Nieuwe IJmond-Noord: een wijken, die hun karakter stad met tonen IJmond-deskundige acht tweede Velser tunnel nodig Beverwijk zal „hartoperatie moeten ondergaan Havenberichten De inspanningen en ontspanningen van het toekomstige verkeer Forum vergadering van P. v. d. A.-vrou wengroep Agenda voor Velsen Kort en bondig^ VERKEER IN DE TOEKOMST Het kloppend hart Heli-haven Beverwijk ter sprake WOENSDAG 11 JANUARI 1956 8 Katholieke vrouwen feestelijk bijeen „Terugkeer onmogelijk" in speciale voorstelling Agenda voor Beverwijk Inspectievaartuig de Waddenzee Scheepvaart De agglomeratie van de IJmond-Noord zal overeenkomstig de plannen een industriestad worden met een overwegende arbeidersbevolking. Ongetwijfeld zal deze niet gevarieerde bevolking haar stempel op de stad drukken, zodat vele middelen aangepakt zullen moeten worden om dit eenzijdige karakter gevarieerd te maken. De ontwerpers van het streekplan hebben mede hiertoe in grote lijnen betrekkelijk kleine wijken in gordels van fors groen gelegd. De wijken die' door hun beperkte grootte overzichtelijk zijn, geven hiermee aan de ontwerpers van de uitbreidingsplannen de gelegenheid, iedere wijk een eigen karakter te geven. Een duidelijke kern met voldoende open ruimte openen de mogelijkheid dat, voor zoveel gewenst een gezonde wijk- gedachte zich kan ontwikkelen. De stad zal het voordeel van een handel- of bestuursstad, die veel bijzondere gebouwen bezit, grotendeels moeten ont beren. Het situeren van scholen, kerken, verenigingsgebou wen en de andere spaarzame bijzondere gebouwen en be drijven moet daarom met zorg gebeuren. Het samenspel van de hoge- en lage woonbebouwing zal in de geleding van de wijk tevens moeten meedoen. Daarin zal het groen een bindend element kunnen vormen. Klaarheid en duide lijkheid in de structuur zullen kunnen bijdragen tot een eigen karakter van de wijken. 99 Vooral de city zal het hart voor het ge heel moeten zijn en een hart dat klopt, ten einde de wijken geen heterogene delen van de agglomeratie te laten worden. Veel zal ingezet moeten worden om deze city tot city te maken. Door gunstige omstandigheden kan deze city tevens de winkel- en vermaakgelegen- heid worden van een veel groter gebied, waardoor zij aan de zo nodige levendigheid zal kunnen winen. Het verkeer Bij het opstellen van een plan voor de stedebouwkundige ontwikkeling van het gebied in de IJmond-Noord doet zich de wel zeer bijzondere omstandigheid voor, dat de gelegenheid bestaat in de conceptie rekening te houden met verkeerstechnische eisen, zoals die, gelet op de te verwachten dynamische ontwikkeling van het verkeer in de komende decenniën, verwacht kun nen worden. De gelegenheid bestaat een wegenplan te ontwikkelen, dat voor lange tijd de mogelijkheden openlaat de zich aandienende verkeersproblemen op te lossen. Indien voor de nieuwe stad thans een wegenstramien wordt ontworpen, dat te zijner tijd het verkeer voldoende kan ver werken, dan is voor dit gebied vergeleken bjj vele andere steden het voordeel ver kregen, dat niet zal behoeven te worden overgegaan tot kostbare saneringen. Uiter aard zullen betrekkelijk belangrijke sane ringen in de thans bestaande bebouwing van Beverwijk niet kunnen uitblijven. Deze saneringen betreffen echter groten deels minder belangrijke en oudere be bouwingen. Verwacht mag echter worden dat de toekomstige conglomeratie in staat zal zijn zich als jonge stad te concentreren op zijn economische en culturele ontwik keling op het tijdstip dat andere bestaande steden een groot deel van hun aandacht zullen moeten besteden aan het vinden van oplossingen voor moeilijke en ernstige saneringen en verkeersproblemen in het hart van de stad. Tegenover de noodzaak van een zodanige de beeldspraak lijkt zeer wel op haar plaats hartoperatie, die toch veel risico's inhoudt, staat de enige andere