Haarlems herenteam bood Amsterdam fel tegenstand TRIPJE Pilnik en Stahlberg leiden samen in het Hoogovenschaaktoernooi DANSSCHOOL Amateurisme is goed, maar dan voor alle biljarters De gele kamer Volleybal - stedenwedstrijd Mi— ■Munff Vandaag valt beslissing bij de dames DWS verliest protest uit match tegen RCH Heracles niet terug naar de amateurs Collega's hielden zich niet aan afspraak AKKERTJE FEUILLETON DONDERDAG 12 JANUARI 1956 iill Sport in 't kort T. GRIEK De schorsing van Dillen DE RUYTER OVER ZIJN SCHORSING Grieperig Rillerig Om dë Kn^else Cur> door Mary Roberts Rinekar wmmm llfiill Een spelmoment uit de herenwedstrijd. Clay no. 1 (Haarlem) smasht de bal in een goed gevormd Amsterdams blok. De Haarlemmers Koning, Antonisse en Keur (2) kijken belangstellend toe. De Amsterdamse midachter dekt het blok goed af. Gisteravond is in het Krelagehuis in Haarlem de volleybal-wedstrijd Haarlem Amsterdam gespeeld. De honderden toe schouwers hebben de Haarlemse heren een verbeten strijd zien voeren tegen hun veel sterkere tegenstanders. Dat Amsterdam geflatteerd met 3-1 won, danken de hoofd stedelingen aan hun geroutineerder spel. De Haarlemmers deden in aanval en ver dediging maar heel weinig voor de gasten onder en uit deze jonge Haarlemse ploeg kan dan ook een gevreesd stedenteam groeien. De Haarlemse dames brachten het er minder goed af, zij werden gedecideerd geklopt. Wij menen dat er in de afdeling Haarlem jeugdiger en sterkere speelsters te vinden zijn. De ploeg die nu in het veld kwam zal nimmer tot respectabele resul taten komen. De eerste set van de Haarlemmers was de beste. Amsterdam, dat met het sterkste team in het veld verscheen, moest aan houdend tegen een achterstand opkijken. Haarlem maakte er nog 11-7 en zelfs 12-7 van, maar deze gunstige stand met uitstekend volleybal verkregen konden de Haarlemmers ondanks de talrijke aan moedigingen niet handhaven. Op 12-12 moest coach Hoevens voor Haarlem om time-out verzoeken. Wel wat laat, maar toch met succes, want Haarlem nam de serve over en kon wederom de leiding nemen: 14-12. Voor korte duur, want op deze voor Haarlem wel zeer gunstige stand zagen de gasten niettemin kans met 16-14 de eerste game in hun voordeel te eindigen. Gelijk op In de tweede game ging de strijd lange tijd gelijk op. Eerst nam Amsterdam een kleine voorsprong (2-0), daarna Haarlem weer (5-2). Beide teams gaven elkaar niets toe: 7-7, 8-8, 9-9 en 10-10. Haarlem bleef uitstekend volleybal spelen met harde en goed geplaatste smashes, waaraan vrijwel het gehele team deelnam, maar waarbij vooral Jaap Antonisse zich onderscheidde. Haarlem liep uit tot 12-10 time out voor Amsterdam 14-10 serve over, 14-12. Maar Haarlem liet zich niet wederom de winst uit handen nemen. De internationaals in het Amsterdamse team, Hidde v. d. Ploeg en Hans Maas kregen geen kans om op de voorgrond te treden. Laatstgenoemde zag harde smashes van Clay alleen maar naast zich op de vloer afketsen. Toch kreeg Amsterdam in de derde game de overhand. Via 6-2 en 8-2 namen de gasten een 10-2 voorsprong. Wel konden Clay en zijn mannen de grote ach terstand reduceren tot 10-5 en 11-6 en toen leek het er even op dat de Haarlemmers de achterstand volkomen weg zouden wer ken, maar de Amsterdammers lieten zich niet verrassen en namen met 15-8 een 2-1 voorsprong. De laatste set bracht het initiatief aan vankelijk weer aan Amsterdam: 2-1, 4-3, 