THANS VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING Financiële beschouwingen in de Eerste Kamer Gezinsvoogdij - gezinshulp Agenda voor Haarlem Kwart eeuw heilzaam werk voor het gestoorde kind Mysterieuze fosforvergiftiging stelt politie voor raadsels Doeltreffender controle op besteding der rijksuitgaven bepleit Wonderpiltegen ongeneeslijke nier ziekte veroorzaakte overlijden Vijftig jaar kinderwetten Paedologisch Instituut gaat jubileren Vrolijke keuken'' therapie Geldgebrek Hebt u vandaag Davitamon 10 Verheugend nieuws voor de huisvrouzv De hele winter gezond en fit Auto na botsing in kanaal; inzittende dame verdronken Edelsmid gehuldigd REGENJASSEN v a. ƒ10 Wie is mevrouw Woudenberg? Amsterdamse muziekprijs voor Oscar van Hemel Koersdaling in New York Hoge Raad herdacht prof. Losecaat Vermeer Prijzen Kunstenaarsverzet Jac. Bot overleden WOENSDAG 11 JANUARI 1956 (Van een verslaggever) De zorg voor het lichamelijk welzijn van de jeugd is ten naastebij perfect. Reeds lang voor de geboorte staat de jonge we reldburger onder strenge medische controle Als hij zijn entrée op de wereld maakt, staat de ganse wetenschap klaar om hem door het moeilijke eerste levensjaar heen te helpen. Zo gelukt het zelfs, zwakke, ziekelijke of erfelijk-belaste zuigelingen te behouden, die vroeger ten dode opge schreven waren en er volwaardige mensen van te maken. De zorg voor de geestelijke volksgezond heid, en die voor het gestoorde kind in het bizonder, was gedurende lange tijd nog niet zo ver gevorderd. Kinderen die met een geestelijke afwijking ter wereld komen of die verwerven, zijn veelal aangewezen op een gesticht of op een BLO-school. Zijn zij uitgesproken zwakzinnig, imbeciel of debiel, dan lukt het niet, hen in de nor male maatschappelijke verhoudingen in te passen. Er zijn echter ook kinderen met kleine afwijkingen de zogenaamde „par tiële defecten" die wel te corrigeren vallen, mits men vroegtijdig en doeltref fend ingrijpt. Maar juist daaraan heeft in het verleden dikwijls veel ontbroken. Stotteraars en stamelaars, kinderen met lees- of rekenmoeilijkheden, aggressieve neigingen en allerlei neurosen werden en worden ook nu nog naar BLO- scholen verwezen. Daar werden door gaans wel verbeteringen bewerkstelligd, maar dikwijls ook bleef het sukkelen. Selectie naar de aard van de afwijking kon op zulke scholen immers niet plaats vinden, om van individueel wetenschap pelijk onderzoek der leerlingen maar te zwijgen. Tot een algehele „genezing" van zulke defecten kwam het op deze manier dan ook zelden. Zo was de toestand tot een jaar of dertig geleden. Men beschikte nog niet over een uitgedokterd wetenschappelijk systeem voor de behandeling der ,,partieel- tjes" en de kinderpsychologie zelf stond eigenlijk nog in de kleuterschoenen. Toen, in mei 1927, kwam er verandering in de situatie. Prof. dr. J. Waterink, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, gaf er de stoot toe met de stichting van een „Laborato rium voor Toegepaste Kinderpsychologie": weidse titel voor het tweekamer-complex aan het Amsterdamse Valeriusplein, dat de zetel van deze instelling werd. Maar hoe dan ook, het werk was begonnen en het zou spoedig vruchten dragen. Een middag per week hield de hoogleraar spreekuur voor kinderen met lichte geeste lijke afwijkingen. Bijgestaan door zijn as sistente mej. Van Dijk dochter van de minister van Defensie in het vierde en vijfde kabinet-Colijn deed hij er vier jaar lang ervaringen op omtrent allerlei neurosen en spanningen in de kinderziel. Al spoedig kwam hij tot de conclusie dat een doeltreffende behandeling van die defecten alleen kon geschieden in een speciale kliniek, waar de jonge patiënten voortdurend gecontroleerd konden