Euratom Britse regering zal niet af-, maar optreden Weerbericht Premier Eden bijt van zich af en kondigt actie aan Anti-Genève partijen trekken hun ministers uit kabinet-Harahap terug Haarlems Dagblad Geen koersverandering in Londen Het woord is aan.., Einde van innerlijke verdeeldheid in kabinet, door breuk garantie voor voortgezet Overleg? Haarlems echtpaar dood aangetroffen DONDERDAG 19 JANUARI 1956 300e JAARGANG No 10 Te veel hooi M aginot-stemming Dodelijk ongeval door hagelbui Grootse toekomst Twee Duitse kotters vermoedelijk vergaan Kleinste politie bureau Andere partijen akkoord met Genève-resultaten u (mu! Jei riUKKlQ VefMfit my! Gaskraan stond open De dertiende verjaardag van prinses Margriet Jongen ernstig gewond door botsing met vrachtauto Gouverneur van Cyprus in Londen aangekomen Weinig verandering Weerrapport 70e JAARGANG No 165 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Hedactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295* Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMU1DEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PLOTSELING zijn Europese samenwer king, Europese integratie, Europese een heid weer in de politieke aandacht terug gekeerd, want er is een kans dat Euratom zal worden verwezenlijkt. Het lijkt zelfs een goede kans. Temidden van de talloze puzzle-woorden, die grote en kleine instellingen aanduiden, blinkt Euratom uit als een term zonder raadsel. Gij kunt het zomaar begrijpen: hij is samengesteld uit de woorden Europa en atoom. Maak er Europese atoomgemeen schap van en u bent er. Voeg er de woor den „voor vreedzame doeleinden" aan toe en gij verwerft bovendien enige gerust stelling. Zoals blijkt uit de aanbevelingen van de commissie-Monnet, bestaande uit politici en vakbondleiders uit Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen, zal onder het boven-nationale gezag van een Europese commissie voor atoomenergie uitsluitend naar vredelievende ontwikke ling van het gebruik van deze energie ge streefd mogen worden. Politici en vakbondleiders in de commis sie-Monnet hebben eendrachtig hun stem aan de ontworpen verklaring gegeven en dat wil wat zeggen, want hun partijen ver tegenwoordigen meerderheden in alle zes parlementen. Dus, zoudt u zeggen, móét dit plan wel aangenomen worden. De kans is groot, maar de zekerheid ontbreekt, met name ten aanzien van het Franse parle ment, waarin de fracties immers zo lustig- verdeeld plegen te stemmen! Vertrouwen in het plan wordt evenwel gewekt door de naam Jean Monnet, onafscheidelijk ver bonden aan de enige vorm van Europese boven-nationale samenwerking die tot dus ver geslaagd is: de Kolen- en Staalgemeen schap. Daarbij pogen hij en zijn commissie de nieuwe onderneming dan ook aan te sluiten. Parlementaire controle op het werk der Europese commissie voor atoomenergie zal volgens hun voorstel worden uitgeoefend door het parlement van de Kolen- en Staalgemeenschap; ook aan de ministerraad en het rechtsprekend college van de K.S.G. zal een taak worden toebedeeld ten aanzien van de atoomenergie. Het boven-nationale toezicht wordt noodzakelijk geacht om uitsluitend-vreed zame ontwikkeling te waarborgen en het werk der betrokken industrieën te verge makkelijken. De commissie moet ook be voegdheid hebben tot het uitoefenen van controle en zij zal alle „atoombrandstof" in eigendom behouden maar die rechtvaardig ter beschikking stellen van de verbruikers. Dit klinkt alles zeer schoon; het heeft ook geen zin er sceptisch over te worden en zich te ergeren dat de volgende fase van Europese ontwikkeling nu juist weer de atoomenergie moest betreffen na kolen en staal vooral niet