Beverwijks nieuwe stadskern - op papier - een stedebouwkundig en spectaculair unicum Veren igingsva rid Winkelconcentraties aan weerskanten van hooggelegen carré Visserij-varia Havenberichten Eert gezellige stad" in ontwerp Zone-indeling volgens een doordacht stramien uit de IJmond Castricum „BABY SERVICE" "Brieven aan de redactie 10 Er is gerekend op de „auto van de kleine man" De uitslagen bij St. Thomas „St. Caecilia" zet zaterdag strooptocht voort Schieten voor „Ons Genoegen" „Excelsior" maakt kans op Lamersbeker De heer G. Th. Fossen overleden Motorrijders gaan carnaval vieren Agenda voor Beverwijk Zondag KennemersADO vriendschappelijk Fotoclub start met cursus portretfotografie Klaverjasser^ telden de punten Schaakclub „Weenink" achter de borden Uitvoering van O.B.K. Jaarvergadering ABVA „Vriendenkring" won van IJmond-vissers Burgerlijke Stand Velsen Klein programma voor ,W atervliet"-korf bal DONDERDAG 19 JANUARI ÏSK6 VOORZOVER IN HET RECENTE VERLEDEN reeds een indruk te krijgen was over het gelaat, dat Beverwijk zal krijgen, wanneer zich ten noord-oosten van de bestaande kern de nieuwe „city" zal gaan ontwikkelen een city ove rigens, die gezien de vele pourparlers omtrent dit reuzen- project nog steeds niet haar definitieve vorm heeft kunnen vinden, is het een uitgemaakte zaak geweest, dat hier een geheel andere aanblik zal domineren, dan in het Beverwijk van thans. In het reeds besproken nummer over de IJmond Noord van het Tijdschrift voor Stedebouw en Volkshuisves ting hebben twee „Beverwijkers", ir. L. Stoelinga, de direc teur van het bedrijf voor Openbare Werken, wiens beschou wing wij reeds konden publiceren voor het genoemde num mer verscheen en jhr. ir. J. de Ranitz, hun visie gegeven op de toekomstige ontwikkeling. Met als leidraad uiteraard het ontwerp-structuurplan voor dit deel van Kennemerland. Houdt ir. Stoelinga zich vooral bezig met de ruimtelijke pro blemen zo zette hij de beide plannen voor Velsen Noord, waar al dan niet een spoorweg-travérse zal moeten komen voor de bediening van het Hoogoven- en papierfabriekcom plex tegenoverelkaar ir. De Ranitz bepaalt zich tot de nieuwe stadskern. Uit de ligging van deze stadskern volgt dat, zo zegt ir. De Ranitz, komende van de Rijksweg uit het zuiden of uit het noorden bij het punt, waar deze Rijksweg kruist met de grote verkeersweg naar Amsterdam—de Zaanstreek, de stad over een hoog viaduct over de spoorbaan wordt benaderd. Vandaar wordt dan de stadskern in één oogopslag letterlijk overzien. Een grote weg, dwars door de stad heen, gaat dan enigszins verlaagd kruisingsvrij onder de belangrijke langs- verbindingen door en komt eerst bij het verlaten van de stad aan de n.w.-zijde van deze dwars-as weer boven. Deze belangrijke weg zakt echter niet zover, dat geen visueel con tact met de stadskern wordt verkregen. Wanneer de stads kern wordt benaderd, gaat de dwarsas eerst onder een via duct door, dat verbinding geeft met de stationspromenade, vervolgens ontplooit zich een fraai gezicht op het hooggele gen zuidoost-front van de vierkante stadskern. Dit zuid-oost-front zal 's avonds goed verlicht zijn, omdat hier immers twee bio scopen en een restaurant op de brug over de dwars-as liggen, terwijl tevens de aan zetten van de twee voornaamste