r Sport in het kort DAMPO Frits Roessel versloeg Matanovic Russische skiërs bereiden overwin ningen voor aan hun eettafel Nederlandse en Belgische boksers slaags in Amsterdam De gele kamer Pilnik's slapeloosheid bezorgde hem een belangrijke remise tegen Stahlberg Haarlem eindigde gelijk met Dolfijn: 4-4 Frits Minke de snelste Nederlandse crosser Goederentrein uit rails door gebroken as FEUILLETON 4 JEUGD DOET ZICH GELDEN Het XVIIIe Hoogovenschaak- tournooi Nieuwe spelers voor de centrale training Jesse Carver krijgt een vorstelijk salaris Waterpoloprogramma Slecht weer bij Nederlandse hardrijders in Hamar Ronde van Frankrijk gaat via Luik Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Biljartuitslagen Wrijf Kou en Pijn door Mary Roberts Rinehart WOENSDAG 11 JANUARI 1956 De vijfde ronde van het Hoogovenschaaktournooi bracht de grote verrassing van deze schaakwedstrijd: een zege van de begaafde, jonge Frits Roessel na slechts 28 zetten op Matanovic. Wij geven aan het einde van dit verslag het verloop van deze partij, die ook voor de Joegoslaaf zo verrassend verliep. Toen de sympathieke Matanovic onze jeugdige landgenoot de hand schudde, ontving Roessel een hartelijk applausje van de vele toeschouwers. Pilnik leidt, na vijf ronden nog met een halve punt voor sprong op Stahlberg, die hem gisteren een remise wist af te dwingen. OrbaanToran afgebroken Een koningsindische partij, die de Span jaard zeer goed behandelde. Orbaan, die reeds enige malen aan toernooien in Spanje heeft deelgenomen, kreeg langzaam maar zeker een slechte stelling. De partij werd afgebroken, maar men kan verwachten dat Orbaan zonder verder spelen zal opgeven. ScavarelliVan Scheltinga 1-0 Een aangenomen half-Slavische partij, die door de Italiaan nauwkeurig werd be handeld. Van Scheltinga tapte uit een ver keerd vaatje, waarvan Scavarelli op de juiste wijze profiteerde. Na 39 zetten gaf Theo van Scheltinga op. StahlbergPilnik Hermann Pilnik had ongelukkiger wijze een koude nacht doorgebracht en had hier door weinig slaap genoten. De Zweedse grootmeester was zo sportief om hem nog enkele uurtjes rust op een warme kamer te gunnen, zodat de grootmeesters l'/s uur later de strijd begonnen, die voor het ver dere verloop van het toernooi van grote betekenis zal worden. De gehandicapte Argentijn koos de ko ningsindische verdediging. Er ontstond een interessante partij, die door Pilnik allesbe halve slaperig werd behandeld. De rustige Stahlberg liet de storm komen, daar hij onder zijn traditionele wandelingen wel gezien zal hebben, dat Hermann het niet verder dan tot een remise-stelling zou kunnen brengen. Na 36 zetten werd dan ook tot remise besloten. Pilnik had de leiding behouden. KramerBouwmeester Vs-Vi In een Spaanse partij verkreeg de Friese kampioen een betere stelling. Op de 18e zet vergooide hij echter alle voordeel, waarop Bouwmeester op de 18e zet remise aan bood. De partij duurde slechts twee uren. Stand na de 5e ronde Pilnik 4, Stahlberg 3</2, Toran 2'/t en a. Scavarelli, Matanovic en Roessel 2'It, Bouw meester en Kramer 2, Van Scheltinga IV2. Orbaan 1 en a. Opmerkelijk is de opmars van de jeugd. De ervaren grootmeesters Pilnik en Stahl berg worden bedreigd door Toran, die na zijn te verwachten zege op Orbaan gelijk met de Zweed komt, alsmede door Roessel, Matanovic en Scavarelli. De opzet van de organisatoren om de jeugd naar voren te brengen, is wel zeer geslaagd. Hier volgt de fraaie partij van Roessel tegen Matanovic. (Siciliaanse verdediging; Nimzowitscb-variant). 1. e4 c5, 2. Pf3 Pf6, 3. e5 Pd5, 4. d4 cd4:, 5. Dd4: e6, 6. c4 Pc6, 7. De4 Pe7, 8. Ld2 Pg6, 9. Pc3 a6, 10. Pa4 d5! De tegenstoot, waar het in deze variant om gaat. 11. ed6 ep, Ld6:, 12. c5 Lc7, 13. Lc4 Pc5! Zeer sterk. Nu volgt op Lb3, Pd3f en op Le2, Ld7 met later Lc6. 