msfii mtA\ met melk meer man IN DE WERELDPOLITIEK Veroordeling zonder voorbehoud Automobilist probeerde reeds inhalende auto te passeren In memoriam John Radecker Met 120 km. per uur Maximumstraf geëistdrie maanden en vijf jaar ontzegging Tienduizend Ambonezen willen repatriëren Emigratie uit Italië en Duitsland loopt terug Ongeluk op rijksweg Amsterdam-Den Haag 85 d. p.20st. „Mysterieuze dame" heeft niets met moord te Voorburg te maken J. G. Pippel overleden Belediging van de Koningin Twee dodelijke verkeers ongevallen in Enschedé Chrysler beperkt produktie en ontslaat duizend man Heringa Wathrich Ex-president Guzman door Zapotocky ontvangen „Vatbare" Kinderen...? Stijgend aantal Nederlanders, Grieken en Oostenrijkers ZATERDAG 14 JANUARI 1956 Op de oostelijke rijbaan van de rijks weg AmsterdamDen Haag probeerde op 6 februari van het vorig jaar een grote personenauto, waarin zes rqen- sen zaten, met een gang van ongeveer 120 kilometer een auto te passeren, die reeds aan het passeren was. Even raakte hij in de linkerberm, maar won derlijk genoeg kwam de wagen weer op de rijbaan, achter de voor hem rijdende auto. Toen probeerde de be stuurder 't voor de tweede keer en dat ging fout. Met grote vaart belande de wagen in het'struweel tussen de twee rijbanen, kantelde en sprong via paal tjes, boompjes en een heg naar de andere rijbaan, waar de ondersteboven liggende auto nog eens werd aange reden door een auto uit tegenoverge stelde richting. De bestuurder van deze wagen, een 59- jarige Amsterdamse koopman, hoorde vrij dagmorgen voor de Haarlemse rechtbank een hechtenisstraf van drie maanden en ADVERTENTIE Dat alleen formaat: ■wj-- SO LONG is inderdaad IV;/' ZO LANG (meet U het maar na) Koninklijk formaai. Koninklijke kwaliteit United States finest leafi Geïmporteerd doort N.V. CIGARETTES IMPORT CY* A.J. BLOK SCHEVENINGEN Naar van Indonesische zijde wordt ver nomen, zal de voorzitter van de Indo nesische commissie inzake repatriëring van Ambonezen, de heer P. de Queljoe, op 22 januari naar Indonesië terugkeren om aan de Indonesische regering verslag uit te brengen over zijn besprekingen in Neder land met Ambonese groeperingen. Volgens een voorlopige schatting van de heer De Queljoe bedraagt het aantal Ambonezen, dat naar Indonesië wenst terug te keren, tienduizend. De mogelijkheid bestaat, dat na de terug keer van de heer De Queljoe, die Ambo nees is en in Djakarta woont, waar hij directeur van de Indonesische staatsdruk kerij is, een permanente Indonesische functionaris zal worden belast met de ver dere behandeling der repatriëring. een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar tegen zich eisen. Hij was door de kantonrechter tot twee weken hechtenis en drie jaar ontzegging van zijn rijbevoegdheid veroordeeld, doch ging, evenals de ambtenaar O.M. tegen dit von nis in beroep. Er kwamen eerst vijf getui gen a charge voor het hekje, waarvan vier inzittenden van een andere auto, die even als die van de verdachte uit de richting Den Haag kwam. Deze werd voorbijge reden door een kleine personenauto, welke op het midden van de weg bleef rijden om ook een daarvóór rijdend voertuig te pas seren. Toen kwam de wagen, welke door de verdachte bestuurd werd en twee maal achtereen trachtte te „tripleren" met het genoemde gevolg. Wonder boven wonder had echter geen van de inzittenden ernstig letsel gekregen. De vijfde getuige, een zes tienjarige kapster uit Amsterdam, had naast de verdachte in de auto gezeten. Er waren ook vier getuigen a decharge, in wier verklaringen achtereenvolgens tot uiting kwam, dat de verdachte