Betere parlementaire controle op de rijksuitgaven Agenda voor Haarlem Blooker's Cacao Dood of levend Twee luchtvaartmaatschappijen vechten om voorrang in Wenen Minister Van de Kieft zal instelling van een studiecommissie overwegen De positie van het Indonesisch kabinet KLM steunt particuliere Air Austria en SAS het semi-officiële bedrijf Er is een geschil over Nieuw-Guinea <%ohtkuis jfëfène dubbel-gevoelige GEVAPAN 36 ROLFILM Nederlands kustvaartuig bij Gaevle aan de grond Soldaat tijdens oefening overleden Prins Bernhard in Amerika Kerkelijk Nieuws Zeepost Omvangrijke graandiefstal in Rotterdamse haven PRN-ministers noemen partijbesluit ongeldig Nieuwe voorzitter van „St. Antonius" gekozen BONTMANTELS tot 50% KORTING Auto tegen boom; bestuurder gedood DONDERDAG 12 JANUARI 1956 Van onze parlementaire redacteur) De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, heeft gisteren in de Eerste Kamer geantwoord op de bij het algemeen financieel debat gemaakte opmerkingen. Na een schets van de gunstige economi sche toestand in Nederland, dat zich ove rigens in de afgelopen tien jaar heeft moe ten aanpassen bij het internationaal ge wijzigde economische krachtenveld, zei de minister naar aanleiding van de sombere beschouwingen van prof. Molenaar (WD): „Een pessimist moet eigenlijk geen lid van de Kamer zijn," waarna hij verklaarde, dat de regering „geen spoken te lijf gaat," dus ook niet het inflatie-spook. „Wij hebben de hele zaak van het monetaire beleid zeer behoorlijk in de hand," aldus de minister. Dit blijkt uit de daling van de overschotten in de afgelopen jaren en uit de deviezen voorraad. Bij de verhoging van de produc tiviteit in 1955 met 4 percent en een stij ging der lonen met 2 percent, kan men toch zeker spreken van stabiliteit, nu de prijzen niet gestegen zijn. De inkomsten van het rijk zullen bij een belangrijke conjunctuuromslag ongetwij feld dalen. Er blijven echter grote uitgaven te verrichten. Dit gaf minister Van de Kieft grif toe. Intussen zijn er een aantal stabi liserende factoren, zoals de bedragen die aan ouderdomsvoorziening worden uitge keerd, doch die tevens dan voor consump tie beschikbaar zijn. Hetzelfde geldt met betrekking tot de werkloosheids- en wacht geldvoorziening. Niettemin blijft een ern stige conjunctuuromslag een gevaar. Doch tevens valt te bedenken, dat sinds 1930 de internationale samenwerking en het ver antwoordelijkheidsbesef zodanig gegroeid zijn, dat ook daarin nuttige stabiliserende factoren aanwezig kunnen zijn. Geen tovermiddel Over een tovermiddel beschikt de rege ring niet ter bezwering van een eventuele depressie. Maar de wel in haar arsenaal aanwezige wapens zijn: uitvoering van openbare werken, verschuiving van het aankoopprogramma, ruimere krediet-facili teiten, mogelijk ook belastingverlaging en wellicht verkorting van de arbeidsduur. Ook is denkbaar dat van staatswege een toeslag wordt gegeven aan die ondernemin gen, die ondanks een depressie en de daar door ondervonden moeilijkheden, bereid zouden zijn hun arbeiders in dienst te houden. Wat de rijksuitgaven bij een eventuele conjunctuuromslag betreft, er is heel wat dat dan toch zal moeten doorgaan, zoals bijvoorbeeld het Deltaplan en de onont beerlijke uitgaven voor onderwijs. De maatregelen voor kredietbeperking achtte de minister voldoende. Alleen indien de conjunctuur dit beslist noodzakelijk maakt zal de regering bereid zijn de bepaling in zake de investeringsaftrek in de wet op de vennootschapsbelasting op te heffen. Thans wil zij haar handhaven, dit te meer omdat die regeling terdege mede in de wet is op genomen op grond van structurele over wegingen. Al te veel verandering in het