ZWITSAL VOLVO TRIPJE Voor het eerst een avondvullend ballet door Nederlandse groep se* De gele kamer Complete Coppélia WIJNHANDEL „DE ZIJLPOORT" Gezonde Ba bies Onvoldoende experts bij Amerika's luchtmacht Strijdom verdedigt zijn apartheids beleid Sovjet-Unie heeft weinig kans in Zuid-Amerika FEUILLETON DONDERDAG 19 JANUARI 1956 Huis van Alabama wil de rassenscheiding handhaven Aantal Nederlanders in Djakarta loopt terug Wenken over bescherming bij een atoomontploffing Ook kükgeld voor televisie in België: 46 gulden Modernste gevechtsvliegtuigen kunnen niet gebruikt worden Canadese lesvliegtuigen naar Egypte verscheept Gouverneur van Mississippi handhaaft rassenscheiding Oppositieleider Strauss dient motie van wantrouwen in Philipsbedrijf voor verkoop van technische ervaring Dom van Keulen dit jaar weer geheel in gebruik r Deviezen-reserve opnieuw met 14 miljoen gestegen Jordanië is bereid over Arabische hulp te praten „THE TIMES": Cuba reageert afwijzend en Brazilië terughoudend Kou gevat? Koortsig AKKERTJE door Mary Roberts Rinehart Het Ballet der Lage Landen heeft dins dagavond in de Koninklijke Schouwburg met enige trots de drie akten van „Coppé' lia" laten zien. Met enige trots, omdat hier voor het eerst een avondvullend werk door een Nederlands gezelschap werd uitge voerd. Men kan er lang en breed over redetwisten of er eigenlijk wel aanleiding tot voldoening bestaat, nu het een pro- dukt betreft uit de vervalperiode van het ballet in de vorige eeuw in Frankrijk, toen men met de beste wil van de wereld niet van kunst kon spreken. „Coppélia" mag men zelfs niet een verhalend ballet noe men. Het is een grootscheeps en langdurig divertissement, waarvan alleen het bedrijf in de werkplaats van de poppenmaker de aandacht nog wel levendig kan houden, dat zich voornamelijk heeft gehandhaafd dank zij de pittige en melodieuze muziek van Léon Delibes, thans door Albert Bocai en Wim Franken op twee vleugels gespeeld. Het driedelige werk is ten tonele ge bracht door Jack Carter, die ons op de Engelse wijze „eerbied voor de klassieken1 poogt bij te brengen. Natuurlijk is het nodig, dat de ontwakende Nederlandse danskunst aansluiting bij de grote traditie zoekt, al ware het alleen maar om ont wikkeling voor de toekomst mogelijk te maken. Maar men is, geloof ik, op de ver keerde weg door te vervallen in imitatie van een in kunstzinnig opzicht decadent schouwspel uit een periode, die gelukkig definitief voorbij is. Al deze dingen zijn al eerder en uitvoeriger gezegd. Laat ik daarom nu maar volstaan met het uitspre ken van de hoop, dat het Ballet der Lage Landen er met deze „Coppélia" in mag slagen „in de provincie" belangstelling te kweken voor de menselijke bewegingstaal, waarmee op een hoger niveau ervaringen van wezenlijke waarde kunnen worden uitgedrukt. Van een première was overigens slechts sprake wat de derde akte betreft. De eer ste en de tweede stonden al langer op het repertoire. Dat was aan twee dingen te merken. Enerzijds verliepen zij vlot en zonder aarzeling, anderzijds trad reeds de neiging tot overdrijving op. Het oorspron kelijk allegorisch bedoelde divertissement, dat „Het feest van de klok" heet en dat als derde bedrijf staat aangekondigd, hoe wel er niets meer te bedrijven valt, was nog allerminst rijp voor vertoning. Nor man McDowell was met zijn decor hier voor ook veel minder gelukkig dan met zijn fleurige aankleding van de andere delen. Alle hulde verder voor zijn cos- tuums. „Coppélia" beleefde zijn eersite uitvoe ring, te Parijs op 25 mei 1870 in de