worden. Het duurde echter tot 1931 voor die in stelling een feit werd. Op 15 januari van dat jaar dus precies een kwart eeuw geleden werd in hetzelfde gebouw aan het Valeriusplein het Paedologisch In- stiuut geopend, waar de opgedane ervarin- ADVERTENTIE ÉÉTipr^THrt gen in de praktijk gebracht zouden wor den. Prof. Waterink, die zelf de leiding van lab en instituut op zich nam, liet er een grote speelkamer inrichten, waar de ge stoorde of neurotische kinderen in het onderzoek-stadium naar hartelust mochten ravotten en zich uitleven. Er was een grote zandbak, een poppenhuis en een soort van „vrolijke keuken", waar de kin deren met ballen of pijlen op poppen mochten gooien. Ze konden er knoeien met klei en water, tekenen of rommel maken zoveel ze willen en nog veel meer balda- zoveel ze wilden. Eigenlijk mocht alles in dit kinder-paradijs, behalve het gebouw in brand steken en professor Waterinks klantjes hebben het er vaak meer dan bont gemaakt. Maar uit hun voorkeur voor een bepaald spel en hun gedrag daarbij putten de hoogleraar en zijn as sistenten waardevolle aanwijzingen om trent de aard van de afwijking, waaraan die patiëntjes leden. Een hevig geremd meisje van zeven jaar, dat hier getest werd, tekende bijvoorbeeld telkens weer een vrou wenfiguur, die zij vervolgens verwoed doorkraste en in kleine snippers scheurde. De conclusie lag voor de hand dat het kind op deze wijze haar haat jegens een bepaalde vrouw afrea geerde en na lang ondervragen gaf zij tenslotte toe, doodsbang te zijn voor haar tyrannieke onderwijzeres. Het kind werd op een andere school gedaan en na een paar weken was zij radicaal van haar remmingen af. Niet altijd is de remedie zo simpel, maar in de loop der jaren hebben prof. Waterink en andere psychologen met behulp van hun waarnemingen voor allerlei afwijkingen en storingen therapieën kunnen opbouwen, die dikwijls verrassende resultaten opleveren. Ook nu nog is de speelkamer het middel punt van de diagnostiek en sinds het In stituut 25 jaar geleden zijn werkzaamhe den begon (toen nog onder auspiciën van de Vereniging voor Geesteszwakke Kinde ren, maar sinds 1940 zelfstandig) heeft hel ettelijke honderden patiëntjes behandeld en als volwaardige kinderen weer kunnen ontslaan. Velen van deze waren daarna in staat, normaal onderwijs te volgen en zich op de duur een redelijk bestaan te ver schaffen; enkele zijn zelfs tot leidende maatschappelijke functies opgeklommen. De duur van een behandeling in het In stituut varieert, al naar de ernst van een geval, van enkele maanden tot een jaar of langer. Het aantal interne patiënten be draagt gemiddeld zeventig en de enige re den, dat men niet meer kinderen kan hel pen, zo vertelde prof. Waterink ons, is het chronisch gebrek aan geldmiddelen. „Behal ve de kosten voor verpleging en behande ling van Justitie-klantjes, Voogdijkinderen e.d. krijgt het Instituut namelijk geen over heidssteun en we hebben dan ook vooral kort na de oorlog zeer moeilijke tijden gekend. In' de jaren vijftig moesten wij zelfs tot honderd kinderen tegelijk opne men om niet failliet te gaan, hoewel ons nieuwe gebouw aan de Vossiusstraat in 1933 overgenomen van de Blindenbond er eigenlijk maar zeventig kon herbergen. Wat er toen van het personeel, de groeps leidsters en het wetenschappelijke kader geëist is, grenst aan het ongeloofijke, maar we hebben het geklaard. Nu we die moeilijke tijd te boven zijn, is er eigenlijk nog maar een wens: een nieuw gebouw. Want ook bij de huidige normale bezetting zijn de slaap- en recreatiezalen overbe last, om van de eigen interne BLO-school, waar men zes lokalen voor twaalf klassen gebruiken moet, nog maar te zwijgen. Afgezien van deze wensen, die voors hands nog wel