niet dron ken was geweest, zoals bij de behandeling voor de kantonrechter zou zijn veronder steld, dat de sporen op de gekantelde auto niet aantoonden, dat hij met de door hem ingehaalde wagen in aanraking zou zijn geweest en tenslotte, dat men met het type auto's, als dat van de 'verdachte in zeer korte tijd vaart kan vermeerderen en minderen. De verdachte zelf voerde aan, dat hij vaart had gemeerderd in de gedachte, dat het vóór hem rijdende voertuig, na een auto gepasseerd te hebben, wel even naar rechts zou gaan om hem door te laten, om dat hij signalen had gegeven. Verder zeide hij, dat hij alles op alles had gezet om zijn wagen in het perk tussen de beide banen te houden om volgende botsingen te voor komen. Het was hem, naar hij zeide, ook vrijwel gelukt, alleen was de neus van de wagen, toen deze eenmaal ondersteboven lag, door de schok over de andere rijbaan gedraaid. Een snelheid van 120 km. per uur op een weg als deze achtte hij volko- men normaal. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, zeide in zijn requisitoir, dat er zelden in een verkeersdelict zóveel bewijs was ge weest als hier; een „overvloed" van getui gen had hier naar hij zeide de juistheid van het tenlastegelegde aangetoond. „Deze man heeft gespeeld met mensenlevens", aldus de officier, „en de verklaring van één der getuigen a decharge, dat hij niet dronken was, maakt dat nog erger; hij heeft dat dus bij zijn volle bewustzijn gedaan?" Temeer, daar hij volgens de officier niet inziet, wat hij deed, achtte deze hem een gevaar voor de Nederlandse wegen. Hij achtte het von nis van de kantonrechter derhalve nog te mild en formuleerde vervolgens de boven genoemde eis tot de maximale straf. De verdediger, mr. P. G. Vos, herinnerde er aan, dat de handelwijze van deze be stuurder was voortgevloeid uit de houding van de voor hem rijdende automobilist, die er ondanks zijn signalen, niet aan had ge dacht om naar rechts te gaan. En daar had de verdachte op gerekend. Hij achtte het geenszins laakbaar, dat de éne weggebrui ker zich instelt op wat hij van de andere verwacht. Bovendien verklaarde de raads man, dat de verdachte bij zijn eerste poging om te passeren onmogelijk in de berm kon zijn geweest, omdat hij anders tegen een van de langs de weg staande paaltjes zou zijn gebotst. Voor deze koopman, die reeds een carrière van veertig jaar als automo bilist zonder ongelukken achter de rug heeft meende de raadsman, dat het spreek woord „het beste paard struikelt wel eens" van toepassing was. Uitspraak op donderdagmorgen 19 januari. De politie te 's-Gravenhage heeft de identiteit ontdekt van de „geheimzinnige dame" die een rol zou gespeeld hebben in de moordzaak te Voorburg. Een dame zou de vermoorde vrouw een vergiftigde pil hebben laten innemen. Naar aanleiding hiervan kreeg de politie ruim vijftig aan wijzingen van mensen, die ook door een dame waren bezocht die hen geneesmid delen had willen verstrekken. Dank zij het verstrekte signalement bleek het niet moeilijk de indentiteit van de dame vast te stellen. Naar de politie mededeelt, is echter gebleken dat deze dame in het ge heel niets met de moord te Voorburg heeft te maken. Zij is lid van een Amerikaanse beweging en colporteert met boekjes, die aanwijzigingen geven hoe men „geestelijk lichamelijk gezond" kan worden. De heer J. G. Pippel,oud-directeur van de griffie van de Tweede Kamer, is inDenHaag in de ouderdom van 82 jaar overleden. Hij kwam in Maart 1888 in dienst van de grif fie der Tweede Kamer als tijdelijk ambte naar. Toen hij de dienst op 1 Augustus 1938 verliet was hij administrateur