6-3 en 9-4. De Haarlemmers gaven zich echter niet gewonnen en liepen via 9-6 en 10-7 tot 11-8 in. Coach Van Oosten vond het zelfs raadzaam om de opmars te stui ten. En hij slaagde hier volkomen in, want via 13-10 werd Haarlem met 15-11 terug gewezen. De dames Het Haarlemse damesteam, dat met het oog op het „Twaalf-districtentoernooi" aangevuld was met de Aikmaarse dames Zwart en Struis, heeft het heel wat minder gedaan. Zoals wij al schreven kon de sa menstelling van de ploeg ons geenszins bevredigen, maar ook het coachen van de heer Boukes was bijzonder slecht. De Ra- piditas-dames Westerwal en Groen toon den reeds in de eerste games niet tegen het spel van de gasten op te kunnen, maar werden niettemin twee volle games ge handhaafd. Daarentegen werd mevr. Hoe vens (Rap.), die al direct goed werk liet zien, na de eerste set vervangen. Met lage serves, gesteund door haar medespeelsters, leidde mevr. Hoevens Haarlem naar een 5-2 voorsprong. Door het slecht verwerken van de goede serves van Amsterdam was deze voorsprong ech ter snel in een 11-5 achterstand omgezet. Via 11-7 werd de eerste game een 15-8 overwinning voor Amsterdam. Door volgens ons onjuist wisselen kwam in de tweede set nog een zwakkere Haar lemse ploeg in het veld. De bloks werden onvoldoende afgedekt en Haarlem kwam tegen een 9-3 achterstand op te kijken. Al het goede werk van de uitstekend op dreef zijnde Corry v. d. Haar (Die Raeckse) kon niet voorkomen dat Haarlem deze set met 15-4 verloor. Enthousiaster In de derde set kwam er wat meer vuur in de Haarlemse ploeg. De dames Calmt- hout (MHBS) en Zwart (Alkmaar) werden in het team opgenomen en we konden een serie goede aanvallen van de gastvrouwen noteren. Toch won Amsterdam deze set nog ruim: 3-3, 9-3, 10-7, 11-8 en 15-8. Pas in de vierde set kwam de sterkste ploeg in het veld. Corry v. d. Haar pres teerde het om met harde lage serves Haar lem een 11-0, voorsprong te verschaffen. Een time out kon haar niet van de wijs brengen. Wel haalde Amsterdam nog iets op, maar daar bleef het bij. Met 15-6 werd deze game een Haarlemse zege. In dezelfde opstelling als de vorige set kon Haarlem tot 10-10 de strijd met de Amsterdamse dames volhouden. Toen be sliste de Amsterdamse ploeg, waarbij vooral mej. v. d. Poll een solide partij speelde, de stand in haar voordeel, 15-11. In de Haarlemse ploeg zal nog veel ver anderd moeten worden. Slechts de dames v. d. Haar en Takken van Die Raeckse en Hoevens en Calmthout respectievelijk van Rapiditas en MIIBS zijn hun plaats in dit team waard. Uitslagen De volleybaluitslagen van woensdag luidden: Heren: HaarlemAmsterdam 1-3; Die Raeckse 4Rapiditas 2 3-1; GiosVelox 2 2-2; Gios 3Haarlem 3 2-2; Ready 2OSS 0-3: Spaarnestad 2—PWN 2 0-3; OVRA 3— Spaarnestad 0-3: WIK 3—De Blinkert 3 0-3; SizoSantpoort 2 2-2. Dames: HaarlemAmsterdam 1-4: Die Raeckse 4—OVRA 0-3; OG— De Blinkert 1-3; HVS 2—HBC 2 1-3; HBC 3—Sizo 2 3-1; VVSH—Gios 4 4-0: OG 2—Gios 3 4-0. TESTMATCH India heeft Nieuw-Zee- land in de vijfde en laatste testmatch ver slagen met een innings en 109 runs. India won twee ontmoetingen van de serie van vijf, drie eindigden in een draw. De laatste scores waren' India 537 voor 3; Nieuw-Zee- land 209 en 219. ADVERTENTIE De schaakstrijd van Woensdag heeft enige verschuivingen in de stand van het Hoogovenschaaktoernooi gebracht. Roessel vond in Kramer een kwade tegenstander en verloor door het