GOLDEN FICTION Leliekwekers hielden in Haarlem belangwekkende bijeenkomst Helicopter landde in sneeuwjacht op het circuit in Zandvoort Terreur in Algerije met alle verschrikking opgelaaid Van Amerikaanse kweekmethoden valt heel wat te leren Atoomwapens tegen een agressor in Korea Oostenrijkse piloot moest in alle haast zijn vlieg-brevet halen DINSDAG 10 JANUARI 1956 Proeven met lelies Een stap voor Mari Andriessen maakt monument ter ere van Mgr. Savelberg Ds. C. M. de Vries leider van Ikor-televisie Geen geheimzinnigheid Admiraal Radford gelooft niet dat er een aanval zal komen India weigert Amerikaans aanbod van tarwe Overdracht van Indonesi sche vorderingen op Nederlanders Waarschijnlijk minder goed jaar voor auto-industrie Hoteleigenaar op Cyprus doodgeschoten Vertrek matrozenopleiding uit Vlissingen Bonn vraagt in Washington torpedoboot j agers Bekende mensen over een bekende sigaret (5) Onder ons gezegd: toch maar liever Een gulden genieting voor 80 ct. Ontwerp- grondwet voor de republiek Pakistan Expositie van documentatie Zweed in Korea omgekomen Na zeven jaar Prijsvraag van Teylers Godgeleerd Genootschap Toynbee bepleit neutraal herenigd Duitsland Auto te water in Heemstede G. Lem 25 jaar bij P.W.N. O (Van onze correspondent in de bollenstreek) De vereniging van leliekwekers „De Lelie" heeft maandag een bijzonder interessante bijeenkomst gehouden, 's Morgens werd in Brinkmann te Haarlem een gewone ver gadering gehouden, waarbij o.a. prof. E. van Slogteren en dr. Beijer aanwezig wa ren. De voorzitter, de heer D. Jonker, zei in zijn overzicht, dat de uitkomsten het afgelopen jaar nogal wisselvallig zijn ge weest. Van Lilium Regale konden alleen de zware maten een behoorlijke prijs ver werven. De goede prijzen van de laatste jaren hebben de kweeklust weer doen toe nemen, met als gevolg een ruimer aanbod. Deze voorzitter adviseerde de jonge kwe kers er toch vooral rekening mee te hou den, dat men drie jaar nodig heeft om leverbare lelies te hebben. In die tijd kan veel gebeuren, wat .bij de huidige exploi tatiekosten funest kan zijn. In het bestuur werd de heer C. S. Weijers Sr. gekozen in de vacature G. C. Weijers en M. J. Kuiper uit Heemskerk in de vacature P. G. Hilbers. De directeur van de keuringsdiensten, de heer F. Limburg, memoreerde de moeilijk heden van vele kwekers, die door de ver plichte keuring zijn ontstaan. Zij hebben heel wat slechte partijen afgekeurd gezien en konden bijna geen plantgoed kopen ter vervanging. Het percentage A-partijen was van L. Spec, rubrum iets terug gelopen. Speciosum Album gaat beter. De keuring van L. Regale was dit jaar door het koude voorjaar moeilijk. Of de partijen in kwali teit zijn achteruitgegaan zal volgend jaar moeten blijken. Voor het tactische optre den van de controleurs in dit moeilijke jaar kreeg de directeur de dank van de voor zitter te incasseren. Er zal in het voorjaar een statistiek wor den uitgegeven, teneinde kwekerij en han del een overzicht te geven van de voorraad. De heer Bakker, assistent van het Rijks- tuinbouwconsulentschap te Aalsmeer heeft gesproken over de proeven met lelies. Daarbij is gebleken, dat de beste resultaten worden bereikt met driejarige bollen van 22-24 centimeter. De vierjarige bollen geven wel veel stengels met veel bloemen, maar deze zijn niet meer geschikt voor de markt. Als type is het smalbladige dat bla deren tot boven aan de top heeft, het meest geëigend. De bewaring kan het best ge schieden in vochtige turfmolm. De plant- tijd blijkt ook verrassende resultaten te geven. Hoe later geplant wordt, hoe sneller de lelie groeit. Voor de trekkers in de kas sen is dit bijzonder prettig, omdat zij een spreiding in de