Zwitsaletten Rijpe vruchten en grote zorgen PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSREIZ1GER Wereldnieuws Vijftig jaar kinderwetten De radio geeft zaterdag Militairen lieten in Ifar geheime stukken achter „De Maas- en Roerbode" vierde eeuwfeest ocli Ió l\et zo VRIJDAG 13 JANUARI 1956 2 NS-personeel wegens diefstal voor rechter Dr. H. Bremmer overleden; bekend kunsthistoricus Kapitein H. van Blokland van de „Rijndam" met pensioen Tegen nalatigen is krijgstuch- telijk opgetreden Auto ging plotseling naar rechts en botste tegen geparkeerde wagen KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 P H 1 L p S Een jaar geëist tegen Amsterdamse colporteur De fosforvergiftigingszaak te Voorburg Bemiddeling bij vrijstelling van militaire dienst Generatie spontaner Het is goed' dat bij het feestelijk herden ken van vijftig jaren kinderwetten de kin derbescherming haar beslotenheid prijs geeft om de belangstellenden in te lichten omtrent aard en inhoud van haar arbeid. Alle bemoeiing hetzij door Voogdijraad, Kinderpolitie dan wel ProJu-ventute, met een bedreigd kind, begint met het samen stellen van een rapport over het gezin, de straat en de school. Wanneer blijkt dat het kind, om welke reden ook, in de eigen omgeving niet ge handhaafd kan worden, dan volgt een ver plaatsing naar elders. Dit klinkt vrij simpel, echter is men zich er steeds van bewust welk een diepe inbreuk dit betekent voor het betrokken kind en voor het gezin. Hoe zal de nieuwe omgeving voor dit kind moeten zijn? Een halve eeuw geleden was deze keuze minder hoofdbrekend, doordat de moge lijkheden schaars waren. De wezen en om andere redenen verlaten kinderen plaatste men in een der weeshuizen, of daarvoor bestemde inrichtingen. De „slechte" kinde ren werden naar gevangenissen of strfef- kolonies gedirigeerd. Hoe anders is dat alles nu geworden. Sindsdien is er met meerdere of mindere spoed', na 1945 zelfs in een haast koorts achtig tempo, gewerkt aan verbetering van de totale zorg voor de misdeelde jeugd. Dit betekent dat de grote meerderheid in pleeggezinnen wordt ondergebracht, een sector van het werk der kinderbescherming, waarover in een vorig artikel geschreven werd. Alle anderen, dus zij die speciale opvoe dingsmoeilijkheden en karakter- of ge- voelsafwijkingen vertonen, krijgen een plaats in een tehuis of inrichting, waar men meer en meer onder specialistische lei ding en voor hun taak opgeleide medewer kers, een genezende, vormende sfeer weet te scheppen. Deze plaatsingen geschieden steeds meer via een Medisch Opvoedkundig Bureau of kort verblijf in een Observatie huis. De verworven inzichten en bun toepas sing in de praktijk geven enerzijds een on gekende vermindering van onnoidig kinder leed en een belangrijke vermeerdering aan resultaten der heropvoeding. Van grote betekenis mag zeker ook ge noemd worden de radicale omkeer die plaats vond binnen de inrichtingen en te huizen. De haast spreekwoordelijke onge zelligheid, de lompe woonruimten met dito meubilair, sombere kleuren en volkomen gemis aan sfeer hebben plaats gemaakt voor het tegendeel. De woonvertrekken der ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Orgel. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Dansmuziek. 15.25 Streek- uitzending. 15.50 Omroep kamerorkest. 16.35 Het volle pond, causerie. 16.50 Platen. 17.15 Actualiteiten. 17.45 Orgel en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzen ding: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.25 Socialistisch commentaar. 22.40 Lichte muziek. 22.55 Binnen zonder kloppen, hoor spel. 23.15 Nieuws. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorcon cert. 7.45 Morgengebed en 'liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Dansmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Promenade orkest 14.00 Boekbespreking. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kroniek van let teren en kunsten. 15.40 Harmonie-orkest 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Musettemuziek 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Simple Music. