Sprookje in januari Oude getrouwen in de koopvaardij naast eendagsvliegen en speculanten Porcellana ruimt op Bedrijfsapostolaat H.H. Petrus en Paulus te Beverwijk De tweede „Liga"-film in „Rex" Kennemer Lantaarn De „Nieuwe Maas beloofde zo veel Porcellana J. J. M. van der Kroft in het zilver Ramen aan de Zeestraat volgens nieuw procédé Flezierig intermezzo van Hoogoventoernooi Velsen zag Roverssymfonie Old Clothes New ml MM| *\v: §PJ3 m m m w I* i j WOENSDAG 11 JANUARI 1956 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Agent van Middenstandsbank in IJmuiden Veel waardering voor bestuur van „Plan-West" Nieuwe vorm van zielszorg de eerste ter wereld Matanovic voetbalde en Fenny tafeltenniste Max de Haas komt niet De ofiderlinge strijd bij St, Thomas DRY CLEANING ONLY f>1 no mm yfe m IppfJ bii MÉBi m li I v-, itf MmnV Wit f?4< ONS LAND telt vele koopvaardijmaatschappijen die tientallen jaren of meer (tan een halve eeuw bestaan. Sommige zelfs langer; de Koninklijke Nederland- sche Stoomboot Maatschappij bijvoorbeeld hoopt op 1 oktober van dit jaar het honderdjarig bestaan te herdenken. Er zijn echter ook scheepvaartmaatschappijen geweest die kort na de oprichting hun schepenbezit moesten verkopen. Dit is onder andere de Hollandsche Alge- meene Atlantische Scheepvaart Maatschappij te Amsterdam overkomen. Deze rederij pi esenteerde zich vlak na de eerste wereldoorlog en beloofde een der grootste scheepvaartmaatschappijen te worden. We zien namelijk dat de rederij in 1919 de beschikking heeft over 18 schepen. Wat de namen betreft was de keus gevallen op die van Nederlandse binnenwateren en zeegaten, zo waren o.a. de „Biesboschde „Krammer", de „Marsdiep*' en de „Oosterschelde" schepen van bovengenoemde rederij die onder directie stond van de heren N. Haas en J. F. Spliethoff. In 1918 waren nog twee schepen gereed gekomen welke als de bouwnummers 489 en 490 bij de Werf Conrad in Haarlem op stapel waren gezet. Bij de tewaterlating kregen ze de namen „Nieuwe Maas" en de „Oude Maas". Eerstgenoemd schip is hier bij afgebeeld vlak na de aflevering gefoto grafeerd. Het was een flink vrachtschip van 3781 reg. ton bruto bij een lengte van 96.82 m, breedte 16,56 m en een holte van 7,34 m. Het bakdek was bijna 12 m lang, het brugdek 28,24 m en het kampanjedek 8,84 m. De machine van de firma Stork had een vermogen van 1600 pk. De „Oude Maas" was aanmerkelijk kleiner, namelijk 1323 ton. Dit was naar de toestand van 1919. Als we de vloot drie jaar later be kijken zien we dat slechts twee schepen zijn overgebleven: de „Nieuwe Maas" en de „Noordergat". Alle andere schepen waren verkocht en vonden elders emplooi. Het stoomschip „Oude Maas" kwam in de vaart onder Franse vlag, hoorde thuis in Duin kerken en was het eigendom van de Soc. Anon. Geracie d'Armement. Nieuwe naam: „Cap Blanc Nez" waaronder 't enige jaren heeft gevaren om later naar Estland te worden verkocht. De nieuwe rederij, The Tallinn Shipping Co. Ltd. verdoopte bet schip in „Mari". Wat er verder met dit schip, de vroegere „Oude Maas", gebeurd is, is niet bekend. Lang uitgehouden De „Nieuwe Maas" heeft het nog het langst bij de oorspronkelijke rederij uitge houden, maar toen tot volledige liquidatie werd overgegaan kwam het schip terecht bij de NV Hudig Pieters Algemeene Vrachtvaart Maatschappij te Rotterdam en werd verdoopt in „Berk" Er brak later een minder gunstige peri ode voor de koopvaardij aan. Aan het begin der dertiger jaren werden vele Nederlandse koopvaardijschepen naar het buitenland verkocht en ook voor de „Berk" betekende dit het einde, wat betreft de vaart onder Nederlandse vlag. In 1930 nam de Kohlen Import un Poseidon