Frits Roessel weerstond grootmeester Stahlberg Sport in het kort HOOGOVEN SCHAAKTOERNOOI Pilnik leidt door zege op Scavarelli Haarlemse tafeltennis ploeg versloeg Utrecht BMHC in volgende ronde HTCC-beker Kampioenschap Z.B.V.S. staat vrijwel vast W ereldrecordhoudster s in Sportfondsenbad DINSDAG 10 JANUARI 1956 Basketbalprogramma Korchnoi en Olafsson wonnen Hastings- schaaktoernooi HSG leed tegen De Dom de eerste nederlaag De hockeywedstrijden Nieuw testrecord Volleybal Sterke Amsterdamse stedenploegen naar Haarlem Biljarten Scholte verklaart zich solidair met De Ruyter Hoofdklasse-spelers vragen clementie voor De Ruijter Nederlandse zwemsters wederom oppermachtig Schaatsenrijden Andersen start alleen op de tien kilometer Tegenbezoek van BMHC aan Engelse hockeyers D. Pappenheim versloeg Mosier in renklasse Olympische Spelen Russen komen met 125 personen naar Cortina De basketbalcompetitie Wielrennen Amateurs worden prof Voetbal Oefenwedstrijd tegen „London Combination" op 29 februari Zwemdemonstraties ten bate van het KWF ^/^eJdrecor^ vort Ffirmv FlankersKoen erkend VOOR DE HOOFDGROEPSPELERS in het Hoogoven-schaaktoernooi was de maan dag de dag van de afgebroken partijen, althans voor degenen, die hun partijen van de vorige ronden niet hadden voltooid. Voor Pilnik werd het een goede dag. Zoals de ingewijden verwachtten, werd de Italiaan Scavarelli onder de voet gelopen. Francesco Scavarelli moest nog een afgebroken partij spelen tegen Frits Roessel. Deze strijd eindigde na 9 uren spelen in remise. Tegen Stahlberg behoefde de veel belovende Roessel niet verder te spelen, daar grootmeester Stahlberg geen kans zag om#de partij te winnen en daarom Roessel remise aanbood. Hiermede had onze landgenoot een behoorlijke prestatie volbracht en hij heeft hiermede bewezen zijn plaats in deze sterke groep waard te zijn. De met humor beladen Toran versloeg op uitmuntende wijze onze landgenoot Van Scheltinga en schaarde zich hierdoor onder de leidende grootmeesters. De stand na de 4e ronde is: Pilnik 3 1/2, Stahl berg 3, Matanovic en Toran 21/2, Bouwmeester, Kramer, Roessel, Scavarelli en Van Scheltinga 11/2 en Orbaan 1. Vandaag gaat de belangstelling uit naar de strijd tussen Pilnik en Stahlberg en de partij van Roessel tegen de jonge groot meester Matanovic zal ook veel toeschou wers trekken. De Reservegroepen Verschillende spelers zijn wel wat be duusd van de sterke bezetting van deze groepen, vooral van de beide Reserve hoofdgroepen, waarin zeer sterke buiten landse spelers vertegenwoordigd zijn. De Portugese kampioen zagen wij verdrietig door de zaal wamdelen*daar hij zijn ge boorteland, dat met veel interesse zijn ver richtingen volgt, danig heeft teleurgesteld door twee achtereenvolgende nederlagen. In de derde ronde klaarde zijn gezicht weer op, want hij smaakte het genoegen om de Nederlander Donk te verslaan. In deze groep spelen de Duitsers Diemer en Ditt een grote rol. In de andere reservehoofdgroep speelt de Spanjaard Moran, de secretaris van Toran. Ook hij ondervindt veel tegenstand. Er is echter, evenals in de andere groepen, nog weinig te voorspellen, want de schaak week is nog lang niet ten einde. Uitslagen derde ronde reservegroepen Reservegroep A-l: BergsmaDiemer af- gebr., DittPavlovic 10, Crabbendam Jovanovic afgebr., Donk Durao 01, Til- straFranx 01. Reservehoofdgroep A-2: KrügerGoris 1—0, BleulMoran 1—0, Mulder van Leens DijkstraDjaja remise, Martindr. Fick afgebr., Kayserv. d. Wolle remise. Groep B: CammNowak remise, Staal Jansen 10, BosRoozenbeek 01, Van VlietVan Minnen afgebr., Molerovic Strengers remise. Groep C: ModdermanBouma 10, BlansjaarDe Bruin 10, Schmiedel Mostertman 10, BiesheuvelTempel re mise, Van Santvoortv. d. Werf remise. Groep D: RickelBrugman 10, Altena Janssen 10, v. d. BergWarren 01, Voor de tweede maal in dit seizoen heeft de afdeling Kennemerland een tafeltennis- stedenwedstrijd tot een goed einde gebracht. Zaterdag werd Utrecht met 4032 versla gen. Het schijnt overigens, dat de lagere teams er een