14. Pe5: Pe5:, 15. Lc3 Pc4:, 16. Dc4: Dg5! 17. 0-0 In aanmerking kwam Pb6, waarop zwart neemt. 17Ld7 dreigt. Lb5. 18. f4 Min of meer het enige. 18. Df5 (Lb5 is niet goed wegens De4). 19. Tf2 Lc6, 20. Lg7Onze landgenoot grijpt zijn kans. 20Tg8. 21. Le5 Met Ld4 zou Roessel ook beter staan. 21. Le5:. 22. Fe5: Dh3! JOOOOOOOOOCJOOOCJCKXXXXXXXXXOOOOOOCOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOC XX)OOOCOC>OOOOOOC>OOOOCOOOOOC)OC>OOOOCXXX)OOOOOOOOOOOOOOa Stand na 22Dh3. 23. Dc2 Td8, 24. Pc3 Td4! De winnende voortzetting. Er dreigt Tg4 en ook Th4. 25. Tdl De zilveren trofee voor de winnaar van het Hoogovenschaaktournooi is geïnspi reerd op het schaakspel: zij rust op vier quadraten van het schaakbord, waarop met enkele lijnen het internationale karak ter van dit tournooi door een wereldkaart wordt aangeduid. Twee zilveren paarden op gouden velden en twee gouden paarden op zilveren velden steunen de vaas, waar van het deksel bekroond wordt door de hoofdfiguur uit het schaakspel, de koning. In de vaas bevindt zich een daartoe in gerichte ruimte voor de perkamenten oor konde, die aan de winnaar overhandigd zal worden. De namen van de 10 schakers, die het tournooi gewonnen hebben sinds het internationaal werd, zijn in de voet der trofee aangebracht. Lg2! 26. Tg2 Tg2;f, 27. Dg2: Tg4. De clou. 28. Dg4: Dg4:t. Wit geeft op, want c5 en e5 worden ook nog door zwart opgegeten. De lagere godinnen en goden speelden aldus: Reservehoofdgroep A1: DiemerFranx afg. DuroTilstra 1-0, JovanovicDonk 1-0, PavlovicCrabbendam 0-1, dr. Bergs- maDitt 1-0. Reservehoofdgroep A 2: Gorisdr. Fick 1-0, v. d. WolkMartin rem. Djaja—-Kayser rem. MoranMulder van Leens Dijkstra rem. KrügerBleul rem. Groep B: StrengersCamm afg. Van MinnenMolerovic rem. RoozenbeekVan Vlet 0-1. JansenBos afg. NowkStaal 0-1. Groep C: v. d. WerfModderman rem. TempelVan Santvoort rem. Mostertman Biesheuvel afg. De BruinSchmiedel 0-1. BoumaBlansjaar 1-0. Groep D: CroosRickel 0-1. Vn 't Hoff Steeman rem. Warren—Bloem rem. Janssen v. d. Berg 0-1. BrugmanAltena 0-1. Groep E: Van Voorst VaderN. Heere 1-0. PastillD. Heere 1-0. PeninxRietber gen 1-0. BauschBouman 1-0. Voorkampioenschap Nederland dames: Mevrouw Klijnmej. mr. De Klerck 0-1. Groep dames Hoogoventournooi. De af gebroken partij van Fenny Heemskerk tegen mevrouw Roodzant werd (na 13 uren spelen) door onze landskampioene gewon nen. De dames In de tweede ronde van de voorwedstrij den om het schaakkampioenschap van Nederland voor dames verloor mevr. C. P. Klijn van mej. P. C. de Klerck. Mej. De Klerck heeft twee punten uit twee partijen. In een andere groep werd de afgebroken partij tussen mevrouw Heemskerk en me vrouw Roodzant voortgezet. Mevrouw Heemskerk, de nationale kampioene, zege vierde. De partij, waarin 95 zetten werden gedaan, had dertien uur geduurd. Mevrouw Heemskerk heeft in haar groep drie punten uit drie partijen. Een bijzonder ernstig concurrente voor haar is de Joego slavische mevrouw Vera Nedeljkovic, die eveneens in drie partijen drie punten ver overde. Beekman (Vitesse) is door de technische commissie van de KNVB van de B-training naar de centrale training der A-spelers overgeplaatst. Verder is aan de centrale trai ning der A-spelers toegevoegd doelman Landman van' Scheveningen-Holland-Sport. In de B-ploeg zijn thans ook opgenomen De Zwart (Longa), en Van Bun (MW). Jesse Carver, een van de vroegere bonds- trainers van de KNVB, is door de Italiaanse eerste divisieclub Lazio uit Rome gecontrac teerd voor de tijd van twee jaar. De Engels man krijgt daarvoor een bedrag van 270.000 gulden. Bovendien heeft zijn nieuwe club hem een woning met zes kamers en een auto ter beschikking gesteld. Carver krijgt ook premies als Lazio wint. Het programma van de op zaterdagavond 14 januari