Sneeuwstorm verlamde verkeer op toegangswegen van Haarlem Drie bussen en talrijke auto's gestrand; Spaarndam geïsoleerd 8 1 Immobiele automobielen aan Amsterdamse Vaart Sneeuwval veroorzaakte vertraging voor trein-, auto- en luchtverkeer Hiaten en vertragingen bleken echter onvermijdelijk Pas gereinigde wegen waaiden weer onder Bulldozers maakten wegen begaanbaar Gevaar voor lawines in Zwitserland Opstoppingen in Waarderpolder Onvriendelijk mens Treineren Bulldozers ingezet Uiterste krachtsinspanning van N.Z.H. Toepassing van mobilofoon wordt onderzocht Twee auto-slippartijen in Heemstede Sleetjes en laarzen Geen processen-verbaal Winterstormen teisteren Japan en de Verenigde Staten Op IJselmeer werden bootdiensten gestaakt SCHIPHOL Stoepen sneeuwvrij WOENSDAG 11 JANUARI 1956 De krachtige wind heeft dinsdagmiddag de gestage sneeuwval een vrijwel verlammen de uitwerking op het verkeer gegeven. In de binnenstad bleef het verkeer zich moei zaam voortbewegen en vooral de mensen met fietsen, bakfietsen en kleine motorvoer tuigen, zoals bodes, bestellers, krantencolporteurs en anderen met dagelijkse rondes ondervonden bijzondere moeilijkheden. Rondom de stad op de grote verkeersroutes was de situatie zeer hachelijk. Reeds in het begin van de middag kwamen er van de Amsterdamse Vaart berichten binnen van rijen van 25, 50 en later zelfs van ruim honderd auto's, waar geen beweging meer in te krijgen was. Dit gold het weggedeelte ter hoogte van de grens Haarlemmerliede-Haarlem. Daar was men echter van de zijde van de Rijkswaterstaat volop met sneeuwploegen in actie, zodat later in de middag werd gemeld, dat het verkeer weer langzaam maar zeker vooruitkwam dat naar Amsterdam via het fietspad en dat naar Haarlem via de zuidelijke weghelft, omdat vooral op de noordelijke helft van de weg de sneeuw hoog opgewaaid lag. Maar toen er allang weer beweging zat in het verkeer op de Amsterdamse Vaart, liep het op verscheidene andere plaatsen vast: de Delftlaan, de Vergierdeweg, de Slaper dijk, de Schipholweg en de wegen in de Waarderpolder. Tientallen auto's hebben tot zes uur in de middag vastgezeten. Mevrouw De Blécourt, jeugdherbergmoe der van de herberg „Jan Gijzen" aan de Delftlaan had juist, tot de knieën door de sneeuw wadend, haar kind van school ge haald, toen er een automobilist binnen kwam met de vraag of hij even de politie mocht telefoneren. Terwijl de sneeuw in dikke plakken van zijn jas op de vloer viel, meldde hij de politie, dat hij en onge veer 25 30 andere automobilisten ten waren. Sommigen lukte het er uit te ko men doch de anderen bleven vruchteloos duwen, sneeuw wegschuiven en starten. De politie kon niet veel anders doen dan de reiniging ontbieden, die echter, voorzo ver zij niet met de grootste moeite de nor male dienst trachtte te onderhouden, op andere plaatsen volop aan het werk was. Er werd met bekwame spoed politie naar de noordelijke en zuidelijke toegangen van de Delftlaan gedirigeerd om het verkeer daar op andere routes te leiden. Van de zijde van de verkeerspolitie werd ons me degedeeld, dat de motordiensten niet lan ger werden onderhouden, maar dat de mo toragenten op tal van plaatsen in en buiten de stad hulp verleenden aan het verkeer. De verkeersdrukte was volgens schattingen deze middag zeker de helft minder dan op andere dagen. Het werk van de gemeentereiniging om de wegen vrij te maken was in vele ge vallen vruchteloos, doordat de sneeuw van de weilanden af over de wegen bleef stui ven. Zo had men in de loop van de mor gen de Waarderweg goeddeels vrij gekre gen, maar een uur later was er wéér bijna niet door te komen. Later in de middag werd