IJmuidens radarantenne draait vier weken lang aan de Keizersgracht 40 jaar terug: W. Chr. Suwerink in Velsens dienst WELKOM BIJ WALA! Agenda voor Velsen Havenberichten Old Clothes New Gezamenlijk bezit aan „kunstwerken" te zien op tentoonstelling „Fodor" Aanleg noordelijke tunnelweg vordert ZATERDAG 14 JANUARI 1956 DIT IS BLIJ WALA-NIEUWS VOOR 56 MEISJES IN BEVERWIJK! Gabaret voor verpleegden en personeel van Duinen bosch Opperwachtmeester sprak over verlichtings-voor- schriften DRY CLEANING ONLY AMSTERDAM-NOORDZEEKANAAL TAXI NODIG? BEL 5000 Zand halen bij de noordpier „St. Aagtendijk" is er niet op berekend Agenda voor Heemskerk Secretarie en Stormvogels I ADVERTENTIE Hier is weer leuk lingerie-werkgoed betaald! Weet u nog? Die grote Wala Show in November had succès! Tientallen meisjes (en haar moeders) maakten er prettig kennis met de romantische lingerie van Walatientallen meisjes vroegen en vonden toen een leuke baan op het Wala- atelier. Met goed loon endicht bij huis! En nu? Ze zijn weer gegroeid, de Wala-ateliers. Er is weer ruimte voor liefst 56 meisjes. Welkom dus! Hier is een baan-met-charmepak die kans! Leuk voor straks: U leert er zélf onderjurkjes, petticoats en slipjes-met-kant ver vaardigen en strijken zoals het hoort. Leuk voor nu: de vrolijke Arbeidsvitaminen, de sfeervolle cantine (in Oud- Hollandse stijl). En belangrijk: werktijden en sociale voorzieningen zijn tip-top geregeld! Het is gemakkelijk! Loop even langs U kunt dan met onze leidster Mej. v. d. Weyer (oud directrioe Huishoudschool Haarlem) de zaak eens grondig bepraten en tevens het bedrijf bekijken. Koninklijke Manufactuur Industrie M. J. van de Waal Co. Hoek Adrichemstraat-Bloksteeg - Beverwijk Het Haags Cabaretgezelschap is donderdag in de grote toneelzaal van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch te Castricum op getreden voor patiënten en personeel van de inrichting, onder leiding van de heer Fr. Bourgonje. Onbedaarlijk is er af en toe gelachen om de conferances van Bourgonje, die hierbij medewerking kreeg van een zich noemende Coldero. In de sketches waren Ellen Luijken, Tonny Durant en Fred Bourgonje even eens uitstekend op dreef en het instrumen tale trio Corry v. d. Werff, accordeon, Jan Beekink, bas en Piet Lindemans, gitaar, speelde voortreffelijk. Namens directie, patiënten en personeel heeft de waarnemend eerste geneesheer directeur, dr. J. Rentmeester, het gezel schap na afloop hartelijk dank gezegd voor de mooie avond. De opperwachtmeester van de rijkspoli tie, groep Castricum, de heer J. van Leeu wen, heeft donderdag in hotel De Harmo nie voor de leden van de Motor Club Cas tricum een lezing gehouden over „ver- lichtings-voorschriften voor het verkeer". De heer Van Leeuwen deed uitvoerig uit de doeken hoe de verlichting van de ge wone verkeersvoertuigen moet zijn, doch nam ook de verlichting van vee- en an dere transporten onder de loupe. De spre ker toonde aan hoe zich ongevallen kun nen voordoen als de verlichting niet in orde is en zijn uiteenzettingen lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Vrijdag kwamen in IJmüiden binnen: Lucas Bols II van Mantyluoto. Lotte Skou van Antwerpen. Kollum van Antwerpen. Delfinus van Rotterdam. Argos van Rotter dam. Delfborg van Londen. Grebbestroom van Liverpool. Fort George van Hys9ham. Bierum van Huil. Eemstroom van Grange mouth. Arabert van Middlesborough. Zaan- stroom van Huil. Haringvliet van Londen; Prometheus van Djakarta. Pieter S. van Swansea. Mendoza van Gdynia. Maaskerk van Antwerpen. Vertrokken zijn: Titus naar Hamburg. Juzhny Bug naar Gent. Vliestroom naar Swansea. Argo naar Rotterdam. Drie Ge broeders naar Rotterdam. Vindo naar Mal- mö. Ljesteru naar Malmö. Cottica naar Cu rasao. Medea naar Stockholm. Kaap Falga naar Bremen. Farmsum naar Bremen. Delf land naar Buenos Aires. Bore IV naar Abö. Planet naar Vlaardingen. Lama Wood naar