productie kunnen brengen. De bloembollenreizigers zullen dus moeten trachten jongere en kleinere bollen te ver kopen. Aan het eind van de lezing wees prof. Van Slogteren er op, dat de handel op het ogenblik te veel let op de grootte van de bollen en minder op de kwaliteit. De ver koop naar omvang noemde h\j een ramp voor het vak. In de middagvergadering heeft de heer Jan de Graaff, die reeds dertig jaar in het westen van de Verenigde Staten van Noord-Amerika woont en lelies kweekt, verteld van de methoden daar. Hij wees er op, dat de lelie zo ongeveer de oudste tuinbloem is, maar dat er de minste ver nieuwingen en verbeteringen in dat gewas gebracht zijn. In feite worden nog de oor spronkelijke wilde bloemen geteeld, zoals ze in Japan en China nog in het wild voorkomen! Heel anders is dit met de bloembollen, waarin men al meer dan 300 jaar aan het selecteren en het verbeteren is. Er zijn nu nog lelierassen, die al meer dan honderdvijftig jaar in de cultuur zijn. Bovendien heeft men ook zeer vele keren dezelfde rassen met elkaar gekruist. Dan hebben vele soorten met virus-aantastin gen te kampen, die een nieuwigheid al weer snel ten gronde richten, vaak voordat ze in de handel is. Bovendien zijn de verschillende soorten moeilijk met elkaar te kruisen en kan men alleen kruisen door verschillende andere rassen als overbrugging te gebruiken. Door kruising en terugkruising kan men veel bereiken. Voortdurend wees hij er echter op, dat er voortdurend uit de zaailingen moet worden geselecteerd. In Heerlen zal op 11 februari 1957 een monument ter nagedachtenis van mgr. Petrus Joseph Savelberg onthuld worden. Een daartoe onlangs opgerichte stichting heeft opdracht tot het vervaardigen van dit monument gegeven aan de beeldhouwer Mari Andriessen, van wie thans nog geen werk in Limburg aanwezig is. Het wordt uitgevoerd in brons en zal tweeëneenhalve meter hoog worden. Waarschijnlijk zal het bestaan uit een beeldengroep, want het is de bedoeling, dat het niet alleen de persoon van mgr. Savelberg doch ook diens levens werk zal weergeven. Dit levenswerk be stond uit liefde en zorg voor de hulpbe hoevende en gebrekkige evenmens. Mgr. Savelberg werd op 10 februari 1827 geboren te Heerlen en stierf op 11 februari 1907. Hij was de stichter van de Congrega ties der kleine zusters en broeders van de Heilige Joseph, die thans, verspreid over heel Nederland en België en tevens in Nieuw-Guinea en Indonesië, in totaal zes enzestig tehuizen bezitten, waarin zieken, hulpbehoevenden, ouden van dagen, gees telijk of lichamelijk gebrekkige kinderen en wezen verzorgd worden. De kosten van het monument en het voetstuk worden geschat op ongeveer 50.000. Mgr. Savelberg is de eerste Nederlandse wereldgeestelijke, aangaande wie sinds het herstel der kerkelijke hiërarchie in Neder land een zaligverklaringsproces aanhangig werd gemaakt. Ds. C. M. de Vries, predikant bij de Lutherse gemeente in Nijmegen is aange zocht als leider van de televisieuitzen dingen van het IKOR. Ds. De Vries heeft het verzoek in beraad gehouden. Wat het virus betreft wees hij op het voordeel, dat de Nederlandse kwekers heb ben doordat zij prof. Van Slogteren zo dicht in de buurt hebben. Hij noemde de lelies een mooi artikel met een enorme kans in de toekomst, mits men van iedere lelie een stukje reclame maakt. Daarna vertoonde hij gekleurde licht beelden, waarbij erkende leliekwekers al dadelijk wisten te vertellen, dat de Ameri kanen al stukken voor lagen op de Neder landers. Het kan ook niet anders,want daar ruilt men zijn gegevens of stuifmeel vrije lijk uit en hier houdt men iedere ontdek king zorgvuldig geheim, bang dat anderen er ook iets mee zullen doen. Zeer opmer