ERWTENSOEP TRIPJE Mr. Kwint opende het nieuwe politiebureau IJmuiden-West Regionale verschillen in schoolbezoek Fa. J. DE GRAAF De gele kamer Washington krimpt de bevrijdingstroepen in Robaver gedagvaard door de staat Nederlands voorstel: Europees paspoort FEUILLETON VRIJDAG 2 0 JANUARI 1956 4 Voor voortgezet onderwijs heeft Zuid-Kennemerland het hoogste percentage Alabastine Met tweederden in Duitsland; met een kwart in Carolina Schadevergoeding van ruim f 5 miljoen geëist Woedende chauffeur ging tegenligger te lijf Mej. mr. J. Zeelenberg wethouder in Rotterdam Minister Van de Kieft naar de West vertrokken Accountant verduisterde 6400,- van schoonzuster Alleen HONIG maakt de echte ouderwetse per pakje voor 4 volle borden 58 cent Nieuwe gouverneur van Suriname vertrok naar de West Kredietverlening aan Nederlanders in Canada Conflict bij Wilton- Feijenoord te Schiedam Gevangen Duitse zeeman in vrijheid gesteld Aquarianen gezellig bijeen Kleine atoomontploffing in Nevada teweeggebracht BELANGRIJKE MEDEDELING voor Wielrijders en Bromfietsers door Mary Roberts Rinehart Uit een publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek „Het voortgezet onderwijs regionaal bezien 1952/'53 blijkt, dat er in de deelneming aan dit onderwijs in de verschillende gebieden en grote ge meenten grote verschillen bestaan. Van de 175.000 kinderen, die de lagere school in 1952 verlieten, ging 67 pet. voort gezet onderwijs (26 pet. ulo, 10 pet. v.h.m.o en 31 pet. lager dag-nijverheids- onderwijs) volgen. Dit percentage bedroeg voor Noord- en Zuid-Holland 75 en voor Noord-Brabant en Limburg 57. Dat de si tuatie in de grootste drie steden in beide eerstgenoemde provincies dit percentage daar sterk beïnvloedt, blijkt wel uit de overeenkomstige percentages voor Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhagedie respectievelijk 81, 84 en 84 bedroegen. Overigens steken de cijfers van de andere grote steden, de middelgrote en zelfs de kleinere vrijwel steeds in gunstige zin bij die van het omringende platteland af. On getwijfeld hangt deze situatie nauw samen met de betere onderwijsvoorzieningen en de grotere behoefte aan geschoolden in de ze centra, aldus het C.B.S. Vergleken met de situatie in 1949, toen 59 pet. der lagere schooljeugd ging stude ren, is er in de meeste gebieden een dui delijke vooruitgang in de deelneming aan het voortgezet onderwijs. Bepaalde onder- wijsarme gebieden, zoals Midden-Limburg, het gebied van Nijmegen, het Land van Cuijk en het Westland deelden in deze vooruitgang niet of nauwelijks. In de Peel, de noordelijke Veluwe, de Betuwe en West-Brabant en het Zuid-Hollands- Utrechtse grensgebied is duidelijk vooruit gang te bespeuren. De spreiding over de verschillende vor men van voortgezet onderwijs loopt van schoolsoort tot schoolsoort sterk uiteen. De deelneming aan het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in de zo genoemde welstandsgebieden is opvallend hoog. In Zuid-Kennemerland volgt 24 pet. der jeugd van 1220 jaar het v.h.m.o. (gemiddelde van Nederland 7pct.) en in Rijswijk, Voor- ADVERTENTIE 0: voor; 9 Pleisterwerk en reparatie. 9 Verbetering van houtoppervlakken. 9 Bijwerken van buitenwerk. 9 Het repareren van tegelwerk. 9 Gebruik als rawlplug. IMPORTEUR n V. INVERBO ^EIDSEGRACHT 6 A 0AM.C. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse leger zal zijn korps guerilla- en „bevrijdingsstrijders", een keurtroep van tweeduizend man, veelal Oosteuropese bal lingen, die in Zuid-Duitsland gelegerd is, met tweederden verminderen, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van defensie in Washington bekend gemaakt. Dit is een bezuinigings maatregel waarvan de New York Times reeds melding maakte. Het korps zou in geval van oorlog ver zetsstrijd, sabotage en opstanden achter het „ijzeren gordijn" moeten organiseren. Een dergelijke groep die in de Amerikaan se staat Noord-Carolina gelegerd is, zal met een kwart worden ingekrompen. Deze maatregelen zouden een gevolg zijn van een besluit om de numerieke sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten te ver minderen. Generaal