Veduze Weerbericht Politieke situatie in Djakarta door schorsing Overleg voorlopig gered Amerikaanse begroting dank zij grote welvaart in evenwicht Haarlems Dagblad Zal Anak Agung ontslag nemen als minister? Sovjet-Unie wil Latijns- Amerika helpen I Georgia handhaaft de rassenscheiding Nasser biedt grondwet voor Egypte aan Toch weer bloembollen in contingenten? Het woord is aan. Nieuwe wapens ook voor de NA VO-bondgenoten Finland kiest president De Belgische textiel-invoer Boelganin beantwoordt vragen van Amerikaans tijdschrift {mul Jee rlUKKIO oefcteycu Wij! Particuliere scholen bij wijze van ontsnapping In de zomer volksstemming en presidentsverkiezing Export naar Engeland Koud weer op komst Weer rapport 70e JAARGANG No 163 DINSDAG 17 JANUARI 1956 300e JAARGANG No 8 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 B Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 2773107 ten name v. HaarL Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE PAS OPGERICHTE BOND van Fat soenlijke Weggebruikers, in het korte spraakgebruik „Veduze" hetgeen natuur lijk betekent: Veilig door uzelf heeft nu ook een insigne bedacht. Het zal op auto's en andere voertuigen der leden worden vastgemaakt. Het is een ovaal bord, uitge voerd in de kleuren groen, wit en oranje en dragend de woorden „Veilig door uzelf" en een aantal sterren. Inmiddels, zo lees ik, heeft Veduze al adhaesiebetuigingen en aanbiedingen voor medewerking ontvangen van de Vereniging van artsen-automobilis ten, de Stichting Natuur en Jeugd en de Bond van voetgangers. De heer H. A. J. Klusman te Leiden lijkt dus wel aardige vorderingen met zijn Bond te maken. Hij streeft dan ook een nobel cioel na, zeer zeker bovendien een doel, dat algemene belangstelling geniet. Men kan dat (bij voorbeeld) niet zeggen van de U.N.O., die veilig verkeer tussen volken nastreeft en dus ook niet anders beoogt te zijn dan een Bond van Fatsoenlijke Weggebruikers, zij het dan op wat groter schaal dan het Ne derlandse wegennet. Voor verkeersveilig heid tussen volken maken weinig mensen zich warm, al zijn er zoveel die al twee wereldoorlogen beleefd hebben. Maar ver keersveiligheid op straat, zelfs helemaal tot de Nederlandse grens toe, interesseert iedereen. Toch geloof ik dat H. A. J. Klusman en de zijnen omzichtig te werk zullen moeten gaan. Dat insigne heeft mij al met twijfel vervuld. Daar zit wel een persoonlijk kantje aan: van mijn prille jeugd af heb ik een hekel gehad aan het dragen van insignes, van welke aard ook. Het eerste voetbalclub-speldje verdween al met spoed, gevolgd door dat van de zwemclub. Goed, zult gij zeggen, maar in het geval-Veduze zijn het geen mensen die de insignes dra gen. Het zijn voertuigen. Best, antwoord ik, maar die spreken namens hun rijders. Bovendien zijn er de voetgangers-leden; ons is immers al in de aanvang medege deeld dat alle weggebruikers, dus ook fiet sers en voetgangers, als leden van Veduze welkom zouden zijn. Waar moet de wan delaar dat bord (of bordje) dragen? In het algemeen lijkt het mij twijfel achtig of het in dit land gewaardeerd zal worden, als mensen zichzelf gaan adver teren als Fatsoenlijke Weggebruikers. Er schijnt iets van demonstratieve braafheid in te zitten, met de neiging om zich braver te achten dan anderen, die zonder in signe op hun auto of hun borst onver mijdelijk de Rest zouden gaan vormen, daarbij de veronderstelling wekkend dat zij zo niet de Onfatsoenlijke Weggebruikers dan toch de Minder Fatsoenlijke Wegge bruikers zouden zijn. Ik vermoed dat een aantal hunner dit niet nemen zou. Wij zijn allen Nederlanders en u weet wat