winkel promenades voelbaar zullen zijn. Onder het restaurant door krijgt de automobilist ter rechter zijde parkeerterreinen en ziet als het ware op een laag-gelegen niveau tegen de citybebouwing aan. HU kan hier par keren en bevindt zich dan in onmiddellüke nabijheid van de winkelpromenades, die zich immers ook uitstrekken over de laag gelegen hoven heen. Het plan is dus opgezet, uitgaande van de gedachte van een hooggelegen vierkante winkelpromenade en een daaronder door- gaande laaggelegen verkeersbaan. Aan de binnenzijde van dit carré bevindt zich een aantal laaggelegen hoven, die dienstbaar zijn gemaakt ten dele voor parkeren en ex peditie, ten dele voor laaggelegen giroen- aanleg. Over deze laaggelegen groenaanleg heen liggen overdekt brede galerijen, waar langs ook kan worden gewinkeld. Parkeren in de stadskern Deze galerijen zijn uit de aard der zaak verlicht en bovendien door stra- lingswarmte verwarmd. Men kan hier dus comfortabel winkelen. Ook langs de winkelpromenade zelf kan over belang rijke gedeelten een dergelijke luifel met verwarming worden aangebracht. Hier door kan een schoon en ook voor het winkelen doeltreffend samenspel ont staan. Bovendien wordt hierdoor ver kregen dat het parkeren in de stads kern wordt gebracht en van de voetgan gerswegen slechts is verwijderd door een helling, die een hoogteverschil van ruim drie meter moet overwinnen. Dergelijke laaggelegen parkeerruimten komen voor aan beide zijden van de door gaande weg, zodat alle kruisende verkeer wordt voorkomen. De voornaamste winkel concentraties bevinden zich dan aan beide zijden van het hooggelegen carré voor zo veel dit betreft de z.w. en n.o.-zijde. Aan de z.o.-zijde liggen twee bioscopen en res taurants met een uitzicht op het groen en verkeer in de richting van de Rijksweg, ter wijl tevens aan deze z.o.-zijde van het eigenlijke citycarré een ontvangstplein ligt, waarop de stationspromenade uitkomt. Cultuurcentrum Aan de n.w.-zijde van het city-carré be vindt zich een reeks ruimten met meer cul turele bestemming. Het dichtst bij de stad gelegen plein is het stadhuisplein. Direct daarnaast ligt de schouwburg. Voor de schouwburg en het stadhuis tezamen be vindt zich een betrekkelijk groot plein, waarop zich dus hij allerlei hoogtijdagen in het nationaal en stedelijk leven menigten kunnen bevinden, zonder enige overlast te geven aan het verkeer. Deze pleinen zijn inderdaad voor auto's toegankelijk, doch op zodanige wijize in de structuur van de verkeerswegen van de stad opgenomen, dat zij van de eigenlijke hoofdverkeerswegen geen essentieel onder deel uitmaken. Ook hier dus dezelfde ge dachte als in de rest van de city. De voet ganger op de eerste plaats en het rijdend verkeer kan er inderdaad binnenkomen, doch behoeft er geen rol van betekenis te vervullen. Deze vorm is gekozen, omdat de city ook in zijn hart om velerlei redenen (denk bijvoorbeeld alleen aan de stadsbus- lijnen) motorisch verkeer zal moeten ver werken, doch tegelijkertijd hebben zij er voor gezorgd dat alle verkeersstromen zich op vanzelfsprekende wijze vlak langs, doch niet dóór de city zullen afwikkelen. Men is dus consequent van de gedachte uitgegaan dat de winkels niet horen langs de wegen, die een onderdeel van de hoofdverkeers- routes vormen, omdat