Een harmonische stad vraagt om een geleide groei Gaat U verhuizen? MANN Agenda voor Haarlem De zware tol aan het verkeer De gele kamer Structuurplan IJmond-Noord „Geen optelsom, maar een levende zaak" *^Brieven aan de redactie FEUILLETON 4 F. DAMIAANS EN ZN. De vorming van de Nederlandse soldaat Tegen „joy-rider" negen maanden geëist Een week ontzegging voor kapitein van „Barracuda" Den Haag krijgt een blindentuin Drieling geboren in Hilversum Ontwerp-subsidieregeling bijzondere universiteiten Einde van Scala-Theater Teheran onderzoekt moord op premier Razmara Het bedrijfschap voor de zuivel-detailhandel Automobilist verongelukt Amerikaanse leger voert reisbeperkingen in door Mary Roberts Rinehart DIN SO AG 10 JANUARI 1956 EEN STAD IS GEEN OPTELSOM van woningen, mensen en bedrijven; het is een gemeenschap waarin het leven bruist en waarvan de sfeer en levendig heid voornamelijk worden bepaald door de stuwende krachten die in die gemeen schap aanwezig zijn. Evenzo is het structuurplan van de toekomstige stad in het plan IJmond-Noord geen figuratie van lijnen en vlakken; het is een plan waarin getracht wordt de te verwachten ontwikkeling van een stedelijke agglo meratie in harmonische vorm voor te bereiden en hieraan een niggegra^ een klaar wegenstramien te geven voor de belangrijkste slagaders, die in de toe komst het leven van de stad zullen kunnen dragen, dienen en stimuleren. Bij het gebied IJmond-Noord, een naam die voor velen reeds een bekend begrip is geworden, zijn betrokken: het ten noorden van het Noordzeekanaal gelegen gedeelte van de gemeente Velsen, met thans rond 9.000 inwoners; de gemeente Beverwijk, die met de badplaats Wijk aan Zee thans rond 31.000 inwoners heeft en a. b. c. de thans nog landelijke gemeente Heemskerk met ruim 6.000 inwoners. he In een voorstudie voor het huidige streekplan was men tot de slotsom ge komen, dat bij een normale ontwikkeling van de Koninklijke Hoogovens en Staal fabrieken en een, in verhouding tot anaere steden, normale ontwikkeling van de overige belangrijke industrieën in het IJmond-Noord gebied een bevolkings aantal zou zijn te verwachten van 170.000 a 175.000 zielen. Om verschillende redenen achtte men echter voorshands een bevolkingsagglomeratie, althans een zo vérstrekkende planning en reservering voor de daarvoor nodige gronden von zo'n verrassend grote omvang, waardoor vooral de kostbare tuinders- bedrijven getroffen zouden worden, hier niet wenselijk. Als maximum aantal werd daarom in het vigerende ontwerp-streekplan een bevol kingsaantal van 120.000 zielen gesteld. Mede om deze beperking te bewerkstel ligen voorziet het ontwerp-streekplan IJ mond-Noord onder meer in een vestigings verbod van nieuwe stuwende industrieën en een beperking van de vestiging van veel ruimte vragende villa-bebouwing om aldus intensiever bebouwing te kunnen toepas sen. Deze beperkingen kunnen voor de economische en sociale structuur van de toekomstige agglomeratie niet te overziene consequenties hebben. Begrijpelijk en bedenkelijk Dat in het ontwerp-streekplan de KNHS een welhaast onbeperkte uitbreidingsmoge- lijkheid wordt geboden, moet in verband met het grote nationale belang van deze industrie wel juist worden geacht. Het wordt echter bedenkelijk indien daarnevens wegens het inderdaad aanwezige ruimte gebrek, niet voldoende ruim de gelegenheid zal kunnen worden opengesteld om een stad te ontwikkelen van een goede harmo nische opbouw van alle bevolkingslagen. Het bezwaar van een onvolwaardige stad (hetzij tengevolge van een disproportiona- liteit in de