minder verwant aan de oorlog. Het valt niet te loochenen dat de atoomenergie in „vredesgebruik" van ontzaglijke betekenis zal worden en dat Europa ten deze niet achter kan blij ven. Het dient zich aaneen te sluiten althans die weinige landen, die modern en vooruitstrevend genoeg zijn om dat op te brengen, dienen het te doen en als het dat niet zou doen zouden de Duitsers het wel alleen opknappen. De Duitse groot industrie heeft zich namelijk reeds in deze zin uitgelaten; dit zal ongetwijfeld de sterkste aansporing inhouden voor het Franse parlement, om toch maar voor het plan-Monnet te stemmen, daarmee zijn naoorlogse traditie ontrouw wordend en zomaar een belangrijk besluit nemend. Ook in de Benelux-landen zal men overigens het denkbeeld van een uitsluitend-Duitse produktie van atoom-energie gaarne af wijzen en de uitvoering dus willen voor komen. Wat mij aangaat: ook een Duitse waarborg van gebruik voor uitsluitend- vredelievende doeleinden zou mij niet in het minst geruststellen. Het is wel mooi dat de socialisten-leider Erich Ollenhauer in de commissie-Monnet heeft gezeten en zich bij het plan aangesloten. Met gematigde blijdschap nemen wij dit alles waar. Monnet heeft de term Verenig de Staten van Europa opnieuw gebezigd. Goed, men zou een stap verder komen in die richting, maar er is veel meer nodig om Verenigde Staten van Europa te verwezen lijken. Ten eerste een andere mentaliteit: niet zo uitsluitend vervuld van onmiddel lijk materieel eigenbelang, niet maar alleen rammelend van de centen. Alleen door een groot elan, door een waarlijk enthousiasme, door idealisme gestuwd zal men ooit Ver enigde Staten in dit oude werelddeel tot stand brengen. Wie daar schamper om lacht, omdat hij alleen in het rammelen der centen als menselijke beweegreden ge looft, leze er eens een stuk historie op na. Dan zal hij ontdekken hoe vaak door men sen waarlijk grote dingen volbracht zijn in een grote idealistische overtuiging, en hoe- velen daar hun leven aan gewijd hebben. Goed, hij zou niet zo dom zijn om dat te doen; geef hèm maar de centen. Ja, en dat is nu juist de levensopvatting die het na oorlogse Europ(a omlaag en in een gevaar lijke, overmatig kwetsbare positie zonder ander dan „voordelig" uitzicht blijft hou den. Er zijn natuurlijk mensen die dat helder zien en tot hen behoort ongetwijfeld een man als Monnet, die poogt te bereiken wat onder deze omstandigheden te bereiken is. Maar V. S. van Europa.dat is nog iets anders, zoals hij zeer wel weet. H P Dit is de Franse prinses ïsabelle, over wie het gerucht loopt, dat zij zich zou verloven met Koning Boudewijn van België. (Van onze correspondent in Londen) en In de strijd tegen de inflatie zal de Britse regering voortgaan op de ingeslag weg, ook al zullen de verder te nemen maatregelen waarschijnlijk onpopulair zijn. Dat was Eden's boodschap in een grote rede die hij gisteravond in de wólstad Bradford in Yorkshire heeft gehouden. De Britse premier verweerde zich tegen de boosaardige campagne in enkele bladen en gaf de verzekering dat er in de partij en in de regering eenheid heerst. Groot-.Brittannië is niet bezig ten onder te gaan en voor de regering heeft het laatste uur evenmin geslagen. Wij zijn niet voor een paar maanden gekozen, maar voor vijf jaar, aan het einde waarvan wij naar onze prestaties wensen te worden beoordeeld. Ik hoop er dan zelf ook te zijn, zeide Eden veelbetekenend. H\j ontleedde vervolgens de economische moeilijkheden, waarmede Groot-Brittannië te kampen heeft. Alles dient te worden gedaan om de export te vergroten, teneinde de levensstandaard te handhaven. De prij zen dienen in de hand te worden gehou