kelijk ook is, dat zeer vele amateurs zeer goed werk verrichten, maar ook samen werken met professoren en handelaren of kwekers! De heer De Graaff, die nog steeds vloeiend Nederlands spreekt, vond dit een enorm voordeel. Men leert „het publiek" en haar wensen beter kennen. Uit zijn toe lichtingen bleek, dat men zeer snel in de auto of het vliegtuig stapt om ergens nieuwigheden te gaan bekijken. De spreker trok daartoe zelfs naar Nieuw Zeeland! De lelies zijn voor de Amerikaanse huis kamers een prachtig artikel. Hij heeft va riëteiten, die men rustig kan verzenden over zo grote afstanden, dat ze verwelken. Een stukje van de steel halen is voldoende om ze weer een fris uiterlijk te geven en ze veertien dagen te laten bloeien. Tulpen en narcissen komen niet verder dan een dag leven in de Amerikaanse woonkamers, die altijd op 70-75 graden Fahrenheit worden gehouden! De vele aanwezigen hebben lelies in alle soorten en maten bewonderd, in alle kleur- variaties die men zich tussen wit en don kerrood, tot zelfs bijna bruin toe kan den ken. Er waren bloemen bij, die een door snede van 22 tot 25 centimeter hadden! Twee van dergelijke kelken in een arran gement leveren de winkeliers 10 dollar op. Deze variëteit groeit goed en is nog bestand tegen virus ook. Een beetje verbaasd was men wel toen men vernam dat de heer De Graaff zijn kassen steriliseerde door stoom door de draineringsbuizen te persen. Zijn werk mensen doen zülk werk liever dan in de grond wroeten. Men tobt ginds ook zeer met het personeelsgebrek. De heer De Graaff zou gaarne zien, dat er op internationaal gebied contact werd gezocht, om de naamgeving te regelen en misschien ook in 1960 (het jubileumjaar van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur) een internatio nale tentoonstelling van afgesneden bloe men. Afstanden voor het vervoer zijn niet belangrijk meer. Zou deze tentoonstelling kunnen worden gehouden, dan zullen wij hier verbaasd staan van dit oude en her ontdekte artikel de lelie, zo besloot spreker zijn belangwekkende lezing. SEOEL (United Press) Admiraal Rad ford, voorzitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, heeft in Zuid-Korea verklaard dat de Verenigde Staten even tueel van atoomwapens gebruik zullen ma ken bij een nieuwe aanval der communis ten op Zuid-Korea. Radford bevindt zich op een tournee door het Verre Oosten in gezelschap van de commandant der UNO- strijdkrachten in het Verre Oosten, de Amerikaanse generaal Lemnitzer. Hij gaat vandaag via Tokio terug naar de Verenig de Staten. Op de vraag van journalisten of de Verenigde Staten van atoomwapens ge bruik zouden maken ingeval de commu nisten een nieuwe aanval op Korea zouden ondernemen, antwoordde Radford: „Ze ker". Hij zei echter niet te geloven dat de communisten ergens zouden beginnen. Geen voorzorgsmaatregelen Volgens de Zuidkoreaanse legerkomman- dant, generaal Chun II Kwon, worden de communistische troepen in Noord-Korea opgeleid voor de atoomoorlogvoering. Hij verklaarde niet te weten of de communis ten in Noord-Korea over atoomwapens be schikken. Admiraal Radford heeft bij zijn aankomst in Korea verklaard dat het niet mogelijk zou zijn Zuid-Korea van atoom wapens te voorzien, met het oog op de wa penstilstandsvoorwaarden, die het invoe ren van nieuwe soorten wapens i» Korea verbieden De communisten zouden vol gens generaal Chung 360 straalvliegtuigen naar Korea hebben gebracht in strijd met de wapenstilstandsovereenkomst. Hij deed een beroep op de Verenigde Staten zich niet te storen aan de wapenstilstandsover eenkomst en tegenover de onwettige leger- versterkingen in Noord-Korea atoomwa pens in Zuid-Korea te stellen. Chung schat dat er 800.000 