gewoonte van willen maken hun doel in de zege uiterst klein te maken. In de eerste ronde immers brachten vierde klassers en adspiranten er maar weinig van terecht, terwijl tweede- en derdeklassers slechts met klein verschil wonnen. De jong ste generatie werd met zeventwee ge klept, waarbij H. Oostveen (Togido) en B. Winder (Rapidity) voor de punten zorgden. In de vierde klasse werd het zelfs acht een; A. v. Marsbergen (Togido) redde de eer. De derde klassers wonmem met zesdrie, vooral dankzij M. Scharroo (Prowano), d'ie drie fraaie overwinningen boekte. Zijn club genoot A. Snabilié verloor alleen vam El- berts, maar A. Baten (Togido), moest zowel in deze laatste als in Bakker zijm meerdere erkennen. De tweedeklassers wonnen uiterst bescheiden met vijfvier. De Utrechtenaar Wammes bleek een onover komelijke hinderpaal, want geen van de gastheren kon hem verslaan. J. Vester (Johez), en J. Langenberg (DIOS) wonnen hun resterende partij, maar J. Witteman (TYBB) verloor ook van Varkenvisser. Met veel enthousiasme begonnen de ove rige teams aan de zware taak de 2214 achterstand weg te werken en zij slaagden hier wonderwel in. Reeds na drie ronden was de fraaie stand 2424 bereikt, en deze werd snel in een ruime voorsprong omge zet. Utrecht liep tegen het einde nog wat in, maar gevaar voor de Kennemers was er toen niet meer. De eersteklassers deden het waarlijk uit stekend, N. Netz (Togido) en F. de Loor (Hotac) wonnen al hun partijen, terwijl G. Wolters (Togido) alleen van Roverts ver loor en dit nog zeer eervol. Ook de dames zorgden voor ruime winst. A. Lahey (Johez) was in vorm en won drie maal. C. Schuyt (Rapidity) stelde iets te leur door van C. Gerritsen te verliezen. Deze laatste speelster was ook de in goede vorm zijnde N. Simon (Togido) te sterk, want zij werd in drie games juist geklopt. In de overgangsklasse schitterde B. Duits (TOG) met drie winstpunten. J. v. d. Dries (HBC) won twee maal en leverde een felle, interessante strijd met de enthousiaste K. Schipperen, van wie hij in drie games ver loor. Vreemd genoeg was deze Utrechtenaar de enige, die invaller H. Eijking (Rapidity) kon verslaan. Bij de jeugd bleef G. Boers naar onze smaak wel wat onder de maat met slechts één overwinning. Ook N. Jan sen (TYBB) moest met één overwinning tevreden zijn. Gelukkig voor dit team stak C. Schoof in prima vorm en deze Oranje- Zwarter zette al zijn partijen in winst om. Het basketprogramma voor deze week luidt: Donderdag. Dames: Typhoons 3HOC 3; TyphoonsHOC; ExercitiaRapiditas '31; RCH 2Aurora; White StarsAntilopen. Heren: IHJ 2Schoten Giants; Harlem TigersWhite Stars; White Stars-Antilopen. Donderdag (Ahoy paviljoen): USVBlack Pirates. Vrijdag. Dames: HOC 2SC laarlem 2; Schoten Giants—ExSrcitia; IHJZBVS; Typhoons 2Antilopen 3. Heren: Typhoons 2—Exercitia; Antilopen SDD (Den Haag) 20 uur; Antilopen 3 SC Haarlem 2. Zaterdag (Houtrusthallen): Te Werve The Arrows; AnansiHOC; DecoIHJ. Bloemv. 't Hoff 10, SteemanGroos remise. Groep E: BoumanPéinz remise, Van RietbergenPastille afgebr., D. Heere Van Voorst Vader remise, N. HeerePran ger 0—1, Bausch vrij. Damesgroep: mevr. RoodzantrBevr. Ditt afgebr., mevr. Van Veenmevr. Heems kerk 01, mevr. Vinken'mevr. Loeffler 01, mevr. Nedelkjovicmej. Bacic uit gesteld. Voorwedstrijden dameskampioenschap: mej. Gravelandmevr. Klijn afgebr., mevr. Van Aalstmevr. v. d. Klift afgebr., mevr. Vreekenmej. De Klerck afgebr. In de hoofdgroep van het internationaal schaaktoernooi in Hastings zijn de Rus Korchnon en de IJslander Olafsson, die ongeslagen bleef, gelijk geëindigd. Zij ver gaarden beiden zeven punten uit negen partijen. De uitslagen van de laatste partijen wa ren: Del Corral (Spanje)Taimanov (Rus land) 0—1; Persitz (Israël)—Golombek (G.B.) Vi'A; Olafsson (IJsland)Persitz (Israël) 10; Olaffsson (IJsland)Ivkov (Joegoslavië) M>; Korchnoi (Rusland) Fuller (G.B.) W—Del Corral (Spanje)— Taimanov (Rusland) 01; Persitz (Israel)— Golombek (G. B.) 14Olafsson (IJsland) Persitz (Israel) 10; Olafsson (IJsland) Ivkov (Joegoslavië) 