den. Grotere winsten moeten worden ge bruikt om de prezen te verlagen en niet om de dividenden te verhogen. Het voor beeld van een aantal firma's, die hun prij zen hebben gestabiliseerd of verminderd, dient te worden nagevolgd. De regering zal het hare in de strijd tegen de inflatie bij dragen door verdere inkrimping van over- heids-uitgaven en ook van de uitgaven van enige genationaliseerde industrieën. Het dringende probleem van de vakop leiding zal krachtig worden aangepakt Een nieuw programma is uitgewerkt. Niet de grootste landen, zei Eden, maar de landen met het beste schoolstelsel zullen het winnen. Internationaal bezien is het gevaar voor oorlog verminderd. Niettemin zou een uit barsting in het Midden-Oosten een wereld conflict kunnen veroorzaken. Daarom is het van het grootste belang dat de vrede overal gehandhaafd wordt. Eden gaf de verzekering dat de regering onder geen omstandigheden terugkeer naar werkloosheid zal dulden. Economische uit breiding blijft het doel, maar wij willen een zich geleidelijk ontwikkelende econo mie, niet een onnatuurlijk gezwollen eco nomie. Hiermede ontzenuwde Eden de aan tijging, dat de conservatieven het bewust op werkloosheid zouden willen laten aan komen om het economisch evenwicht te herstellen. Eden weerlegde eveneens de bewering dat de regering de kapitaalbeleg ging zou hebben verwaarloosd. Gedurende de lóatste twaalf maanden is de bouw van ongeveer twee maal zoveel fabrieken goed gekeurd als in 1951 het geval was. Boven dien zullen nieuwe, moderne machines de doelmatigheid van de Britse productie ver hogen. Eden liet echter de klacht horen, die elke premier sinds de oorlog heeft geuit, namelijk dat Groot-Brittannië te veel in eens heeft willen doen. Door te grote voor spoed dreigt thans ontwrichting. Groot- Brittannië brengt slechts de helft van het voedsel voort dat het nodig heeft en waar slechts de grondstof steenkool in behoor lijke hoeveelheid voorhanden is. De ver hoogde invoer komt vooral op rekening van staal en steenkool voor de zich uit breidende industrie. De steenkoolproduktie is in het laatste jaar met 3J4 miljoen ton gedaald. Ook het aantal mijnwerkers is verminderd. Het was verwonderlijk, zo zei IJden, dat niet nog meer arbeiders de mij nen hadden verlaten, gezien de grote vraag naar werkkrachten elders. Eden betreurt het dat de mijnwerkers zich nog steeds blijven verzetten tegen de tewerkstelling van buitenlanders in de mijnen. Andere landen doen daar hun voordeel mee. De staalproduktie sloeg alle records en Eden wenste zijn toehoorders in Bradford geluk met de resultaten van de wol industrie. Eden zei dat de regering reeds stappen had genomen om degenen met vaste inkomens en de gepensioneerden die het hardst door de inflatie zijn getroffen, te helpen. Eden kondigde verdere maatregelen aan tot steun aan personen die zijn terugge trokken uit de actieve openbare diensten met inbegrip van onderwijspersoneel en leden der strijdkrachten. Ook degenen, voor wie geen organisaties kunnen op komen, zullen niet vergeten worden. Zelfs de socialisten willen geen verdere nationalisaties meer. De Britse industrie, zo zei Eden, behoort gegrondvest te zijn op het partikuliere bedrijf. Juist daarom zal de regering optreden tegen praktijken, die de economie benadelen. Maatregelen ter zake zijn in voorbereiding. De industrie moet haar verstarring kwijt raken, die Eden vergeleek met de geestesgesteldheid van de Maginot-linie. Niet alleen de be drijfsleiding, doch ook de arbeiders moeten een meer concurrerende en vooruitstreven de economie mogelijk maken. Eden herinnerde er aan dat reeds lang zijn doel is een geest van deelgenootschap