Chinezen en Noord-Koreanen in het Noordelijke leger zijn en dat er nog een 300.000 man sterke macht zich aan de grens van Korea in Mandsjoerije bevindt. Het Zuid-Koreaanse leger telt 650.000 man. In april worden nog 80.000 man reservisten voor herhalings oefeningen opgeroepen. „Neerbuigende minzaamheid" BOMBAY (AFP) De plaatsvervan gende minister voor Industrie van India heeft verklaard, dat India een Ameri kaans aanbod van honderdduizend ton tarwe voor overstromingsslachtoffers van de hand heeft gewezen, omdat de Verenig de Staten toezicht wensen te houden op de verdeling van het graan. Deze voorwaarde maakt volgens de minister inbreujj op het prestige van India. Premier Nehroe had het duidelijk gemaakt, dat India geen hulp kan aanvaarden, die met „neerbuigende min zaamheid" wordt gegeven. De Verenigde Staten en India hebben een luchtvaartovereenkomst gesloten, die is gebaseerd op „redelijkheid en vriend schappelijke samenwerking". De wensen van India betreffende de controle op het aantal der vluchten zijn vastgelegd in de overeenkomst die met een jaar opgezegd kan worden. Maandagmiddag omstreeks half drie werd de heer J. Th. Hugenholtz, directeur van stichting „Touring Zandvoort" opgebeld door de heer Schuller, directeur van „Aero Ypenburg" met het verzoek, op het Zandvoortse circuit, zo mogelijk op het parkeer terrein achter de pits, een landingsplaats uit te willen zetten, daar hij met een helicopter omstreeks 3 uur komtnde van Noordwjjk daar wenste te landen. Het op deze winterse dag enigszins vreemd klinkende verzoek werd niettemin door de heer Hugenholtz opgevolgd en hij belde ons op met de vraag, of wij lust hadden dit evenement mede te maken. Wjj gingen mee naar het circuit, dat gehuld in het witte sneeuwkleed een sprookjesachtige indruk maakte en waar het motorgedaver van de zomerse wedstrijddagen nu had plaats gemaakt voor stilte en verlatenheid. Met de auto werd in de diepe sneeuw een grote landingscirkel getrokken, ver volgens werd er met schop en bezem in het midden van de cirkel een groté „H" in de sneeuw uitgezet. Het was inmiddels ruim 3 uur geworden en reeds vreesde men dat de luchtreizigers niet zouden komen opdagen, doch een telefoongesprek met Noordwijk meldde, dat men daar omstreeks 3 uur vertrokken was en dus elk ogenblik kon arriveren. Een aanzwellend motorgeronk bevestigde inderdaad enige tijd later dit gesprek en plotseling daagde in de grijze lucht, waar uit gestaag de sneeuw omlaag kwam, het toestel op. Wild gebarend met de armen probeerde men de piloot op de landings plaats opmerkzaam te maken. De vliegenier had dit in de gaten en na nog eenmaal boven de tribune te hebben gecirkeld, richtte hij plotseling de neus van de heli copter naar beneden en in een opstuiving van sneeuw plaatste hij de metalen vogel precies op de zo met zorg schoongehouden „H". Toen de rotor tot stilstand was ge komen, stapten er twee man uit de cock pit. Het bleken de heer Schuller, directeur van Aero Ypenburg en de heer Liebenfeldt, een Oostenrijker te zijn. Toen kwam eindelijk de oplossing van deze winterse helicopter-landing door een Hiller B-12, dezelfde, waarmede de heer Schuller in het afgelopen seizoen demon streerde met het scheppen van drenkelin gen uit de zee. De heer Liebenfeldt, die hier in Nederland zijn opleiding tot heli- copter-piloot op Ypenburg ontving, kreeg namelijk bericht, dat hij nog voor drin gende aangelegenheden naar zijn woon plaats moest terugkeren en voor het be halen van zijn brevet moest hij alleen nog zijn „overland-vlucht" maken met drie voorgeschreven tussenlandingen. Daarom werd daarvoor door de heer Schuller het parcours „Ypenburg-Noordwijk-Zandvoort Ypenburg" gekozen en