met de titel van directeur. Hij stond in hoog aan zien bij allen, die iets met de parlemen taire arbeid hadden 'te maken. Van zijn hand is in 1925 verschenen het nog vaak geraadpleegde boek „Het Regle ment van Orde van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zijne geschiedenis en toe passing". Ook heeft hij een boek over het leven in oud-'s-Gravenhage geschreven. De heer Pippel was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Tegen journalist opnieuw 10 dagen gevangenisstraf geëist De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft bevestiging van het rechtbank vonnis 10 dagen gevangenis straf gerequireerd tegen de 67-jarige J. F. uit Den Haag, hoofdredacteur van de „Nieuwsbrief", wegens opzettelijke bele diging van Koningin Juliana en het ver spreiden en in voorraad hebben van een geschrift waarin een voor de Koningin beledigende tekst voorkomt. De beer F. zei in hoger beroep te zijn gegaan omdat hij zich onschuldig voelt. Hij herhaalde zijn ook voor de rechtbank ge voerde verdediging, dat de door hem in „Nieuwsbrief" gebezigde tekst voor de Ko ningin beledigend was. Hij verklaarde dat het nooit zijn bedoeling is geweest de Ko ningin te beledigen. De heer F. had in het gewraakte artikel critiek geoefend op het feit dat de Konin gin haar goedkeuring had gehecht aan het regeringsvoorstel tot opheffing van het uniestatuut. De procureur-generaal zei in zijn requi sitoir, dat de critiek, die de verdachte had uitgebracht op de persoon van de Konin gin beledigend was. Iedere andere kwalifi catie zou onjuist zijn. Hij wilde aannemen dat de verdachte niet het vooropgezette oogmerk heeft ge had te beledigen, maar dat is hier niet no dig, zo meende de procureur-generaal. Want het beledigende karakter ligt in de woorden zelf en is niet mis te verstaan. Het beroep op het algemeen belang gaat niet op want het valt niet in te zien, welk algemeen belang met de beledigende pas sage kan worden gediend. De verdediger, mr. A. Mout, bestreed de motiveringen tot het rechtbankvonnis, wel ke door de procureur-generaal waren over genomen. Volgens de rechtbank is de ar beid van de Koning niet waarneembaar en daarom onvatbaar voor critiek. „Dus", zo zei mr. Mout, „kan critiek die desondanks op deze arbeid wordt uitgeoefend ook niet beledigend zijn, tenzij de belediging ligt in de woorden zelf. Maar dat is niet het ge val, want de belediging ziet men in het oordeel dat over de wijze van taakvervul ling van de Koningin gegeven werd". Mr. D. Huisman, de tweede verdediger van F., belichtte uitvoerig de staatsrech telijke kant van de zaak. Zijn conclusie was dat de gewraakte passage niet beledigend was bedoeld, maar juist de critiek in het artikel had moeten verzachten. Hij achtte opzet niet bewezen. F. zei dat hij met hart en ziel monarchist is. Hij had het een ereplicht geacht de Ko ningin te mogen wijzen op het feit dat zij te weinig gebruik zou maken van haar macht. Tenslotte zei hij nogmaals nooit de bedoeling te hebben gehad de Koningin te beledigen. Het hof zal op 15 januari arrest wijzen. ADVERTENTIE A f Publico Ha Nedertood» Zvtoetbvreow, 1 Grtrrenhoge NEEM PER MAN d DRIEKWART KAN 43 Premie. De Rotterdamse ziekenfond sen hebben besloten de premie voor de vrij willige ziekenfondsverzekering te bepalen op f 1,65 per betalende verzekerde per week. Toen de 14-jarige scholier J. P. uit En schede met zijn vriendje, de eveneens 14- jarige G. de B. per fiets op de Haaks bergerstraat reed, kwamen de sturen van hun rijwielen met elkaar in aanraking, toen een truck met oplegger, bestuurd door de 53-jarige J. C. Th. uit