vrome wensen zullen blij ven, is prof. Waterink meer dan tevreden over de groei van zijn laboratorium en in stituut, dat het eerste van zijn soort in West-Europa was en ten voorbeeld gestaan heeft voor tientallen dergelijke instellin gen in binnen- en buitenland. En nog da gelijks komen psychologen en paedologen, uit Egypte, Zuid-Afrika en zelfs Amerika aan de Vossiusstraat hun licht opsteken bij de hoogleraar-directeur en zijn assistenten thans vier in getal. Wel een bewijs dal het „P.I." ook na 25 jaar nog geldt als P,.r. ""'-inrichting. ADVERTENTIE Amsterdam, 11 januari. Dezer dagen werd door de N.V. Philips Roxane te Amsterdam een nieuwe verpakking van de bekende Ac- tifral-10 vitaminen in de handel ge bracht. Voortaan is ACTIFRAL-10 ook verkrijgbaar in fla cons met 150 dragées (prijs f3.75). Dit betekent een flinke besparing (vooral voor gezinnen) als u bedenkt, dat 100 dra gées Actifral-10 2.90 kosten. Voor velen zal deze nieuwe verpakking Actifral-10 (150 dragées) een uitkomst betekenen. Het nut van één dragée Actifral-10 per dag behoeven wij nauwelijks meer te onderstrepen. Zoals men weet gaan vele vitaminen verloren door koken, bakken en braden. Tekorten aan vitaminen ver lagen het weerstandsvermogen en kun nen de oorzaak zijn van allerlei verve lende verschijnselen. Let U er wel op: Vraag voortaan naar de nieuwe ver pakking Actifral-10 van Philips-Roxane. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren algemene financiële beschouwingen over de rijksbe groting 1956 gehouden. Sombere geluiden liet prof. Molenaar (V.V.D.) horen, die waarschuwde tegen inflatoire tendenzen. Een mistroostige beschouwing hield prof. H e 11 e m a (A.R.), die bij het opmaken van de balans maar bitter weinig resultaat kon bespeuren van alle tijd en moeite, besteed door de op een doeltreffend financieel be heer in de jongste vier jaar aangestuurd hebbende volksvertegenwoordigers. Voor minister Van de Kieft was het evenmin prettig naar zijn partijgenoot mr. I n 't V e ld (P.v.d.A.) te luisteren. Deze, geplaatst voor de hem kennelijk wel heel zwaar ge vallen taak als financiële specialist op te treden, nu zijn vroegere fractiegenoot Van Tilburg het lidmaatschap van de Eerste Kamer voor de functie van gouverneur van Suriname heeft verwisseld, gaf ook al geen opwekkende klanken ten beste, toen hij de regering verweet haar kruit, bij een even tuele omslag in de conjunctuur zozeer no dig, reeds verschoten te hebben. Welke wapens heeft de minister nog in zijn arse naal om een toch altijd mogelijke terugslag in de conjunctuur met kracht te lijf te gaan? vroeg deze senator, zij het niet uit „angstpsychose", na eerst nog te hebben aangekondigd, dat de fractie van de P. v. d. A. zich met grote kracht zal verzetten tegen verlaging van de uitgaven ingeval van een depressie. Dit aangezien de prak tijk ons eertijds al geleerd heeft, dat men op die manier steeds dieper in de put komt. De heer G e u g j e s (C.P.N.) zong het liedje van verlangen naar een nieuwe loonronde. Mr. I n 't V e 1 d kwam er tenslotte ook toe op te merken, dat als men de arbeiders De 62-jarige mevrouw J. H. Oudbier- Roosenboom uit Loenen (G.) is door ver drinking om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij was gezeten, na een botsing door de gladheid van de weg in het Apel- doorns-Dierens kanaal was gegleden. De auto werd bestuurd door D. K. uit Loenen, die op een kruispunt in botsing kwam met een auto, bestuurd door A. V. G. uit Apeldoorn. De auto van K. werd in de flank geramd, draaide rond en gleed ach teruit het kanaal in. De heer K. wist een portier te openen en kon door omstanders met een stok op het droge worden ge trokken. Het stoffelijk overschot van me vrouw Oudbier