ik bedoel met deze uitdrukking. Het is trouwens wel wat naar als iemand in het openbaar de brave jongen speelt. Laat hij netjes de weg gebruiken zonder er ophef over te maken. Zo verdienstelijk is het tenslotte ook niet; het hoorde dood gewoon te wezen. Ik weet niet of het voor lopig bestuur van de jonge Bond zich ernstig op deze dingen beraden heeft. Het zou dat alsnog kunnen doen. Verder zal het beleidvol dienen te zijn met zijn statuut bijvoorbeeld wat betreft de toelating en het royement van leden en het zal enig geluk moeten hebben. Als het geen geluk heeft, worden binnenkort een paar Vedu- zers, wellicht met insigne en al, door de politie ingerekend wegens grove inbreuken op de veiligheid des verkeers. Zoiets zou de bond lelijk kunnen schaden. Misschien heeft Veduze al ernstig over wogen, dat meer dan fatsoenlijkheid ver eist wordt om zjch in het huidige verkeer op verantwoorde wijze te kunnen gedra gen. Namelijk vooral: kennis van de spel regels. Dan zou Veduze wellicht zijn leden kunnen overhalen, om de verkeersregels te leren. Het is geen zware studie, zelfs een zeer lichte. In een uurtje komt men een heel eind. Een groot aantal schoolkinderen en alle mensen, die rijbewijzen hebben gehaald, kennen die regels. Buiten die twee groepen lijkt het aantal kenners mij uiterst gering. Maar er zijn natuurlijk on telbare fatsoenlijke lieden bij, waarvan velen wellicht bewogen zullen worden tot het lidmaatschap van Veduze. Welaan dan! Leer hun wat links en wat rechts is, en wat het begrip „voorrangs- weg" inhoudt. Probeer desnoods hun zélfs duidelijk te maken, dat het geen zin heeft voortdurend haast te hebben. R. P. HELSINKI, (United Press) Het Finse volk is gisteren en vandaag naar de stem bus gegaan voor het kiezen van een nieu we president. Men verwacht dat bijna 2.500.000 Finnen hun stem zullen uitbren gen. De onofficiële uitslagen zullen woens dag bekend zijn. Volgens politieke waarnemers heeft de Sovjet-regering de 85-jarige president Juho Paasikivi verzocht zich opnieuw kandidaat te stellen. Maar Paasikivi, die het ambt sinds 1946 bekleedt, heeft te kennen ge geven dat hij zich wil terugtrekken. Het electoraat kiest 300 kiesmannen uit 1552 kandidaten van zes partijen in zes tien kiesdistricten. Op hun beurt kiezer de kiesmannen op 15 februari de nieuwe president. Een kandidaat moet meer dan de helft van de driehonderd stemmen heb ben om gekozen te worden. Slechts drie stemmingen zijn toegestaan. De drie leidende kandidaten zijn de agra rische leider Kekkonen, de sociaal-demo craat Fagerholm en Paasikivi, hoewel deze zich niet beschikbaar heeft gesteld. Politieke waarnemers achten het niet uit gesloten dat de sociaal-democraten, die de grootste partij van Finland vormen, ditmaal voor het eerst de hoogste post in het land zullen veroveren. Het ministerie van Economische Zaken te Brussel heeft zijn besluit, om bepaalde textielstoffen en garens bij de invoer in België aan invoervergunning te onderwer pen, voor één week opgeschort. Dit uitstel werd aan alle Belgische grensposten door gegeven. De nieuwe regeling, die oorspron kelijk op 16 januari van kracht zou wor den, is nu verschoven tot maandag 23 januari, echter alleen voor die goederen waarvan de oorsprong en herkomst Neder land is. (Van onze speciale verslaggever te Genève) De Nederlands-Indonesische ministersconferentie is geschorst. De Indonesische minister van Landbouw, Mohammed Sardjan, en het delegatielid, Indrakusuma, zijn vandaag in Djakarta in het vliegtuig naar Genève gestapt om de missie- Anak Agung uitvoerig uiteen te zetten waarom de regering-Harahap het