choreo grafie van Mérante, die later door Lev Ivanov voor het Maria Theater in het toen malige St. Petersburg werd gewijzigd'. Op deze laatste zetting berust de versie, die thans door Jack Carter aan het Nederland se publiek wordt aangeboden. Diens leven dige mise-en-scène getuigt van groot thea tervakmanschap. Waar enigszins mogelijk worden de situaties aardig uitgespeeld en verder zijn alle maten van de muziek ge- ADVERTENTIE Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 4751 Telefoon 10717 Haarlem WIJN met bouquet en finesse c koopt U bij BEAUFORT. Hebt U interesse 0000e©»©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©© MONTGOMERY (United Press) Het Huis van Afgevaardigden van de Ameri kaanse staat Alabama heeft in een resolu tie met 86 tegen 4 stemmen de uitspraak van het federale Opperste Gerechtshof van de Verenigde Staten, dat gescheidenheid van rassen op de scholen in strijd is met de grondwet ongeldig verklaard. De senaat van de- staat verwees de resolutie echter voor verdere bestudering naar een com missie. In de resolutie wordt gesteld dat de uit spraak van het Opperste Gerechtshof neer komt op een „gevaarlijke poging" de staat Alabama rechten en bevoegdheden te ont- nemen waarvan Alabama nimmer afstand heeft willen doen. Zolang de opheffing van de gescheidenheid van rassen op de scholen niet is vastgelegd in een amendement op de grondwet, aldus de resolutie, zal het geldende stelsel in Alabama gehandhaafd blijven. vuld met bezigheden, die weiniig eisen stel lende ogen kunnen bekoren. Deze „Coppé lia" is voor de pauze over het algemeen wel onderhoudend, zoals men in dergelijke ge vallen pleegt te zeggen. Typisch Engelse humor komt tot uiting in de leuke scènes met de heerlijk angstige en toch nieuws gierige vriendinnen en in de knappe ty pering komisch, maar toch in de fantas tische geest van Hoffmann, aan wiens ver beelding deze tovenaar is ontleend van poppendokter Coppélius. Angela Bayley is een voortreffelijke pleitbezorgster voor dit ballet. Zij is na melijk een ballerina van het type, dat in het midden van de negentiende eeuw en daarna favoriet was. Zij lijkt ze'lfs op Gdu- seppina Bozzaechi, de eerste Swanilda, of op haar tijdgenote Adèle Grantzow, zoals wij die van oude prenten kennen. Zij de monstreert een grote technische virtuosi teit en is werkelijk voorbeeldig in de pan tomime. Maar juist bij zo'n prima vertol king, geheel in de hiervoor gewenste stijl, ziet men hoe ver dit werk van ons afstaat. Norman McDowell is eveneens uitmuntend in de rol van Framz, haar verloofde, ook manlijker dan men hem ooit gezien heeft. Maar hij is geen danseur noble. Zijn optre den in de pas-de-deux in „Het feest van d-e klok" had de slappe parmantiigheid, die men zo langzamerhand wel van hem kent en die nu bijna deed veronderstellen dat „Stagioni" misschien toch niet als een pa rodie is bedoeldIne Rietstap, uitblink ster in de voorgaande akte, was in de laat ste (als Dageraad) slordig in de afwer king van haar bewegingen. Maar over de uitvoering hebben wij het later nog wel eens, alls alles beter „zit". Misschien interesseert het de lezer nog, Mat „Coppélia" het eerste ballet is waarin een „echte" nationale dans de czardas werd opgenomen. Het is trouwens over het geheel rijk aan Slavische thema's. DAVID KONING ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten DJAKARTA (PIA - per luchtpost) Volgens de in november bekende gegevens over de registratie van vreemdelingen nam het aantal Nederlanders in Djakarta en omgeving in 1955 af met 6747. Het