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Platen 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Instrumentaal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Omroep-orkest en solist. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Sprong in het heelal, hoor spel. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de Zon dag in, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto 23.22—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.15 Veilig en Vlug kan voordelig zijn. Wereldvisie en Telemimiek. 21.00 Ballroom- dancing. 21.3022.30 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonrecital. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonrecital. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zan gen. 17.30 Mannenkoor. 17.40 Platen. 18.00 Mannenkoor. 18.15 Orkestconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep Ommeganck 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC g In deze laatste publicatie over het werk van voogdij en kinderbescherming wordt 8 de nadruk gelegd op de veranderingen, die zich in de tehuizen voor ouderloze of aan de ouderlijke macht onttrokken 8 kinderen gedurende de laatste jarenB hebben gemanifesteerd. Gebrek aantl geld en personeel speelt altijd nog een 8 belemmerende rol. 8 XJOOOOOOOOOOOOOOOOCXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX groepen zijn huiselijker, het meubilair is normaal, de schemerlamp noch het aqua rium ontbreken en ieder kind is verzekerd' van een behoorlijke kastruimte voor privé- bezittingen. Het massale is uitgebannen, en waar nog resten over zijn liggen plannen klaar ter verbetering. Steeds meer is er een verblijdend streven om het verblijf van een kind in een opvoe- dingsinrichtiuig, ongeacht de aard zijner moeilijkheden, zo min mogelijk te doen af wijken van het leven in de gewone samen leving. De dagelijkse menu's, de kleding, zakgelden, deelname aan het club- en verenigingsleven, vacantiebesteding en zeker ook het schenken van een verant woorde vrijheid spreken hierin hun woord mee. Bij het voortschrijden van. deze ver nieuwingen en verbeteringen, houden een tweetal zorgen gelijke tred. Eén van hen, de steeds stijgende kosten van het apparaat waarvan de kinderbescherming zich moet bedienen, wil zij haar taak verantwoord doen, wordt gelukkig in bedwang gehou den door het zeer grote aandeel dat Rijk en Gemeenten voor hun rekening nemen. De andere zorg is personeelsgebrek. Dit is een zaak van het publiek. Stellig zijn er, de geestelijk gezonde jongemensen, die de jeugd niet slechts een warm hart toedra gen, doch er ook door geboeid worden. Voor hen ligt in dit werk een belangrijke taak te wachten welke, juist in deze tijd', waardevol is. Het zou zeker te betreuren zijn indien na een halve eeuw kinderwet ten, het verzorgde en gegroeide niet ge oogst zou kunnen worden, omdat er arbei ders te weinig zijn! Officier: „nawerkende oorlogsmentaliteit" Zowel de officier van Justitie als de raadsman vroegen zich in een zaak voor de Rotterdamse rechtbank tegen twee „oud gedienden" bij de N.S. ieder heeft onge veer 36 dienstjaren af, of het misschien de nog „nawerkende" oorlogse mentaliteit was, die het tweetal er toe gebracht had vanaf 1946 dozen en kisten sigaren, siga retten, margarine en flessen drank uit goe derenwagons van de N.S. weg te nemen. In de over hen uitgebrachte rapporten is vermeld, dat zij „tot de echte, de goede spoorwegmensen behoren: rustig en se cuur". „Deze mensen met hun lange staat van dienst bij de spoorwegen verliezen doordat deze ontstellende feiten", aldus de officier, „aan het licht zijn gekomen, hun pensioen. In de oorlog waren deze diefstallen begrij pelijk, maar ook na de oorlog zijn zij voort gezet. De Nederlandse Spoorwegen, die een goede naam hebben, moeten vertrouwen in huin mensen kunnen stellen." De 30-jarige rangeerder F. W. H. van L. uit Schiedam die zijn stelende collega's, de 57-jarige onderladingmeester W. A. K. en de 60-jariige rangeermeester J. N„ beiden uit Schiedam, betrapte, was, in plaats van dit aari te geven, met hen mee gaan doen. Gedrieën hadden zij in juli 