Schiffahrts A.G. te Koningsbergen de „Nieuwe Maas" over en bracht het schip als „Poseidon" onder Duitse vlag. Deze Duitse scheepvaartmaat schappij is tegenwoordig gevestigd in Ham burg en beschikt thans over 10 schepen, waaronder ook een „Poseidon". Dit is ech ter niet het schip, dat in 1918 gereed kwam bij de Werf Conrad in Haarlem, want deze „Poseidon", ex „Berk", ex „Nieuwe Maas" ADVERTENTIE Knipscheer tafelkleden Handgeweven rokken Engelse katoen, iets aparts Schemerlampen Kop en schotels Italiaans aardewerk enz. Sterk verlaagde prijzen Kunsthandel Kennemerlaan 55 Op 19 januari hoopt de heer J. J. M. van der Kroft, beheerder van het agent schap IJmuiden der Nederlandsche Mid denstandsbank zijn zilveren jubileum bij deze instelling te vieren. De jubilaris trad 25 jaar geleden op 19 januari in dienst van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V.; bijkantoor Haar lem, als jongste bediende op lSVsrjarige leeftijd. Hij heeft door inspanning en studie zich de kennis verworven, die nodig is om in het bankbedrijf promotie te maken. Hij behartigde de belangen van de Ne derlandsche Middenstandsbank op zoda nige wijze dat besloten werd hem met in gang van 1 december 1946 de opbouw van een bank-agentschap te IJmuiden toe te vertrouwen. De opbouw zal niet eenvoudig geweest zijn omdat er in het toenmalige IJmuiden reeds drie bijkantoren van andere bank instellingen waren gevestigd. De ijver en toewijding van de heer Van der Kroft hadden tot resultaat dat het agentschap thans uitstekend gefundeerd en goed rendabel is, zodat binnen afzien bare tijd wel zal worden besloten dit agentschap te verheffen tot een volledig bijkantoor der Nederlandsche Midden standsbank. De jubilaris bekleedt bovendien nog "nige functies in IJmuidens maatschappe lijk leven. Zijn optreden is gekenmerkt door rechtschapenheid en openhartigheid. In het gebouw van de stichting Sociaal Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 32 te IJmuiden, heeft 's middags een receptie plaats. is in de oorlog verloren gegaan. Eens was dit schip de trots van een flinke scheep vaartmaatschappij, die evenwel spoedig de vaart moest staken. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER Na drie uitstekend geslaagde feestavon den heeft het bestuur van de winkeliers vereniging „Plan West" te Beverwijk, dins dagmiddag in huize „Terpsichore" een druk bezochte receptie gehouden. Het gehele gemeentebestuur was tegen woordig en bij monde van de burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, zijn veel waar derende woorden tot het bestuur ge sproken, waarbij de burgemeester wees op de moed en de volharding van het bestuur, die in de beginjaren het heel slecht hebben gehad. De burgemeester hoopte dat de ac tiviteit zo zou toenemen, dat men over een paar jaar zou moeten spreken van „Plan Noor d-West". De heer W. Vessies voerde het woord namens de Beverwijkse Middenstands Cen trale en legde speciaal de nadruk op het goede voorbeeld van het bestuur, waardoor de verhouding tussen het bestuur van de Breestraat-Winkeliers en „Plan-West" veel beter is geworden. Van vele verenigingen waren bloemen gezonden als blijk van erkentelijkheid. De voorzitter, de heer Jac. Tabak, bedankte namens het bestuur voor de goede wensen die geuit waren. tl Slechts zeer weinigen in Beverwijk hebben van nabij gadegeslagen hoe perceel Zeestraat 92 van nette middenstandswoning is omgetoverd tot Bedrijfsapostolaat, betrokken bij het bisdom Haarlem. De hoofdaalmoezenier C. F. A. Geraets, die de leiding van het Dekenaat Beverwijk heeft, vertelde ons, hoe sinds de vestiging van het bedrijf der Hoogovens ten noorden van het Noordzeekanaal, grote