aantal Chinese ingezetenen is toegenomen met 5988. Nederlandse ingezetenen gaan gelei delijk terug naar Nederland. In 1954 werden nog 127.460 buitenlanders in de hoofdstad geregistreerd: 30.176 Ne derlanders, vreemde Westerlingen 1880, Chinezen 92.307, vreemde Oosterlingen 2923 en 174 pepspnen zonder nationaliteit. Tot november 1955 werden 126.626' buitenlan ders geregistreerd: Nederlanders 23.429, vreemde Westerlingen 11.825, Chinezen 98.295, vreemde Oosterlingen 1926 en 161 personen zonder nationaliteit. LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft een brochure uitgegeven over de be scherming tegen aanvallen met atoom wapens. Hierin worden allerlei wenken ge geven voor de bescherming. Witgekalkte ruiten kunnen een zekere mate van be scherming geven tegen de warmtestraling bij een atoomontploffing, ook al barsten zij. De luchtdruk komt namelijk later dan de warmtegolf. Ook losse, liefst wollen, kle ren van lichte kleur bieden enige bescher ming. Een en ander geldt voor gebieden, die ver genoeg verwijderd zijn van de ont- ploffingshaard, waar alles vernietigd wordt. Kleren bieden geen bescherming tegen de gammastralen. Een omhulsel, dat een be scherming van vijftig percent zou geven, zou enige tonnen wegen. „Smog"-maskers geven bescherming tegen radio-actieve stof in de atmosfeer. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Verkeer, An- seele, die met de zorg voor de televisie is belast, overweegt gezien de stijgende kosten van de televisie-programma's een kijkgeld te laten heffen over 1956. Het zou 600 francs of 46 gulden per jaar be dragen. Voornamelijk de relais met Parijs, veroorzaken de hoge kosten. De Fransen eisen dat de Frans-Brusselse televisiezen der veertig percent betaalt van de kosten van een gerelayeerd variété-programma. Men schat dat' in België zestigduizend te levisietoestellen in gebruik zijn. WASHINGTON (Un. Press) Volgens het Amerikaanse blad „Air Force" staat bijna een derde van het materiaal van het tactische luchtcommando door geldgebrek voor het noodzakelijke onderhoud aan de grond. Daar het blad het officiële orgaan is van de invloedrijke „Air Force Association wordt het veelal beschouwd als de spiegel van de mening in luchtmachtkringen. Volgens het blad hebben in het najaar vele nieuwe supersonische F-100 straal vliegtuigen werkeloos gestaan „wegens een tekort aan geoefend onderhoudspersoneel". Sedertdien is de toestand slechter gewor den, aldus het blad. Eep woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Washington wilde deze be wering niet bevestigen of tegenspreken. Hij gaf toe, dat „een aanzienlijk aantal van onze moderne gevechtsvliegtuigen niet in gebruik is wegens een tekort aan geschool de deskundigen, die met de nieuwe machi nes kunnen omgaan. Het is echter niet juist dat de machines „aan de grond" staan. Zij kunnen vliegen en zouden in geval van nood de lucht in gezonden worden." „Air Force" verklaart, van een lid van de Senaatscommissie voor de gewapende diensten te hebben vernomen, dat „gebrek aan middelen de slagvaardigheid van onze luchteenheden in Korea ernstig belem mert". De senator zei volgens „Air Force", dat de luchtmacht in Korea „zo'n gebrek aan geldmiddelen heeft, dat de piloten ter nauwernood hun geoefendheid in landen en opstijgen kunnen behouden". OTTAWA (Reuter/A.F.P.) Drie les vliegtuigen van het type „Harvard" zijn met een -Egyptisch schip van Canada on derweg naar Egypte, zo heeft de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, in het Lagerhuis te Ottawa mee gedeeld naar