in het Sportfondsenbad in Haarlem vastgestelde wedstrijden voor de waterpolo- competitie luidt: Heren vijfde klasse: Watervrienden—ZBVS. Heren tweede klasse: Haarlem 2HPC 2. Dames centr. wintercomp.: HaarlemZIAN. Heren centr. wintercomp.: HPCDJK. Heren eerste klasse: HVGBHaarlem. Zondag 15 januari 12 uur wordt in het Sportfondsenbad in Haarlem voor de cen trale wintercompetitie gespeeld HPCHet IJ Voor dinsdagavond 17 januari zijn in het Sportfondsenbad in Haarlem vastgesteld: Dames derde klasse: HVGB 2DWT 4. Heren derde klasse: DWR 2DWT 2. Op woensdagavond 18 januari wordt in het Velserbad in Velsen gespeeld de dames wedstrijd VZV—DWR. De laatste drie dagen heeft het in Hamar en omgeving zwaar gesneeuwd. De omstan digheden waren zo slecht, dat de Nederlandse hardrijders, die zich op het ogenblik in Hamar bevinden, weinig gelegenheid von den hun dagelijkse conditietraining en hun oefeningen op het ijs voort te zetten. Dinsdagavond werd voor enkele rijders nog een wedstrijd samengesteld, namelijk over de 500 meter en de 1500 meter, welke num mers beide door Bruine de Bruin werden gewonnen in 46.1 sec. en 2 min. 31.6 sec. Op de 500 meter werd Charisius tweede in 46.9 sec. en Bakker eindigde als derde met 47.9 sec. Opmerkelijk was het goede rijden van de N.V.B.H.S-er Vogels, die respectievelijk no teerde 47.2 en 2 min. 31 sec. Gerard Maarse, Jeen van den Berg, Nico Olsthoorn, Egbert van 't Oever en Reinier Paping nemen vanavond en donderdagavond deel aan internationale wedstrijden, die in Sarpsborg worden gehouden. Gerard Maarse is bijzonder gebrand op een duel met de Australische sprinter, Colin Hickey. Maarse, Van den Berg, Olsthoorn en Van 't Oever gaan vrijdag naar Oslo met de bedoeling dat zij zaterdag tezamen met coach Klaas Schenk, Kees Broekman en Wim de Graaff het vlieg tuig naar Zürich nemen. De Ronde van Frankrijk zal voor het tiende achtereenvolgende jaar België aandoen. Dit jaar wordt Luik etappe-stad. Na de start in Reims zal de ronde hier op de eerste dag haar eindpunt hebben. Luik is al driemaal eerder etappestad ge weest maar nooit heeft een Belg hier kunnen zegevieren. De rit-overwinningen waren weggelegd voor de Italiaan Bartali (1948), zijn landgenoot Leoni (1950) en de Zwitser Schaer (1953). ADVERTENTIE HAARLEM Een snel en fair gespeelde wedstrijd was de ontmoeting HaarlemDolfijn, die dinsdag avond in het Sportfondsenbad in Haarlem voor afdeling A van de centrale wintercom petitie werd gespeeld. Bijlsma speelde b(j Haarlem wederom een voortreffelijke partij. Zowel in de voor- als in de achterhoede was hij de spil waar alles om draaide. In de voor hoede werd hjj zwaar door de Amsterdam mers geschaduwd, maar ondanks het feit dat soms drie Amsterdammers hem insloten kwam hij regelmatig vrij te liggen. Uit een vanuit de Haarlem achterhoede goed opgezette aanval kwam de bal bij Bijlsma, deze plaatste de bal over naar Paan akker, waarna Bijlsma de bal terugkreeg en inschoot. Direct hierna kwam Haarlem voor het doel van de Amsterdammers terug en na een achterwaarts schot van Paanakker had Haarlem een twee-nul voorsprong Op keu rige wijze derd een fout in de Haarlem ver- dediding door Meester met een boogbal af gestraft. Met twee-een ging de rust in. Kort na de hervatting kwam Haarlem door snel opzwemmen van Bijlsma in de aanval. De vrijliggende Huël kreeg de bal, gaf deze goed over naar Paanakker, die de Haarlem- voorsprong op drie-een bracht. De Amster dammers, die in snelheid niet onder deden voor de Haarlemmers, hadden toen direct een antwoord klaar. Van traag overnemen in de Haarlem-verdediging maakten zij een nuttig gebruik en na een boogbal van Swijghuisen was de achterstand tot drie-twee verkleind. Heel goedkoop kwam Dolfijn aan de gelijk maker. Een overtreding van Frans Paanak ker de doelverdediger van Haarlem, leverde Swijghuisen een strafworp op die hij in een leeg doel mocht schieten: drie-drie. Wederom kwam Haarlem in de aanval. Bijlsma door drie Dolfijnverdedigers op de huid gezeten maakte zich vrij en Haarlem verkreeg wederom de leiding. Ook nu weer bleef de gelijkmaker niet uit. De goed spe lende Swijghuisen zorgde er voor dat de pun ten gedeeld werden: vier-vier. De uitslagen in de biljartcompetitie van de F.B.H.O luiden: A-klasse:'KR I—Haarl.