beleid, ook op dit gebied, is ongewenst. Wat de begrotingspresentatie aangaat, erkende minister Van de Kieft, dat de comptabiliteitswet verouderd is. De tegen woordige presentatie in de Miljoenennota is bevredigend. ADVERTENTIE Op donkere dagen tóch een fraaie foto met de nieuwe DONDERDAG 12 JANUARI Cinema Palace: „Marty", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De volmaakte moord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The seven year itch", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Feest avond HBC, 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „A prize of gold", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 20 uur, Spr. J. Kits. Nutsgebouw, Lange Veerstraat: 20 uur, Spir. ver. „Het hoger leven". Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit. Dr. L. M. van Dis geeft een uiteenzetting over de nieuwe spelling. VRIJDAG 13 JANUARI Roxy: „Commando des doods", 14 jaar, 2 30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The left hand of God", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Romeo en Julia", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zondares van het eiland", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Les nuits de Mont- martre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Con certgebouw: 20.15 uur, Vijfde V-concert door het N. Ph. O., onder leiding van Marinus Adam. Solisten: Jan Hesmerg, viool en Eduard Biele, cello. Minerva Theater, Heem stede. Bovenzaal: 20.15 uur, Liederenavond door Hals Lichtenstein; aan de vleugel Justine Koot. Hoe het toezicht van de volksvertegen woordiging op de begroting, dus op de rijksuitgaven, beter tot zijn recht kunnen komen? Ondanks zijn grote afkeer van commissies, verklaarde minister Van de Kieft, dat hij langzamerhand murw was ge worden. Hij was bereid het denkbeeld van prof. Hellema, een studiecommissie hier voor in te stellen, ernstig te overwegen. Dan kan waarschijnlijk tegelijkertijd bekeken worden of tweejarige begrotingen de voor keur zouden verdienen. Plannen voor uit gaven op langere termijn kunnen niet in een openbaar debat besproken worden, want dan is de regering daaraan min of meer gebonden. Iets anders is, dat men bin nenskamers wel degelijk aan zulke plannen werkt. Sprekende over het ambtenaren-appa raat zei de minister, dat de voorstelling van zaken, dat er 100.000 „departements ambtenaren" zijn, onjuist is. Men komt tot dit getal, door er de leraren aan rijks hogere burgerscholen, de leden van de rechterlijke macht, de leden van de Hoge Raad en de gevangenbewaarders bij te tellen. Het korps werkelijke departe mentsambtenaren is veel en veel geringer. Intussen erkende de minister, dat het amb telijk apparaat omvangrijk is en dat zich daarin enige verstarring voordoet. Voort durende „opvoeding" is nodig. Allerlei maatregelen zijn genomen om de doel matigheid in de rijksdiensten te verbeteren. Trouwens, op het gebied van doeltreffen de administratie is de centrale overheid ver gevorderd. Bij de replieken noemde prof. Mole naar (WD) het onverantwoordelijk, in dien de Partij van de Arbeid zich onder alle omstandigheden zal verzetten tegen verlaging van de rijksuitgaven, zowel in een tijd van topbedrijvigheid als bij dalen de conjunctuur, en dat de Partij van de Arbeid zal blijven pleiten voor uitbreiding van de staatstaken, want daarvan zou waardedaling van het geld het gevolg kun nen zij, waardoor de arbeiders de dupe zouden worden. De desbetreffende verkla ring van de heer In 't Veld (P. v. d. A.) was volgens pro. Molenaar, of bluf of zij getuigde van een onverantwoordelijke visie. De heer In 't Veld, die door andere bezig heden genoodzaakt was