10 korting!! kinderwagen f 97 - Fa. G. BERENDSEN 8 ZN Kort en bondig^ Geen uitverkoop wel Z PIKANTA z Amerikaanse monsteropdracht voor Nederlandse rijwielen Order van een miljoen dollar bij één fabriek Studiedag over jeugd en sport PIKANTA VOOR HET PIKANTA PIKANTA is een verrukkelijke vondst, een ERU-vondsti DONDERDAG 19 JANUARI 1956 13 Dulles zal zo mogelijk ook Indonesië bezoeken Militaire draagspeld voor vaardig en goed rijden Wegenwacht redde twee mensen uit Drentsevaart Ford-aandelen verhandeld op de New Yorkse beurs Toelage voor ploegendienst en onregelmatige dienst Elf maanden geëist tegen verpleegster Zeven Kamerleden naar de West Brand tijdens opera uitvoering in Helmond Voor tienduizend gulden aan metalen gestolen Plastic-artikelen verdrijven lederen van de markt Riemersma en Van Werven KINDERWAGENS voor m m -er over te 1 vetten en U J°ng en Pittigheid °P aller- ERU, de kaasspecialisten van Nederland brengen thans een romige, verrukkelijke, pikante kaassaus, gereed voor het gebruik. Die PIKANTA TUBE (slechts 55 cent) zit boordevol pittige ,,kant en klaar" kaassaus, waarmee U de boterham heerlijk kunt beleggen en zeer veel gerechten nóg smakelijker kunt maken. Kijk Uw kookboek er maar op na! Er zijn talloze gerechten, die zoveel lekkerder smaken, wanneer U er een kaassausje overheen doet. Nu bent U in een wip klaar. Met een PIKANTA TUBE tovert U de saus erover! -■■■' \\w l ///f BEREID MET HOOGFIJNE VOLVETTE OUDE KAAS! De Amerikaanse rijwielimporteur Harry C. Fluhr is op Schiphol in ons land aan gekomen om met een grote Nederlandse rijwielfabriek besprekingen te voeren over export van Nederlandse rijwielen naar Amerika. Hij heeft bij deze fabriek al een wielen voor een totaalbedrag van ruim 1 miljoen dollar, een opdracht die waar schijnlijk de grootste is ooit door Amerika in ons land geplaatst en bovendien in één order een groter bedrag, dan in totaal door alle Nederlandse rijwielfabrikanten in 1954 werd geëxporteerd. Wel zijn in vroeger jaren meer rijwielen de grens overgegaan, doch die export was voor namelijk gericht op het voormalig Neder lands Indië en na de oorlog on Indonesië. Importeur Fluhr ziet in de „Holland bikes" grote mogelijkheden. Vijftien jaar lang hebben de Engelsen de importmarkt van rijwielen in Amerika beheerst, maar het Nederlandse produkt is volgens hem zeker zo goed. „Wij hebben gezien," zo zegt hij, „dat in 1946 het geboortecijfer in Amerika zeer hoog was. Dat betekent dat tien jaar later, dus dit jaar, die baby's allemaal tien jaar oud worden en dat is in Amerika de begin- leeftijd voor de fiets. Een fiets is bij ons WASHINGTON (Reuter) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is voornemens Indonesië, In dia en Birma te bezoeken na de conferentie van de landen van het verdrag voor Zuid- oost-Azië (ZOAVO) in Karatsji (Pakistan) van 6 tot 8 Maart. Een woordvoerder van de Indonesische ambassade te Washington heeft verklaard, dat het min of meer vast staat dat Dulles volgens het voorlopige programma op 13 maart in Indonesië zal aankomen. Op een vraag, of Indonesië de minister officieel had uitgenodigd, zei de woordvoerder: „De wens om Indnoesië te bezoeken is van Dulles zelf". De minister zou „natuurlijk" welkom zijn, voegde hij eraan toe. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen in Washington overweegt DuMes ook ernstig, voor of na de bijeenkomst van Ka ratsji, Jaipan te bezoeken. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken weigerde Dulles' reisplan nen te bevestigen. Onder de titel „Houd die man buiten de deur" schrijft de „Times of Indonesia": „In het belang der internationale vriendschaps banden moet met alle middelen worden verhinderd, dat Dulles naar Indonesië komt. Als hij hierheen komt, na de bijeen komst van de ZOAVO, zal vrijwel iedereen denken, dat hij Indonesië komt bepraten deel te nemen aan een of ander militair verdrag". Het blad zegt voorts, dat het hui dige, pro-Westerse kabinet, „dat nu aan een zijden draadje hangt, met een bons zou vallen". geen middel voor transport, zoals