„Omleggingsplan-A laat zien, hoe het bepaald niet kan" SP a\e fcoo 10 - 50% korting Joh. Mei jer en Zn Plan-C: betere visie op het verkeersprobleem Verkeer zal bruisend toenemen Twee plannen voor Velsen-Noord twee complexen van voor- en nadelen Dinsdagavond raad van Velsen bijeen Bussen de ideale vervoermiddelen DONDERDAG 12 JANUARI 1956 Steun uit Zuid; verbindingen onontbeerlijk Ontsluiting van de kop Gordiaanse knoop dreigt De dood voor de Breestraat Spoorbaan dwars door de huizenblokken p]eS in onze DAMES- en HERENAFDELING DAMES- en HERENMODES MAATKLEDING - CONFECTIE Kennemerlaa>36 IJmuiden Telefoon 445S In IJmond-Noord van straks TWEE BUITENS VLOEIEN INEEN „Het recht tot straffen" voor het Humanistisch Verbond ff BIJ DE NADERE UITWERKING van het structuurplan voor de IJmond-Noord doet zich inmiddels een interessant en belangrijk probleem voor met betrekking tot de ver binding met Velsen-Noord, Beverwijk en westelijk gelegen industriegebieden met het zuidelijke tappunt van de rijks weg 9. Tengevolge van uiteenlopende belangen van de daarbij be trokken gemeenten en de bedrijven worden voorshands in het ter visie gelegde ontwerp-streekplan twee belangrijk van elkaar verschillende oplossingen open gelaten. Bij de eerste oplossing (plan A zoals het hierbij in teke ning is gebracht) wordt getracht zo goed mogelijk bij de gegeven situatie aan te passen, waardoor niet alleen een goedkope oplossing wordt verkregen, doch ook belangrijke weerstanden worden vermeden. Bij de tweede oplossing (plan C) wordt getracht de situatie te verbeteren teneinde een, ook voor de toekomst, stede bouwkundig en verkeerstechnisch verantwoorde oplossing te verkrijgen. In plan A wordt het thans nog beperkte overgave-emplace- ment tussen de Gilden en de Meerweiden ook wel Schul pen genoemd in Velsen-Noord gehandhaafd en uitge breid. Een belangrijk voordeel is hierbij dat de sporen van de thans nog gebruikte spoorlijn tussen station-Beverwijk en de te verwijderen spoorbrug, voor emplacementsporen kunnen worden gebruikt. De spoorlijn Beverwijk-Velsen- Haarlem wordt namelijk oostwaarts verlegd langs de nieuwe rijksweg en door een spoorwegtunnel onder het Noordzee kanaal doorgevoerd, waardoor de oude spoorlijnen als ver binding voor het spoorwegverkeer kunnen vervallen. Voor de spoorwegwerken zullen daardoor slechts weinig extra kosten behoeven te worden gemaakt ten behoeve van de raccordementsporen; men kan de bestaande situatie hand haven en de emplacementen uitbouwen naar behoefte. Bovendien voorziet dit plan in een korte en weinig kost bare industriespoorverbinding naar de Breedband-fabrieken (K.H. Emplacement-noord). 1 WOMNGEM 2.WINKELS 3 KANTONEN 4 BEDR'JVEN 3 WARENHUIS «GARAGE 7 BIOSCOOP «SCHOUWBURG B. RAADHUIS KLPOUTIE BUREAU II. JUSTITIE O. HOTEL. RESTAURANT O CuaUREElCENTRUM M. SCHOOL IS STATION l« HANDEL T7. «PORTOEBOUW NIEUWE STADSKERN.' 'JMONDNOORD 0B5;^aa»D0B_sa_^_!B;30ppwt«r Dit is - schematisch - de geprojecteerde nieuwe stadskern van de IJmond Noord, Noord-Oost van de bestaande Beverwijkse woonkern. Alle spoorverbindingen krijgen weinig en niet te sterk gekromde bogen en zijn vrijwel volgens de kortste weg aan te leg gen, hetgeen zowel aan tractie- en tijd verlies als aan aanlegkosten zeer belang rijke voordelen oplevert. In de situatie worden weinig ingrijpende dingen gewijzigd zodat de industrieën en bedrijven welhaast geheel kunnen worden bevredigd, en geen extra kosten of moei lijkheden in de weg worden gelegd. By nadere beschouwing en uitwerking blgken aan dit plan echter grote bezwaren te kleven waarvan sommige toch rede- ïykerwijs onaanvaardbaar moeten worden