Amsterdam voorbijging. Beide jongens vielen, Jan P., die aan de straatkant reed, kwam voor de achterwielen van de oplegger en was op slag dood. De 73-jarige wielrijder L. Elfring te Hengelo is bij het oversteken van de En- schedese Straat door een personenauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis is overleden. DETROIT (Reuter) De Amerikaanse Chrysler Corporation zal de produktie van personenauto's van haar beide fabrieken te Detroit met tien percent beperken. Dui zend arbeiders worden vandaag ontslagen. Verleden week werden bij de Plymouth- fabriek te Detroit 1.400 arbeiders ont slagen. De maatschappij maakte bekend, dat zij de produktie van personenauto's beperkt teneinde haar in overeenstemming te brengen met de vraag. De totale werkgelegenheid in de Ver enigde Staten bedroeg in december 64.200.000, dat is 2.500.000 hoger dan in enige voorafgaande decembermaand. In de niet-agrarische sector bedroeg het aanatal werkende personen 58.300.000. De totale werkgelegenheid was in het laatste kwar taal drie miljoen hoger dan in de overeen komstige periode van 1954. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Bijna altijd als ik in Amsterdam ben, denk ik één of meer keren aan John Radecker en dat komt, denk ik, omdat hij zó Amsterdams is, dat zijn wezen en zijn asmosfeer er als het ware de lucht door drenken. In zijn werk is de gehele sfeer van het Amsterdam van vóór 1940. Wie dit Amsterdam, vooral van kort na de eerste wereldoorlog, niet gekend heeft, weet niet en kan niet weten hoe dat geweest is. Op een ruwe wijze is er een eind aan gemaakt door het wegvoeren en vermoorden van honderdduizend Joodse Amsterdammers. Rotterdam werd materieel wel zwaarder getroffen, maar aan Amsterdam werd een diepere wonde toegebracht, een wonde die nooit helen zal. De Joodse bevolking was het zout en de peper van Amsterdam. Nu zij uitgeroeid is, maakt Amsterdam nog altijd een geslagen, apathische indruk op mij. De stad met haar haven: de schepen die uit de Oost kwamen, het scheepsvolk, Ja vanen, negers, dit alles gaf aan Amsterdam bijna het wezen van een oosterse stad en bewust of onbewust bepaalde dit het wezen van John Radecker. Men zag deze eigen aardige sfeer ook bij John Polet, in min dere mate bij Hildo Krop, bij Mendes, bij Toorop, bij de tekenaar Henk Henriët, bij Schumacher in het geheel niet bij Zijl en wonderlijkerwijze ook niet bij Breitner, sterk echter in de architectuur van de Amsterdamse "chool. En in de letterkunde? Er is één boekje, waarin die sfeer onge lofelijk sterk aanwezig is, namelijk in dat van Nescio! En de muziek? Wellicht was er in de Mahlercultus in het Concertge bouw en ook in de sfeer waarin jaarlijks de Matthaus Passion tot uitvoering gebracht werd, iets dergelijks aanwezig. En dan was er Heijermans en het socialisme, waren er Erich Wichmann en Sam Prager en Rensburg. De liefdesverhoudingen, de vriendschap, de spreektaal, alles was anders rond het jaar 1920 en we lazen Dostojewski en Charlotte Kohier droeg „De Zachtmoedige" voor en het Moskouse Kunstenaarstheater speelde hier met zoveel succes, dat de ac teurs zich in Moskou waanden. Ik zie dit alles in het werk van John WENEN (United Press") Het officiële orgaan van de Tsjechische communistische partij „Rude Pravo" bericht, dat kolonel Jacobo Arbenz Guzman, de voormalige president van Guatemala, dinsdag in parti culiere audiëntie is ontvangen door de Tsjechoslowaakse president Antonin Zapo tocky. Guzman zou reeds drie maanden in Tsjechoslowakije verblijven. Anti-communistische strijdkrachten vie len op 18 juni 1954 van Honduras