hij bleek voor het geïmproviseerde landingsterrein in Zand voort, waarop hij zo keurig zijn machine neerzette, vol lof. De vlucht zelf had, on danks de sneeuw en het zeer slechte zicht, waardoor op een hoogte van honderd meter de aarde reeds niet meer zichtbaar was, geen noemenswaardige moeilijkheden op geleverd en na een oponthoud van nauwe lijks tien minuten ging de cabine weer dicht, opnieuw wierp de draaiende rotor bergen sneeuw omhoog en in een dichte mist van sneeuw vertrok men naar Ypen burg. En zo ontving op het nippertje voor zijn terugkeer, dankzij ook de medewer king in Zandvoort, een nieuwe helicopter- piloot zijn vliegbrevet, nadat twee amb tenaren van de Rijksluchtvaartdienst, kort na het vertrek van de Hiller, per auto op het circuit gearriveerd, zich ervan hadden overtuigd, dat ondanks het slechte weer de machine inderdaad was geland, want de sporen in de sneeuw bewezen dat nog over duidelijk. De ministers van Financiën, van Buiten landse Zaken en zonder portefeuille heb ben geantwoord op de opmerkingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met In donesië inzake overdracht door Indonesië aan Nederland van vorderingen op Neder landers. De vraag of de regering de met Indone sië getroffen regeling reeds thans toepast door korting van bepaalde vorderingen op de uitkeringen aan oorlogsslachtoffers, moet in het algemeen ontkennend worden beantwoord. In vele gevallen is aan Indische oorlogsslachtoffers, in afwachting van de goedkeuring van de overeenkomst, een voorschot gegeven. Wel is ter bevordering van een zo vlot mogelijke afwikkeling van de aanvragen van Indische oorlogsslacht offers overgegaan tot verrekening van de legatieschulden. NEW YORK (Reuter) Henry Ford, de president van de Ford Motor Company, heeft verklaard, dat 1956 waarschijnlijk een minder goed jaar voor de auto-indu strie zal zijn dan 1955 is geweest. De Ford ziet zich gesteld voor „scherpe concurren tie". Bij hen, die menen, dat zij snel rijk kunnen worden door de Ford-aandelen te kopen, die de volgende week aan het pu bliek zullen worden aangeboden, is de wens de vader van de gedachte, zo zei Ford. Hij voegde hieraan toe, dat hij na kennis te hebben genomen van de brieven die hij ontvangt, de berichten in de pers en de mening van ingelichte personen zich zorgen maakt over het kinderlijke geloof, dat sommigen blijken te hebben in indu striële wonderen. NICOSIA (Un. Pres) Vier gemaskerde mannen hebben de Cypriotische eigenaar van een hotel in Nicosia doodgeschoten. Zij verwonden ook een politieman, toen zij met automatische vuurwapens een vuur gevecht in de hall van het hotel begonnen. De politieagent is in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Bij het politie bureau te Limassol werd een bom tot ont ploffing gebracht. Drie politieagenten wer den gewond. Verder werden twee bommen geworpen naar een Britse legerpatrouille. Hierbij vielen geen slachtoffers. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft verklaard het in hoge mate te betreuren, dat de matrozenopleiding van de Koninklijke Marine uit Vlissingen zal verdwijnen en zal worden overgeplaatst naar Den Helder. De commissaris meent, dat dit niet in het belang van de marine is. Hij vreest dat door deze mindere regio nale spreiding de wervingskracht geringer zal worden. BONN (United Press) West-Duitsland heeft de Verenigde Staten gevraagd het land voor de tijd van zes jaar een „aan zienlijk" aantal torpedojagers te lenen ten behoeve van zijn nieuwe vloot, zo verluidt op het Westduitse ministerie van Defensie. Het is niet bekend hoeveel oorlogs bodems de Westduitse autoriteiten ge vraagd hebben, maar naar gezegd wordt zullen het er voldoende moeten