geacht. Door handhaving en uitbreiding van het spoorwegemplacement tussen de Gilden en de Meerweiden in Velsen-Noord wordt in plan A het enige nog aanwezige en zeer geschikte tracé dat ook in de toekomst in een goede lokale verbinding tussen IJ- mond-Noord en IJmond-Zuid zal kunnen voorzien, zo goed als prys gegeven. Het zal duidelijk zijn dat de in het plan IJmond-Noord ontworpen belangrijke ag glomeratie, behoefte zal hebben aan econo mische en sociale steun van de belangrijke reeds aanwezige en nog verder uit te brei den agglomeratie te zuiden van het Noord zeekanaal. De IJmond-Noord zal dus naast de tunnel en rijksweg zeer gediend zijn met zo goed mogelijke min of meer lokale verbindingen met de IJmond-Zuid. Het omgekeerde spreekt echter nog sterker, aangezien het voor de IJmond-Zuid (dit is voornamelijk de gemeente Velsen) van groot belang is een goede verbinding te hebben met de ten noorden van het kanaal gelegen vele en zeer belangrijke indus trieën, zegt ir. Stoelinga. Uiteraard moet een zeer behoorlijke ver binding van de woonwijken de Gilden en de Meerweiden met het moedergebied ten zuiden van het kanaal een belangrijk de sideratum worden geacht. Deze desiderata zullen nu in het plan A niet of slechts gebrekkig en op den duur beslist onvoldoende vervuld kunnen wor den. Door de aanleg van de tunnels in rijks weg 9 wordt de zich snel ontwikkelende kop van Noordholland met alles wat daar aan is en nog zal worden gekoppeld (ver dere inpolderingen, recreatie, industriali satie) als het ware in vrije en open ver binding gebracht met het gebied van rand stad-Holland. Ook Friesland zal via de Velser tunnel een zeer belangrijke stap dichter bij de Randstad worden gebracht. Het thans reeds niet te stuiten verkeer over de rijksweg 9 zal zich bruisend ver menigvuldigen, wanneer na de opening van de Velser tunnel, de pont-misère zal heb ben afgedaan. Men zal mogelijk niet zo heel lang behoeven te wachten op een overbelaste tunnel. B«halve het interlokale snelverkeer zal de tunnel uiteraard gebruikt worden door een intensief lokaal verkeer tussen IJmui- den-Noord en IJmond-Zuid de lokale pontverbinding zal irrimers door het lokale motorverkeer welhaast geheel worden ver meden zodat een steeds dringender be hoefte te voorzien is in de ontlasting van Een profieldoorsnede door de nieuwe city. de tunnel van het lokale verkeer door de aanleg van een nieuwe tunnel voor dit laatste verkeer op de plaats waar thans een pontverbinding is geprojecteerd. Indien plan A zou worden uitgevoerd, zou echter deze pas als afgesneden moeten worden beschouwd, aangezien hiertoe praktisch geen gelegenheid meer zal be staan. Immers het enige hiervoor thans nog te reserveren tracé tussen de Gilden en de Meerweiden, dat bovendien voor het ge stelde doel zeer gunstig en royaal is, zou in beslag >zijn genomen door de aanleg van emplacementen, industriesporen en be langrijke kunstwerken, terwijl door ge consolideerde bebouwingen de emplace menten vrijwel onmogelijk meer verlegd zouden kunnen worden. Vervolgens bevindt zich in dit plan een kruispunt dat een gordiaans knooppunt kan heten, namelijk de kruising van de zuidelijke aansluitingsweg aan rijksweg 9 met de verbinding Beverwijk (Breestraat) Velsen-NoordIJmuiden, waarin een kruising met de schuin invoegende rac cordementsporen moet worden opgenomen. Om de ingewikkeldheid te completeren moet juist op dit kruispunt de spoorver binding naar de Breedband-fabrieken wor den afgetakt, aangezien anders geen vol doend grote straal in deze lijn kan worden gelegd wegens de geprojecteerde en in uit voering zijnde bebouwing van de Gilden. In