r TRIPJE GEBR. BEEKMAN Automobielbedrijven Baby, in rampnacht geboren, werd petekind van prinses Wilhelmina De gele kamer Republikeinse Front moet het nieuwe Franse kabinet vormen Marsepein Socialisten komen het eerst aan bod maar ook PMF wordt genoemd Politieman uit Vinkeveen voor gerechtshof Ir Van Bendegom werkte in Italië en Afrika Apartheidsbeleid gaat voort in Zuid-Afrika J Vandaag 40 jaar geleden: watersnood FF1 HI T F.TON ZATERDAG 14 JANUARI 1956 4 Agenda voor Haarlem Klap met gummistok had noodlottige gevolgen Werklozenrel in Potenza kost Italiaan het leven INBOEDELVEILING 24/25 TAN. 1956 N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook 600 M U L T I P L A Nieuwe wetsontwerpen op stapel door Mary Roberts Rinehart (Van onze correspondent in Parijs) Donderdag komt voor het eerst de nieuwe Franse Kamer bijeen. Als eerste punt ver meldt de agenda de verkiezing van een nieuwe Kamerpresident, die na het staats hoofd, als de hoogste gezagsdrager van de republiek fungeert. Deze verkiezing zal tevens de gelegenheid bieden een grens te trekken tussen de kampen van links en rechts waarin de Kamer zal worden verdeeld. Het kamp van de vroegere rechtse meerderheid (die intussen minderheid geworden is) stelt opnieuw de Rooms-Katho- liek Pierre Schneiter candidaat. Het Republikeins Front zal vermoedelijk de socialist André de Troquer naar voren schuiven, of anders diens partijgenoot Robert Lacoste, die ook bij de conservatieven gezien is en die op de persoonlijke steun van Pierre Mendès-France kan rekenen. Wanneer de communisten zich in een latere ronde voor de socialistische candidaat zuilen uitspreken staat de nederlaag van Schneiter vast. Een gemeenschappelijk optreden van communisten en republikeins front, kan ook worden verwacht zodra er over de investituur van een nieuwe minister-pre sident zal worden gestemd. Ofschoon socia listen en radicalen alle aanbiedingen ter oprichting van een volksfront hebben af- 'gewezen, zullen de communisten toch één lijn trekken met het Republikeins Front dat aldus van een meerderheid verzekerd is. Over de betrouwbaarheid van die com munistische steun kan pas later worden geoordeeld. Onmiddellijk na de installatie van het nieuwe parlement zal president Coty offi cieel zijn besprekingen met de partijlei ders openen. Hij heeft, op hun eigen ver zoek, al een groot aantal vooraanstaande politici ontvangen en het staatshoofd kan zich al een indruk hebben gevormd. De partijbesturen hebben voor de eerstko mende dagen buitengewone congressen bijeengeroepen waar de posities nauwkeu rig zullen worden afgebakend. In grote lij nen kan men vaststellen dat het conserva tieve blok van Pinay, Faure en Teitgen bij de verkiezingen de kous op de kop heeft gekregen. De „immobilisten" hadden ge hoopt, onder de schutse van het stemstel- sel met de lijstkoppelingen, in versterkte ADVERTENTIE SPAARM E 34 hoek Damsir. HAARLEM TEL.15756 ZATERDAG 14 JANUARI Roxy: „Commando des doods", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The left hand of God", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ro meo en Julia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zon dares van het eiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Les nuits de Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De toneelgroep „Theater" geeft de Nederlandse première van „Kat op een heet zinken dak" van Tennessee Williams. ZONDAG 15 JANUARI Roxy: „Commando des doods", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The left hand of God", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Romeo en Julia", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De witte droom", alle leeft., 11 uur, en „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De grote Caruso", alle leeft., 11 uur en „Doctor at sea", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zondares van het eiland", 18 jaar, 2, 4.30 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Morgen be gint het leven", 18 jaar, 10.30 uur. „Les nuits de Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De to neelgroep „Theater" voert op „Kat op een heet zinken dak" van Tennessee Williams. Gebouw „Cultura": 10.30 uur, Ned. ver. van spir. „Harmonia". Bakenessergracht 63: 10.30 uur, Rozekruisersgenootschap. Wij- dingsdienst. Kapel Nieuw Vredenhof: 19 uur, Herv. gem. Heemstede. Bijzondere samen komst. Spr. Ds. R .van der Mast. Lange Hee renstraat 6: 10 uur, Stads-evangelisatie. Spr. A. Vries MAANDAG 16 JANUARI Roxy: „Het schot in de nachtclub", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The left hand of God", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Tournee-avond K.R.O., 8 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoord niet", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zondares van het eiland", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Les nuis de Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur: Charlotte Kohier in „Frasquita", een verhaal van Pedro de Alarcón. Frans Hals museum: 20 uur, Volksuniversiteit. Prof. Dr. G. Stuiveling houdt een voordracht over historische romans. gelederen in het nieuwe parlement terug te keren, maar Poujade heeft die opzet verijdeld. De erfenis der Gaullistische stemmen die het rechtse centrum in de wacht hoopte te slepen zijn voor het groot ste deel Poujade toegevloeid, Pinay en Faure hebben een vijftig zetels verloren. Ook het Republikeinse Front heeft geen indrukwekkende overwinning geboekt. Deze coalitie heeft een veertig a vijftig punten minder dan het rechtse centrum. In verhouding heeft het linkse centrum echter een beter figuur geslagen dan de vorige regeringsmeerderheden. Bovendien is door de jongste verkiezingen het politieke zwaartepunt in het parlement van rechts naar links verplaatst. Men mag dus ver wachten dat de verantwoordelijkheid voor een nieuwe regering in eerste instantie aan een figuur uit het Republikeinse Front zal worden opgedragen. Wie? De tweede vraag is aan wie? Rekenkun dig beschouwd, ligt het voor de hand dat president Coty een socialist tot formateur benoemt. De socialisten leveren ongeveer twee derde van de parlementaire aanhang van het Republikeinse front, waarin de ra dicalen een minderheid vormen. Coty heeft onder de socialistische gegadigden de keu ze tussen de secretaris-generaal Guy Mol- let die zich echter misschien liever aan de partijzaken zal blijven wijden de oud-minister Robert Lecourt indien die met tot Kamerpresident benoemd zou wor den Christian Pineau die al eens eerder een (mislukte) gooi naar het pre mierschap deed en tenslotte Paul Re- madier die reeds twee maal een regering presideerde. Vincent Auriol, Coty's voor ganger, werd aanvankelijk ook als kandi daat genoemd ofschoon geen lid van de Kamer. Na een geruchtmakend artikel in France-Soir waarin hij een alliantie met de conservatieven bepleitte, schijnt Auriol echter door zijn partijgenoten te zijn ge desavoueerd. President Coty is echter vol komen vrij ook andere leiders van het Re publikeinse Front bij zich te roepen, en dan denkt iedereen in de eerste plaats aan