gemeld, dat er meer dan tientallen autos in de Waarderpolder vast zaten. De reiniging was er echter op dat ogenblik ook al weer hard bezig om de wegen schoon te krijgen. Omstreeks kwart óver twee kreeg de NZHVM bericht binnen, dat een bus van lijn 7 naar Spaarndam op de Slaperdijk in de berm was vastgelopen. Er kon geen ver keer meer langs, zodat Spaarndam van dat moment af geïsoleerd was. Er ging een sneeuwploeg aan het werk om de bus vlot te krijgen. Reeds eerder op de dag, om streeks half één was de melding bij de NZH binnengekomen, dat één van de bus sen op de lijn naar Den Haag ergens op de Zwarte Weg bij Noordwijk was vastge raakt. Daar had men een kraanwagen heen gezonden. De bus kon, naar wij later ver namen, uit de diepe sneeuwlaag gesleept worden en heeft op een andere route zijn weg vervolgd. De Zwarte Weg is daar on berijdbaar geworden, zodat de bussen naar Den Haag een omweg maken. loooooooooooooooocccoocxdococooooooooooooooooocoooooooooa Op de Leidsevaart in Haarlem ontmoet ten wij een groentehandelaar, die prins heerlijk op de bok van zijn wagen zat, terwijl zijn paard tevergeefs probeerde een brug over te komen. Steeds weer gleed het dier weg, hetgeen de baas';; eindelijk begon te vervelen. Hij haalde A. de zweep voor de dag en probeerde met A enkele flinke slagen het paard de brug'-, over te helpen. Dat hielp niet en wij vroegen de groen- 8 teman dan ook waarom hij zijn paard ij niet scherp had gezet. „Dat ben ik ook 8 niet", zei de man en hij gaf weer een; paar tikken met de zweep. tien onvriendelijk mens >oooocoooooooooooooco oodoooooooooooooooodooooooooooooooof looooooooooocxxxjooooooooooo De reizigers naar Amsterdam wisten dinsdagmiddag op het station in Haar- 8 lem werkelijk niet meer waar ze nuf aan toe waren. Nadat zij hadden plaatsS genomen in de trein uit Uitgeest, die f geacht wordt te 14.52 uur naar de; hoofdstad te vertrekken - de trein kwam 8 ongeveer tien minuten te laat binnen - A werden zij daaruit met spoed overge- heveld na.ar een trein die juist uit 8 Amsterdam was aangekomen en koers 8 zou zetten naar Den Haag, doch inmid- dels weer bestemd was naar Amster- A dam terug te keren. Zij waren al een 8 8 vijftal minuten gezeten toen zij ook deze 8 trein moesten verlaten, omdat een op- 8 8 geheven storing de kans bood hem toch 8 8 maar naar Den Haag te laten rijden. De 8 „oude" passagiers er dus weer in, de g 8 „nieuwe" eruit! Na tien minuten wach- 8 ten kregen zij tenslotte te horen, dat 8 er tot nader order geen trein in de 8 richting Amsterdam zou rijden 8 8 Q ?c"^"rjoooooooooocxxxx>cooooooooooooooooooooooooooooooooo< Tijdens de sneeuwperiode zijn de mannen van Openbare Werken in Haarlem inge schakeld bij de bestrijding van de diverse euvelen, die de sneeuw in de stad veroorzaakte. Enkele arbeiders liepen alle brandkranen af om deze te pekelen en te olieën en een grote groep werklieden bemande de sneeuwploeg, die de vast geraakte auto's moest bevrijden. Dit lukte echter niet overal even best. Bij de Buitenrustbrug bijvoorbeeld strandde de sneeuwploeg zelf, zodat de hulpverleners veranderden in hulpbehoevenden. Met vereende krachten slaagde men er echter in de ploeg weer los te krijgen, waarna stuk voor stuk de auto's bevrijd konden worden. Auto's op de Schipholweg in (sneeuw)last. Waar de motor faalde, moest er man kracht aan te pas komen. Met spaden werd de sneeuw weggegraven, zakken op de grond moesten de wielen weerstand geven, bereidwillige omstanders duwden. En zo slaagde men er vaak inhonderd meter verder te komen. Naar het zich liet aanzien, zou men wel dra de hele provinciale weg tussen Noord en Zuidholland niet