veranderingen gaande zijn, waarbij de plaatsen Beverwijk, Heemskerk en Velsen ten nauwste betrokken zijn. Deze hoofd industrie trekt vele nevenbedrijven aan en de arbeiders die daar werken komen vaak uit geheel andere gewesten en gaan zich meestal metterwoon hier vestigen. Deze mensen worden voor een groot deel losgemaakt uit de binding van een ver trouwd milieu, vaak het platteland, en huizen dan meestal in étagewoningen, in een groeiende stad, zonder contacten en zonder ervaring. De bittere ervaring, 'op gedaan vooral bij de migratie van Brabantse arbeidskrachten naar Rotterdam-Zuid, heeft geleerd, dat deze overgang gevolgd wordt door een ernstige, godsdienstige crisis. Het geloofsleven, eerst zonder problemen, wordt in het nieuwe arbeids- en woonmilieu onmiddellijk op de zwaarste proef gesteld. Het gevolg is een verlies van zekerheden, een snel afglijden naar een zeker nihilisme, aldus de heer Geraets Men kwam dan ook voor de vraag te staan of de parochie deze mensen moet op vangen en hen een nieuwe gemeenschap aanbieden. De omstandigheden zijn grondig veranderd. Niet alleen de verschuiving van de mensen, maar bovendien het ontstaan van andere gemeenschappen, fabrieken, ate liers, openbare diensten, waarvan men deel gaat uitmaken, maakt dat de band met de parochie verzwakt. Dit alles is voor de bis schop van Haarlem aanleiding geweest om naast de parochies een geheel nieuwe vorm van zielszorg in het leven te roepen: het Bedrijfsapostolaat, dat de Kerk wil bren gen in het bedrijfsleven, aldus de aalmoe zenier. Hierbij is thans vooral het oog ge richt op het jonge industriegebied van de IJmond, waar een groot deel van het per soneel katholiek is, aldus de heer Geraets. Een ramp, zoals in Rotterdam over de Bra banders is gekomen, waarvan het gros alle binding met de kerk verliezen zou, mag zich hier niet herhalen, meent men. Het eerste diocees ter wereld voor bedrijfszielszorg. Het bisdom Haarlem is het eerste diocees ter wereld, dat een georganiseerde bedrijfs- zielzorg kent. Dit kreeg in 1954 haar ker kelijke bekrachtiging, nadat reeds in 1948 in Rotterdam en later in Amsterdam met dit werk was begonnen. Het bedrijfsapostolaat in het gebied van de IJmond staat onder patronaat van de H. H. Petrus en Paulus. Hier werken thans samen aalmoezenier Geraets, de aalmoeze niers J. P. Boekei en J. Th. Hoogervorst. Men was reeds bescheiden begonnen in het St. Josephrustoord in de Peperstraat te Be verwijk, doch de activiteit maakte een betere behuizing nodig, vooral nadat de werkgroep voor de IJmond als stichting rechtspersoonlijkheid had gekregen. Na een opsomming van de leden van het stichtingsbestuur, waarin ook zitting heb ben personen welke in dienst zijn van de verschillende grote bedrijven in de omtrek, vertelde de heer Geraets hoe door een aan tal mensen veel vrije tijd was opgeofferd om het woonhuis aan de Zeestraat om te toveren in een passend gebouw, wat uit stekend is geslaagd. In het gebouw is met toestemming van de bisschop ook een kapel gebouwd, werd een tabernakel aangebracht, een godslamp, canonborden, banken enz. enz. Henk Beekman maakte glas-in- lood-ramen. In de kapel, en ook op andere plaatsen, heeft men versiering aangebracht in de vorm van glas-in-lood-ramen, volgens een nieuw procédé. De heer H. Beekman uit Beverwijk heeft jarenlang geëxperimen teerd om ramen te maken waarin men niet afhankelijk is van het lood. Kan men van de fabrieken elke soort gekleurd glas be trekken, het is niet mogelijk dit materiaal te kopen met meer dan één kleur. Dit nu is de heer Beekman gelukt. Eik glas heeft „kleurverloop", wat sinds het jaar 1200 niet meer is voorgekomen, volgens de heer