1955 zegels en ijzerdiraad verbroken om goederen te kun nen wegnemen, en later deze sluitingen op nieuw aangebracht. De eisen tegen N. en K. zijn een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd,, en tegen Van L. tien maanden met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De uit spraak volgt over veertien dagen. Dr. H. P. Bremmer, bekend kunsthistori cus, is te 's-Gravenhage op 84-jarige leef tijd overleden. Hij is in 1871 te Leiden ge boren, schilderde aanvankelijk zelf, maar ging zioh later toeleggen op de kunst van het zien van het werkstuk van beeldende kunst. Hij maakte belangrijke studies van grote kunstenaars, onder andere omstreeks 1900 reeds een werk over Vincent van Gogh. Van 1903 tot 1940 redigeerde hij het maandschrift „Moderne Kunstwerken", daarna het periodiek „Beeldende Kunst". Hij schreef vier.boeken over het zien van beeldende kunst. Hij bezat een zeer grote verzameling schilderijen. Het levenswerk van dr. Bremmer is ge weest het bijeenbrengen van de verzame ling schilderijen van het Kröller-Müller museum. Hij deed dit als adviseur in op dracht van mevrouw Kröller-Müller. De Groningse universiteit heeft dr. Brem mer destijds het eredoctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte verleend. Dr. Bremmer was officier in de orde van Oranje Nassau. Kapitein H. F. Th. W. van Blokland, ge zagvoerder van het s.s. „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn, zal op 20 januari afscheid nemen wegens het bereiken van die pensioengerechtigde leeftijd. Kapitein Van Blokland, die bijna veertig jaar bij deze maatschappij in dienst is geweest, werd op 10 januari 1896 te Batavia gebo ren en genoot zijn opleiding voor stuur mansleerling aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Op 16 augustus 1915 trad hij in dienst van de Holland- Amerika Lijn. Op 13 augustus 1946 werd' hij aangesteld als kapitein. Hij voerd'e achter eenvolgens het commando op de „Abbe- dijk" en de „Dongedijk". Kapitein C. Haag-mans, die thans het commando voert over het «s.s. „Groote Beer", zal kapitein Van Blokland als -ge zagvoerder van het s.s. „Rijndam" op volgen. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: Een half jaar geleden heeft het Tweede Kamerlid de heer E. Vermeer (PvdA) aan de minister van Oorlog vragen gesteld over het feit dat de Koninklijke Landmacht des tijds bij het verlaten van de basis Ifar op Nieuw-Guinea zeer geheime documenten heeft achtergelaten, welke enige tijd later door bewoners van Hollandia werden ont dekt. Minister Staf heeft thans geantwoord, dat uit een door de Koninklijke Mare chaussee ingesteld uitgebreid onderzoek is gebleken, dat de geheime bescheiden, af komstig uit de archieven van een tweetal detachementen, tezamen met andere be scheiden en formulieren zijn opgeslagen in een kamer, waarin ook kantoorbehoeften bewaard werden. Nagelaten is deze stukken weg te halen of te vernietigen, zodat het kon voorko men, dat deze enige tijd na het vertrek van de Koninklijke Landmacht werden gevon den op de plaatsen, waar zij destijds waren gedeponeerd. Het merendeel van de stuk ken is aangetroffen door een PTT-ambte- naar. Bij een vervolgens ingestelde controle door enige officieren en een politieambte naar werden nog enige stukken in het voormalige bureau van de korpsadmini strateur aangetroffen. Alle stukken zijn onmiddellijk bij de overheid ingeleverd. Er is niet gebleken, dat enig stuk in han den is gekomen van andere, daartoe niet gerechtigde personen. Tegen hen, die nalieten de bewuste stuk ken te behandelen op een wijze als door de aard van deze stukken geboden wordt, is krijgstuchtelijk opgetreden. Onder grote belangstelling heeft het dag blad „De Maas- en Roerbode" te Roermond Woensdag zijn eeuwfeest gevierd. Deze vie ring viel sa-men met het zilveren jubileum van d-e directeur de heer C. M. Dos'ker. Tij-dens de jubileum vergadering las de burgemeester van Roermond, mr. dr. R. Gu-eljans, vijf ^oninklijke besluiten voor, v-olgdhs welke respectievelijk waren ver leend aan: directeur Dosker het officiers kruis in de orde van Oranje-Nassau; aan