'AKorchnoi (Rus land)Fuller (G. B.) XADel Corral (Spanje)Darga (West-Duitsland) 1414; Taimanov (Rusland)Penrose (G. B.) 10. De eindstand luidt: 1 en 2. Korchnoi (Rusland) en Olafsson IJsland) ieder 7 pnt.; 3. Ivkov (Joegoslavië) 614 pnt.,4. Taimanov (Rusland) 6 pnt.; 5. Darga (West-Duitsland) 414 pnt.; 6 en 7. Fuller (G. B.) en Persitz (Israel) ieder 314 pnt.; 8. Del Corral (Spanje) 3 pnt.; 9. Pen rose (G. B.) 214 pnt.; 10 Golombek (G. B.) 114 pnt. Voor de eerste klasse A van de Kon. Ned. Schaakbond was het Haarlems Schaakgezel schap de gast van de Utrechtse Schaakclub „De Dom". Een overwinning voor HSG lag in de lijn der verwachtingen. Het kwam ech ter anders uit. De Stichtenaren boden ver woede tegenstand en na 5 uur spelen ston den zij met 3142in het voordeel. De af gebroken partijen staan zodanig dat HSG met 6-4 of ftVi-V/t zal verliezen. Daarmede heeft het zijn eerste nederlaag in dit seizoen geleden. 1. De Ruiterv. d. Hoff 14-Va; 2. Negrijn Spinhoven V4-V2; 3. FastJ. Verhoeff afgebr.; 4. WesselsKroone afgebr.; 5. SchoepMar- witz 0-1; 6. KerstenSimonis afgebr.; 7. WolbeerKranendonk %-Vj; 8. v. Dillen Bert 1-0; 9. CavietKastelein 1-0; 10. Kamps Steffers afgebr. Voorlopig 3l4-2'/s. Van 't zeer gevarieerde maar overigens toch beperkte hockeyprogramma, dat voor de eerste hockeyzondag in het nieuwe jaar was vastgesteld, is door de slechte ter reinsgesteldheden overal in ons land wel haast niets terecht gekomen. Slechts een enkele competitie-, inhaal- en bekerwed strijd werd gespeeld. De reeds eerder af gelaste districtshockeydag voor dames, die in Nijmegen zou worden gehouden, kon andermaal niet doorgaan. BMHC speelde op de Roggewoning in Wassenaar zonder Bouwman en Minnema, die werden vervangen door Bunge en Maier, de ontmoeting voor de HTCC-beker tegen het reserveteam van HGC. Door de overwinning van twee-een hebben de hoc keyers uit Bloemendaal zich in de kwart finale geplaatst. Met zeven andere teams, die nog niet bekend zijn, zullen zij de laat ste strijd voor het verkrijgen van deze beker, moeten voeren. Er werd zondag prettig gespeeld. De gas ten waren goed in vorm en namen na een kwartier de leiding door Boon. Met deze voorsprong van één-nul voor BMHC ging de rust in. In de tweede helft kwamen de spelers uit Bloemendaal nog meer opzetten. Alle spelers uit de voorhoede kregen schiet kansen, die echter werden gemist. Pas na een half uur slaagde Bunge er in de voor sprong van BMHC te vergroten. De rechts buiten van de gastheren scoorde daarna tegen. Dameshockey Eveneens voor teams uit de tweede en lagere klassen, werd bij de dames nog om de Amsterdambeker gespeeld. Op eigen ter rein wonnen Rood Wit en Alliance II (van respectievelijk Eeohtrop met acht-één en van Rood Wit II met zeven-één) en plaat sten zich daardoor in de volgende beker ronde. In de dames-competitie was in de tweede klasse C opmerkelijk de grote over winning met dubbele cijfers (zeventien nul!), die Kraaien in Heemstede op Alli ance III bereikte. De oorzaak was dat acht speelsters van de thuisclub in het veld ver schenen. Tijdens de tweede dag van de vijfde en laatste testwedstrijd tussen India en Nieuw Zeeland, heeft het Indiase openingspaar Roy en Mankad gezorgd voor een nieuw we reldrecord. Roy werd op 413 gebowled door Poore, hij scoorde 173 runs. Deze eerste- wicketstand van 413 runs is nog niet eerder in testmatches bereikt. Mankad scoorde 231 runs. Het totaal van de gastheren bedroeg na de tweede dag 537 runs voor het verlies van 3 wickets. Ook deze stand betekent een record. De Amsterdamse volleybal-stedenploegen die woensdag in het Krelagehuis in Haar lem de vertegenwoordigende teams van de afdeling Haarlem ontmoeten zijn bijzonder sterk. De kern van de ploegen bestaat uit spelers(sters) van de toonaangevende Amsterdamse clubs, Boemerang, AMVJ en VHH, waarvan de herenploegen uitkomen in de gewestelijke hoofdklasse. Het pu bliek kan kennis maken met het spel van de internationaals Hans Maas en Hidde v. d. Ploeg (AMVJ) en de AMVJ-speelster Dikshoorn-Stuy