uit Gu atemala binnen en maakten een einde aan het 3 1/2 jaar oude regiem van Guzman, die pro-communistisch zou zijn geweest. Guzman zocht asyl in de Mexicaanse am bassade. Guzman vertrok later naar Zwit serland, waar zijn vader geboren was. Ï9 2X19 rils j OCOOOOOOOOOOOCXXX)OOOCCCOCOOOCXX)OCOOOCCOC)CGOOCQCOCOOOCCCC Er zijn boeken, nieuwe en oude, er zijn persoonlijke en vaak onuitgesproken overtuigingen, er zijn actuele gebeurtenissen en recente uitspraken van belang rijke mensen en dat alles tesamen vormt voor de mens in de huidige wereld situatie een steeds nadrukkelijker vermaning tot bezinning, besef van verant woordelijkheid, actie, protest, gezond denken, onafhankelijk oordelen. Maar wat kan één mens doen? Volgens het boek van Den Doolaard en Oorthuvs heeft hij de toekomst in handen, doch dat is een uitspraak die slechts geldt in het zeer algemene, omdat zij gericht is tot alle mensen. Het boek spreekt duidelijke, navrante taal. Het stelt aanschouwelijk voor wat ieder gezond den kend mens uit zichzelf kan beseffen, namelijk dat de samenleving genaderd is tot het punt harer grootste, beslissende keuze tussen goed en kwaad. Tussen goed en kwaad is hun eenvoudigste en tegelijk overkoepelende vorm: goed, dat is elkander verdragen in persoonlijk, groepsgewijs en internationaal verband. Kwaad, dat is elkander bedreigen en trachten te brutaliseren met het grootste geweld wat de wereld ooit gekend heeft, de atoomoorlog. Is die keuze zo moei lijk? Het is niet een kwestie van zelfopoffering, zoals de keus tussen goed en kwaad wel eens kan zijn, doch een vraag van eigenbelang, omdat het eigen voortbestaan mede in het spel is. Het boek veroordeelt zonder voorbehoud de oorlog, die thans tot zijn rampzaligste vorm is genaderd. En tegelijk geeft het, door zijn beroep op iedereen, de noodzakelijkheid van een persoonlijke keuze aan. Omdat het moet uitgaan van de jammerlijke stelling dat het heil van de wereld niet meer veilig is in de handen van de leiders der wereld. De auteurs A. den Doolaard en Cas Oorthuijs hebben in samenwerking met en op verzoek van de internationale uitgeversorganisatie „Library of Peace" gevestigd te Oslo, opgericht door dr. Max Tau, een boek samengesteld dat g in letter en beeld een vernietigend oor- 8 deel uitspreekt over een verschijnsel, 8 dat nog steeds en ondanks zijn eigen onmenselijke, onbeschaafde ongerijmd- 8 heid als een wezenlijke factor in de g internationale samenleving wordt be- schouwd en gebruikt: de oorlog. Het 8 boek is gericht tot alle mensen van 8 goede wil en heet: De Toekomst in uw Handen. o 8 8 loooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooooooooc Men zou in het verleden twijfelend de schouders hebben kunnen optrekken bij deze laatste bewering. Dat kan men nu niet meer. Want thans staat het onherroepelijk vast, dat deze leiders niet allen schromen om te kiezen vóór het kwaad. Zeer recent heeft het wereldpolitieke toneel een schok kend schouwspel te zien gegeven, dat onmiddellijk in verband stond met onszelf, met ons, mensen in het vrije Westen. Wij hebben een van de mannen, in wier handen dat Westen de som van zijn vermogens en verlangens heeft gelegd, horen betogen dat hij en daarmee de ganse Westelijke politieke koersbepaling ondubbelzinnig driemaal gestuurd heeft in de richting van een atoomoorlog. Het was John Foster Dulles, minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, die frank getuigde van het feit, dat hij in de jaren 1953'54 tot driemaal toe bereid geweest is tot het beginnen van een atoomoorlog. Dit be tekent niets meer of minder, dan dat