hier, doch speelgoed, al gaan er wel kinderen mee naar school. Maar als ze zestien zijn, dan schakelen ze over op auto's. Overigens is er de laatste tijd een kentering, want vele ouderen beginnen de fiets voor li chaamsoefeningen nuttig te vinden. Wij redeneren dus zo: de vraag naar fietsen moet dit jaar automatisch groot worden, want er worden zoveel kinderen 10 jaar." De registratie der fietsen in Amerika is uitsluitend tegen diefstal, vertelt de heer Fluhr. „Iedereen die een fiets koopt, moet bij de politie een genummerde vergunning halen. De kosten zijn praktisch nihil. Slechts 25 dollarcenten per jaar. Daarvoor wordt een nummerbordje uitgereikt (net zoals hier voor de auto's), hetzelfde num mer wordt in het frame gedrukt, het plaatje achterop bevestigd en de papieren vergunning, het rijbewijs om zo te zeggen, steekt de eigenaar in zijn portefeuille. De fiets wordt op naam va nde eigenaar met nummer en al bij de politie geregistreerd. Verkoopt men zijn karretje, dan dient de nieuwe eigenaar zich met kwitantie bij de poltie te melden en dan wordt de vergun ning op de nieuwe naam overgeschreven. Dit systeem maakt diefstal bijzonder on rendabel. Een gestolen fiets is niet aan de man te brengen en er zelf op gaan rijden is gevaarlijk, want dan is er geen vergun ning bij." De minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan chauffeurs en motorrijders, die hun motorvoertuig op uitmuntende wijze besturen en onderhouden, alsmede de hun opgedragen rijdiensten zeer goed verrich ten, het recht kan worden toegekend een draagspeld voor vaardig rijden en plichts betrachting te dragen. Het onderschei dingsteken is vervaardigd van zilverkleu rig metaal en bestaat uit een autostuur wiel, met een lauwertak daar door ge vlochten. Het geheel is omgeven door een gestyleerde koppelriem met gesp en gedekt door een koninklijke kroon. De wegenwacht W. Schaafsma, rijdend op de weg Meppel-Smilde-Assen, zag een auto slippen en over een muurtje in de Drentse hoofdvaart schieten. De wegenwacht zette zijn motor aan de kant, zag in de nog drijvende wagen de inzittenden wanhopige pogingen doen om zich te bevrijden, waarbij het een vrouw gelukte het bovenlichaam door het por tierraam naar buiten te wringen. De wegenwacht vreesde dat de auto door deze manipulaties vol water zou lopen en zinken. Hij riep de vrouw toe, rustig te blijven en de reddingslijn, die hij inmid dels uit zijn zijspan had gegrist, op te vangen. De vrouw wist de lijn te grijpen en de wegenwacht trok de auto naar de wal, waar hij op de ondiepe bodem kwam te rusten. Wegenwacht Schaafsma slaagde erin de beide inzittenden van de auto heelhuids en zelfs zonder dat zij noemenswaardig nat geworden waren op de wal te krijgen. NEW YORK (United Press) De uit gifte van de 10.2 miljoen Ford Motor Cy.- aandelen sloot woensdag op een koers van 67 3/4 bieden en 68 3/ laten, enige dollars hoger dan de koers van 64.50 dollar, die was aangekondigd. De koers steeg aan het begin van de han del tot boven 70, maar zakte later, toen er aanbod kwam van speculanten, die meteen winst wilden nemen, weer in tot ongeveer 68 bieden en 68 1/4 laten. Volgens deskun digen van Wall Street bleef de vraag echter actief, al was zij niet meer zo sterk als in de ochtenduren. Het buitenland oefende druk op de koers uit, voornamelijk Londen en Amsterdam. Nadat men daar vernomen had, hoe groot het aantal aandelen was, waarop voor hen de hand had kunnen worden gelegd, ont stond er een groot aanbod van de buiten landse speculanten, die snel winst namen. De verkoop van deze 10.2 miljoen aandelen zal de Ford Foundation een bedrag van 642.6 miljoen dollar opleveren. Van de prijs van 64,5 dollar zal de Ford Foundation 63 dollar ontvangen. Anderhal ve dollar is bestemd voor emittenten en handelaren. Op basis van het aangekondigde dividend van zestig dollarcent per kwartaal zou het rendement der aangeboden Ford aandelen iets meer dan 3,7 percent bedragen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat binnenkort een wijziging van het Bezoldigingsbesluit zal