meer kunnen berij den. Daardoor kwam de dienst Haarlem Den Haag via Noordwijk in ernstig ge vaar. Achter de NZH-bus op de Slaperdijk op de route naar Spaarndam strandde ook een bus van de NACO Van de dienst Haarlem Edam. De bussen van de N.V. Maarse en Kroon bleven tiaar' ons werd medege deeld met kleine vertragingen doorrijden op alle diensten, op de dienst Hoofddorp over Vijfhuizen naar Haarlem na, die ech ter omstreeks vijf uur werd hervat. Ook in Oud-Schoten heeft de zware sneeuwval stagnaties in het verkeer op de weg veroorzaakt. Op de Vergierdeweg ter hoogte van de Noorderbegraafplaats was het verkeer omstreeks vijf uur volkomen gestremd ten gevolge van de bergen sneeuw, welke zich daar hadden gevormd. Verscheidene automobilisten, een postauto en ook een autobus van de NZH konden op een zeker moment niet voor of achter uit en moesten met behulp van een takel wagen en enige voorbijgangers uit hun be narde positie worden verlost, hetgeen niet dan na veel moeite, waarbij grote sneeuw massa's moesten worden weggeruimd, ge lukte. Het snelverkeer op dit deel van de Vergierdeweg moest door deze omstandig heden geruime tijd worden omgeleid. Men heeft in de loop van de middag ook een beroep gedaan op het militaire garni zoen in Haarlem, dat echter niet over me chanische middelen beschikte, waarmee het tehuip kon komen. In de Ripperdakazerne werd ons medegedeeld, dat het vervoer voor het aldaar gelegerde onderdeel tot de helft is gereduceerd, voornamelijk omdat men van de binnenwegen geen gebruik meer maakte, gezien-het slipgevaar en die vaak gevaarlijke lading. In de loop van de middag slaagde men er bij de .gemeentereiniging in drie bull dozers te charteren, twee uit Zandvoort en een uit Hiliegom, beide van aannemersbe drijven. Daarmee begon men in de loop van de avond de strijd om het verkeer op ver scheidene plaatsen uit de greep van de win- Denkt men bij „gestagneerd verkeer" vaak in de eerste plaats aan auto's, bussen en treinen, dan ziet men toch een zeer belangrijke categorie over het hoofd: die van de afwisselend lopende en fietsende bezorgers en bestellers. Geen motor, die hen daarbij hielp, zij waren geheel aangewezen op eigen kracht en vernuft. En toch keerde op vele plaatsen het beeld weer van het grote verkeer, dat ondanks motorgegrom en draaiende wielen op de plaats bleef staan en van dit kleine verkeer, dat langzaam en stilletjes doorploeterde. Geen motorgegrom - alleen wat menselijk hijgeneen heroïsch geluid in een verstarde, door de winter verraste wereld. ter te bevrijden. Aan het einde van d'e mid dag bleek echter, dat op de Delftlaan de meeste gestrande personenauto's zich reeds vrij hadden kunnen worstelen. Er zaten alleen nog ongeveer zes zware vrachtauto's vast. De gemeentelijke reiniging in Haarlem kreeg gisteravond de beschikking over niet minder dan drie bulldozers, die ervoor moesten zorgen, dat de toegangswegen van Haarlem vandaag weer enigszins berijd baar zouden zijn. Op de Delftlaan was er een bezig, die echter nauwelijks door de enorme bergen sneeuw, die op sommige punten hoger dan een meter waren, kon heenkomen. Na een uur was het nauwelijks te mer ken, dat de bulldozer aan het werk was geweest en de bestuurder veronderstelde En ondertussen stonden twee agenten dan ook, dat hij nog tot diep in de nacht bezig zou zijn voordat de Delftlaan weer enigszins begaanbaar zou zijn. Hij ploegde echter moedig voort, gesterkt door de kof fie, die vriendelijke buurtbewoners hem gul schonken. bij de Rijksstraatweg en de Orionweg te koukleumen, terwijl zij de automobilisten naar de wèl begaanbare wegen verwezen. Aanvankelijk hadden zij nog enig