wij, mensen in het Westen, nationaal verbonden in een internationaal accoord tot gezamen lijke politieke en militaire actie, in deze jaren onbewust en ondanks onszelf tot drie maal toe bereid zijn geweest de atoom kracht te gebruiken tot het dwingen van tegenstanders in een bepaalde politieke koers. De atoombommen, waarmede wij dreigden, zijn niet gevallen. Dat lag niet aan ons. Het verandert ook niets aan de constatering, dat het tijdperk van de atoomoorlog reeds is aangebroken en dat wij reeds vertrouwd zijn met de hantering van de atoomenergie als verlengstuk van diplomatie en politiek. Wij hebben de atoomoorlog nu, via de heer Dulles, open lijk als mogelijkheid aanvaard en als middel voor onze doeleinden zonder scru pules toegevoegd aan alle andere middelen, die wij acceptabel achtten. Ons arsenaal is compleet. En de atoombom is voor ons niet langer een ding dat wij als tegenwicht in de bewapeningswedloop wel móesten fabri ceren, doch nooit zouden willen gebruiken neen, het is een concreet middel, een bruikbaar wapen, een conventioneel wapen voor ons geworden. Wij gebruiken het. Op dit moment gaan de gedachten even terug naar een ander boek, geschreven door de in 1954 overleden professor en remon strants theoloog G. J. Heering „De zondeval van het Christendom," waarvan het betoog thans op ontstellende wijze door de feiten lijkt te worden bevestigd. Heering betoog- ide, dat het Christendom op een bepaald moment in zijn nog jonge historie in de zonde der dwaling is gevallen, door zich solidair te tonen en te verklaren met de praktijk der souvereine staten en zijn be ginselen der universele liefde en eerbied voor het leven prijs te geven in ruil voor een verpolitiekt bestaan volgens de ver derfelijke richtsnoeren van staatsopvattin gen. Ook dat was dus een keuze tussen goed en kwaad waaruit de thans zich demon strerende zwakte van de zich christelijke noemende samenleving te verklaren zou zijn, om de .ondubbelzinnige richtsnoeren van zijn eigen evangelie te volgen. De keuze was reeds gemaakt zij is thans opnieuw gemaakt. In zekere zin komt het boek van Den Doolaard en Oorthuys dus te laat. De keuze is al gemaakt. Buiten ons om en over ons heen, doch niettemin door onze steun en volmacht. Onze regeringen, die samen met de Verenigde Staten een hecht bondgenoot schap vormen, zijn bij de overweging dier keuze niet weggegaan uit het bondgenoot schap. Zij hebben er mee ingestemd. Zij moeten er heil in hebben gezien, het kwaad, te verkiezen. Welk heil? Het dwingen van de tegenstander tot een bepaalde politieke koers. De tegenstander heeft zich laten dwingen onder de dreiging van een wereld oorlog, wellicht omdat hij niet zeker was van zijn mogelijkheden tot afweer en terugslaan. Wat gebeurt er, als hij daar wél zeker van is? Dit alles zijn recente, actuele ontwikke lingen. In het boek „De Toekomst in Uw Handen" wordt daarover uiteraard niet gerept. Het boek spreekt slechts van het algemene probleem der mensheid, dat wordt gevormd door de onvermijdelijke keuze tussen zelfmoord en eerbied voor het leven. Het geeft foto's van spelende kin deren en bloeiende boomgaarden, zoals die overal ter wereld kunnen worden gezien en zoals die overal ter wereld symbolen voor de voortgang van het leven zijn. Het geeft een beeld van de vreedzame doel einden, die eertijds wetenschapsmensen deden zoeken naar de toepassing der atoomenergie voor het heil der mensen. En het veroordeelt in ieder woord, in iedere bladzijde, in iedere foto de gewelddadige oplossing van conflicten door de aggressie tegen het leven. Aggressie tegen het leven, op welke