-West 8-0; DWO Flora 4-4; TelescoopCentrum II 4-4; Centrum IKR II 2-6. B-klasse: Kampervest IIPoedeltje I 6-2; KRKampervest I 2-6; Centrum Rozenprieel 6-2; Poedeltje IITelescoop 8-0. D I-klasse. TelescoopBW 3-5; DWO S en G 8-0; RozenprieelHaarl.-West 6-2; OostenKampervest 3-5. De Russische cross coun try skiploeg met aan het hoofd wereldkampioen Wladimir Kuzin, heeft het kleine bergdorpje Hospen- thal in het hart van de Zwitserse Alpen uitgekozen als haar trainingscentrum voor de Olympische Winter spelen in Cortina d'Ampez zo in Italië. Zodra de dag aanbreekt kan men de 28 leden tellende ploeg zien oefenen. Drieënhalf uur per dag duren deze oefeningen. Verder moeten de Russen vijf uur per dag strikte rust genieten. Toch schijnt bij de Russen de training niet eens het voornaamste te zijn. Het heeft er alle schijn van dat zij him overwin ningen, die zij vrijwel zeker zullen behalen, door uitge balanceerde maar zeer om vangrijke maaltijden op bouwen. Des ochtends om zeven uur staan zij op. Eerst gaan zij dan drie kwartier buiten in een temperatuur van eni ge graden onder nul ritmi sche gymnastiek doen en pas daarna beginnen zij aan een ontbijt met kalfscote- letten met rijst en vleesjus, twee eieren, brood, roombo ter, jam, koffie, meik en stroop. Óm half twee heb ben zij een lunch van „minestrone", Wiener schnitzel, gebakken aardap pelen, groenten, sla, inge blikt fruit, cake met brood en eieren, 's Avonds ver orbert ieder lid van de ploeg het volgende: yoghurt, gebakken vis, aardappel puree, groenten, fruit en cake. Deze maaltijden heb ben bij elkaar een calorie- enwaarde van 5000; dat is tweemaal het dagelijkse ge middelde van een normaal werkende man. „Dit is ons geheime wa pen: voedsel, voedsel en nog eens voedsel", zegt de ploegleider Semjon Bogat- sjov. „Olympische overwinnin gen worden niet slechts tij dens de buitentraining voorbereid, maar evenzeer aan de eettafel en op de weegschaal", voegt hij hieraan toe. De Russen la ten zich dan ook tenminste eenmaal per dag wegen. De Russische skiërs zijn een week geleden aangeko men om zichzelf te acclima tiseren voor de Winterspe len, die op 26 januari in Cortina zullen beginnen. Bogatsjov verklaarde, dat Hospenthal als trainings centrum was gekozen om dat het geen echt toeristen oord is en de omstandighe den ongeveer gelijk zijn aan Cortina. Hospenthal ligt echter 1450 meter boven de zeespiegel en Cortina 1150 meter, een verschil dus van 300 meter. Wanneer zij er een paar weken geweest zijn, dan zullen de Russen meer rode bloedlichaampjes kweken dan op een hoogte van 1150 meter nodig is. Wanneer zij dus naar Cor tina „afdalen", zullen zij overvloed aan rode bloed lichaampjes en dus ook een overvloed aan energie, aan uithoudingsvermogen heb ben. „Die kleine afdaling zal hun de laatste noodza kelijke fitheid geven en hun fysieke conditie afron den", merkte Bogatsjov openhartig op. De Zwitserse bladen heb ben vorige week een paar foto's gebracht van kam pioen Kuzin, die lessen in de mambo nam van een verlegen Engels meisje, die als toeriste in Hospenthal vertoeft. Andere leden van de ploeg zitten de hele avond rond de grammofoon met platenwisselaar en luis teren naar platen van Louis Armstrong, Dave Bruebeck en andere jazzgrootheden. Maar om tien uur 's avonds luidt voor hen het