degelijke spel van de Fries. De steeds lachende Toran maakte een snelle remise met Bouwmeester om zich te sparen voor de voortzetting van zijn partij tegen Scavarelli. In de late avond won de Spanjaard en kwam hierdoor achter de leiders aan. ToranBouwmeester remise Hans Bouwmeester paste de Caro-Kann verdediging toe. Beide meester bewandel den gebaande wegen. Reeds na 17 zetten de 40e zet tot remise besloten. RoesselKramer 01 Deze partij, waarin de Nimzowitsch ope ning werd gekozen, trok veel belangstelling. Kramer kreeg goede kansen, maar Roessel verdedigde zich dapper. Tegen het afbre ken van de partij zette hij echter foutief voort, zodat hij- reeds spoedig na de her vatting moest opgeven. PilnikMatanovic remise Een Spaanse partij met wisselende kan sen. In het middenspel maakte Pilnik een fout, die hem twee pionnen had moeten kosten, maar de Joegoslaaf zag dit over het hoofd. Na enige schermutselingen werd tenslotte een stelling met weinig perspec tieven verkregen. Na 5 uur spelen werd op de 40e zet toot remise besloten. Van ScheltingaStahlberg 01 De Zweed zag een herboren Van Schel- tinga tegenover zich. De Amsterdammer speelde een frisse Franse partij en hield de grootmeester geruime tijd in bedwang. Stahlberg was echter nog steeds in goede vorm en wist Van Scheltinga in het nauw te brengen. Op de 58e zet gaf onze land genoot op. Hij kan echter op een goede par tij terugzien. OrbaanScavarelli Een Siciliaanse partij (Mieses-variant), die enige uren lang voor beide partijen weinig kansen bood. Na 40 zetten werd de partij afgebroken in een moeilijk te taxeren stelling. Hedenochtend werd de partij voortgezet. Scavarelli won. De Reservegroepen (10-kampen) In de reservegroepen begint enige teke ning in de strijd te komen. Reserve hoofdgroep A-l. Onze landgenoot Crabbendam staat met de gevreesde Duit ser Diemer óp de bovenste plaats met vier punten. Een ernstige concurrent is echter de jeugdige Duitser Ditt. Reserve hoofdgroep A-2. Hier gaat de uitstekend spelende Krüger (Duitsland) aan de kop met 314 punt. Martin (Enge land), Djaja (Joegoslavië) en Mulder van Leens Dijkstra (Nederland) volgen met 3 puntep. Groep B. Onze landgenoot Staal slaat in deze groep een zeer goed figuur (4 punten). Op de tweede plaats staat de bekende Jan van Vliet, gevolgd door de Mekogman Jansen en de Joegoslaaf Molerovic (beiden met 3 punten) Groen D. De Duitser Rickel stevent op de eerste plaats af (414 uit 5 partijen!). Groep E. De Hoogovenaar Van Voorst Vader leidt met 4 punten, gevolgd door de Duitsers Peinz en Pastille met 3 'A punt. Uitslagen 5e ronde Reservehoofdgroep A-l: DittDiemer 10; CrabbendamBergsma 10; Donk Povalovic 01; TilstraJovanovic 10; FranxDurao '4V4. Reservehoofdgroep A-2: Bleul—Goris 01; Mulder v. Leens DijkstraKrüger '4 KayserMoran 1—0; Martin—Djaja 14—V4; Fick—v. d. Wolk 0—1. Groep B: CammStaal 01; BosNo- wak Va; v. VlietJansen 01; Molerovic Roozenbeek HVr, Strengersv. Minnen afgebroken. Groep C: ModdermanStaal afgebr. SchmiedelBouma 10; Biesheuvelde Bruin afg.; v. SantvoordMosterdman 0—1; v. d. Werf—Tempel 10. Groep D: v. 