schaal en in welke omstandigheden ook, is strijdig met gezonde opvattingen van recht en menselijkheid. De burgermaatschappij heeft haar veroordeeld en strafbaar gesteld in het nauwe keurslijf der nationale juris dictie. Een moordenaar, die het leven ver nietigt om zijn eigen tijdelijke belangen te dienen, wacht in Amerika in vele gevallen de electrische. stoel. Ook daarover rept het boek niet, omdat ieder zinnig mens dit be grijpt en aanvaardt, ook al voelt hij soms zelfs de staatsrechtelijke aggressie tegen het leven van de moordenaar als een falen van de beschaving. Het boek verdedigt het leven in zijn schoonste aspecten, niet het leven van christenen, democraten, Wester lingen alleen. Het leven van allen, die leven: waar ook ter wereld. Eerbied voor dit leven, ook in de aller moeilijkste situaties van politieke en inter nationale verhoudingen, is het uitgangs punt van dit boek tegen de oorlog. De schrijvers wisten, dat een beroep op de humane verantwoordelijkheid der politieke leiders onbeantwoord zou blijven. Zij richtten zich tot de mensen persoonlijk. Opdat allen persoonlijk zullen begrijpen dat het gooien van Westelijke atoombom men op Oostelijke levens niet betekent, dat men de brutale, uitdagende en gevaarlijke politiek van het Oostelijke machtsblok treft, doch dat men mensen zoals wij ver pulvert, kinderen zoals de onze verbrandt, leven zoals het onze zonder recht of reden uitblust. Dat gebeurt, sinds de oorlog geen strijd meer is tussen koningen met hun sol daten tegen andere koningen met hun sol daten. Het is nu een aggressie tegen het wederzijdse leven van mensenmassa's ge worden, waarbij het element van kracht meting is overgegaan in het element van vernietigingslust, onverantwoordelijkheid, wreedheid en gebrek aan pure menselijk heid. Daarom protesteert dit boek tegen de oorlog. Het sluit zich aan bij alle gehoorde en ongehoorde protesten van alle gezond denkende mensen op welke belangrijke en onbelangrijke posten ook, van welke huids kleur of nationaliteit, van welke religie of politieke overtuiging. Want in deze omstan digheden geldt slechts één overtuiging: De veroordeling zonder voorbehoud van het samengestelde kwaad van alle tijden en alle menselijke vermogens. J. L. XXXXXXDCOOODOOOOOOOCOOCOCO dooooooooooocxxxxxxx)ooooooo Wij menen de nagedachtenis van de\ donderdagavond gestorven Amsterdam- I se beeldhouwer John Radecker niet be- ter te kunnen eren dan door hier - met I enkele kleine wijzigingen - het artikel t over te nemen, dat zijn vriend en col- lega Mari Andriessen ter gelegenheidi; j van zijn zeventigste verjaardag in de; Kroniek van Kunst en Kuituur van; j september 1955 heeft geschreven. Zo- 8 j als men waarschijnlijk wel wist en in 8 ieder geval gisteren in de korte beschrij- ving van zijn leven heeft kunnen lezen, 8 was Radecker de ontwerper van het ditP voorjaar te onthullen Nationale Monu-$ 8 ment in Amsterdam. 8 8 8 xxjoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooococx Radecker. Zijn werk heeft een sterk sen suele en mystieke inslag, volks en verfijnd, proletarisch en luxueus tegelijk. Er is ook iets kinderlijks in, iets wat Joseph Roth be doelde toen hij sprak van „die harmlosen Kinder der Nordküste (de onschuldige kin deren van de noordkust). En dan ook nog met christelijke invloeden: Radecker werd katholiek opgevoed en de sporen van een dergelijke opvoeding blijft men altijd (en zeker bij een zó gevoelig man als Radecker is) waarnemen. Het beeld te Waalwijk bij voorbeeld heeft iets van een gekruisigde, men weet niet of het beeld valt of op zweeft. Ook in details