de aansluitingsweg is over de spoor lijn en de lokale wegen een hooggelegen viaduct geprojecteerd een onderdoor gang (plan B) is hier wegens de aanwezig heid van hoge oostelijk gelegen viaducten niet mogelijk waarbij wegens ruimte gebrek, niveauverschillen en de aanwezig heid van de spoorlijnen op dit punt geen aftakkingswegen kunnen worden aange sloten. Intussen zijn aftakkingen nabij dit punt m o gelijk door de aansluitingen oostwaarts te verschuivenmaar hoe! Met de toepassing van steile hellingen, gekromde traces, miniatuur rond-point en een gebogen tunnel onder het rac- cordementspoor door is technisch een oplossing mogelijk die geen bonafide technicus ter uitvoering zal willen voor dragen en kunnen verdedigen. Deze dé tailoplossing in plan A moet dan ook meer worden beschouwd om te laten zien hoe het niet kan, In dit plan zou men derhalve wel ge dwongen zijn ter weerszijden van de hoge aarden dam met viaduct, laag gelegen parallelwegen aan te leggen, met bewaakte spoorwegovergangen (zie de laaggelegen wegen in plan C), waardoor de agglome raties nabij dit punt voor goed van een vrije en directe verbinding verstoken zul len blijven, tenzij men uiteraard genoegen zou kunnen nemen met een omweg heen en terug over het noordwestwaarts verderop ontworpen rond-point. Voor het huidige winkelcentrum van Be- verwijk-Breestraat zal zulks op den duur een moeilijk te verteren en ernstige terug slag geven en gezien de ontwikkelings plannen voor een nieuwe city en de zeer gemakkelijke bereikbaarheid daarvan Als sluitstuk van onze drie beschou wingen ^over het artikel van ir. L, Stoelinga, de directeur van het bedrijf voor Openbare Werken te Bever wijk, over het structuurplan voor de IJmond-Noord geven wij hierbij zijn visie op het verkeerspobleem, waar aan onder meer het veelbesproken „verleggingsplan" vast zit al of niet een spoorlijn door de bebouwde kom van Velsen-Noord, De tekeningen maken een en ander duidelijk en il lustreren bovendien de toekomstige opbouw van de Beverwijkse city. wellicht een langzaam afsterven inluiden: immers het verkeer zal slechts met moeite of langs een omweg het huidige centrum kunnen doorstromen en voeden. De zuidelijke entree voor Beverwijk wordt in dit plan dan ook blijvend en in ernstige mate benadeeld. De bebouwingen van de Gilden en de Meerweiden, die ten aanzien van de in dustrieën toch reeds op een minder geluk kige plaats zijn geprojecteerd, komen in een duidelijk deplorabele situatie te ver keren: Aan de zuidzijde zijn er de indus trieën en de blijvende barrière van het Noordzeekanaal met een gebrekkige pont verbinding. Aan de westzijde de vrijwel aanliggende industrieën. Aan de noordzijde afgedamd door spoor lijnen en een hoge aarden dam met via duct, waardoor de afdamming naar het noorden ook visueel welhaast volkomen kan worden genoemd. Aan de westzijde geschiedt tenslotte de afsluiting door een spoorweg en een autosnelweg. De wijken, die te klein zijn om elk een zelfstandig element te vormen, worden rtog van elkander gescheiden door een naar geestig en ook des nachts lawaai- verwekkend spoorwegemplacement. Deze, ook psychologisch, stugge scheiding zal door het aanleggen van een verbindings- (voetgangers)tunneltje onder het emplace ment niet kunnen worden verbloemd. Men moet wel tot de conclusie komen dat deze wijken zich grotendeels op kernen zullen moeten oriënteren die aan de be hoeften op cultureel gebied en het ont spanningsleven kunnen beantwoorden. Deze kernen bevinden zich in het moeder- gebied ten zuiden van het kanaal en in Beverwijk. De verhingen naar beide zijn vlot noch aantrekkelijk. Trouwens dit