Mendès-France. Wat? Hoewel PMF in tegenstelling tot de socialistische leiders geen hechtgeorgani- seerde partij achter zich heeft staan, zou zijn terugkeer als premier toch een veel krachtiger weerklank bij het volk verwek ken. Door zijn moderne en persoonlijke stijl van optreden kan PMF de indruk wekken dat er in Frankrijk iets veranderen gaat. Hij zou het „immobilisme" kunnen doorbreken. Er is niets waaraan Frankrijk meer behoefte heeft dan aan zo'n schok en aan 't gevoel weer geregeerd te worden.Er zal zeer doortastend opgetreden moeten worden. Algerije glijdt iedere dag wat ver der af naar een staat van openlijke burger oorlog. PMF heeft, volgens zijn befaam de methode, drie maanden uitgetrokken voor de oplossing van het Algerijnse pro bleem. In Indochina en in Tunesië heeft hij vroeger bewezen met dit „kalender systeem" resultaten te kunnen boeken die duurzaam blijken. Een vastberaden en moedig beleid heeft Frankrijk eveneens broodnodig om het Poujadisme, vrucht van corruptie en van slapheid, in bedwang te houden of in het democratisch voetspoor terug te brengen.Indien de democratie niet uiteindelijk toont nog over levenskrachten te beschikken, dan ziet het er voor Frank rijk somber uit. Ruim 37 percent van het kiezersvolk heeft zich van de democratie afgewend. Er kunnen weinig fouten meer worden begaan, of dat percentage zal groeien tot een volstrekte meerderheid. Daarna zou de strijd nog slechts gaan tus sen de extremisten van links en van rechts: de communisten en de Poujadisten. De de mocratie in Frankrijk staat op het spel. Zonder in mateloze persoonsverering te vervallen,.moet worden gezegd dat Men dès-France de hoogste kansen heeft de in zet te kunnen redden. Daarom hopen vele Fransen vurig dat president Coty PMF als toekomstige minister-president zal aan wijzen. verKOO| Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft terechtgestaan de 37-jarige wachtmeester der rijkspolitie P. H„ die op 31 juli 1954 in Vinkeveen een 23-jarige jongeman een klap met een gummistok gaf, tengevolge waar van deze jongeman is overleden. De wachtmeester, die thans in Amstel veen woont en overgeplaatst is naar de rijkspolitie op Schiphol, was wegens mis handeling, de dood tengevolge hebbende, door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, hoewel de officier van justitie een geldboete van hon derd gulden had geëist. Toen op de avond van 31 juli 1954, de laatste dag van de middenstandstentoon stelling te Vinkeveen, het sluitingsuur was aangebroken en de luidsprekers het publiek aanmaanden de tentoonstelling te verlaten, bleef een groepje jongelieden in de con sumptietent achter. De wachtmeester had de jongeren gesommeerd te verdwijnen, maar hieraan werd slechts langzaam vol daan. Een dezer jongens, Van V., had de politieman toegevoegd: „Ik laat me er door jou niet uitgooien." Daarop had de politie man hem bij de kraag gevat en hem naar de uitgang geduwd. Daar was Van V. ge vallen. Bij het opstaan had de politieman de jongeman twee slagen toegebracht, één op de bovenarm, een ander op de schedel. Deze laatste klap was de jongen noodlottig geworden; nog dezelfde nacht was hij overleden. Zeer dunne schedel Een getuige-deskundige verklaarde dat de schedel van het slachtoffer zeer dun was geweest, maar dat 10 percent van de mensen beneden de 35 jaar een vrij dunne schedel heeft. De getuigen verklaarden, allen dat Van V. geen dreigende houding had aangenomen en dat er tot het ogenblik dat de slagen vielen geen sprake was ge weest van verzet bij de omstanders. Zowel dc burgemeester