onder deze omstandigheden nuttiger heeft geoordeeld het overleg met Nederland te staken. Het is wel de ironie van het lot, die de regering in Djakarta er toe heeft gedreven om de conferentie, waarop zij zelf zo sterk heeft aangedrongen, ook weer eigener beweging af te breken. De redenen waarom zij toch tot deze stap is overgegaan, zal men echter wel geheel in de binnenlandse politieke sfeer moeten zoeken en speciaal in de houding van de anti-westerse Nahdatul Ulama, die eigenlijk al van het begin af aan zeer afwijzend tegenover het gesprek in Genève heeft gestaan. Chicago weet dat het winter is. Het be vroren Michigan-meer, grenzend aan de stad, heeft het aanzien gekregen van een poollandschap. Een waarlijk huivering wekkend beeld. Zo strengen moet de winter hier maar niet De stemming' in het Indonesische kamp is vrij neerslachtig, ofschoon men er op wijst dat de voorlopige resultaten te Genève zeer goed als basis kunnen dienen voor verder overleg, nadat de politieke hemel in Djakarta weer is opgeklaard en een nieuwe regering het roer heeft over genomen. De missie-Anak Agung heeft in ieder geval in de financieel-economische sektor van het overleg méér bereikt dan de missie-Sunarjo het vorig jaar. Dit geldt wel in het bijzonder voor de kwestie der buitenlandse investeringen en de altijd moeilijke vraag welke geschillenregeling het wegvallen van het Unie-hof van Ai bitrage moet opvangen. Aan de andere kant ontkent men te Genève niet, dat dit wonderlijke Slot van PARIJS (AFP). Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft in antwoord op vragen van het Amerikaanse tijdschrift „Vision" gezegd dat „de Sovjet-Unie bereid is diplomatieke betrekkingen tot stand te brengen met alle landen, waarmee zij deze nog niet onderhoudt, met name met La tijns-Amerikaanse staten". De diplomatie ke betrekkingen, die de Sovjet-Unie met Argentinië, Mexico en Uruguay onder houdt, hebben haar in staat gesteld „de culturele en handelsbanden te versterken en voor de vrede te werken". De Sovjet- Unie wil ook handelsbetrekkingen aankno pen met alle Latijns-Amerikaanse staten, „in het belang van die landen en van de internationale samenwerking". Boelganin gaf de verzekering, dat de Sovjet-Unie zich niet mengt in de binnen landse aangelegenheden van andere lan den en dat haar buitenlandse politiek is ge grondvest op eerbiediging van de soeve reiniteit van alle landen, groot of klein. „De Sovjet-Unie is en blijft voorstandster van vreedzame samenwerking met alle andere landen, ongeacht verschillen in maat schappij-inrichting". De Sovjet-Unie wil tentoonstellingen van haar producten hou den zoals in 1955 te Buenos Aires is ge schied. „Het is niet uitgesloten dat hierop bewijzen zullen worden verstrekt van het Sovjetrussische streven tot vreedzame aanwending van de kernenergie, zoals dat reeds op de Geneefse atoomconferentie en te Nieuw Delhi tot uiting is gekomen". De Sovjet-Unie'is bereid technische hulp te bieden in Midden- en Zuid-Amerika, onder meer door het beschikbaar stellen van deskundigen. In antwoord op de vraag, of de Sovjet-Unie meer bezoekers met La tijns-Amerikaanse landen wil uitwisselen, antwoordde Boelganin: „Ja, dat denk ik wel". Over het doortrekken van de lijnen van Midden- en Zuidamerikaanse lucht vaartmaatschappijen uit West-Europa tot Oosteuropese bestemmingen acht Boel ganin overleg mogelijk. een al even wonderlijke conferentie in het buitenland gemakkelijk misverstanden kan kweken en het prestige van Indonesië meer kwaad dan goed zal doen. De Alge mene Vergadering heeft, vlak voor het einde van de tiende zitting, nog een Nieuw Guinea-resolutie aangenomen, waarin juist uitdrukkelijk wordt verwezen naar de Nederlands-Indonesische conferentie, maar het is duidelijk dat deze resolutie sinds gisteren geheel in de lucht is komen te hangen. De regering-Harahap heeft dit „gezichtsverlies" blijkbaar echter „op de koop toegenomen,' uit vrees in het andere geval de Nahdatul Ulama in de gelederen van de Nationalisten te drijven. Het spook beeld van een N.U.