welstandsgroepen van haar be volking hetzij door een disproportionaliteit ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 DINSDAG 10 JANUARI Cinema Palace: „Marty", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De volmaakte moord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur, Rembrandt: „The seven year itch", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „A prize of gold", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Café-Restaurant „Brinkmann": 20 uur, Studievereniging voor Psychical research; spr. dr. C. J. Schuurman. Begijnhofkapel: 20 uur, Extra dienst Interk. Evang. Comité. Spr. Ds. H. J. Hegger. WOENSDAG 11 JANUARI Cinema Palace: „Marty", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De volmaakte moord", 18 jaar, 2.20, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The seven year itch", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De koninklijke reis" alle leeft., 2.30 uur. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring, concert door het Hollands Strijkkwartet, 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt nietj', 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „A prize of gold", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum, Renaissance- zaal: 20 uur, Volksuniversiteit. Openings avond met Mozart-programma. Stadsschouw burg: 20 uur, „De Verenigde Spelers" voe ren op „Madame Tic-Tac" van Falkland L. Cary en Ph. Weathers. van de industriële sector (conjunctuurge voeligheid!)) moet zo ernstig worden ge acht, dat het structuurplan met grote voor zichtigheid moet worden ontworpen en be handeld, omdat in de nabije toekomst be langrijke afwijkingen zeker niet onmogelijk moeten worden geacht. Zoeken naar synthese In een voorgaande periode van de stede- bouw is er een str'even geweest dat er op gericht was de stad in functies te ontleden en in klare vormen naast elkaar uit te drukken: wonen, werken, verkeer en ont spanning. Deze begrippen hebben het in zicht in de stedebouwkunde zeker ver ruimd. Echter geheel gescheiden en netjes naast elkaar konden zij niet tot een harmo nisch sluitend geheel worden gevormd. Thans zoekt men terecht wederom de syn these door de functies zoveel mogelijk te verwerken tot een harmonische conceptie. Het samenklinken van de elementen was door de ontstane afstanden ietwat verloren gegaan en de woonwijken dreigden steriel te worden, aangezien de functie van het werken er te zeer van was vervreemd. Een kantoorgebouw en een atelier, dat soms met veel tegenkanting in een wijk was verrezen, kon een ware verademing be tekenen. Deze hoorden er blijkbaar bij en brachten wat leven in de wijk, die hiermee iets van haar gezapig karakter verloor. Thans is die gedwongen gespletenheid van wonen en werken wederom een pro bleem, waaraan moeilijk te schaven valt aangezien vele industrieën te zwaar, te vuil en te lawaaierig zijn om in de woonwijken opgenomen te kunnen worden. De res terende middelen zullen daarom gretig moeten worden aangepakt om de woon wijken levendig te maken. De hoofdstructuur van het plan IJmond- Noord is door de aanwezigheid van zeer belangrijke slagaders en industrievestigin gen vrij duidelijk geworden. Aansluitend tegen de noordoostzijde van Beverwijk zijn de belangrijkste uitbreidin gen geprojecteerd. Aan de oostzijde wordt de geprojecteerde agglomeratie begrensd en gevoed door twee slagaders: de rijksweg 9 en de spoorlijn, terwijl zich aan de zuid zijde, voorbij de tussengelegen industrie gebieden, de derde en belangrijkste slag ader, het Noordzeekanaal bevindt. Verder