aanleiding van berichten, als zou er een geheime lading kanonnen en legervoertuigen met het schip naar Egypte worden vervoerd. Egypte heeft vorig jaar voordat het wapens van Tsjechoslowa- kije had aanvaard vijftien oefenvlieg tuigen in Canada besteld. Het Egyptische schip, aldus de minister, heeft wel wapens aan boord, maar die zijn bestemd voor Turkije, Griekenland en Portugal, alle leden van de Noordatlantische Verdrags organisatie. Verrassing. In politieke kringen te Ottawa heeft de mededeling grote verrassing gewekt. De Egyptische ambassadeur heeft twee dagen geleden ontkend dat er dergelijke vliegtuigen aan zijn land waren verkocht. Men vraagt zich af, waarom Canada niet, evenals bepaalde Westeuropese landen, de levering van besteld oorlogsmateriaal aan Israël en Egypte met het oog op de span ning in het Midden-Oosten heeft opge schort. JACKSON (AFP) De nieuwe gouver neur van de Amerikaanse staat Mississippi, J. P. Coleman, heeft in een rede, gehou den bij zijn ambtsaanvaarding, in zoveel woorden verklaard dat in zijn staat, on danks de terzake door de federale Ameri kaanse regering gestelde regelen, de ras senscheiding zal worden gehandhaafd (45 percent der inwoners van Mississippi be staat uit negers). Coleman, die voor zijn verkiezing tot gouverneur procureur-generaal van Missis sippi en vervolgens voorzitter van het Hooggerechtshof van die staat was, zei dat de geschiedenis „geen voorbeeld kent van een regering, die leden van een bepaald ras dwong zich tegen hun wens in, met die van een ander ras te vermengen". KAAPSTAD (United Press) De leider van de Zuid-Afrikaanse Verenigde Oppo sitie Partij, Strauss, heeft de gebruikelijke motie van wantrouwen tegen de regering in de Kamer van Afgevaardigden inge diend. Strauss beweerde dat de aanhang van de nationalistische regeringspartij slinkt. Hij zei dat de regering „ernstige schade berokkent aan de nationale een heid" en dat zij het land „door het ver wekken van een constitutionele crisis in chaos en onzekerheid stort". Hij bestempel de de regering als „onbekwaam en harte loos". Premier Strijdom ontkende in zijn ant woord dat het regeringsbeleid vereenzel vigd moet worden met volslagen territori ale apartheid. De bewering als zou de na tionalistische partij aansturen op een al gehele rassenscheiding noemde hij een verkeerde voorstelling van zaken die be doeld was beleggers af te schrikken en de niet-blanke bevolking tegen de regering op te zetten. De regering, zo verklaarde Sstrijdom, wenst een territoriale segregatie in die mate dat de blanken het overwicht be houden in hun eigen gebieden, terwijl de „zwarten" de gelegenheid krijgen zich on der eigen beheer te ontwikkelen. Strijdom maakte duidelijk dat het de bedoeling van de regering is het stelsel van „zwarte migranten-arbeid" ten dien ste van de industrieën der blanken te handhaven. In Canada is een nieuwe Philipsmaat- schappij, de „Philips Canadian Industrial Development Company Ltd", opgericht. De activiteiten van deze maatschappij zul len hoofdzakelijk bestaan uit het leggen van contacten met vooraanstaande Cana dese industrieën, teneinde deze behulp zaam te zijn bij het fabriceren van produk- ten, waarvoor Philips de technische kennis en ervaring ter beschikking stelt. Het gaat daarbij in de eerste plaats om artike len welke buiten het werkgebied vallen van de bestaande Canadese Philipsorgani- satie. iMiiMsw In de Hinthammerstraat te 's-Hertogenbosch staat een oude kapel-gevel. Achter deze gevel wordt een tehuis voor ouden van dagen gebouwd. De foto toont de werkzaamheden achter de gevel. De dom van Keulen, het grootste en een van de bekendste Gothische monumenten van Duitsland, zal in augustus weer volle dig voor het publiek worden opengesteld. De kathedraal, die uit de dertiende eeuw stamt, werd tijdens de tweede wereldoorlog zwaar beschadigd bij geallieerde bombar dementen. Men verwacht dat het herstel der schade tien miljoen mark zal kosten. De herstelwerkzaamheden zullen nog wel vijftien of twintig jaar duren. 