mogelijkheid tot sanering: de de cretering van verkeersbelemmerende be palingen die echter evenzeer funest zullen zijn voor het leven in de stad. De bronnen De verkeersbronnen voor de IJmond- Noord zullen zijn: a. het tunnelverkeer, met een orde van grootte van 25.000 auto's per etmaal in twee richtingen, hetgeen in orde van grootte overeenkomt met het huidige ver keer 30.000) door de Maastunnel; b. het verkeer AmsterdamZaandam Beverwijk; c. het aftakkend verkeer uit noordelijke richting afkomstig van de rijksweg 9; d. het interlokale verkeer Alkmaar CastricumBeverwijk dat via de bestaan de Alkmaarseweg binnenkomt; e. het belangrijke woonwerkverkeer, veroorzaakt door de gescheiden ligging van het woongebied en het werkgebied; f. het plaatselijk verkeer in de wijken, van de wijken onderling en het verkeer veroorzaakt door de city; g. het ontspanningsverkeer van elders, ten dele voerend door de agglomeratie naar het strand en de duinen. Hoe het wordt De middentraverse door de city, aanslui tend op de toekomstige weg Beverwijk ZaandamAmsterdam, verkrijgt hiertoe een dubbele autorijbaan van elk 7 meter breedte evenals de zuidelijke traverse, die aansluit op het zuidelijk aftappunt van de rijksweg 9 iets ten noorden van de noor delijke uitmonding van de tunnel onder het Noordzeekanaal. Het belangrijke woon werkverkeer tussen de woongebieden ip het noord-oosten en de werkgebieden in het zuid-westen en zuid-oosten zal de eerste traverse kruisen en de tweede voor een deel voeden. Voortvloeiende uit dit karakter zijn het verkeer kruisingsvrij met ruime aftappunten over de midden-tra verse geprojecteerd en de aansluitingen op de zuidelijke traverse a niveau gedacht. Deze zuidelijke traverse fungeert als ring weg, die naar de binnenzijde contact heeft met de woonwijken en aan de buitenzijde met de industrieën. Wonen en werken Het woonwerkverkeer dat zijn stem pel zal drukken op het verkeersbeeld in de stad, wordt ten noorden van de city traverse opgevangen door 3 hoofdwegen van 12 m breedte, voorzien van ruime parallelwegen voor het langzame en rij- wielverkeer. Deze drie hoofdwegen wor den ondersteund door een viertal rij wegen voor gemengd verkeer van ±10 en 12 m breedte. Ten zuiden van de midden-traverse wordt het woonwerkverkeer overgenomen door 5 wegen van 10 m breedte gaande door de bestaande bebouwing, en twee autowegen van 12 m met de bijbehorende parallelwegen of rijwielpaden. Veel van dit verkeer zal ten zuiden van de midden traverse afvloeien naar de flanken. In het westen wordt dit afvloeiend verkeer op gevangen door de randweg, in het oosten door de parallelweg door het industriege bied. De verbinding nood-oost-zuid-west over de laaggelegen city-traverse wordt in het ontwerp tot stand gebracht door 5 bruggen. Voor de kruispunten a niveau, waarvan de afrijbreedten bij intensief ver keer de capaciteit van de wegen in hoofd zaak bepalen, is voldoende ruimte gereser veerd, zodat de nodige afrijbreedten voor diverse richtingen met de groei van het verkeer kunnen worden herzien. De uit de'situatie bfistanelah^e verbindingen van de woonwijken met het werkgebied en de uitgestrektheid van dit laatste veroorzaken een redelijke spreiding van het spitsver- keer. Voorts zal het in de grootste indus trieën gebruikelijke ploegenstelsel oorzaak zijn van een aantal spitsen, verdeeld over de dag. Het probleem om een spreiding van het spitsverkeer te bevorderen met kunstmatige middelen het uitgaan van kantoren en fabrieken op uiteenlopende De afdeling van de Nederlandse Katho lieke Vrouwen Beweging heeft maandag en dinsdag in zaal Rozendaal aan de Dorps straat haar jaarlijkse feestavonden gehou den, die, het slechte weer in aanmerking genomen, uitstekend waren bezocht. Aan het cabaretgezelschap van de eer tijds zo bekende komiek, de heer Siem Nieuwen'huizen, uit Den Haag, was