zijn, naast de bestaande bebou wingen, de belangrijkste gegevens: de aan wezige en geprojecteerde terreinen van de zware basisindustrie (KNHS) aan de zuid westzijde en de aanwezige en geprojec teerde industriegebieden ten noorden langs het Noordzeekanaal aan de zuidoostzijde van de agglomeratie. Drukte van de tunnel De bestaande rijksweg 9, die het tegen woordige doorgaande verkeer opvangt en over de Alkmaarseweg tussen de bebou wing door voert, kan het toekomstige tun- nelverkeer stellig niet verwerken. Voor de agglomeratie brengt het omgelegde gedeelte van rijksweg 9, tezamen met de tunnel onder het Noordzeekanaal dan ook een verbinding van de eerste orde met de rand stad Holland en met het noorden tot stand. Aan de zuidzijde en nabij het toekom stige nieuwe centrum van de geprojecteer de stad zijn in de rijksweg twee zeer be hoorlijke aftakkingen geprojecteerd. Het ene tappunt bevindt zich iets ten noorden van de tunnelmond en geeft een verbin ding met de industriegebieden ten zuid westen van de agglomeratie Velsen-Noord, OOOOOOOOODOOOOCXXXXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOC By gaand gedeelte van een artikel over het structuurplan IJmond-Noord, zal i j worden geplaatst in het eerstvolgend nummer van het tijdschrift voor Volks- huisvesting en Stedebouw. Het werd j geschreven door ir. L. Stoelinga, de directeur van Openbare Werken te j i Beverwijk. boooooooooctxyoooooocxxpoooooooooooooooooootxioooooooooooooL Beverwijk-Zuid, de industriegebieden aan de zuidoostzijde en de parallelweg van het industriegebied „De Pijp." De parallelweg verbindt dit industriegebied tevens met het tweede aftakpunt van de rijksweg. Dit pun, dat een rechtstreekse aansluiting naar het geprojecteerde nieuwe stads-centrum geeft, is het kruispunt van rijksweg 9 met de geprojecteerde primaire weg Amster damZaandamBeverwijkCastricum. Deze laatste weg verkrijgt aan de west zijde van Beverwijk verbinding met een geprojectèerde weg naar Wijk aan Zee, waardoor een goede doorverbinding voor het strandverkeer wordt gekregen. Het Nederlands Gesprekcentrum heeft bij de uitgeversmaatschappijen J. H. Kok, te Kampen, het Spectrum N.V., Utreeht- Antwerpen en W. P. van Stockum Zoon, Den Haag, een brochure doen uitgeven on der bovenstaande titel. Het boekje is het resultaat van een studie, gemaakt door een enige jaren geleden door het Curatorium van het Nederlandse Gesprekcentrum in het leven geroepen commissie „Vorming van de Nederlandse soldaat". Deze commissie, onder voorzitterschap van prof. mr. A. M. Donner, was samenge steld uit de heren: luitenant-kolonel aal moezenier J. B. van Croonenburg Cssp, T. van den Dool, luitenant-kolonel b.d. J. J. Fens, drs. J. M. M. Hornix, kolonel B. Ko ning, majoor J. A. Loggers, kapitein D. Mantz, drs, J. G. van der Ploeg (secretaris), prof. dr. Fred. L. Polak en Evert A. Ver meer. De hoofdstukken zijn achtereenvolgens gewijd aan: De verantwoordelijkheid van de Overheid jegens de soldaat, plaats en functie van de strijdkrachten, vorming in het leger, terwijl verschillende commissie leden in een zevental bijlagen hun eigen visie op een aantal facetten van het be sproken onderwerp gaven. Omtrent de verantwoordelijkheid van de overheid voor de soldaat bestaat bij de drie in de commissie vertegenwoordigde geestes stromingen (reformatorisch-ehristelijk, rooms-katholiek en humanistisch) in grote trekken overeenstemming, evenals ten aan zien van plaats en functie van de strijd krachten. Slechts wanneer de vorming in het leger en daarmee verbandhoudende geestelijke verzorging van de