkvergunning PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws VALDA „Die redding zal ik nimmer vergeten" De radio geeft woensdag DINSDAG 10 JANUARI 1956 Vrouwen Advies loondeskundigen in de Tweede Kamer Brand op „Amstelbrug" gevolg van reeks nalatig heden Mr. A. G. de Vries Zeeman verdacht van diefstallen in Zweden Auto tegen boom; twee jongemannen omgekomen Produktschap voor Siergewassen Huidjes als satijn Gouden medaille voor J. P. Scheltens Aanslag van rebellen op Langsa in Atjeh verijdeld Polder Walcheren hekelt minister Mansholt In 1955 ruim een miljoen buitenlandse toeristen Amerikaanse inschrijving op Nederlandse NAVO-projecten Kerkelijk Nieuws ió Uet zo HORIZON OP FOTO J ZEVEN OPVARENDEN van het onder Panamese vlag varende Zweedse vrachtschip „Alvi", dat zaterdagmorgen 160 mijl ten noord-oosten van Terschelling voor de Deen se kust omstreeks vijf uur op een mijn liep en om twaalf uur in de middag zonk, zijn in de nacht van maandag op dinsdag in de IJmuidense Noordersluis aan land gebracht door de nieuwe Zweedse kustvaarder „Betula" uit Göteborg. De „Betula" was van Zweden onderweg naar Velsen om papierstof af te leveren bij de papierfabriek, toen kapitein Berthil Skoglund uit Göteborg zondagmorgen vroeg op de plaats van de ramp een reddingboot zag ronddrijven. Hij en zijn bemanning hebben onmiddellijk alle steun verleend. Zij wisten zes mannen en een vrouw van de „Alvi", die onderweg was van Söderham in Zweden naar Velsen, aan boord te ne men; een andere reddingboot met tien op varenden was tijdens het zware weer met de hoge deining en sneeuwstormen uit het zicht verdwenen. Maandagmorgen kwam het bericht dat deze mensen door het Britse schip „Britannia" in Göteborg aan land waren gebracht. De machinist Berne Karlsson aan boord van de „Betula" vertelde ons: „Ze zeiden niets toen we ze uit de reddingboten op pikten. Zij waren geheel verkleumd van de kou en hebben eerst tientallen sigaretten gerookt. We hebben onze kleding gegeven, want ze waren doornat. Onze kooien heb ben we ter beschikking gesteld en de ene vrouw, die er bij was, kreeg de hut van de kapitein. Zelf zijn we die nacht niet naar kooi geweest". Over al deze goede daden van de Zweedse zeelieden waren de opvarenden van de „Alvi" uitermate dankbaar gestemd. De 58-jarige kapitein van de „Alvi", Paul Skulte uit Stockholm vertelde ons: „Ik voer nu ongeveer veertien maanden op de „Al vi", het was een schip ongeveer van 1930, 2200 ton groot. Na de mijnontploffing zijn we meteen in de sloepen gegaan. Onze red ding kwam net bijtijds, we waren na 32 uur in de reddingboot totaal verkleumd in de sneeuwstormen. We danken de mannen van de „Betula" voor onze redding". En de enige vrouw onder de geredden, de vijftigjarige kok Magdalena Schieuwe uit Hamburg voegde daaraan toe: „Ik zal nimmer, nooit vergeten hoe de bemanning van de Zweedse „Betula" ons heeft ontvan gen. Ik heb er van gehuild, alles gaven zij, kleding, dekens en voedsel en drinken". De andere geredden zijn Oskar Kout, tweede machinist uit Weston Subbrneer, Engeland, 48 jaar oud; Frits Plath, matroos uit Lübeck, Duitsland, 20 jaar oud; Hel- muth Reese, matroos uit Kiel, 21 jaar oud, Otto Granholm, stoker uit Wase in Fin land, 29 jaar oud en Olav Molainen, ma troos uit Kotka, 27 jaar oud. „Veel dank, veel dank voor al het goede", zeiden de geredden tot de opvarenden van de „Betula" toen zij in IJmuiden aan land gingen en werden ondergebracht in hótel „Augusta". Dinsdag gaan zij terug naar hun woonplaatsen. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten. ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnver- drijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het advies van de Commissie van Loondes kundigen, ingesteld bij zijn beschikking van 2 juni 1955, met het verzoek dit ter vertrouwelijke inzage te leggen voor de leden van de Kamer. ADVERTENTIE TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL De gevoelige slijmvliezen in mond en keel kunt U het best beschermen door regelmatig ge bruik van Wybert; het beproefde middel tegen hoest, heesheid en catarrh. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Het raadselachtige licht, hoorspel. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Instrumentaal kwintet. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Pla ten. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Platen. 17.00 Hammondorgel. 17.20 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee. Jeugduitzending. Het buitenleven in Suriname en de Nederlandse Antillen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Lichte mu ziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Niets men selijks is ons vreemd, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, commentaar. 20.15 Leert uw land genoten kennen. 20.40 Het pistoolschot, hoor spel. 21.35 Promenade-orkest. 22.20 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.35 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Platen. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.30 Liefde, hoor spel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Zigeunermuziek. 12.53 Platen of actua liteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.50 Le Nozze di Figaro, opera (2e bedrijf). 14.40 Platen. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel- 18.15 Kamermuziek. 18.45 Boekbespreking. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Neder landse volksliederen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep-orkest en soliste. 21.10 De bedreigde mens in de moderne samenleving, causerie. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Internatio naal Evangelisch commentaar. 22.10 Platen. 22.15 Muzikale causerie. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20 Platen. 23.35—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Platen. 16.15 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 10.00 Nieuws. 19.40 Bazuin-kwar tet. 20.00 Coriolanus, radio-opera. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijk kwartet. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). De geredden gaan in IJmuiden aan wal. Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart is van oor deel, dat de brand, die op 13 oktober 1955 in een ladinghok van het in de Rotterdamse haven liggende 9791 brt. metende motor schip „Amstelbrug" van de n.v. rederij „Amsterdam" is uitgebroken, het gevolg is geweest van een reeks nalatigheden. De brand is ontstaan nadat een werkman met een brandapparaat een gat in het dek had gebrand. In het ladinghok waren ongeveer 2000 matten opgeslagen. De raad is van oordeel, dat het zeer on voorzichtig van de werklieden is geweest, dat zij zich niet tevoren ervan overtuigd hebben of zij in het ruim of het ladinghok zouden uitkomen. Bovendien wisten zij, dat in het hok matten lagen en dat de stuur man deze zou laten weghalen. Het is onbe grijpelijk, dat zij, in de veronderstelling in het ruim te zullen uitkomen, reeds een half uur later zijn gaan branden. Er zou waarschijnlijk niets gebeurd zijn indien de aannemers voor brandwachts hadden ge zorgd. Meestal wordt dit door de reparatie- werf verzorgd maar in dit geval was de opdracht voor het werk rechtstreeks door de technische dienst van de rederij aan de aannemers verstrekt, zonder dat uitdruk kelijk de brandveiligheid was geregeld. Dit verzuim is niet opgevangen door de zoge naamde „aflosstuurman", die de bijzonder heden der werkzaamheden niet kende en ook van de plaatselijke situatie aan boord niet op de hoogte was. De rederij had in elk geval de stuurman, die de gezagvoer der verving en dus de volle verantwoor ding droeg, moeten mededelen wat er aan boord zou gebeuren