'n tip, rijdt hoofd-agent OVERVEEN ADVERTENTIE Tel. K rti'I'J B topkwaliteit r.A" „UL;. V. "455 - 11125 In de afgelopen week is er een lichte ont spanning ingetreden op de geldmarkt. Ook uit de verkorte balans van de Nederland- sche Bank blijkt, dat de kredietinstellingen wat ruimer in de middelen zijn komen te zitten. Zoals te verwachten was hebben zij deze middelen aangewend om de dure voorschotten, die zij gedwongen waren bij de centrale bank op te nemen, omlaag te brengen. De desbetreffende post is dit keer dan ook met 103 miljoen gedaald tot 204 miljoen. De chartale geldhoeveelheid verminderde met 56 miljoen tot 3794 miljoen. Ook het saldo van het rijk heeft een daling ondergaan en wel met 62 miljoen tot 508 miljoen. De netto deviezenreserve geeft opnieuw een stijging te zien en wel met 14 miljoen tot 1449 miljoen. De tegenwaarde hiervan is in eerste instantie op het tegoed van de handelsbanken terecht gekomen. De goud voorraad bleef onveranderd op 3275 mil joen. De overige mutaties zijn van onder geschikte betekenis. Ja, tante Liezebertha had het wel begrepen... Het zoeken en opgraven van die verborgen zeeroversschat was net iets avontuurlijks, dat oom Tripje aantrok. Maar hij zou daar wel hulp bij nodig hebben. En daarom dacht hij aan zijn vrienden Juup en Plop, die ging hij de volgende dag gauw bezoeken. Juup was niet thuis; die was voor een poos op reis, maar Plop was er wel. En toen die hoorde, wat er aan de hand was, noutoen was hij natuurlijk direct voor het plan te vinden! Ze maakten samen een reisplan op en besloten, er al gauw mee te beginnen. AMMAN (AFP/Reuter). De Jordaanse regering zal een bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken van alle Arabische staten voorstellen, ter bespre king van het aanbod van Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië om Jordanië financieel te steunen. Zij hoopt dat overeenstemming met de andere Arabische staten zal wor den bereikt, hoewel hun aanbod geen in vloed zal hebben op de Britse hulp. „Wij hebben reeds verscheidene malen finan ciële steun van de Arabische landen ge had", aldus zei de minister van Buiten landse Zaken, Hoessein Fakhri El Khalidi op een persconferentie. Volgens eerdere berichten zou het jongste aanbod bedoeld zijn als vervanging van de Britse hulp aan Jordanië die dit jaar ongeveer 135 miljoén gulden bedraagt. Volgens een te Mekka uitgegeven com muniqué van de regering van Saoedi- Arabië heeft koning Saoed in een nota aan Jordanië aangedrongen op het beleggen van een bijeenkomst van de staatshoofden van Jordanië, Syrië, Egypte en Saoedi- Arabië, ter bespreking van Arabische steun aan de regering van Amman. Overeenstemming De hoofden van de diensten voor bin nenlandse veiligheid van Turkije, Perzië, Jordanië, de Libanon en Irak hebben over eenstemming bereikt over verenigde plan nen ter bestrijding van ondermijnende acties en communistische infiltraties in genoemde vijf staten, aldus hebben offi ciële kringen te Bagdad bekend gemaakt. De conferentie heeft vier dagen geduurd. Onder de bewegingen, die onrust en moei lijkheden in het genoemde gebied kunnen veroorzaken, werd ook het Zionisme ge noemd. Jordanië en de Libanon zijn niet aangesloten bij het pact van Bagdad, waar toe de drie andere landen behoren. Altaar. Het polderdistrict Neder- Betuwe te Kerk-Avezaath heeft aan de staat der Nederlanden ten geschenke aangeboden het te Kapel-Avezaath (gemeente Zoelen) gevonden kalkstenen altaar met Romeinse inscriptie, gewijd aan de godin Hursterge. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en de schenker zijn bijzondere dank betuigd. LONDEN (Un. Press) Volgens de Lon- dense Times is er geen reden zich ongerust te maken over het aanbod van premier Boelganin van de Sovjet-Unie om nauwere economische betrekkingen te vestigen tus sen Rusland en Latijns-Amerika. De poging om in Guatemala een communistisch regime in te stellen, werd zo gemakkelijk voorkomen, dat de Russen wel moesten inzien dat zij weinig kans maken op het politieke terrein. „Nu komt een economisch aanbod", aldus de Times, „en het kan zeer sluw blijken. Moskou kent geen scrupules wanneer het op beloften aankomt. Boelga nin kan rustig spreken over uitrustingstuk ken en machines, ofschoon de Russen voor zichzelf niet eens genoeg hebben en zij reeds gelijksoortige beloften hebben ge daan aan Zuidoost-Azië, het Midden-Oosten en Afrika." „In werkelijkheid zijn de enige produc ten die de Sovjet-Unie gemakkelijk kan uitvoeren voedsel en grondstoffen, en La- tijns-Amerika is zelf exporteur van deze artikelen. Niettemin moet erkend wor den dat de Russen onheil kunnen stoken en in sommige gevallen eeht concurreren.. Er zijn waarschijnlijk maar twee .landen waar het plaatselijk communisme eën bedreiging vormt -Brazilië en Chili. In beide geval len biedt de verstoorde binnenlandse situ atie de communisten een onnatuurlijke kans". Boelganins aanbod is in Braziliaanse handels- en perskringen met terughou dende belangstelling ontvangen. De rege ring heeft zich nog van officieel commen taar onthouden. Alle bladen hebben grote aandacht aan het Russische aanbod be steed. Het communistisch getinte blad „Im- prensa Popular" bracht de volledige tekst van het interview, dat Boelganin het Ame rikaanse blad „Vision" verleende. In offi ciële kringen toonde men zich echter zeer behoedzaam. In Brazilië is sinds jaren een campagne voor economische betrekkingen met de Sovjet-Unie gaande. Het land onderhoudt diplomatieke be trekkingen daterende van voor de tweede wereldoorlog. Er bestaat ook een betalingsovereen- komst tussen de bank van Brazilië en de Hongaarse staatsbank, die handel met dit Oosteuropese land mogelijk maakt. De Cubaanse regering heeft het aanbod van Boelganin afgewezen omdat zij krach tig gekant is tegen „elke materiële of ideo logische communistische infiltratie". ADVERTENTIE U voelt U weer "stralend na een 44 Het spijt mij, kolonel, zei Dane sus send. Alles is nogal vlug gegaan. Gister avond werd op mevrouw Hilliard gescho ten maar het is bést mogelijk, dat het een ongeluk was! De kolonel snoof vervaarlijk en keek Dane argwanend aan. Wat deed ze bui ten in de stromende regen?' vroeg hij op een commando-toon. Ik kèn Elinor! Ik ben wel niet bijzonder op haar gesteld, maar ik weet dat ze voor nog geen miljoen dollar alleen 's nachts in een plensregen zou wil len gaan wandelen!.En.ze.is toch bijzonder op geld gesteld! Maar wat is er eigenlijk gebeurd? Weet ze het zélf wel? Ze mag nog geen bezoek ontvangen. Voorzover ik weet, is ze nog maar half en half bij bewustzijn. Ze heeft hèèl wat bloed verloren. Maar ze zal er wel