de kassier F. Klotz de gouden eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau; aan de voormannen J. Wijnen, H. Schoen makers en H. Meulen-dijik de zilveren ere medaille verbonden aan de orde van Oran je-Nassau. Burgemeester mr. E. R.uppen van Vlodrop las een koninklijk besluit voor volgens hetwelk de bronzen medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau was toegekend aan de bode G. Beckers te Vlodrop. Tijdens de bijeenkomst werd het woord gevoerd door de president-commissaris ir Bongaerts, de directeur de heer Dosker, de hoofdredacteur de heer E. J. Hoogenstraa ten, de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben, bur gemeester mr. dr. Gueljanis van Roermond en mgr. Hanssen, die ook namen-s de bis schop van Roermond mgr. Lemmens het woord voerde. Mgr. Hanssen deed mede deling van het feit, dat aan de heer A. H. Schreurs het erekruis Pro Ecclesia et Po-n- tifice was verleend. De heer Schreurs heeft vele jaren de „Maas- en Roerbode" gediend en, op een plaats die de schijn tegen zich had, aldus de spreker, was hij in d-e oorlogs jaren de vertrouwensman van de leider va-n het geestelijk verzet in Limburg, drs. Mo len, voor wie thans te Roermond een stand beeld i-s opgericht. Ongeluk bij Delft berecht, maar niet opgehelderd De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft een half jaar gevange nisstraf geëist tegen een 35-jarige groen- tengrossier uit Den Haag, die in de morgen van maandag 14 november op de rijksweg Den HaagRotterdam, ter hoogte van Delft, een aanrijding heeft veroorzaakt, waarbij twee van zijn mede-inzittenden, collegas met wie hij onderweg was naar de groentenveiling te Rotterdam, om het leven kwamen. Hoe het ongeluk werd veroorzaakt, is ook bij deze rechtszitting geheel onver klaarbaar gebleven. De verdachte, een uit stekend chauffeur, die sinds zijn 18de jaar rijdt, is pardoes tegen een rechts in de berm geparkeerd staande vrachtauto ge botst. De geparkeerde vrachtauto had aan de linkerkant bovendien nog een rode vlag. De weg ter plaatse is kaarsrecht en zeer overzichtelijk. Getuigen zagen de bestel auto van de verdachte opeens zonder enige aanwijsbare reden naar rechts zwenken en tegen de vrachtauto botsen. De verdachte herinnerde zich van de aanrijding niets. Het ene moment reed hij nog rustig in zijn auto en een ogenblik later kwam hij tot bewustzijn half onder een auto. Zijn twee collegas lagen naast hem. De een was dood, de ander was zeer zwaar gewond. De ge wonde overleed onderweg naar een zieken huis. De bestuurder van de vrachtauto is nauwelijks aan de dood ontsnapt. Hij was juist aan de linkerkant uitgestapt, toeh de botsing plaats vond. „De verdachte is in slaap gevallen. Hij was zich zijn verantwoordelijkheid voor zijn medeinzittenden en voor het andere verkeer niet meer bewust," meende de officier van justitie, die zes maanden ge vangenisstraf eiste. De verdediger, mr. Th. L. van der Veen uit Delft, achtte het onwaarschijnlijk dat de verdachte in slaap is gevallen. Hij had de avond tevoren niets bijzonders ged-aan, was vroeg haar bed gegaan en betrekkelijk laat opgestaan. De enige mogelijkheid is dat de verdachte even onwel is geworden en het bewustzijn heeft verloren. Mr. Van der Veen vroeg een aanmerkelijk lichtere straf. De verdachte verklaarde desgevraagd dat hij tien jaar geleden een keer flauwge vallen was. Op 26 januari zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE ROXANE Vijftien jaar had een 52-jarige Amster damse colporteur hard gewerkt om zijn zaakje drijvende te houden. Dat lukte tot het najaar van 1955, maar toen moest hij weer eens een aantal schulden betalen en omdat hij niet meer over voldoende con tanten beschikte stapte hij op Sinterklaas avond in zijn auto om ergens dit geld te lenen. Dat lenen vlotte niet zo best en bij Halfweg passeerde hij een fabriek, waar hij, aldus zijn verklaringen voor de Haar lemse rechtbank, toen maar ten einde raad had ingebroken. De buit was niet groot, want deze be stond onder meer uit een naaimachine, ga ren, elastiek, postzegels en wat geld, met een totale waarde van driehonderd