Nieuwe drukkerij van ons blad officieel in gebruik genomen Sleutelactie voor de vluchtelingen bracht 383.000 gulden op Twee burgemeesters deden de persen draaien Aan de oude Haarlemse Heiliglanden verrees een modern bedrijf Druk op de knop. De persen draaien Kleurenfilm over Amsterdam Dr. D. J. Hissink overleden Examens DONDERDAG 19 JANUARI 1956 sche Courant, gaf een uiteenzetting van de gang van zaken, die tot de totstandkoming van het nieuwe drukkerij gebouw had ge leid. Historie Foto links: Mr. Kwint, burgemeester van Velsen, kijkt vol verwachting naar het eerste exemplaar van de IJmuider Courant, dat door zijn druk op de knop tussen de op gang ko mende rollen der rotatiepersen moet te voorschijn komen. Men zou kunnen zeggen dat de burgemeester op dit moment druk op de pers uitoefent - en de gevolgen daarvan blijken mr. Kwint zelf in grote spanning te brengen. Foto hieronder: Nadat nog de heer J. W.Henny, direc teur van de Leidse Courant en voorzitter van de Nederlandse Dagbladpers, zijn hulde namens de N.D.P. had betuigd, en de heer K. Jonkheid, architect van het nieuwe gebouw, zijn dank had te kennen gegeven voor de hem toegezwaaide lof, werd de lunch beëindigd en maakte het gezelschap een wandeling door Men bracht nog geruime tijd door in de boven- en ondergrondse afdelingen van het nieuwe gebouw en liet zich ruimschoots voorlichten over de technische voorzienin gen van dit bedrijf, dat thans in zijn modern onderkomen beschikt over de meest-geperfectioneerde apparatuur. Mr. G. Jansen sprak tenslotte in de cantine, na een gezamenlijk kopje thee, zijn dank uit voor de getoonde belangstel ling en de waarderende woorden, die van verschillende kant aan het bedrijf waren gericht. B. en W. van Amsterdam hebbein de ge meenteraad voorgesteld aan de cineast Herman van der Horst opdracht te verle nen tot het doen vervaardigen van een 13 a 15 minuten durende algemene documen taire kleurenfilm over Amsterdam en voor de vervaardiging van bedoeld filmwerk een crediet te verlenen van ten hoogste 65.000. Op 81-jarige leeftijd is' te Haren (Gr.) overleden dr. D. J. Hissink, oud-directeur van het Bodemkundig.Instituut te Gronin gen. Dr. Hissink werd in 1874 te Kampen geboren. Hij studeerde aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, daarna was hij achtereenvolgens leraar aan de rijks-HBS te Den Helder, scheikundige in Buitenzorg en directeur van de rijksland bouwproefstations te Goes, Wageningen en Groningen. In 1926 werd hij directeur van het Bodemkundig Instituut te Groningen. De Amsterdamse kunstraad had B. en W. indertijd geadviseerd geregeld opdrachten tot het vervaardigen van documentaire films over Amsterdam te geven, met dien verstande, dat een algemene film over Am sterdam zou worden gevolgd door films, die speciale facetten van het Amsterdamse leven belichten. Op voorstel van de jury hadden B. en W. besloten de opdracht tot het maken van een film over Amsterdam te verlenen aan de cineast Max de Haas. In deze film wordt bijzondere aandacht ge schonken aan het water in het stadsbeeld^ o.a. aan de zee-, Rijn- en binnenscheep vaart. De door de heer De Haas aanvaarde opdracht zal, naar verwacht wordt, in ok tober van dit jaar gereed zijn. In het tweede deel van de avond is de uitslag bekend gemaakt van de prijsvraag die aan de inzamelingsactie is verbonden geweest. Leden van jeugdorganisaties, elk symboliserend een der provincies, gingen het podium op met uit elke provincie de laatste sleutels die daar waren bijeen ge bracht. Op een grote bascule, die op het to neel stond opgesteld, gewogen, bleken deze bij elkaar 131.4 kg. te wegen. Gevoegd bij de 15.963.6 kg., die in de afgelopen maan den reeds waren bijeengebracht, leverde dit een totaal gewicht van 16.095 kg. oude sleutels, welk getal door notaris J. C. van Eek officieel werd genoteerd als de uitslag van de prijsvraag. De notaris maakte ver volgens bekend wie de prijzen hebben ge wonnen: de hoofdprijs van drie jaar gratis wonen, en de prijzen van twee jaar en een jaar gratis wonen. De hoofdprijs is gewon nen door de heer N. de Boer uit Tiel, die 16.085 kg. had geraden en dus tien kilo gram van het juiste gewicht af was. De tweede en de derde prijs werden gewonnen door respectievelijk de heren J. Bol te Bruinisse en H. C. Muller te Almelo. Delft. Geslaagd voor het ingenieursexamen scheikundig ingenieur: W. A. Dekker, Aer- denhout; W. Eveleens, Haarlemmermeer; J. Lodewijks, Zeist. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde le gedeelte: P. C. Hoornstra, Hoofddorp; H. W. A. Nijenhuis, Den. Haag en W. M. Pruys, Heemstede. Groningen. Candidaatsexamen Genees kunde 2a: E. P. Versteeg, Rotterdam. Leiden. Candidaatsexamen L Wis- en Na tuurkunde: mej. Tan Hong Nio, Leiden. Doctoraal examen Pharmacie: mej. N. van Schagen, Leiden; H. van der Meer, Leiden. Candidaatsexamen K Wis- en Natuurkunde: mej. A. L. Sollewijn Gelpke, Leiden. Doc toraal examen Scheikunde: J. P. Goddijn, Rotterdam; A. Snel, Leiden. Candidaats examen D Wis- en Natuurkunde: A. H. Oort, Leiden. Candidaatsexamen Romaanse Taal- en Lettterkunde: mej. E. H. Hulshoff Pol, Den Haag; J. C. M. Beijersbergen, Hil- legom; J. B. Jutte, Rotterdam. Utrecht. Doctoraal examen Veeartsenij kunde: J. W. A. Remmen, St. Anthonis. Candidaatsexamen Klassieke Letteren: mej. G. J. de Boer, Den Dolder. Candidaats examen geschiedenis: F. W. Stenpher, Utrecht. Doctoraal examen Tandheelkunde: J. G. Burgers, Utrecht; mej. M. G. J. Buyne ven Weelderen, Rotterdam; J. W. Donder- winkel, Oosterbeek; mej. W. J. M. H. van Haagen, Beneden Leeuwen; D. Kappele, Hilversum; H. M. J. Sanders, Oss; L. C. M. Speekenbrink, Utrecht; H. Straus, Utrecht; J. J. Tenge, Amerongen; A. A. van de Toren, Almelo. Het woord was daarna aan de burge meester van Haarlem, m r. O P. F. M. C r e m e r s, die een bewijs van kracht en gezondheid van dit bedrijf wilde zien in het samenvallen van het 300-jarig bestaan van de Oprechte en de opening der nieuwe drukkerij. Het verheugde spreker, deze goede gang van zaken te mogen consta teren en uitte zijn waardering voor de vaak scherpe, doch steeds opbouwende critiek van dit blad ten aanzien van gemeentelijke aangelegenheden. Als president-regent van het Elisabethsgasthuis bracht de burge meester hulde aan de architect, die er in geslaagd is de moeilijke kwestie van het geluid der persen dat hinderlijk had kunnen zijn voor de dependance van het gasthuis die de drukkerij belendt heeft opgelost met een ruime marge aan „decibels." De beste wensen besloten dit burgemeesterlijke woord, dat door een huldebetuiging van m r. M. M. K w i n t, burgemeester van Velsen, werd gevolgd. Mr. Kwint wees op de band tussen dit blad en Velsen, niet alleen gevormd door de Velser editie, doch ook door de „papier band", de Velsense papierfabriek Van Gelder, die in deze drukkerij van tekst wordt voorzien en daardoor de waarde krijgt, die de vele lezers aan hUn courant hechten. De sobere, beheerste voorgevel van het nieuwe drukkerij gebouw aan het Groot Heiligland. de hal der rotatiepersen. Mr. Cremers en mr. Kwint verrichtten de handeling, die de rotatiepersen in beweging zette en von den op de voorpagina van de kranten, die in hoog tempo uit de persen kwamen schuiven, de foto's hunner aankomst ter drukkerij, slechts korte tijd tevoren. De rotatiekamer, met de twee grote persen en de transportband daartussen, die de kranten naar de expeditie vervoert. De inzamelingsactie „De Vluchteling Wacht op Uw Sleutel" van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp, heeft in totaal f 383.000 opgebracht. Dit is woensdag op de slotbijeenkomst van deze actie, die werd gehouden in de Stadsgehoorzaal in de sleutelstad Leiden, meegedeeld door de voorzitter van de federatie, de heer M. A. Reinalda. Hij vroeg aandacht voor een programma van wat de Amerikanen noe men „long term planning". Herinnerend aan het Deltaplan dat door Rijkswaterstaat voor een periode van zeer vele jaren is ont worpen, zei de heer Reinalda dat ook voor het vluchtelingenwerk een Deltaplan nodig is. Hij werkte deze gedachte uit en zei dat de Nederlandse bijdrage voor de komende jaren zo moet worden vastgelegd, dat er een gegronde financiële basis aan ten grondslag ligt. Die financiële basis zou kunnen ontstaan door een vaste