van Vinkeveen als de chef van de wachtmeester deelden mede, dat hij als een zeer goed politieman be kend stond en dat nimmer klachten over hem waren vernomen. De procureur-generaal geloofde niet dat de politieman bedreigd was en dat er voor hem de noodzaak had bestaan de gummi stok te gebruiken. Hij achtte dan ook mis handeling, de dood ten gevolge hebbend, bewezen. Gezien echter de bijzonder goede staat van dienst van de wachtmeester, op wie behalve in dit uitzonderlijke geval niets valt aan te merken, achtte de procu reur-generaal een gevangenisstraf voor de ongelukkige slag te zwaar. Gezien ook het feit, dat de verdachte zich deze zaak bij zonder ernstig aangetrokken heeft, meende de procureur te kunnen volstaan met het eisen van een geldboete van 200 gulden. De raadsman, mr. J. W. van Gelderen, meende in zijn pleidooi, dat volgens de voorschriften de wachtmeester gerechtigd was geweest van de gummistok gebruik te maken. „Na dit ongelukkige geval," zo zei hij, „weet iedereen, dat het gevaarlijk is iemand op het hoofd te raken, omdat er blijkbaar mensen zijn met heel dunne schedels. Voordien was dat niet zo duide lijk bekend. De dood is een volkomen on voorzienbaar gevolg geweest." Voorts herinnerde hij aan een uitlating van de vrouw van een drogist, die de jon gens had horen spreken over het plan om de wachtmeester die avond het leven zuur te maken. Het hof zal op 27 januari uit spraak doen. POTENZA (Reuter) Bij een hevige botsing tussen de politie en ongeveer dui zend werkloze landarbeiders, die het stad huis van Venosa nabij Potenza in Zuid- Italië trachtten te bezetten, is een persoon gedood. Zestien mensen, onder wie een vijfjarig kind, werden zwaar gewond. De demonstranten hielden een betoging omdat zij in het arme gebied van Venosa geen werk kunnen vinden. Zij wierpen barricades van gekantelde wagens en wijn vaten op en bekogelden de politie, die de straten naar het stadhuis afsloot, met stenen. De politie opende het vuur nadat ver scheidene pogingen om de demonstranten met gummiknuppels uiteen te drijven, wa ren mislukt. Sommige demonstranten had den een oud kasteel bezet van waaruit zij de politie met revolver- en geweervuur beschoten. In ons blad van gisteren berichtten wij reeds het vertrek van ir. J. Volkers uit het arrondissement Noordzeekanaal van Rijks waterstaat naar de op te richten Delta dienst en diens vervanging door ir. L. van Bendegom, arrandissementsingenieur van Rijkswaterstaat te Arnhem. Over de levensloop van de nieuwbenoem de laten wij hier nog enige bijzonderheden volgen. Ir. L. van Bendegom werd op 1 januari 1911 te Oostburg (Zeeuws Vlaanderen) ge- ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst ADVERTENTIE Tel. K 2500 - 15597 en 19057 boren. Hij volgde de Hogere Burgerschool in Den Haag, waarna hij ging studeren aan de Technische Hogeschool te Delft. Na zijn studie hier is hij nog enige tijd assistent van professor Thysse aan het Waterloop kundig laboratorium geweest. In de zomer van 1938 ging hij naar Arnhem, waar hij in dienst trad van de Rijkswaterstaat bij de Studiedienst Bovenrivieren. In 1946 ging hij naar Hoorn als arrondissementsinge nieur, waarna hij in 1950 terugkeerde naar Arnhem in de functie van hoofdingenieur van het arrondissement Rijn en IJsel. Nu is hij met ingang van 1 februari 1956 be noemd te Haarlem als hoofdingenieur van het arrondissement Noordzeekanaal. Na 1950 heeft ir. Van Bendegom in opdracht van de Netherlands Engineering Corpora tion NEDECO als waterstaatsingenieur enige studiereizen naar het