Haarlemse Scheepsbouw: grote variatie in bouwprogramma Agenda voor Velsen Plattelands jonge ren zoeken meer contact met stedelingen Van hoppers tot walvisjagers Bedrijf zoekt zijn toekomst in het gespecialiseerde buitenlandse werk Ouden van dagen Geheel nieuw systeem van tewaterlating „De blauwe wimpel" tien jaar op juiste koers „V ierde Prinsenkind'' zal niet vergeefs in Velsen aankloppen zagen terug op afgelopen jaar Initiatief van Jongeren-afdeling der Hollandse Mij voor Landbouw DONDERDAG 19 JANUARI 1956 11 Scheepvaart Sluis bepaalt maximum breedte: twaalf meter Bijzondere scheepstypen Binnen bouwen Discreet Belgisch protest IJmond I-dames voor moeilijke taak „Nautilus" een jaar oud Drie maanden geëist tegen automobilist IN DE REEKS VAN industrieën aan de overkant van het Noorder Buiten Spaarne, waar men reeds van ver het staal hoort kreunen onder zijn bewerking, staan ook de gebouwen van de N.V. Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij. Het is vlak naast het Conrad Stork-complex, waarover enige weken geleden een artikel in dit blad verscheen. De aanlegplaats van het bezoekers-pontje, dat in dienst van beide bedrijven heen en weer vaart, is vlak naast de aftouw- haven van de Haarlemse Scheepsbouw. Daarin ligt thans de hopper voor de aannemingsmaatschappij N.V. D. Blankevoort en Zoon in Bloemendaal die op Oudejaarsdag te water werd gelaten en over enige maanden voor IJmuiden zal dienst doen. En daarachter, in hetzelfde haventje dobberen, broederlijk aaneen, twee kleine sleepboten voor de Aramco in Saoedi-Arabië, bestemd voor onderhoudsdiensten in de haven Rastamura. Op een van de hellingen op het voorterrein staat een begin van het casco voor een nieuwe Amsterdamse gemeentepont. In de grote hal kijkt men tegen de grote, met hout beklede rompen van drie mijnenvegers op. De voorbereiding van de bouw van een derde brandweersleepboot voor het ministerie van Verkeer in Venezuela is in volle gang en op de tekenkamers worden de projecten uitgewerkt voor twee walvisjagers voor een Panamese maatschappij. ADVERTENTIE B. KRAAY - Stephensonstraat 61 - IJmuiden - Tel.4525 Wanneer men daar nog twee kustvaar ders voor particuliere rekening in Neder land aan toevoegt, dan heeft men in grote trekken het werk, dat de Haarlemse Scheepsbouw, dit jaar te doen staat. Het is geenszins een eenvormig programma, maar trekt integendeel de aandacht door zijn verscheidenheid en door de bijzondere aard van de meeste opdrachten. Daarin uit zich ook de belangrijkste ten- denz in de hele productie van deze be langrijke Haarlemse werf: Nu er nog vele orders voor de grote en de kleinere scheepsbouw in ons land te krijgen zijn, houdt zij vast rekening met tijden, waarin dit door een eventuele verslapping van de vraag of door verschuivingen op de markt heel wat moeilijker zal zijn. Vandaar dat de huidige directie, gevormd door de heer B. M. Vlielander Hein en ir. P. A. van Hecking Colebrander, zich vooral toelegt op orders, welke een bijzondere bewerking vereisen, en daardoor het bedrijf een aan tal specialiteiten tracht te geven, die een regelmatige ordervoorziening ook in de toe komst mogelijk maken. Daarmee is het karakter van dit bedrijf, dat in 1900 als een afgerasterd stukje met een helling onder de naam Brouwer en Van Dijk is begonnen, maar in zijn hui dige vorm bestaat sinds 1916, wel grondig veranderd. Tussen de beide genoemde jaar tallen werden slechts schepen voor de kleine binnenvaart gebouwd, maar de N.V. Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij be gon daarnaast met zeeschepen. Doch ook daarbij is dit bedrijf van het begin af aan zekere beperkingen gebonden geweest. Hemelsbreed ligt Haarlem slechts 8 kilo meter van de Noordzee, maar via de wa terweg Spaarne-Noordzeekanaal-IJmuiden is het heel wat verder. De vaart wordt hierbij belemmerd door de sluis te Spaarn- dam, waar slechts schepen tot een breedte van 12 meter kunnen worden doorgelaten. Toch vindt men de schepen, die bij de Haarlemse Scheepsbouw gebouwd worden, over de gehele wereld. Want ook deze maxima, een breedte van twaalf meter en een diepgang van 4,50 meter, begrenzen toch nog een zeer grote categorie zee schepen. De Haarlemse Scheepsbouw zette be halve verscheidene vrachtschepen, waar onder een aantal voor de KPM in het toenmalige Nederlands-Indië, ook vele se ries Rijn-Herne-schepen en Franse kanaal schepen op stapel. Bovendien vervaardigde zij veel baggermateriaal. Door de malaise in de dertiger jaren moest het bedrijf van 1932 tot 1936 worden stilgelegd, maar daarna werd de productie volgens dezelfde lijnen voortgezet. Gedurende de oorlogsjaren werd er een vierde helling bijgebouwd, waardoor het na de bevrijding mogelijk werd, zwaarder schepen dan voorheen te bouwen zij het binnen de grenzen, die de Spaarndammer sluis stelt. Sindsdien is de werf ook ver rijkt met een grote nieuwe loods. De pro ductiemethoden werden in alle opzichten gemoderniseerd. In de loop van de na-oorlogse jaren is het bedrijf zich in toenemende mate op bijzondere scheepstypen gaan toeleggen. Daarvan getuigt de indrukwekkende pro- ductielijst: Rijnsleepboten met een zeer ge ringe diepgang voor Zwitserland,stoom- sleepboten van dezelfde aard voor Polen, kustvaarders, een veerpont voor Lissabon, trawlers voor Portugal en Frankrijk, ton- nenleggers voor de marine en enige vracht en passagiersschepen met speciale bestem mingen. Daaronder trok vooral de destijds door de Keizerin van Vietnam te water gelaten „Ville de Saigon" de aandacht, het grootste schip, dat tot nu toe op deze werf van de helling gleed: 1600 brt. Het werd gebouwd voor rekening van de Franse scheepvaart maatschappij Denis Frères en was bestemd voor de vaart in Indo-China. Sinds de toe stand daar voor de Franse maatschappij onaantrekkelijk geworden is, overweegt men het schip in te zetten voor de dienst Frankrij kEgypte. Een ander zeeschip, dat eveneens voor Franse rekening werd gebouwd, doet thans dienst op de Marokko-lijn van de Com pagnie Générale des Armements Maritimes. Dit zijn de „Safi" en de „Mogador" van ongeveer 1100 brt. Vorig jaar werd bovendien de „Presi dente Vargas" door deze werf afgeleverd, een passagiersschip met een accommodatie voor 900 personen voor de vaart op de Amazone. Temidden van de steeds wisselende as pecten van de productie der Haarlemse Scheepsbouw is één stabiel programma punt: Dat is de alleen-fabricage en -assem blage voor ons land van de McGregor luiken. Dit zijn scheepsluiken, waarvan de sluiting volgens het McGregor-patent Fr werkt en waardoor, ook zonder gebruik van presennings, geen water in de ruimen kan binnendringen. De geleidelijke reorganisatie van het be drijf richt zich thans vooral naar een be langrijke behoefte: men wil de bouw van schepen tot de tewaterlating zoveel moge lijk binnen, in de grote hal doen geschie den. Voor de grotere schepen zal men voorshands nog op de hellingen aange wezen zijn, maar de eerste van de drie mijnenvegers, die over twee maanden te water wordt gelaten zal op een geheel andere manier in zijn element glijden. Deze principiële verandering, die voor zover bekend is, nog nergens anders in Nederland is ingevoerd, is een scharnierend afloop-ponton, waarvoor thans in het voor terrein een diepe inham naar het Spaarne wordt uitgegraven. Dicht voor de grote bouwloods, aan het begin van de inham, wordt aan scharnieren een ponton beves tigd, dat volgens de principes van een droogdok respectievelijk door het in- Maar op deze ledenvergadering kwam woensdag wel tot uiting, dat deze agra rische jongeren van de Hollandse Maat schappij voor Landbouw bepaald niet passief zijn in de huidige ontwikkeling. De voorzitter maakte in zijn openingswoord gewag van een verdienstelijk initiatief, waarop de organisatie zich vooral dit jaar gaat toeleggen, namelijk „contact met de steedse jeugd", zoals hij het noemde. Er hebben zich na de oorlog