de vergadering vroegtijdig te verlaten, was daardoor niet in de gelegenheid, hierop te antwoorden. Op 17 januari komt de Eerste Kamer v/eer bijeen. Dan wordt het ontwerp voor een nieuwe Gezondheidswet behandeld. STOCKHOLM (Un. Press) De Gefle, een in Amsterdam thuishorend Nederlands kustvaartuig van 469 ton, is aan de grond gelopen bij Gaevle aan de oostkust van Zweden en lek gestoten. De bemanning is van boord gegaan. De Gefle van de Amsterdamse rederij SVEA, was op weg van Amsterdam naar Gaevle met een lading aardappelen. Het schip liep op de roïiën bij de vuurtoren Bjoern en begon al spoedig water te maken. Volgens de vuurtorenwachter dreigt er geen onmiddellijk gevaar voor de opvaren den die aan boord zijn gebleven, zolang de wind uit het zuiden blijft waaien. De Gefle maakt flink slagzij. De toestand zou hachelijk worden indien de wind draaide en uit het noorden kwam. Het is weinig waarschijnlijk dat men het schip vlot zal kunnen trekken. De twintigjarige dienstplichtige soldaat J. Koelemeijer uit Wormer is, toen hij op een van de singels te Kampen deelnam aan een onderdeel van de test voor geoefend soldaat honderd meter hardlopen plotseling onwel geworden en kort daarna overleden. Artsen vermoeden dat een acu te hartzwakte de doodsoorzaak is. De Ko ninklijke Marechaussee heeft een onder zoek ingesteld. Prins Bernhard is woensdag in New York aangekomen voor een particulier be zoek Hij zal de Lockheed- en Douglas- vlieg'tuigfabrieken bezoeken. Verder zou de Prins bij een lunch van de Kamer van Koophandel in Los Angeles aanzitten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuweschans A. P. Rasch te Emmeloord; te Antwerpen (3e pred.pl.) C. N. Graaf, cand en hulppred. aldaar, die voor dit beroep echter bedankte. Geref. Kerken Beroepen te Apeldoorn (6e pred.pl.) J. P. Haspels te Goënga; te Leiden (als stud.- pred.) G. N. Lammens te Rotterdam-Kra lingen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam-O.: K. J. Velema te Midwolda en J. de Vuyst te Vlissingen. Beroepen te Veenendaal J. P. Geels te Haarlem-Noord; te Artesia (Californië) M. Baan te Dordrecht. Geref. Gemeenten Tweetal te St. Annaland: H. v. Gilst te Dirksland en L. Rijksen te Middelburg; tweetal te H.I.Ambacht: M. Blok te Rot- terdam-C. en L. Rijksen te Middelburg. Bedankt voor Amsterdam H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Bapt. Gemeenten Beroepen te Leeuwarden C. v. Wier te Hogezand. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Australië, via Engeland (21 januari); Canada, m.s. „Westerdam" (19 januari); Chili, via New York (19 januari); Indo nesië, m.s. Willem Ruys (17 januari); Ned. Antillen, s.s. Zuiderkruis (17 januari); Ned. Nieuw-Guinea, m.s. Willem Ruys (17 januari); Nieuw Zeeland, via Engeland (21 januari), s.s. Zuiderkruis (17 januari); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika, m.s. Pretoria Castle (21 januari). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De politie te Rotterdam is bezig licht te brengen in een serie graandiefstallen, die in de haven van Rotterdam zijn ge pleegd. Het is gebleken, dat een schipper met medewerking van een controleur bij het overladen van graan uit zee- en bin nenschepen meer graan overlaadde dan tevoren was overeengekomen. Men had de weeginrichting veranderd zodat er meer graan overgeladen werd dan de schaal aangaf. Dit graan verkochten zij. Totaal is op deze manier sinds 1953 132 ton graan verdwenen. De schipper, de 50-jarige J. N. uit Lekkerkerk, heeft hiervoor f 30.000 ontvangen. De helft ervan moest hij af dragen aan zijn medeplichtigen, de 34- jarige schippersknecht W. van de W. uit Bergambacht en de 36-jarige controleur