men er van over tuigd is, dat het locale verkeer een zeer grote omvang zal krijgen en tevens omdat de motor- en auto-industrie er binnen zeer afzienbare tijd in zal slagen om een ver voermiddel te maken, dat binnen het be reik van grote groepen van de bevolking met lagere inkomens zal vallen (de brom mers, scooters, Messerschmitts, enz. kondi gen deze ontwikkeling reeds aan, het is dus verstandig er op te rekenen dat binnen af zienbare tijd hét rijiwielprobleem wordt vervangen ctoor een kwantitatief gelijk probleem, bestaande uit allerlei open e.n dichte driewielige motorvoertuigen met snelheden van 60 a 70 km.) Naar het museum Terug tot de stadskern: wanneer een j denkbeeldige wandelaar van het stadhuis- en schouwburgplein de brug over de ver- j keersweg oversteekt, ziet hij aan zijn lin- i kerhand eerst liggen een hoog kantoorge- bouw en daarachter het lagere museum met een museumtuin, die laaggelegen is j voor het kantoorgebouw (contact met de I dwars-as) en hooggelegen, waar zij een eigenlijke patio vormt. Het museum ligt dus 1 even terzijde in een waardige omgeving, doch het grenst aan het bonte leven van de I stadskern. Het museum is uitstekend bereikbaar per auto, omdat het grenst aan één zijde aan het verkeerswegen Stelsel en aan een andere zijde aan het zich op een ander j niveau afwikkelende stelsel Van de stads- kern. Het museum hoort thuis in de zóne j oooooococxx)ooooocx5oooooooococooococoooooocxxxx)oc<xxx~ wegen mogelijk is, ter afwikkeling van de expeditie der op het hoger niveau zich be vindende zakenpanden. Op deze vierkante city sluit dan aan de zuidoost-zijde, het ge deelte gelegen tussen de vierkante stads kern en de stationsboulevard. Promenade met kiosken De reizigers uit het station voor zoveel deze te voet de stad willen benaderen, het geen gezien de geringe afstand zeer wel mogelijk is, zullen door het stationsgebouw over het langs de spoorbaan gaande stationsverkeer moeten heenwandelen en afdalen op een brede promenade, met bomen beplant. Deze promenade is voor zien van kiosken (bijvoorbeeld voor bloe men, boeken, sigaren, souvenirs, choco lade, enz.), zodat hier niet alleen een stede lijk recreatieve ruimte ontstaat, doch tevens direct reeds enige gezelligheid over dag en levendigheid in de avond.. Deze brede promenade vernauwt zich ter plaatse van het geprojecteerde kerkgebouw en komt dan al zeer spoedig langs een hotel op het ontvangstplein aan die zijde van de eigenlijke stadskern. De Castricumse Katholieke damclub St. Thomas heeft in hotel Sport-Duinzicht aan de Beverwijkerstraatweg de wedstrijden voor de onderlinge competitie voortgezet. De uitslagen zijn als volgt. Afdeling a: C. v. d. Himst-A. Rietveld 1-1-; P. Rietveld- G. Sprenkeling 0-2, P. Ruiter-B. Beentjes 0-2. Afdeling b: R. Stet-C. Ory 1-1, P. v. d. Himst-J. Groen 2-0, C. Juffermans-A. Col- let 0-2, L. de Ridder-S. Groentjes 1-1. Af deling c: J. van Lier-B. Louman 2-0, F. Zonneveld-W. Admiraal 2-0,Th. Hollander- N. Kroone 0-2, D. Konijn-P. de Vries 0-2, A. Bakker-L. Volkering 0-2. Onvermoeibaar gaat de harmonie St. Caecilia voort met haar oudpapieractie. Zaterdag brengt men een bezoek aan de omgeving van de papierfabriek: Koning straat, Da Costabuurt, noodwoningen, Wen- kebachlaan, Guldewagenplantsoen, Schulp