is later door de politie ge borgen. In de aula van het Stedelijk Museum in de hoofdstad is dinsdag de Amsterdamse metaaldrijver en emailleur J. Eisenloeffel ter ere van zijn tachtigste verjaardag door vrienden gehuldigd. De heer W. F. Gouwe, oud-directeur van het Instituut voor Nij verheidskunst, gewaagde in zijn toespraak van de pioniersarbeid van de jarige voor wat tegenwoordig industriële vormgeving heet.. Het rijk heeft van de heer Eisenloeffel ter ere van zijn verjaardag een klok aan gekocht, die in 1924 was vervaardigd. ADVERTENTIE Wegens grote voorraden SPECIALE AANBIEDING GABARDINE JASSEN halve prijzen Op alle courante goederen 10%. KORTING Gen. Cronjéstr. 40-44 Haarlem-Noord. Tel. 15438 tf Op zaterdag 31 december geraakte de 63-jarige mevrouw E. J. A. A. van K.-A., gewoond hebbende aan de Koningin Wil- helminalaan te Voorburg, in bewusteloze toestand. Mevrouw Van K. was al geruime lijdende aan een ongeneeslijke nierziekte. De onmiddellijk ontboden arts liet de patiënte naar het ziekenhuis Bro- novo overbrengen, waar zij weldra over leed. Haar echtgenoot heeft de politie meegedeeld, dat zijn vrouw hem verteld had op 29 december bezoek te hebben ge had van een haar onbekende vrouw die zich had voorgesteld als mevrouw Wou denberg, wonende aan de Helmersstraat te Amsterdam. Deze vrouw vertelde mevrouw Van K. dat zij een kennis was van haar in de hoofdstad wonende zwager en lang aan een nierziekte te hebben geleden. Zij had toen van iemand een pil gekregen en na deze te hebben ingenomen, was zij volko men van haar kwaal genezen. Zij had nu ook voor mevrouw Van K. een dergelijke pil meegebracht. Als mevrouw Van K. de ze pil innam, moest zij vijf uur vasten voordat zij weer voedsel tot zich nam. In goed vertrouwen nam mevrouw Van K. de pil in. 's Avonds gebruikte zij met haar man het middagmaal, maar een paar uur later voelde zij zich erg ziek worden. Zaterdag werd zij bewusteloos. Het ver haal van de Amsterdamse bezoekster heeft mevrouw Van K. ook nog aan een vrien din gedaan. Na haar overlijden werd het lijk in be slag genomen voor sectie, welke verricht werd door dr. J. M. Bakker en namens de justitie door dr. J. Zeldenrust. Het resul taat was, dat bü het chemisch onderzoek in haar lichaam fosfor werd aangetroffen, die de doodsoorzaak bleek te zijn geweest. De Amsterdamse politie verhoorde daar- Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben het in opdracht van het ge meentebestuur door Oscar van Hemel ge componeerde „koorwerk van nationaal ka rakter, dat de onderdrukking, het verzet en de bevrijding tot thema heeft en bij de jaarlijkse herdenking van d'e bevrijding in de openlucht ten gehore kan worden ge bracht" aanvaard en bekroond met de Mu- ziekprijs-A-1955, ten bedrage van 1500. Het werk is geschreven voor mannen koor, vrouwenkoor, gemengd koor en kin derkoor, de muzikale begeleiding voor fan fare-orkest. De jury, die tot hét verlenen van deze opdracht adviseerde en het resul taat heeft beoordeeld, bestond uit de heren Henri Arends, Gerard Boedijn en Kees Kef. Gelukkig het kind dat geboren wordt uit ouders, die beseffen dat de opvoeding van dat kind tot een goed en volwaardig mens in de maatschappij, een inspanning vordert, w aarbij de inzet gevraagd wordt van hun gehele persoonlijkheid. In de meeste geval len zal deze inspanning en offerzin worden geschraagd door de liefde tussen de ouders onderling, en de liefde tussen hen en het aan hen geschonken kind. Deze wederzijd se liefde en saamhorigheid schept dan die harmonische gezinssfeer, welke een derge lijk gezin maken tot die kleine intieme ge meenschap, welke een paradijsje op aarde kan zijn. Helaas echter zijn er ook thans nog zo vele gezinnen waar elke saamhorigheid