v. d. Herik die reeds vele internationale ontmoetingen met de Neder landse ploeg heeft meegespeeld. We mogen verwachten dat de Amsterdam se teams het „penetratie-systeem" spelen. Dit systeem, dat voor Haarlem nog nieuw is, wordt in de hoofdstad door de topclubs reeds vlijtig beoefend en ook in de stedenteams is dit ongetwijfeld interessante systeem doorge drongen. De samenstelling van de ploegen luidt: Dames: N. Dikshoorn-Stuy v. d. Herik, G. Homburg, M. Simons en B. Lette (AMVJ), M. Boer, Y. v. d. Pol, W. v. Put ten (Boemerang), H. Sondaar-Hubert (WGA, W. Doerbecker en A. Westrate (Reva). Heren: H. Maas, H. v. d. Ploeg, R. van Sitteren (AMVJ), O. Götz, Fr. v. d. Heij den, J. Korsloot (WH) H. Kamstra (SMH) H. Mulder en H. Lusing (Forto). Het volledige programma voor morgen avond luidt: uur. Dames: HaarlemAmsterdam, aanv. 8 uur. Heren: HaarlemAmsterdam, aanv. 9 uur. Competitie, heren: Raeckse 4Rap. 2, Gios Velox 2, Gios 3Haarlem 3, Ready 2 DSS, Spaarnestad 2—PWN 2, OVRA 3—Spaar- nestad, WIK 3—Blinkert 3, SizoSantpoort 2. Dames: Raeckse 4OVRA, OG—Blinkert, OG 2—Gios 3, HVS 2—HBC 2, HBC 3—Sizo 2, VVSH—Gios 4. Naar wjj vernemen heeft Henk Scholte van de biljartvereniging Eindhoven besloten zijn inschrijving voor het Nederlands kampioen schap bandstoten, dat van 1 tot 4 maart in Rotterdam wordt gespeeld, in te trekken. Scholte heeft zich solidair verklaard met Kees de Ruyter, die naar men weet voor ge ruime tijd is geschorst. Naar Henk Scholte ons nog mededeelde, heeft hij en ook andere hoofdklassespelers tegenover het bestuur van de KNBB ver klaard, dat zij hetzelfde hebben gedaan als Kees de Ruyter, nl. het herhaaldelijk zonder toestemming van de bond deelnemen aan de monstratiepartijen. Enige hoofdklasse-spelers hebben in Zwolle tijdens het 47/2 kampioenschap met elkaar gesproken over de schorsing van De Ruijter. In beginsel werd besloten zich tot de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond te wenden, met het verzoek om clementie te betrachten, want alhoewel men unaniem erkende dat de Ruijter tegen de reglemen ten heeft gezondigd en terecht gestraft is, vond men de strafmaat te zwaar. Wat de kwestie van de grotere armslag voor het spelen van demonstratiepartijen betreft zal men het antwoord van het bestuur van de K.N.B.B. afwachten op de door de spelers gedane suggesties. Ook in Milaan hebben de Robben-zwem sters successen geboekt. Het waren de laat ste wedstrijden, die voor hen op het program ma stonden, want vandaag vertrekken zjj met hun trainer Jan Stender naar Nederland. De 100 meter schoolslag werd op overtui gende wijze genomen door Rita Kroon in 1 min. 26.9 sec. Het Milaanse meisje Alba Furiosi tikte als tweede aan in 1.34.1 en haar clubgenootje Alma Cattoretto werd derde (1.39.2). Op de 100 meter rugslag bleek Lenie de Nijs ongenaakbaar voor de Italiaanse meis jes Masoero en de Micheli. De chronometers wezen min. 14.7 sec. voor Lenie de Nijs aan. Masoero deed er 1.24.4 over en de Micheli zelfs 1.30.2. Tijdens de wedstrijden heeft Mary Kok een aanval gedaan op het wereldrecord 400 meter vrije slag dat met 5.00.1 sec, sedert 15 sep tember 1940 op naam staat van de Deense Ragnhild Hveger. Mary Kok die reeds op deze afstand een tijd van 5.02.8 Had genoteerd (op 26 augustus van het vorig jaar in Algiers) faalde in Milaan geheel. Zij noteerde de to taal tijd van 5.15.9 sec. De eerste honderd meter legde zij af in 1.12.1. Het nummer 100 meter vrije slag won Mary in de tijd van 1 min. 9.5 sec. Lenie de Nijs tikte als tweede aan in 1.11.4 en de Mi lanese mej. Venturini werd derde in 1.13.7. De 100 meter vlinderslag leverde een over winning op voor Atie Voorbij in 1.14.5, de Franse Odette Lusien werd tweede (1.25.2). Haar landgenoot Alex Jany legde beslag op de eerste plaats in het nummer 200 meter vrije slag voor heren. De chronometers stonden voor hem op 2.18.3; een zelfde tijd die voor de Italiaan Elmi werd afgedrukt, die tweede werd ge klasseerd. Andersen, de drievoudige Olympische kampioen van Oslo 1952, zal in Cortina d'Ampezzo slechts op één nummer starten, de 10.000 meter, de afstand, waarop hij het wereldrecord in zijn bezit heeft. De Noorse schaatsenrijdersbond heeft hem verder als reserve voor de 5000 meter ingeschreven. Öe Noorse ploeg ziet er als volgt uit: 500 meter: Gjestvang, Soefteland, Elve- nes en Hodt. 1500 meter en 5000 meter: Johannesen, Haas, Elvenes en Haugli. 