wel eens kwesties voorgedaan, waarbij ook de land bouw en de veeteelt betrokken waren bijvoorbeeld de melkprijs-moeilijkheden waardoor de agrariërs en de stedelingen vaak een verkeerde indruk van elkaar heb ben gekregen. Dit is heel begrijpelijk om dat het contact tussen deze bevolkingsca tegorieën zeer miniem is. Een gesprek zou hier in vele opzichten verhelderend kunnen werken en van hun kant kunnen de jonge landbouwers, naar de voorzitter verklaarde, dan op een ver trouwelijke, vriendschappelijke manier een inzicht geven in allerlei aspecten van de agrarische productie. In Den Haag is men reeds begonnen met een gesprek, waarvoor een aantal bij de B.P.M. wer' - zame jongelui waren uitgenodigd. Dat werd een zeer vruchtbare gedachtenwisse- ling, welke aantoonde, dat er wederzijds misverstanden bestaan, bijvoorbeeld be treffende de werktijd. „Bij de stedelijke jongeren treft men veelal nog die opvattingen over het boe renbedrijf aan, die gebaseerd zijn op aller- pompen van lucht en door het inlaten van water komt boven drijven en zinkt. Is de eerste mijnenveger gereed voor de te waterlating, dan wordt het schip uit de loods via een vetgoot naar de ponton ge trokken. Vervolgens wordt de ponton met water gevuld, waardoor deze aan één kant in het water zakt. (Het andere eind is met de scharnieren aan de vaste wal verbon den, zodat er onder water een helling wordt gevormd.) Het schip komt dan zon der bijzondere moeite in zijn element. Hierna wordt de ponton weer leeggepompt, waarna hij weer op het water komt te drijven. Op deze wijze kan men ook sche pen voor reparatie uit het water op het droge brengen. Door deze belangrijke voorziening zal men een groot deel van de scheepsbouw binnen de loods kunnen doen geschieden en daarmee allerlei vertragingen in het werk als gevolg van de weersomstandig heden voorkomen. Op deze wijze kan men de beperkingen, die het weer de produktie oplegt, groten deels overwinnen, maar er zijn ook nog twee andere belemmerende factoren, waar in de Haarlemse Scheepsbouw lotgenoot is van vele andere bedrijven in de metaal sector: de personeelsvoorziening en de materiaalvoorziening. Er bestaat een chronisch tekort aan ar beidskrachten. Voor de opleiding van vak mensen heeft men bij de HSM thans een herscholings- en ontwikkelingscursus, die vooral onder de oudere arbeiders een be vredigend aantal leerlingen telt. Het aantal vaklui blijft hier door dergelijke maat regelen dan ook enigszins op peil. De moeilijkheid ligt echter in de allereerste plaats in de aantrekking en het vasthou den van vele ongeschoolden, die in de scheepsbouw ook onmisbaar zijn. De lonen, die deze mensen in de scheepsbouw kun nen verdienen, liggen veelal onder die, welke door vele andere bedrijven (onder andere de bouwnijverheid) betaald worden. De andere moeilijkheid is df schaarste aan materialen en de levertijd daarvan. De onregelmatige aanvoer van staal en de grote vraag, die hiervoor bestaat bij de scheepsbouw, heeft tot gevolg, dat niet al tijd kan worden vastgehouden aan de overeengekomen data van oplevering. Dit probleem klemt des te meer, waar het exportorders betreft, waarbij geconcur reerd moet worden tegen het buitenland. lei verouderde boeren-litteratuur. Men is zich niet bewust van de grote veranderin gen, die zich in de landbouw hebben vol trokken en er bleek bijvoorbeeld bij deze stedelingen na het eerste gesprek al dade lijk veel animo om op uitnodiging van een van ons eens zo'n landbouwbedrijf te gaan zien", aldus de voorzitter. Hij vestigde in zijn openingswoord ver der de aandacht op andere werkzaamheden van de oganisatie, zoals de ploegwedstrij- den in samenwerking met andere vereni gingen en met het buitenland, de melk- wedstrijden, de ontvangst van jonge bui tenlandse boeren en de uitzending van Ne derlandse jongeren naar het buitenland, de weekend-cursussen van de Volkshoge school. Na afwikkeling van het huishoudelijk deel van de vergadering