't HoffRickel 01; Warren Groos ViJanssenSteeman tb BrugmanBloem 10; Altenav. d. Berg afgebroken. Groep E: RietbergeaBensch 01; D. HeerePeinz '4; N. HeerePastille V-i14; Prangerv. Voorst Vader 01. Damesgroep: mevr. Dittmej. Bacic mej. Loeffermevr. Nedelkjovic 01; mevr. Fenny Heemskerkmevr. Vinke 10; mevr. Roodzantmevr. v. d. Veen 14. Voorwedstrijden kampioenschap dames: mej. Gravelandmevr. Klijn 10. Woensdagmiddag kwamen de deelnemers van de zeskampen in actie. De uitslagen waren: Groep I: Waling DijkstraAbrahams 1-0; MolenbroekSchenk 01; Steffers Suiker 01. Groep II: HildamaBij 0; C. de Haas v. Onsenoord afg.; J. SauerComis 01. Groep UI: De VriesBrink 01; Besse leking VuPietv. d. Sluis 01. De damesgroep Fenny Heemskerk gaat met 4 p. uit 4 partijen met de Joegoslavische Vera Nedel kjovic aan de kop. Vandaag (donderdag) heeft het treffen tussen deze dames plaats. Deze partij is wel beslissend voor de eerste plaats. PilnikMatanovic (Spaanse opening) 1. e4, e5; 2. Pf3, Pc6; 3. Lb5, a6; 4. La4, Pf6; 5. 0—0, Le7; 6. d3, b5; 7. Lb3, d6; 8. a4, Pa5; 9. ab5:, Pb3:; 10.. cb3:, 00; 11. Pc3, Lb7; 12. ba6:, La6; 13. Dc2, c6; 14. Ta4, Dc8; 15. Tdl, Pd7; 16. d4, Db7; 17. Le3, d4; 18. Ld4:, Tfd8; 19. b4, Lc4; 20. b3, Ta4:; 21. Pa4:, Le6; 22. Lc3, c5; 23. Db2, De4; 24. bc5:, dc5:; 25. Lg7:, Tb8; 26. Pc3, Df5; 27. Lh6, Lf6; 28. Del, Tb3:; 29. Pe2, Dg6; 30. Lc3, Td3; 31. Pf4. Tdl:t; 32. Ddl:, De4; 33. Pd2, De5; 34. Pe6:, fe6:; 35. Dg4t, Kf7; 36. Da4, Dd5; 37. Dc2, Df5; 38. Pe4, Le7; 39. f3, Kg8; 40. Da4, Dd5. Remise. ADVERTENTIE Zijiweg 49 Tel. 14441 - Haarlem Nieuwe clubs voor beginners, gevorderden en Medal Test. Speciale Tango, Rumba en Jive-cursus. Aanvang half januari Inlichtingen en inschrijving dagelijks. DWS heeft het protest, voortgekomen uit de thuiswedstrijd tegen RCH, verloren. De protestcommissie heeft zoals dat meer gaat zonder meer de mening van scheids rechter Veldhuizen gehandhaafd. Zo men weet ging het protest tegen het tweede doelpunt van RCH, gemaakt door Honout. Kruyer wilde op een gegeven mo mentmet de Amsterdamse spil Kil voor zich de bal doorgeven aan een m'èdevoor- hoedespeler. Op dat moment stond de Haar lemse midvoor Honout buitenspel, maar nam geen deel aan het spel. Kruyer schoot de bal echter tegen Kil aan waardoor de bal via het lichaam van de Amsterdammer toch bij Honout kwam. Diens buitenspel positie werd toen uiteraard opgeheven. Ho nout scoorde daarna zonder veel moeite. De uitslag van de wedstrijd DWSRCH blijft na het afwijzen van het protest twee twee, waardoor er in de stand op de rang lijst geen verandering komt. Het bestuur van de Almelose voetbal vereniging Heracles heeft besloten dat het eerste elftal het komende seizoen zal blij ven uitkomen in de afdeling betaald voet bal van de KNVB. Enige tijd geleden waren er stemmen op gegaan, die er op aandrongen, gezien de slechte resultaten van het eerste elftal van Heracles in de eerste klasse B van het be taald voetbal, terug te keren naar het amateur voetbal. In een communiqué, uitgegeven na een vergadering van het bestuur, delegaties van de supportersvereniging en van de vereni ging „Vrienden van Heracles", werd mede gedeeld, dat „zeer nadrukkelijk naar voren is gebracht, dat de vereniging Heracles het karakter van een semi-professionalvereni- ging zal handhaven, ongeacht het resultaat dat behaald wordt in deze competitie". De PSV'er Dillen, die tijdens de wedstrijd Emma—PSV van het veld werd gezonden, is door de KNVB voor drie wedstrijden ge schorst, met ingang van 28 December. De wedstrijden, die Dillen door de maatregel van zijn clubbestuur reeds heeft gemist, kunnen op deze straf in mindering worden gebracht. „Ik benniet tegen het amateurisme. Maar dan bedoel ik