10.000 meter: Johannesen, Andersen, Sei- ersten en Aas. Tot het grote aantal buitenlandse hockey- verenigingen, dat Pasen 1955 in Bloemen daal deelnam aan een internationaal tour- nooi van BMHC bij het zestigjarig bestaan van deze vereniging, behoorde een team, de Bachanalians. Het nodigde BMHC na af loat» van het tournooi uit met Pasen 1956 een tegenbezoek in Folkestone te komen brengen. Het bestuur van BMHC heeft het voornemen het sterkste elftal in dit geval dus BMHC I in plaats van een tour elftal naar Engeland af te vaardigen. Ski kampioenschappen De tweede dag van de Ne4erlandse ski kampioenschappen in Bad Gastein is een in alle opzichten prachtige sportdag geworden met schitterend weer, een uitstekende piste op de Graukogel en met goede prestaties, die ook b;j de buitenlanders, gezien het niveau van de skisport in de lage landen bewondering afdwongen. Spanning was er ook nu weer vooral bij de heren van de renklasse, die dit keer hun krachten maten in de afdeling. Dick Pap penheim, die de vorige dag bij de slalom nog al achterop was geraakt, revancheerde zich nu en eindigde voor de winnaar van de slalom, Mosier. Mosier rekende, op zijn beurt weer af met Boon. In de renklasse van de dames was er uiteraard minder spanning door de geringe inschrijving. De volgorde was gelijk aan die van de eerste dag. Weer won Marianne Rambonnet. Van haar wordt veel verwacht bij de lage landenwedstrijden, die hier op 13 en 14 januari worden gehouden. Evenals vrijdag in de slalom maakte Marianne Rambonnet in de afdaling een betere tijd dan verscheidène heren. De Russen zijn van plan een delegatie van 125 personen naar de Olympische Winter spelen in Cortina te sturen. Het zal de eerste maal zijn dat zij aan de Winterspelen meedoen. De Russen zullen op 19 van de 24 nummers uitkomen. Zij doen niet mee aan het bobben, dat in Rusland niet beoefend wordt, en niet aan het kunstrijden. De schaatsploeg bestaat uit de wereld recordhouder op de 5000 meter, Boris Shil- kov, de wereldrecordhouder op de 1500 meter, Engene Grishin, de wereldrecord houder op de 500 meter, Yuri Sergeyev, en voorts Oleg Goncharenko, Dmitri Saku- nenko, Yuri Mikhailov, Robert Merkulov, Boris Yakimov, Vladimir Shilykovsky, Boris Tsybin, Victor Kopytin en Rafael Grach. Shilkov, wereldkampioen 1954, houdt het 5000 m. record met een tijd van 7.45.6. Grishin houdt het 1500 m. record met een tijd van 2.09.8 en Sergeyev is houder van het 500 m, record met een tijd van 40.8. BATAVIEREN. „Batavieren" (Amster dam) heeft in het internationaal hockey tournooi in Barcelona op de tweede tour- nooidag Oviedo verslagen met drieeen. Overal in de straatjes en op de boulevards van Monaco wapperen de Amerikaanse en Mcmagaske vlaggen ter gelegenheid van de verloving van prins Rainier III met Grace Kelly. T n; t-J De bijzonder slechte weersomstandigheden waren zonder twijfel oorzaak dat de belang stelling voor de maapdagavond gespeelde basketbalwedstrijden in het Krelagehuis in Haarlem slechts zeer gering was, hoewel toch enkele aantrekkelijke wedstrijden in de la gere klassen op het programma stonden. Bij de dames kwamen de teams van Sport club Haarlem en Schoten Giants in de eerste klasse B binnen de lijnen en zoals verwacht werd het een zege voor de Sportclub on danks de grote tegenstand van de Schoten ploeg. In de tweede klasse heren had het Santpoortse ZBVS ongeslagen de leiding en slechts het reserve-team van Antilopen was practisch in staat het de Santpoortenaren nog lastig te maken. De tweede ontmoeting tussen beide ploe gen is bijzonder aantrekkelijk geweest en de strijd tussen beide koplopers fel en spannend. Het Antilopen team