totstandkomen be treffende een toelageregeling voor ploegen dienst en onregelmatige dienst van rijks personeel. Deze nieuwe artikelen van het Bezoldi gingsbesluit openen de mogelijkheid aan nader aan te wijzen ambtenaren of groepen van ambtenaren een toelage toe te kennen bij arbeid in ploegendienst of voortduren de onregelmatige dienst. De minister heeft de gemeentebesturen in overweging gegeven, indien personeel in dienst van de gemeente in ploegendienst of in onregelmatige dienst werkzaam is, tot standkoming van een overeenkomstige voorziening te bevorderen, dan wel de be staande regeling voor het personeel van de gemeente aan de hand van de ontworpen rijksregeling te doen herzien. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch heeft tegen de 34- jarige verpleegster Th. H. M. uit Eindho ven, die ervan wordt verdacht ongeveer f 16.000 ten nadele van het Wit-Gele Kruis te 's-Hertogenbosch te hebben verduisterd, een gevangenisstraf van elf maanden ge vorderd. De rechtbank had haar indertijd veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden. Zuster M., die afde'ings- hoofd was bij het Wit-Gele Kruis te 's-Her togenbosch, werd er van beschuldigd ge durende enkele jaren te hebben gefrau deerd. Zij ontkent dit ten stelligste. Het gerechtshof zal op 1 februari arrest wijzen. Nadat zaterdag de eerste groep de reis naar de Nederlandse Antillen was begon nen, zijn woensdagmiddag van Schiphol zeven andere leden van de parlementaire missie per K.L.M.-toestel naar de West vertrokken, namelijk de Eerste Kamer leden H. Algra (A.R.), H. J. de Dreu (P.v.d. A.) en J. Rijers (C.H.), alsmede de Tweede Kamerleden M. M. A. A. Janssen (K.V.P.), H. van Eysden (A.R.), J. J. Fens (K.V.P.), prof. dr. W. L. G. Lemaire (voorheen K.N. P.) en G. Wagenaar (C.P.N.). Van de uit zestien volksvertegenwoordi gers bestaande delegatie, waaraan boven dien een griffier is toegevoegd, is thans alleen het lid van de Eerste Kamer ir. E. H. A. Kraayvanger nog in Nederland. Hij zal een dezer dagen vertrekken. De groep die thans op weg is naar de West, zal vandaag de reeds eerder ver trokken leden van de delegatie in Caracas ontmoeten. De gehele delegatie, op de heer Kraayvanger na, zal dan gezamenlijk naar Willemstad op Curagao reizen. De delegatie vertrekt op 30 januari uit Curagao naar Nederland. Het operagezelschap „Forum" heeft woensdagavond bij de opvoering van „De Parelvissers" in het Flora-theater in Hel mond, een angstig avontuur beleefd. Onder het spelen van de eerste akte heeft een gordijn op het toneel, vermoedelijk door te felle straling van een horizonlamp, vlam gevat. Het voor-doek werd gesloten en een deel van de artisten vluchtte in toneel- kleding naar buiten. Onder de energieke leiding van Forums directeur, de heer Chris Burgers, hebben andere leden van het ge zelschap en toneelknechts met snelblussers het vuur gedoof d. In een mist van rook heeft „Forum" na twintig minuten onderbreking de opvoe ring voortgezet. Het Helmondse publiek, dat tot rust was aangemaand, gedroeg zich voorbeeldig; het bleef in de zaal zitten. Gisteren is in een van de zalen van Artis in Amsterdam een studiedag over „jeugd en sport" gehouden, belegd onder auspiciën van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap en in samenwerking met de stichting voor lichamelijke opvoeding, spel en sport in het jeugdwerk en de commissie sport en spel in het r.-k. jeugdwerk. In de ochtenduren van deze studiedag hield de nationale sportadviseur van de Ne derlandse Katholieke Sportbond, rector P. Boymans, een inleiding over het verschijn sel van de sport in onze samenleving. „De grote massa beleeft op het ogenblik feite lijk een leugenachtige levenshouding", al dus spreker. „Niet alleen de zakelijke recla me doet de objectiviteit veelal geweld aan, pers, radio en televisie doen zeer dikwijls hetzelfde. In deze maatschappij staat ook de jeugd veelal zonder gevormde opinies of overtuigingen. Ontgoocheld door de vol wassenen tracht zij eigen wegen te bewan delen. Hierbij ligt een taak van hulp en voorlichting