klokje van gehoorzaamheid en gaan zij naar bed voor een gezonde nachtrust van acht- enhalf uur. Na het ontbijt rusten de Russen eerst tot tien uur voor zij de gladde latten onderbinden. Om half een keren zij naar het hotel te rug en gaan dan een douche nemen, waarna zij gaan lunchen. Na deze maaltijd rusten zij tot vier uur des middags, waarna zij weer anderhalf uur buiten gaan trainen, meestal in afdalin gen. De training staat onder toezicht van vier coaches en een dokter, de 44-jarige vrouwelijke arts mevrouw Nina Fjodorova uit Kali nin. Elke skiër heeft een soort logboek, waarin zijn trainingsschema, zijn pres taties en medische gegevens bijgehouden worden. De Russische skiërs die naar Hospenthal zijn gekomen zijn de uitblinkers. Zij zijn namelijk uitgekozen uit een Olympisch „kader" van 300 skiërs 200 mannen en 100 vrouwen die in een groot Olympisch kamp in Rus land bijeen gebracht waren voor de training en de se lectie. In Krasnapolsky in Amsterdam zijn dins dagavond internationale bokswedstrijden ge houden tussen Nederlandse en Belgische boksters. In de eerste party won de Neder lander Hendrix (675 kg) reeds in de derde ronde van de Belg Lucien Rudel (65 kg), die midden in de derde ronde onwel werd en opgaf. De Amsterdammer Gerard Berkhout (53 kg) behaalde een ruime puntenzege na zes ron den op de Belg Willy Presto (52 kg). Behou dens de eerste ronde, die vrijwel gelijk op ging en waarin een heftige slagwisseling vlak voor het einde de handen van de toeschou wers op elkaar bracht, had Berkhout een groot overwicht. Hoofdparty De hoofdpartij over acht ronden tussen Harry Bos (67.5 kg) en de Belg Kamile Miio (68.5 kg) eindigde in onbeslist. Het was een vrij slechte partij. In de tweede ronde trof Bos met een half linkse hoek de Belg op de lever en Milo had daar kennelijk veel last van. Hij bleef tenminste op afstand boksen en produceerde in de derde ronde twee door zichtige strakke rechtsen, die echter gemak kelijk door Bos werden opgevangen. In de vierde ronde stootte hy de rechter wenkbrauw van Bos open. Het is bekend dat dit een zwakke plek is van de Amsterdam mer en hij stampvoette dan ook van woede toen de scheidsrechter hem naar de dokter stuurde. Maar hy mocht doorboksen en viel nu verwoed aan om te trachten een snelle beslissing te forceren. Daarby gleed hy uit en viel bijna onder de touwen door uit de ring. Het werd een feestdag, toen koning Kandorijn zijn nieuwe paleis ging betrekken. Alle Bosmannetjes en hun vrouwtjes hadden hun beste kleren aangetrokken; want gewerkt werd er die dag niet. Ze stonden in rijen langs het pad, toen koning Kandorijn in een draagstoel plechtig naar het paleis werd gebracht. En toen koning Kandorijn op het bordes van zijn mooie paleis stond, hield hij een toespraak tot zijn Bosmannetjes en zei, hoe dank baar hij was, dat zij hem zo'n mooi paleis hadden gegeven. En zo was het, dat koning Kandorijn een nieuw paleis kreeg. 33-34 EINDE. Ook de volgende ronde zocht Bos zijn te genstander steeds op, maar hij kon geen dui delijk voordeel behalen. In de zesde ronde kreeg Bos ook een wond onder het linker oog. De laatste twee ronden verliepen gelijk en het onbeslist was wel een bevredigende uitslag. In het weltergewicht won Lex Crissy (64 kg) door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van de Belg Jos Maeren (64 kg). De Belg ging in de tweede ronde drie maal voor negen tellen neer op een stoot op de lever. Vlak voor het einde van deze ronde ging hij nogmaals neer op eenzelfde stoot, maar nu redde de gong hem. Toen hij in de derde ronde wederom op een leverstoot neer was gegaan voor negen tellen en kort daarna loor een linkse op de kaak werd getroffen en door de knieën ging intervenieerde de scheidsrechter ten gunste van Crissy. De laatste partij werd reeds