soldaat be sproken wordt, stuit men op verschillende opvattingen, in het bijzonder wanneer de vraag, in hoeverre ook humanistische gees telijke. verzorgers op gelijke voet met predi kanten en aalmoezeniers bij de militaire onderdelen toegelaten moeten worden, naar voren komt. Anders dan de humanistische leden, beantwoordt de meerderheid van de commissie deze vraag ontkennend. De substituut-officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank, mr. W. Moors, heeft tegen de 27-jarige J. J. V., grond werker uit Heerlen, thans zwervend, bij verstek negen maanden gevangenisstraf wegens „joy-riding geëist. De Raad voor de Scheepvaart heeft kapi tein-eigenaar L. H. V. van het 290 brt. me tende kustvaartuig „Barracuda" schuldig bevonden aan de stranding van zjjn schip op het Deense eiland Hirsholm op 20 ok tober van het vorige jaar en heeft zijn diploma ingetrokken voor de tijd van een week. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, had de raad voorgesteld het diploma van de kapitein in te houden voor de tijd van drie weken. De „Barracuda" is op 20 oktober 1955 in de vroege ochtend tijdens slecht weer op de rotsen van het eiland gestrand op 25 meter afstand van de vuurtoren. Het schip heeft daar ruim een dag vastgezeten en is toen door een sleepboot van een bergingsmaatschappij losgetrokken. In het dok te Frederikshaven is de schade aan de bodem, die ruim f 100.000 bedroeg, hersteld. Met groot enthousiasme hebben alle frac ties in de Haagse raad ingestemd met een voorstel van B. en W. om een bedrag van 31.670.beschikbaar te stellen voor de aanleg van een blindentuin in het Zuider park. Deze tuin zal perken langs de paden bevatten met welriekende bloemen, en deze perken zullen zodanig gelegen zijn, dat men met de voet za.l kunnen voelen, waar zij beginnen. Het is het plan om bij deze welriekende bloemen en planten naamboordjes in brailleschrift te zetten. Vanochtend heeft de heer A. Meyer, chemicus te Hilversum, op de burgerlijke stand aangifte gedaan van de geboorte van een drieling. Zondag heeft zijn echtgenote mevrouw J. Meyer-Dik het leven geschon ken aan een meisje, Tonny Alida (vijf pond 70 gram) en twee jongens Eric (vijf pond 400 gram) en Hendrik (vijf pond 240 gram). Moeder en kinderen verkeren in uitstekende gezondheid. Het echtpaar had reeds twee kinderen: een meisje van vier en een jongetje van twee jaar. Eindelijk kwam de grote dag, toen de vlag feestelijk op de top van de paleistoren werd gehesen. Het paleis was klaar! De Bosmannetjes stonden in een grote kring om het gebouw heen en ze juichten uit alle macht, toen de vlag trots in de wind wapperde. Het grote werk was gereed. Ja, nu was er weer een paleis voor koning Kandorijnen het was nog stukken mooier en steviger dan het oude. Hun koning zou er vast wel tevreden mee zijn! 31-32 Kamercommissie heeft nog diverse wensen De vaste commissie voor onderwijs, Kun sten en wetenschappen uit de Tweede Ka mer, heeft omtrent het wetsontwerp, tot regeling van het subsidie aan bijzondere universiteiten en economische hogescholen verslag uitgebracht. Verschillende commissieleden waren er kentelijk voor de voorgestelde verhoging van het „subjectieve maximum" der ver goeding met 5 percent. Zij willen echter gaarne horen, of daarmee tegemoet geko men is aan het gezamenlijk verzoek der bij zondere universiteiten en hogescholen en zo dit niet het geval is, op grond waarvan de minister meent dat de voorgestelde ver hoging voldoende is om zowel de verlaging der collegegelden te compenseren als de bijzondere instellingen tegemoet te komen in de sinds 1948 sterk gestegen kosten. Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt tegen de datum van ingang van het thans besproken deel van het voorstel (met terugwerkende kracht bepaald op 1 januari 1955). Zal inderdaad, ingevolge de toezegging van de minister, van integrale schadeloosstelling sprake zijn, dan dient ook de compensatie tot het -begin van de cursus 1954/1955 terug te werken. Verschillende leden vragen, of het wel juist is, de drie wijzigingen in de subsidië ring van de academische ziekenhuizen der bijzondere instellingen thans reeds aan te brengen. Zij willen liever die wijziging eerst laten onderzoeken door de commissie, die tot taak heeft een nieuw en beter subsidie systeem te ontwerpen. In ieder geval zijn' aan de thans voorgestelde regeling enkele bezwaren verbonden, die naar het oordeel van deze leden weggenomen dienen te wor den, om discriminatie tussen rijks- en bij zondere academische ziekenhuizen te voor komen. Naar aanleiding van de sluiting van Sca la in Den Haag ten behoeve van de opslag van een warenhuis, had het Haags Insti tuut voor Volksontwikkeling een verzoek tot B. en W. gericht om aandrang uit te oefenen het theater nog enige tijd open te houden, gezien de beperktheid der zaal ruimte. Degemeenteraad besloot niet in te gaan op het verzoek. Na afloop van de reeksvoorstellingen van de revue „Hol landse Nieuwe" wordt het Scala-Theater gesloten. TEHERAN, (Reuter) - Hoessein Makki, voormalig hoofd van de Perzische genatio naliseerde olie-industrie, is gearresteerd wegens de moord op generaal Ali Razmara, die in 1951 premier was. Makki was fel anti-Brits gezind. Er zijn in totaal veer tien leiders van het voormalige Nationale Front gearresteerd. Generaal Azmoedeh, de openbare aanklager van het leger, heeft behalve Makki ook ex-premier Mossadeq, die in augustus„uit de gevangenis zal wor den ontslagen, verhoord. De arrestaties van aanhangers van Mos sadeq, die de Perzische olie-industrie nati onaliseerde, is een der resultaten van het jongste proces tegen extremisten van de „Fedeyan Islam"-sekte. Razmara was ge kant tegen nationalisering van de Perzische olie-industrie. De moordenaar van Raz mara, Tahmassbi, die onder Mossadeq gra tie kreeg, is onlangs ter dood veroordeeld. Minister weerlegt bezwaren der melkinrichtingen „Moet uit het besluit tot instelling van een bedrijfschap voor de detailhandel in melk en zuivelprodukten, tegen de nadruk kelijke wens van de zuivelindustrie in, worden afgeleid dat de regering in de toe komst bij het instellen van nieuwe „schap pen" geen rekening zal houden met dé be langen van ondernemersgroepen, welke 35 percent van de omzet in de betreffende be drijfstak vertegenwoordigen?" Op deze vraag gesteld door het Tweede Kamerlid de heer De Ruiter heeft de minister voor publiekrechtelijke bedrijfs organisatie onder meer geantwoord dat hij zich verenigd heeft met de zienswijze van de Sociaal-Economische Raad. Deze visie hield in, dat de bezwaren van de organisa ties der melkinrichtingen die ten hoogste 25 percent van de detailhandelomzet in consumptiemelk vertegenwoordigen geen voldoende gronden opleverden om de in stelling van genoemd bedrijfschap achter wege te laten. De minister acht het minder juist in dit geval van een „dwingende" instelling te spreken, daar het bedrijfschap is ingesteld overeenkomstig een door de SER in over eenstemming met een naar voldoende re presentatieve organisatorische vertegen woordiging van de betrokken ondernemers en werknemers uitgebracht advies. De minister wijst er voorts op dat in dit geval is voldaan aan de eisen, welke de wet op de bedrijfsorganisatie voor instelling van bedrijfslichamen op basis van vrijwillig heid stelt. Deze eisen houden immers niet in dat iedere afzonderlijke groep van be drijf sgenoten met de instelling moet in stemmen Zondagavond is te Doorn een verkeers- Omstreeks negen uur reed de 27-jarige G. ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. W. met een auto van Doorn in. de richting Amersfoort. Op de Zonheuvel raakte hij van de weg af. Hij reed met flinke snel heid tegen een boom. De auto werd geheel vernield en de zwaargewonde bestuurder werd naar het ziekenhuis te Zeist gebracht, waar hij is overleden WASHINGTON (Reuter) Volgens een order van het Amerikaanse leger is het officieren en soldaten die op de hoogte zijn van officiële Amerikaanse geheimen, ver boden te reizen naar de Sovjet-Unie en haar bondgenoten of andere „gevoelige" gebieden. In de order, gedateerd 20 decem ber 1955, wordt gezegd, dat ondervraging van dergelijke personen door buitenlandse militaire autoriteiten een groot gevaar kan betekenen voor de veiligheid van de Ver enigde Staten. Behalve de Sovjet-Unie en haar bond genoten worden genoemd: Joegoslavië, Finland, Berlijn, Macao, Quemoy, Matsoe, Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam, met uitzondering van het stadsgebied van Sai gon. (Verkort weergegeven) Ambtenaren. De voorzitter van de Haar lemse Kamer van Koophandel schijnt ver band te zoeken tussen de schaarste op de arbeidsmarkt en de omvang van het amb tenarenapparaat. Nu kloppen mijns in ziens zijn cijfers niet: er zijn geen 167.000 smbtenaren, maar of meer. of minder. Meer (rijksambtenaren, namelijk 207.000) als men PTT, mijnen e.d. meerekent, minder (rijksambtenaren, namelijk 107.000) als men dat niet doet. Maar dan horen er toch nog bij politie, leger en marine, een dikke 40.000, ongeveer 9000 bij het rijksonder wijs, van leerschool tot Technische Hoge school, evenveel bij verkeer en waterstaat, en wel van sluiswachter tot directeur-ge neraal. Trekt men deze getallen er af, dan blijft er nog genoeg, een kleine 50.000 over, zal men zeggen. Maar het bedrijfsleven had blijkens cijfers van vijf jaar eerder, name lijk 1950, maar liefst 550.000 op 2.5 miljoen personen werkzaam „buiten het eigenlijke bedrijf", d.w.z. administratief e.a. perso neel in algemene dienst, en voor de nijver heid alleen ligt het naar rato; 300.000 op 1.5 miljoen. Als men dus de arbeidsmarkt schijnt te willen verruimen door beperking van „nodeloze administratieve rompslomp" of iets dergelijks, waarom dan niet de hand in eigen boezem gestoken? De ervaring uit de oorlogsjaren leert, dat er bij „uitkam men" op arbeidskrachten ook in de sector van het bedrijfsleven nogal wat uit te kammen valt, zo per afzonderlijk bedrijf als ten aanzien van gehele bedrijfstakken. Dat is niet alleen gebleken bij de „Ar- beitseinsatz", maar in Engeland evenzeer bij de „direction of labour". Er is ongetwij feld nog plaats voor grotere efficiëncy bij de ambtelijke instellingen, maar hetzelfde geldt voor het bedrijfsleven als geheel. Goedkope critiek op „ambtenarij" heeft maar al te gauw succes, zie Poujade! AMBTENAAR feAjes heen toe. Men zou je eens verkeerd kunnen begrijpen. Hij ging weer gedwee zittern. Maar het kwaad was gesticht en degenen, die Gregs woorden niet gehoord hadden, werden di rect ingelicht door hen, die het wèl ver staan hadden. Misschien verbeeldde Carol het zich wel, maar ze kreeg de indruk dat de vrolijkheid, die in de beginne geheerst had, verdwenen was. Men praatte