gezel schap van nieuwsgierige wandelaars, maar later stonden zij volkomen verlaten in de witte eenzaamheid hun plicht te doen, ter wijl achter hen de zware motor van de bulldozer onafgebroken ronkte. De gehele nacht zijn deze bulldozers op de Delftlaan, Schipholweg en in de Waar derpolder bezig geweest en hoewel de sneeuw des ochtends nog niet geheel ver wijderd was, waren deze wegen toch weer vrij goed begaanbaar. De uitvoering van de busdiensten ge schiedde uiteraard wisselvallig en de waar dering van het reizend publiek was natuur lijk in hoge mate afhankelijk of men zijn plaats bij de halten op een meer of minder gelukkig moment had ingenomen. Want bussen hebben de gewoonte bij hevige sneeuwval en andere omstandigheden wel ke tot overmatig reizigersaanbod leiden zich tot files aaneen te sluiten. Tussen die stoeten kunnen zich dan grote hiaten voor doen, waarvan inzonderheid de wachten den op drukke halten halverwege een rou te de kwade gevolgen ondervonden. Zo hebben tientallen passagiers aan de stop plaats op de Botermarkt dinsdagavond tus sen half zes en kwart over zes drie kwar tier staan kleumen, terwijl gedurende het zelfde tijdsverloop een groot aantal bussen in de richting Haarlem-Noord passeerden. De chef van de vervoersdienst van de N.Z.H., de heer Th. Hetem, deelde ons me de, dat in dergelijke omstandigheden chauffeurs van bussen die ver over tijd zijn het recht hebben hun passagiers over te geven aan de wagen van achterop ko mende collega's om zelf daarna de weg te rug te beginnen, waardoor een opstapelen van vertragingen wordt beperkt. Maar men mist natuurlijk de middelen om de dienst ook in de buitenwijken te blijven regelen. Zo kon het voorkomen, dat omstreeks kwart over zeven zich niet minder dan zes bussen op de korte afstand tussen de Pie- ter Aertzlaan en de Willem de Zwijger laan op weg naar Heemstede bevonden, een zevende bevond zich op hetzelfde tijd stip ter hoogte van de Kleine Houtweg. Intussen is deze opeenhoping van bussen ook een gevolg van de lofwaardige activi teit van de N.Z.H. om een zo groot moge lijk aaintal extra bussen te laten rijden. Alleen al op lijn 1 werden er dinsdagavond zeven of acht boven het normale aantal gebruikt. Het soepeler hanteren van het op de weg zijnde wagenpark zou bevorderd kunnen worden door het gebruik van een mobilo foon-installatie. Men wacht in dat opzicht ook bij de N.Z.H. met belangstelling de proef af welke bij de Citosa in Boskoop wordt genomen. De kosten van een der gelijke installatie zijn echter niet te ver waarlozen: ongeveer duizend gulden per bus per jaar. Op de Pieter Aertszlaan in Heemstede is dinsdagmiddag omstreeks één uur een autobus van de N.Z.H. bij het passeren van een stilstaande auto geslipt en tegen de achterzijde van deze auto gereden, waardoor deze werd beschadigd. De auto bus liep geen schade op. Tegen vijf uur is op de Herenweg nabij „De Hartenkamp" een personenauto, waar van de bestuurster voor tegenliggers moest uitwijken, in een sneeuwrand gereden, een halve slag gedraaid en daarna tegen een boom tot stilstand gekomen. De auto was zodanig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Ook vanmorgen had de N.Z.H. het lang niet gemakkelijk door de toevloed van „slecht-weerreizigers". Aan de Jan van Goyenstraat alweer een halte in het midden van een route hebben velen ooooooooooooocxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxdcxxxxxxxxxxxxx; 8 8 8 is Niet iedereen mopperde over de onge- 8 woon hevige sneeuwval. De diverse kleine cafeetjes bijvoorbeeld waren goed bezet met diegenen, die na een ver- 8 8 moeiende tocht even op adem moesten'; 8 komen. Bovendien stonden de verkoop- •- sters en verkopers in de schoenenwin- g kels en de bedrijfjes voor scheepsbeno- 8 8 digdheden de gehele dag laarzen eng 3 overschoenen aan de man te brengen, 8 A zodat men tegen de avond zelfs in en- 8 o kele gevallen niet meer aan de vraag8 8 kon voldoen. Ook de speelgoedwinke- 8 liers hadden een beste dag, want de a 8 klanten voor sleetjes stapten als het 8 8 ware achter elkaar de winkels binnen8; 3 en men verzekerde ons dat de omzet 8 in deze sleeën met sprongen steeg. 