Sodom. Spaamestroom naar Liverpool. ZATERDAG 14 JANUARI IJMÜIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Piraten van Tripoli". Rex, geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Toneelver. Advendo, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Toneeluitvoering. ZONDAG 15 JANUARI Thalia, 15 uur, „Twee matrozen te paard" 19 en 21.15 uur, „Piraten van Tripoli". Rex, geen opgaaf. Humanistisch Verbond, Cultureel Ge bouw, 10.30 uur, lezing. MAANDAG 16 JANUARI Thalia, 20 uur, „Piraten van Tripoli". Rex, geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 19 tot 21.30 uur. Sectie Muziek Velser Gemeenschap, 20 u., Ned. Herv. Jeugdgebouw, vormingsavond door Jos de Klerk. Raadhuis, 10—12 uur, spreekuur burge meester 1517 uur, spreekuur wet houder van onderwijs. ADVERTENTIE B. KRAAY - Stephensonstraat é1 - IJmüiden - Tel.4525 Beeld uit de oertijd: de „Rembrandt" verlaat in 1896 de nieuweIJmuidense pieren als eerste schip, dat de sluizen is gepas seerd. Deze historische tekening is onder meer te vinden op de tentoonstelling, die in „Fodor" te Amsterdam gedurende vier weken open is onder de titel: „Amsterdam-Noordzeekanaal, 50 jaren civiele techniek" AMSTERDAM heeft zich wel eens wat beschermend uitgelaten over zijn „voorstad" IJmüiden en er zijn zelfs raillerende op merkingen opgetekend over het samenvoegen der gemeenten Amsterdam en Velsen. Mochten er dan in het recente verleden dergelijke ideeën door enige hoofdstedelijke bestuursorganen hebben gewaard, aan de vanmiddag in „Fodor" geopende ten toonstelling „Amsterdam-Noordzeekanaal" is van deze neerbui gende belangstelling in het geheel niets terug te vinden: hier worden de wapenfeiten van Rijkswaterstaat, scheepvaart en ge meentelijke woningbouwinstanties in een prettige objectiviteit aaneengerijd tot een bezienswaardige, moderne expositie, die het bezoeken overwaard is. Niet alleen voor de volslagen leek, die er bijzonder mooie maquettes en modellen zal vinden, maar ook voor de civiel-ingenieur aan wiens interesse deze kostbare ver zameling documentatiemateriaal telkens weer appelleert door haar indringende technische details. Voor degenen, die niet te vreden zijn met het visuele in deze beeldenreeks, zijn er enige ingewijden beschikbaar, die de geheimen van het voorgespan nen beton, van het reuzendok der NDSM en van de IJmuidense pieren graag willen uitdragen aan ieder, die naar hun vertoog wil luisteren. Een wandeling door de zalen van „Fo dor", dat vier weken deze boeiende „beeld roman" huisvest, begint met een confron tatie aan een tiental reuzenfoto's van het Noordzeekanaal en de Amsterdamse en IJ muidense havens en de civiele techniek, die deze kunstwerken mogelijk maakte. Over de hele tentoonstelling komt deze dualiteit terug: de techniek en daarnaast haar resultaten. IJmuidens aandeel Resultaten als de kustwachtpost van IJmüiden, die in een model met draaien de antenne aanwezig is, mét een serie kleurenstereofóto's van dit „wakend oog", zoals Philips' telecommuiiicatieindustrie ze liet maken. Het blijft voorlopig IJmüiden in deze eerste zaal: de historie van sluizen en pieren is in een reeks tekeningen en foto's uitgebeeld en daar is één zeer fasci nerende plaat bij: de bouw van de noord- pier, die door onstuimig weer in het geheel niet werd opgehouden. Daar is ook een houten model van de sluizen te vinden en met enige kleine ma quettes worden de imposante afmetingen van de Noordersluis gedemonstreerd: de „Normandie" en de „Queen Mary" kun nen er nog ruim in. Werkende modellen De kant van de civiele techniek: paalfun- deringen, de ontwikkeling van het heien, detailfoto's van de bouw der sluisputten. Van die heierij staan twee mooie modellen onder glas: een ouderwetse heistelling, zo als ze nog niet eens zo lang geleden ge bruikt werden en een moderne, drijvende stelling-met-stoomblok. Over modellen ge sproken: de liefhebber kan in „Fodor" het hart ophalen aan een graanelevator en twee magnifieke, werkende kranen, aan een cutter-zuigerpolyp en aan nog veel meer. Ponten en tunnels De oeververbindingen krijgen eveneens ruimschoots de aandacht: de poorten inVel- sen en de tunnel, broederlijk naast elkaar, waarbij het systeem van de open'bouwput en haar speciale afdammingsmethoden waarin de Velser tunnel is gegroeid, nade re technische toelichting krijgt. Dat de IJ- tunnel er alleen nog maar in ontwerp hangt, kan weer menig grapje opleveren. Kantel deur De Amsterdamse kant van het kanaal overheerst uiteraard: het werkende model van de enorme kanteldeuren, waarmee het gegraven droogdok van de NDSM afgeslo ten wordt, is in duplo present. De deur al leen, die vooroverklapt en bij het terugko men langzaam begint om het gewicht te oooèoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc 8 Het Amsterdamse museum „Fodor", dat 8 aan de Keizersgracht tot de minder bekende oorden van culturele verheffing gerekend moet worden, herbergt de 5 eerstkomende vier weken een alleszins!' bezienswaardige tentoonstelling. Eigen- f lijk had zij moeten heten „waar wij wonen" of „Een kanaal en haar steden", 8 maar Publieke Werken gaf er de nogal 8 duistere benaming „Amsterdam-Noord- 'j zeekanaal 50 jaar civiele techniek" aan, S waarmee niets gezegd wordt en wat er gezegd is nog deels verkeerd uitviel9, ook. Want de civiele techniek rond het Noordzeekanaal is ouder dan een halve 8 jjj eeuw - zij begon haar bemoeienissen g 8 met Amsterdams uitweg naar de zee 8 tachtig jaar geleden. Maar aangezien 8 de Technische Hogeschool in Delft aan 8 jij deze belangwekkende verzameling do- g 8 cumentatie-materiaal het gouden jubi- 8 8 leum der Nederlandse civiele techniek 8 g verbond, is deze titel gehandhaafd, nu 8 zij verhuisd is naar Amsterdam en aan- 5 gevuld werd met hoofdstedelijke zaken. 8 De tentoonstelling blijft tot 13 februari jj van 9-5 uur open en de Amsterdamse schoolkinderen worden in grote getale in Fodor verwacht. Ook scholieren en J groepen uit andere plaatsen zijn natuur- 8 8 lijk hartelijk welkom. XJOOOOIXJOOOCOOCOOOOOOOOOCxXJCXXOOOOOOOOOOOOCXXXXXJGOOOOOOa overwinnen staat naast een eveneens wer kend schaalmodel van het hele dok, com pleet met tanker. En daarmee is de bewonderende bezoe ker helemaal in Amsterdam: het haven complex, de houtvemen en de petroleum haven vormen de aanloop tot de tweede zaal, waar als pièce de milieu een grootse maquette van het ganse Noordzeekanaal- gebied fungeert. Met alle omliggende pol ders op „diepte", met Schiphol en IJmüi den, met miniatuurstomers in het kanaal en een Westertoren boven het oude Am sterdam uit. De grachten van deze in Delft gemaakte maquette kloppen, maar in de straten van de hoofdstad was de ontwer per blijkbaar niet zo erg thuis daar slaat het oriënteringsvermogen op hol. Een oud olieverfschilderij van de Rijks waterstaat uit het eind der vorige eeuw is een compliment aan de schilder, die zon der luchtkartering of zelfs maar een hoog punt een voortreffelijk panorama wrocht van IJmüiden en over het kanaal tot aan Amsterdam. Daarnaast de nieuwere scheppingen van de mens: de HEMweg-centrale, een model van de verlichtingsinstallatie der Schip- hol-startbanen en veel meer. De water huishouding van het in beeld gebrachte ge bied i^1 evenmin aan de aandacht der sa menstellers ontsnapt: hier lag een brug tussen de techniek van het voorgespannen beton en de infiltratie van het Hollandse duingebied met rivierwater. Want onder de kaart, die dit inmiddels al snel groeiende project toont, staan de buizen, waardoor straks het water van Vianen naar Vogelen zang en Castricum wordt getransporteerd. En als machtig sluitstuk de stad Amster dam in haar ganse weidse uitbouw: de tuinsteden in hun groene krans om het oude hart, weergegeven in een tweede grote maquette, die de idee achter deze stedelijke expansie duidelijk maakt en