jaarlijkse bijdrage van particulieren, rijk, gemeenten en andere instellingen en overheidsdien sten. De gedachten van de heer Reinalda gaan uit naar een vast hulpprogramma voor vijf jaar, dat dan ook financieel ge waarborgd zou moeten worden. Alleen op deze wijze, zo zei hij, is er aan de vluch telingenhulp effectief resultaat te geven. Na de rede van de heer Reinalda sprak een Poolse vluchteling, die sinds anderhalf jaar in Nederland vertoeft, een dankwoord. Mr. Cremers, burgemeester van Haarlem (links), heeft de grote rotatiepers in be weging gezet en kijkt vol belangstelling naar het resultaat daarvan, de Haarlemse editie van ons blad, die dankzij deze bur gemeesterlijke handgreep in hoog tempo uit de machine -komt rollen. Naast mr. Cremers de heer P. W. Peereboom en de heer A. D. Huijsman, directeuren van ons blad. Zoals woensdag reeds door een foto-met-onderschrift in beknopte vorm werd mede gedeeld, werd gisteren het nieuwe gebouw onzer technische afdeling officieel in ge bruik genomen. Aan het Groot Heiligland te Haarlem is vorig jaar naarstig gesloopt en gebouwd, waardoor op de plaats waar voorheen een schoolgebouw van oude stempel had gestaan, een modern bouwwerk verrees, dat tussen zjjn voorgevel aan het Groot- en zijn achterkant aan het Klein Heiligland een naar eigentijdse eisen in gericht onderkomen bood aan onze drukkerij, waar dagelijks ons blad van de eerste tot de laatste letter wordt gezet en gedrukt. Deze officiële opening kreeg des te grotere betekenis voor stad en streek, doordat zowel de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers als de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, een actief aandeel namen in de ceremonie, waarmede de nieuwe drukkerij in functie kwam. Zij stelden ieder een rotatiepers in werking en drukten aldus de woensdag-editie van de krant, die in hun respectievelijke gemeenten zo'n belangrijke plaats in het openbare en familie-leven inneemt. De openingsplechtigheid droeg een so ber, doch levendig karakter, doordat het bedrijf - uit de aard van zijn niet te on derbreken functie - in volle actie was en bleef en de genodigden na het in werking- komen der persen de gang van zaken ter drukkerij in het tempo van alledag kon den aanschouwen. Een lunch ging vooraf aan deze rondgang, waarbij vele waar derende woorden werden gesproken. De bijeenkomst werd behalve door de ge noemde burgemeesters en hun echtgeno ten, bijgewoond door de president-com missaris der N.V. Grafische Bedrijven Damiate, uitgeefster van ons blad, ir. F. E. D. Enschede, commissaris der N.V. Op rechte Haarlemse Courant, mr. F. J. D. Theyse, president-commissaris der N.V. Lourens Coster, de heer B. F. Enschede, commissaris der N.V. Damiate en presi dent-commissaris der N.V. Oprechte Haar- lemsche Courant, de heer J. W. Henny, voorzitter der Nederlandse Dagbladpers, de heer K. Jonkheid, de architect van het nieuwe gebouw, ir. G. Jonkheid, directeur der Bataafse Aannemingsmaatschappij (die de nieuwe drukkerij bouwde) en mr. W. J. G. Veenhoven, secretaris der Nederland se Dadbladpers, van wie de meesten ver gezeld van hun echtgenoten. De directie leden en de directeur-hoofdredacteur van ons blad, respectievelijk de heren A. D. Huijsman, P. W. Peereboóm en R. W. P. Peereboom, alsmede de pasbe noemde adjunct-directeur, mr. H. C. van der Mije, ontvingen het gezelschap in de riante cantine van het nieuwe gebouw, waar de lunchbijeenkomst on der het tafelpresidentschap van mr. G. Jansen omstreeks een uur een aanvang nam. De inrichting van de personeelscan- tine, die met haar decoratieve buffet, be timmering en aquarium een gezellige schaft tijd aan het technische personeel garan deert, oogstte veel bewondering, evenals trouwens later het hele gebouw, dat voor zien is van de nieuwste typografische ap paratuur en in zijn beheerste vormen van in- en exterieur een voorbeeld van mo derne bedrijfsbouw mag worden genoemd. Terecht werd van vele zijden de architect, de heer K. Jonkheid, lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij de gecompliceerde op gave heeft weten te volbrengen om hier. temidden van een zeer oud en