J. A. M. P. uit Rotterdam. Het graan is verkocht aan een coöperatie te Lekkerkerk en hier waren de medeplichtigen de voor zitter van de coöperatie, de 68-jarige land bouwer M. de L, de 56-jarige boekhouder A. van R. en de 68-jarige molenaar. F. V., allen te Lekkerkerk. De schipper en de voorzitter zijn reeds voor de officier van justitie geleid. DJAKARTA (A.N.P.) De ministers van de P.R.N. (Partai Rakjat Nasional) hebben medegedeeld dat het partijcongres, dat een resolutie heeft aangenomen waarin hun ontslag gevraagd werd indien het ka binet niet binnen een week zijn mandaat aan het kabinet zou teruggeven, „ongeldig" was. De minister van Verbindingen, F. Laoh, zeide, dat het aantal stemmen dat volgens de statuten der partij vereist was, niet was beriekt. De andere minister van de P.R.N. Gunawan (Agrarische Zaken) zei te menen, dat een „breuk binnen de gelederen van de partij onvermijdelijk was." De regering heeft nog niet de gezamen lijke geheime nota van twee regeringspar tijen (N.U. en P.S.I.) over hun standpunt ten opzichte van de IndonesischNeder landse besprekingen in Genève besproken. Volgens een regeringswoordvoerder zou de nota misschien besproken worden na het bespreken van het rapport over de onder handelingen, dat. het delegatielid minister Kasimo zal uitbrengen. Minister Kasimo wordt woensdag in Indonesië verwacht. Tijdens de bondsraadsvergadering van de Nederlandse Katholieke Bond van ho tel-, café-restaurantpersoneel „St. Anto nius" is een nieuwe voorzitter als opvolger van de heer J. F. van Bijsterveld gekozen Het is de heer J. J. van de Veer uit Den Haag. Tot bondssecretaris werd opnieuw gekozen de heer J. M. van Asperdt uit Leiden. Voorts werd tijdens deze middagverga dering het voorstel van Haarlem aange nomen, dat inhield dat het aantal con tributie-klassen in totaal 15 zal bedragen en de contributie maximaal f 1.25 zal zijn. Dit was tot nu toe één gulden. ADVERTENTIE WENEN (APA/ANP/UP) Op de op- neming richting van de particuliere Oostenrijkse luchtvaartonderneming „Air Austria" is de mededeling gevolgd, dat spoedig de „Oos tenrijkse luchtvaartmaatschappij" waarin semi-officiële instanties belang stellen, zal worden gesticht. De „Air Austria", die met de KLM een overeenkomst heeft ge sloten, kon tot dusver de vereiste concessie niet krijgen en de maatschappij is dan ook van plan om als haar verzoek wordt afge wezen zich tot het hof voor administra tieve zaken te wenden.- De „Oesterreichische Luftverkehrgesell- schaft" heeft een overeenkomst gesloten niet dé "Scandinavische luchtvaartmaat schappij (SAS), die 26 Oostenrijkse piloten zal opleiden. De „Air Austria" zal de ver bindingen WenenMoskou en Wenen Cairo onderhouden. De nieuwe onder- ADVERTENTIE geurig - gezond eniMc/ttüf Carton a 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1.20 wil gaan vliegen op de routes LondenWenenTeheran, WenenTel Aviv en WenenMoskou. Beide maat schappijen willen haar diensten in het be gin van de zomer openen. Een vijf man sterke afvaardiging van het Oostenrijkse ministerie van Verkeer is voor nadere besprekingen naar Stockholm ver trokken. Zij noemen persberichten, als zou de SAS besloten hebben van verdere sa menwerking met de nieuwe maatschappij af te zien, ongegrond. De KLM heeft zich verplicht, gedurende de eerste drie jaar van de gemeenschappelijke exploitatie het eventuele tekort van de „Air Austria" te dragen. De KLM zou 26 percent van het aandelenkapitaal van dertig miljoen schil lings bezitten. De luchtverbinding WenenMoskou is van grote betekenis, omdat Oostenrijk en Finland de enige staten zijn, die door de Sovjet-regering zijn gemachtigd, met eigen vliegtuigen op Moskou te