CBC: „Nu de CAO verbeteren, later ander systeem aan de orde' L PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Verpleegster Cacao Door import geen gebrek aan rondvis Twee maanden geëist tegen accountant De radio geeft vrijdag Winkelier met vuur wapen bedreigd ló het zo J DONDERDAG 19 JANUARI 195-6 DE STAKING OP DE TRAWLERVLOOT Man trachtte huis van zijn ex-verloofde aan te steken OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Opgeviste bus bevatte kapitaal aan wolfram LAATSTE WEEK LAATSTE KOOPJES! 10% KORTING Nederlandse vlag van de „Salland" wordt gestreken Onderzoek in zaak der verwisselde kinderen Mutaties bij Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Nieuwe bruggen over Waal, Maas en Nederrijn NU EEN KOP VERKWIKKENDE ALTIJD WELKOM! Kolenproduktie Staats mijnen lager geworden in 1955 Ambtenaren knoeiden met gebruikte legeszegels Examens KOU GEVAT... NDSM gaat lening van 6 miljoen uitgeven Pythonvellen ter waarde van 13.500 gestolen Verzending van zeepost Generale Synode van de Gereformeerde Kerken Lamo van de Broederschap op kerkhof te Margraten Omtrek van cirkels (Van een onzer verslaggevers) De hoofdbestuurder van de Christelijke Bedrijfsgroepen Cenrale de heer C. van de Wal heeft gistermiddag een onderhoud gehad met het bestuur van de „Vereniging van Reeders van vissersvaartuigen" te IJmuiden. In dit onderhoud werd de heer C. v. d. Wal voor het eerst officieel op de hoogte gesteld van het redersvoorstel om bij de komende onderhandelingen over de vaststelling van een nieuwe CAO tevens het nieuwe loonsysteem te betrekken. Tij dens deze bespreking heeft de heer Van de Wal een nieuw loonsysteem een dermate ingrijpende kwestie genoemd, dat daar over alleen in rustige sfeer en pas na diep gaande studie een oordeel is te vellen. De CBC is wel bereid om te onderhan delen over een verbetering van de huidige CAO. Wanneer men echter wil onderzoe ken of het wellicht aanbeveling verdient in IJmuiden over te gaan op een ander loonsysteem, dan zal dit moeten gebeuren in een periode, waarin een wijziging van de CAO niet aan de orde is. De heer Van de Wal vond het een onbegrijpelijke zaak, dat men terwijl een commissie van des kundigen het loon in de visserij bestudeert, bereid is om het systeem van de vaste ga ge los te laten. In theorie is het heel goed mogelijk dat deze looncommissie het sy steem van de vaste gage als juist zal kwa lificeren. Voor de CBC is een loonsysteem waarop de visser geen enkele invloed meer heeft, uit den boze. Op de vangst heeft de visser weinig invloed, op de markt in het geheel niet. Geen toevallig gesprek Het overgaan op een systeem van per centage en garantieloon schept mogelijk voor dit moment een oplossing, aldus de heer v. d. Wal. Maar hoe moet het met dit nieuwe systeem, wanneer op 1 januari 1957 ook premie voor ouderdomsvoorzie ning moet worden opgebracht? De heer v. d. Wal deelde voorts mede beslist geen prijs te stellen op toevallige gesprekken. Wanneer de reders bepaalde voorstellen Veroordeling tot vijf maanden De Haagse rechtbank heeft een 25-jarige betonijzervlechter uit Den Haag wegens opzettelijke brandstichting waarbij levens gevaar te duchten viel veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 maanden en ter be schikkingstelling van de regering. De man had in de nacht van 18 op 19 september het huis van zijn ex-verloofde in de Jan de Baenstraat getracht in brand te steken. Hij had daartoe een liter petro leum tegen de voordeur en in de brieven bus gegoten er er vervolgens een branden de lucifer bij gehouden. De bewoners van het huis werden bijtijds wakker gemaakt. Zij wisten het vuur te blussen met em mers water. ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem Tel. 15252 hebben, dan zullen zij deze kenbaar moe ten maken aan de besturen van de erken de vakorganisaties en dit niet moeten la ten afhangen van een gesprek met één organisatie. Wil men het georganiseerd overleg in waarde laten, dan zullen de partners in de voorstellen moeten worden gekend. Alleen op deze basisis een be vredigende oplossing voor de loonproble- men van de visserij mogelijk, aldus de heer v. d. Wal. Geen vistekort De staking op de trawlervloot heeft de visvoorziening er niet beter op gemaakt. Daartegenover staat echter een vrij be langrijke aanvoer van de logger- en kot- tervloot. Voor rondvis is de handel aan gewezen op grote hoeveelheden geïmpor teerde vis. De importen uit West-Duits- land voeren hier de boventoon. Gebrek aan vis is er dus in geen geval. Een Rotterdamse opkoper, die van een baggerbedrijf oud ijzer koopt, dat wordt opgehaald uit het water, meende aan een blikken bus, die in oktober 1955 uit de Binnenhaven werd opgevist, een strop te hebben. De bus bevatte, naar hij dacht, een soort nikkelerts en woog 230 kg. Hij kocht het voor 20 cent per kg., doch slaag de er niet in, de bus te verkopen. Twee neven waren bereid de strop met hem te delen en werden voor f 35 mede-eigenaars. Weer een andere neef, een MTS'er, liet de inhoud van de bus onderzoeken door een laboratorium in Amsterdam. Hier bleek, dat de inhoud wolfram was, een zeer duur metaal, dat maar in enkele fabrieken in Nederland gebruikt wordt. De waarde van de bus met inhoud is f 16.000 a f 17.000. De recherche onderzoekt nu, hoe dit waardevolle metaal in de Binnenhaven is terecht gekomen. ADVERTENTIE REGENJASSEN v.a10.— PANTALONS v.aƒ5.— OVERHEMDEN v. ƒ15.— voor 7.50 GABARDINE JASSEN HALVE PRIJZEN Op alle courante goederen Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem-N oord Tel. 15438 Dinsdag is het koelschip „Salland" van de Koninklijke Hollandsche Lloyd" voor het laatst onder Nederlandse vlag in Am sterdam binnengekomen. Voor circa ander half miljoen gulden is het 36 jaar oude schip verkocht aan de Marinos en Frangos Ltd. in Londen. Onder de naam „Panorni- tis" zal het schip eerstdaags met een lading kunstmest naar China vertrekken. De K.H.L. heeft thans in Amsterdam en Hamburg drie vrachtschepen in aanbouw die door hun hogere snelheid beter in het lijndienstsysteem van de Lloyd passen. Met betrekking tot de zaak van de ver wisselde babies, die bij de Haagse recht bank in onderzoek is, hebben enkele pro fessoren en andere deskundigen zich bereid verklaard, om bij de betrokkenen een an- tropogenetisch onderzoek in te stellen en voorts onderzoekingen te verrichten inzake hun bloedgroep, anatomie en vingerafdruk ken. Wanneer deze rapporten gereed zijn, zal de raadsman ze aan de rechtbank over leggen. De Almelose rechtbank heeft zich lang durig bezig gehouden met enkele gevallen van belastingfraude. In het ernstigste van deze serie gevallen werd twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen de 42-jarige Almelose accountant R. V., die over de be lastingjaren 1952 en 1953 een bedrag van 4000 voor de inkomstenbelasting zou hebben verzwegen. Bij het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is bevorderd tot raadadviseur in algemene dienst mr. H. J. Woltjer, thans directeur-afdelingschef. De heer Woltjer is belast met de bestu dering van verschillende belangrijke pro blemen op het gebied van het Hoger On derwijs, zoals de coördinatie en taakver deling tussen de verschillende instellingen van Hoger Onderwijs en Wetenschappen, vooral op het gebied van specialistische vakken, de verhouding tussen de universi taire wetenschappelijke instituten en labo ratoria en soortgelijke instellingen daar buiten, het verrichten van werkzaamheden door de universiteiten en hoogleraren ten behoeve van derden. Dr. A. J. Piekaar