Beekman. Dit zijn dan ook zeker de eerste glazen in Europa die zo gemaakt zijn, aldus de uitvinder. De tableaus in de kapel zijn aangepast aan deze streek. Naast de Chris tusfiguur zijn de figuren van Petrus en Paulus aangebracht met daaromheen sym bolen van bepaalde bedrijven: niet alleen ijzeren geraamten, doch ook spoorwagens (Beijnes) en hout (papierfabriek). Het grootste raam stelt voor de wonder baarlijke broodvermenigvuldiging, Chris tus, temidden van enige industrie-arbeiders en het geheel is geïnspireerd op het woord van Christus: „Geeft Gij hen te eten". Ten- si otte_ zij vermeld dat over de woorden „El Ombü" (in de schaduw) een bord is ge plaatst waarop twee vissen, voorstellende Petrus met het zwaard en Paulus met de sleutel, met in het midden een kruis. Zon dagmiddag van 14.3016.30 uur is er re ceptie voor alle belangstellenden en gele genheid het nieuwe huis te bezichtigen. Aangezien de boog niet gespannen kan blijven, lieten de Hoogoven-tournooi-scha- kers gisteravond ook eens de strakke ge laatsspieren uit de plooi komen en ver maakten zij zich, met hun gastvrije pleeg ouders, op uitbundige wijze. De balzaal van het Kennemer Theater was herschapen in een fancy fair, waarop zelfs wat prijsjes gewonnen konden wor den. Vooral het voetbalspel, dat evenals het schaken internationaal is, mocht zich in een uitgebreide belangstelling verheu gen. De Joegoslaven leefden zich geheel uit in deze edele sport en zelfs Matanovic scheen zijn nederlaag tegen de jeugdige Roessel te zijn vergeten en won onder groot gejuich op het arme voetbalveldje, dat maar ternauwernood intact wilde blij ven, in een felle strijd tegen Duitsland. De kleine Nada Bacic, die haar landge noot had zien verliezen tegen grootmeester Roessel, liep met een kwasi-mistroostig gezicht rond, hetgeen de jeugdige Neder lander uiteraard op zijn beurt weer dwars zat! Ook de tafeltennis-sport en „vier in de zak" werd met de nodige energie bedreven en zelfs mevrouw Fenny Heemskerk deed hieraan dapper mee, alsof ze niet zo pas een wedstrijd van dertien uren tegen me vrouw Roodzant had gewonnen. Met de buks bleek ze al even handig te kunnen omgaan als met het schaakspel, „roos" voor, „roos" nè! Natuurlijk ontbrak ook het kienspel niet en had iedereen veel plezier. Een der hoogtepunten van de avond was wel de „voetbal"-wedstrijd tussen Fries land en de „rest van Europa", die de Frie zen overtuigend wonnen met 6-3, 9-3, maar dat kwam natuurlijk omdat Pilnik nog niet meedeed. Toen het feest in volle gang kwam, was het nachtelijk uur niet ver meer. Vandaag doen ze allemaal weer ernstig, die schakers, dus gisteravond mochten ze best eens pret hebben. ff De Filmliga „Velsen" is het nieuwe jaar en haar tweede optreden in het openbaar ingegaan onder de beste voortekenen: on danks de dikke sneeuwlaag was „Rex" gisteravond flink bezet met een publiek, dat Féher's „Roverssymfonie" naar waar de heeft weten te schatten. Dit muzikale sprookje, dat alle tijden weet te weerstaan en de essentie van de cinematografie weer eens plaatst in de verdo vende orgie van cellu loid, is tegelijk met „Re gen" van Joris Ivens en „De ballade van den hoogen hoed" van Man- nus Franken ingeleid door Hans Bolleman en uit zijn korte toelichting bleek het juiste begrip voor deze drie kostelijke klassici der filmkunst. „Regen" een uitermate fijnzinnige beel denreeks van de regen in de grote stad, waaraan wellicht al te zeer een scenario ontbreekt maar dat toch de artistieke visie van de cameraman als duidelijkste stem pel draagt en de beroemde „ballade", het critisch ingestelde, soms zelfs lichtelijk cynische brokje humor, dat de „verschij ningsvormen" van de hoge