weg en Stratingsplantsoen. Etherpiraat. De 20-jarige soldaat J. M. L. uit Losser is door de krijgsraad veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maanden wegens clandestine radio-uitzen dingen. Zijn radiozender werd verbeurd verklaard. Op de voet gevolgd en streng bewaakt door een Brits inspecteur, komt de „self made" veldmaarschalk Mbaria Kaniu, op twee na de belangrijkste leider van de Mau Mau, uit een moeras gestapt bij Naivasha in Kenya, waar hij de Britse veilig heidsdienst bij een schuilplaats vart de Mau Mau bracht, welke evenwel verlaten bleek. Kaniu was de dag tevoren in hetzelfde moeras gevangen genomen na een bele gering van acht dagen. Toen men hem vond stond hij tot aan zijn hals in het water. De Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" heeft in hotel „Sonnevanck" een onderlinge wedstrijd gehouden die als volgt eindigde: 1. G. Snijders 48 pnt. 2. J. de Boer 48 pnt. 3. B. Schelvis 48 pnt. 4. M. van Roon 47 pnt. 5. F. Heine 46 pnt. De beslissingswedstrijd in het Larfters- bekertoernooi tussen de biljartverenigingen „Excelsior" uit Alkmaar en Park Sociëteit uit Haarlem is geëindigd in een 7-3 over winning van de kaasstad-bewoners. In de tweede ontmoeting heeft „Excel sior" voldoende aan een gelijk spel om deze beker in haar bezit te krijgen. nCWJURCELCEKTRVM 1 2.WINKELS 6SCHOUWBUN® «.SCHOOL 3.KANTONEN - 0.RAADHUI8 O. STATION 4 BEDRIJVEN lOPOUTIE BUREAU laHANDEL S. WARENHUIS 11. JUSTITIE T7. SPORTGEBOUW 6 GARAGE 12HOTEL.RESTAURANT •5.' jr.-. sjtT t NIEUWE STADSKERN. UMONDNOORD jooooooooaxxxxxxxxxxDooooocooooooa oooooooooooo stadhuis-schouwburg-museum. Deze zóne eindigt dan in een plein met ongeveer in een kwart cirkel gelegen café's, bioscoop, verenigingszalen en dergelijke, zodat hier en in de zóne aan de zuidoost-zijde het avondleven zich concentreert. De café's zijn hier geprojecteerd, omdat hier een be schutting ontstaat voor de heersende win den en er tevens gelegenheid is om in de zon café-terrassen te maken. Deze café's vormen als het ware de afsluiting van een der hoofdwinkelpromenades. Aan de zuid west-zijde van het carré wordt de aldaar liggende winkelpromenade aan de ene zijde opgevangen door het complex van de beide bioscopen met café's enz. en aan de andere zijde door het complex van schouwburg en stadhuis. Het meest noordwest-gelegen ge- city sluit dan aan de zuidoost-zijde, het ge- zóne stadhuis-schouwburg-museum-cafè's, is bestemd voor woningen en kantoren. Hieraan is zeker behoefte, omdat een deel der toekomstige bewoners van de stad zeker in de onmiddellijke nabijheid van de city zal wensen te wonen, terwijl ook een stadskern een betrekkelijke hoeveelheid van allerlei kantoren in zijn onmiddellijke Omgeving moet hebben. Ook de aan de zijde van het centrale park gelegen zóne heeft deze bestemming. Op deze plaats kan nog opgemerkt worden dat aan de noord oost-zijde van de vierkante stadskern, dus tussen de aldaar geprojecteerde kantoren en de vierhoog winkelblokken, dwars op de winkelpromenade aan de zijde een laag gelegen expeditiestraat is ontworpen, die toegang geeft tot laaggelegen parkeerter reinen. Uit dit detail blijkt dus, dat in vrij wel de gehele city is doorgewerkt, dat een laaggelegen contact met de hoofdverkeers- Dit al eerder geplaatste