die rekening houdt met de hoge flatkolossen van 12 woonlagen en de ring-autoweg, die het verkeer van Utrecht om de stad heen straks „doorpompt" naar de Zaanstreek. .Dit relaas is, als de maquettes, maar een vogelvlucht van deze boeiende uitstalling der Amsterdamse en IJmuidense bezittin- gen-in-kunstwerken, want er blijft buiten dien voor de geïnteresseerde nog heel veel over om te bekijken. Wie meer wil weten over de vijf-lagige funderingen van de startbanen op Schiphol, opdat de moderne reuzenvogels niet in de klei van de Haar lemmermeer wegzakken of over de evolutie der bagger- en zandspuittechniek: er staan hem nauwkeurige maquettes ten dienste, waarvan vooral die over het fcaggermate- riaal een juweeltje genoemd mag worden. Een bezoek aan „Fodor" is geen ver loren middag. J.F. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Blik in „Fodor". Op de achtergrond de grote kanaal-maquette, links de graanelevator en rechts een gedeelte van het NDSM-dok. Met de aanleg van de rijksweg nummer 9 betracht men ook aan de noordelijke zijde van het Noordzeekanaal de meeste spoed. Waren reeds de voorbereidende werkzaam heden onder Uitgeest begonnen en werd er met een groot aantal vrachtauto's zand aangebracht, men is nu ook uit Beverwijk begonnen. Van de St. Aagtendijk af wordt het zand even ten oosten van de spoorlijn j het weiland ingereden en er ontstaat nu reeds een indruk van de nieuwe tunnelweg. Het aanrijden van het zand via fie St. I Aagtendijk gaat overigens niet zonder moeilijkheden gepaard, want de dijk is er uiterst smal en bij de aanleg heeft men bepaald geen rekening gehouden met het feit, dat er nog eens een dergelijk zwaar verkeer over heen zou moeten. Er zijn op de dijk enige uitwijkplaatsen gemaakt, waar de vrachtauto's elkaar kunnen pas seren. De auto's moeten ook de onbewaakte overweg passeren, maar er wordt geen enkel risico genomen, want er staat bij de overweg een wachtsman, die de chauffeurs waarschuwt voor naderende treinen. Met een tiental auto's wordt het zand aange voerd uit de duinen nabij de noordpier te IJmüiden, via Wijk aan Zee gaat men naar de in aanleg zijnde rijksweg. Marquette-theater: Zaterdag en zondag 20 uur: „Zolang je nog een moeder hebt". Zondagmiddag 15 uur: „Legioen der ver raders". ER ZULLEN HEEL WAT Velsenaren zijn, die aan de naam W. Chr. Suwerink in de eerste plaats en wellicht zelfs uit sluitend een ander IJmuidens begrip verbinden: „Stormvo gels". Die ietwat verbaasd zijn te horen, dat deze W. Chr. Suwerink al haast 40 van de 59 levensjaren achter een bu reau in het Velsense raadhuis zetelt en dus tot de zeldzamen onder de overheidsdienaren behoort, die een half mensen leven één gemeente trouw zijn gebleven. Het zijn in feite stuk voor stuk ietwat verbazingwekkende cijfers: de geboor tedatum 17 Mei 1896, die dus doet blijken, dat er bijna zes kruisjes in des jubilaris levensboek gekrast staan, de veertig jaren gemeentedienst en de felle activiteit voor de club der blauw-witten. Dit alles zou een grijzend, wat vermoeid mens mogen doen verwachten, maar in dit opzicht tart de heer Suwerink al vele jaren alle normale begrippen: er is weinig verschil tussen de nog jonge ambtenaar, die 15 jaar geleden werd gefêteerd wegens zijn zilveren jubileum en de referendaris-B van thans, die naast het beheer over de afdeling onderwijs, sport en culturele zaken nog genoeg energie over heeft om ettelijke avonden per week „Stormvogels" te dienen als voorzitter- met-gezag. HET LEVEN BEGON voor Stormvogels' praeses want dat is tenslotte zijn bekendste „verschijningsvorm" in het openbare leven, al is de TBC- bestrijding reeds enige decen nia een ijverig secretaris aan hem rijk, in het hart van het oude IJmüiden: aan de Kanaal straat. Vader diende op het fort en ging later in de visserij en in die vroegere gemeenschap, waar mannen als Verbeek, meester Frits Vermeulen en de „IJsland"-directeur