enggebouwd stadsdeel en bovendien vlak raast een zie kenhuis-dependance een dergelijk ruim, licht en zonnig bedrijf te scheppen, dat met de omgeving harmonieert en toch in geen enkel detail de sfeer van het Heilig land heeft geïmiteerd. „Twee pijlers" M r. G. Jansen, president-commissaris der -N.V. Damiate, verwelkomde de beide burgemeesters, hun echtgenoten en de andere aanwezigen in de cantine van het Een overzicht van de zetterij in het nieuwe gebouw. Hier werken de typografen aan de totstandkoming van ons blad. Een overzicht van het gezelschap, voor de lunch bijeen in de personeelscantine van het nieuwe gebouw. nieuwe gebouw, een decoratief uitgevoerde ruimte, die door de smaakvol gedekte lunch tafels en bloemen een feestelijk tintje had. Mr. Jansen zeide verder nog: „Tweeërlei zorg houdt de leiding van een dagbladbedrijf voortdurend in span ning. Naast de zorg voor steeds snellere en vollediger berichtgeving, is de verbetering van de uiterlijke verschijningsvorm van de krant een aangelegenheid, die zonder op houden haar volle aandacht vraagt." Een antwoord op de vraag, of het nieuwe tech nische bedrijf dat heden geopend werd, aan de eisen tegemoetkomt overlatend aan het oordeel der aanwezigen, roemde de spre ker de eendrachtige samenwerking van alle werkers in het bedrijf, hun een collectieve hulde brengend voor hun inspanningen. Mr. Jansen wijdde een gedachtenisvolle waardering aan wijlen de heer Sterk, de kortelings overleden chef van de techni sche dienst, die een groot aandeel had in de inrichting der nieuwe drukkerij. Hij bracht hulde aan de architect, de aan nemers en onderaannemers en verzekerde dat de mogelijkheden, die de nieuwe druk kerij biedt, tot vernieuwing en vervolma king van inhoud en vorm onzer krant zul len worden aangewend. Hij besloot: „Die krant rust op twee pijlers. De ene is de eeuwen-oude traditie van de O.H.C.; die onder de leiding der Enschedé's, voort bouwend op het fundament van Abram Casteleyn, een journalistieke ethiek ves tigde waaraan de Nederlandse dagbladpers zich nog altijd oriënteert. De tweede pijler is de traditie, gevormd door wijlen J. C. Peereboom, die bij zijn arbeid aan Haar lems Dagblad gedragen werd door de ge dachte, dat er een harmonische synthese moest zijn tussen de ideële en de commer ciële normen, die een krant heeft in acht te nemen. Traditie kan een blok aan het been zijn. Zij is dit niet, als zij zich, met behoud van haar waardevolle elementen, weet te ver jongen en aan te passen aan de steeds wisselende omstandigheden. Trouw aan de beginselen, waarop haar samenstellende delen rusten, zal onze krant er naar blijven streven nieuws te brengen, dat zoveel doenlijk op zijn waarheidsge halte is getoetst, en zal zij dat nieuws voor de lezer doorzichtig trachten te maken door objectieve voorlichting. En daarnaast wil zij haar verschijningsvorm in overeenstem ming doen zijn met de typografische mo gelijkheden van het heden. Beide factoren nauwlettend in het oog houdend, hoopt zij in haar verschijningsgebied de maatschap pelijke en culturele taak te kunnen blijven vervullen, waartoe de Nederlandse dag bladpers zich geroepen weet." Het gezelsphap zette zich tot de lunch, die enkele malen door toespraken werd onderbroken. De heer P. W. P e e r e b o o m, directeur van Haarlems'Dagblad Onrechte Haarlem- Na zijn vreugde te hebben uitgesproken over het feit dat zijn broer, de heer R. W. P. Peereboom, na een langdurige ziekte zijn functie van directeur-hoofdredacteur weer heeft kunnen opnemen, zodat de ver traging in de bouw ook de goede zijde heeft gehad dat deze bij de openingsplechtigheid aanwezig'kon zijn, verhaalde spreker hoe men oorspronkelijk gedacht had aan de mogelijkheid tot verbetering en vergroting van het bestaande gebouw aan het Zuider Buiten Spaarne. Dat gebouw, 50 jaar oud ongeveer, was nog in uitstekende conditie. Maar die plannen omvatten ook de aan koop van een tweede moderne rotatie machine, de machine waarop de krant ge drukt wordt. Deze uitbreiding van het machinepark was, bij het voortdurend gro ter worden van de krant zowel in omvang als in oplaag, dringend geboden. Daarvoor