blijkt reeds uit het voorgaande deze wijken hebben praktisch naar geen enkele richting vlotte verbindingsmogelijkheden behalve naar de industrie. De industrieën en de economie (ver vroegde kapitaalsinvesteringen) schijnen in dit plan dan ook de overheersende fac toren te zijn waaraan de bewoonbaarheid van deze wijken min of meer zou moeten worden opgeofferd. Als overige nadelen kunnen nog worden genoemd dat de hoogovens een minder gunstige spoorwegverbinding kunnen ver krijgen met het oostelijk ontworpen in dustriegebied, dat het mooie onmiddellijk ten noorden van het gewraakte knooppunt gelegen buiten Scheijbeeck in een ongun stige situatie komt te liggen en dat de zeer hoog gelegen aansluitingsweg bezwaarlijk een voorziening van het langzame verkeer zal kunnen verkrijgen. Resumerend moet naar des heren Stoe- linga's mening van plan A dan ook wor den gezegd dat dit stedebouwkundig, socio logisch, psychologisch, aesthetisch, noch verkeerstechnisch een gelukkig pan kan worden genoemd. Vacature commissie tot wering van schoolverzuim Door het vertrek van de heer J. H. van den Berg is een vacature ontstaan in de commissie tot wering van schoolverzuim en ter voorziening hierin geeft het college van burgemeester en wethouders de volgende aanbeveling: 1. H. Hoekstra, onderwijzer aan de o.l. Julianaschool 2. W. Damen, onderwijzer aan de o.l. Wolff en Dekenschool. VEILINGBERICHT 11 januari Andijvie 4667; waspeen 2334; spruiten 2887; witlof 34—50; boerenkool 1018; groene kool 815; rode kool 59; prei 1627; knollen 1633; uien 1540; peen 59. ADVERTENTIE Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op dinsdag 17 januari te 19.30 uur ten gemeentehuize is de volgende agenda: Vaststelling suppletoire begrotingen; aan koop van grond aan de Hagelingerweg te Driehuis; aankoop van twee percelen grond met de daarop staande panden gemerkt Passtoorsstraat nrs. 3 en 5 te Santpoort en verhuur van deze panden; aankoop van grond en woningen te Velsen-Noord; aan koop van het pand Hagelingerweg nr. 27 te Santpoort; verkoop van grond te IJmuiden; verkoop van een bouwmuur met de onder grond daarvan te IJmuiden; verpachting van tuingrond te Santpoort; verpachting van weilanden in de Velserbroekpolder; onttrekking aan het openbaar verkeer van straatgedeelten te IJmuiden; verlenen van machtiging tot het indienen van bezwaren tegen het streekplan IJmond-Noord; vast stelling van straatnamen; verhoging van de bijdrage aan de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland; Verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 van de lager-onderwijswet 1920; verlenen van ontslag aan een onderwijzer van de Prof. Dr. Ph. Kohnstammschool; benoeming van: a. een onderwijzeres aan de openbare lagere Brederodeschool te Santpoort-Zuid; b. leraren aan de gemeentelijke middelbare handelsavondschool te IJmuiden; c. perso neel aan de gemeentelijke huishoudschool te IJmuiden; d. een lid van de commissie van toezicht op de visserijschool (aftreding P. Krab); e. een lid van de commissie van toezicht op de handelsavondschool (aftre ding ir. J. A. Spruijt);; f. een lid van de commissie van toezicht op de gemeentelijke huishoudschool (aftreding mevrouw dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Elias); g. een lid van de commissie van advies in zake de toekenning van studiebeurzen (aftreding A. Vennik); h. een lid van het college van curatoren van het gymnasium Felisenum (aftreding mr. L. Vorstman). PU5SWP yw/i *001004$ 4/00/00»/ 000/4*040. 00*4*04*0004/0 044/441/044. 