werd de uitslag bekend gemaakt van een foto-wedstrijd, waarvan de inzendingen bij deze gelegen heid waren geëxposeerd. De beoordeling door de Haarlemse Amateurfotografen leidde tot toekenning van de eerste prijs aan de heer R. C. van Dam Junior in de Hoekse Waard en van de tweede en derde prijs aan de heer L. van Reeuwijk te Hoofddorp. E. E. van der Hoop overleden. In de ouderdom van 79 jaar is in zijn woonplaats Wassenaar overleden de heer E. E. van der Hoop, oud-directeur en oud-president-com missaris van de N.V. Koninklijke Delfts Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles". Het is in dit land van zeevarenden en zee-vrienden een klein wonder, dat een tijdschrift, dat zich geheel specialiseert op de scheepvaart, zij het dan in de breedste zin des woords, tien jaar lang niet alleen blijft bestaan, maar zelfs een niet geringe bloei meemaakt. Zulks lijkt lichtelijk para doxaal, maar ondanks de grootse betekenis, die de nautische bedrijven voor de wel vaart van Nederland hebben, is de bekend heid met de scheepvaart immers nog vaak bedroevend klein. Zodat daar dan mis schien wel direct de verklaring is te vin den voor het succes van het maandblad „De blauwe wimpel", dat onder de vlag van Anthonie van Kampen bij de uitgeverij C. de Boer in Amsterdam ervoer. In dat ene decennium is een serie wetens waardigs van de pers gerold, waarmee niet alleen de vakman, maar ook de „shiplover" zijn voordeel kon doen en daardoor kreeg dit maandblad een brede verschijnings kring en een belangwekkende invloeds sfeer. De tiende jaargang is geopend met een extra-dikke uitgave, die uiteraard een wei nig in feestkleed werd gestoken en die met haar vele bijdragen van allerlei kanten tot een boeiend boekwerk uitgroeide. Het her denken moge dan de Nederlander niet al te vlot afgaan, wat hier gepresteerd is in overzichten van bijna alle maritieme on derwerpen, tussen de onderwater-fotogra fie, de zeesleepvaart en de scheepsbouw, geeft blijk van een juist gevoel voor wat het publiek interesseert. Dat ook van over- heidszijde de documentatie op het gebied van de scheepvaart en de scheepsbouw wordt gewaardeerd, moge blijken uit de waarderende en naar wij mogen aannemen gemeende woorden van erkenning, die dit speciale nummer begeleiden. Zowel de Redersvereniging als het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, de NEVAS en andere instanties gaven de feestuitgave een felicitatie mee. Met knappe foto's en tekeningen is het ruim honderd pagina's tellende tijdschrift opge luisterd de layout van een en ander had wellicht wat boeiender kunnen zijn en daarnaast is de artikelenserie, die voor dit nummer bijeen werd gebracht, alleszins de moeite van het bezitten waard, omdat er een schat van historisch materiaal in ligt opgetast en de verwachtingen voor de toe komst getoetst werden aan de werkelijk heid door competente auteurs. Zeer velen hebben zich woensdagavond naar het Cultureel Centrum begeven om te getuigen dat het hun wil is om mede te trachten het oorlogsleed van honderden kinderen te verzachten en anderzijds om op een film van „Het Vierde Prinsenkind" te zien hoe goed de verzorging van deze kinderen ter hand is genomen en naar wjj hopen naar huis te gaan met de wil ook anderen te bewegen dit goede werk voor oorlogswezen en anderzins gedupeerde kinderen te steunen. Mejuffrouw C. "Ledeboer had het ge noegen de schare een welkom toe te roe pen, waarna de heer C. P. J. Maas, wet houder van sociale zaken, namens het ge meentebestuur dank bracht voor alles wat voor de Stichting „Het Vierde Prinsen kind" is gedaan. „Maar", zo zei de heer Maas, „wij zijn geroepen om te zorgen voor de kleuters, die geen natuurlijke ouders meer hebben." Het stemde de heer Maas als vertegenwoordiger van de overheid tot grote voldoening, dat zoveel is gedaan buiten het gemeentebestuur om. Het ge meentebestuur had met vreugde gecon stateerd, dat men 30.000 kinderen in het genot van