schematische kaartje van de nieuwe Beverwijkse stadskern sluit dermate duidelijk aan op hetgeen jhr. ir. De Ranitz in bijgaande beschouwing aanduidt, dat wij het te dezer gelegenheid nogmaals publiceren - de meeste genoemde stadselementen zijn er op terug te vinden. De voetganger komt dus op een eigen (boeiende) wijze naar de stadskern. Men overweegt zelfs één laag overdekt perron, waaronder dagwinkeltjes van station naar stadskern (het regent in Nederland nogal veel!). Het gedeelte tussen de stationspromenade en de hoofdverkeersweg (dwars-as) is be stemd voor expeditiegebouwen en handels zaken, die ligging bij het station en hoofd wegennet dringend nodig hebben. Er wordt hier bijvoorbeeld gedacht aan Van Gend en Loos, eventueel in combinatie met een gebouw voor grossiers, aan sommige kleine bedrijven, die in de stadskern thuis horen, aan industrieflats; ook is in deze zóne plaats gereserveerd voor een ambacht school met een uitgesproken streekfunetie. Het gedeelte tussen de stationspromenade en de aangrenzende woonwijk (Oosterwijk) is bestemd voor een hotel, benevens kan toren' en woongebouwen, ingericht voor mensen met vrije beroepen met kantoor aan huis (dokters, advocaten, architecten, vertegenwoordigers, enz.). Het eigenlijke city-carré heeft ook nog een uitloper aan de zuidwest-zijde, dus ge legen tussen de aan de zuidwest-zijde zich in het groen ontwikkelende toe- en afvoer- wegen en het sportpark met stadion langs de spoorbaan. Dit gedeelte van de kern bebouwing is bestemd voor nogal veel ruimte vragende bedrijven, waarin betrek kelijk weinig publiek komt: autozaken, grote sanitairzaken, centrale verwarmings zaken en dergelijke. Deze bedrijven met grote showrooms hebben tevens behoefte aan veel magazijnruimte en werkplaatsen. Parkeerruimte te over In dit plan zijn op tal van plaatsen kleine parkeerterreinen ontworpen, zodat de auto mobilist hetzij op het laaggelegen niveau, indien hij de stadskern langs de hoofdweg nadert, hetzij op het hooggelegen niveau, wanneer hij de stadskern langs de locale verkeerswegen nadert, altijd een parkeer terrein' zal vinden in de onmiddellijke om geving van dat gedeelte van de kern waar hij moet zijn. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, maakt een zesweekse wereldreis, waarbij hij vijftien landen aandoet. Zijn eerste bezoek gold Engeland. Men ziet hem hier met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd (links). Te Beverwijk is op 67-jarige leeftijd overleden de heer C. Th. Fossen, die voor kort bekendheid genoot als ambtenaar bij de belastingen. Vlak voor zijn heengaan bij de belastingen werd hij op hartelijke wijze gehuldigd in verband met zijn 40- jarig dienst-jubileum. Ook in kerkelijke kringen genoot hij be kendheid, daar hij vele jaren lid was van de kerkeraad der voormalige Hervormde gemeente van Wijk aan Zee en Duin. De Motor Club Castricum heeft voor zaterdag 11 februari in hotel De Harmonie een feestavond belegd. De avond heeft het karakter van een carnavalsfeest en Prins Carnaval zal in hoogst eigen persoon dit feest bijwonen. DONDERDAG 19 JANUARI Kennemer Theater, 14 uur: Huizenveiling. K.S.A., 10 en 14 uur: Culturele Commissie Beverwijc, Scapino Ballet. Luxor Theater, 20 uur: VARA-avond. 