zije in het menselijk bestaan nagaat en daarbij dank baar de tegenstellingen van de menselijke zwakheden registreert beide haast ideale compagnons van de „Roverssymfonie". Dit in wezen simpele, zo niet haast kin derlijke historietje van een Italiaanse ro versbende, die om de schat van een potten de somnambule te verschalken een oude mechanische piano tracht te stelen, is door Frédérique Féher met fijne en ironische penseelstreekjes neergezet. Hij had maar zo weinig middelen nodig, om er „film" van te maken: een Italiaans bergdorpje met een aantal breedvoerige inwoners, een drietal rondtrekkende kunstenaars met hun attributen en dieren en daarvan vooral het kind. Hiermee én met de muziek, want deze is uitermate voornaam in dit verhaal weefde hij zijn verdichtsel. De kous met geld wordt gestolen en verstopt in de piano van de straatartiesten, op wie steeds sterker de verdenking van de euveldaad gaat rusten. Om de piano, die door het kind, de ezel en de hond onbewust, hoewel met kracht wordt bewaakt, in handen te krijgen, brengen de snoodaards onder aan voering van de herbergier („De zwarte duivel", zo heet dat in deze door Féher met opzet gekozen stuiversromantiek) vijf an dere piano's in het vuur teneinde de echte met de valse te verwisselen. Dat wordt een heel gedoe in het Italiaanse hooggebergte en tenslotte komt alles terecht: het rijdende rovershol wordt door het kind en zijn be schermengel uit de bergen (bestonden er nog maar zulke kerstmannetjes) in triomf teruggebracht en het geld maakt de juiste gelukkig. De bekoring van dit duizenden malen vertoonde en bewonderde produkt der avant-garde ligt niet in dat verhaal, maar in de sfeer, waarmee het geschilderd werd in de twee dunne mannetjes, die met hun vreemde muziekinstrumenten als een huppelend motiefje door de film dwalen, in het vernuftige spel met de camera, dat Féher zich telkens weer veroorlooft én in het jongetje. Het jongetje is eigenlijk de enige echte mens in het hele verhaal, de anderen zijn maar droombeelden en de sentimenten van het kind zijn zo echt als ze maar zijn kunnen; die van de anderen liggen net op de grens van fictie en reali teit. Eigenlijk is de hele Roverssymfonie dan ook te beschouwen als een kinderlijke droom van dit artistenjoch, dat een schat De voor hedenavond aangekondigde bij eenkomst van het Castricurnse Instituut voor Arbeidersontwikkeling in hotel „De Rustende Jager", waar de cineast, de heer Max de Haas zou komen spreken over het onderwerp „Hoe maak ik een film en wat zie ik er in", kan geen doorgang vinden, omdat de cineast dezelfde avond moet op treden voor de Belgische televisie. De Castricurnse damclub St. Thomas heeft maandagavond in hötel Sport-Duin- zicht haar onderlinge wedstrijden voort gezet. De uitslagen zijn als volgt. Afdeling 1: P. Ruiter-P. Rietveld 2-0: Joh. van Velsen-G. Sprenkeling 2-0. Af deling 2: Th. Graas-P. v. d. Himst 2-0; R. Stet-L. de Ridder 2-0: S. Groentjes- C. Ory 0-2. Afdeling 3: P. de Vries-J. van Lier 2-0; Fl. Zonneveld-N. Kroone 2-0. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 verovert langs de grillige kronkelwegen der kinderlijke fantasie, maar Féher, die zowel voor de regie, de muziek, het scena rio als de camera zorgde (en telkens weer perfect, met een feilloos gevoel voor het detail) hief haar naar de grootmenselijke werkelijkheid, zonder de verbeelding te kort te doen. Penningmeester G. Boersma kon voor de pauze het verblijdende geluid laten ho ren, dat de liga „vol" loopt en dat er wel licht al binnenkort geen introductie meer kan worden toegestaan, omdat het theater met de leden alleen al vol komt. J. F. Instuiven in „Noord" De NVV-bestuurders