ontbreekt, ja, waar zelfs geen sprake meer is van de onderlinge liefde; waar een ieder zich concentreert op zich zelf, en elke een heid ver te zoeken is. Men leeft er niet meer met elkander maar naast elkander en van opvoeding is weinig of niets meer te bespeuren. Is het wonder, dat de kinde ren die dag in dag uit leven in de kille atmosfeer van deze op eigen ik afgestem de vader en' moeder, dit ouderlijk milieu, zoveel mogelijk de rug toekeren, er zoveel mogelijk op uit trekken, en er misschien alleen nog komen om er te eten en te sla pen? Is het wonder dat zij langzaam maar zeker afglijden en uiteindelijk tot een soort vrijbuiters-leven geraken, waardoor zij met lichamelijke en zedelijke ondergang worden bedreigd? Hebben deze kinderen minder rechten dan zij, die geboren zijn in de goede en gave gezinnen? Immers neen, ook deze zullen moeten worden opgevan gen en worden opgevoed tot volwaardigen, tot nuttige en goede mensen in de maat schappij. Sedert 1 november 1922 opent de Ne derlandse wet de mogelijkheid dit bedreig de kind op te vangen en onder toezicht te stellen van een gezinsvoogd of gezinsvoog des, die tot taak heeft door zijn of haar bemoeiingen, dat de opvoeding van dit ouders, verbeterd wordt. De benoeming van zo'n gezinsvoogd (es) geschiedt door de Kinderrechter en is een van de nieuwste maatregelen van justitionele kinderbe scherming. Laten we de wetgever dankbaar zijn voor deze maatregel, welke niet alleen de bescherming van het kind beoogt, maar probeert het gezin, waarin het kind leeft op te heffen uit de narigheid en de ellende waarin het geraakt is, om het te maken tot een goed en degelijk gezin en een steun voor de maatschappij. Hier dus geen spra ke meer, het kind dan maar uit het gezin weg te nemen en het te plaatsen buiten het eigen milieu in Internaat of tehuis voor jongens of meisjes. Hier geen sprake meer de ouders te ontheffen of te ontzetten uit de ouderlijke macht en de opvoeding ge heel in andere en vreemde handen te ge ven. Neen, hier blijft het kind in zijn oude vertrouwde omgeving, bij zijn eigen vader en moeder, en wordt door hen, in samen werking met de gezinsvoogd opgevoed. Een zware en delicate taak voor deze gezinsvoogd? Inderdaad, maar een taak, zo zij met liefde en toewijding wordt ver vuld, een prachtig werk kan zijn, een werk van waarachtige naastenliefde. Natuurlijk zullen de ouders aanvankelijk deze gezins voogd met wantrouwen tegemoet treden, zelfs het kind, wat onder toezicht gesteld is, zal in het begin misschien niets van hem willen weten. Maar wanneer dan deze mens zich een vriend gaat tonen, die luistert naar hun noden, die interesse heeft voor alles wat zich binnen dit gezinnetje af speelt, die vader en moeder en kinderen in allerlei zaken met raad en daad terzijde staat, zal er dan niet een band van weder zijds vertrouwen ontstaan? Natuurlijk mag de voogd niet vergeten, dat hij zijn eigen persoonlijkheid moet la ten gelden als dit nodig mocht zijn en dat hij de Kinderrechter vertegenwoordigt. Zijn taak is het nu eenmaal, om binnen de ge stelde termijn van de ondertoezichtstel ling, te proberen zijn pupil zo mogelijk te kind in het eigen milieu en door zijn eigen heropvoeden. Maar hetzij hier nogmaals OOOCOOOOOOOOOOCOOOOC)OOOOOOOOOOOOOOOCXX)OOOOCXXXXXXX)OC>OOCX De Haarlemse Voogdijraad heeft, ter gelegenheid van het feit dat vijftig jaar,, geleden de Kinderwetten tot stand kwa- 8 men, enkele publicaties doen verschij-%, nen, die een licht trachten te werpen tj op de aard van het werk en de proble- men van de kinderbescherming. De eerste van deze publicaties laten wij 3 hiernaast volgen. In de komende dagen fs zal dit onderwerp in andere beschou- wingen nog in sommige zijner vele as- 8 