volgt mr. Woltjer op als chef van de af deling Hoger Onderwijs en Wetenschappen. Snelle verbinding Noord-Zuid Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, heeft op een bijeen komst van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid te Nijmegen medegedeeld, dat in de naaste toekomst een nieuwe noord-zuid-verbinding zal tot stand ko men, even ten westen van Nijmegen. Voor deze nieuwe weg zullen drie nieuwe brug gen, over de Waal, de Maas en de Neder rijn, nodig zijn. De Waalbrug zal even ten westen van Nijmegen komen te liggen. ADVERTENTIE Iln,. „ALPHA" MUURVERVEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.15 Het hangt aan de mui-' en het tikt. 11.40 Vierhandig piano. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pianorecital. 14.35 Voordracht. 15.00 Geva rieerd programma. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Zondagmorgen, cau serie. 19.50 Nieuws van de VPRO. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.40 Zij willen u wel helpen, klankbeeld. 22.05 Buitenlands weekoverzicht. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Zigeunerkwintet. 10.05 Pla ten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Platen, 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Negro-spirituals. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants interkerkelijk thuisfront. 13.20 Militaire kapel. 13.50 Pla ten. Schoolradio. 14.25 Platen. 15.15 Voor dracht. 15.35 Vocaal ensemble. 16.00 Tuin- bouwpraatje. 16.15 Platen. 16.25 Viool en piano. 16.55 Voordracht. 17.15 Amusements muziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Kamer orkest. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Harmonie-orkest. 18.35 Zoeklichten op de jeugdbeweging, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Het kleuteronderwijs geen stiefkind meer. 19.20 Regeringsuitzending: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Promenade-orkest en solist. 21.30 Uit het zand van Egypte, causerie. 21.50 Malheur me bat, mis. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstrubriek. 23.35 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Kamer muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Causerie en muziek. 22.55 23.00 Nieuws. BBC. uitzending voor Nederland 17 4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 464 en 50 m.). Verhouding kool en steen in schachtkool ongunstiger geworden In het afgelopen jaar heeft de kolenpro duktie van de Staatsmijnen 7.476.742 ton netto bedragen. Wanneer men het produk- tiecijfer van 1955 vergelijkt met dat van het jaar daarvoor, dan ziet men, dat de netto-produktie het afgelopen jaar ruim 116.000 ton minder heeft bedragen (7.476.742 ton in 1955 tegen 7.593.166 ton in 1954). Toch werden in 1955, ondanks een duidelijk tekort aan personeel, rond 280.000 ton ruwe 1 schachtkool meer aan de oppervlakte ge bracht dan in 1954. De verklaring van een en ander is, dat de verhouding tussen kool en steen in de schachtkool de laatste tijd steeds ongustiger is geworden. In 1955 za ten in iedere duizend kilogram schachtkool niet minder dan 350 kilogram steen. Om de netto-produktie van 1954 ook in 1955 te kunnen behalen, zou de produktie van ruwe schachtkool het afgelopen jaar aanzienlijk groter hebben moeten zijn dan thans het geval is. Dit was niet mogelijk, als het gevolg van het tekort aan arbeids krachten. Voor de rechtbank te Maastricht heb ben drie ambtenaren terechtgestaan die werkzaam waren op de gemeente-secreta rie van Kerkrade. Zij bekenden van eind 1954 tot oktober 1955 geregeld gebruikte legeszegels van ingeleverde paspoorten en bewijzen van Nederlanderschap afgeweekt te hebben en gebruikt voor nieuwe pas poorten. De voor die paspoorten ontvangen gelden gebruikten zij om een tekort in de