had men echter meer terrein nodig en de eigenaresse daarvan was de gemeente Haarlem, die echter verkoop weigerde. De gemeente had namelijk zelf ook plannen en wel veel grootsere dan wij. Stedebouw- kundige plannen, die o.a. een betere ver binding met de hoofdweg naar Amsterdam omvatten en die meebrachten, dat een sterplein zou worden gemaakt, dat dwars door onze drukkerij heen ging. „Hoewel wij beseften, dat onteigening van een wer kend bedrijf veel meer zou opleveren dan van een leeg gebouw, hebben wij toen maar besloten tot verhuizing. Dit was mogelijk doordat wij de hand konden leggen op de Doopsgezinde School in het Groot Heilig land en dit had het grote voordeel dat de nieuwe drukkerij veel dichter bij ons kan toor zou komen en dat wij een model be drijf zouden kunnen stichten met boven dien voldoende ruimte om onze nieuwe rotatiemachine onder te brengen en voor een flinke opslagplaats voor papier. Het feit, dat wij daarmede een zoveel groter onteigeningsbedrag voor de toekomst prijs gaven, moest daarbij maar worden afge schreven op het behagelijke besef, dat wij de gemeenschapsidee goed deden." De heer Peereboom bracht eveneens hulde aan de architect K. Jonkheid voor zijn kundige oplossing van een uiterst ge compliceerd bouwprobleem en aan de Ba taafse Aanneming Mij. te Den Haag, wier directeur, ir. G. Jonkheid, ook aanwezig was, voor de degelij ke en knappe uitvoe ring van de bouw. Spreker wijdde ook posthume lof aan wijlen de heer Sterk en dankte de com missarissen der drie betrokken N.V.'s voor hun onverpoos de medewerking aan de plannen. Tenslotte zeide de heer Peere boom: De heer A. D. Huijsman, directeur van Haarlems Dagblad Oprechte Haarlem- sche Courant, vertelde vervolgens interes sante bizonderheden uit de geschiedenis van het oudste deel der dagbladcombinatie, „de Oprechte," die na de oorlog met Haar lems Dagblad is samengevoegd. De heer Huijsman had zich uit de vele jaargangen van dit blad, oorspronkelijk als Weecke- lijksche Courante van van Europa ver schenen op 8 januari 1656 en later zowel „Oprecht" (wat slechts het alleenrecht van de drukker Casteleyn wilde weergeven) als dagblad geworden, een krans van anec- dotische berichten gevlochten, die een goede indruk gaven van de journalistiek en annoncering der vervlogen jaren. Uit veel blijkt dat de aandacht van de lezer inder tijd voornamelijk gericht was op hetgeen buiten onze grenzen plaatsgreep, wat de uitgever-drukkers wel ter stade moet zijn gekomen, aangezien in 1656 de burgemees- teren van Haarlem tot Abraham Casteleyn de vermaning richtten, geen zaken in zijn courant aan de orde te stellen die de stad raakten, tenzij de overheid daartoe toe stemming gaf. De oude Oprechte Haarlem- sche Courant was dan ook geen typisch stedelijke courant, doch werd in geheel Nederiand en ook daarbuiten gelezen. De bloemlezing van de heer Huijsman, die achtereenvolgens de zeldzame redac tionele mededelingen, de rubrieken „grie zelige zaken," familieberichten, adverten ties en andere merkwaardige uitingen van de mentaliteit en de maatschappelijke ver houdingen dier dagen weergaf, oogstte veel succes en was een goede inleiding tot de later volgende bezichtiging van het moderne courantenbedrijf van vandaag, waar de ontwikkeling der dingen in tech nische zin wel zeer duidelijk gedemon streerd werd. Burgemeester-drukkers „Wij zullen u, mij ne heren burgemees ters, verzoeken in de rotatiekamer elk een der twee persen in werking te stellen, die de edities van he den van respectieve lijk Haarlems Dag- blad/O.H.C. en de IJmuider Courant zullen drukken. Tk moet u allen er wel op voorbereiden, dat u daarna nauwelijks meer conversatie zult kunnen voeren door het lawaai dat die twee machines ma ken. Maar ik wil hier onmiddellijk aan toe voegen, dat dit la waai beperkt blijft tot de ruimte, waar in zij zijn opgesteld en dat met name u meneer Cremers, president van het College van Regen ten van het St. Elisa beth's Gasthuis, welks dependance onze belending aan de noordzijde is, van dit lawaai dus niet behoeft te schrik ken." Oud en nieuw

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5