gulden. De offcier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, memoreerde in zijn requisitoir het verleden van de verdachte, die van 1918 tot 1940 bekend stond als een vooraan staand inbreker, die niet terugdeinsde voor vonnissen van drie en vier jaar en die al dus een groot aantal jaren van zijn leven in allerlei gevangenissen had doorgebracht. Mede met het oog op dit strafblad eiste de officier van Justitie een gevangenis straf voor de tijd van een jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Mr. Obermann, de verdediger, bepleitte de uiterste clementie, waarna de uitspraak bepaald werd op 26 januari. Ter herdenking van het feit dat de grote componist W. A. Mozart 200 jaar geleden is geboren wordt er een speciale postzegel in Oostenrijk uitgegeven. Het portret van Mozart op deze zegel is gecopieerd van een onvoltooid olieverfschilderij van de zwager van Mozart, Jozef Lange. 24. Voortgestuwd door de haai schoten Panda en de ontdekkingsreiziger kris-kras door de golven. „Het gaat wel erg vlug op zo'n haai", zei Panda, „maar we draaien aldoor in kringetjes rond. We moesten dat beest kunnen besturen". „Niets is eenvou diger dan dat", antwoordde de ontdek kingsreiziger. „Let op. Dat doen wij ont dekkingsreizigers altijd als volgt". Hij ving een vliegende vis in zijn hoed en beves tigde deze met een draadje aan zijn roei spaan. Vervolgens liet hij het diertje als lokmiddel voor de haai uit fladderen. Dat hielp! Het ondier, dat tot dusver in een bar slecht humeur had rondgeplonsd, leef de helemaal op en met een breedgetande grijns stoof het achter het lokvisje aan. „Zie je?", zei de ontdekkingsreiziger, „op deze wijze bestuurt men altijd haaien. Nu gaan we tenminste recht op de kust af' „J-ja zei Panda, „m-maar weet u ook een middeltje om haaien te remmen?" Dat was inderdaad dringend nodig, want zij stoven in sneltreinvaart op de rotsen af. Politie kreeg mededelingen over optreden van mysterieuze vrouw Naar aanleiding van de oproep om in lichtingen over de vrouw, die een rol heeft gespeeld in de Voorburgse fosforvergifti gingszaak, heeft de politie enkele medede lingen gekregen. Tussen St. Nicolaas en Kerstmis heeft zich aan een pension aan de Badhuiskade in Den Haag een vrouw vervoegd, die de pensionhoudster wenste te spreken over een middel tegen nierziek te. De vrouw heeft over hetzelfde onder werp gesproken met een in dat pension wonende dame. Ongeveer vier weken geleden werd een dame op de Lijnbaan aangesproken door een haar onbekende vrouw, die vroeg of zij eens bij haar thuis mocht komen, het geen goedgevonden werd. Toen de vrouw zich aan de woning vervoegde, werd zij aan de deur te woord gestaan. Het gesprek ging weer over ziekte en gezondheid. De signalementen, die de politie verstrekt zijn, wijzen er op dat men hier met een en de zelfde persoon te doen heeft. De vrouw is tussen de 1.65 en 1.70 lang, heeft een normaal postuur en is niet opge maakt. Zij is tussen de 40 en 50 jaar oud. Zij draagt een zwarte gladde bontjas, een zwart hoedje en een gekleurde sjaal. Zij is een vlot type en gedraagt zich keurig. Haar spraak verraadt een Duits of Zwit sers accent. Aan de bovenstaande adressen heeft de vrouw niet haar naam genoemd. De Haagse recherche houdt zich aanbevo len voor nadere inlichtingen» die naar aan leiding van het bewuste signalement gege ven zouden kunnen worden. Het Eerste Kamerlid de heer Algra (A.R.) heeft onlangs naar aanleiding van door een inwoner van Bennekom per advertentie gepubliceerde namen en adressen van per sonen, die mede door zijn bemiddeling al gehele vrijstelling van militaire dienst heb ben verkregen, aan de minister van Oorlog enige vragen gesteld. Minister Staf heeft hierop geantwoord dat ten aanzien van alle in de advertentie genoemde gevallen on omstotelijk vaststaat, dat de vrijstelling van militaire dienst of uitstel van her halingsoefeningen uitsluitend werd ver leend op grond van feitelijke gegevens en ambtelijke adviezen dan wel uitspraken van de Raad van State. De minister heeft de gegevens nagegaan en bevonden, dat een zuivere toepassing der