in de industrie te scheppen. De oude ver- De zevenjarige C. Burger, zoontje van de gemeentesecretaris te Goes die onlangs is benoemd te Bussum, is woensdag om streeks half vijf door een auto aangereden en gedood. Het kind reed op zijn fiets over de Wilhelminastraat te Goes en werd plot seling verblind door een hagelbui. De jon gen zwenkte de rijweg op en werd toen door een auto, bestuurd door de heer K. uit Bergen op Zoom aangereden. De jon gen was op slag dood. dachtmakingen van beide kanten, die rem mend werken op de produktie, behoren in deze tijd niet meer thuis. Wederzijds ver trouwen en menselijk begrip zijn een even grote kracht op psychologisch gebied als de kern-energie is op wetenschappelijk ter rein. Eden verklaarde dat hij opnieuw in- dustrialisten en vakbondsleiders voor be raadslagingen over al deze vraagstukken zal uitnodigen. Vorig jaar gingen door ar beidsconflicten 3.750.000 arbeidsdagen ver loren, bijna tweemaal zoveel als het ge middelde over de laatste twintig jaar. Het regeringsapparaat is sinds het begin van 1952 met 46.000 ambtenaren ingekrom pen op een totaal van 300.000. Het plan is om het aantal ambtenaren met nog tien tot vijftienduizend te verminderen. Overheids uitgaven zullen vooral worden beperkt door uitstel van bouwplannen. Meer dan de helft van de tegenwoordige bouwactivi teit is voor rekening van de overheid. Hoe wel er op het gebied van de defensie geen risico's kunnen worden genomen, zijn de uitgaven op dit gebied in het afgelopen jaar drastisch verminderd. Het doel van de re gering blijft de afschaffing van de natio nale dienstplicht. Om meer beroepsmili tairen aan te trekken, zal de soldij belang rijk worden verhoogd. Maatregelen zullen de volgende maand worden afgekondigd. Eden zeide dat de toekomst vooral af hangt van de ontwikkeling der kern-ener gie, waarop dan ook niet mag worden be zuinigd. Indien de handelsbalans in even wicht wordt gebracht en onze reserves worden opgebouwd, dan ligt er voor Groot- Brittannië een grootse toekomst open, vooral door de verdere ontwikkeling van het Gemenebest. Wij moeten ook econo misch gezond zijn om onze bijzondere func tie in de wereld te vervullen. Er is geen werkelijke veiligheid zolang er geen regeling is die alle wapens en niet slechts de atoom-wapens omvat, aldus Eden. Afschaffing van de atoomwapenen zou weer het woord geven aan de grote legermachten. De landen van het Britse Gemenebest ontwikkelen zich in de richting van zelfbestuur. Slechts Moskou houdt er een satelliet-stelsel op na. Groot-Brittannië en het Britse Gemenebest hebben nage noeg alleen een jaar lang tegen de tirannie gestreden. Wij hebben daarom van niemand lessen nodig. Wij helpen thans andere lan den om onze eigen levensstandaard te be reiken en verlangen niet hun onze wil op te leggen. Al is de internationale toestand zorgelijker dan enige tijd geleden, wij zul len voor de vrede blijven werken, aldus Eden. Twee Duitse viskotters, de Vineta 2 en de Atlantik, worden tussen Helgoland en Nor- derney vermist. Het stuurhuis van de Vi neta 2 en verscheidene wrakstukken zijn op het eiland Wangerooge aangespoeld. De bemanningen van de twee schepen, in to taal 12 koppen, worden als verloren be schouwd. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Goethe: Als gij het leven al te ernstig opneemt, wat is er dan aan? Neen, een kleiner po litiebureau zal men moeilijk kunnen vin den in heel Engeland. De Londenaren kun nen er prat op gaan dat het in hun stad staat en wel op Tra falgar Square, inge bouwd in een pilaar. Wanneer een agent zich op dit bureau moet melden gaat de lamp boven de pilaar branden. Dan snelt de man naar de pilaar, wringt zich naar bin nen, beklimt een kruk en neemt de telefoon ter hand. Comfortabel is het allemaal niet, maar daarbinnen is het soms beter dan buiten DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister-president, Burhanuddin Hara- hap, is hedenmorgen officieel op de hoogte gesteld van het besluit van twee regeringspartijen om hun ministers uit het kabinet terug te trekken. Beide par tijen, de Nahdatul Ulama en de PSII. hebben te zelfdertijd er bij de regering op aangedrongen haar mandaat binnen een of twee dagen terug te geven. Het kabinet zal hedenmiddag bijeenkomen om de nieuwe situatie onder ogen te zien. Te middernacht (Javatijd) maakte de woordvoerder van de kleine Isla mietische partij PSII bekend, dat de partijraad na uitvoerige discüssies tot het besluit was gekomen haar twee ministers terug te trekken en de regering te ver zoeken haar ontslag in te dienen. De voorzitter van de Orthodoxe Islamietische Partij Nahdatul Ulama, Kiai Dachlan, verklaarde tezelfdertijd, dat zijn partij een gelijke beslissing had genomen. Hij voegde hieraan toe, dat bij de regering zal worden aangedrongen binnen een dag of twee dagen haar mandaat aan het staatshoofd terug te geven.Beide genoemde partijen zijn met vier ministers in het kabinet-Harahap vertegenwoordigd: de tweede vice-voorzitter Harsono Tjok- roaminoto, de minister van Sociale Zaken, Sudibjo, de minister van Godsdienst zaken, Kiai Iljas, en de minister van Binnenlandse Zaken, Sunarjo. Verwacht wordt, dat beide partijen don derdagochtend een gezamenlijke nota aan de premier zullen overhandigen. De beslis singen van de twee partijen volgden na haar afwijzing van het regeringsbeleid met betrekking tot de conferentie te Genève. Om te voldoen aan de verzoeken van de partijen om niet verder te onderhandelen, riep de regering dezer dagen de leden van de Indonesische delegatie terug om aan de regering verslag uit te brengen over de resultaten van de besprekingen. De Masju- mi, de Katholieke Partij, de Christenen Partij en de Fractie Demokrat hebben in tussen in beginsel haar goedkeuring ge hecht aan die resultaten. Volgens regeringskringen zou de terug roeping van de delegatie in Genève mis- ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM IEL.13431 EERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Veulen lederen Jassen ƒ175.- Naar nu pas bekend is gemaakt is het bejaarde echtpaar J. J. Becker-Remmers, gewoond hebbende aan de Leidsevaart in Haarlem, dinsdag 17 januari waarschijnlijk door gasverstikking om het leven gekomen. Woensdagmorgen kwam een der vaste leveranciers tot de ontdekking, dat er op zijn bellen niet werd opengedaan. Hij waarschuwde een buurman, die via de ach terzijde het betreffende huis binnenging. Deze ontdekte, dat de beide bewoners in de achterkamer levenloos in een stoel zaten. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat zij naar alle waarschijnlijkheid door gas vergiftiging om het leven zijn gekomen; de kraan van een zich in de kamer bevindend gascomfoor stond namelijk open. Het on geval is vermoedelijk reeds vóór de middag gebeurd, aangezien de avondbladen van 17 januari nog in de brievenbus zaten. De vrouw was 84, de man 75 jaar. schien worden uitgesteld, nu de partijen, die zich verzetten tegen de besprekingen tóch hun minister zullen terugtrekken uit het kabinet. (Zij zeiden, dat zelfs zonder steun van de Nahdatul Ulama en de PSII de regering kan rekenen op een meerder heid in het voorlopig departement. Zij wa ren het er echter over eens, dat het gevaar van een kabinetscrisis toeneemt. Het par lement zal over het lot van het kabinet moeten beslissen, zo