en of anderen met de zorg voor de brandveiligheid belast waren. De stuurman zelf was niet doortastend genoeg om het branden te verbieden zo lang de matten niet waren verwijderd, het geen slechts enkele uren zou hebben ge kost, aldus het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart. Hoofd afdeling Nijverheids onderwijs van O.K. en W. In de plaats van mr. ir. M. Goote, die onlangs is benoemd tot inspecteur-generaal van het Onderwijs, is thans mr. A. G. de Vries, administrateur, door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangewezen als hoofd van de afdeling Nij verheidsonderwijs van het ministerie. Van 19371950 was mr. De Vries als ambtenaar werkzaam in Indonesië. Na zijn repatriëring was hij enige tijd werkzaam als hoofd der juridische afdeling van het bureau Rotterdam van het Beheersinsti tuut en als secretaris van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem. Op 1 mei 1954 trad hij in dienst bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Op 16 juli werd hij waarnemend chef der afdeling Nijverheids onderwijs. De Zaandamse politie heeft dezer dagen te Amsterdam gearresteerd de 24-jarige Zaandammer W. R., die verdacht wordt van inbraken in de Zweedse stad Sundsvall. In oktober was R. met het Zweedse schip „Nils Sture" uit Zaandam naar Zweden vertrokken. Daar zou hij zijn inbrekers- praktijken, die hij al enige jaren in Zaan dam had uitgeoefend, hebben voortgezet. Hij stal goederen uit een gesloten perso nenauto, vervolgens brak hi.i in in een tex- tielmagazijn en in een winkel van scheeps- benodigdheden De Zaandamse politie .heeft goede gron den aan te nemen dat de man de dader is van de inbraken in Sundsvall, hoewel hij ontkent. In Zweden vermoedde men dat een zeeman de diefstallen had gepleegd, waarna alle scheepsrollen werden nage gaan. R. heeft nog twee voorwaardelijke veroordelingen van 41/z en 5 maanden lopen. De 22-jarige W. en de 24-jarige v. d. V. uit Vught zijn om het leven gekomen toen hun door W. bestuurde auto op de rjjks- weg TilburgBreda tegen een boom reed. Bij dit ongeluk, waarvan volgens de politie de oorzaak niet duidelijk is, werd W. uit de wagen geslingerd en zwaar ge wond. De eveneens levensgevaarlijk ge kwetste v. d. V. moest uit de wrakstukken van de wagen worden bevrijd. In een Tilburgs ziekenhuis is men er niet in geslaagd de jonge mannen in het leven te houden. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen, dat op 1 januari zijn werk zaamheden begon, heeft tot plaatsvervan gende voorzitters benoemd de heren A. P. van Nes te Boskoop, vertegenwoordiger van de ondernemers en L. A. Elferink te Lisse, vertegenwoordiger van de werknemers. Het dagelijks bestuur is samengesteld uit zes leden, onder voorzitterschap van dr. A. J. Verhage. Tot Vertegenwoordigers van de onderne mers zijn in het dagelijks bestuur benoemd de heren M. C. Driehuizen te Lisse, P. Hoo- gerland te Utrecht en P. Stokman te Utrecht Besloten is twee secretarissen bij het pro duktschap te benoemen, namelijk de heren J. G. A. Orbaan te 's Gravenhage en H. A. Vermeer te Wassenaar. ADVERTENTIE De rijksvoorlichtingsdienst, die het draai boek van de film over het Nordpol-(Eng land) -spiel heeft bestudeerd, zal de minis ter van O., K. en W. adviseren geen mede werking te verlenen aan de opnamen, die een Italiaanse filmgroep onder leiding van de regisseur Coletti in Nederland wil ma ken. De RVD had het draaiboek in de Neder landse vertaling ontvangen. Hij had boven dien het oorspronkelijke Italiaanse draai boek ter vergelijking opgevraagd. Na be studering is de RVD tot de conclusie geko men, dat de film een bewerking is van het England-Spiel, doch dat de inhoud van het draaiboek zodanig is, dat niet op medewer king bij de opnamen mag worden gerekend. In deze geest zal de RVD de minister van O., K. en W., die