't Centrum, 20 uur: Bellamy. R.K. Leeszaal, geopend van 10 tot 13 uur. VRIJDAG 20 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21,15 uur: Blanke slavinnen. Luxor Theater, 19 en 21,15 uur: Madame Butterfly. W.B. Theater, 20 uur: Typhoon. K.S.A., 20 uur: Ledenvergadering L.T.B. Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 en 19 tot 20 uur. R.K. Leeszaal: uitleenbibliotheek van 15-18 en 19-21 uur. Lëes- en studiezaal van 10-13 15-18 en 19-21,30 uur. Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond O.B.K. De Kennemers speelt zondagmiddag in het gemeentelijk sportpark een vriend schappelijke wedstrijd tegen A.D.O. uit Heemskerk. VEILINGBERICHT Andijvie 3558; waspeen 1221; prei 9-23; knollen 1223; witlof 2844; sprui ten 2374; rode kool 512; groene kool 713; boerenkool 8—16; peen 69; uien 12—32. De op 12 december van verleden jaar in Castricum opgerichte foto- en smalfilm club gaat maandag in hotel De Rustende Jager met een cursus in portretfotografie beginnen. De cursus heeft ten doel, die genen die het plan hebben hun hobby ernstig te gaan beoefenen, het maken van een goede portretfoto bij te brengen. Zij zullen in de gelegenheid gesteld worden een of meer foto's te maken naar model. Daar de vereniging nog maar kort be staat, heeft zij nog niet de beschikking over de nodige lampen. De eigenaar van hotel De Rustende Jager heeft in deze zijn medewerking toegezegd. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Hendricus Theodoras, z. van J. F. Heintzberger en M. Verdwaald; Hendrikus Jacobus, z. van H. Hollenberg en A. J. Huisman; Catharina Maria, d. van J. M. Heesterbeek en J. C. Meijer; Andrea Elisa beth Maria, d. van J. G. Hollenberg en M, Krom; Aleix Gerardus, z van G. R. Pastoor en M. M. Peeters. ONDERTROUWD: C. Overes en M. Koper, beiden wonende te Castricum; J. W. Kuijs en M. C. Bleijendaal, beiden wonende te Castricum. OVERLEDEN: Grietje Polet, 83 j., wonen de te Alkmaar; Alida Geertruida Meijer, 92 j., wonende te Castricum; Maria Overweg, 75 j., wonende te Amsterdam. Voor de onderlinge competitie heeft de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strand- meeuwen" een wedstrijd gehouden, welke in de volgende uitslag eindigde: 1. mej. L. Paap 4890 pnt. 2. mevr. v. d. Mey 4705 pnt. 3. mevr. Bol 4593 pnt. 4. A. Brasser 4577 pnt. 5. P. de Boer 4299 pnt. 6. B. Groosjohan 4254 pnt. 7. J. v. d. Mey 4156 pnt. 8. mevr. Seysener 4078 pnt. 9. mevr. De Boer 4045 pnt. 10. mej. M. Paap 3869 pnt. 11. J. Schel- levis 3813 pnt. 12. L. Schelvis 3810 pnt. 13. G. Postma 3730 pnt. 14. C. de Boer 3334 pnt. 15. A. de Blok 3318 pnt. 16. mej. G. v. d. Mey 2762 pnt. De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Be verwijkse schaakclub „Weenink" zijn: Afdeling I: J. Muyen-K. Slings 0-1; Ph. Bakker-C. Koomen 1-0, R. Slings-R. Gigen- gack 1-0, H. van 't Hoff-Ph. Bakker remise, C. Koomen-A. Tervoort 1-0. Afdeling II: J. Jimmink-G. de Koter afg. J. van Versseveldt-H. Nijman 1-0, D. Duin- meyer-S. Hoogvorst 0-1, J. v. d. Does-G. de Koter 0-1, J. Jimmink-J. van Versseveldt 0-1, F. H. Piët-H. Nijman 1-0. Afdeling III A.: C. Verdult-J. Zoontjes 1-0, G. Beekhoven-C. Duin remise, J. Vloe- mans-G. Beekhoven afg., G. v. d. Heyde- E. van Nimwegen 0-1. Afdeling III B: H. van Leeuwen-C. Zuy- derdorp 1-0, Nonhebel-J. Heyer 