-P.N.I.-regering, met op de achtergrond de communisten, beheerst op het ogenblik de situatie in Djakarta. De minister van Landbouw, Sardjan, die als koerier naar Genève is gezonden, zal nu moeten trachten deze redenering ook in de ogen van de Indonesische delegatie leider, mr. Ide Anak Agung Gde Agung, aannemelijk te maken. De mogelijkheid, dat Anak Agung ontslag zal indienen wordt namelijk niet uitgesloten geacht. Of de regering-Harahap zich dit verlies kan per mitteren, zou spoedig daarna blijken. ADVERTENTIE BARIELJ0RISSTR HAARLEM IEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM IEL. 717162 TIROLER LODEN JASSEN ATLANTA, (United Press) De senaat van de Amerikaanse staat Georgia heeft vier van de acht door gouverneur Marvin Griffin voorgestelde wetten die betrekking hebben op de kwestie der rassenscheiding goedgekeurd en doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden van de staat. Twee van de wetten zullen de weg openen om het particuliere seholen-stelsel ingevoerd te krijgen, en de onderwijskrach ten onder de pensioenregeling van de staat te doen vallen. De andere wetten beogen een gescheiden houden der rassen in par ken, die behoren aan de staat, door deze parken te verhuren aan particulieren. Stadsparken zullen niet onder deze wet vallen. Andere wetten behandelen technische kwesties om de nieuwe regeling veilig te stellen en om subsidies te verlenen aan kinderen die de particuliere scholen gaan bezoeken. De stemgerechtigden in de staat Louisi ana kiezen vandaag vijf kandidaten uit voor het gouverneurschap, die allen voor rassenscheiding zijn. Alle vijf hebben be loofd afzonderlijke maar gelijke faciliteiten voor negers en blanken te zullen hand haven. CAIRO (Reuter/UP) Premier Nasser van Egypte heeft vandaag aan een massa vergadering in Cairo de nieuwe grondwet aangeboden volgens welke een „socialis tisch democratisch stelsel" ingevoerd zal worden: een president als staatshoofd en de wetgevende macht in handen van een enkelvoudige nationale vergadering. Een datum voor de verkiezingen kon digde Nasser niet aan, doch hij verklaarde dat op 23 Juni een volksstemming gehou den zal worden. De kiezers zullen zich kunnen uitspreken „voor" of „tegen" de nieuwe grondwet. Op 7 juli zal het volk een president kiezen. Volgens de nieuwe grondwet zijn de le den der voormlige koninklijke familie uit drukkelijk uitgesloten van het ambt van president. De president zal voor een perio de van zes jaar gekozen worden. Honderdduizenden Egyptenaren waren samengestroomd op het „Plein der repu bliek" om de afkondiging van de grondwet aan te horen. In de hoofdstraten der stad waren luidsprekers aangebracht die voor de afkondiging militaire muziek ten gehore brachten. Vandaag is het een officiële va kantiedag in Egypte. Krachtens de grondwet worden in de toekomst de presidenten gekozen bij een volksreferendum na een candidaatstelling door de nationale vergadering. Men ver wacht, dat de „Bevrijdingsbeweging" van Nasser zich bij de eerstvolgende verkie zingen zal aandienen als partij en dan wel licht een zeer grote menigte achter zich zal krijgen. De president is volgens de nieuwe grond wet leider der