pecten worden behandeld. DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO gezegd, in zijn eigen milieu en met inscha keling en zo mogelijk medewerking van de ouders. Mocht deze taak, ondanks alle goede po gingen toch dreigen te mislukken, dan kan hij, met toestemming van de Kinderrechter zijn pupil voor enige tijd uit zijn milieu verwijderen, door hem te plaatsen in een pleeggezin of internaat, maar ook dan moet hij zijn contact met het kind en het gezin blijven handhaven, opdat het kind weder om zo spoedig mogelijk naar zijn ouderlijk huis kan terugkeren. Het hierboven gestelde samenvattend moet de taak van de gezinsvoogd gezien worden als een georganiseerd pogen om het hele gezin te behoeden voor een ver der afglijden en het te vrijwaren voor ernstiger justitionele maatregelen. De gezinsvoogdij, welke, zoals wij hier boven hebben uiteengezet, dus overwegend preventief werkt, is een maatregel van de justitie, maar een maatregel, uitgeoefend door particulieren, die, zo zij hun taak met liefde en toewijding vervullen, dit onder deel van de kinderbescherming kunnen doen zijn een waardevolle hulp in vele ge zinnen en uiteindelijk een zegen voor de maatschappij. Deze uiteenzetting moge be sluiten met een dringend beroep op dames en heren, die belangstelling hebben voor dit prachtige werk van naastenliefde. Moge zij zich in grote getale melden bij de Verenigingen voor Gezinsvoogdij en pa tronage. Bureau PRO JUVENTUTE: Morinne- steeg 7. Bureau VERENIGING VOOR R.K. GEZINSVOOGDIJ EN PATRONAGE: Gierstraat 14 rood. op direct de zwager van de overledene te Amsterdam, maar deze kende geen me vrouw Woudenberg. Bovendien bleek nie mand van die naam in de Helmersstraat aldaar te wonen. De politie staat daarom voor een raadsel. Mevrouw Van K. had geen vijanden, haar huwelijk was goed en er is geen enkel motief te vinden, waaruit deze fosforvergiftiging zou kunnen wor den verklaard. Onder leiding van de offi cier van Justitie mr. C. Dyserinck wordt het onderzoek met kracht voortgezet. Daar de onbekende vrouw nog heeft ge zegd dat zij ook andere mensen in Voor burg moest bezoeken, vraagt de politie de inwoners van Voorburg, die bezoek van de bewuste vrouw zouden hebben gehad, zich te melden. De Haagse zowel als de Amster damse politie zou voorts gaarne geïnfor meerd willen worden door apothekers en drogisten of deze de laatste tijd fosfor heb ben afgeleverd, een stof waar zeer moei lijk is aan te komen. NEW YORK (Reuter). De noteringen op de NewYorkse effectenbeurs zijn dinsdag voor de tweede achtereenvolgende dag ge daald wegens de onzekerheid over een tweede candidatuur van president Eisen hower. De koersverliezen bedroegen om streeks een dollar en waren kleiner dan men had gevreesd. Waarnemers in Wall Street hadden met het oog op de sterke koersdaling van de vorige dinsdag een la gere opening verwacht. De voornaamste fondsen waarvan de koersen daalden, waren staalwaarden en automobielaandelen. In de loop van de ochtend ontstond een licht herstel, maar er ontstonden nieuwe koersdalingen toen nieuwe verkopen loskwamen. De flauwe stemming voor automobielaandelen schreel men toe aan de voorspellingen van klei nere verkopen in 1956. De Hoge Raad heeft gisteren prof. mr. P A. J. Losecaat Vermeer herdacht, die raadsheer was in dit college en die maan dag is overleden. De president der strafkamer, mr. dr. W. Fick, schetste de grote verdienste^ welke de thans ontslapene heeft gehad voor de rechtswetenschap, eerst als hoog leraar te Amsterdam, later als raadsheer in de Hoge Raad. Hij diende die weten schap met grote veelzijdigheid. Ook de Hoge Raad plukte de vruchten van zijn veelomvattende wetenschappelijke kennis. Prof. Losecaat Vermeer stelde zich voor