verantwoordelijk is voor het filmbeleid adviseren. De minister ad viseert tenslotte de minister van Sociale Zaken inzake werkvergunningen voor de leden van de Italiaanse filmgroep. De conclusie van de RVD is zelfs, dat er formeel geen enkele reden aanwezig is het in het Italiaans gestelde draaiboek te ont vangen. Over een eventueel nieuw- draai boek ter vervanging van het thans ontvan- gene is de RVD niets bekend. De Italiaanse filmgroep had, naar het ANP mededeelt, maandag contact opgenomen met de heer K. de Graaf, die onder het pseudoniem Noël de Gaulle twee romans heeft geschreven over de agenten der ge heime dienst en het Nederlandse verzet, en die aan het einde van de oorlog van regeringswege een onderzoek instelde naar de oorzaken van het England-Spiel, waarbij tientallen Nederlanders het leven verloren. Volgens de heer De Graaf is het draai boek van de film onaanvaardbaar omdat de geschiedenis geheel en al door een Duitse bril is bezien; het geheel een pro- Duitse geest ademt ten aanzien van het oorlogsgebeuren; er een duidelijk anti- Britse tendentie is en de Nederlanders er slecht afkomen, waardoor aan de geschie denis onvoldoende recht wordt gedaan. Men heeft verder gegevens geput uit enkele als historiebronnen zeer onbetrouw bare geschriften. De heer De Graaf heeft de Italiaanse filmcommissie dringend geadviseerd de oorspronkelijke plannen geheel te laten va ren. Hij heeft zich in beginsel bereid ver- ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES J ONTSMETTEND-VERZACHTEND Universiteit van Amsterdam Na de erepromotie van dr. A. Pelt in de universiteit van Amsterdam nam prof. dr. W. J. de Langen, hoogleraar in belasting recht, het woord en wel ter inleiding van de uitreiking van een gouden medaille en een eervolle vermelding aan twee auteurs van inzendingen, op een door de faculteit der rechtsgeleerdheid uitgeschreven prijs vraag. Gevraagd was een overzicht te schrijven over het recht tot navordering van belastingen, zoals dat in de praktijk dikwijls geschiedt. De inzending van de Haarlemse inspecteur van 's rijks belastin gen, de heer J. P. Scheltens, die thans nog belastingrecht studeert, werd de gouden medaille van de universiteit waardig ge keurd. Prof. De Langen roemde de prij zenswaardige objectiviteit van het geschrift vervaardigd door een dienaar van de fis cus en voorts wees hij nog op de heldere uiteenzetting van deze uitstekende critische analyse, die getuigde van deugdelijk door denken en jeugdige durf. Prof. De Langen meende, dat men de inzending van de heer Scheltens met de vele waardevolle opmer kingen, als een aanwinst voor de litteratuur kon beschouwen. Hij drukte de heer Schel tens op het hart dit werk te blijven voort zetten. Vervolgens deelde hij mede, dat de eervolle vermelding ging naar mr. A. C. Olislagers uit Amsterdam, waarna de secretaris van de senaat de prijzen uit reikte. DJAKARTA (United Press) In Medan ontvangen berichten melden dat een groep van ongeveer honderd terroristen getracht heeft Langsa, de hoofdstad van Oost-Atjeh, te bezetten. In de berichten wordt niet ge zegd wanneer de aanslag is gepleegd. Leden van het fanatieke Darul Islamleger, zo wordt gezegd, vielen Langsa uit verschil lende richtingen aan doch werden na hevige strijd door eenheden van het In donesische leger teruggedreven. Het leger maakte geen melding van verliezen. Volgens de berichten was dit het felste gevecht sedert het begin van de rebellie in Atjeh in September 1953. 