had bij het ingaan van de rust nog een kleine voorsprong (13-9) en ook gedurende het grootste gedeelte van de tweede helft bleef de voorsprong gehand haafd. Dank zij echter een doelpunt van de ZBVS middenvoor Regenboog slaagden de Santpoortenaren er toch nog in op het laat ste moment de zege veilig te stellen. Door deze overwinning staat het kampioen schap van de Santpoortse vereniging thans wel vast waarmede dan tevens een uitste kende promotiekans naar de gewestelijke overgangsklasse is verkregen. Ook in de derde klasse A werd een belang rijke strijd gestreden door HOC 2 en de Old Boys welke laatste ploeg nog ongeslagen was. Hieraan is thans echter een einde gekomen, want de HOC'ers behaalden een verdiende 41-23 overwinning waardoor beide teams weer met evenveel verliespunten de leiding delen. De uitslagen waren: Dames: HOC 4—IHJ 2 19-11; HOC 3— Aurora 12-26; SC HaarlemSchoten Giants 22-11; White Stars 3SC Haarlem 3 2-0 (regl.) Heren: White Stars 3Aurora 2 16-34; ZBVS 2—SC Haarlem 3 22-8; Antilopen 2—ZBVS 28- 33; HOC 2—Old Boys 41—23. Naar wij vernemen zullen enkele bekende Nederlandse amateurrenners in het voorjaar een professionallicentie aanvragen en daar mede definitief de rangen van de amateur renners verlaten. In de eerste plaats zal Piet van de Brekel (Echt) prof worden en verder zullen Leo van der Pluym (Dussen), Jan Westdorp ('s-Hee- renhoek) en Wies Stolker (Zuilen) hun kans in professionalwedstrijden op de weg wagen. Verder zal Harry Schoenmakers, die onaf hankelijke is geweest, naar de beroepsren ners overgaan. De oefenwedstrijd van het voorlopig Ne derlands elftal tegen een ploeg van de „Lon don Combination", zal op woensdag 29 fe bruari worden gespeeld in het Olympisch stadion in Amsterdam De KNVB had deze datum reeds eerder aan het bestuur van de .London Combination" voorgesteld. De wed strijd wordt gehouden met het oog op de ontmoeting tegen Duitsland op 14 maart in Düsseldorp. Op initiatief van de heer N. de Lange, voorzitter van de afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelmina Fonds, hebben de zwemclub „Haarlem" en de Heemsteedse zwem- en poloclub „HPC" voor zondag 22 januari een bijzonder interessante zwemde- monstratie-avond georganiseerd, die in het Haarlemse Sportfondsenbad gehouden zal worden. De totaal-opbrengst van deze avond komt in zpn geheel ten goede aan de kanker bestrijding. Dank zij de spontane medewerking van de beide genoemde zwemverenigingen is men in staat geweest hiervoor een programma samen te stellen, dat door verschillende Ne derlandse zwemsters en zwemmers met een wereldreputatie ten uitvoer wordt gebracht; mede door het feit, dat ook Jan Stender zich onmiddellijk over doel en plan enthousiast betoonde. Aldus vermeldt het programma een zwemdemonstratie door de wereld record-houdsters Mary Kok. Atie Voorbij en Lenie de Nijs; naast een nummer schoon- soringen door de Nederlandse kampioenen Els van Breda-Van den Horn en Lenie Lantirr-Keller. Als speciale attractie werd ook de mede werking verkregen van de voltallige ploeg knnstzwemsters van de zwemclub „Haarlem", die zoals bekend onlangs zulk een succes volle tournee door Spanie ondernomen heeft. Deze avond wordt dan besloten met een wa- terpolo-wedstrijd tussen het Nederlands mi litair-zevental en een combinatie van spe lers uit „Haarlem" en „HPC". in welke laatste ploeg onder meer Joris Tjebbis van „HPC" en Gerrit Biilsma, de aanvoerder van on= nationa'e polo-team zullen uitkomen. Men heeft aan deze avond met opzet het wedririid-karakter ontnomen, om de zwem- sport in brede kring te propageren. Jan Stender zal de verschillende demonstraties van toelichtingen voorzien. Uiteraard verwachten de organisatoren voor deze demonstratie-avond een bijzonder grote belangstelling. Men treft dan ook reeds voorbereidingen om aan ongeveer kluizend toeschouwers een onbelemmerd uitzicht op het basin te garanderen. Het bestuur van de voetbalvereniging „Haarlem" is zo bereid willig geweest voor dit zwemfest.iin enige tribunes in bruikleen af te