het college ten volle beschikbaar. Wel licht stelde hij daarbij te hoge eisen aan zichzelf. Hij was een blijmoedig mens; zijn levensblijheid straalde in alles door. Mede om die reden zal zijn heengaan zwaar worden gevoeld. De procureur-generaal, jhr. mr. dr. H. K. C. van Asch van Wijck, sloot zich van ganser harte bij de woorden van de presi dent aan en betuigde zijn deelneming bij dit overlijden. Het verlies dat de Hoge Raad geleden heeft is groot. Prof. Lose caat Vermeer was niet alleen een groot kenner van het civiele recht, maar tevens een innemende persoonlijkheid. Namens de balie sprak de deken van de orde van advocaten, jhr. mr. J. H. de Brauw. Hij schetste de rechtschapenheid en het gevoel voor menselijke waarden, dat de thans overledene sierde. De jaarlijkse prijzen van de stichting Kunstenaarsverzet 1942—1945, elk groot duizend gulden, zullen ditmaal worden toe gekend voor wat de litteratuur betreft aan een auteur op het gebied van essay of bio grafie en voor wat de beeldende kunst be treft aan een beeldhouwer. De jury voor litteratuur bestaat uit me vrouw Henriëtte van Eyk en de heren D. A. M. Binnendijk, Bert Schierbeek, mr. E. Straat en B. Stroman, die voor de beelden de kunst uit de heren W. Couzijn, D. Elf- fers, prof. V. P. S. Esser en prof. A. M. Hammacher. Als voorzitter was de heer Jac. Bot aangewezen, bestuurslid van de stichting. Deze is dinsdagmiddag echter overleden. een evenredig deel van de welvaart wil geven en er dan niet in slaagt de prijzen te doen dalen, alleen loonsverhoging over blijft. Voor de minister van Financiën en voor de staatssecretaris waren er overigens ook nog wel prettige ogenblikken, onder meer toen mr. P o 11 e m a (C.H.) het vertrouwen in dit tweetal uitsprak. Eveneens moet hun aangenaam in de oren geklonken hebben de wijze, waarop mr. T e u 1 i n g s (K.V.P.) de ongegrondheid van het pessimisme van prof. Molenaar trachtte aan te tonen. Dat er, vooral met het oog op de uitgaven, een betere en doeltreffender organisatie ge wenst zou zijn, was iets, waarover bijkans alle sprekers het eens waren. Niet echter over de manier, waarop iets dergelijks be reikbaar zou zijn. Mr. Pollema stelde vast, dat het toezicht op de staatsuitgaven de Staten-Generaal boven het hoofd is ge groeid, om er meteen aan toe te voegen, dat allerlei detailonderzoek in elk geval niet thuis hoort in de Eerste Kamer, die daarvoor trouwens niet voldoende is uitge rust. Hij zag iets in een driemaandelijks verslag om aldus meer inzicht in de finan ciële toestand te kunnen krijgen. Mr. Teu- lings, die de juistheid erkende van het in zicht der regering met betrekking tot in vesteringen, het voorts als een „fatale stap" zou beschouwen, wanneer men op de rege ling inzake investeringsaftrek bij de Ven nootschapsbelasting zou terugkomen, voel de iets voor een Kamercommissie voor de rijksbegroting. Die zou dan te voren zeker toezicht, blijkbaar op het ontwerpen van de begroting, moeten kunnen uitoefenen. Verder pleitte hij, hetgeen ook prof. Helle- ma en tot op zekere hoogte eveneens mr. In 't Veld deed, voor een rustiger behan deling van de begroting door de Tweede Kamer; niet dat „gejakker" om toch vooral vóór Kerstmis alle begrotingsontwerpen af gehandeld te hebben. Een diepergaand toe zicht op de begroting ware gewenst en in dat opzicht volgde er nog een pleidooi met tweejaarlijkse begrotingen te gaan werken. De door deze afgevaardigde geuite wens, dat minister Van de Kieft nog vóór de zomer van dit jaar althans een nieuwe comptabiliteitswet op stapel zou zetten eveneens nuttig geacht met het oog op meer efficiency bleek mr. In 't Veld te delen. Deze laatste nam prof. Hellema onder han den wegens diens uit zuinigheidsoverwe gingen aangevoerde bezwaren tegen royale uitgaven ten behoeve van bijstand aan minder ontwikkelde landen, in de ogen van mr. In 't Veld juist zulk een prachtige taak voor ons land. Op zijn beurt bleek mr. Teu- lings het met prof. Molenaar oneens te zijn wat diens critiek op het regeringsbeleid in zake het prijspeil aangaat en met mr. Pol lema, die niet eerder iets wilde weten van belastingverlaging dan het moment waarop een conjunctuuromslag zou zijn ingetreden. Uit het betoog van de C.H.