21. „Ik protesteer! Ik protesteer!", galm de de emmer opgewonden. De notaris droogde zijn bril af en bekeek het luid ruchtige voorwerp aandachtig. „Wilt u uw protest nader omschrijven eh em mer?", vroeg hij plechtig. „Laat me er uit!", galmde de emmer nijdig. De notaris wend de zich vragend tot de ontdekkingsreizi ger. „Waar wil die emmer uit?", vroeg hij. „Die emmer wil niets", antwoordde de ontdekkingsreiziger. „Maar mijn neef Lo- dewijk, die er onder zit, wil iets". Hij tilde de emmer op, zodat het verbolgen hoofd van neef Lodewijk tevoorschijn kwam en verklaarde: „Hij heeft onze boot lek ge maakt en nu gebruiken we hem om het gat te stoppen. IkDe rest van zijn woorden ging verloren in het geschreeuw van de boze neef, die weer hard begon te schelden en lelijke woorden te roepen. „Nu is het genoeg", zei de ontdekkingsreiziger boos, „ik wil hem niet langer aan boord hebben, zelfs al hebben wij hem nodig om het lek te dichten. Wees zo goed hem van ons over te nemen, meneer de notaris". Met deze woorden trok hij zijn neef met een ruk uit het gat, dat meteen weer hef tig begon te spuiten. „O, o! Wat doet u nu?!", riep Panda. „Nu zijn we alweer lek!" klaard tot samenwerking, om te komen tot een juiste Italiaanse film over de geal lieerde agentendienst en het Nederlands- Franse verzet, op voorwaarde, dat van het bestaande draaiboek in het geheel geen gebruik wordt gemalkt en het England- Spiel niet wordt genoemd, evenmin als de opera tie-Arnhem. De algemene vergadering van de polder Walcheren heeft besloten in een brief aan minister Mansholt opnieuw te protesteren tegen het feit, dat zeer vele landbouwers nog altijd polderlasten moeten betalen van gronden, die zij al enkele jaren niet meer in bezit hebben tengevolge van de wijzi gingen door de herverkaveling, in casu de voorlopige toedeling van percelen. De ver gadering zegt, dat de minister tot heden in geen enkel opzicht vatbaar is gebleken voor de redelijkheid van de aangevoerde argu menten. Deze onbillijkheid duurt nu, aldus de vergadering, al vier jaar en men moet aanpemen, dat zij nog wel twee jaar zal duren. De voorzitter van de polder, mr. dr. R. W. graaf van Lynden, zag niet veel heil in een nieuw protest, maar meende, dat men toch tot het laatst stelling moet blijven nemen. Van de 600 ingediende bezwaar schriften tegen de toedeling van gronden heeft de raad van beroep er nog maar 21 afgehandeld. Ruim een miljoen buitenlandse toeristen heeft, naar schatting van de ANVV in 1955 in ons land gelogeerd. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer baseert deze schatting op het aantal nachten, dat door deze buitenlanders in hotels en pensions werd doorgebracht. Een dergelijk aantal werd nooit eerder bereikt. Men raamt de opbrengst in geld van dit bezoek op ongeveer 200 miljoen gulden. WASHINGTON (United Press) Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekend gemaakt dat Amerikaanse maat schappijen kunnen inschrijven op twee nieuwe projecten, die voor de N.A.V.O. in Nederland zullen worden uitgevoerd en die in het totaal 853.676 dollar gaan kosten. Het betreft hier volgens een mededeling van het ministerie de levering van 56 kilo meter pijpleiding met een diameter van 8 inches, alsmede de bouw van een munitie- opslagplaats. De plaats, waar deze werken worden uit gevoerd doch ook verdere bijzonderheden werden bekendgemaakt. Ned. Herv. kerk Bedapkt voor Ede G. Willemsen te Hier- den. Geref. kerken Aangenomen naar Paesens en Modder gat A. A. Klapwijk kand. te Loosduinen, die bedankte voor Oostvoorne. Bedankt voor Geelong (Australië) J. M. Bloemkolk te Ede. Benoemd tot research-werker in Lan cashire (Engeland) A. Hofman, theol. stud, te Arnhem. Ds. J. Drost,'Geref. predikant te Hollan- dia is per vliegtuig met vervroegd verlof in ons land gearriveerd. Zijn voorlopig adres is bij mevr. C. Th. Idema-Postema, Verl. Slotlaan 129 te Zeist. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Driesum H. W. Noord man te Wieringermeer. Chr. Geref. kerken Tweetal te Rotterdam-W. B. Bijleveld te Noordeloos en J. Keuning te Barendrecht. Tweetal te Hilversum-C., C. Verhage te Broek onder Akkerwoude en M. Vlietstra te Eemdijk, van wie laatstgenoemde is be roepen. Aangenomen naar Sliedrecht C. Smits te Grand Rapids (voorheen te Sliedrecht). Geref. gemeenten Bedankt voor Elspeet en Meliskerke T. Dorresteyn te Opheusden. J Kinderen. Te Saint-Annede-Madawaska in Nieuw-Brunswijk (Canada) zijn zes kinderen, die alleen thuis waren, om het leven gekomen doordat als gevolg van kortsluiting de kerstboom in brand vloog. Een zevende kind kon gered worden. Bij een andere brand in het zelfde dorp, door dezelfde oorzaak ont staan, kwam een kind om het leven. Voorts zijn in de buurt van Montreal drie konderen omgekomen bij een brand in de ouderlijke woning. Stof. In Cardington Engeland is maandag zwarte sneeuw gevallen. De sneeuw was zwart geworden door stof afkomstig van een electrische centrale in de buurt van het dorp. Aardbeving. Bij een aardbeving te Pisticci, zestig kilometer ten westen van Taran- to (Zuid-Italië) zijn twee mensen om het leven gekomen. Verscheidene huizen werden vernield. Berouw. Bij de Britse autoriteiten in West- Berlijn heeft zich een Britse soldaat ge meld, met zijn Duitse vrouw en kind, die in Maart 1954 naar Oost-Duitsland was gedeserteerd. Hij heeft met ver scheidene andere uitgeweken Britten gewerkt te Bautzen in Saksen, nabij de Tsjechoslowaakse grens. Ontrouw. Het Oostduitse blad „Neues Deutschland" meldt, dat Karl Schulz van het Westberlijnse anticommunisti sche comité van vrije juristen, zich bij de Oostduitse politie gemeld heeft. Vol gens een woordvoerder van het comité werd Schulz reeds van ontrouw ver dacht en was hem de toegang tot het hoofdkwartier ontzegd. Critiek. Een redacteur van het Oostduitse persbureau ADN, Otto Stichler, heeft te Westberlijn politiek asiel gevraagd. Volgens functionarissen van de vluchte- lingendienst aldaar vreesde Stichler in staat van beschuldiging te worden ge steld naar aanleiding van critiek op zijn werk. Scheuren. De Taj Mahal, de beroemde witmarmeren tempel te Agra (India), vertoont drie brede scheuren, vermoe delijk als gevolg van de overstromingen van de afgelopen herfst. Uitnodiging. De Russen hebben de presi dent van de Afrikaanse negerrubriek Liberia, Tubman, uitgenodigd een dele gatie naar de Sovjet-Unie te zenden. Aanslag. Op dr. Alberto Lleras Camargo, voormalig liberaal president van de Zuidamerikaanse staat Columbia, is zondagmiddag een aanslag gepleegd, toen hij golf speelde op de „Country Club" van Bogota. Onbekenden losten vijf schoten op de oud-president, die ongedeerd bleef. De plegers van de aanslag ontsnapten. Ongedaan. Het bestuur van de Italiaanse bond van departementsambtenaren heeft voor heden een ééndagsstaking uitge roepen uit protest tegen het ongedaan maken van salarisverhogingen. Alleen ambtenaren van ministeries in Rome, met uitzondering van Binnenlandse Zaken zullen aan de staking deelnemen. Toezegging. De Belgische cipiers die de vorige week in staking gingen om aan eisen voor hogere lonen en kortere werktijden kracht bij te zetten, zijn weer aan het werk gegaan, nadat het ministerie van Justitie hun een loons verhoging van vierduizend Belgische francs per jaar had toegezegd. De be wakers hebben evenwel gedreigd, over twee maanden weer dn staking te gaan als de betaling voor nachtdiensten niet beter wordt en het aantal bewakers niet wordt uitgebreid. Daling. Aandelen van autofabrieken waren maandag op de Londense effectenbeurs flauw gestemd. De dalende koersbewe- ging. welke reeds enige maanden kon worden waargenomen, kreeg een nieu we stimulans door het bericht, dat bij de Austin-, Rootes- en Standard-fabrie- ken korter gewerkt wordt. Ten opzichte van het hoogtepunt van 1955 is de beurswaarde der aandelen van de vier grootste Engelse autofabrieken met tachtig milioen pond sterling gedaald. Bewiizen. „Communistisch China smok kelt opium en heroïne naar de Verenig de Staten met een tweeledig doel: het verkrijgen