de taak opgedragen de dames te vermaken en de leider van het gezelschap is daar slechts ten dele in geslaagd; zijn medewerkenden daarentegen waren beter op dreef. Willy Bolero oogstte met zijn clavioline groot succes en als accordeonnist stond hij eveneens zijn man. De zangeres Bep Ra- meau zong dat het een lieve lust was en het beste in „Hollands klimaat" Voor de begeleiding op de piano droeg de heer W. Mooy zorg. Rest ons nog het optreden van mevrouw Conny Poldi en Siem Nieuwenhuizen in de schetsjes te ver melden en daaruit bleek opnieuw, dat laatstgenoemde, na ruim 50 jaren triomfen te hebben gevierd, zijn tijd heeft gehad en er goed aan doet zijn plaats aan een jongere kracht af te staan. Het slechte weer heeft gisteren geen in vloed gehad op de opkomst voor de lezing van ir. L. Stoelinga over het ontwerp- structuurpian voor de IJmond-Noord, een lezing, die de directeur van Openbare wer ken gisteravond in het Centrum te Bever wijk heeft gehouden. Notaris T. C. A. Böl- ger, voorzitter van de VVV te Beverwijk, was daar dan ook zeer verheugd over, maar hij sprak zijn misnoegen uit over de slechte voorlichting van de overheid over dit zo belangrijke plan. Hij was verder van oordeel, dat de werkers van een industrie van hoog tot laag in grote meerderheid moeten wonen in de plaats waar hun werk ligt. Rotterdam, waar forensen geen goede burgers zijn, is een voorbeeld van de kracht die deze sa menbundeling van burgers geeft en naar zijn mening komt Beverwijk niet boven een bebouwing als nu aan de Hendrik Burger straat uit. „Een plan als b.v. Velserbeek in Velsen zal men er niet vinden". Ir Stoe linga, vervolgens het woord nemend, her innerde er aan, dat het streekplan in de eerste plaats voorziet in de ontwikkeling van de basis industrie. De stormachtige ontwikkeling van deze industrie vergt nieuwe woonwijken, waar de werkers zich kunnen vestigen. Het oorspronkelijke plan voorzag in een uitbreiding tot 175.000 in woners. In dit plan kwam ruimte voor par ticuliere woningbouw, of villawijken niet voor. Het aantal woningen per HA. moest zo intensief mogelijk worden volgebouwd; cultuurgrond kon en mocht niet worden aangetast. De schrijver van de artikelen reeks, waar wij vandaag mee doorgaan, besprak vervolgens de diverse uitbrei dingsplannen en besteedde ruimschoots aandacht aan het nieuw te vormen cen trum van Beverwijk. Hierna werden de beruchte (of beroemde) plannen A en C onder de loupe genomen. Indien plan A tQt uitvoering zou komen, wordt dit voor 't oude zakencentrum van Beverwijk, de Breestraat, de genadeslag. Doch niet alleen voor Beverwijk, ook de Gilden en Meerweiden in Velsen-Noord zouden geheel worden afgesloten. Plan C nu geeft meer armslag, daar volgens dit ontwerp, de spoorverbinding met Hoog tijdstippen zal zich door deze factoren wellicht niet opdringen. Tegenover dit voordeel staat het nadeel, dat dit een zijdige verkeer vrij arm is. Het idee van de vrije keuze, dat een verkeer uit en naar alle richtingen geeft, zal hier ontbreken. Ploegenstelsel. Het ploegenstelsel en de hieraan ver bonden vrije dagen in de week zullen an derzijds iets van het gemis compenseren, dat fabriekssteden vertonen ten overstaan van steden die een handelskarakter of een bestuursfunctie hebben, n.l. de drukte en gezelligheid van deze steden overdag. Niet alleen dat het verkeer beter verdeeld wordt, maar ook de winkels zullen profi teren van een meer constante spreiding in de loop. De zaterdagmiddag zal niet zo'n uitgesproken overmatige winkeldag zijn, meent ir. Stoelinga. Bijgaand tweede gedeelte van een ar tikel over het structuurplan IJmond- Noord, zal worden geplaatst in het eerstvolgend nummer van het tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Het werd geschreven door ir. L. Stoe linga, de directeur van Openbare Wer ken te Beverwijk. (Gisteren publiceer den wij deel I.) Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Madoera van Hamburg. Belina van Gothen burg. Planet van Norrköping. Clenlogan van Port Said. Annie Ahrends van Mantyluoxo. Vechtstroom van Dagenham. Poel van Rot terdam. Jagersfontein van Antwerpen. Otto Schmidt van Hamburg. Vliestroom van Liverpool. Belos van Rotterdam. Madjoe v. Swansea. Truus van Frederiksund. Vertrokken zijn: Ida D naar Manchester. Svanö naar Halmstadt. William G. Walkley naar Bahrein. City of Port Elisabeth naar Antwerpen. Algeneb naar Kaapstad, Swift naar Londen. Congo naar Curagao. Thalia draait donderdagavond in extra voorstelling de Duitse film „Weg ohne Umkehr" uit de school van Victor Vicas. Onder de Hollandse titel „Terugkeer on mogelijk" geeft dit werk de menselijke tragiek weer van de maanden direct na de bezetting van Berlijn. In een aangrijpend beeldenrytmiek heeft de regiseur dit be- klemmendeverhaal gestalte gegeven met het goede materiaal in handen, dat de spe ler René Deltjen hem verschafte. Bij de toespitsing van het wegverkeer is het in toenemende mate wenselijk, dat de voetganger in de toekomst in de gelegenheid moet worden gesteld naar wens in graden van intensiteit met het stadsverkeer in aanraking te komen. De mate van recreatieve waarde van de wandeling wordt voor een groot deel bepaald door datgene wat wordt waargenomen en de wijze waarop dit kan geschieden. Vooral de zorgeloze wijze van wandelen is hiervoor belangrijk. De voetganger die niet wordt gestoord door het scherpe aandacht eisende en levenbedreigende verkeer, zal zich gemakke lijker ontspannen waardoor hij zich op een meer natuurlijke manier losmaakt van de problemen van alle dag. Degene die zich in het verkeer bevindt, moet zich meer gedwongen los maken van deze al'leddagse beslommeringen, waardoor het recreatieve element van buiten-zijn minder gunstig is. Het kijken naar druk stadsverkeer op een zodanige afstand, dat men niet deel heeft aan dit verkeer, is boeiend en ontspannend.. Indien men aan neemt dat het verkeer voor de weggebrui kers activerend is en men verder zorg draagt dat het voetgangersverkeer zich vrij kan maken van het verkeer dat voor deze groep een overbelasting kan betekenen, dan nadert het punt waarop men het verkeer gaat beheersen, in tegenstelling tot het ge voel van door het verkeer overheerst te worden. Dit zou kunnen gelden voor de kleinere plaatsen waarbij de verkeers knooppunten op niet te gecompliceerde wijze verkeerstechnisch oplosbaar zijn. De oplossing van de gestelde punten is nagestreefd door de aanleg van een city in twee niveaus waarvan het laaggelegen niveau bestemd is voor het interlokale ver- ADVERTENTIE B. K R A A Y - Stephensonstraat 61 - IJmuiden - Tel. 4325 Voor de belangstellenden die de sneeuw hadden getrotseerd om dinsdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat te komen luisteren naar de uiteenzettingen en vraagstukken rondom de IJmondplannen van wethouder H. de Boer voor de afdeling Velsen-Noord van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbied, was het wel een teleurstelling te vernemen, dat de spreker wegens ziekte aan zijn voornemen geen gevolg had kun nen geven. Uiteraard werd dit mede be treurd door de voorzitster, mevr. Goossens- Brons, die echter deze plotselinge gebeur tenis actief had opgevangen en een deson danks vruchtbare oplossing had gevonden. De PvdA-afdelingsvoorzitter, de heer E. Sanders vormde met mevr. Van Eykelen en de heer J. Meyer een forum, dat zich openstelde voor een lange vragenreeks. De heer Sanders deelde mede, dat de heer De Boer zou hebben willen spreken over de mensen in de IJmond en de vraag stukken ,die de toenemende migratie uit alle delen van het land met 7;ch brengt. Uitstel betekende echter geen afstel voor de heer De Boer, omdat hier zeker voor de PvdA een grot etaak ligt en wel meer spe ciaal voor de ontwikkelingen in IJmuiden en Beverwijk. Naar aanleiding van dit thema deed de heer Sanders opmerkelijke mededelingen van een partij vergadering, die j.l. Zater dag in Musselkanaal is gehouden en waar dit migratie-vraagstuk onder leiding van minister Suurhoff aan de orde werd ge steld; een vergadering, die de forum voor zitter persoonlijk meemaakte. Met betrek king tot het feit, dat aldaar gesteld is ovens en Breedband, net ten Zuiden van uu,n WOENSDAG 11 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De indringer". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. DONDERDAG 12 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Terugkeer onmogelijk". Stichting „De Velser Gemeenschap", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, be groetingsavond nieuwe bewoners. Groninger Ver. „Moushorn", 20 uur, zaal Abelenstraat, contactavond. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder R. Verbeek, openbare werken. WOENSDAG 11 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In de klauwen der Maffia". Luxor Theater, 19.15 uur: „Gejaagd door de wind". Kennemer Theater, Hoogovenschaakclub van 8.3011.30 uur, 12—13 uur, 1419 uur en 20.30 uur tot einde. 't Centrum, 20 uur: K.A.J., filmavond. K.S.A., 20 uur: Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 werkkrachten tot 35 jaar wegens het gro te overschot van werklozen in de „Kanaal streek" gedwongen te migreren naar de grote industriegebieden, waaronder uiter aard het westen, werd gewezen op de om standigheid, dat dit ten aanzien van de .ge hechtheid aan de geboortestreek bergpri stof heeft doen opwaaien. Deze mededeling verbaasde velen wegens de gestelde leef tijdsgrens, waarover zich dan ook een le vendige discussie ontwikkelde, hoewel men tot de slotsom kwam, dat de migrerende „kanaalstreekbewoners" op zo prettig mo gelijke wijze eventueel zouden moeten worden opgevangen. Uiteraard zou vrijwil lige migratie van boven 35-jarigen even zeer worden toegejuicht. Het vraagstuk van de PvdA-afdelingen in „Noord" om de eigen jeugd op te van gen, zoals dit gebeurt in het kader van de Hoogoven verenigingen, Fivoy en kerkelij ke groeperingen, veroorzaakte informatie naar de mogelijkheid de AJC opnieuw in te schakelen. Hier werd echter met nadruk gesteld, -dat de oude AJC de „voorloper" was van de vroegere SDAP, doch nu vol komen vrij staat van de PvdA. Vroeger kon de AJC voor de politieke partij als principieel onderdeel wel actief zijn; we gens de doorbraakgedachte in de PvdA kan zij dat niet meer en is thans de jeugdorga nisatie „Nieuwe Koers" op haar plaats ge komen. Voorts werd gesteld, dat de AJC na de oorlog op de achtergrond is geraakt en haar voor de oorlog vernieuwend en baanbrekend werk door de massa heeft zien overgenomen. Vstgesteld werd, dat het vraagstuk van het aantrekken van de jeugd in de PvdA wel was aangesneden, maar niet opgelost, hoewel men zich op het standpunt stelde dit probleem niet uit het oog te moeten verliezen. De jeugd van vandaag trekt men nu een maal niet zo gemakkelijk meer als voor 1940 omdat er zoveel afleiding op elk ge bied is. Ten aanzien van de ingebruikne ming van het W. F. Visserhuis in IJmuiden en de vraag wie in dit tehuis een plaats zullen vinden alsmede een korte gedach- tenwisseling over de vrije loonpolitiek slo ten deze avond af, die tenslotte toch nog vruchtbare aspecten heeft afgeworpen. keer zuiid-oost-noord-west en het hoogge legen niveau voor het plaatselijke en woon- werk-verkeer noord-oost-zuid-west. Een dubbel klaverblad dat uit elkaar geschoven is en waartussen de city wordt geprojec teerd, zorgt voor de nodige uitwisseling tussen deze twee niveaus. Parallelwegen van de midden-traverse op het lage niveau geven toegang tot de uiteengeschoven kla verbladen en tot de ruime laaggelegen par keerplaatsen. Zij dienen