van het Amsterdam se monument zal men deze invloed kunnen bemerken. Precies te definiëren waar die atmosfeer uit bestaat, is iets dat niet in mijn ver mogen ligt, het is daar te gecompliceerd voor. Men kan zeggen: Amsterdam heeft Radecker beïnvloed, maar men kan ook zeggen: aan dit alles heeft Radecker vorm gegeven, in de beeldhouwkunst was hij de stem van Amsterdam. Het is ook daarom zo belangrijk dat John Radecker het mo nument op de Dam maakt, weliswaar het Nationale Monument, maar toch ook het monument van Amsterdam, van het voor eeuwig door de nazi's geschonden Amster dam. De atmosfeer van Radeckers werk is buitengewoon indringend en met hemzelf was het niet anders ook in een groot gezelschap was het altijd, of hij, hoe wei nig luidruchtig en zo bescheiden en rustig als hij was, toch door zijn atmosfeer domi neerde. Wie hem ontmoet heeft, kent de onweerstaanbare charme die hij bezat. Daarbij was hij nooit gewichtig-doenerig, speelde hij nooit „de grote beeldhouwer". Hij was eenvoudig en op voet van gelijk heid met iedereen. Die bonhomie van John Radecker was geen masker, maar wel was hij lang zo eenvoudig niet als hij zich, ik denk uit een soort te rughoudendheid, voordeed. Hij heeft het voordeel gehad als het ware in een beeld houwersatelier geboren te zijn. Wie kan zoals hij in hout en steen werken in ons land? Toch ligt ook daarin niet het bij zondere: het bijzondere is de atmosfeer van zijn werk, die ik niet definiëren kan, die niet alleen Amsterdam, maar nog veel meer is. Nooit voelde hij voor eerbetoon en ex posities. Hij vond dat allemaal onzin. Toen hij zeventig werd, zeiden zijn collega's Esser en Wezelaar tegen elkaar: „Wij gaan een mooie expositie van John's werken maken. Dan zal men eens zien hoeveel prachtige dingen hij heeft gemaakt. Dat zal hem, zo dacht men verder, de eeuwig-ontevredene, stimuleren om als het zware monument eenmaal afgele verd is, nog veel meer moois te maken. Het heeft niet zo mogen zijn. De dood heeft een einde aan zijn leven gemaakt, juist toen zijn grote beeld van de Vrede tegen de zuil op de Dam was geplaatst. ADVERTENTIE Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden" kinderen dat hoesten met: GENèVE (Reuter) Het vorige jaar zijn meer Italianen geëmigreerd dan inwoners van welk ander Europees land ook, zo blijkt uit een statistiek van de inter gouvernementele commissie voor Europese landverhuizing. Van de 120.000 Europeanen, die door bemiddeling van de commissie zijn geëmigreerd, kwam veertig percent uit Italië, twintig percent uit Duitsland en tien percent uit de drie landen: Grieken land, Oostenrijk en Nederland. De commissie, die vier jaar geleden werd samengesteld uit vertegenwoordigers van 26 landen met het doel de emigratie van Europeanen naar overzeese landen te bevorderen, rapporteert, dat de voorkeur van de Italianen in aflopende volgorde als volgt was: Argentinië, Australië, Brazilië, Venezuela, Uruquay en de Verenigde Sta ten. Bijna alle Oostenrijkers en Duitsers zijn naar de Verenigde Staten, Australië of Canada gegaan. Meer dan drie kwart van de Grieken hebben zich in Australië ge vestigd. Van de 12.704 Nederlandse emi granten verkozen ongeveer 11.000 Australië. Vergeleken met 1954 is de emigratie uit Duitsland in 1955 teruggelopen met 13.000, die uit Italië met 8.500. De emigratie van Nederlanders, Oostenrijkers en Grieken daarentegen is aanmerkelijk toegenomen. Volgens de commissie heeft Australië in 1955 de meeste Europese emigranten op genomen, gevolgd door de Verenigde Sta ten en Argentinië.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5