kas van hun afdeling aan te zuiveren. Volgens de dagvaarding hadden zij zich op deze manier f 1600 toegeëigend. De officier van justitie vroeg tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van vijf maanden. De verdedigers betoogden op juridische gronden dat noch de wederrechtelijke toe- ëigening der gelden noch het wederrech telijk aan hun bestemming onttrekken der reeds ongeldige legeszegels was bewezen. Zij vroegen vrijspraak. De rechtbank zal op 31 januari uitspraak doen. Twee jaar en zes maanden gevangenis straf eiste de officier bij de Utrechtse rechtbank tegen de 23-jarige fabrieksar beider C. H. en de 22-jarige kelner E. E. uit Utrecht, die zich moesten verantwoor den wegens diefstal en bedreiging met ge weldpleging. Toen het tweetal in november zonder werk was, had het in Utrecht en omgeving enige inbraken gepleegd, waarbij hun een pistool in handen was gevallen. In decem ber deden zij een overval op een sigaren winkel aan het Stationsplein in Utrecht, waarbij het pistool, dat ongeladen was, door H. op de sigarenwinkelier gericht werd. De winkelier probeerde de aanval lers met kleingeld af te schepen, maar de kelner duwde hem van de toonbank weg, waarop zijn kameraad een greep in de lade deed en ruim f 350 buitmaakte. Op het alarm van de winkelier wisten voorbijgangers een van de vluchtende da ders te grijpen. De kelner ontkwam door voor te geven dat hij door een vriend werd achtervolgd die hem wilde doodschieten. Kort nadien werd hij aan de grens gepakt. H. heeft reeds drie veroordelingen ach ter de rug; E. is ook al eens met de justi tie in aanraking geweest. De raadsman van H. verzocht een psy chiatrisch rapport over zijn cliënt te doen uitbrengen. De verdediger van E. drong aan op een gecombineerde straf met toe zicht. Uitspraken 31 januari. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot arts: J. G. de Waal, A. L. R. Davies, E. van Leer, J. Korte, allen te Am sterdam; J. W. Eckhardt, Haarlem; Q. C. J. van der Lee, 's Gravenhage. Arts-examen le gedeelte: mej. J. de Jong, mej. D. H. Fren- ken, P. J. Mejlander, A. R. Goddard, H. O. Sigling, allen te Amsterdam; B. J. M. Loch- tenberg, Den Haag. ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadl. ge warmte verjaagt verkoudheid. De N.V. Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij en de Nederlandsche Dok Maatschappij N.V. willen binnenkort een beroep op de kapitaalmarkt doen voor ge deeltelijke financiering van onderhanden en nog te verwachten investeringen van de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij. Besloten is over te gaan tot de uitgifte a pari van nominaal f3.031.500 aandelen N.V. Nederlandsche Scheèpbouw- Maatschappij en f3.342.000 aandelen Ne derlandsche Dok Maatschappij N.V. in de verhouding van een nieuw aandeel op elke twee oude aandelen met recht van voor keur voor de huidige aandeelhouders. Aangezien het statutaire maatschappe lijke kapitaal van ieder der vennoten thans f 10.000.000 bedraagt,zullen binnen kort buitengewone aandeelhoudersver gaderingen worden bijeengeroepen, waarin voorgesteld zal worden, de kapitalen van beide vennoten uit te breiden tot f 30.000.000. Uit een van Bangkok via Singapore ver scheepte zending pythonvellen, bleek bij aankomst in Amsterdam circa een-derde te zijn gestolen. Drie kisten, waaruit gestolen was, waren opgevuld met oude Amerikaanse tijdschrif ten. De gestolen vellen hebben een waarde van 13.500,De Amerikaanse recherche is er van overtuigd, dat de diefstal in Sin gapore tijdens de overlading en opslag al daar is gepleegd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waaop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: m.s. „Argentina Star", 24 jan.; Canada: s.s. „Black Hawk", 21 jan.; s.s. „Rijndam", 25 