regering. Hij stelt de rege- ringspolitiek vast in samenwerking met de ministers. Hij heeft het recht van oorlogs verklaring met toestemming van het par lement. Particulier bezit zal niet worden onteigend „behalve in geval van openbaar nut", aldus Nasser, die „behoorlijke" scha devergoeding aankondigde. De grondwet staat vrijheid van eredienst, persvrijheid toe, „beschermd in het belang van het maatschappelijk welzijn en binnen de voorgeschreven grenzen". Ook het recht van (vreedzaam) vergaderen wordt er kend. De nieuwe grondwet zal geen onder scheid van rang of stand erkennen. Er mo gen geen burgerlijke titels in het leven worden geroepen. Vastgelegd wordt, dat Egypte een Arabisch land is en dat de Egyptenaren een Arabisch volk vormen. De staatsgodsdienst is de Islam en de offi ciële taal het Arabisch. In zijn toespraak verklaarde Nasser on der meer: „Dit is uw dag. Nu kunt u zich vrij gevoelen, de overgangsperiode is nu voorbij Ofschoon de nieuwe handelsovereenkomst met Engeland nog niet is ondertekend, zo dat wat de inhoud er van betreft nog niets officieel vaststaat, is er reden om te ver wachten, dat het tot nu toe bestaande con- tingenteringsstelsel voor bloembollen export naar Engeland ook voor 19561957 zal worden gehandhaafd. Dit is in strijd met de algemene ver wachtingen. De contingenten zouden ook niet worden vergroot, maar dezelfde om vang behouden, namelijk 3.100.000. De persdienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening kon ons niets bevestigen, omdat de Engel se delegatie de handelsovereenkomst nog steeds niet heeft ondertekend, zodat er nog wijzigingen mogelijk zijn. Terugkeer van Duitse krijgsgevangenen Volgens een Westduitsche regeringsfunc tionaris hebben de Sovjetleiders hun be lofte aan bondskanselier Adenauer om 9.626 Duitse oorlogsmisdadigers te repa triëren, vrijwel vervuld. De Westduitse regering zal binnenkort een lijst opstellen voor de Sovjet-leiders, die ook repatriëring hebben beloofd van Duitse burgers voorzo ver zij geen Sovjet-burgers zijn geworden. Dr. Adenauer heeft in September gezegd dat er nog 130.000 Duitsers in de Sovjet- Unie moeten zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Ebner-Eschenbach: Wij zijn gaarne bereid een afkeu rend oordeel over onszelf uit te spreken, op voorwaarde dat nie mand het ermee eens is. WASHINGTON (United Press) President Eisenhower heeft het Amerikaanse con gres gevraagd een begroting goed te keuren die voorziet in een totaal aan uitgaven van 65,9 miljard dollar, 1,6 miljard dollar meer dan de vorige begroting. Niettemin zal deze begroting, die geldt voor het boekjaar van 1 juli 1956 tot 30 juni 1957, in evenwicht zijn, dank zij „een ongekende nationale welvaart". Het Amerikaanse volk mag echter geen belastingverlaging verwachten, gezien de hogere uitgaven voor nationale en internationale ontwikkelingsplannen en voor een begin van delging der nationale schuld. Het geraamde tekort op de vorige begroting van twee miljard is dank zij een vermindering der uitgaven omgezet in een overschot van twee honderd miljoen dollar. Sinds de ambtsperiode van president Hoover omstreeks 1929/1930 is geen noemenswaardige poging gedaan de staatsschuld te verminderen. Eisenhower stelt voor in het komende jaar de schuldenlast met een half miljard dollar te verminderen en een bedrag van 4,3 miljard dollar te bestemmen voor hulp aan het buitenland. Dat is een verhoging van honderd miljoen boven het aflopende jaar, de president verzoekt evenwel nog eens zeshonderd miljoen dollar toe te ■yvij- zen vobr de reserves van de buitenlandse hulpverlening. Deze reserves