weer bovenop komen. Dane kreeg de indruk, dat de kolonel nog iets wilde zeggen. Hij stond tenminste roer loos en scheen een innerlijke strijd te voe ren. Klaarblijkelijk besloot hij echter ver der zijn mond maar te houden. Hij groette stijfjes, draaide zich om en steveftde naar buiten. Dane, die hem nakeek, vond dat de kolo nel er niet al te goed uitzag. Zijn lippen haddien na de beklimming van de heuvel een blauwachtige tint gehad en hij leunde zwaar op zijn wandelstok. Dane was er overigens van overtuigd, dat de kolonel niet volkomen openhartig was geweest. Toen de kolonel langzaam de heuvel af liep, kwam een auto aanrijden. Met een hevig lawaai makende motor, die nu en dan heftig begon te sputteren. Toen de wagen eindelijk in zijn gezichtsveld ver scheen, zag Dane dat het een oud vehikel was. Er zat een grijnzende jonge man in, die het karretje tenslotte tot stilstand bracht en toen met een grote zakdoek zijn voorhoofd begon af te vegen alsof hij de wagen naar boven had geduwd. Ik heb het gehaald, zei hij triomfan telijk. Het is nog een best karretje, maar een beetje astmatisch. Hij stapte uit en keek om zich heen. Eerst naar de afgebrande heuvel, toen naar het huis en tenslotte naar Dane. Hè, wat is hier aan de hand?, vroeg hij. Nog een dode en een schietpartij nadat ik hier voor het laatst was! Dat gaat er gens op lijken! Is dat de heuvel, waarop mevrouw Hilliard werd aangevallen? Aangevallen? Wie zegt dat zij werd aangevallen? Vertel me nu niet, dat het een on geluk was of dat ze heeft geprobeerd een einde aan haar leven te maken door zich in een been te schieten. Wie heeft op haar geschoten en waarom? Zijn glimlach was innemend, ondanks Dane's terughoudendheid. Mag ik soms weten wie u bent?, ging hij verder. Hij keek naar Dane's vrij slob berige broek. Bent u soms de broer, kapi tein Spencer? Ik ben Starr van de courant in de stad. Ik ben hier al eerder geweest. Ik woon hier naast, antwoordde Dane, die enigszins verrast was door het over rompelend optreden van Starr. Ik weet niets van dit alles. Als u een verhaal wilt hebben, moet u maar naar Floyd gaan, de chef van de politie. Die zuurpruim?, zei Starr. Hij zou me opsluiten zodra hij mij zag! Hij keek Dane oplettend aan. Hé, ik moet u al eens eerder hebben gezien! Dat is toch zo? Dat kan ik nauwelijks geloven, zei Dane vrij humeurig. Ik ben hier pas enkele weken. Maar de jongen begon te grinniken en daarna te fluiten. Ik heb het! Ik vergeet nóóit een ge zicht! Weet u nog wel toen die gangsters een overval pleegden op een magazijn van de politie om aan machinegeweren te ko men. U kwam toen uit Washington! Dane voelde zich niet op zijn gemak. Ik ben nu in het leger. Vergeet dat niet. Ik heb een schot in mijn been gekre gen en moet daarom uitrusten. Meer vertel ik je niet. Maar mijnheer. Dat is genoeg!, snauwde Dane. Starr bond direct in. Dane voelde zich echter niet al te gelukkig, toen hij zag dat het gezicht van de jongen betrok. Hij ver telde hem daarom in het kort wat er ge beurd was: het nachtelijk schot en dat men daarna Elinor Hilliard gevonden had met een schotwond in haar been. Hij deed het echter voorkomen alsof Elinor onraad had bespeurd en naar buiten was gegaan om poolshoogte te nemen. De jongen Starr was nog bijzonder jong vertelde daarop Dane iets. Ik heb het lijk van het meisje, dat ze in de kast hebben gevonden, gezien. Ze had een trouwring aan! Floyd heeft dat echter niet verteld. Ik hoor er inderdaad nu voor het eerst van. Dane verzonk in gedachten, toen de ver slaggever was vertrokken. Had Floyd die rmg inderdaad in zijn bezit en zweeg hij er met opzet over, of had die jongen zich ver gist? Met zijn been ging het al veel beter. Hij realiseerde zich dit duidelijk, toen hij naar huis liep. Zijn stemming verbeterde er zienderogen door. Toen hij een interlo kaal telefoongesprek aanvroeg, klonk zijn stem zelfs opgewekt. De boodschap, die hij even later in bedekte termen Kreeg, deed zijn stemming echter weer omslaan. De gene, waarnaar een onderzoek was inge steld, had zijn „je-weet-wel" op woensdag. 