-woordvoerder zij nog als bijzonderheid vermeld, dat deze senator op voorzichtigheid met loondiffe- rentiatie aandrong en op zelfbeheersing in dat opzicht bij alle partijen. Daaraan voeg de hij nog toe, dat zijns inziens een loslaten van geleide loonpolitiek slechts in uiterste noodzaak aan de orde zou mogen komen. Te voren had hij, wat ook wel opviel, ver kondigd, dat men mede met betrekking tot het financieel beleid met compromissen moet werken: vandaar, dat hij blijft voelen voor een kabinet op brede basis. Tenslotte zij vermeld, dat mr. In 't Veld, die zich tegen sommiger neiging verzette het te doen voorkomen alsof alleen de re gering voor de hoge uitgaven verantwoor delijk is en niet de volksvertegenwoordi ging, die er toch haar goedkeuring aan hecht, het plannetje aan de hand deed, de Rekenkamer meer in een en ander te be trekken, teneinde een doeltreffender be steding van de rijksgelden te bereiken. Vandaag komt minister Van de Kieft aan het woord. Op 63-jarige leeftijd fs dinsdagavond te Vlaardingen plotseling overleden de heer Jac. Bot, sinds juli 1946 gemeenteraadslid van Amsterdam voor de CPN. De crematie te Westerveld heeft vrijdagmiddag 13 januari plaats. De thans overledene is in 1892 te Am sterdam geboren. Hij volgde de avondles sen aan de Middelbare School voor Bouw kunde en werd in 1921 architect. Tijdens de bezettingsjaren nam architect Bot deel aan het ondergrondse verzet. Hij hielp mede aan de voorbereidingen ter oprich ting van de Nederlandse Federatie van Be roepsverenigingen van kunstenaars. Hij was lid van de BNA en van het genoot schap Architectura et Amicitia, benevens redacteur van de Kroniek van Kunst en Kuituur. Voor Tuinstad Slotermeer heeft Jac. Bot vele woningcomplexen en winkels ont worpen. WOENSDAG 11 JANUARI Cinema Palace: „Marty", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De volmaakte moord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Thé seven year itch", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: On der auspiciën van de Heemsteedse Kunst kring, concert door het Hollands Strijk kwartet, 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 ant woordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „A prize of gold", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum, Renaissancezaal: 20 uur, Volksuniversiteit. Openingsavond met Mozart-programma. Stadsschouwburg: 20 uur, „De Verenigde Spelers", voeren op „Madame Tic-Tac" van Falkland L. Cary en Ph. Weathers. Café restaurant Brinkmann: 20 uur, Openbare bijeenkomst Humanistisch Verbond. Spr. Dr. B. W. Schaper. Gebouw „Cultura": 20 uur, Ned. ver van spir. „Harmonia". DONDERDAG 12 JANUARI Cinema Palace: „Marty", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De volmaakte moord",' 18 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The seven year itch", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 915 uur. Minerva: „De koninklijke reis", alle leeft., 2.30 uur. Feestavond HBC, 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea"! alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „A prize of gold", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 20 uur, Spr. J. Kits.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9