buitenland ge maakt. Zo ging hij in 1951 naar de Povlakte in verband met de watersnoodrampen al daar. Daarna maakte hij nog twee reizen naar Nigeria om de loop van de rivier de Niger te bestuderen en de mogelijkheden van verbetering te bestuderen. De laatste reis maakte hij in de tweede helft van 1955. Ir. Van Bendegom was voor dit jaar ge kozen als voorzitter van de Rotaryclub te Arnhem. Dat vonden de jongens machtig interessant. „Zou dit pistool ook van een zeerover geweest zijn?", vroeg Bunkie. „Misschien wel", meende oom Tripje. En hij vertelde nog meer over die woeste zeerovers. Die voeren met hun schepen over zee en beroofden de koopvaarders met kostbare goederen aan boord. En de buit, die ze zo bij elkaar roofden, verborgen ze meestal op een eenzaam eiland. Dat vonden de jongens geweldig avontuurlijk, en ze keken met grote ogen naar het pistool. Stel je voor, dat dit eens in de gordel van zo'n woeste roverhoofdman had gezeten! 5-6 ADVERTENTIE FIAT FIAT 600 STATION-WAGON, met 6 zitplaatsen, waarvan 4 wegklapbaar. Vanaf heden in onze showroom geëxposeerd HAARLEM TEL. 14160 BLOEMENDAAL TEL. 22165 KAAPSTAD (Reuter-AFP) De gouver neur-generaal van Zuid-Afrika, dr. E. G. Jansen, heeft in een boodschap, uitgespro ken bij de opening van het nieuwe zittings jaar van het Zuid-Afrikaanse parlement te Kaapstad, onder meer verklaard dat de regering een wetsontwerp zal indienen, dat voorziet in verwijdering van kiezers van gemengd bloed van de algemene kiezers lijst. Volgens het ontwerp zullen deze kie zers op een afzonderlijke lijst worden ver meld en zij zullen hun eigen volksvertegen woordigers aanwijzen. Ook zal in een wetsontwerp worden vastgelegd, dat de volksvertegenwoordi ging „soeverein" is. Dat wil zeggen dat door haar goedgekeurde wetten niet door een gerechtelijke beslissing buiten werking kunnen worden gesteld. Met voldoening gewaagde de gouver neur-generaal van de stabiele economische en monetaire verhoudingen in het land, waarbij hij verwees naar het slagen van de Nederlandse en Amerikaanse leningen, die een bewijs vormden voor het buiten landse vertrouwen in de financiële en eco nomische positie van Zuid-Afrika. De vraag naar arbeidskrachten maakt het noodzakelijk te overwegen op welke wijze het meest doelmatige gebruik van de be schikbare arbeidskrachten kan worden ge maakt. Inzake het apartheidsbeleid merkte dr. Jansen op, dat het stellen van naturellen- scholen in Bantoe-gemeenschapsscholen onder toezicht van Bantoe-schoolraden met de volle medewerking van de Bantoe's is geschied. Aanvragen voor de instelling van Bantoe-overheden werden uit alle naturel- lenreservaten ontvangen. De algemene raden van de Transkei en de Ciskei spra ken zich uit ten gunste van de wet op de Bantoe-overheden. De nationalistische (regerings) partij heeft een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld het „God save the Queen" als volkslied en de „Union Jack" als nationale vlag af te schaffen. Vrouwenorganisaties zullen gedurende de zes maanden van de zitting van het parle ment bij het parlementsgebouw rouwdra gende vrouwen laten demonstreren tegen de uitbreiding van de Senaat door de na tionale partij ter verkrijging van de vol strekte meerderheid. Deze manoeuvre van de regeringspartij wordt „moord op de grondwet" genoemd. „Hoe oud bent u?" vroeg de (Haarlemse) politierechter. „Zesenzeventig", zei het kwieke vrouwtje uit Velsen. „En dan toch nog in het strafbankje?" De politierechter keek bezorgd. „Ja, maar zonder schuld!", klonk het be sliste antwoord. Maar daar wilden de po litierechter en de officier zonder meer niet aan. Het ging in deze zaak om een al of niet gestolen kikker, een ooievaar, een varken en twee varkenskopjes. Van marsepein, wel te verstaan. Het vrouwtje was op 30 november, 'vlak voor St.