bij de ouderen". Spreker noemde als bijzonder aspect van onze samenleving, dat sterk op de voorgrond treedt, het sportverschijnsel, waarvan wij de negatieve zijde moeten durven zien en af wijzen en de positieve moeten durven zien en accepteren. Rector Boymans wees op de kloof, die er dikwijls bestaat tussen de jeugdleiders, die de jeugd begrijpen en de hogere bestuurderen, die grote idealen heb ben, wetenschappelijk diep denken en schoon spreken, doch weinig of niets bereiken, omdat die voor direct gebruik juist niet het meest aangepaste of noodzakelijke zijn. De vraag of de sport een expressievorm van de moderne mens is, kon spreker in zijn algemeenheid beamen. „Wij moeten geloof en moed hebben om in eigen visie en stijl de sport aan onze mensen te gaan brengen". „In de uitwerking hiervan zullen de jeugd beweging en sportbeweging in diverse op zichten moeten samenwerken. Men zal zich boven concurrentiegedachten moeten kun nen stellen. Met als gevolg toenadering en vruchtbaardere samenwerking tussen jeugd beweging en sportbeweging", aldus spreker. De heer N. G. Vlot, directeur van de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding, Spel en Sport in het Jeugdwerk, die 's mid dags een inleiding hield, zeide dat de jeugd organisaties onder meer tot doel hebben mee te helpen aan de persoonlijke ontplooiing der jongeren, zowel lichamelijk als geeste lijk, waartoe de volksdans, volkszang, lekespel, handenarbeid en spel als middelen kunnen worden toegepast. De 19-jarige los-werkman H. S., de 24- jarige los-werkman M. de J. en de 22- jarige havenarbeider M. F. de V., als mede de 57-jarige opkoper S. de W., allen uit Rotterdam, zijn voor de officier van Justitie in Rotterdam geleid. De drie eerst- genoemden worden ervan verdacht door middel van inbraak in vijf weken tijds voor ongeveer 10.000,aan metalen te hebben gestolen, waarvan het grootste deel naar de opkoper ging, die hun duizend gulden voor het gestolene uitbetaalde. De recherche hield dezer dagen een taxi aan voor de woning van S., waarin S. en V. zaten. Bovendien vond men in de auto twee zakken brons met een ge wicht van 100 kg. De mannen werden ver hoord en bekenden tenslotte, dat zij met medewerking van De J., dertien inbraken hadden gepleegd: elf in Rotterdam en twee te Schiedam. Door hun gebrek aan materiaalkennis kregen zij slechts weinig voor het gestolen goed. Opening vakbeurs Lederwaren De lederwarenfabrikanten hebben door onderlinge scherpe concurrentie em het niet juist calculeren niet kunnen meedelen in de hoogconjunctuur. Dit is de mening van de heer P. L. van der Pluijm, voorzitter van de Adviesgroep der Koninklijke Nederland se Jaarbeurs. De heer Van der Pluijm deed deze mededeling dinsdag ter gelegenheid van de opening van de Vakbeurs voor Kof fers en Lederwaren in de jaarbeurs te Utrecht. Hij zei voorts, dat het artikel leder meer en meer in de verdrukking komt door het toenemend verwerken va-n plastics. Ge poogd zal worden, aldus de heer Van der Pluijm, het artikel leder te beschermen. Men hoopt de echt lederen artikelen te zijner tijd aan te duiden met een etiket „echt leder". c BINNENLAND Deelneming. De Nederlandse regering heeft in een telegram aan het ministerie van Buitenlandse Zaken van Noorwegen uitdrukking gegeven aan haar deelneming met de ramp, die de vorige week het Noorse schip „Sirabuen" voor de Neder landse kust heeft getroffen, waarbij zeven bemanningsleden om het leven zijn gekomen. Vijfenzeventig jaar. De vereniging tegen de Kwakzalverij zal 21 janauri te Amster dam haar 75ste verjaardag vieren. Prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de volksgezondheid zal een rede houden. Minister Mansholt. Minister Mansholt zal, op uitnodiging van de regering van dit land, een bezoek brengen aan India. Op 11 februari zal hij van Schiphol vertrekken om op 13 februari aan te komen in India, waar hij tot 24 februari zal verblijven. Daarna zal hij nog een particulier bezoek aan Pakistan brengen. De minister zal begin maart naar Nederland terugkeren. Stukken. Wegens