in de tweede ronde beslist. Toen stak de Belg René De- breux (66 kg) de hand op ten teken van op gave. De Nederlander Harko Kokmeyer (66 kg) had zijn tegenstander in het begin van de tweede ronde met een rechtse hoek voor negen tellen neergehaald en toen de Belg even later op een linkse hoek weer werd neergeslagen, doch vrij spoedig opstond, vond hij het zelf maar beter om deze onge lijke strijd te staken. Tydens lichte sneeuwval heeft het lange- afstandskampioenschap van Nederland, dat voor de derde maal werd gehouden, een spec taculair verloop gehad. Frits Minke uit De- demsvaart bleek de sterkste crosser, die het 6 km lange parcours ruim een minuut sneller aflegde dan zijn voornaamste concurrent, Peter Pappenheim. Het traject voerde de deelnemers van Bad Gastein uit drie kilometer in de richting van Boeckstein, Iicthelijk stijgend en gedeeltelijk langs de rivier. Na drie kilometer gingen de deelnemers over een brug, waarna men langs de andere oever terugkeerde. Uiteraard wer den op de terugweg beter tijden gemaakt. Na een spannende race met Peter Pappenheim slaagde Minke er in voor de tweede maal het cross-kampioenschap te veroveren. Just Tjeenk werd derde, met ongeveer 2'/2 minuut achterstand op de winnaar. Als enige dame nam mej. Ada van Hoeken uit Den Haag bui ten mededinging aan de strijd deel. De uitslagen waren: I. Frits Minke 33 min. 29 sec.; 2. Peter Pap penheim 34 min. 51 sec.; 3. Just de Bie Leu- veling Tjeenk 36 min. 5 sec.; 4. Arend Hu- brecht 36 min. 31 sec.; 5. Gert Mosier 37 min. 30 sec.; 6. Gerard Perlstein 38 min. 27 sec.; 7. (buiten mededinging: mej. Ada van Hoeken 42 min. 12 sec.). "o^oaxooococxxjooooocnocxMoaxraxxxïooooooocooooooooaxx WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE »OOOOOOCOOOOOOOOOOCXXXXXDOaXXXXX)OOCXXXX>OOOOOOOOOCXXX>OOa ENGELS ELFTAL. Het Engelse voetbal elftal zal op 16 mei in Stockholm tegen Zweden spelen. Op 24 mei volgt in Berlijn nog een ontmoeting tegen West-Duitsland. Het heeft in de bedoeling gelegen in Rus land een wedstrijd tussen het Russisch elftal en het Engels elftal te organiseren. Maar de voetbalautoriteiten van beide landen konden niet tot overeenstemming komen ten aanzien van de datum. LAGE LANDEN. Voor deelneming aan de lage landenwedstrijden, die op 13 en 14 januari zullen worden gehouden, zijn nu ook de Engelsen en Belgen in Bad Gastein aangekomen. De Engelsen zullen hun Olym pische ploeg in de strijd brengen. Van de overige deelnemers waren de Denen en Nederlanders reeds in Bad Gastein aan wezig. CUP. De uitslag van de overgespeelde wedstrijd voor de Engelse cup BuryBurn ley luidde nul—een. TESTMATCH. In de vijfde en laatste testmatch tussen India en Niew-Zeeland had Nieuw-Zeeland aan het einde van de vierde dag 114 runs voor het verlies van een wicket gescoord in de tweede innings. In de eerste inings ging India all out voor 209 runs. HARDRIJDERS. De Italiaanse schaat- senrijdersbond heeft de rijders aangewezen die dit land bij de Olympische wedstrijden in Cortina zullen vertegenwoordigen. De Italiaanse kampioen Guido Caroli zal op drie van de vier afstanden starten: de 500, de 1500 en de 10.000 meter. Tot de ploeg behoren verder Guido Citterio, Carlo Calza, Enrico Musolino, Paolino Dimani en Remo Tomasi. ADVERTENTIE weg met de genezende WAT munhaPPT haakt isGOED Hedennacht 'omstreeks half vier is tus sen de stations Ede-Wageningen en Wolf- heze een goederenwagon van een goederen trein uit Amsterdam met bestemming Arnhem door het warmlopen en het breken van een as uit de rails gelopen, waardoor het treinverkeer Ede-Arnhem vice-versa enkele uren gestagneerd is geweest. Een der sporen werd vernield. Omstreeks half acht hedenmorgen was de andere lijn weer vrij en kon het sneltreinverkeer met enige vertraging over enkel spoor hervat worden. Voor het locale verkeer met Oos terbeek en Wolfheze werden bussen in gelast om de intact gebleven spoorlijn niet al te zeer te belasten. 