-Nicolaas, in een zelfbedienings winkel in Velsen geweest. „Er was zoveel volk én het was er zo heet èn daar kon ik niet tegen", vertelde zij „èn toen ben ik zo gauw mogelijk gaan afrekenen bij de kassa". Ze was inmiddels geschaduwd en nadat de kassa een seintje had gekregen, kwamen toen de kikker, de ooievaar, het varken en de beide kopjes te voorschijn, uit een bin nenzak van haar mantel. „Anders zouden ze breken", had ze toen gezegd De officier van Justitie was er van over tuigd, „dat we deze vrouw wel nooit tot een bekentenis zullen krijgen". Hij vond de in de jas genaaide binnenzak van geheel andere stof wel wat verdacht en memoreer de voorts het leger marsepeinen poppetjes tot een totale waarde van twaalf gulden, bij huiszoeking door de recherche aangetrof fen. Met het oog op haar hoge leeftijd eiste hij een boete van 25. „En waarom?", vroeg het vrouwtje, kwa- si-verbaasd. „Conform", zei de politierechter. „Vol gende zaak". ADVERTENTIE Nationaal en internationaal bekroond. Bespreek tijdig. Schoterweg 45 - Haarlem - Tel. 12540 In de watersnoodnacht van 14 januari 1916 vandaag veertig jaar geleden werd op de zolder van opa Vedder, wiens huisje onder aan de zeedijk van Spakenburg stond en herhaaldelijk door de kokende golven overspoeld werd, een meisje geboren. Spakenburg was een van de zwaarst getroffen plaatsjes in deze rampnacht en H.M. Koningin Wilhelmina was twee dagen later reeds aanwezig om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de nood in dit dorp. Zij vernam van ds. Munnik over de geboorte van het kind. „Van die baby wil ik peettante worden", zei de Koningin. Het kindje ontving bij de doop de namen van Aartje Wilhelmina. De Koningin schonk de ouders de nodige geldmiddelen, waarvoor onder meer een wieg werd aan geschaft, waarin de moeder liet vlechten „Oranje Heil". Enige tijd later ontving de familie van de Koningin een bijbeltje en eigenhandig schreef H.M. op het schutblad „Voor Aartje Vedder te Spakenburg, mijn petekind 1916" en daaronder „De Heer is mijn Herder". In 1939 trad Aartje Vedder in het huwe lijk met Dirk Korlaar, een visventer. Dit huwelijk werd gezegend met twee kinde ren. Ook bij hun huwelijk ontvingen Aart je en Dirk verschillende geschenken van H.M., onder andere een theewagen, een groen theeservies en een prachtige kamer plant. Na het beëindigen van de tweede wereld oorlog bracht Aartje enige malen een be zoek aan Prinses Wilhelmina. Zij had zich wel eens een keertje vergist en „Dag Ko ningin" gezegd, maar dit vond H.K.H. niet erg. Meestal tegen Kerstmis brengt Prinses Wilhelmina een bezoek aan naar peteKind en de Spakenburgers van de Hoekstraat zijn ai zo gewend aan de hof auto, dat van een overdreven nieuwsgierigheid geen sprake is. Eén van de geschenken waarop de familie met recht trots is, vormt een portret, in de Kersttijd van 1934 gekregen, van Prinses Wilhelmina, met ais onder schrift: „Wij wensen u een gelukkig Kerst feest 1934, Wilhelmina". (40) Iedere nacht hadden Alex of hij de ra men en deuren gecontroleerd. Toen hij, de gewoonte getrouw, tegen de deur, die toegang gaf tot de hal, duwde, gaf deze mee! Een» duistere ruimte gaapte hem aan. Het duurde enkele ogenblikken, totdat hij van zijn verbazing bekomen was en naar binnen stapte. Behoudens het geklater van het fonteintje