00//440n»/t/0 0/0001/00000 70*00000400/} 0/00400/04*/^ *40/0^0. evjtJ00or/£L 0//1/00 JT//J0000 0000/ -000*0 000000 Na het bovenstaande zal het plan C voor de aandachtige lezer weinig toelichting meer behoeven. Door de geprojecteerde verplaatsing van het bestaande, thans nog weinig omvangrijke spoorwegemplacement tussen de Gilden en de Meerweiden naar de oostzüde, en combinatie hiervan met, althans aansluitend aan het geprojecteerde em placement Beverwijk-loco, kunnen de bovengenoemde bezwaren niet alleen worden opgeheven, doch zal ook een stedebouwkundig beter verantwoord geheel kunnen wor den verkregen. Het „gordiaanse knooppunt" is opgelost. De barrière langs de oost zijde is uiteraard niet opgeheven; dat is ook niet mogelijk en ze kan daarom ongestraft worden verzwaard. De industrieën aan de zuid- en westzijde worden door de indu striesporen begrensd, waardoor de factoren lawaai en industriehinder worden ge combineerd en meer buiten de woonwijken gebracht, terwijl de industrieën van alle gewenste spooraansluitingen kunnen worden voorzien. Voor het gordiaanse knooppunt is een zeer bevredigende oplossing a niveau mogelijk, waarbij een verbeterde Staphorst-kruising of een circuit voor lange tijd voldoende zal zijn. De geheel vrü komende lokale verbindingsweg kan ook in de toekomst een royale verbinding vormen tussen Velsen en Velsen-Noord en daarmede tevens voor de gehele agglomeraties ten noorden en ten zuiden van de IJmond, vooral indien in de toekomst in dit tracé een tweede tunnel zal worden aangelegd. Het buiten Scheybeeck kan op fraaie wijze met Akerendam het iets ten noord-oosten daarvan gelegen buiten worden aaneengevoegd door de oostelijk van deze buitens vrijkomende ruimte voor groen- en parkaanleg te gebruiken, waar door eert bijzonder fraaie entree en een verademing gevende, long als tegenhanger van de nabijgelegen industrieën kunnen ontstaan. De woonwijken de Gilden en de Meer weiden worden noch onderling, noch ten aanzien van de nabijgelegen bebouwingen geïsoleerd en verkrijgen ook overigens goede verkeersverbindingen. Ook bezwaren Uiteraard kleven aan plan C ook bezwa ren. Men zal moeten beginnen met extra in vesteringen. die in de orde van lal T4 miljoen gulden kunnen worden geraamd. De raccordementsporen worden iets lan ger en vertonen meer bogen, hetgeen uiter aard een blijvend economisch verlies bete kent. Als een belangrijk bezwaar moet worden aangemerkt, dat de papier- en cel- lulosefabrieken van de N.V. Van Gelder Zn aan de noordzijde door een spoorlijn worden begrensd, terwijl van de terreinen aan de noordzijde een driehoekig terrein zou worden afgesneden. Het is relevant te achten, dat de ver dere ontwikkeling van deze fabrieken ook in de toekomst niet zal mogen worden af gesneden. Gezien de grote belangen die hierbij op het spel staan, moet het mogelijk zijn ook hiervoor tot een bevredigende oplossing te geraken. Hopeloze tuindersstrijd Behoudens enkelingen, bestaat de oor spronkelijke bevolking van de IJmond- Noord (midden-Kennemerland) uit hard werkende tuinders. Gehard door hun strijd tegen natuur en economische krachten heb ben deze mensen een vasthoudend karak ter, dat zij handhaven in hun begrijpelijke maar hopeloze strijd tegen de overweldi ging van „hun" gebied door de industrie en krijgen, teneinde daardoor te kunnen ge raken tot voor de toekomstige bewoners te dragen kosten van bewoning. Aan beide belangen moet zoveel mogelijk worden te gemoet gekomen. Teneinde te bewerkstelligen dat de tuin ders niet door de noodzakelijke onteigenin gen worden uitgerailleerd doordat hun het bestaan wordt afgenomen, hebben de ge meentebesturen van Beverwijk en Heems kerk een instituut in het leven geroepen, het zogenaamde Intercommunaal