37) Beide mannen onderzochten haar. Ze lag naast het bed, gekleed in een katoenen nachthemd. Haar gezicht was ontspannen en zag er vredig uit. De dekens waren te ruggeslagen alsof Lucy dit zélf had gedaan. De enige aanwijzing, dat er iets niet klopte, was dat het koord van de bel, dat met een speld aan het onderlaken was vastgemaakt geweest, Was losgerukt en op de vloer lag. Floyd merkte dit direct op. Wie heeft dat gedaan? vroeg hij met een rood gezicht van woede. Dat gebeurt wel meer, antwoordde de dokter rustig. Het is gevallen en toen ze die hartaanval voelde komen is ze het bed uit gestapt om de bel op te rapen. Daarbij is de speld natuurlijk losgerukt. U moet niet altijd aan moord denken! Floyd was echter nog steeds argwanend. Hij ging naar de hal, waar een angstige porfier heen en weer liep. Zou er gisteravond op één of andere manier iemand binnen zijn kunnen komen? De deuren worden 's avonds om tien uur op slot gedaan. Dan komt de nachtwa ker. Ze.ze is toch niet vermoord? Dat moeten we nog nagaan, ant woordde Floyd. Is er een onbezette kamer? Nummer elf. De patiënt ging gister middag laat weg. Kamer elf lag aan de andere zijde van de hal. Hij liep de kamer binnen. Het bed was afgehaald, het raam stond open. De por tier was hem gevolgd. Wie heeft hier gelegen? Het dochtertje van de Crowell's. Een paar dagen geleden werden haar amande len geknipt. Floyd onderzocht het raam. De brand trap liep er vlak langs. Hij gromde nog maals. Enkele treden vertoonden krassen. Haal de dokter eens, zei hij bijna op gewekt. De dokter was echter niet overtuigd. Iemand had via het raam binnen kunnen komen, dat wel. Dat bestreed hij niet. Lucy was echter niet vermoord. Ze kan bang gemaakt zijn, zei hij. Maar niemand heeft haar aangeraakt, Floyd. Je kunt dat gelo ven of niet. En de Crowell's? Weet u iets van hen af? Voor zo ver ik weet, is op hen niets aan te merken. Ik heb het meisje geope reerd. De dokter lichtte Joe Norton, Lucy's echtgenoot, in. Na een korte aarzeling belde hij ook Carol Spencer op. In de be ginne begreep ze het niet. Dood?, zei ze, Lucy? Maar gisteren was ze nog helemaal in orde! Ze ging goed vooruit! Ze is plotseling gestorven. Haar hart? Ja, ik geloof van wel. Ze heeft gepro beerd zonder hulp uit bed'te komen. Maar dat kan toch niet?, protesteerde Carol. Ik kan dat niet geloven! Ze legde de hoorn op de haak en vroeg zich af wat ze moest doen. Het was nog vroeg. Elinor en Greg waren nog niet op. Ze besloot tenslotte naar het ziekenhuis te gaan. Toen ze de hal binnenliep, zag ze dat Joe Norton op een bank zat. Hij hield zijn hoofd met de handen vast. Ze ging naast hem zitten en legde een hand op zijn knie. Ik vind het erg, Joe, héél erg. Hij keek op en blikte haar met rood omrande ogen aan. Ze zeggen dat het haar hart was, zei hij bitter. Maar haar hart was bést in orde. Zo proberen ze zich er uit te praten. Waar uit? -T- Ze hebben haar vermoord. Iemand heeft haar een verkeerde medicijn gegeven. Of misschien wist ze iets, dat ze niet mocht vertellen. Carol had Lucy niet gezien. Ze ver moedde dat men wel met de lijkschouwing bezig zou zijn. Ze voelde zichzelf nog steeds verward en om de spanning te verhogen zei Joe plotseling dat hij Lucy wilde zien. Het kostte Carol moeite hem hiervan te weer houden. Tenslotte was hij enigszins gekal meerd en uiteindelijk slaagde ze er in hem mee te krijgen naar Crestview. Hij ging in de keuken zitten en zei geen woord, terwijl een doodangstige Maggie enkele eieren voor hem bakte. Ze moest hem dwingen te eten. Toen Carol enige tijd later in de keu ken terugkwam, was hij verdwenen. Zó groot was haar eigen verbazing