zeiden zij tenslotte). Persconferentie Anak Agung Gde Agung GENèVE (United Press) Indonesië zal waarschijnlijk vandaag verzoeken de tijdelijk onderbroken besprekingen met Nederland te hervatten, zo vertelde de In donesische minister van Buitenlandse Za ken Anak Agung Gde Agung vanmorgen aan de pers. Vanochtend vroeg arriveerden te Genève twee koeriers uit Djakarta, met wie de Indonesische minister een infor mele persconferentie gaf aan vertegen woordigers van de Nederlandse en Indo nesische pers. Dit gebeurde twee uur na afloop van een vergadering van de Indo nesische delegatie. Hij zei, dat „zekere politieke omstandig- Hartelijk welkom van mede scholieren op Baarns Lyceum De jarige prinses Margriet was vanmor gen al vroeg uit de veren om de felicitaties en cadeautjes van ouders en zusters in ontvangst te nemen. Er waren honderden brieven uit binnen- en buitenland met ge lukwensen aan het paleis bezorgd, het merendeel van kinderen en vaak versierd met eigen gemaakte tekeningen. Een vrije dag was deze dertiende verjaardag voor de prinses echter niet en om negen uur vanmorgen zat ze, zoals elke dag, in de eerste klas van de dependance van het Baarns Lyceum, waar haar medeleerlingen voor een hartelijk welkom zorgden. Als petekind van de koopvaardij zal prinses Margriet vanmiddag om kwart voor vier en om vier uur twee delegaties uit koopvaardijkringen ontvangen. De eer ste is een afvaardiging van het opleidings schip „Pollux". Deze zal een album aan bieden, dat de leerlingen van de „Pollux" zelf hebben vervaardigd. De tweede dele gatie is die van het Prinses Margrietfonds, de Stichting voor Oorlogsslachtoffers der Nederlandse Koopvaardij en hun Nagela ten Betrekkingen. Deze zal de gebruike lijke taart en nog een cadeau aanbieden. heden in Indonesië" er toe kunnen leiden dat het vertrek van zijn delegatie naar Djakarta uitgesteld zal worden en dat van daag nieuwe instructies worden afgewacht. Zodra deze zijn ontvangen, zo voegde hij eraan toe, kunnen de besprekingen waar schijnlijk hervat worden. Het Indonesische kabinet had maandag aangekondigd dat het zijn delegatie voor een overleg zou terugroepen. Maar blijk baar hebben de minister van Landbouw, Mohamed Sardjan, en een der economische deskundigen van de delegatie, Indra Ku- suma, die vanochtend in Genève arriveer den. nieuwe mededelingen gedaan. „Volgens mijn opinie", aldus Agung tot de: Pers, ..zijn de besprekingen nog niet geëindigd". De Indonesische delegatie zal vanmiddag om zes uur de nieuwe instruc ties op een vergadering bestuderen. Gistermiddag omstreeks half zes heeft zich op het kruispunt Trompstraat-Wille- brordstraat een aanrijding afgespeeld, waarbij de 6-jarige G. T., wonende in de De Ruyterstraat ernstig gewond werd. De jongen liep, komende uit de v. d. Zwaagstraat de Willebrordstraat over en botste daarbij op een vrachtauto, waarvan de chauffeur vergeefs probeerde een aan rijding te voorkomen. Hij werd per zieken auto naar het Antonius Ziekenhuis overge bracht, waar het hoofdletsel ernstig bleek te zijn; zijn toestand is zorgwekkend. NICOSIA (Reuter) De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, is onverwacht in Londen aangekomen voor overleg met de Britse regering. Het plotselinge vertrek van de gouverneur heeft in politieke krin gen enige verbazing gewekt. Sir John heeft in de afgelopen week tweemaal gesproken met aartsbisschop Makarios, leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Men had verwacht, dat mor gen een derde bespreking zou volgen. Een officiële woordvoerder te Londen zei, dat de besprekingen van Sir John Harding met de regering deel zullen uitmaken van het „normale