zijn voor de vorming van een kleine doch bruikbare kustverdediging tot het tijdstip waarop de Duitse werven in staat zullen zijn zelf der gelijke oorlogsbodems te bouwen. De Ver enigde Staten zouden nog niet op het ver zoek hebben geantwoord. De toekomstige Westduitse vloot zal twintigduizend man omvatten en een vloot van torpedojagers, mijnenleggers, mijnenvegers, patrouilleboten en kleine onderzeeboten die de tonnenmaat van drie honderd niet te boven gaan. De bases zul len gevestigd worden te Wilhelmshaven aan de Noordzeekust en te Kiel aan de Oostzee. De torpedojagers zullen in de vloot de grootste oorlogsbodems zijn zij zullen ongeveer 2200 ton meten. ADVERTENTIE Cees de Lange, de slagvaardige radioconfe rencier met Lucie Steijn, 2ijn programma- en levenspartner. (Van onze correspondent in Parijs) In de afgelopen twee dagen zijn er in Algerije 95 doden gevallen onder wie 38 Europeanen, voornamelijk Fransen, die op gruwelijke wijze werden onthoofd. Twaalf Algerijnen werden ontvoerd. De Fellaghas treden op met ongekende onverschrokken heid. Ze hebben in de nacht van zondag op maandag een munitiefabriek aangeval len, die zestig kilometer van de hoofdstad Algiers ligt. De aanval werd met behulp van Franse tanks afgeslagen. Gouverneur-generaal Soustelle heeft tegenover Britse journalisten de klacht herhaald, dat hij te weinig versterkingen uit Frankrijk krijgt. De belofte die de regering-Faure met het oog op de ver kiezingen had gedaan, is niet ingelost. Hij zou ten minste zestigduizend man extra troepen voor het onmiddellijk herstel van de orde nodig hebben. Mendès-France heeft voorgesteld, dat de toekomstige premier zijn residentie in Al gerije zal vestigen voor de tijd, die nodig zal blijken daar de orde te herstellen. Van zijn kant heeft premier Faure geopperd het Algerijnse probleem buiten de partij politieke tegenstellingen te houden. Voor een kwestie van zodanig belang moet het volgens Faure mogelijk zijn tot samen werken te komen tussen de toekomstige regering en haar oppositie opdat een zo groot mogelijke meerderheid kan worden gevonden. Kabinetsformatie Rechtse kringen lijken zich verzoend te hebben met de gedachte, dat het nieuwe kabinet door het Republikeinse Front van radicalen en socialisten zal worden ge vormd. De rechtse leiders willen echter onder geen beding een regering onder de persoonlijke leiding van Mendès-France. Hun voorkeur gaat uit naar een gematig de socialist van het type Ramadier, Pineau of Vincent Auriol, het vroegere staats hoofd, die overigens geen deel uitmaakt van het nieuwe parlement. KARATSJI (Reuter) In Karatsji is een ontwerpgrondwet voorgelegd aan de Grondwetgevende Vergadering, dat voor ziet in een centraal parlement van één Kamer met driehonderd leden. De naam van het land zal luiden: de Islamietische republiek Pakistan. Volgens het ontwerp wordt het aantal parlementszetels gelijke lijk over Oost- en West-Pakistan verdeeld. Er zal algemeen kiesrecht zijn voor alle personen boven 21 jaar. Voorgesteld wordt het Engels nog twintig jaar de officiële taal te laten. Later zullen Oerdoe en Ben gali de officiële talen worden. Alle bur gers zulen voor de wet geijk zijn en krij gen het recht van vrije meningsuiting en vrije vereniging. Vogens een hoge rege ringsfunctionaris zal de republiek lid van het Britse Gemenebest blijven. De minister van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de fundamentele eenheid van het land niet in gevaar is gebracht, hoewel „tot de uiterste grens" provinciale autonomie is verleend. Volgens het ont werp zal Pakistan worden bestuurd krach tens een federaal stelsel met een presi dent. De verantwoordelijkheid wordt ver deeld tussen de