0-1, D. Hoogvorst-Stoker 0-1, H. van Leeuwen- Dunki-Jacobs afg., Chr. Belterman-Non- hebel 1-0, E. Zuyderdorp-D. Hoogvorst 1-0, J. Hoppen-J. Meyer 1-0, A. Mooy-J. Lim- men 1-0. Feestavond metaalbewerkersbond De Heemskerkse afdeling van de R.K. Metaalbewerkersbond houdt op zaterdag 21 januari een feestavond in 't Marquette- theater. Het programma wordt verzorgd door het accordeon-duo „The Bella's" en enige ca- baret-artisten. Bejaarden ter jaarvergadering Vanavond (donderdag) vindt in het KSA gebouw de jaarvergadering plaats van de afdeling Heemskerk van de R.K. bond van Ouden van Dagen. Door het bestuur zul len enige belangrijke mededelingen worden gedaan. De Beverwijkse toneelvereniging „Oefe ning Baart Kunst" geeft op vrijdag 20 januari in het Kennemer Theater een op voering van het toneelspel van Bert Peets. „Het hing in de lucht". De regie heeft mevrouw Ruth Snel. De Beverwijkse afdeling van de Algeme ne Bond van Ambtenaren houdt op woens dag 25 januari in ,,'t Centrum" haar jaar vergadering. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing en tevens zul len de jaarverslagen worden behandeld. Het nederlaagtoernooi georganiseerd door de Beverwijkse klaverjasvereniging „Vrien denkring" is voortgezet met een wedstrijd tussen deze club en een ploeg van „De IJmond Vissers". „Vriendenkring" behaal de 24.179 pnt. en DIJV 23.263 pnt. ADVERTENTIE HET IS EEN PUBLIEK GEHEIM dat u voor een KINDERWAGEN bii de EDISONSTR. 9 IJMUIDEN moet zijn. TEL. 5283 GEBOREN: J. RemmersGroen, z„ Beste vaerstraat 9, IJmuiden-O.; Th. Th. Kaas Boedart, z., Dennenstraat 14, IJmuiden-O N. van der EstHenderikse, d., Ir. Krijger straat 18, Velsen-N.; W. J. Anthonissen— Braam, z„ Zoutmanstraat 5, IJmuiden-O. J. M. A. Sindde Vilder, d., Lange Nieuw- straat 82, IJmuiden; E. MertensLuntz, z., Ladderbeekstraat 20, Velsen-N.; J. M. Ro- meijnVoogd, z., van Langeveldstraat 6. Velsen-N.; L. DietvorstFaas, d., Saturnus- straat 15, IJmuiden; C. Bijman—Schouten, d., Evertsenstraat 16, IJmuiden-O.; C. G. van BreemenVriend, d„ van Ostadestraat 25, IJmuiden-O.; C. K. RaspoortKlinge, z., R. Claeszenstraat 3, IJmuiden-O.; N. Groot Water, 2 z., Hagelingerweg, 186, Santpoort; M. G. VellingaSpies, d., Kievitlaan 17, IJmuiden-O. OVERLEDEN: C. J. de Wit, 38 j„ echt genoot van C. J. H. Dekker, Munnikeweide 50, Beverwijk; K. Bakker, 70 j., echtgenote van P. D. de Waard, Leeuweriklaan 36, IJmuiden-O.; C. van Zanten, 77 j., weduwe van N. J. van der Duijn Schouten, Kompas straat 32, IJmuiden. Prijzen van woensdag. Heilbot 3,002,60; gr. tong 2,902,80; grm. tong 2,80-2,70; kim. tong 3,50—2,90; kl. tong I 3,503,40; kl. tong II 3,203,00; tarbot I 3,102,50, per kg. Tar bot II 114—112; tarbot III 84; tarbot IV 7041; gr. schol 3229; grm. schol 3331; kim. schol 5446; kl. schol I 5452; kl. schol II 6548; schar 5545; v. haring 18; makreel 18; gr. schelvis 61; grm. schelvis 5756; kim. schelvis 5436; kl. schelvis I 5436; kl. schelvis II 3825; wijting 3024; gr. gul 42—37; midd. gul 39—33; kl. gul 32—28; kl. haai 3025; poontjes 2119; kl. koolvis wit 45, per 50 kg. Gr. kabeljauw 256110; gl. koolvis zw. 110, per 125 kg. Aanvoer van woensdag. 