vliegen. Hierdoor kan ook de verbinding tussen West-Europa en de afzonderlijke staten van het Midden- Oosten aanzienlijk worden bekort. Ver- keersdeskundigen betwijfelen echter of er, ingeval de „Air Austria" een concessie zou krijgen, wel behoefte aan twee concur rerende maatschappijen in Oostenrijk be staat. De „Air Austria" zal, volgens de plan nen, voorlopig met KLM-materiaal vlie gen. Oostenrijkse vliegers zijn op het ogen blik al in Nederland in opleiding. Ook grondpersoneel zal worden opgeleid bij de KLM. Het is de bedoeling dat de „Air Austria" over enige tijd zal gaan vliegen met Vickers „Viscount 800" vliegtuigen waarvan zij er vier in Engeland heeft besteld. Bij de kleine reeks dieren, die zich in de loop der eeuwen om onnaspeurlijke redenen tot de mens aangetrokken hebben gevoeld en deswege tot huis dieren degradeerden, heeft zich in de jongste wereldhistorie een nieuw exemplaar gevoegd, dat men door zijn volkomen nut teloosheid een bij uitstek ge schikt gezelschap van de ge cultiveerde mens mag noemen, namelijk de schildpad. Het is een uitzonderlijke bron van vermaak, zo'n reptiel in huis te hebben. Men behoeft niet bang te zijn voor woest gehol of opwindende spring- partijen, waardoor een schild pad dus ver boven een hond als huisgenoot te prefereren is. Het dier slaapt niet op stoe len, geeft geen geluid, bijt geen kousen stuk en krabt niet aan deuren. Men behoeft het niet iedere avond uit te laten en aangezien het in het algemeen weinig van uitgaan houdt, is men niet verplicht na ver moeiende dagelijkse bezig heden ook nog een blokje met hem om te lopen. Onze schildpad heeft sinds wij in juni jongstleden met zijn komst werden ver blijd, slechts één keer de nei ging getoond buiten een lucht je te gaan happen. Hij ma noeuvreerde zich met zijn kop in de richting van de tuindeu ren, zette zich in een vooruit strevende houding en begaf zich dwars door de kamer op weg naar daar, waar het zo merse zonlicht hem lokte. Dat was in het begin van augustus. Eind oktober was hij reeds verscheidene meters ge vorderd, doch aangezien het toen intussen was gaan hage len en onze tuin een troosteloze smeerboel onder een sombere wolkenhemel was geworden, heeft hij zijn oorspronkelijke plan opgegeven en de rest van het jaar doorgebracht met peinzen over het merkwaar dige feit, dat de tijd zo vlug voorbijging. Een schildpad is trouw, vriendelijk en lief voor kinde ren. Hij is lief voor iedereen, al houdt hij zijn innerlijke ge voelens meesterlijk verborgen en drukt zijn getaand gezicht weinig emotie uit. Onze kinderen zijn altijd gek met hem geweest, veel meer dan met de goudvis, die altijd onpersoonlijk, hooghartig en egocentrisch door zijn glas kijkt en enkel in beweging komt als er voedsel, in zijn kom wordt gestrooid. De schildpad maalt niet om materiële zaken. Hij maalt slechts het ene blaadje sla na het andere met blijkbare on aandoenlijkheid naar binnen, alsof hij duidelijk wil maken, dat hij slechts eet om zijn eige naren een plezier te doen. Dit levendige en aanhankelijke beest toont zich in vele opzich ten een geboren huisdier. Want als het gepantserde schepsel reeds zover gevorderd is op de weg der cultuur, dat het an deren een vreugde wil berei den, is het zelfs verder dan menig mens. Het is dan ook niet vreemd, dat de schildpad als huisdier is ontdekt en aanvaard. Het verdraagt alle ruwheden van onnadenkende kinderen, die met hem sjouwen, hem laten vallen en op hem trappen. Het honoreert de neiging der huis vrouwen tot poetsen en wrij ven door schilden te bezitten die met een vleugje boenwas spiegelglad kunnen worden geboend. En het begrijpt de heer des huizes, die vóór alles rust en stilte