op de binnenplaats was alles volkomen rustig. Hij wist niet precies wat hij moest doen. Of er was iemand wegge gaan, of iemand was binnengelaten.De deur was, toen de familie naar bed ging, zo zeker als twee maal twee vier is op slot gedaan. De totale duisternis in huis maak te het verder onwaarschijnlijk, dat iemand naar binnen was gegaan. Wie ontbrak dus? Hij bleef enkele seconden doodstil staan, voordat hij weer een voet verzette. Hij kende het huis langzamerhand vrij goed, zodat hij zonder al te veel moeite de trap vond. Voorzichtig rondtastend liep hij naar boven, voorbij de gele kamer en naar die van Carol. De deur was op slot. Hij begon zich langzamerhand enigszins belachelijk te voelen, maar tenslotte klopte hij wel. Er viel een pak van zijn hart toen hij haar stem hoorde. Ja? Wat is er? Jerry Dane, antwoordde hij. Wees niet bang! De deur stond open en er brandde nergens licht. Ik was bang dat er misschien iemand naar binnen gedrongen zou zijn. Wacht even. Hij hoorde dat zij het licht aandraaide en een kastdeur opende. Ze trok kennelijk iets over haar nachtkleren aan. Toen ze enkele momenten later de deur opende, zag ze er angstig uit. Heur haar hing los en uit haar ogen sprak angst. Heeft u gezegd dat de voordeur open stond? Ja. Maar dat begrijp ik niet. Ik heb de deur vanavond zélf gesloten. Hoe laat is het overigens? Al voorbij eenen. U doet er misschien het beste aan om even na te gaan of ieder een thuis is. Ik zal ook hier en daar een kijkje nemen. Het is natuurlijk mogelijk, dat iemand naar binnen is gedrongen, maar dat geloof ik niet. Hij deed het licht in de gele kamer aan. Zij was leeg en de ramen waren gesloten. Hij stond er nog te piekeren, toen Carol terugkwam. Het is Elinor zei ze. Ik be grijp het niet. Wat moet ze nu midden in de nacht buiten doen? Greg slaapt. Ik hoorde hem snurken. Ze moet dus alleen weg zijn gegaan. Hij keek even snel Elinor's kamer in, voordat zij naar beneden gingen. Het bed was beslapen, het boek, waaftn zij had liggen lezen, lag op het nachtkastje, ter wijl door het half geopende raam de wind naar binnen waaide en met de bladzijden van het boek speelde. Een paar kousen hing over een stoelleuning, ondergoed zwierf in het rond en haar pantoffels ston den naast het bed. U ziet het, merkte Carol op. Ze is naar bed gegaan. Maar waarom is ze later weer opgestaan? En waar is ze nu? Het is natuurlijk mogelijk dat ze nog ergens in huis is. Ik heb nog niet in de bedienden-vleugel gekeken. Elinor was ook daar echter niet. Vijf minuten nadat Dane ontdekt had dat de voordeur van Crest- view open stond, liet hij zijn krachtige zaklantaarn over de heuvel schijnen. Tus sen de verbrande takken lag iets, vlak bij de oprijlaan. Het was Elinor. Er bleek op haar ge schoten te zijn. Ze leefde nog. De kogel was het been binnengedrongen en ze bloed de zó heftig, dat Dane bang was haar te vervoeren. Ze was buiten bewustzijn, wat ze nog geruime tijd bleef. Greg en de meis jes werden wakker gemaakt, dr. Harrison, die direct gewaarschuwd was, lag al korte tijd later met zijn knieën in de modder naast Elinor en tenslotte arriveerde een ziekenauto, die haar naar het ziekenhuis zou brengen. Carol reed mee en Greg liep snel terug naar huis om zich aan te kleden Dane had hierdoor enkele ogenblikken voor zichzelf. Hij vond niets bijzonders. Zowel op de oprijlaan als op de heuvel waren nog sporen van voetafdrukken te ontdekken, maar deze waren grotendeels door de regen weggevaagd of door de banden van de am bulance in elkaar gedrukt. Op de laan zelf vond hij