een amateurisme dat honderd percent is en voor allen geldt. Dat houdt dan in dat amateurs geen lessen en séances mogen geven tegen betaling. Nie mand zal dat mogen doen. Maar ik vind het onbillijk dat ik alleen geschorst word voor een overtreding van de reglementen, waaraan ook anderen zich hebben schuldig gemaakt. Dat is meten met twee maten, waarvan ik het slachtoffer ben geworden." Aldus Kees de Ruyter in een gesprek dat wij met hem hadden. Hij acht zich te kort gedaan, onrechtvaardig behandeld door de bond, en in de steek gelaten door enkelen van zijn collega's, die, zegt hij, zich niet aan een afspraak hebben gehouden. De Ruyter is voor een jaar geschorst, omdat hij een demonstratiepartij gespeeld heeft op een biljart van 2 bij 1 waar voor geen toestemming van de bond ge vraagd en verkregen was, nadat hem reeds eerder voor een overeenkomstig geval een Op een zonnige dag, toen Tripje wat door Speelgoedstad wandelde, bleef hij voor een winkelraam staan. Het was een winkeltje, waar allerlei dingen uit vreemde landen te koop waren. Allerlei trommels, wapens en andere zaken lagen voor het raam uitgestald. Tripje zag daartussen een oud pistool, zoals heel lang geleden nog werd gebruikt. Hij ging de winkel binnen. „Mag ik dat pistool eens even zien?", vroeg hij. Toen de winkelier het hem gaf, bekeek hij het van alle kanten. 1-2 waarschuwing was gezonden. Zijn toelich ting en verdediging, waarin hij o.m. aan voerde dat de partij in besloten kring was gespeeld, werden niet als afdoende ge accepteerd. Vergadering Deze kwestie van het geven van séances, nauw samenhangend met het probleem van de tegemoetkoming, die de deelnemers aan de Nederlandse kampioenschappen ont vangen, houdt de gemoederen in biljarters kringen al geruime tijd bezig. De spelers betogen dat zij met die tegemoetkoming niet uitkomen. In het begin van het vorig jaar hebben dertien hoofdklassers hieroyer vergaderd en een commissie van drie be noemd, bestaande uit De Ruyter, Teegelaar en Van Oosterhout, die hun wensen en verlangens voor een commissie van gedele geerden van de bond heeft verdedigd. De verlangens hielden in een verhoging van de tegemoetkoming bij kampioenschappen van f 8.50 tot 15 per dag en de vrijheid om, onder de auspiciën van de bond, de monstraties te mogen geven voor aange sloten zowel als niet aangesloten verenigin gen. Deze verenigingen zouden dan telkens een bepaalde som in de bondskas moeten storten, terwijl de spelers een matig bedrag extra zouden mogen vrager teneinde op deze wijze enigermate het verlies op te vangen dat zij door deelneming aan kam pioenschappen aan loonderving lijden. Afgewezen „Na die bespreking" zegt De Ruyter, „hadden we allen de indruk dat wij iets bereikt hadden. Maar enkele weken later kregen we bericht dat ons verzoek was afgewezen. Ik heb toen getracht te berei ken dat de spelers nog eens bijeen zouden komen, hetgeen echter niet geschied is. Wel drongen sommigen ei bij mij op aan de lijn strak te houden. Er is toen een tweede brief aan de bond gezonden, in september j.l„ waarin werd gezwegen over een verhoging van de tege moetkoming, op grond van de bezwaren welke het bondsbestuur daartegen had, doch wel is nogmaals gepleit voor vrijheid voor het geven van séances, met het ver zoek om zo spoedig mogelijk antwoord Dit antwoord is nog steeds niet ontvangen. Doorgegaan Intussen zijn verschillende hoofdklassers doorgegaan