die nodig zijn om de financiering der defensie-pro- grammas op langere termijn mogelijk te maken zullen daarmede stijgen tot ze ven miljard dollar. Deze post vormt een geheel nieuw onderdeel van de begroting. Van de uitgaven voor hulp aan het bui tenland zal een kwart miljard dollar be stemd zijn voor militaire hulp. De rest wordt besteed aan economische bijstand en aan „defensie-steun", die bestaat in het verschaffen van bepaalde ruwe grondstof fen aan landen die daaraan behoefte heb ben. De Verenigde Staten zijn bereid de bond genoten in de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie in het bezit te stellen van „de moderne defensie-wapens en uitrusting, die in toenemende getale worden ver schaft aan de eigen NAVCUstrijdkrachten in Europa". De levering van atoomwapens blijft krachtens de Amerikaanse wetten nog verboden. De regering wil de sterkte van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa nog op voeren. Over de buitenlandse situatie zei Eisen hower in deze boodschap: „Wij streven voor alles naar een rechtvaardige en duurzame vrede. Dan kunnen de hulp bronnen van de wereld worden gebruikt voor het tot stand brengen van een beter bestaan voor alle mensen. De volken van de Sovjet-Unie en van de landen onder haar heerschappij zijn ongetwijfeld even verlangend dit doel te bereiken als de vol ken van andere landen". „Ik betreur het dat de Sovjet-leiders nog geen tastbaar bewijs hebben gegeven dat zij van plan zijn in te stemmen met een ontwapenings plan dat gecontroleerd kan worden door een doeltreffende inspectie. Zolang zulk een tastbaar bewijs uitblijft, moeten wij een koers van gestadige versterking der defensie van de Verenigde Staten en de bondgenoten blijven volgen, opdat de vrije wereld sterk genoeg zal blijken om moge lijke aggressors terug te wijzen, of om on middellijk en effectief terug' te slaan, als zij aangevallen wordt". Streven naar vrede „Tegelijkertijd zal de Amerikaanse re gering onwrikbaar streven naar alle mo gelijke middelen om verdere voortgang in de richting van de vrede mogelijk te ma ken". „Wij zullen de ontwikkeling van het gebruik van atoomenergie versnellen, en de voordelen die daarvan het resultaat zijn, onder behoorlijke controle, ter be schikking stellen van andere landen, zulks in het belang van de mensheid. Wij zul len logische methoden voorstellen om ont wapening mogelijk te maken. Wij zullen de internationale handel en de internatio nale beleggingen bevorderen. Wij zullen niet versagen in onze gezamenlijke in spanning tot opbouw van de economische zowel als de defensieve kracht van de vrije wereld, door middel van het pro gramma van wederzijdse veiligheid". Samenvattend verklaarde de president: „Wij zullen voortgaan alle mogelijke mid delen te onderzoeken om de moeilijke pro blemen op te lossen, die de wereld ver deeld houden. Wij moeten het stelsel van collectieve veiligheid verder versterken en verbeteren. Het is van het hoogste belang dat wij, in samenwerking met andere vrije landen, voortgaan met de uitvoering van positieve programmas op lange termijn tot steun en verbetering van de voorwaarden van menselijk welzijn, die noodzakelijk zijn wil vrede in vrijheid blijven bestaan". De president waarschuwde echter dat het streven naar duurzame vrede „geduld, kracht en voortdurende waakzaamheid" zal vergen. Een groot deel van de buitenlandse hulpverlening zal aan Aziatische landen en aan het Naburige Oosten ten goede ko men. In Zuid-Europa zal enige economi sche hulp worden gegeven. „Ofschoon vele Europese landen thans een groter deel kunnen dragen der kosten tot handhaving