Lichaam Vervanging van Tuinbouwgronden (ILVT), dat tot taak heeft voor de te verdrijven tuinders elders vervangende gronden of bedrijven te kopen of te creëren. Ook treedt dit instituut bemiddelend op tenein de voor de tuinders elders pachtgronden of pachtbedrijven te verwerven. Plan A - zoals het in dit artikel wordt behandeld en deels wordt afgewezen. De technische ontwikkeling van de auto bussen en de hieruit ontstane vergroting van de nuttige ruimte, maakt dit vervoer middel tot een zeer bruikbare oplossing van het openbaar vervoer in de toekom stige IJmond-Noord. De autobussen kun nen gebruik maken van de ringweg, die de wijkkernen verbindt. Door de betrekkelijk geringe afmetingen van de wijken en de ringvorm van de weg is het mogelijk een dienst te verzorgen waarbij de autobussen continu in twee richtingen rijden. Door de kleine afmetingen van de wij ken, kunnen de halteplaatsen om de 300 m. gelegd worden, hetgeen een maximum loopafstand tot de woningen oplevert van ongeveer 500 m. De eenvoudige structuur zal er toe bijdragen dat een frequente dienst opgebouwd zal kunnen worden. Het voordeel van een autobusdienst voor deze agglomeratie is het gemakkelijk kunnen inleggen van extradiensten, hetgeen van belang is voor de grote werkgebieden, die op grote afstanden liggen van de woonbe bouwing. de daarmede verband houdende stadsuit breidingen. Zij verdedigen hun dagelijks brood, dat door de industrie wordt be dreigd, niet alleen door landhonger maar ook vanwege het wegzuigen van hun per soneel door diezelfde industrie. Langzaam schikt men zich echter in het noodlot en krijgt men meer begrip voor de nationale industrialisatieproblemen. Dat een en ander zijn weerslag vindt in tegenwerking bij planologische maatrege len is zeer wel te begrijpen; men zal het deze harde werkers dan ook niet mogen verwijten. Tuinbouwgronden zijn in het algemeen OQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOC >3cooooooooooooooooooooooocxxxxxxxxxxxxx)oooooooooooooooo kostbaar, doch de in deze streek gelegen geestgronden zijn dit, wegens him geschikt heid voor bollenteelt en de fijne tuinbouw, in versterkte mate. In zekere zin gelukkig is er hier weinig glascultuur; anders zou den deze gronden voor de benodigde uit breiding van de woonbebouwing econo misch zeer moeilijk kunnen worden aan gewend. Twee belangen Bij de verkrijging van tuinbouwgronden zijn er tweeërlei belangen. Het persoonlijk belang van de tuinders en het belang van de gemeente om deze gronden voor de stadsuitleg zo voordelig mogelijk te ver- Aangezien de daarvoor geschikte bedrij ven en gronden schaars zijn, zal slechts een deel van de tuinders op deze wijze kun nen worden geholpen. De overige tuinders moeten trachten een emplooi te vinden buitenslands, in de handel of bij de in dustrie. Uiteraard veroorzaakt zulks veel leed en moeilijkheden, en men mag zich gelukkig achten, dat de gemeenten trachten hierin zoveel mogelijk tegemoet te komen. Door mevrouw mr. H. Singer-Dekker uil Den Haag zal zondagmorgen in het Staten- huis aan de Velserweg voor het Huma nistisch Verbond een lezing worden gehou den over „Het recht tot straffen". Commissie treedt af, doch is herkiesbaar De leden van de commissie van toezicht op de twee gemeentelijke nijverheidsscho len treden op 1 januari periodiek af, doch worden allen voor herbenoeming aanbe volen. De aftredenden zijn: Mevr. C. Maters-de Ruiter; mevr. H. Nooi-van Oosten; mevr. mr. M. E. G. Óort- huys-Backer en mevr. H. C. Soeters-Mans- holt. Verder de heren ir. L. H. Derks, ir. A. Drijver en H. J. Rozemeijer. 1

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9