in Vel- sen-Noord hebben daar een appetijtelijke instuif op poten gezet, maar er gingen alweer zes lang weken voorbij, waar in er niets was in te stuiven. Met vreugde annonceren zjj dan ook, dat morgenavond de twaalfde in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de v. Die penstraat een mooie bijeen komst te gebeuren staat: over Albert Schweitzer, de eenzame blanke van Lambarene, die daar voluit méns is. Joop van der Glas, de jeugd leider, rekent op een vol huis, want „de witte dokter in don ker Afrika" verdient deze aan dacht van de jeugd ten volle als voorbeeld alleen al, maar ook als studieobject. Muzikale trekvogel Al die onze vrind en mu- sijckvoorlichter A. J. van der Weijden kennen en het zul len er voorwaar niet vele zijn, die hem nimmer hebben zien rondhuppelen over het Vel- sense ondermaanse zal het Maandagavond kreeg Velsen een van die onverwachte, onver- getelijk-stille avonden voorgeschoteld, waarin een enkele wan delaar en een vporzichtig tastende autokoplamp het sprookje van een dik-besuikerde winteravond zagen opengaan: de stilte van de wereld na een ruiselend grapje van vrouw Holle, die de bedden opmaakte en de aarde beneden bereid vond het ver gankelijke feestpakje aan te trekken tot de zon en de dooi het veranderen in slobber-confectie. Dat is altijd weer jammer, want zó is het al zo lastig, hoe mooi het ook kan zijn in een stille avond als die van maandag. Ge zult wellicht oók even de moeite genomen hebben langs Beeckesteijn te wande len en de Waterlandweg in zijn volmaaktheid zijn gaan zien en daar zijt ge een paar genietende automobilisten te gengekomen, die de gedachte aan de komende glijpartijen even van zich afzetten en met hun lampen de blanke poor ten der binnenwegen tot grotten en kastelen omtover den. Maar dinsdagmorgen raakte de aardigheid er rap af, al hadden de kinderen het liefst gezien, dat de huizen tot aan het dakraam dichtgesneeuwd geraakt waren, opdat meneer Spanjaard met de schoolbus ze per ladder had moeten ver lossen. Edoch, de bakker en de melkboer, de post en de sein- wachter kregen er gauw ge noeg van; zulk een barre sneeuwjacht is niet bevorder lijk voor het humeur dergenen, die er in moeten lopen werken. Huisvrouwelijk en -manne lijk IJmuiden zou er heel wat aan kunnen verhelpen, door de trottoirs sneeuwvrij te maken (hetgeen verplicht is, weet u?), al was dat gisteren in het felst van de sneeuwstorm de be kende boter aan de galg ge smeerd. En vandaag.... bah! Wie gedacht mocht hebben, dat met het nieuwe jaar én de sneeuw de mensheid wat milder mocht zijn gestemd, moet even luisteren naar het verhaaltje van het zesjarig jongetje en zijn hond een dartele hond, die in de sneeuw een kostelijk speelveld vond en met dwaze hoge sprongen door de watten danste, tot de tong hem op de tenen was gezakt. Een onverstandige bromfiet ser ging die spelende hond op jagen en de hond raakte bui ten zichzelf van woede, toen de brommer telkens weer met zijn loeiend knetterding op hem inreed. Het jongetje op- laatst huilen. En de man geheel voldaan naar huis. Het kind, aldus vertelde mij de moeder, heeft vervolgens thuis een hele poos op de divan zitten snikken, zeggende, uit het verbijsterde gemoed van een zesjarige: „O mam, nu komt er vast toch oorlog, als de mensen zó naar doen...." Wat grote mensen toch soms een schade kunnen aanrichten bij zesjarigen door alleen maar dom te zijn Sneeuwballen De sneeuw ging gisteren ons wereldje al een beetje beheer sen, zeer ten gerieve van de jongelingschap, die een pracht kans kreeg vreedzame bom bardementen uit te voeren en lieve meisjes in te zepen. Met alle enthousiasme zijn deze projecten ten uitvoer