met het spelen van demonstra tiepartijen zonder toestemming van de bond. Ik ben niet alleen geweest. Toen viel het besluit van mijn schorsing. Kort voor de kampioenschappen 47/2 in Zwolle zijn sommige spelers in Rotterdam bijeen ge weest en zij kwamen overeen dat zij na Zwolle aan geen enkel kampioenschap ADVERTENTIE U voelt U weer 'stralend na een meer zouden deelnemen tot de straftijd van De Ruyter om was. Ik rekende er vast op dat zij zich aan die afspraak zouden houden, en dit te meer omdat de betrokkenen vroeger, dus vóór de schorsing, al besloten hadden dat, ingeval één hunner voor het geven van een séance zonder toestemming, geschorst zou worden, de anderen zich met hem solidair zouden verklaren. Dit is nu niet gebeurd. „Alleen Scholte heeft zijn woord gestand gedaan. Dat hij in Zwolle mee deed is overigens op mijn aandrang gebeurd. Ik wist dat er in Zwolle grote kosten waren gemaakt en ik wilde onder geen voorwaarde de organisa toren duperen. Voor liefdadig doel De Ruyter verklaarde verder dat hij in het verleden de reglementen altijd met de grootste stiptheid heeft nageleefd. Hij meent dat. de bond niet behoort te vergeten dat hij tal van wedstrijden ten bate van sanatoria en andere liefdadige instellingen heeft gespeeld, dikwijls tot eigen financiële schade. „Ik heb meer dan 10 séances be langeloos voor de Niwin gegeven en dit heeft me vaak geld gekost," aldus De Ruy ter. De Ruyter zal gebruik maken van zijn recht tot beroep bij de bondsvergadering tegen zijn schorsing. Hij erkent dat hij straf verdiend heeft, maar hij houdt staan de dat anderen eveneens gezondigd hebben en ook tegen betaling séances hebben ge geven. en dat, uit dit oogpunt bezien, zijn schorsing moreel aanvechtbaar is. Maar misschien het hoogst zit hem de gedachte dat collega's hem in de steek hebben ge laten. ..Als biljarten een snort is die men voor zijn plezier moet beoefenen, dan kan dat alleen in onderlinge vriendschap. En dat is, na wat. gebeurd is. voor mij bijna onmogelijk," besloot De Ruyter, ..zelfs al zou mijn straf worden ingetrokken". De uitslagen van de overgespeelde wed strijden uit de derde mnde van de Engelse voetbalheker luiden: Rolton Wanderers Huddersfield Town 30: Luton TownLei cester City 04: Manchester City—Blackpool 2—1 PASCAL PEREZ. De Argentijnse vlieg- gewicht bokser Pascal Perez is overwinnaar gebleven in 't gevecht met de Philippino Leo Espinosa om de wereldtitel vlieggewicht boksen. Perez overwon Espinosa op punten in een wedstrijd van vijftien ronden in Buenos Aires. 38) Haar hart begon steeds luider te klop pen. Niet alleen was de zoom stoffig maar er hingen ook zandkorrels aan. Ze stond doodstil en hield de jas zo ver mogelijk van zich af. Ze probeerde niet het beeld te zien, dat deze kamerjas opriep: Elinor op de vliering, zoekende naar de oude kan van haar grootmoeder, Elinor in de oprijlaan, Elinor, die de heuvel in brand stak en benzine overhevelende uit haar auto, daar na rustig naar huis terugging en haar ka merjas in alle gemoedsrust in de kast hing. Toen ze op de gang plotseling Greg s stem hoorde, hing ze snel de donkerblauwe jas weer in de kast en sloot de deur. Greg 'liep Elinor's kamer gelukkig voorbij. Carol voelde zich opgelucht, alhoewel ze duidelijk besefte dat dit slechts tijdelijk kon zijn. Ze moest verder gaan met haar naspeuringen. Ze vond echter niets meer. Enkele krasjes, die op een paar zacht