verlangt. De be zonkenheid van de schildpad in de a vonduren in alle uren trouwens past prachtig bij de vredige sfeer van het huis gezin, als vader zijn krant leest en moeder breit, terwijl de kin deren snurken. Een ontroerend tafereeltje. Wellicht zullen kunstenaars dat mettertijd op hun doeken vastleggen voor de toekomst. Vader, moeder en de schildpad in roerloze rust on der roze lamplicht. Nederlands gezinsleven in de twintigste eeuw, overgoten met het feeë rieke licht der olieverven, door de meesterhand van een be faamd schildpaddeschilder. Zo groot was de plaats, die onze schildpad had ingenomen in onze harten, dat het een wrede slag was toen hij over leed. Men hecht aan zo'n dier. Ofschoon hij niet de gewoonte had, thuiskomende gezins leden in de gang tegemoet te hollen en tegen hen op te springen, wisten wij dat hij zich verheugde als allen weer onder het familiedak verenigd waren. Bij grote gemoedsbe wegingen kwam er beweging in zijn kop, die met het tempo van drie slagen per minuut enkele millimeters heen en weer wiegde, als de slinger van een antieke klok. Het was aan deze uitingen van mede leven met het wel en wee der familie, dat wij voortdurend konden vaststellen hoe zijn levensgeesten ruimschoots aan wezig waren. Eind december echter merk ten wij op, dat hij niet meer reageerde. Wij trachtten hem met dure kassla te verleiden tot een teken van leven, doch zijn stenen roerloosheid was op geen enkele manier te verstoren. Aangezien zijn schildbepantsering belette om naar zijn hartslag te luisteren, terwijl ook kunstmatige adem haling op grote moeilijkheden stuitte, restte ons niets anders dan de dood te constateren. Het zou een bron van leed zijn voor de kinderen, als hun getrouwe speelkameraadje grafwaarts zou moeten dalen. Om dit verdriet te voorkomen, heb ik met een medisch-des- kundig gezicht betoogd dat hij slechts ziek was en beloofd, dat ik hem door een dieren arts zou laten behandelen, op dat hij spoedig weer even tie rig zou zijn als voorheen. Inplaats daarvan besloot ik een ander, nog levend exem plaar te kopen dat hem als twee waterdruppels geleek, wat mij ten aanzien van dit soort dieren niet moeilijk leek. Mijn tocht langs de schüd- paddenwinkels openbaarde mij de verrassing, dat geen enkel dier ons exemplaar gelijk was. De kleuren der schilden waren alle verschillend. Nu eens ontbrak het vlammend bruin, dan weer het ivoren wit. De handelaren verloren bijna allen hun geduld door mijn vergelijkingsbezigheden. Zij meenden dat een schild pad een schildpad was en dat het getuigde van kleinzielige muggenzifterij, daarbij over ïleinigheden te vallen. Tot tenslotte een winkelier mij de vraag stelde, waarom ik pre cies dezelfde zocht. „Omdat ik deze dode onge merkt wil vervangen," zed ik eerlijk. „Mijn kinderen...." „En hoe weet u dat hij dood is?" vroeg de deskundige. Ik legde het hem uit. Hij lachte spottend. En hij zei dat ik mij vergiste. Mijn schildpad was niet dood. Hij leefde dien tengevolge. Hij sliep. In de winter slapen alle schildpad den, zei hij. En dat was het. Het raadselachtige tussen dood en leven is nu in ons huis een concreet aanwezig geheim. Wij kijken naar onze dode schildpad, die leeft en die evengoed dood kan zijn, aangezien niemand kan weten of hij leeft dan wel gestorven is. Wij bouwen op het woord van de handelaar, die er meer van weet dan wij. Doch er is een merkwaardige conclusie aan dit alles verbonden. Onze kinderen zijn vrolijk en zon der zorgen, nu zij weten dat de schildpad leeft. Zij zouden terneergeslagen en onthutst zijn, als zij wisten dat hij dood was. Maar het is dezelfde, onbe weeglijke, versteende, in geen enkel opzicht agerende schild pad. Is