tevens voor aan- en afvoer op het lage niveau voor de win kels, zonder storend te zijn voor het win kelend publiek op het hoge niveau. Aangezien veel van de bevoorrading van buiten het gebied van de IJmond zal ko^ men en de aflevering daarvan op directe en ongestoorde wijze zal kunnen geschieden, mag zulks als een belangrijk voordeel wor den aangemerkt. De bewoners van het ver zorgingsgebied van de IJmond hebben om gekeerd op deze wijze het voordeel van een zeer snelle communicatie-mogelijkheid met de city. Zo verbinden de tunnels de inter - locale weg met de expeditiestraat aan de noord-oost zijde van de city, die tevens rechtstreeks verbonden is met de invals weg. Tussen de zakenpanden in de city en de interlocale wegen bevinden zich geen verkeersobstakels, waarmee tijd voor de expeditie verloren zou gaan. Een gunstige ligging op het kruispunt van het interlocale- en locale verkeer, met ruime parkeergelegenheid en op korte af stand van het station Beverwijk-centrum, biedt aan de zaken de gunstige mogelijk heid een verzorgingsgebied aan te trekken van grote omvang, hetgeen wordt bevor derd door de groei van het motorisch ver keer, waarvoor deze city geheel open ligt en dat moeilijk een parkeerplaats zal vin den in de verouderde steden. Hierbij is het belangrijk op te merken, dat afgezien van de mogelijkheid van een pendeldienst per helicopter op de luchthaven Schiphol, bij het doortrekken van de rijksweg 9 ten oos ten van Haarlem, voor de IJmond-noord een nagenoeg kruisingsvrije wegverbinding met Schiphol ontstaat waarvan de lengte 'Slechfti oflgdv^éï'28T8fff ;bWraagt.'mm- De Eerste Kamer heeft zonder beraad slaging of stemming haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1955 van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Er wordt een bedrag van 100.000 op de begroting gebracht voor de bouw van een inspectievaartuig voor de Wadden en Waddenzee. Het visserij toezicht op de Waddenzee wordt tot dusverre uitgeoefend met behulp van een tweetal vaartuigen, waarvan er één in huur was. De huur van dit vaartuig werd per 1 februari 1955 opgezegd. Hoewel voor een korte tijd een vaartuig kon wor den gehuurd, zij het ook een minder ge schikt, als gevolg waarvan het toezicht niet behoefde te worden onderbroken, achtte de minister het ongewenst, dat voor het uit oefenen van een blijvende rijkstaak gebruik wordt gemaakt van gehuurde vaartuigen. Het werd daarom nodig geoordeeld, dat op korte termijn wordt overgegaan tot de bouw van een speciaal voor dit doel inge richt vaartuig, temeer daar de minister van mening is, dat de inspectie op de Wadden en het toezicht op de mosselkwekerij on voldoende worden uitgeoefend door gebrek aan controlevaartuigen. Aanvoer van houtstof Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is dinsdagmorgen, na de geredde op varenden van het verongelukte Panamese ss. „Alvi" op de IJmuidense sluis aan wal te hebben gebracht, aangekomen het Zweedse ms. „Beluna" met een lading van 750 ton houtstof uit Gothenburg. Wegens de zware sneeuwjachten is dinsdag slechts een klein deel van deze grondstof gelost kunnen, worden. BINNENLAND Burgemeester. Tot burgemeester van Ooltgensplaat is benoemd de heer W. M. van der Harst, thans burgemeester der ge meente Valkenburg (Z.H.). Hij behoort tot de Chr. Historische Unie. Kamerorkest. Ondanks oppositie van de V.V.D.-fractie heeft de Haagse gemeente raad besloten een subsidie van f 15.000 te verlenen aan het onder leiding van Szymon Goldberg en Felix de Nobel staande Neder lands Kamerorkest. voornoemde wijken zal worden gelegd. Ir Stoelinga was van oordeel, dat de nieuwe verkeerstunnel over enkele tiental len jaren niet voldoende capaciteit meer zal hebben, en hij zag dan ook in de toe komst een tweede tunnel noodzakelijk wor den op de plek waar straks de ponten zul len varen om de locale verbinding tussen Velsen en Velsen-Noord in stand te hou den. Na de pauze gaf de heer Stoelinga de toehoorders gelegenheid vragen te stellen en hiervan werd druk gebruik gemaakt. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10- 13, lees- en studiezaal van 1013 en 1518 uur. „Het Groene Huis", van 15.1516.45 uur: jeugdleeszaal en uitlening. DONDERDAG 12 JANUARI Geen bioscopen. Kennemer Theater, Hoogovenschaakclub, 't Centrum, 20 uur: Cor van Beek over „De gouden reaal" voor personeelsvereni ging C. Maters N.V. R.K. Leeszaal, geopend. Op Schiphol gebruikt men warm water voor het afspuiten van de vliegtuigen, die op het in een witte woestenij herschapen platvorm hebben staan wachten op het vertrek en daar onder een dikke witte sneeuwdeken zijn geraakt. Voor de passa giers is natuurlijk ook gezorgd; die worden per bus gebracht naar de loods waarin de vliegtuigen voor het vertrek worden gereed gemaakt, zodat zij werkelijk hoog en droog kunnen reizen. Alblasserdijk, 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Aldabi, 10 te Hamburg. Alpherat, pass. 9 St. Maarten n. Trinidad. Arendskerk, pass. 9 Ouessant n. Antwerpen. Algenib, 10 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Alkaid, pass. 10 Madeira n. Antwerpen. Alwaki, 10 Madras. AmsteiparK, 10 Norfolk verwacht. Amstelveen, 10 te New York n. Albany. Axeldijk, 10 Santos. Amstelland, pass. 10 t.h.v. Victoria n. Montevideo Blitar, 9 te Rotterdam. Boskoop, 10 te Coquimbo. Bawean, 11 Singapore. Bloemfontein, pass. 10 Dakar n. Las Palmas. Boissevain, 10 Osaka. Barito, 14 v. Timor te Singapore verw. Beninkust, 10 250 m. z.zw. Finisterre. Caltex Leiden, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Sidon Caltex Utrecht, 9 te Rotterdam. Caltex Delft, 11 Rotterdam verwacht. Caltex Pernis, pass. 10 Finisterre n. Sidon. Camphuys, 10 Surabaja. Charis, 10 te Port au Prince. Delfshaven, 9 v. Buenos Aires n. St. Vincent. Dorestad, 10 te Punta Cardon. Drente, pass. 10 v. Penang n. Belawan. Delfland, 10 v. Hamburg n. Amsterdam. Eos, pass. 9 Malta n. Alexandrië. Enggano, 11 Makassar. Esso Amsterdam, pass. 9 Kp. St. Vincent n. Antw. Esso Den Haag, pass. 10 Kp. Bon n. Antwerpen. Erinna, 10 v. Darwin n. Balikpapan. Esso Rotterdam, pass. 10 Kreta n. Sidon. Gaasterkerk, 10 v. Manilla n. Hongkong. Gaasterland, 9 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Graveland, 11 Las Palmas. Guineekust, 11 Matadi. Guineekust, 9 190 m. w.nw. Port Gentil. Hector, 9 v. Valencia n. Rotterdam. Hera, 8 v. Trinidad n. Morrisville. Hestia, pass. 9 Azoren n. Barbados. Hilversum. 9 te Port Said. Helicon, 10 te Cp. Haitien. Hydra, 9 v. Guanta n. Cumana. Jagersfontein, 10 Amsterdam. Jagersfontein, pass. 10 Vlissingen n. Amsterdam. Kopionella, 10 v. Limhamn n. Rotterdam. Kota Agoerig, 10 Port Said. Kota Agoeng, 10 te Port Said verwacht. Larenberg, 10 v. Willemstad n. Guanta. Lemsterkerk, 9 v. Port Said n. Genua. Loenerkerk, 10 te Genua. Lutterkerk,, 10 te Dubai. Lieve Vrouwekerk, 10 v. Beira n. Nacala. Loosdrecht, 10 t.e Basrah. Maas, 10 vroeg v. Le Havre n. Lissabon. Maasdam, 9 v. Port au Prince n. Carthagena. Mapia, pass. 10 Perim n. Massawa. Merwede, 10 v. Hamburg n. Rotterdam. Molenkerk, pass. 10 Kp. Vincent n. Le Havre. Muiderkerk, 10 v. Karachi n. Bombay. Moordrecht, pass. 10 Str. Ormoes n. Mena el Ahmadi. Madoera, 10 te Amsterdam. Maureen, verm. 10 v. New York n. Philadelphia. Nieuw Amsterdam, 9 te Barbados. Notos, 9 50 n.nw. Kp. St. Vincent. Nieuw Holland, 10 Priok. Oranjestad, 10 te Curagao. Orisis, 10 te Curagao. Oldekerk, pass. 10 Suez n. Aden. Ondina, 11 Singapore. Oranjefontein, 11 Durban. Ouwerkerk, 10 v. Casablanca n. Antwerpen,, Oberon, pas. 10 Vlissingen n. Rotterdam. Poelau Laut, 10 v. Suez n. Belawan. Polydorus, 11 Penang Prins Willem II, 10 Kristiansand. Peperkust, 9 Monrovia-». Freetown. Ridderkerk, 9 v. Mombasa