staan. Tot de door de IAAF erkende wereld records behoort ook het vier jaar oude we reldrecord op de vijfkamp van Fanny Blan- kersKoen. Fanny behaalde bij wedstrijden in Amsterdam op 15 en 16 september 1951 een totaal van 4692 punten. Haar prestaties op de verschillende onderdelen waren: kogelstoten 11,50 meter, hoogspringen 1,605 meter, 200 meter 24.4 sec., 80 meter horden 11,4 sec. en vèrspringen 5,88 meter. Haar prestatie werd daarna driemaal ver beterd. De laatste keer door het Russische meisje Alexandra Tschudina, die op 6 en 7 September 1955 in Moskou een totaal be haalde van 4750 punten (kogelstoten 13,99 meter, hoogspringen 1,64 meter, 200 meter 26,3 sec., 80 meter horden 11,5 sec. en vèr springen 6,04 meter). Ook dit record van Alexandra Tsvchudina is door de IAAF erkend. RENPAARDEN. Bij een. brand in de stallen van C. M. Saunders in Toledo (Ohio), zijn negen renpaarden omgekomen. Hun waarde werd geschat op 125.000 tot 175.000 dollars. Het meest bekende van de veronge lukte paarden was een veulen, genaamd Lightning Hanover. RIJKS. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse springruiter Jaap Rijks, die het vorig jaar naar Zuid-Afrika emigreerde en die, naar reeds gemeld, met grote waar schijnlijkheid kort voor de Olympische ruiterwedstrijden van Juni in Stockholm naar Nederland terugkeert, teneinde als lid van de Nederlandse ruiteréquipe in de Zweedse hoofdstad uit te komen, om na afloop van de Olympische wedstrijden direct terug te keren. NOTTINGHAM PANTHERS. De Cana dese ijshockeyploeg „Nottingham Panthers", winnaar van de „Automn cup", aan welk tournooi onder meer zeer sterke clubs als de Brighton Tigers, de Harringay Racers en de Wembley Lions deelnemen, zal op woensdag 11 januari op de HOKIJ in Den Haag een wedstrijd tegen IJHC „Den Haag" spelen. Het team van de Nottingham Pan thers bestaat geheel uit Canadese beroeps spelers. LAWINE. Dezer dagen is het'lichaam gevonden van de 31-jarige Amerikaanse skiër Richard Jackson. Twee Fransen en vier Amerikanen, onder wie Jackson, werden op 31 december door een lawine getroffen op een helling van het Weissfluhjoch. Van dit gezelschap hebben twee skiërs Amerika nen het ongeluk overleefd. VAN KEMPEN. Aan Piet van Kempen werd vlak voor de start van een koppel wedstrijd voor amateurs in Antwerpen, waaraan hij zou deelnemen met als ploeg maat Peter Post, medegedeeld, dat hij niet mocht starten als amateur. Beide Neder landers waren hierover zeer ontstemd, te meer daar zij tijdens de training hiervan niets hadden vernomen. Peter Post heeft daarna achter Derny-motoren gereden. ZEGE. De Russische deelneemsters hebben zich duidelijk superieur getoond bij een internationale estafette-skiwedstrijd over 3x5 km. voor dames in Grindelwald. De twee Russische ploegen eisten zowel de eerste als de tweede plaats voor zich op, waarbij zij verscheidene minuten voor sprong namen op haar voornaamste concur renten van het eerste Tsjechische team. LEEN JANSEN. Leen Jansen, ongesla gen Nederlands kampioen in het midden gewicht, zal maandag 23 januari in de Ahoy- hal in Rotterdam een wedstrijd over tien ronden van drie minuten boksen tegen de Fransman Mickey Laurent. I. C. Op zaterdag 21 en zondag 22 januari zal de Nederlandse Internationale Club (I. C.) in Brussel uitkomen tegen de Belgische I. C. De Nederlandse tennisspelers Dehnert, Kamaroy, Linck en Van Gasselt zijn hiervoor door de Nederlandse I. C. uit genodigd. Het staat nog niet vast of ge noemde spelers de invitatie zullen aanvaar den. De Belgische ploeg bestaat uit Brichant, Washer, Mezzi en Froment. SQUAW VALLEY. Het Olympisch Comité van de staat Californië heeft het ont werp bekend gemaakt voor de voorberei dingen in Squaw Valley, was- in 1960 de Olympische Winterspelen -den gehouden. Hiervoor zou f 5 miljoen dollar nodig zijn. de financiering daarvan n ternationaal Olympisch Comii gelegd tijdens de eerstvolgenc Cortina d' Ampezzo. B-WEDSTRIJDEN. De B-voetbalwed strijd tussen Nederland en Duitsland, die op 21 maart is vastgesteld, zal in Enschedé worden gespeeld. Nederland BBelgië B vindt op 7 aprjl definitief in Den Bosch plaats. HARDRIJDERS. De Zweedse Schaat senrijders Bond heeft de volgende rijders aangewezen voor deelneming aan de Olym pische hardrijwedstrijden. 