twee weken vacantie had kunnen stellen, zonder daarvoor de hulp van de overheid in te roepen. Ik ben er van over tuigd, zo ging de heer Maas verder, dat zulk een vacantie moet leiden tot geeste lijke en sociale revalidatie. „Moeten we er nog veel van zeggen, als alles goed loopt", vraag de wethouder. „Toch wel", liet hij er op volgen, want wij moeten niet ver zwakken en elkaar schragen bij dit werk, en vooral de beurs open houden voor het goede doel. Wij moeten beseffen, dat wij goed uit de oorlog zijn gekomen en daar om moeten we trachten het leed van anderen te verzachten". Met de toezegging, dat men bij het Velsense gemeentebestuur niet tevergeefs zou aankloppen indien er hulp nodig is," eindigde de heer Maas zijn rede. Onder leiding van de heer H. Odijk zongen een aantal kinderen een paar toe passelijke liederen, die bij het publiek blijkbaar zeer in de smaak vielen. Hierna was het woord aan de propagan diste van de. stichting, mejuffrouw Van Woerkom, die uitvoerig vertelde over de kinderen die aan de hoede van de stichting zijn toevertrouwd en waarvan men vaak zulke mooie herinneringen meeneemt. Uit al haar voorbeelden kon men opmaken, dat door de leiders van „Het Vierde Prin senkind" met veel toewijding wordt ge werkt. Men leeft mee met de kinderen en aan de andere kant helpen zij elkaar ook vaak uit de narigheid. Want, aldus me juffrouw Van Woerkom, het kind, dat een been mist, zou niet graag willen ruilen met een ander die blind is. Een ander heeft het immers nog slechter dan hij zelf. Weemoed en vreugde lagen in haar stem, toen zij vertelde, hoe grotere jongens „ergens" werk kunnen krijgen en van veel betekenis voor deze mensenvrienden zijn zeker de brieven waarin getuigd wordt van de dankbaarheid van het kind dat zich ge holpen weet en daarvoor in staat is zelf in zijn onderhoud te voorzien. Tot slot werden er enkele films ver toond, waarin men van het vele werk van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" kennis kon nemen. BRUSSEL (A.F.P.) In de Belgische Se naat is een debat gehouden over onthou ding van België bij de Stemming over de toelating van Spanje tot de UNO. Van rooms-katholieke zijde heeft men critiek geuit op de minister van Buitenl. Zaken, Paul Henri Spaak, die de belangen der so cialistische partij boven die van de Belgi sche natie zou hebben gesteld. Spaak heeft hierop geantwoord, dat Bel gië zich niet onthouden heeft, omdat Span je een totalitaire mogendheid is, doch om dat dit land Duitsland tijdens de oorlog ge holpen heeft. De onthouding van België vormt een „discreet protest" tegen de „po litiek van vergeten", die volgens Spaak in de UNO wordt toegepast ten aanzien van Spanje. Spaak zei er van overtuigd te zijn, dat de Belgische houding de Europese zaak dient. De afdeling Velsen-Noord van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen heeft woensdagmiddag in het St. Jozefgebouw haar jaarvergadering gehouden. De voor zitter, de heer L. Harsveld, deelde bij de opening mede, dat het in alle opzichten een belangrijk jaar is geweest met veel goede herinneringen, doch ook veel droef heid. Na de notulen las de secretaris, de heer L. v. d. Wal, het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat er veel genoten is van de goed georganiseerde ontspanningsdagen en de 1400 bejaarden die met bussen een tocht door het land maakten, waren de burgerij hiervoor veel dank verschuldigd. Niet min der was dat het geval met de 21 invaliden, die in de gelegenheid waren gesteld deze tocht met auto's te maken. In het afgelopen jaar zijn 16 leden de bond door de dood ontvallen, waaronder ook de voorzitter. De afdeling Velsen-Noord is blijkbaar een actieve vereniging, daar niet minder dan 90 percent van de ouden van dagen lid zijn van de afdeling. Als ook alle da mes aansloten zou men de 100 percent dicht benaderen. Veel dankbare woorden kwamen in het jaarverslag van de secretaris voor namens de 304 leden, die hadden