overleg". Men gelooft, dat de Britten het beginsel van uiteindelijke zelf beschikking van Cyprus aanvaarden en dat de onderhandelingen met aartsbisschop Makarios voornamelijk over het tijdstip van een dergelijke ontwikkeling handelen. Gemene deler Dag Hammarskjoeld, secretaris-generaal van de UNO heeft te Athene op een vraag over Cyprus gezegd, dat het recht van zelf beschikking een van de beginselen van het UNO Handvest is „hetgeen ik onderschrijf". Alle naties hebben echter een gemene deler, namelijk, dat een oplossing gevonden dient te wprden, die voor alle betrokkenen bevredigend-is", zo zei hij. Doodgeschoten Cypriotische verzetslieden hebben van ochtend in een der drukste straten van Ni cosia een Britse officier doodgeschoten. Hij is de veertiende Britse militair, die de op standelingen hebben neergeschoten. In de afgelopen nacht zijn in verschillende delen van Nicosia bomaanslagen gepleegd. DE BILT: In een krachtige noordweste lijke luchtstroming aan de westflank van een actieve depressie boven de Botnische Golf stak langs onze kust een noordwester storm op, die echter van korte duur was. Tegelijkertijd stroomde koude lucht uit de Poolstreken binnen, waarin op tal van plaatsen sneeuw en hagelbuien voorkwa men. Tijdens opklaringen daalde de tempe ratuur op vele plaatsen in het binnenland tot 1 a 2 graden onder nul. Een nieuwe sto ring, die bij Groenland tot ontwikkeling kwam, bereikte vanmorgen de Ierse kust. Het laat zich aanzien, dat de storing niet erg actief is, maar dat zij dicht langs of over ons land zal trekken, wat plaatselijk •net wat regen of sneeuw gepaard gaat. Een volgende depressie komt midden op de Oceaan tot ontwikkeling en koerst vermoe delijk naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. De wind zal bij ons naar rich tingen tussen west en zuid draaien, maar waarschijnlijk niet veel in kracht toenemen. In de temperatuurverdeling komt over het algemeen niet veel vandering. (van hedenmorgen 7 nur) M w weers- S Q. •2 H TJ E toestand Ï2 O <D G <U 0) zS Helsinki geheel bew. z -0 21 Stockholm licht bew. w -9 2 Oslo half bew. nmw -10 0 Kopenhagen onbewolkt w 1 2 Aberdeen onbewolkt w -1 1 Dublin regenbui zw 2 0,1 Londen onbewolkt w -1 0 Amsterdam onbewolkt wzw 1 4 Brussel onbewolkt zw 0 1 Parijs onbewolkt w -2 0,4 Bordeaux licht bew. nno 5 0,3 Grenoble geheel bew. nw 6 9 Nice half bew. nw 7 1 Berlijn onbewolkt w 1 1 Frankfort onbewolkt wzw -2 4 München zwaar bew. nw -0 5 Zurich geheel bew. nno 2 11 Genève zwaar bew. no 5 7 Locarno onbewolkt windstil -1 7 Wenen licht bew. nw 3 0,1 Innsbruck sneeuwbui windstil 1 1 Rome geheel bew. windstil 13 2 Den Helder onbewolkt kracht. w 4 3 Y pen burg onbewolkt h. wz w 2 2 Vlissingen onbewolkt matige w 3 2 Eelde sneeuwbui mat. wzw 2 3 De Bilt onbewolkt mat. wzw -1 2 Twente licht bew. matige zw 0 1 Eindhoven onbewolkt mat. wzw -1 4 Vlv. Z.-Limb. licht bew. mat. zw -1 2 Neerslag laatste 24 uur. NYYYYYYYVY-» Y"v v .-.WYY» «m->ïYmYY.r» Arm««ooo000C ONBESTENDIG Verwaehting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw of regen. Krachtige tot matige wind in hoofd zaak tussen zuid-west en west. De zelfde of iets hogere temperaturen. 20 januari Zon op 8.40 uur, onder 17.07 uur. Maan op 10.59 uur, onder 0.41 uur. Maanstanden 20 jan. 23 58 uur: eerste kwartier 27 jan. 15.40 uur: volle maan Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 19 januari Hoog water: 7.24 en 19.41 uur. Laag water: 2.58 en 15.19 uur. Vrijdag 20 januari Hoog water: 8.07 en 20.30 uur. Laag water: 3.35 en 16.00 uur. 30QQOOQOOO°Q0000OQOOQCXXX30QOQQQOOOCXXXXXxxXAJfinryYinr<rvv-y->^

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1