de kwestie van leven en dood dan slechts een overtui ging? J. L. Tussen Nederland en Indonesië bestaat omtrent de rechtspositie ten opzichte van Nieuw-Guinea een geschil. Dit is buiten kijf. Bij de soevereiniteitsoverdracht ter rondetafel-conferentie in 1949 bleken Ne derland en Indonesië het samen eens te zijn dat zijhet oneens waren over de status van Nieuw-Guinea. Daarom kwa men zij overeen te bepalen dat uiterlijk binnen één jaar na de rondetafel-confe- rentie en het in werking treden van de soevereiniteitsoverdracht van het gehele verdere vroegere Nederlands Indië door onderhandelingen tussen de beide partijen de status van Nieuw-Guinea zou worden bepaald. Dit nu was geen erg gelukkige regeling, of liever gezegd: geen regeling. Immers, men kan nooit of te nimmer de status van enig gebied door onderhande lingen bepalen of vaststellen, maar ten hoogste trachten door onderhandelingen daartoe te komen. Want als die mislukken dan blijft het punt dat men wilde regelen ongeregeld. Zo nu is het met Nieuw-Guinea gesteld. Het geschil dat in 1949, naar de partijen zelf erkenden, tussen Nederland en Indonesië over dat gebied bestond, is ten volle een geschil gebleven sinds zij er niet in geslaagd zijn, door welke factoren dan ook, door onderhandelingen de status van Nieuw Guinea te regelen. Wanneer dus van Nederlandse kant de Nederlandse soevereiniteit over Nieuw- Guinea als een onveranderlijk feit verkon digd wordt, speelt men met een fictie. Hiermee is allerminst betoogd dat het ge wenst zou zijn de soevereiniteit van Nieuw-Guinea thans aan Indonesië over te dragen. Dat is een geheel andere, een politieke aangelegenheid. Rechtens echter staat onomstotelijk vast dat er een geschil is en daaruit vloeit onder meer voort, dat elk ogenblik de UNO, hoe onaangenaam het eventueel ook moge zijn en misschien zelfs ongewenst, zich met een dergelijk ge schil tussen twee onafhankelijke staten kan bemoeien. En voorts kan men ook nooit voorkomen dat, zolang het geschil niet is opgelost, de wederpartij zich tot ons zal wenden om te trachten alsnog tot een oplossing te komen. Het heeft meer dan ooit zin deze werke lijkheid onder ogen te zien, nu men ten onzent weer zeer verlegen schijnt te zitten met het hele geval en sinds van Indo nesische zijde bij de conferentie te Genève, die nu onderbroken is, de wens is geuit dat de twee partijen zouden vaststellen dat elk een eigen standpunt omtrent Nieuw- Guinea handhaaft, doch dat te gelegener tijd het hele onderwerp weer aan de orde kan komen. Iets minder stroefheid zou aan Neder land zowel nationaal als internationaal in dit opzicht alleen maar ten goede kunnen komen. DR. E. VAN RAALTE ADVERTENTIE SptLUÜH&iSStt.Z f91.19056 dtiuXllëtftZ De 53-jarige aannemer H. M. van Hoof uit Bakel, vader van acht kinderen, is op de Lieshoutseweg onder de gemeente Aar- le-Rixtel met zijn auto tegen een boom gereden. Het slachtoffer werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Helmond overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Piloot Rudel weer terug in Duitsland Een van de bekendste piloten der vroe gere „Luftwaffe", H. U. Rudel, is uit Ar gentinië in Duitsland teruggekeerd om zaken te doen. Rudel, die na de gedwongen opheffing van de neo-fascistische „Reichs- partei" in 1953, naar Argentinië was uit geweken, zei geen verdere interesse te hebben in politieke aangelegenheden. Ru del is uit Argentinië gevlucht, omdat hij als aanhanger van de vroegere president Perón gevaar liep gearresteerd te worden. Filmfestival Cannes Het negende internationale filmfestival te Cannes zal vaai 10 tot 24 April gehouden worden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5