zachtjes met elkaar, men deed voorzichtig, en nu en dan keek iemand tersluiks naar haar. Ze voelde zich onge- lucht, toen Elinor opstond en de mannen naar de rookkamer gingen voor hun sigaar en cognac. Carol slaagde er in de vrouwen te ontlopen en naar buiten te glippen, naar de vijver. Er kwam mist opzetten. De grijze damp kroop gestadig dichterbij. Het werd kouder. De lichten van het dorp waren bijna niet meer te onderscheiden. Even verderop werd de motor van een auto gestart, maar ze hechtte er geen aandacht aan. Twintig mi nuten later riep Elinor van het terras plot seling luid: Greg! Waar ben je, Greg? Hier is hij niet! riep Carol terug. Mis schien is hij wel naar huis. Ze ging weer naar binnen. Elinor was zó woedend, dat ze bijna in tranen uitbarstte. Het was hem niet genoeg om dronken te worden en om dwaze dingen te zeggen, zei ze woedend, maar hij is notabene ook nog zo maar van een bridgespel weggelo pen. Jii moet zijn plaats maar innemen, Carol. 36) x Ik zie niet in wat ze anders zou kun nen doen, merkte ze op. Je kunt toch niet twintig mensen te eten vragen, zodat ze hun keukenpersoneel vrijaf geven, en dan plotseling zeggen dat het niet door gaat? Maar wat is er nu eigenlijk precies met die kan gebeurd? Op één of andere manier is dat ding hier uit huis gehaald. Het heeft geen pootjes! Waarom maak je je daar nu zorgen over?, vroeg Elinor luchtigjes terwijl ze op haar horloge keek. Hé, is het al zó laat? Dan moet ik direct naar de kapper. Ik neem jouw wagen, Carol. Greg moet óók naar de kapper. Hij heeft de zijne dus nodig. Kun je nu echt niet lopen? Als ik de tafels moet verzorgen O, ik ben wel op tijd terug. Maar dat was ze natuurlijk niet. Carol verkleedde zich al vrij vroeg. Ze trok een wit jurkje aan, waardoor ze er vrolijker uitzag dan ze in werkelijkheid was. Toen ze eindelijk op de club kwam, had ze nog juist gelegenheid, de kaartjes op de tafels te plaatsen, voordat de eerste gast arriveerde. Het was kolonel Richard son. Hij zag er in zijn avondkleding weer imposant uit en had, als bijdrage voor het feest, een oude fles brandy meegenomen. In de club hebben ze niet iets zoals dit, zei hij terwijl hij haar de fles over handigde. Jaren geleden heb ik een aan tal van deze flessen voor Don gekocht, maar er is nog genoeg over. Je ziet er ove rigens allercharmantst uit, Carol. Hij wilde een praatje over de brand be ginnen. Hoogst verwarrend, begon hij. Het is de laatste tijd natuurlijk wel uit zonderlijk droog geweest, maar het ver spreidde zich zó snel! Wie heeft eigenlijk alarm geslagen? Een boswachter. Ik heb daarover gepiekerd, ging hij verder. Ik heb die bediende van Dane laat die avond zien rondscharrelen. Ik was toen bij de Wards om schaak te spelen. Zo zeker als twee maal twee vier is, heb ik hem gezien. Alex noemen ze hem, geloof ik. Vind je dat nu ook niet vreemd? Om zo laat nog buiten te lopen? Carols zenuwen konden niet veel verdra gen. Ze legde het laatste kaartje neer en keek hem aan. Als u wil zeggen, dat hij die brand gesticht heeft, dan heeft u het bij het verkeerde einde. Zowel hij als ma joor Dane hebben hard gewerkt bij het blussen. Henry Richardson had echter iets op het hart, zodat hij verder ging. Ik kom hier nu al jaren, zei hij plechtstatig. We hebben nooit iets erinstigers gehad dan een diefstal letje en dat werd nog gepleegd door een kellner uit het hotel. Maar toen is die Dane gekomen, met een bediende, die op een bandiet lijkt, en we tuimelden hier plotse ling niet alleen in een moord en een poging tot brandstichting notabene in jouw huis, maar afgelopen