wettelijke bepalin gen heeft plaatsgevonden. In de meeste in de advertentie genoemde gevallen heeft de bemiddeling van de in woner van Bennekom bestaan in het ont werpen van verzoekschriïten voor belang hebbenden. In enige andere gevallen is voor deze belanghebbenden een gemach tigde opgetreden of is bijstand verleend in een beroepsprocedure voor de Raad van State. Van deze bemiddeling en de be rekende kosten in de geadverteerde geval len is aan de minister een opgave verstrekt. De minister vestigt er de aandacht op, dat verzoeken tot vrijstelling of uitstel be horen te worden gedaan ter gemeente secretarie, waar de ambtenaren voorlich ting geven en medewerking verlenen aan een juiste opstelling en indiening van de verzoeken. Aan deze bijstand zijn voor belanghebbenden geen kosten verbonden. Band. Murray Chotiiner, die in 1952 de verkiezingscampagne van vice-presi dent Nixon heeft geleid, heeft van het Amerikaanse maandblad „Achter de schermen" een schadevergoeding van een en een kwart miljoen dollar geëist, omdat dit blad hem „de geheime band" tussen de vice-president en de onder wereld heeft genoemd. Strafregels. Leon Peach, die schuldig was bevonden aan het overhevelen van ben zine uit de tank van een hem niet toe behorende auto naar de zijne, werd door de rechter van Yammond, in de Amerikaanse staat Indiana, veroordeeld om in het rechtbankgebouw duizend maal de zin „ik zal niet stelen" te schrijven. Thuis. President Tito van Joegoslavië is met zijn echtgenote in Belgrado terug gekeerd van zijn reis naar Ethiopië en Egypte. Bij het station werd hij begroet door een grote menigte, zo vertelt het Joegoslavische persbureau „Tanjoeg". Boycot. De Soedan zal, evenals de andere Arabische landen, Israel boycotten, al dus is van officiële zijde te Khartoem vernomen. Enige maanden geleden had de Soedan reeds verboden, dat de vlieg velden in het land worden gebruikt door Israëlische verkeersvliegtuigen. Vermoord. De piloot van een helicopter van de Amerikaanse luchtmacht heeft bij het wrak van een Piper vliegtuig van vijf Amerikaanse zendelingen, die in handen der Auca-Indianen in de Midden-Amerikaanse staat Ecuador ge vallen waren, vier lijken gezien. Een der slachtoffers was onthoofd, een an der was met een speer doorboord. Aardschokken. Radio-Boedapest meldt, dat ten zuiden van de Hongaarse hoofd stad twee mensen om het leven zijn ge komen en verscheidene gewond door twee aardschokken, die zich gisteren hebben voorgedaan. De schokken wer den eveneens in Tsjechoslowakije en Oostenrijk gevoeld. Het verkeer in het getroffen gebied is gestagneerd, daar straten en spoorlijnen zijn beschadigd. Ook in Boedapest werd enige schade aangericht. Tegenspraak. De regering van nationalis tisch China heeft donderdag ontkend, dat er „ook maar enige waarheid" schuilt in de Britse verklaring, volgens welke zekere personen, die betrekkin gen onderhouden met de inlichtingen diensten van de regering op Formosa, de medewerking hadden verkregen van een zekere Tsjou Tseming om sabotage te plegen aan het toestel „Kashmir Princess" van de luchtvaartmaatschap pij „Air India" en hem 600.000 Hon- kongse dollars hadden geboden. Bij het ongeluk kwamen verleden jaar april vijftien personen, onder wie een com- munistisch-Chinese delegatie, om het leven. Reclame. De Oostduitse staatsfabrieken maken lucifers, die verpakt zijn in doos jes met het opschrift „De arbeiders en boeren leren schieten, zenden, vliegen en autorijden, om hun successen te be schermen". Op een veld met de kleuren van de vlag, zwart, rood en goud, is het embleem va-n de para-militaire „Ver eniging voor sport en techniek". Afwezig. Kroonprins Olav van Noorwe gen heeft donderdag als regent het Noorse parlement geopend. Voor het eerst in zijn regering was koning Haa kon VII niet bij de opening aanwezig. Hij herstelt van een dijbeenbreuk. In de troonrede wordt onder meer gezegd, dat Noorwegen actief zal medewerken aan het Atlantisch pact ter verzekering van de vrede. Arbeidersparadijs. Ondanks het voor schrift dat arbeiders in Hongarije niet langer dan twaalf uur achtereen