geprofiteerd van de hun geboden Kerstgratificatie en trac- taties. Nadat te kennen was gegeven dat de samenwerking in het bestuur prima was, deelde de voorzitter nog mede, dat het grote aantal leden hoofdzakelijk was te danken aan het actieve werk van de bode. In andere afdelingen zouden onge veer de helft van de ouden van dagen aangesloten zijn. De penningmeester, de heer Y. Luttik, vertelde dat de inkomsten wel flink wa ren, doch de uitgaven hadden die nog met f3.18 overtroffen. Er was dus een tekort, doch „er is nog wat tegoed", zei de schei dende heer Luttik. In een gehouden stem ming tussen de heren G. W. Jimmink en B. Lute, werd eerstgenoemde gekozen als opvolger van de heer Luttik, wie door de voorzitter hartelijk dank werd gebracht voor zijn arbeid. De aftredende secretaris en de tweede voorzitter, de heer G. van Dijk, werden bij acclamatie herkozen. Tot slot deelde de voorzitter nog het een en ander mede over het in mei in Amster dam te houden congres van de bond, waar de voorzitter en de secretaris de afdeling zullen vertegenwoordigen. Bij de rondvraag bespraken enkele da mes het breien van kleine goederen en de voorzitter spoorde de heren aan wat knut selwerk te maken in hun vrije tijd. Kampioenskansen zullen fel bevochten moeten worden Drie maanden gevangenisstraf met af trek en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar heeft de officier van Justitie bij de Alkmaarse rechtbank, mr. dr. J. Vellinga, geëist tegen H. B. uit An- dijk, die op 12 november op de Oosterdijk onder Wervershoof met zijn auto, terwijl hij onder de invloed van sterke drank ver keerde, de 17-jarige Frits Hooiveld uit An- dijk aanreed met het gevolg dat het slacht offer is overleden. Aalsdijk, 18 New York. Abbekerk, 17 v. Marseille n. Tanger. Algenib, 18 Las Palmas. Alhena, 18 Santos. Alnati, 17 v. Montevideo n. Buenos Aires. Aalsum, 20 Suez verwacht. Ampenan, 18 v. Tj. Priok n. Singapore. Amstelpark, 16 v. Norfolk n. Zeebrugge. Amstelveen, 18 v. New York n. Nederland. Amstelpark, 17 155 m. o.no. Norfolk. Amstelstad, 22 Rotterdam verwacht. Aardijk, 17 Corpus Christi. Amor, 17 Hamburg. Argos, pass. 18 Finisterre n. Oran. Boskoop, 18 San Antonio. Bloemendaal, 18 te Singapore. Bloemfontein, 18 te Antwerpen. Breda, 19 v. Curasao n. Cristobal. Baud, 18 te Tj. Priok. Bontekoe, 18 Kwandang. Bloemfontein, pass. 18 Vlissingen n. Antw. Caltex Pernis, 17 v. Sidon n. Rotterdam. Clacella, 19 te Calcutta. Castor, pass. 17 Dover n. Paramaribo. Cradle of Liberty, pass. 18 Malta n. Philadelphia Gordias, pass. 28 Bougie n. Ceuta. Cumulus, 19 Rotterdam verwacht. Dongedijk, pass. 18 Ouessant n. Curasao. Ena, 17 v. Hammerfest n. Rotterdam. Enggano, 18 v. Semarang n. Singapore. Enggano, 18 Semarang. Eos, 18 Latakia. Elizabeth B, 24 Philadelphia verwacht. Gadila, 18 v. Balikpapan n. Singapore. Gaasterkerk, 18 Shanghai. Gooiland, 17 Victoria. Hera, 18 Morrisville. Haarlem, 19 te Ciudad Trujillo. Hestia, 18 te Barbados. Heemskerk, 18 Manilla. Hermes, verm. 18 v. Ciudad Trujillo n. Ponce. Hydra, verm. 17 v. Demerar n. Port Ordaz. Jason, 18 Curasao. Jagersfontein, 18 te Las Palmas. Java, 18 v. Port Said n. Napels. Kabylia, 18 Port Said. Keizerswaard, 18 Maracaibo. Korenia, 18 Heysham. Korovina, 17 Rotterdam. Kylix, 18 Curasao. Karimun, 18 te Antwerpen. Kota Gede, 17 v. Halifax n. Alexandrië. Kaloekoe, 18 te Seroei. Kara, 18 te Stalow. Karimun, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Loenerkerk, pass. 17 Finisterre n. Antwerpen. Lombok, 17 San Francisco. Loppersum, 17 Port Talbot. Luna, 18 te Rotterdam. Mapia, 18 Suez. Molenkerk, 18 Antwerpen. Maashaven, 19 te Rotterdam. Malea, 18 v. Miri n. Shimotsu. Muiderkerk, 18 v. Bombay n. Colombo. Marisa, 18 bij Kreta n. Suez. Mentor, verm. 18 v. Demerara n. Nickerie. Nestor, 18 Maracaibo. Oranje, 17 te Tj. Priok. Prins Fred Hendrik, 17 v. Rotterdam n. Castellon Prins Willem IT, 18 v. Sarpsborg n. Casablanca. Plancius, 18 te