over het gebeurde, dat ze pas toen ze weer op haar eigen kamer was, zich begon af te vragen, hoe het toch gekomen kon zijn, dat ze Lucy op de vloer gevonden hadden. En dan: was het inderdaad haar hart wel geweest? De dokter vond het ook nog een puzzle. Het stond vast dat Lucy overleden was omdat haar hart er plotseling mee ophield. Maar het had helemaal niet mogen stop pen. Het was een gezond orgaan, even ge zond als Lucy altijd geweest was. Zou ze een schok hebben gehad? Een schok en angst? Hij wist het niet. Floyd lichtte hij in. Niets, zei hij alleen een lichte ont velling aan de elleboog. Die heeft ze op gelopen bij haar val. Verder niets, hele maal niets, zowel inwending als uitwendig. Misschien is zij wel de brandladder op en neer geklommen!, spotte Floyd. Maar zoekt u nog eens! Mistechien vergif. Daar is het laboratorium al mee be zig. Maar ik geloof dat niet. Het was niet alleen niet waarschijnlijk, maar zelfs onmogelijk. Het laboratorium rapporteerde dat Lucy een lichte zieken huismaaltijd genuttigd had. Ze moest kort na middernacht overleden zijn. Carol wist van dit alles niets af. Ze treurde om Lucy en ze was enigszins ont stemd, toen ze omstreeks elf uur Elinor in een taxi zag stappen die haar naar de club moest brengen. Frieda had haar ongetwij feld al verteld wat er met Lucy gebeurd was, maar ze móést en zou gaan! Ze zou wel onder een van de parasols gaan zitten, wat rondkijken en om zich heen de man nen verzamelen, die ze op dat moment wil de zien. Ondertussen zou ze enkele cock tails drinken en doen alsof ze nog nooit gehoord had dat er iemand overleden was. Het was niet normaal, zelfs niet voor Elinor. Carol overdacht nog eens wat Mar- cia verteld had over Elinors wagen en de brand, die op zo'n uitstekend moment was uitgebroken. Het was voor de eerste keer, dat ze begon te vermoeden dat haar zuster er iets mee te maken had. Neen, niet met I.ucy's dood, maar met wat er aan vooraf was gegaan. Ze móést hier zekerheid over krijgen! Het had geen zin in een soort luchtledig verder te gaan. Elinor was in de club en Greg sliep nog. Ze had haar handen dus vrij. Elinors kamer was reeds opgeruimd. Frieda was verdwenen en de potjes en fles sen op de toilettafel stonden in nette rijen. De opvallende kam, borstels en handspie gel, zonder welke Elinor nooit op reis ging, lagen op hun plaats. Haar juwelenkistje stond op een klein tafeltje naast het bed. Ze sloot de deur en liep naar de kast. Rekening houdende met het feit dat Eli nor slechts naar Crestview was gekomen voor het openbaar onderzoek, had ze een verbluffend uitgebreide garderobe meege nomen. Er waren bijvoorbeeld talrijke lange diner-robes. Op de plank prijkten, zorgvuldig op standaards geplaatst, talrijke hoeden en hoedjes, waaronder een kleine witte. Haar schoenen en pantoffels stonden op een speciale plank even boven de grond. Ze onderzocht ze zo nauwkeurig moge lijk, maar voelde zich daarbij enigszins schuldig. Plotseling schrok ze van Frieda. Het meisje kwam de kamer binnen, zag dat de kastdeur op een kier stond, sloot haar en ging weer weg. Carol, die ijlings achter een gordijn was gevlucht, had ze niet gezien. Pas toen Frieda weer enige tijd weg was, ging ze verder met haar on derzoek. Eén voor één onderzocht ze nauw keurig de jurken. Speciale aandacht be steedde ze aan de diner-robe, die Elinor gedragen had toen ze naar de Wards waren gegaan. Op die avond toch was de brand op de heuvel gesticht. Ze ontdekte echter niets verdachts. Ze was bijna klaar met haar nasporingen, toen ze achter de rij kleren een wollen kamerjas zag hangen. Ze had dit kledingstuk nog niet eerder ge zien. Het was op maat gemaakt, donker blauw, had twee zakken en een koord. Ze haalde het te voorschijn. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6