jan.; s.s. „Ameri can Attorney", 28 jan.; Chili via New York 25 jan.; Ned. Antillen: m.s. „Aegis", 23 jan.; Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Karinum", 26 jan.; Nieuw Zeeland: via Engeland, 28 jan.; Suriname: m.s. „Stentor", 24 jan.; Unie van Zuid-Afrika en Z. W. Afrika: m.s. Arundel Castle", 28 jan. 29. „Wat gaat u nu ontdekken, na de tuin tjes en het verzonken eiland?", vroeg Pan da. „Onze volgende ontdekkingsreis gaat naar het land BONGO", antwoordde de ontdekkingsreiziger. „Het land Bongo?", herhaalde Panda, „nooit van gehoord. Maar het klinkt, alsof het erg ver weg is". „Dat is het zeker", zei de ontdekkingsreiziger. „We zullen boterhammen mee moeten nemen". „Fijn!", riep Panda opgetogen, „dat wordt dan een echte ontdekkingsreis naar verre landen! - Gaan we er met de auto heen?" „Hm", bromde de ontdek kingsreiziger, „goed, dat je het vraagt. Dat herinnert me er aan, dat het land Bongo per auto niet te bereiken is. Ik zal dus de jeep voor iets anders moeten ruilen. Hier zie ik juist een goed adres daarvoor". Met deze woorden reed hij een terrein op, waar allerhande afgedankte legerspulle- tjes te koop werden aangeboden. De han delaar in het tweedehands goed kwam ijverig op hen toe. „Wat zal het zijn?", vroeg hij handenwrijvend. „Een tank? Een vliegtuig? Een duikboot? Alles zo goed als Deputaatschap voor gezinsvorming De generale synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft haar zittingen onder voorzitterschap van ds. C. van der Woude te Leeuwarden hervat en besloten niet te voldoen aan 'n verzoek van de ker- keraad van Rijswijk (N.-H.), die een her nieuwde uitspraak had verzocht over het bestaansrecht van christelijke organisaties met het oog op hetgeen daarover is ver meld in het herderlijke schrijven van de generale synode der Nederlands Hervorm de Kerk, doch te verwijzen naar vroegere synodale uitspraken. De synode acht een uitspraak over het dubbele lidmaatschap in Paramaribo van de Gereformeerde Kerk en de Evangeli sche Broedergemeente aldaar, waar de classis 's-Gravenhage-West de aandacht op heeft gevestigd, onnodig, omdat er met het Zeister Zendingsgenootschap een rege ling is getroffen voor de betrokken gere formeerde onderwijskrachten, die beide partijen bevredigt. De synode heeft met meerderheid van stemmen een deputaatschap ingesteld om het tere vraagstuk der gezinsvorming te bestuderen, waarover de classis Zaandam een uitspraak heeft gedaan, waartegen de kerk van Velsen bezwaren heeft inge bracht. Prof. dr. G. Brillenburg Weerth wees op de gevaren van inmenging in het gezinsleven en het beslag op het geweten, terwijl zich over dit vraagstuk een alge meen inzicht vormt De synode verklaarde dat het geenszins wenselijk is de „krankencommunie" als algemeen kerkelijk gebruik in te voeren, waarover de kerkeraden van Wormerveer en Uithoorn een uitspraak hadden ver zocht. De synode kende tenslotte op haar-verzoek de „Altreformierte Kirche" in Neder-Sak- sen voor de eerstvolgende vier jaar uit de generale kas een bijdrage van twaalfdui zend gulden per jaar toe voor haar arbeid onder de verstrooiden. Thans is het grote rapport over de ver houding van diaconie en overheid aan de orde gesteld. De wereldfederatie van oud-strijders heeft in een onlangs in Kopenhagen ge houden vergadering een beslissing geno men over de zogenaamde Lamp van de Broederschap. Het ligt in de bedoeling deze Lamp van de Broederschap op de militaire begraafplaats te plaatsen en ieder jaar op de Wereldveteranendag (26 juni) in ieder land op tenminste één militair kerkhof te ontsteken en de gehele dag te laten branden teneinde daarmede allen te eren, zowel vrienden als vijanden, die hun leven voor hun vaderland hebben gegeven. In diverse landen ook in Nederland zijn nationale