centrale regering en de provinciale regeringen van West- en Oost- Pakistan. De twee provinciale wetgevende verga deringen zullen evenals de centrale as semblee, bestaan uit driehonderd leden. Tien extra-zetels zullen in de eerste tien jaar voor vrouwen gereserveerd zijn. De verdeling der verantwoordelijkheden tus sen de centrale en provinciale regeringen is in overeenstemming met de polities: om de provincies autonoom te maken, maar de verantwoordelijkheid voor zaken van nationaal belang, waaronder defensie, bui tenlandse zaken en het geldwezen, blijven in handen van het centrale bestuur. Auriol heeft zich in een geruchtmakend artikel uitgesproken voor een regering van nationale eenheid, waarop aanvankelijk ook het rechtse centrum zijn hoop geves tigd had. Mendès-France, die een paar dagen rust houdt in de Franse Alpen, zou den Faure en zijn vrienden als vice-premier willen laten optreden met de speciale op dracht in Algerije de orde en de rust te herstellen. Het is echter niet waarschijn lijk, dat Mendès-France en de overige lei ders van het Republikeinse Front zich de wet willen laten voorschrijven door de mannen van het oude regime. Tenslotte is het allerminst uitgesloten, dat de keus van president Coty opnieuw op Mendès-France zal vallen. Wapensmokkel Volgens functionarissen van de Franse veiligheidsdienst doen internationale wa pensmokkelaars goede zaken met levering van wapens uit de laatste wereldoorlog aan opstandelingen in Marokko en Al gerije. De wapens, van Britse, Ameri kaanse, Spaanse en Italiaanse makelij, worden per kameel-karavaan, in nach telijke landingen op de kust en door dra gers in de bergachtige streken aange voerd. De smokkelarij zou gefinancierd worden door verschillende anti-kolonia listische organisaties in Caïro, inzamelin gen onder Mohammedanen en afpersin gen ten koste van boeren in de onrustige gebieden. De meeste wapens zouden uit het Midden-Oosten komen via Spaans- Marokko en Libye. In het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie aan de Korte Vijverberg in 's-Gravenhage is vandaag een expositie ge opend, die een indruk geeft van het werk dat hier wordt verricht. In geen ander land ter wereld is zo'n grote documentatie over de eigen kunst bijeengebracht als door dit bureau geschiedde. Alleen van Nederlandse schilderijen heeft dit bureau driehonderd- vijftigduizend reproducties. De tentoonstel lingen van voorbeelden hieruit, boeken, brieven, handschriften en knipsels duurt tot 1 februari. PANMOENJOM (Reuter). - De militaire kamp-commandant van de Zweedse af vaardiging in de neutrale commissie van toezicht op de naleving van het Koreaanse bestand, kolonel Nore Eriksson, is bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij was begin september in Korea aange komen. Volgens de bestandscommissie liep de kolonel zaterdag op de weg van de gede militariseerde zóne naar het zuiden, toen een Amerikaanse legerauto stopte en de Koreaanse chauffeur hem vroeg of hij wilde meerijden. Kolonel Eriksson bedank te en de vrachtauto reed door. Even later zagen degenen die achter in de auto zaten de kolonel op de weg liggen. Men neemt aan dat hij is uitgegleden en voor de ach terwielen van de legerauto is gevallen, toen deze wegreed. Vanwege het UNO- hoofdkwartier wordt een onderzoek inge steld. 'OOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCOOOCOOOOC De Westduitse voetbalpool heeft eenfc bedrag van 661.900 ihark uitbetaald aan 1 de 29-jarige Johannes Pschantka, een werkloze uit Marl.Slechts eenmaal werd een hoger bedrag uitgekeerd. Hij werd van het heuglijke nieuws in ken-l nis gesteld, toen hij bij de arbeidsbeurs zijn steun in ontvangst kwam nemen. I Reeds zeven jaar speelde de gelukkigeï Duitser in de voetbalpool, zonder ooit iets gewonnen te hebben. Pschantka, van beroep leidekker, heeft nu besloteni binnenkort te trouwen en zijn moeder c bij te staan, die wasvrouw is. XXXXXX)OOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX>DOOCOCOOOOO< Het woord „oecumenisch" De directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Godgeleerd Genoot schap hebben een prijsvraag uitgeschreven, die moet worden beantwoord vóór 1 januari 1958. Verlangd wordt een verhandeling over „De functie van de term oecumenisch in de geschiedenis van de christelijke kerk tot op heden". Uitgeschreven blijft de prijs vraag, te beantwoorden vóór 1 januari 1957: „Een onderzoek naar de waarde van de oud-rabbijnse getuigenissen voor de ver klaring van Nieuw Testamentische gege vens". Op de prijsvraag: „Onderzoek naar de betekenis van het werk van Odo Casel voor de wetenschap der liturgie" is binnen de gestelde termijn een antwoord binnenge komen onder het motto „ecclesia teformata semper reformanda est". In dit antwoord blijkt bij een aanhaling van een artikel van zijn hand de identiteit van de auteur, daardoor voldoet het niet aan de voorwaarde van de anonimiteit. Het moest terzijde worden gelegd. NEW YORK (United Press) De Britse historicus Arnold J. Toynbee schrijft in het Amerikaanse tijdschrift „Collier's", dat beide delen van Duitsland pas herenigd kunnen worden, als Oost en West beloven het herenigde Duitsland niet toe te laten tot een van beide blokken. Volgens Toyn bee heeft de mislukking van de conferen tie van Genève aangetoond dat, zolang beide partijen trachten Duitsland naar hun kant over te halen, hereniging vrijwel onuitvoerbaar zal zijn. Toynbee acht de hereniging van Duits land een der voornaamste voorwaarden voor wereldvrede.De andere voorwaarden zijn: „bevrijding van onderworpen of op andere wijze gestrafte volken aan weers zijden van het ijzeren gordijn. Toelating tot de UNO van alle landen die zichzelf regeren". De vervulling van deze voorwaarden dient naar Toynbee's mening gepaard te gaan met een reeks maatregelen tot ont wapening, waarbij het plan-Eisenhower tot het toestaan van luchtinspecties boven elkanders gebied moet worden gerekend. Toynbee is van mening dat de Sovjet- Unie kwetsbaar is in Europa, waar zij in de satellietlanden „zeer impopulair is, om het zacht uit te drukken". Als deze satellietlanden de vrije keuze werd ge laten, zou het bestaan van de Sovjet- Unie kunnen worden bedreigd. Het Westen is daarentegen kwetsbaar in het Naburige Oosten. In Noord-Afrika, op Cyprus en in andere gebieden waar volken naar onafhankelijkheid streven. Omstreeks half twee maandagmiddag is een taxi uit Haarlem, toen deze rijdend op de Bronsteeweg in Heemstede, rechtsaf de (smalle) Emausbrug wilde oprijden, tengevolge van de gladheid van de weg het water van de Crayenestersingel inge schoten. De achterwielen van de auto ble ven op de walkant steken. De drie inzit tenden konden zich zonder veel moeite be vrijden; de auto is met een takelwagen op het droge getrokken. Op 16 januari hoopt de heer G. Lem te Haarlem zijn 25-jarig ambtsjubileum bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland (P.W.N.) te herdenken. Op die 'dag zal hij in tegenwoordigheid van zijn echt genote en kinderen, door directie en colle ga's worden gehulidigd. De heer Lem is thans hoofd van de kohiergroep a op het hoofdkantoor van het P.W.N. in de rang van commies C. De aan staande jubilaris is voorts diaken van de gereformeerde kerk en sinds vele jaren vervult hij de rol van gecommitteerde bij de jaarlijkse examens voor het midden standsdiploma.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7