enkele ogenblikken later een plas water, die verdacht rood gekleurd was, en enkele tientallen centimeters verderop een haarspeld, zoals Elinor die gebruikte. Toen zij hiér stond, moest er op haar geschoten zijn, concludeerde hij. Daarna was zij zonder enige twijfel, enkeie meters de heuvel opgedragen. Hij liep nog steeds rond te kijken, toen Greg hem van de auto uit riep. Hij was kennelijk erg onder de indruk van het ge beurde. Zijn handen trilden en nadat Dane hem éven aangekeken had, raadde hij hem aan maar achter het stuur vandaan te gaan. Hij zou wel rijden. Dat schot, zei Dane toen hij wegreed, werd vrij dicht bij het huis afgevuurd. Heb je het niet gehoord? Greg schudde zijn hoofd. Nee. Als ik eenmaal slaap, hoor ik niets meer. Het was natuurlijk een onge luk. Waarom? Greg staarde Dane aan. Je wilt me toch niet vertellen, dat iemand geprobeerd heeft, haar te vermoorden?, protesteerde hij. Waarom zou iemand dat willen doen? Iemand maakte natuurlijk jacht op een hert. Die dieren komen hier 's nachts. Het is nogal vroeg in het jaar voor herten, antwoordde Dane kalm. Ik heb ze vroeger hier om deze tijd van het jaar méér gezien. Maar een hert kan haar niet van de oprijlaan naar de plek, waar wij haar gevonden hebben, gedragen hebben! Het is overigens nogal goed weer om te gaan jagen! Waarom wil je het niet zien, Spen cer? Iemand heeft vannacht geprobeerd je zuster te doden! Hou toch op! Greg zei het bijkans kreunend en zweeg daarna. HOOFDSTUK XVI. Elinor lag in de operatiekamer, toen Dane en Greg het ziekenhuis binnenlie pen. Carol, rnet een spierwit gezicht wachtte in de hal. Dane vond dat ze er doodangstig uitzag. Greg liep op haar toe en greep haar handen. Ze komt er bovenop meisje. Dat wéét je toch wel! Carol stond op en probeerde te glim lachen. Je moet Howard opbellen, Greg. Het is zaterdag. Hij is misschien in Newport. Dane kreeg de indruk, dat Greg enigs zins opgelpcht was nu hij wat te doen had. Hij liep naar de telefoon en liet Dane achter bij zijn zuster. Geen van beiden zei iets. Toen Greg terugkwam, zei hij dat hij Hilliard niet had kunnen vinden. Hij was noch op zijn apartement in New York, noch in Newport. Hij is vast en zeker op één van zijn golf-clubs, zei Greg, maar ik kan toch moeilijk midden in de nacht overal heen bellen. Ik heb New York en Newport de boodschap afgegeven, dat hij naar hier moet opbellen. Meer kunnen we op het ogenblik niet doen. Dane luisterde nors. Hij was rusteloos. Hij ijsbeerde de hal op en neer. Iets klop te er niet. Maar wat? Hij was er van over tuigd, dat iedereen Elinor, Gregory en zelfs Carol iets wist, maar dat ze het achterhielden. Was Gregory hier inderdaad geweest in de nacht, dat het meisje ver moord werd? Wat verborgen ze voor hem? Maar als hij naar Carol keek, die dicht bij Greg stond en in hem kennelijk een steun pilaar zag, kon hij zich niet voorstellen, dat zij iets zou weten of iets zou vermoeden. Gregs bezorgdheid was overigens ook volkomen natuurlijk. Dane had zich steeds duidelijk voor ogen gesteld, dat de band tussen Elinor en Gregory zeer stevig was. Hij zou nóóit op haar geschoten kunnen hebben. Toen Greg beschermend zijn arm op Carols schouder legde, voelde hij een lichte jalouzie in zich opkomen. Je hebt me al vaak geholpen stor men te doorstaan, meisje. Hier zullen we ook wel doorkomen, zei hij vriendelijk. Zijn gezicht had echter een vermoeide uit drukking. Ze haalt het natuurlijk. Ze heeft wel veel bloed verloren, maar dat valt wel te verhelpen. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6