R. de Boer met enig ontzag genoemd wer den, is hij groot geworden. Daar heeft hij ook zijn eerste liefde voor de voetballerij op gedaan: bij IJFC, dat een veld je rijk was in de Breesaap, daar waar achter de Midden- sluis de ruige wereld van Ken- nemertand uitliep in een lage dijk en een weiland. Gevoetbald heeft hij ook op het Willemsplein, zaliger nage dachtenis, maar lang heeft de voetbalpraktijk niet geduurd, want toen W. Chr. Suwerink voor het eerst in het bestuur van het uit IJFC voortgekomen „Stormvogels" werd gekozen, hingen zijn „kistjes" al in de wilgen en ze zijn er niet meer uitgekomen. Voor hem was een andere taak in de snel uitdijen de Stormvogels-gemeenschap weggelegd, want met een enke le onderbreking heeft hij de leiding van de club tot op de huidige dag van ganser harte gediend soms dwars tegen de draad in, maar altijd met de opgewekte openhartigheid, die vriend en vijand in hem heb ben leren appreciëren. HOE BELANGRIJK deze functie overigens ook moge zijn, de jubilaris, die de 27e januari zijn huldiging tege moet gaat ten raadhuize, voelt zelf uiteraard het zwaartepunt in de overheidssector liggen. Hoewel hij nog altijd dank baar is, dat hij daarnaast zo vele contacten heeft onderhou den met de samensmelting van belangen en idealen, die men „de burgerij" zou kunnen noe men. Dat gedeelte van zijn levens verhaal begon op een winter dag in het heetst van de eerste wereldoorlog: in 1916. Wethou der Vermeulen en wethouder De Boer gaven de jongeling een steuntje bij het verwerven van de begeerde betrekking en als „groentje" ging hij voor het eerst de deuren van het Vel sense raadhuis binnen. Niet zulk een groentje was deze jonge Suwerink overigens, dat hij zich niet zorgzaam met wat kostbare drie-cents-siga- ren had gewapend, want me neer Oostveen (die later bur gemeester van Blokker werd) had hem zulks aangeraden: dan is de medewerking meteen goed. In de toen nog kleine groep van secretariepersoneel onder aanvoering van secretaris Wy- noldy Daniëls en burgemeester Ver Loren van Themaat heeft de jeugdige ambtenaar zich rap omhoog gewerkt: liep hij die eerste jaren nog met de burgemeester mee naar de zit tingen voor het uitbetalen der militaire ondersteuningen in het oude politiebureau van IJmuiden-west, al gauw kreeg de heer Suwerink een zelfstan dige post op de afdeling Bur gerlijke Stand, bevolking en militaire zaken. HET WAS IN DE JAREN, dat de Trompstraat op een on voltooid kunstgebit leek: hier en daar een open plek. De weg naar het dorp Velsen wast de landelijke Stationsweg en wan neer gesteld wordt dat W. Chr. Suwernk in die 40 jaar ruim twaalfduizend keer dat stukje heen en weer heeft afgelegd, komt er al een aardig lange- afstands-record op zijn naam. In 1916 als klerk gekomen, klom de jonge ambtenaar in 1918 op tot adjunct-commies tweede klas, maakte in 1919 de sprong naar de eerste klas en werd in 1923 commies-afde lingschef van de afdeling Bur gerlijke Stand, bevolking en militaire zaken. Als ambtenaar van de burgerlijke stand vol trok hij zo'n duizend huwelij ken en menigeen onder de oudere garde zal zich de ge- moedelijk-deftige man herin neren, die achter de pince-nez vandaan het eerste vaderlijke vermaan richtte tot ettelijke jonggehuwden. W. Chr. Suwerink Het werd in 1928 de afdeling onderwijs, toen de wethouder daar een nieuwe chef verlang de en dat bleef het tot 1940, met dien verstande, dat de heer Suwerink zijn afdeling in de crisisjaren, toen „onderwijs" een stiefkind der staatskas werd, zag samenvoegen met financiën. De oorlog. Velsen bezet, IJ müiden vesting. Het raadhuis maalde vertraagd door en morde onverdroten tegen de bezetter. De eerste contacten tussen het soldatengroen en chef Suwerink, toen chef van algemene zaken, was niet bijs ter amicaal: zo is hij eens sa men met burgemeester Kwint, vlak voor diens verdwijning naar veiliger gewesten, getooid met Eden-hoeden