verduistering van stukken van overtuiging uit belastingdos siers heeft de Utrechtse rechtbank de 28- jarige adjunct-commies G. van W. te Amers foort veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf, waarvan, vijf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. In dienst van de ontvan ger van de directe belastingen in Amers foort had G. in de jaren 1949'53 verschil lende keren verzoeken om uitstel van be taling en andere stukken uit de dossiers van belastingbetalers mee naar huis genomen. Tevens had hij diverse gegevens verzameld van aangeslagenen die hij naar zijn verkla ring voor studie-doeleinden wenste te ge bruiken, daar hij zich mettertijd als be lasting-consulent wilde vestigen. De offi cier had eveneens tien maanden geëist, doch met een voorwaardelijk gedeelte van vier maanden. M. O. Fries. Bij Koninklijk besluit zijn de middelbare akten Fries a en b, uitgereikt vóór het jaar 1955 door de stichting De Fryske Akademy te Leeuwarden, aangewe zen als bewijs van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in de Friese taal onder scheidenlijk aan een handelsdagschool met driejarige cursus of een handelsavondschool en aan een gymnasium, een hogere burger school, een middelbare school voor meisjes of een handelsdagschool met vierjarige cursus. Automobilist. In de Lange Houtstraat te Amsterdam wilde dinsdagmiddag een 15- jarige jongen een daar geparkeerde vracht auto enige meters voortduwen. Toen hij daar niet in slaagde, beklom hij de cabine en startte de wagen. Eenmaal aan het rijden trapte de jongen inplaats van op de rem hard op het gaspedaal. De wagen schoot vooruit met twee wielen over het trottoir rijdend, in de richting van de Zwanenburg wal. Zes langs de kant staande rijwielen werden gekraakt, twee bromfietsen vernield, twee handkarren meegesleurd en een deur uit een schutting gelicht. Voor de auto ten slotte in het water reed' wist de jongen er uit te springen. De vrachtauto, die volgens de politie niet verzekerd is, liep aanzienlijke schade op. Prof. Tinbergen. Dezer dagen vertrekt voor een periode van zes weken naar India professor J. Tinbergen, die op verzoek van de leider van het Indian Statistical Institute, professor Mahalanobis, zal deelnemen aan het werk van de ontwikkeling-op-langen termijn van India. De-heer Tinbergen zal in Calcutta en New Dehli werkzaam zijn. OP AL ONZE WIJ BRENGEN NU REEDS EEN PRACHT Trompstraat 9-11 IJMUIDEN-OOST - TELEFOON 4214 OK UW ADRES VOOR KINDERWANDELWAGENS v.a. 26.50 KINDERSTOELEN v.a. 19.75 BOXEN v.a. 26.50 DRIEHOEK BOXEN 35.— BOXKLEDEN 11.75 KINDERLEDIKANTJES v.a. 49.— REISWIEGEN 39.— WAGENZAKKEN 9.75 WAGENTASSEN 7.50 WAGENNETTEN v.a. 2.60 KINDERWAGENZITJES 12.— KINDERTUIGJES v.a. 2.40 DEKENKLEMMEN v.a. 1.95 Komt u beslist eens vrijblijvend kijken! ADVERTEERT IN DIT BlAD IMPORTEUR VAN BOUWMATERIALEN te Amsterdam zoekt voor spoedige indienst treding JONGE VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE Gezocht wordt een beschaafd meisje (1517 jaar) voor lichte kantoorwerkzaamheden. Op accuratesse wordt meer gelet dan op goede opleiding. Geboden wordt een prettige werkkring in een beschaafd milieu en een goede sala riëring. Schriftelijke sollicitaties onder no. 17996 te richten aan Adv.Bur. ReclaTechnica, Kei zersgracht 267 te Amsterdam. nieuwtje van te smullen ONTBIJT OF DE LUNCH Op een sneedje brood of war me toast, b(j het ontbijt of bij de lunch. U zult er ook zélf dol op zijn. En het is toch zó gemakkelijk: neem een tube PIKANTA in huls, want het komt altijd van pas. BIJ DE WARME MAALTIJD aai aaa aaaa ■■I ■■I ■■I ■■I U geniet zoveel méér van spruitjes, Brussels lof en bloemkool, wanneer U er die verrukkelijke Pikanta over doet. Pikanta is bereid uit de goede soorten kaas en is bo vendien voedzaam en gezond. aaaa VOOR UW GASTEN <■■■1 Hebt U 's-avonds bezoek? Met Pikanta kaassaus op toast en sandwiches, op scho tels met tomaat, augurk en koud kalfsvlees, bent U in een ommezien klaar met lek kere hapjes. naar laai aaa m o ■■i laaiiii

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3