nacht vloog bovendien nog plotseling de heuvel in brand. Carol bloosde. Ja, is dat niet gek? Maar u moet niet vergeten dat hij officier is! In het leger komen óók vreemde figu ren voor, precies zoals overal elders! Hoe is het mogelijk, dacht Carol. Ik sta hier ruzie te maken met Dons vader, terwijl Don dood is! Ze dwong zichzelf te glim lachen. Het spijt me, zei ze vriendelijk. Ik heb niet de minste belangstelling voor majoor Dane. Helpt u me liever met het ontvangen van de gasten. Elinor is natuurlijk weer te laat. Richardson was echter nog niet helemaal gerustgesteld. Hij legde zijn hand op haar arm. Ga maar zo weinig mogelijk om met hem, Carol, zei hij. Hij behoort tot het harde type. En dat zijn niet de mannen, die ik graag bij jou in de buurt zie. Het feestje was een succes. In de begin ne tenminste. Elinors feestjes waren trou wens stééds een succes. Ze had de bovenste laag van de bridge spelende gemeenschap uitgenodigd, het eten was voortreffelijk, er was meer dan genoeg te drinken. Toen de cocktails geserveerd werden, heerste er nogal wat rumoer, waardoor Carols hoofd begon te bonzen. Ze dronk weinig. Greg daarentegen dronk meer dan goed voor hem was. Toen ze langs de tafels keek vroeg ze zich pas af waarom Marcia Dalton er niet was. Peter Crowell was het centrum van het feestje, voor zover het het lawaai betrof. Louise Stimson droeg al haar parels op een zwarte jurk, die iets te diep gede colleteerd was, en lette er op dat Gregs wijnglas steeds gevuld bleef. Marcia was er echter niet. En dat was rondweg een belediging, rea liseerde Carol zich, omdat Marcia beweerd had dat ze in de nacht van de moord Eli nors wagen gezien had. Het was onverstan dig van Elinor geweest om haar niet uit te nodigen, vond Carol. Marcia had nu een maal een scherpe tong! Carol werd plotseling van haar stuk ge bracht door Greg, die zijn glas ophief. Ze deed wanhopige pogingen zijn aandacht te trekken, maar hij keek niet in haar rich ting. Hij ging staan, enigszins onvast en met wazige ogen, maar opgewekt glimla chend. Op Floyd, onze schrandere politiechef! zei hij met een lichtelijk dikke stem, die de familie Spencer verdenkt van zowel brandstichting als moord! Er viel een dodelijke stilte. Elinor had hem gehoord en forceerde een glimlach. Probeer nu niet grappig te zijn, Greg, riep ze hem dwars over de ta- Later dacht Carol huiverend aan deze avond terug. Greg was in de mist verdwe nen. Zij zelf zat aan een bridgetafeltje, bood, dubbelde, won of verloor en op dat zelfde moment stierf Lucy op geheimzin nige wijze op de vloer van haar ziekenhuis kamer Daar vond men haar, op de grond Ze was omstreeks tien uur gaan slapen, vertelde een verpleegster de volgende morgen en er was toen niets bijzonders met haar aan de hand. Sedert het onderzoek was ze vrij nerveus geweest. Daarom had ze tegen ne gen uur een slaappoeder ingenomen. Daarna ben ik niet meer naar haar gaan kijken, zei de verpleegster. Ik had het druk en ze was niet ziek. Toen ik van morgen haar wilde gaan wassen.... Ze zou nóóit uit zichzelf geprobeerd hebben uit bed te komen. Nóóit! Floyd en dr. Harrison kwamen nagenoeg gelijktijdig. Er viel voor hen bitter weinig te doen. De dokter verklaarde dat zij reeds enkele uren dood was. Floyd was furieus. Of je nu wel of niet iets aan haar vindt, ze is vermoord! Ze wist iets, wat ze niet wilde vertellen! En nu is ze uit de weg geruimd! De dokter, die was gaan zitten, stond op. Het lijkt me het hart, Floyd. Haar hart? Terwijl ze zo op do grond ligt? (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6