en een para plu respect wezen afdwingen bij de „Oberst" Suwerink moest in die dagen heel wat vuile was opredderen en op vangen en dat werd er niet be ter op, toen burgemeester Kwint er uit gezet werd en ene Groeneveld de lakens ging uitdelen. „Van jou" (dit tegen de heer Suwerink) „heb ik al zoveel gehoord, dat ik de sa menwerking niet op prijs stel. Ga jij maar met verlof". XXXXXXXXXD0COO000000CO0CX5000000000000COC In de dagen van Olim g werd de functie van raad- 8 huisbode vervuld door de heer Gijs van Schinkel, die niet alleen déze waardig- heid bekleedde, maar tevens die van Velsense dorps- i veldwachter. Gijs was ge tooid met een witte baard 8 en witte haren, maar stond er bovenal om bekend, dat 8 hij af en toe met graagte 8 een geringe hoeveelheid al- cohol tot zich nam. Aangezien Gijs wel eens 8 „getuige stond" ten dienste 8 van jonge vaders, die op I 8 het raadhuis hun jongste 8 spruit kwamen aanmelden, 8 8 waren er legio gelegenhe- g 8 den in dit markante man- 8 g nenleven, om zich in de 8 Zwarte Os ietwat te ont- 8 spannen bij een glas dubbel 8 g gebeide en een jolige jonge 8 g vader. p Moest Gijs met de laken- jg 8 se tas vol documenten naar 8 IJmüiden (lopend) en kwam 8, hij onderweg, op de „hei" s 8 knapen tegen, die om een- 8 8 ten het knikkerspel bedre- 8 p ven, dan achtte de raad- g 8 huisbode dit een zeer kwa- 8 8 lijk vermaak, weshalve hij 8 de munten konfiskeerde en g ze enige tijd later omzette 8 8 in een welversneden borrel 8 8 of twee, drie. 8 Gijs had meer onvergete- g lijke hebbelijkheden. 8 8 Niet alleen, dat hij de g ganse raadhuispost dicht- 8 likte, maar hij hield tevens g gj de administratie van het 8 Velsense „Witte Kruis" bij. 8 Zodat er zich het volgende 8 i gesprek tussen burgemees- g 8 ter Ver Loren van Themaat x g en Gijs-de-bode kon ont- 8 g wikkelen: „Gijs, kun je 8 even komen?" 8 „Nee, burgemeester, ik 8 g heb nou geen tijd, want ik g ben met me „eige" admini- g WE XXXXXXXXXXXX500000000000000000000000000C straassie bezig." Het is een eenvoudig ver haal uit de mond van de jubi laris zelf gijzeling in de zomer 1942, Haren en Michiels gestel. Maar wie de feiten heb ben gezien in die spannende dagen, weten hoe deze integere ambtenaar vaak spitsroede heeft gelopen en hoe dikwerf hij principieel „nee" heeft moeten zeggen; zoals op het moment, dat men hem de lijst van bijzondere onderwijzers wilde ontfutselen. Hij dook onder. Via Sant poort naar Haarlem. Kwam als eerste Velsenaar (uit de Beem- ster) terug naar het verpulver de IJmüiden van 1945; met op dracht van de commissaris der Koningin om contact te leggen met jhr. den Tex, burgemees ter van Bloemendaal, die het bewind over Velsen in die ver warde dagen waarnam. De hernieuwde groei van de gemeente heeft hij van nabij meegemaakt als kabinet chef van de teruggekomen bur- meester Kwint, als referenda ris, maar óók als Stormvogels voorzitter En dan gaan de gedachten toch nog weer even terug naar de allereerste jaren, dat er ge voetbald werd op het land van de Gerrits waar nu het gas bedrijf staat daarna op de gerechtigheid van Boreel. De jonge Suwerink speelde aanvankelijk mee in de lagere elftallen, maar hielp daarna „zijn" club opstuwen tot de hoogste regionen. In 1951 kwam hij na een kort vaarwel aan de voorzittershamer terug, op een moment, dat het woel de in de blauw-witte boezem en het moet een bijzonder ge noegen zijn geweest, de promo tie naar de eerste klas zich op nieuw te zien voltrekken. Ambtenaar Suwerink - maar niet volledig, want bovenal IJmuidenaar. Sportvriend Su werink - maar niet door dik en dun of met het chauvinis me, dat scheidsmuren optrekt. Wel: de Velsenaar W. Chr. Su- wering, die menselijkerwijs ge sproken nog lange jaren voor zich heeft om als zodanig deze Velsense gemeenschap te die nen op de plaats, waar hij zijn krachten welbesteed weet. F.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7