gelegd, overigens. Aan de IJmuidense Bloem- straat stond een patate-frites- bakkerij wijd open zogezegd te vragen om een plagerij sneeuwballetje tussen de sis sende piepertjes. Hetgeen dan ook prompt ge beurde tot grote en begrijpe lijke ontstemming van de Bloemstraatse aardappelfri- tuurder, die zijn handel onder de sneeuw zag bedelven. Maar die koude sneeuw kwam ook op een gloeilamp terecht en de gloeilamp knap te, zodat de glassplinters bo vendien nog eens knisperend over de voorraad regenden. Onvertéérbaar, die patates. Foei, moogt gij nu luidkeels roepen, maar wacht even. Deze kleine booswichten bleken na melijk het IJmuidense hart te rechter plaats mee te dragen en zij betaalden tezaam de schade. Zo hóórt dat ook, al gebeurt het helaas meer niet dan wel. >1$! v i th m 'i-'1 - -x s- s (voor hem) verheugen en (voor hen) verdrieten, dat de trek kersstaf dees mens andermaal op de rug knuppelt Van der Weijden gaat gedurende zeven weekskes, naar hij mij schreef, de wereld in. Hetgeen niets bijzonders is voor deze oud- IJmuidenaar, die reeds vele malen in opdracht van een een deel der Nederlandse gra fische industrie, aan wie hij zijn boterham ontleent, de wijde wereld in vloog, treinde en zelfs kameelde. Dit keer is het een bezoek aan Cheopsen, sfinxen en Tut- mosessen, waaronder het be kende meubilair van de Egyp tische oudheid verstaan moet worden en waarover ik dus niet zo oneerbiedig mag doen. Overheid en UNESCO wil len namelijk graag van mijn musijckman weten, hoe het met de drukkers in de buurten van de Khartumse stuwen en de Blauwe Nijlboorden is ge steld, waarna hij wil door wandelen naar Addis Abbeba. Even terug over de Libanon om de heer P. Lieftinck de vijf te geven en dan fluks via Cyprus weer aan het werk in Holland. En nu moet meneer van der Weijden met de Cornet naar huis, heeft hij mij ingefluis terd, maar niemand wil hem een ongevalsverzekering slui ten. Misschien, omdat hij vrijdag de dertiende van wiek gaat? Maar zo kinderachtig zijn zij niet meer, dacht ik dat is gewéést vergeten tijd, uit de dagen, dat de Spin nog vloog. Ik moge hem namens u al len een voorspoedig reisje toe wensen tot einde februari. Wij zullen in die tussentijd wel wérken. Boomtourist uit dierentuin Dank zij Koos de Goede uit de Gulikerstraat, voor welke 11- jarige jongeling ik bij deze mijn ruitjespet eerbiedig licht, is poes weer terug in zijn mandje. Poes was voor een agressieve blaffer uit gegalop peerd op de hoek van de Hout manstraat en de J. P. Coen, en nam tenslotte de snel-lift naar de top van een der bomen, waar het benauwde balletje met een dikke staart bleef zit ten. Nu is in de poesenfilo sofie blijkbaar „de weg te rug" een nog niet ontdekt ge bied van het wijsgerig den ken en ook deze vluchteling bleef dus klaaglijk in de top zitten. Tot Koos Zaterdag avond het ijle stemmetje uit de wolken hoorde. Koos heeft daar Zondagnacht niet van kunnen slapen en sloop Zon dagmorgen weer naar de boom, waar hij aan de be klimming begon: met de keu kentrap, naar meneer Zwem mer uit het Moerbergplant soen mij als ooggetuige ver zekert. Steeds hoger is Koos geste gen, tot hij op het punt be landde, waar poes haar hele levensleed zat uit te miauwen, maar daar was het nog niet zomaar koek en ei tussen poes en Koos, want de emi- grant-naar-doorluchiger-sfe- ren dacht bepaald, dat Koos haar voor de honden wilde werpen en onder het aan zwellend toeschouwerschap van de ben'edenstaanden heeft Koos tenslotte poes toch gevat en beneden gebracht. Met meneer Zwemmer zeg ik: „Bravo Koos, dierenbescher ming heeft in jou een goede vertegenwoordiger! LAMPENIER

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7