van dollars en het te gronde richten van degenen, die zich deze ver dovende middelen verschaffen", aldus heeft senator price. voorzitter van een Amerikaanse Senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar het smokkelen van verdovende middelen, verklaard. Hij voeede hieraan toe dat de onder commissie zijn verklaring met bewijzen kan staven. DE MODERNE amateurfotograaf heeft vaak een zeer uitgebreide kennis van alle mogelijkheden die zich op zijn gebied kun nen voordoen, zodat wij hem weinig nieuws kunnen vertellen. Desondanks heb ben we gegronde hoop dat de volgende regelen ook voor hem enig nut zullen heb ben, al ware het alleen vanwege het ver band dat we hier leggen tussen een be paalde lens en het oog van een haas. Deze betrekking lijkt wellicht wat gezocht, maar dat is slechts kwade schijn. Iedereen weet, dat met een normaal fototoestel niet de hele horizon kan worden ge fotografeerd. Het gezichtsveld van de lens is immers klein, zodat we voor een foto van de hele horizon vele opnamen moeten maken die aan elkaar geplakt moeten worden. Een gaaf, ineenlopend beeld van de cirkelvor mig om ons heen gelegen horizon hebben we dan echter nog steeds niet, want de aan elkaar geplakte beelden vormen een rechte strook, die alleen aan de werkelijk heid gaat beantwoorden wanneer we hem in een ring leggen en zélf in het middel punt gaan staan. De wens een groter gezichtsveld te kun nen fotograferen, deed de zgn. super- groothoekobjectieven ontstaan, waarbij aanvankelijk geweldig grote constructieve moeilijkheden overwonnen moesten wor den, maar die tenslotte geleid hebben tot een lenzenstelsel waarmee een beeldboek van 180° wordt verkregen. Dit groothoek objectief bevat 4 lenzen, waarvan de 2 voorste bestaan uit sterk gekromde ver- strooiïngslenzen en het achterste stel zorg draagt dat het licht in één punt verzameld wordt. De half-bolvormige ruimte die met dit groothoekobjectief kan worden gefoto grafeerd, vertoont uiteraard een sterke vertekening want deze hele ruimte wordt op een plat vlak (film of plaat) geprojec teerd, iets wat zonder vertekening der beelden nu eenmaal niet mogelijk is. Met dit zeer bijzondere lenzenstelsel kan dus een gezichtsveld van 180° worden ge fotografeerd, zodat de voeten en het hoofd van de fotograaf eveneens op de foto ver schijnen wanneer men tijdens de opname het toestel voor de borst houdt. Niet al leen deze lichaamsdelen worden echter gefotografeerd, maar eveneens de personen die ter weerszijde van de fotograaf staan. En leggen we het toestel op de grond, met de lens recht naar boven gericht, dan zal niet uitsluitend het hemelge welf, maar tevens de hele ho rizon op de gevoelige plaat worden vastgelegd. De foto graaf moet dan zorgen op de een of andere manier onder het toestel te kruipen, anders wordt hij onherroepelijk mee- gefotografeerd. Wat dit alles te maken heeft met het oog van een haas? Wel, misschien herin nert V zich dat we vroeger eens verteld hebben dat een haas een vluchtoog heeft met een gezichtsveld van 180°, zodat het dier met beide ogen de hele horizon kan opnemen? Welnu, dit bijzonder oog kun nen we gelijkstellen met het moeilijk te construeren super-groothoekobjectief, ech ter met dit verschil dat de vertekeningen die wij op de foto waarnemen, door het gezichtscentrum in de hazenhersenen ge corrigeerd worden. Dit correctieproces vindt namelijk ook by de mens plaats, wanneer hem brillen op de neus worden gezet, waardoor evenwijdige lijnen niet meer evenwijdig worden gezien en hoeken verkeerd worden aangegeven. Na enige tijd weten de hersenen zich hieraan te ge wennen en de beelden in hun juiste ver houdingen te zien. En naar aanleiding van een vraag uit de lezerskring moeten we ook nog iets vertellen over het massale houtverbruik in de V. S. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2