8 -ooöooocoocoooooooooocoocöooooooocxjooocooooooooocooooooo De sneeuw heeft in vele opzichten een remmende invloed. Dat geldt waarschijn lijk ook voor overtredingen, getuige het feit, dat de Haarlemse politie dinsdag in het geheel geen processen-verbaal heeft opgemaakt. LONDEN (Reuter/AFP) In bijna geheel Europa is dinsdag sneeuw gevallen. In Zwitserland is daardoor gevaar voor la wines ontstaan. In Oostenrijk zijn op een na alle bergpassen naar Joegoslavië onbe gaanbaar. In Noord-Italië is de hoofdweg van Venetië naar Cortina d'Ampezzo, waar deze maand de Olympische winterspelen gehouden zullen worden, afgesneden door een zware sneeuwstorting. Ook Noord-Frankrijk kreeg zijn deel van de sneeuw, doch in Midden-Frankrijk, in het departement Puy de Döme, bloeit de jasmijn. In Noord-Engeland en Schotland bereikten sneeuwploegen verscheidene dorpen, die sedert Zondag door de sneeuw van de buitenwereld afgesneden waren. Bijna overal zijn de elektriciteits- en tele foonverbindingen weer hersteld. Ook van buiten Europa komen berichten over zware sneeuwval. West-Japan werd getroffen door een ijzige sneeuwstorm. Na gasaki had de zwaarste sneeuwval sedert mensenheugenis. In vele gebieden is het wegverkeer tot staan gekomen. Hier en daar lag de sneeuw twee meter hoog. In communistisch Noord-Vietnam zijn com missies ingesteld om regelingen te treffen met het oog op de koude golf in Noord- Indo-China. In het zuid-oosten en het noord-oosten van de Verenigde Staten heeft men last van regen, ijzei en sneeuw. Maandag kwa men hier door het slechte weer meer dan twaalf mensen om het leven. In Florida is voor miljoenen dollar schade aange richt aan te velde staande gewassen. In Nieuw-Schotland (Canada) zijn over stromingen ontstaan als gevolg van plot seling ingevallen dooi. Een vijftiental ri vieren is buiten de oevers getreden. Meer dan zeven honderd mensen zijn dakloos. In Brazilië daarentegen zijn maandag drie mensen om het leven gekomen door een hittegolf, die volgens deskundigen de ergste is in veertig jaar. Aardbevingen Het seismologisch observatorium te Dor king in Zuid-Engeland heeft een zware aardbevig geregistreerd„in het gebied van de Stille Oceaan of zelfs verder weg". De beving overheerste kleinere schokken, die gistermorgen in Midden-Engeland werden waargenomen en duizenden mensen wek ten. Ook de seismograaf van de Fordham universiteit te New York heeft een „zeer gevaarlijke" aardbeving geregistreerd, waarvan de richting niet was te bepalen tengevolge van stormen langs de kust van de Atlantische Oceaan. Winterse verkeers-zvirzvar Aan de Amsterdamsevaart, precies bij de grens van de gemeente Haarlem, was het verkeer dinsdagmiddag enige tijd vol komen ontwricht. Door de hevige sneeuw jacht was het zicht slecht en op vele plaat sen zagen we de vastgelopen auto's zich als zwarte blokken tegen de grauwe lucht aftekenen. De tram van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maatschappij was het enige vervoermiddel, dat zich met zijn ge wone snelheid naar Amsterdam spoedde. Hoewel ook deze dienst vertraging onder vond, waren de trams 's middags ongeveer 20 minuten