comités opgericht, voor zover deze nog niet bestaan. Een inter nationaal comité van de Lamp van de Broederschap zal het overkoepelende or gaan zijn. De eerste Lamp van de Broederschap, die door het Italiaanse comité aan Nederland wordt geschonken, zal door een groep hoog geplaatste oud-strijders uit Italië naar Nederland worden gebracht en wor den geplaatst op het kerkhof van Mar graten. De plechtigheid van de plaatsing en ontsteking van deze eerste lamp wordt géhouden op 4 februari. ADVERTENTIE Verguld. De Westduitse textielindustrie heeft een procédé gevonden om weef sels van synthetische vezels te vergul den, te verchromen of te verzilveren of 'het met een laag licht metaal op alumi- niumbasis te bedekken. De gemetali- seerde weefsels blijven voor lucht door dringbaar. Afweer. Japan zal van de Zwitserse oer- likon-fabriek geleide projetcielen voor luchtafweer kopen. Er zullen een lan- ceerinrichting en een tiental projectie len die een snelheid van 3200 kilo meter en een hoogte van dertig kilo meter bereiken kunnen worden ge kocht. Hiermee zal ongeveer 3,2 mil joen gulden gemoeid zijn. Joffre. Op 93-jarige leeftijd is te Parijs de weduwe van maarschalk Joffre over leden. Zij huwde in 1905 met generaal Joffre, die in september 1914 het Duitse offensief aan de Marne tot staan bracht. Na de dood van haar echtgenoot, in 1931, leidde zij een zeer teruggetrokken leven te Louveciennes. Overblijfselen. In Alaska zijn overblijf selen gevonden van insecten die onge veer zestig miljoen jaar geleden geleefd moeten hebben. De overblijfselen zijn bewaard gebleven doordat zij in barn steen zaten. De insecten zijn vermoede lijk levend in het barnsteen terecht ge komen en hebben niet meer vrij kunnen komen. Fascisten. Een gerechtelijk onderzoek heeft uitgewezen, dat wijlen Alcide de Gasperi, oud-premier van Italië, in 1944 de geallieerden niet heeft uitgenodigd Rome te bombarderen om de nederlaag van de Duitsers te verhaasten. Desbe treffende brieven blijken door twee voormalige fascisten te zijn opgesteld. Atoomschip. De vice-president van de „United States Lines" heeft meegedeeld, dat over tweeëneenhalf jaar een passa giersschip met atoomvoortstuwing in dienst zal worden gesteld. Het schip zal tweeduizend personen kunnen vervoe ren en in geval van nood snel kunnen worden verbouwd tot troepentransport schip voor veertienduizend militairen met uitrusting. Dreigement De spoorwegarbeiders in het gebied van Londen hebben gedreigd op 31 januari in staking te gaan als de directie gebruik blijft maken van de diensten van particuliere ondernemin gen voor bepaalde onderhoudswerk zaamheden. Als het werk wordt neer gelegd, zal het spoorwegverkeer in Lon den en omgeving ernstig worden ge stoord, zo niet geheel stil gelegd. Excuus. De Egyptische vice-premier, Ga- mal Salem is niet in staat de uitnodi ging tot een bezoek aan Oost-Duitsland te aanvaarden. Hij heeft telegrafisch zijn verontschuldigingen aangeboden aan zijn Oostduitse collega, Heinrich Rau. Fakir. De 41-jarige Italiaanse fakir Remo Tenca heeft te Crema (Noord-Italië) onder de grond doorgebracht. Hij werd in onder grond doorgebracht. Hij werd in die tijd door een luchtslang gevoed met vier flessen bier. Tenca vierde het wel slagen van zijn prestatie met een diner bestaande uit scheermesjes en scherven aardewerk, dat hij wegspoelde met enige glazen benzine. Slachtoffers. Een moeder en haar zes kinderen van een tot zeventien jaar oud, zijn om het leven gekomen door een brand in hun huis bij Marmora in Oost-Ontario (Canada). De vader heeft ernstige brandwonden opgelopen. In de afgelopen maand zijn in Oost-Ontario zeventien mensen om het leven ge komen door branden. Er zal een onder zoek naar vele branden worden inge steld. Boelganin. Buitenlandse