Surabaja. Poseidon, verm. 18 Pto Cabella n. Maracaibo. Raki, 18 700 m. o.t.z. Guardafui. Raki, 17 180 m. w. Minikoy n. Suez. Rempang, 18 Sydney. Saroena, 18 v. Surabaja n. Pladju. Sarpedon, 19 te Trinidad. Saidja, 18 te Pulubukom. Stanvac Djirak, 18 te Sungeigerong. Stad Schiedam, 19 Rotterdam verwacht. Tjitjalengka, 18 Durban. Tomori, 18 Rotterdam. Tomini, 18 v. Djibouti n. Djeddah. Tankhaven II, 19 te Belawan verwacht. Tankhaven III, 18 te Singapore. Tabian, 18 nog rede Damman. Tiberius, pass. 17 Havana n. Port au Prince Van Spilbergen, 18 Amsterdam. Van Cloon, 18 Shanghai. W. Alton Jones, 17 v. Port Said n. Lands End. Wonosobo, 18 Massawah. Zuiderzee, 17 v. Philadelphia n. Noord-Frankrijk Zeeland (SSM), 18 v. Kopenhagen n. Gdynia. KLEINE VAART VRIJDAG 20 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Menselijke begeerte". Rex, geen opgaaf. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als Donder dag. VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van financiën. De Jongerenafdeling van de Hollandse Ma atschappij voor Landbouw, die woensdag een jaarvergadering hield in de Haarlemse gemeentelijke concertzaal, weerspiegelt in vele opzichten het algemene beeld van de landbouw in ons land. Enerzijds be speurt men in haar activiteiten duidelijk het streven naar intensivering en mechani sering van het boerenbedrijf en anderzijds ondervindt ook deze organisatie de gevol gen van de voortschrijdende industrialisatie: de voorzitter, de heer A. van Leeuwen, deelde bijvoorbeeld in zijn openingswoord mede, dat een afdeling in de Zaanstreek in de loop van het afgelopen jaar was opgeheven, omdat de meeste leden langzamerhand hun agrarische toekomst hadden verwisseld voor een werkkring in een van de vele Zaanse industrieën. Op de werf van de Haarlemse Scheepsbouw ziet men behalve de grote kranen, die langzaam draaien boven het wordende casco van een gemeentepont voor het IJ, ook een heistelling. Op het voorterrein wordt namelijk hard gewerkt aan een „afloopponton", waarlangs in de toekomst de kleinere schepen in hun element zullen glijden. Deze geheel nieuwe wijze van tewaterlaten zal het bouwen op de helling voor de kleinere schepen niet meer noodzakelijk, maken. De bouw zal dan goeddeels in de grote loods op de achtergrond kunnen geschieden. Hoewel het programma voor de hand balvereniging „IJmond" voor het komen de weekeinde maar pover is met drie wed strijden, zullen deze wedstrijden alle van het grootste belang zijn. Ongetwijfeld zal het eerste dameselftal het het moeilijkst krijgen, daar dit team op bezoek gaat bij het gevreesde HOC 1, welke ploeg de leiding in de afdeling heeft. De wel zeer lange rustperiode van de IJmond-dames in aanmerking genomen, zal het niet meevallen om de Haarlemse dames te verrassen. Toch is er een moge lijkheid. ja zelfs een goede kans, gezien de schutterskwaliteiten van de IJmond-aan- val om HOC te laten struikelen. Maar dan zal ook alles op alles moeten worden ge zet, wil IJmond nog een kampioenskans maken. Voor de dames van IJmond 2, die naar De Blinkert gaan, ligt vermoedelijk wel een nederlaag gereed. Doch bij handbal is een goede schutter heel wat waard. Wel licht kan een puntenverdeling het resul taat worden. Voor het derde IJmond-herenteam staat men voor verrassingen, gezien de over winning op HOC 1. Concordia 2 is echter gewaarschuwd voor een verrassing en daarom is het moeilijk te voorspellen hoe de uitkomst zal zijn. De opstellingen zijn: dames IJmond 1: M. Klesser; L. Mossel en B. Schoon; H. Beers, J. Woudsma en R. v. Buuren; T. Schuit, D. Marckelbach, H. Venus, G. Slat man en T. Jak. IJmond 2: J. Veen; T. de Water en T. Grapendaal; T. v. Tunen, J. Nijman en N. Sluymer; N.N., A. Joppe, T. Zuurbier, A. v. d. Velde en R. Schuit. NEW LONDON (United Press) De bemanning van de Amerikaanse atoom onderzeeboot „Nautilus" heeft gisteren het feit herdacht, dat hun vaartuig de Thames afvoer en de commandant seinde: „Onder