achter op hun rijschema. Aan gezien zij echter om de 20 minuten rijden, ondervond het publiek hiervan geen noe menswaardige hinder. Ook treinen hoor- lang moeten wachten voor er weer een bus kwam waarin nog enige plaats over was. den wij op onregelmatige tijden langsko- De passagiers aan de Bronsteeweg hadden het gemakkelijker: die verkozen de anders op dat traject zo rustige lijn 3, met het ge volg dat nu vele busklanten op de Leidse vaart het nakijken hadden. Dit alles neemt niet weg, dat men res pect kan hebben voor de rijvaardigheid en dikwijls ook de onverstoorbaarheid waar mee de chauffeurs er deden trouwens ook controleurs als bestuurder dienst om de gelederen te versterken hun taak on der hoogspanning hebben verricht. En op het ogenblik dat dit blad ver schijnt denkt al niemand meer aan het ge leden wacht-leed. men, zodat alleen het auto- en motorver- keer de aanvallen van koning Winter in zijn volle hevigte te verduren kreeg. Verderop in de richting van Halfweg en Amsterdam kon men normaal, zij het dan met een zeer gereduceerde snelheid, rijden_ Waar de Prins Bernhardlaan op de Am- sterdamseweg uitkomt stapelden de moei lijkheden zich evenwel op. Verschillende wagens konden zich op een gegeven ogen blik niet meer door de rijstebrijberg van opgehoopte sneeuw heenboren en zodra één auto was blijven steken, ontstond er on middellijk een hele rij van wachtende wagens. Al spoedig was de noordelijke Zware sneeuwval in het gehele land heeft het verkeer te land, ter zee en in de lucht ernstig vertraagd. De lange duur van de sneeuwval stelde de instanties, verantwoordelijk voor de begaanbaarheid der wegen, voor een schier hopeloze taak en de auto's, die in de sneeuw zijn blijven steken zijn ontelbaar. Het luchtverkeer naar Schiphol moest uitwijken, de bootdiensten op het IJselmeer werden wegens het slechte zicht gestaakt en vooral de spoorwegen konden de overmacht van de sneeuw niet bedwingen. De zware sneeuwval veroorzaakte aanvankelijk in het westen des lands, doch later op de dag ook in het oosten en het noorden van ons land ernstige vertraging in alle verkeer. Door een wisselstoring bij Breukelen zagen de spoorwegen zich genoodzaakt om twee uur de lijn AmsterdamRotterdam via Gouda op te heffen. Om zes uur kon deze lijn 's avonds weer worden bereden. De bootdienst EnkhuizenStavoren, die door het slechte zicht op het IJselmeer was gestaakt, is vandaag weer hervat. Concentreerden zich de moeilijkheden aanvankelijk in het westen des lands, aan het begin van de avond werden ook ern stige vertragingen gemeld uit Arnhem, Nij megen, Oss en Ede-Wageningen. Om half negen 's avonds ontstonden moeilijkheden in Amsterdam, waar de vrij felle wind de sneeuw had opgehoopt, zo dat de wissels moeilijk te bedienen waren. In de vooravond liet de Amsterdamse politie via de radio bekend maken, dat de Velserweg tussen Amsterdam en Velsen door de sneeuwval voor alle verkeer onbe gaanbaar was geworden. De invalswegen in noord en oost werden onder de pekel gehouden en de politiebureaus meldden, dat het verkeer normaal, zij het door de sneeuwbrij wat langzamer, voortgang vond. De trams van lijn 13 reden maar tot het Bos- en Lommerplein en vandaar werden de bewoners met bussen naar de Tuinstad Slotermeer, waar het eindpunt van 13 ligt, vervoerd. Vooral de stuif sneeuw, die aan het eind van de morgen viel heeft het vervoersbedrijf lelijk parten gespeeld. Veel wissels kwamen vast te zitten, en het tramverkeer ondervond daar door veel vertraging. Schiphol Nadat 's morgens nog enkele K.L.M.