correspondenten in Moskou konden woensdag van offi ciële zijde geen inlichtingen krijgen over de gezondheidstoestand van premier Boelganin. Volgens zekere geruchten zou hij ziek zijn. Hij was dinsdag niet aanwezig op belangrijke partijvergade ringen en een bijeenkomst van het pre sidium van het parlement. Hij is de laatste twee weken niet in het openbaar verschenen., Verschrikkelijk. Een groep journalisten die een reis in het uiterste noordoosten van Assam maakt, heeft uit een dorp dicht bij de Chinees-Indiase grens het bericht gezonden, dat inheemse jagers op een met sneeuw bedekte bergtop een „verschrikkelijke sneeuwman" hebben geschoten. Hij was „1,80 meter lang, geheel onbehaard en blank als sneeuw." WE HADDEN ons vandaag tot taak ge steld aan te tonen dat de omtrek van een kleine cirkel even groot is als die van een grote cirkel. Of wanneer u daartegen be zwaar heeft, zouden we ook kunnen be wijzen dat de grote cirkel eenzelfde om trek heeft als de kleine. Dat is alles lood om oud ijzer en de formulering doet er in dit verband niet zo veel toe. Juist omdat we in het ver- leden herhaaldelijk over het getal pi hebben gezeurd en daarbij wetenswaardigheden hebben opgehaald die vele le zers wellicht met evenveel ge noegen niet zouden hebben ge weten, gevoelen we er behoefte L aan plechtig te verklaren dat we alles wat ook maar in de verste verte met pi te maken zou kunnen hebben ach terwege laten, zodat deze uiteenzetting ook voor de niet-wiskundig geschoolden, of -geïnteresseerden, leesbaar zal blijven. Na deze geruststelling nemen we onze cirkels ter hand, waarvan de één wat gro ter is dan de ander. Hoe groot het verschil tussen deze twee cirkels is, doet er weinig toe, want we behoeven ons vandaag niet met allerlei kleinigheden op te houden. Voldoende is te weten, dat we de kleine cirkel in de grote kunnen leggen, zodat beide middelpunten samenvallen. We heb ben dan twee concentrische cirkels. Nu is het in de praktijk weliswaar moeilijk uitvoerbaar deze cirkels naar rechts te la ten rollen, maar in gedachten zouden we ons toch best kunnen voorstellen, dat dit gebeurt. Tijdens dit voortrollen maken beide cirkels een volledige omwenteling, waardoor een bepaald punt A van de om trek van de grote cirkel en een op dezelfde straal gelegen punt B, van de omtrek van de kleine cirkel, zich weer in dezelfde stand bevinden. Wat is er nu onder dit voortrollen ge beurd? De grote cirkelomtrek is als het ware afgewikkeld over een afstand A tot A', en de kleine cirkelomtrek is eveneens afgewikkeld over een afstand B tot B'. De lengte A tot A' is gelijk aan de omtrek van de grote cirkel en die van B tot B' is gelijk aan de om trek van de kleine cirkel. Dat is duidelijk. Maar de afstand A tot A' is ook gelijk aan die van B tot B', waaruit dus volgt dat de omtrek van de grote cirkel gelijk is aan die van de kleine, en omgekeerd. Om tot dit bewijs te komen, behoeft u de concentrische cirkels niet eens een ge hele omwenteling te laten maken, want wanneer u op gelijke afstanden spaken naar de omtrek van de grote cirkel tekent (waardoor tevens spaken in de kleine cir kel zijn aangebracht) en u laat de cirkels slechts zóveel draaien tot de volgende spaak loodrecht komt te staan, zult u con stateren dat het segment dat van de grote cirkel is afgewikkeld, even groot is als het segment dat van de kleine cirkel is uitgezet, zodat wat voor de hele cirkel omtrek opgaat ook voor elk deel van de cirkels blijkt op te gtian. Dit bewijs, waarvan u de juistheid toch duidelijk kunt zien, kan natuurlijk niet kloppen, want het zou betekenen dat de> omtrek van uw buitenband even groot is als de velg. En u wéét dat dit niet zo is. Maar waar zit de fout? Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2