91 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 215 kisten schol, 10 kisten schar, 10 kisten haring, 5 kisten ma kreel, 650 kisten schelvis, 340 kisten wijting, 100 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten haai, 40 kisten poon, 10 kisten koolvis, 23 kisten diversen. Totaal 1500 kisten. Besommingen van woensdag. SCH 153 f21.390; SCH 27 f 10.850; RO 15 f 10.700; KW 101 f6200; KW 48 f5975. Op woensdag kwamen in IJmuiden binnen; Roelf van San Valisso. Rigal van Bremen. Birmingham van Sunderland, Wappu van Antwerpen. Komensk v. Rotterdam. Zdvina van Granville. Insigny van Rotterdam. Lau- renskerk van Bremen. Prosyon van Londen. Vertrokken zijn: Sigborg naar Londen. Svithiod naar Aruba. Maria Bibolini naar Narvik. Delft naar Hamburg, terwijl een 20-tal andere schepen hebben vastgemaakt in afwachting van betere weersomstandig heden. Na de fraaie zege van het eerste Water- vliet-korfbaltwaalftal tegen KVD, ondanks de voorgaande lange rustperiode behaald dat daardoor met 23 punten uit twaalf wed strijden, nog steeds ongeslagen aan de kop van de derde klas B KNKB staat, is het zondag opnieuw een rustdag voor het eerste. Er is maar een klein programma van twee wedstrijden. Watervliet 3 ontvangt Haarlem 4, welke ploeg acht wedstrijden speelde en daaruit vijf punten vergaarde. Uit verloor Water vliet met 5-2, maar nu kan dezelfde uitslag op „Watervliet" voor de gastploeg zijn. Evenzeer thuis speelt Watervliet 4, dat nog een appeltje te schillen heeft met Aurora 3. De Haarlemmers hebben drie punten uit acht wedstrijden en zullen, als Watervliet 4 flink aanpakt, vergeefs pro beren dit aantal punten te vermeerderen. (Verkort weergegeven) Duitse marine eer en plicht? Onlangs las ik in uw gewaardeerde „IJmuider Courant", dat de Duitse marine in op komst is en in „Nato"-verband is opge nomen. Ook las ik als ex-marineman, dat die kapitein-ter-zee Zincker, hoofd van de marineafdeling in het Westduitse minis terie enige uitlatingen heeft gedaan, aan gaande hun admiraals en dat de Wester se militaire kringen moeten erkennen, dat Duitse admiraals niets anders dan op eer volle wijze de Duitse kriegsmarine hebben geleid. En de veroordelingen, die hen te beurt zijn gevallen, de schuld zijn van de na oorlogse stemming en al de daarmede ge paard gaande verwarring. Dat is wat je noemt echt Duits. Punt één, verdraaiing van ware feiten. Punt twee, nimmer hebben die Duitse admiraals stipt gehandeld. Wel decoreerden de admiraals hun kom mandanten van onderzeeboten of marine- vliegdienst, die op gruwelijke wijze hulpe loze zeelieden van getorpedeerde schepen in hun sloepen of op vlotten met machine geweervuur of boordmitraillleurs be stookten. Hier noem ik enkele gevallen die op zo'n gruwelijke wijze hebben plaats gevonden: s.s. „Haulerwijk": beschieting met ge weervuur van sloepen en vlotten. s.s. „Flora": beschieting met geweer vuur van zeelieden, die in het water lagen. s.s. „Veerhaven": beschieting met kanon van gewonde zeelieden in sloepen en vlot ten. En zo kan ik wel doorgaan. Deze „simpele" gevallen kunnen aan de lange lijst van Duitse oorlogsmisdaden nog worden toegevoegd. Dat was geen „eerlijke" oorlogvoering ter zee, maar één hevige uitbarsting van primitieve slachtingswoede. Je moet het maar van je buurman heb ben, als hij over eer en plicht spreekt. Ex-marineman M. J. v. d. HAVE

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 14