14 juni in Washington gekregen. Hij had die avond in een hotel gelogeerd. De vol gende dag had hij haastig een koffer ge pakt en gezegd, dat hij naar New York zou vliegen. Hij had geen adres opgegeven en was nog steeds niet teruggekeerd. In het hotel hebben ze nog niets van hem ge hoord. Hij heeft daar nogal stevig gedron ken. Verder geen bijzonderheden. Bevesti ging komt per brief. Dane verzonk in gepeins. Enkele minuten later belde hij Tim in New York op, die daar nog steeds wachtte op een gelegen heid om af te reizen. Dane wist wel dat Bessie afluisterde, maar hij mocht geen tijd verliezen. Wat die CMOH betreft, Tim, zei Dane, probeer uit te vinden of de drager in New York in een of ander hotel heeft gelogeerd tussen de data, die ik je zo dadelijk zal op geven. Het is belangrijk. Waarschijnlijk een van de grotere hotels, maar ik ben daar niet zeker van. Je moet je haasten. We hebben hier nog meer moeilijkheden gekregen. Dane gaf tenslotte de twee data op. Tim krabbelde ze op een papiertje. Hij had wel enige moeite met de letters CMOH, maar begreep tenslotte dat Dane daarmede de „Congressional Medal of Honour" had bedoeld. Tim had echter nog wat op het hart. Ik heb de koffer gevonden. Initi alen MDB. Klinkt goed hè? Ja, prachtig! Ze willen hem niet afgeven. Maar een vriend van me kan er wel voor zorgen, dat dat ding geopend wordt. Waar moeten ze naar zoeken? Hoe kan ik dat nu weten?, zei Dane geïrriteerd. Papieren, foto's, verkla ringen.... je weet het heus wel. Geen ondergoed? Nee, geen ondergoed, antwoordde Dane nors. En kom zo gauw mogelijk weer terug. Ik heb je hier hard nodig! Dane verbrak de verbinding. Hij ver trouwde er op, dat Bessie niet veel van het gesprek begrepen zou hebben. Maar* Floyd was moeilijk om de tuin te leiden! Het hele geval kwam hem nog steeds vrij mysterieus voor. Greg was tenslotte niet alleen een nationale held, wiens foto in nagenoeg alle kranten had gestaan, maar ook Carol's broer. En Dane hield zichzelf niet langer voor de gek voor wat het Carol betrof. Niet dat dit echter enige zin had, dat begreep hij wel. De oorlog zou lang duren, ondanks alle voorspellingen, dat hij spoedig beëindigd zou zijn. Carol had wil len wachten op Don Richardson. Maar hij zou haar niet vragen op hèm te wachten Greg was een puzzle voor hem. Hij was ongetwijfeld in de gelegenheid geweest, naar hier te vliegen, het meisje te ver moorden en weer terug te vliegen. Maar een feit was nu eenmaal, dat hij enkele dagen nè de moord opgewekt en wel op Crestview was gearriveerd. Moordenaars keerden niet vaak naar de plaats, waar zij hun misdaad bedreven hadden, terug, tenzij zij psychopatisch waren. Zij vlucht ten meestal zo ver mogelijk weg. Dane was nog steeds in gedachten ver diept, toen hij Alex belde. Deze kwam linea recta uit de keuken aanlopen. Hij had zijn schort niet afgedaanWat weet je over die kleinzoon van de Wards? vroeg Dane. Is hij inderdaad de laatste tijd hier niet geweest? (Wordt vervolgd) L

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9