mogen werken, zijn in sommige gevallen ar beiders gedwongen 56 uur aan één stuk te werken, zo schrijft het Hongaarse vakverenigingsblad „Nepszava". In één fabriek, zo voegt het daaraan toe, zijn in een maand tijds 3095 clandestiene overuren gemaakt. Diamanthausse. Volgens de Britse natio nale juweliersvereniging gaan de zaken in' de diamanthandel zo goed, dat de produktie achterblijft bij de vraag. In alle diamantvelden is de produktie gro ter dan ooit te voren. Het diamanten bureau te Antwerpen, dat toezicht houdt op de Belgische diamantuitvoer, is drie tot vier dagen achtergeraakt met het werk, hetgeen nog nooit is voorge komen. De prijzen van diamanten zijn tien tot vijftien percent hoger dan en kele maanden geleden en het ziet er naar uit, dat de prijzen van Mie soorten nog verder zullen stijgen. ONZE WERELD is zó zeer gewend aan en vertrouwd met de wetenschap van het onzichtbaar kleine, dat niemand zich ver wondert over de larven die in het meel rondkruipen of over de mijten in de kaas Deze dieren konden te voren in het voed sel weliswaar niet worden waargenomen, maar de wetenschap dat de onzichtbaar kleine 'eitjes op de een of andere manier in die voedingsbodem zijn terecht geko men, neemt ieder wantrouwen aangaande hun plotseling ver schijnen bij ons weg. Vóór de uitvinding van de microscoop - toen dus de ont wikkelingsgang der kleinere dieren niet kon worden nage speurd - leverde het plotseling optreden van allerlei gedierte op plaatsen waar zij te voren niet gezien waren veel stof tot verbazing op. En, werk zaam als de menselijke geest nu eenmaal is, allerhande veronderstellingen hebben in de loop der tijden het plotseling optre den van verschillende dieren verklaarbaar moeten maken. Zo verklaarde Aristoteles het ontstaan van de paling (overigens V.J in de 17de eeuw niet moeilijk zich hier van vrij te maken, want verschillende ge leerden uit die tijd wisten reeds door eigen waarnemingen enkele onjuistheden recht te zetten. Harvey, de bekende ontdekker van de bloedsomloop verkondigde immers al de stelling dat alles wat leeft uit een ei komt, maar hij geeft toe dat bij bloedloze dieren het ontstaan plaats vindt door spontane generatie. De overigens goede waarnemer Van Hermant verklaarde in het begin van de 17de eeuw nog dat mui zen uit een ongewassen hemd kunnen voortkomen en ongeveer tezelfder tijd zet onze landgenoot Cluijt de eeuwenoude opvatting recht dat bijen uit ossenvlees zou den voortkomen: uit eigen ervaring kon hij vertellen dat ossenvlees geen bijen, maar blauwe vliegen had opgeleverd! We kunnen hierom hartelijk lachen, maar vergeten dan dat het in vele gevallen wer kelijk uiterst moeilijk is de oorsprong der individuen na te gaan, vooral wanneer er sprake is van parasieten. De grote Middel- werkelijk niet zo'n klein dier, maar wel in. burgse pionier der entomologie. Goedaert, het verborgene levend wat zijn geboorte- proces aangaat!) uit een verrottingsproces in de modder, waarna de dieren bij hevige slagregens uit de ingewanden der aarde te voorschijn kropen. Plinius meende dat vele insecten uit dauw ontstonden en schreef de geboorte van allerlei andere dieren toe aan natuurprocessen die ons thans hoogst zonderling in de oren zouden klin ken. Het geloof in de generatio spontanea, dus in het ontstaan van levende wezens uit de onbezielde stof, was in de oudheid dan ook zeer verbreid en heeft tot ver in de 19de eeuw stand gehouden. Wat de grofste uitwassen van deze gedachte aan gaat, viel het de opkomende wetenschap moest nog in de generatio spontanea gelo ven, om de eenvoudige reden dat het pro bleem der sluipvliegen en sluipwespen bo ven zijn krachten ging. Het bleef eindelijk aan Louis Pasteur, in de vorige eeuw, voorbehouden het leer stuk van de spontane generatie de genade slag toe te brengen door aan te tonen dat uit een volkomen steriele voedingsbodem, waarin dus alle leven te voren gedood is, geen leven te voorschijn treedt. Desondanks is in de moderne weten schap de gedachte aan een spontane ge neratie weer springlevend geworden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2