lederen pantoffels voorkwamen, waren er nog geen bewijs voor, dat de draagster daarmede naar bui ten was geweest. Greg stond op het terras toen zij ein delijk weer beneden kwam. Hij staarde naar de baai en rookte een sigaret. Hij zag er bedrukt uit. Het spijt me van gister avond, Carol, zei hij. Ik heb mezelf nogal dwaas aangesteld. Maar wat vertellen ze op het ogenblik eigenlijk over Lucy Norton? Ze stak een sigaret op om zichzelf te kal meren. Ze is dood, Greg. Meer weet ik er niet van. Eigenaardig, antwoordde hij somber. Ik heb altijd gemeend dat ze zo gezond was. Maggie heeft me verteld dat het4iaar hart is geweest. Niet prettig voor Joe, het is een hele slag voor hem. Greg drukte zijn sigaret uit. Ik heb zo juist met Virginia getelefoneerd. Ze trekt het zich erg aan. Alles is al klaar. De kerk, de bruidsmeisjes, de cadeaus komen al en ik moet hier blijven. Ik heb die brand toch niet gesticht! Carol schraapte al haar moed bijeen. Ben je daar wel zeker van, dat je niet weet waarom die brand gesticht werd, Greg? Hij keek haar hoogst verbaasd aan. Waarom die brand gesticht werd? Carol, ik begrijp je niet! Hoe zou ik dat nu kunnen weten? Ik weet het niet, antwoordde ze ver moeid. Maar ik ben er zeker van dat iemand hier uit huis die brand heeft ge sticht. Dat kan niet anders! En Elinor is vroeger of later in de avond buiten ge weest. Ik heb zandkorrels gevonden in de zoom van haar kamerjas. Ze wist ook dat die oude kan op de vliering lag en dat mijn auto in de oprijlaan stond. Ze heeft dus benzine kunnen overhevelen. Tot haar grote verbazing begon Greg te lachen, alhoewel enigszins grimmig. Ik zou Elinor van een heleboel dingen kunnen verdenken, zei hij. Ik ken haar zo langzamerhand wel. Maar het laatste dat ze zou doen was haar handen vuil maken met benzine of 's nachts in een kamerjas naar buiten gaan met in haar hand een oude kan om brand te stichten. Dat is on mogelijk, Carol! Ban die dwaze gedachten nu maar uit je hoofd. Ja, het was natuurlijk mogelijk dat hij gelijk had, dacht Carol. Het zou inderdaad niets voor Elinor geweest zijn. Toen haat zuster korte tijd later terugkwam met een half dozijn gasten voor een cocktail, voelde ze twijfel in haar opkomen. Zo was Elinor op haar best, de perfecte huisvrouw, kies keurig, om door een ringetje te halen. Het gezelschap ging zitten. Enkelen hun ner hadden gegolfd. Het gesprek ging over koetjes en kalfjes, over de golfpartij, over het feestje van de vorige avond, over de oorlog, over de politiek. Het duurde enige tijd voordat iemand de naam van Lucy Norton noemde. Toen merkte iemand op dat Floyd nog steeds aan het denkbeeld vasthield dat ze vermoord was en dat hij ontdekt zou hebben dat iemand van de brandladder gebruik zou hebben gemaakt. Louise Stimson keek Greg op een eigen aardige manier aan. En Greg heeft voor gisteravond geen alibi!, zei ze. Waar ben je eigenlijk heen geweest? Ik? Hij grinnikte. Ik heb geen brandladders beklommen. Ik had een hele boel gedronken. Ik ben een luchtje gaan scheppen. Ze bleef echter op een vrij boosaardige manier aandringen. Men zegt dat je hier geweest bent in de nacht van de moord! Je moet dus maar gauw voor een goed alibi gaan zorgen! Greg keek verbaasd op. Hij zette zijn glas neer en keek het gezelschap rond. Ik begrijp dat niet. Wat is dat voor geklets? Ik heb daar nog nooit iets van ge hoord. Ik wilde alleen maar zeggen dat. je hier bent