500 en 1500 meter: Olie Dahlberg, Bertil Eng, Sigge Ericsson, Bengt Malmsten en Gunnar Ström. 5000 en 10.000 meter: Sven Andersson, Olie Dahl berg. Sigge Ericsson, Gunnar Sjoelin en Gunnar Stroem. FALKANGER. Thorbjoern Falkanger, de winnaar van de bronzen medaille bij het skispringen tijdens de Olympische Win terspelen \tin 1952, werd tijdens de wed strijden op Holmenkollen bij Oslo, die onder slechte omstandigheden plaats vonden, ernstig gewond. Falkanger was voor Cortina wederom favoriet voor een van de medailles. Hij moest met een hersenschuddink en ver wondingen in de rug worden weggedragen. De ongelukkige Noorse skispringer zal niet nagy Cortina kunnen gaan. HARDRIJDERS. De Oostenrijkse hard rijdersschaatsploeg voor de Olympische Win terspelen in Cortina bestaat uit de volgende rijders: Ernst Biel. Kurt Eminger, Arthur Mannsbarth en Franz Offenberger. Deze vier rijders werden voor alle vier nummers ingeschreven. OPENING. Op de nieuwe Olympische springschans in Cortina, de „Italia", zijn voor de eerste maal wedstrijden gehouden. De Oost-Duitser Harry Glass leverde de beSte prestaties met sprongen van 76.5 meter en 79 meter. MOENS. De Belgische wereldrecordhou der op de achthonderd meter, Roger Moens, heeft beroering in de Belgische en interna tionale sportkringen gebracht door aan te kondigen dat hij niet aan de Olympische SDelen zal deelnmen. De beslissing van Moens is veroorzaakt door een aanbod uit de Ver. Staten om daar in juni deel te nemen aan wedstrijden. Moens, die verwacht tegen die tijd in topvorm te zijn, heeft herhaalde lijk te kenen gegeven dat volgens hem de Olympische Spelen te laat in het jaar gehou den worden voor Europese atleten. CUP. De overgespeelde wedstrijd uit de derde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker tussen Stoke City en Exeter City is met 30 door Stoke City ge wonnen. Laatstgenoemde club zal op 28 januari in de vierde ronde van het toernooi uitkomen tegen Luton Town of Leicester Town. WIELRENNEN. Namens de Britse Bond van Rijwielfabrikanten is medegedeeld, dat er dit jaar geen Britse ploeg aan de Tour de France zou deelnemen, omdat er nog altijd verdeeldheid heerst tussen de twee nationale wielerbonden. WERELDRECORD. De Asutralische Lorraine Crapp heeft in Sydney het wereld record 40 yards vrije slag zwemmen voor dames op haar naam gebracht door een tijd van 5 min. 7 sec. voor zich te laten afdruk ken. Dit is 0,2 sec. sneller dan de tijd van Mary Kok gemaakt op 9 decembér in Londen. AVONDVIERDAAGSE. In verband met de op 13 juni te houden kamerverkiezin gen is het bestuur van de Nederlandse Wan delsportbond voornemens de Avondvier daagse eên week vroeger dan gewoonlijk te organiseren in alle plaatsen, waar dit evene ment jaarlijks wordt gehouden. Dit zou dus betekenen, dat de avondvierdaagse wordt vastgesteld op de dagen van 5 tot en met 8 juni. ERICSSON. Tijdens wedstrijden in Falun (Zweden) verbeterde Sigge Ericsson het Zweedse record op de 10.000 meter door een tijd van 17 min. 2,2 sec. te noteren. Het record stond sedert vorig jaar op zijn naam met 17 min. 25,1 sec. PRINS.. Prins spelend met wit, heeft ook de vierde en laatste schaakpartij ge wonnen doordat Hoetagaloeng na 35 eetten opgaf. Prins won de match met 2Vi punt, hetgeen voor Hoetagaloeng, die zonder bui tenlandse ervaring is, een goede prestatie mag worden genoemd. RUSSISCHE RIJDERS. De volgende Russische hardrijders zijn aangewezen voor de Olympische Spelen: Oleg Goncharenko. Boris Shilkov, Evgeny Grishin, Juri Serge- jev, Goris Shilikovski, Boris Tsybin, Viktor Kopytin en Rafail Gratsch. VIERDAAGSE. De 40ste internationale vierdaagse afstandmarsen van de NBVLO zullen dit jaar van 24 tot en met 27 juli in Nijmegen worden gehouden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9