weg op atoomkracht." Sinds die eerste proefvaart heeft de „Nautilus" een afstand van 26.231 mijl af gelegd zonder nieuwe brandstof in te nemen. Daarvan werd 13.140 mijl onder water gevaren. De langdurigste vaart onder het zeeoppervlak duurde 89 uur en 42 minuten. Het vaartuig heeft 75 tochten ge maakt en 1542 passagiers vervoerd, onder wie 76 admiraals, leden van de commissie voor atoomenergie, leden van het congres, hooggeplaatste regeringsambtenaren en waarnemers. De Nautilus bevindt zich nu in het droog dok. In de nabijheid nadert de tweede atoomonderzeeboot de „Seawolf" zijn vol tooiing. De „Seawolf" werd op 21 juli te water gelaten. Op die dag werd meteen de kiel gelegd voor een derde atoomonderzee boot de Skate." Een vierde atoomonder zeeboot is in aanbouw te Portsmouth in New Hampshire. Appingedam, 17 v. Rotterdam n. Lissabon. Afiena, 18 te Emmeloord. Atlas, 17 te Savona n. Barcelona. Astra, pass. 18 Vlissingen n. Londen. Att S, 18 v. Avnomouth te Swansea verw. Arnoudspolder, pass. 18 Vlissingen n. Antw. Audacia, 18 v. Antwerpen te Gent. Brino, 18 v Middlesbro te Rotterdam. Bab T, 17 te Gij on Mussel. Beekbergen, 18 v. Marans te Birkenhead verw. Cinderella, 18 v. Duinkerken te Rotterdam. Corsica, 18 v. Chatham te Vlissingen. Domburg, pass. 18 Casquets n. Casablanca. Duurt, 18 100 m. no. Kp. Vilano. Da Costa, pass. 18 Vlissingen n. Gent. Deni, 18 v. Portsmouth te Zeebrugge Diligentia, 18 v. Ipswich te Isle of Grain. Ella, pass. 18 Vlissingen n. Gothenburg. Fiducia, 18 v. Londen te Middelharnis. Frans van Seumeren, 18 v. Fawley n. Esbjerg. Gaasterland, 18 v. Goole n. Rotterdam Heerengracht, 18 v. Flixboro te Rotterdam. Haringvliet, 18 v. Amsterdam te Manchester Hydra, 17 v. Demerara n. Pto Ordaz. Hink, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Hoogezand, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Hast I, pass. 18 Vlissingen n. Antw. Heemraadsingel, 18 v. Dordt te Antwerpen. Hoflaan, 18 v. Vestervik n. Danzig. Ida D, 18 v. Partington n. Hamburg. Isis, 18 v. Antwerpen te Amsterdam. Jan, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Johnny, pass. 18 Vlissingen n. Brugge. Julia Mary, 17 v. Manchester te Lissabon. Leendert B, 19 v. Runcorn te Le Havre verw Larix, 17 te Bilbao. Matthew, 18 v. Rotterdam te Antwerpen. Mypuck, pass. 18 Vlissingen n. Ramsgate. Mado II, 18 v. Swansea te Amsterdam. Muphrid N, 18 v. Nantes te Tonnaycharente. Maasym N, 19 v. Victoria te Montevideo Mariscal Lopez, 19 v. Rotterdam te Montevideo Mutatie, pass. 13 Lands End n. Ballylongford Nottingham, 18 v Newcastle te Rotterdam. Notos, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Oranjepolder, 18 v. Mostaganem te Middlesbro Paloma, verm. 18 v. Kopenhagen n. Wismar Prinses Wilhelmina, pass. 18 Vlissingen n Man chester. Roelf, 18 v. Livorno te Amsterdam. Ria, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Soemba, 18 v. Bristol n. Rotterdam. Spora, 18 v. Rotterdam n. Poole. Spurt, 18 v. Rotterdam te Duinkerken. Stella Maris, 18 v. Goole n. Drammen. Ton S, 18 v. Antwerpen te Cardiff verw. Tilly, 17 v. Goole n. Santander. Wegro, pass. 18 Vlissingen n. Gent. Westerdok, 15 v. Amsterdam te Londen Westersingel, verm. 18 v. Manchester n. Swansea Westpolder, 18 v. Rotterdam te Lissabon Zeehaan, verm. 18 v. Vigo n. Kanarische eil. Zevenbergen, 18 v. Whitehaven te Genua. Humber, 17 v. Palermo te Bizerta.SLEEPVAART Oceaan, 17 v. Curaqao n. Cristobai. T^n^'. .pan^' Y7 Kp* Henry n- Baltimore met Letizia Montanari. Waterweg, 17 te Boulogne. DONDERDAG 19 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Huwelijkstragedie". Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. „Fotokring Velsen", 20 uur, Cultureel Gebouw, eerste bijeenkomst. Stichting „Het vierde Prinsenkind", 20 uur, Patronaatsgebouw, filmvoorstelling „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugd- gebouw, toneeluitvoering.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7