van hun bestaande strijdkrachten, zullen zij nog voortdurend hulp nodig hebben, wil onze gemeenschappelijke defensie-in spanning versterkt worden door moderne wapens en technieken". Meer atoomenergie Voor de ontwikkeling der atoomenergie is een bedrag van 1,6 miljard dollar uitge trokken, dat is 230 miljoen dollar meer dan in het lopende jaar. Ter bestrijding van de communistische pogingen „om de eenheid van de vrije wereld te niet te doen", vroeg Eisenhower het Congres 86 miljoen dollar; 48 miljoen meer voor de „U.S. Information Service", die „de Ame rikaanse politiek uitlegt aan andere vol ken door middel van radio, film en andere publieke media". Eisenhower zei het van zeer groot belang te achten „dat wij onze pogingen uitbreiden om de waarheid te brengen aan de volken van de wereld, om onze vreedzame bedoelingen uiteen te zet ten, en om de communistische pogingen tot verdeling en vernieling van de vrije wereld-eenheid in het ware licht te stel len". (Reuter) Republikeinse Congresleden juichten de sluitende begroting toe Van democratische zijde werd echter ge klaagd over de verhoging van de uitgaven met 1,5 miljard dollar, die naar zij be weerden iedere hoop op verlaging van de inkomstenbelasting de bodem heeft inge slagen. De Bilt: Boven het noordelijk gedeelte van de Oceaan komt in de hogere lucht lagen een brede zone voor, waarin tussen IJsland en Groenland windsnelheden wer den gemeten van omstreeks 250 km. per uur. Samenhangend met deze bovenlucht- storrrwen trok een depressie, die gisteren bij IJsland was gelegen via het noorden van de Noordzee naar Scandinavië. Een volgende storing, die gistermiddag nog nabij Labrador werd aangetroffen, nader de vanmorgen al Schotland. Het ziet er naar uit, dat deze storing de laatste is van een reeks depressies, die de aanvoer van zachte lucht in stand hielden. Voor mor gen overdag worden in verband met het doordringen van koudere lucht uit het hoge noorden, lagere temperaturen ver wacht. Het doordringen van de koudere lucht gaat gepaard met veel wind en enige regen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Duiblin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Züricih Genève Locarno Wenen Innsbruck Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven wind richting temp. M <D 41 - 2 5 O -7 2 zzw 1 11 nw -13 6 w 2 3 wzw 2 0 wzw 4 0 wzw 0 0 zw 4 0 zw 4 0 windstil -2 0 ozo 10 0,1 windstil 6 0,2 nw 9 0,1 wzw 3 0 wzw 0 0 zw -1 0 O 3 0 windstil 4 0 ozo -3 0 windstil -0 0 windstil -7 0 kr. wzw 6 0 sneeuw sneeuw half bew. sneeuwbui onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. mist regen regen geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt matige zw 5 0 onbewolkt matige zw 4 0 geheel bew. kr. wzw 5 0,1 geheel bew. mat, wzw 4 0 geheel bew. kr. zzw 5 0,1 geheel bew. kr. wzw 4 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. mat. wzw 4 0 Neerslag laatste 24 uur. "YXXTjoorrryYTOoooor monrrx «HYUnrmwmx IETS KOUDER OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Iets lagere temperaturen over dag. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toenemende wind uit westelijke richtingen. 18 januari Zon op 8.42 uur, onder 17.04 uur. Maan op 10.18 uur, onder 23.27 uur. Maanstanden 20 jan. 23.58 uur: eerste kwartier 27 jan. 15.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 januari Hoog water: 6.14 en 18.25 uur. Laag water: 1.59 en 14.10 uur. Woensdag 18 januari Hoog water: 6.47 en 19.00 uur. Laag water: 2.26 en 14.44 uur. xx*x°°ccccoccooctxxx>ooooooocxxxxxxxxxxx)axxxxxxxooooaxï

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1