gezien. Je kwam de oprijlaan af in Elinor's wagen zei Louise nogal scherp. In Elinor's wagen? Wat zou ik hier gedaan hebben in haar auto? Ze lachte. Dat is natuurlijk de grote vraag. Ze dronk haar glas leeg. Waarom bemoei je je eigenlijk niet met je eigen zaken, Louise?, vroeg hij. Natuurlijk wordt er gekletst; Greg. Dat doet men altijd. Dit is maar eén ge rucht. Trek je er maar niets van aan. Niemand gelooft het! Greg stond op. We moeten opbreken, zei hij. Het is langzamerhand de hoogste tijd. HOOFDSTUK XV Dane hoorde pas van Lucy's overlijden toen Alex terugkwam van het boodschap pen doen. Tim had uit St. Louis nog steeds niets van zich laten horen en Dane was rusteloos. Hij had voor de zoveelste keer weer eens over de heuvel rondgedwaald. De meeste brandwachten waren nu ver dwenen en het vuur was thans geheel uit gewoed. Het was echter nutteloos, dat ge zoek. Toen hij terugliep, vond hij dat bij Lucy nu eindelijk eens moest opzoeken, of de politie dit nu wel of niet verboden had. Er was nog steeds de vraag waarom zij het meisje had laten logeren, waarom zij voor haar een bed had opgemaakt en waarom zij zelfs voor zeep en handdoeken had ge zorgd. Wat voor een verhaaltje had dat meisje verteld om Lucy over te halen haar te laten logeren? Het antwoord op vele vragen moest bij haar verborgen liggen. Hij piekerde er over terwijl hij door zijn aantekeningen bladerde. Hij was er altijd van overtuigd geweest, dat men moest uit gaan van het meest essentiële punt en tot nu toe had hij aangenomen dat de iden titeit van het vermoorde meisje het be langrijkste was. Maar hij begon zich af te vragen of dat, wat zij Lucy verteld moest hebben, niet nog belangrijker was. De vrouwen in New England lieten zich niet gemakkelijk om de tuin leiden. Ze hadden karakter en een zeker scepticisme en voor al tegen vreemdelingen zijn ze terughou dend. Maar toch had Lucy haar binnenge laten! Waarom? Waardoor werd ze over tuigd? Had zij haar soms wat laten zien? Een kaartje? Een brief? Op een of andere manier zou ze zich wel gelegitimeerd heb ben. Met iets, dat ze in haar tasje had zit ten en dat nu verbrand zou zijn of in het bezit van de moordenaar. Het nieuws van Lucy's dood was daarom een grote slag voor hem. Ze hebben haar op de grond gevonden, vertelde Alex. Floyd doet her en der waarts nasporingen. Voorzover ik heb kun nen nagaan, gelooft hij dat iemand de brandladder is opgeklauterd en haar heeft neergeslagen. Dane at met grote haast zijn lunch op en reed toen naar het dorp. De politie chef was somber gestemd en verre van mededeelzaam. Ze is dood. Meer zeg ik niet, Dane. De officier van justitie komt. Ik wilde maar dat hij wegbleef. Waarom komt hij eigenlijk?, vroeg Dane. Als het haar hart is geweest.... Ik heb al genoeg moeilijkheden. Wel, begon Floyd grommend. Er zijn een paar dingen, die me niet aanstaan. Iemand heeft de bel van het laken afge rukt, dat ten eerste. En verder hebben enkele patiënten verklaard dat om onge veer één uur in de nacht iemand de deur van hun kamer heeft geopend en naar bin-* nen keek. Hij zocht haar waarschijnlijk. Hij wist natuurlijk niet in welke kamer zij lag. Dat schakelt dus enkele van uw hoofd verdachten uit! Werkelijk? Wie dan? Geen van de Spencers, behalve Carol, wist welke kamer zij had. En Greg Spencer heeft verklaard dat hij wat rondreed toen het gebeurde. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6