- lijntoestellen naar Eelde waren uitge weken, moesten later op de dag de machi nes uit New York en Indonesië hun toe vlucht zoeken tot Londen en Dusseldorp, omdat landingen op Eelde evenals op Schiphol, gezien het slechte zicht, in de sneeuwstormen onmogelijk waren ge worden. De politie vestigt er de aandacht op, dat men volgens de Algemene Politieverorde ning Artikel 145 verplicht is de sneeuw op het trottoir voor zijn woning öf te ver wijderen, of op de rand van het trottoir te schuiven. Men wordt vriendelijk verzocht zich hieraan te willen houden en de sneeuw niet in de goten te deponeren, daar dit de afwatering bemoeilijkt. weghelft volkomen onbegaanbaar. Om streeks half twee werd er een sneeuwploeg van de Rijkswaterstaat heen gedirigeerd, die er in slaagde althans de zuidelijke weg helft vrij te maken. Tevens werd er door de mannen van de gemeentereiniging en Rijkswaterstaat naar gestreefd het rijwiel pad over een afstand van tachtig meter begaanbar te maken, waar men na enige moeite in slaagde. In samenwerking met de politie leidde men toen het verkeer van Amsterdam via het voor haar linker weggedeelte, terwijl het verkeer van Haarlem het fietspad ge bruikte. Zo gelukte het de kleine verkeers stroom gaande te houden. Voordat het echter zover was, moest er veel klaarheid in een chaos gebracht wor den. Kort na tweeën stond er een onaf zienbare file immobiele automobielen, waarvan sommige dwars over de weg Een grote bus van de N.Z.H. op weg naar'Am sterdam kwam op het linker wegdek tot stilstand, onmiddellijk naast de trambaan. Een zware truck van Van Gend Loos werd door de opgewaaide sneeuw vast-' gehouden, waarna er geen beweging meer in te krijgen was. De chauffeur kreeg hulp van een collega, die hem later met een andere truck trachtte te verlossen. Inder daad slaagde men er met vereende moeite in beide gevaartes weer op de weg te krij gen, waarna men naar Haarlem terug keerde. Hulp aan helpers De wanorde werd op een gegeven ogenblik nog verhoogd, doordat een zandauto op weg naar Amsterdam defect raakte. De chauffeur belde om hulp, waarna er een monteur per auto uit Amsterdam arriveerde. Deze slaag de er in betrekkelijk korte tijd in het defect op te heffen, waarna de zand auto welgemoed zijn weg vervolgde. Toen de monteur echter zelf wilde wegrijden, bleek ook hij muurvast te zitten. Slechts na heel veel moeite, gelukte het met behulp van grote lap pen stof onder de wielen beweging in het vehikel te krijgen^ Over het algemeen was de stemming on der de onvrijwillig gestranden opperbest. Men besefte tegen natuurkrachten te vechten, waaraan men zelf weinig of niets kon doen. Het verhaal, dat in delen van Engeland alles muurvast zat veroorzaakte hier en daar zelfs een vrolijk gevoel van lotsverbondenheid. Verschillende van Amsterdam komende automobilisten wilden, ondanks de waar schuwingen van de politie toch de Prins Bernhardlaan opgaan. De gevolgen lieten niet lang op zich wachten: spoedig stonden een viertal wagens ook daar machteloos vast. De politie, die de verkeersregeling in handen had, moest vaak ervaren, dat de aanwijzingen, die men gaf niet werden op gevolgd. Gedeeltelijk schreef men dit toe aan de eigengereidheid van de autobe stuurders, ofschoon óók de sneeuwjacht wel aan het misverstand debet zal zijn. De auto's, die van Amsterdam komende tegen alle aanwijzingen in het rechter wegge deelte bleven berijden, stonden veertig me ter verder onveranderlijk stil. Na veel moeite gelukte het dan, ze weer op het meer begaanbare deel van de weg te krij gen. Om half vier waren de meeste vastge lopen auto's weer in beweging en kon het verkeer, zij het met de nodige vertraging, weer voortgang vinden

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5