n. Suez. Rijnkerk, 10 te Zanzibar. Roggeveen, 11 Singapore. Radja, 10 Biak verwacht. Salland, 10 te Las Palmas. Schiedijk, 10 te Rotterdam. Singkep ,10 v. Madras n. Calcutta. Schelpwijk, 10 v. Singapore n. Hongkong. Sibajak, 10 v. Fremantle n. Melbourne. Saidja, 10 Pladju. Stanvac Ogan, 10 Sungeigerong. Straat Mozambique, 10 te Balikpapan. Tarakan, 9 v. Southampton n. Marseille. Taria, 10 te Fao. Ternate, 10 te Rotterdam. Tjipanas, 9 v. Lorenzo Marquez n. Durban. Tabian, 10 rede Damman. Trompenberg, 10 pass. Key West n. Houston. Tero, 10 v. Hamburg n. Bremen. Tasman, 10 Padang. Tibia, pass Str. Balabak n. Miri. Van Waerwijck, 10 te Tanga. Van Noort, 7 te Melbourne. Van Neck, 10 te Sainte Marie. Vasum, pass. 10 Perim n. Mena el Ahamdi. Woensdrecht, 10 te Abadan. Waal, 10 Malta. Waterman, 13 Rotterdam verwacht. Willem Ruys, 12 Rotterdam verwacht. Willemstad, 10 v. Plymouth n. Amsterdam. Wonorato, 10 pass. Malta n. Beyrouth. Wonogiri, pass. 10 Daedalus Rif n. Suez. Waiwerang, 10 240 m. o. Saigon. KLEINE VAART Ali S, 10 v. Newport te Gent. Arnoudspolder, 10 v. Lissabon n. Oporto. Audacia, 10 v. Gent te Cardiff. Admiralengracht, 10 Kotka verw. Amyntas, 10 noord v. Pantellaria n. Lissabon. Anna Henny, pass. 10 Whitby n. Waterford. Aco, 10 v. Aalborg n. Rotterdam. Advent, verm. 10 v. Amsterdam n. Sharpness. Albergen, verm. 10 v. Antwerepn n. Cardiff. Anna B, 10 te Propriano. Appingedam, 10 v. Lissabon te Jersey. Atlas, 9 145 m. n.no. Kp. Vilano. Beekbergen, 10 v. St. Nazaire n. Marans. Bernard John, 14 v. Cathagena te Rotterdam. Badzo, 10 v. Londen te Rotterdam verw. Confiance, 10 dwars Boulogne n. Antwerpen. Deni, 10 dwars Southgoodwin n. Zeebrugge. Dietert, 10 dwars Dungenes n. Liverpool. Diligentia, 10 v. Ipswich te Thameshaven. Driebergen, 10 v. Sables d'Olonne n. Ovonmouth Erkalin, verm. 10 v. West Hartlepool n. Middles- bro. Eljo, 7 te Ceuta. Fedala, pass. 10 Daedalus Rif n. Haifa. Fivel, 10 v. Rotterdam te Drogheda verw. Flevo, 6 te Belfast. Farns Bohmer, 10 rede Cherbourg n. Bordeaux Helvetia, 10 dwars Tuscarrock n. Palnackie. Hoflaan, 10 v. Caen te Kopenhagen. Heemraadsingel, verm. 10 v. Bordeaux n. Dord- rectht. Henrica, 10 v. Swansea te Rotterdam. Isola, 10 dwars Dover n. Londen. Ida D, 10 v. Amsterdam n. Manchester. Joost 7 v. Zaandam te Goole. Julia Mary, 9 op de Mersey n. Lissabon. Jaba, verm. 10 v. Londen n. Rotterdam. aJn Kreumer, 10 v. Rotterdam n. Londen. Kaap Falga, 9 v. Gefle te Amsterdam. Lijnbaan, verm. 11 v. Liverpool n. Rotterdam. Larix, 6 v. Vestervik te Zaandam. Lelystad, 10 v. Malmö te Rotterdam. Martini, pass. 10 Lizard. Marcella, verm. 10 v. Rotterdam n. Drogheda. Marietje Bohmer, verm. 10 v. Rotterdam naar Algiers. Myfem, 11 v. Stockholm te Rouaan verwacht. Mypuck, 10 v. Boston n. Maassluis. Merak, 10 Thames ten anker n. Antwerpen. Mount Everest, 10 v. Rotterdam te Cork. Matthew, 10 v. Gent te Rotterdam. Nigeria, 10 Guernsey verwacht. Nero, 9 100 m. z. Iledeyeu. Olive, 10 dwars Southampton n. Goole. Pavo, 8 v. Goole n. Gijon Mussel. Paloma, verm. 10 v. Gent n. Kopenhagen. Reliable, verm. 11 v. Bayonne n. Liverpool. Rema, verm. 11 v. Stockholm n. Norresundet. Strabo, 10 v. Aarhus te Amsterdam Twee Geboeders, 10 v. Runcorn te R'dam. Tempo, 10 dwars Dungeness n. Glassondock Tilly, 8 v. Amstredam te Botterdam. Tom van der Heide, 10 150 m. Z. Kp. Finisterre. Vechtstroom, 10 v. Dagenham te Amsterdam. Wim, 10 bij Cherbourg n. Nantes. Westpolder, 10 v. Rotterdam n. Lissabon. Westerhorn, 10 v. Ellemeresport n. Rotterdam Zeehaan, verm. 10 v. Bilbao n. Dakar. SLEEPVAART Humber, 10 v. Piraeus n. Palermo samen met Eng. sleepb. en motorschip. Noordzee, 10 te Maassluis. Oostzee, 9 220 m. o. Aden met zuiger. Tyne, 9 100 m. n.t.w. Bermuda zonder sleep. Witte Zee, 9 te Falmouth met baggermolen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10