Ridgway, voormalig stafchef van het leger, heeft felle kritiek op dit besluit geleverd. Uit goedingelichte bron is voorts verno men, dat door de bezuiniging plannen voor het organiseren van dergelijke guerilla- troepen in het Verre Oosten uitgesteld, zo niet opgegeven, zijn. De „bevrijdingsstrijders" zijn voormalige parachutisten, die een intensieve opleiding hebben gehad in vreemde talen, vernie lingswerk, eerste hulp, radioverbindingen, het gebruik van speciale lichte en zware wapens, psychologische oorlogvoering en kaartlezen in verscheidene talen, waar onder Chinees. Het zijn deskundigen op het gebied van jiu-jitsu, bergbeklimming, langdurig ver blijf in oerwoud of in gebieden waarop een tactiek van verschroeide aarde is toe gepast. Ook hebben zij een zware opleiding gekegen om weerstand te kunnen bieden aan „hersenspoeling". In tijd van oorlog zouden zij achter de vijandelijke linies neergelaten moeten worden, om sabotage te plegen aan belangrijke industriële en militaire installaties en om guerilla's voor plaatselijke verzetsgroepen aan te werven en op te leiden. burg en Wassenaar als geheel 20 pet. Het u.l.o. heeft percentsgewijs de meeste leerlingen in de provincies Groningen (ruim 14 pet. der 1220-jarigen) en Fries land (ruim 13 pet. tegenover een landelijk gemiddelde van ruim 11 pet. Het lager dag-nijverheidsonderwijs voor jongens is iets gelijkmatiger gespreid, hoe wel bepaalde industriesteden opvallen door hun hoge deelneming: Hengelo ruim 16 pet.,Zaandam bijna 15 pet. en Delft 15 pet. (gemiddelde van Nederland 10 pet.). Voor het lager nijverheidsonderwijs voor meisjes bestaat de grootste belangstelling in Drente (bijna 16 pet. tegenover een lan delijk gemiddelde van ruim 10 pet.). Van de 392.000 leerlingen, op wie deze statistiek betrekking heeft moeten 143.000 (36 pet.) onderwijs buiten hun woonge- meente volgen. De Rotterdamsche Bank heeft een dag vaarding ontvangen, waarin de staat en het Nederlandse Beheersinstituut een schadevergoeding van haar eisen van ruim f 5 miljoen op grond van het feit, dat de bank verplicht zou zijn geweest destijds bij het beheersinstituut aangifte te doen inge volge het besluit vijandelijk vermogen. De staat en het beheersinstituut stellen thans, dat zij als gevolg van een in gebreke blij ven door de bank, rente hebben gederfd tot het vermelde bedrag. Na de bevrijding werden bij verschillen de kantoren der bank rekeningen geopend door daartoe bevoegde officieren van het geallieerde leger. Van deze rekeningen lie pen de creditsaldi geleidelijk op tot enige tientallen miljoenen guldens. In 1951 heeft de bank het saldo der rekeningen gestort in 's rijks schatkist, waardoor zij zich van al haar verplichtingen bevrijd achtte. De Nederlandse regeringsinstanties lieten haar kort daarop weten, dat het rijk meende een rentevordering op de bank geldend te kun nen maken. Deze claim is door de bank steeds van de hand gewezen, als in strijd met de condities, die bij de opening der re keningen waren overeengekomen. Drie weken tegen hern geëist De politierechter te Breda heeft de 18- jarige M. C. V. uit Bosschenhoofd veroor deeld tot een boete van f 80, subsidiair 16 dagen hechtenis, plus een voorwaardelijke straf van drie maanden met een proef tijd van drie jaar. V., die draglinemachinist is, reed op 22 november met zijn auto op de Gastelsedijk te Stampersgat. Hij werd zijns inziens ge hinderd door een tegenligger, een perso nenauto, bestuurd door Van de W. uit Stampersgat. V. maakte zich hierover woe dend en reed de wagen die hem hinderde dusdanig vast, dat deze moest stoppen. Daarna sprong hij uit Zijn wagen en begon Van de W. met een Engelse sleutel te be werken. Het slachtoffer ging er vandoor; waarop V. zijn woede verder koelde door de motorkap van Van de W's wagen te vernielen en de voorruit in stukken te slaan. De echtgenote van V. was tijdens deze gebeurtenis in de wagen blijven zit ten. V. bekende het tenlastegelegde. De offi cier van Justitie, die aannam dat de ver dachte inderdaad kon zijn verblind door het licht van de tegenligger doch ook door de alcohol, noemde zijn optreden buiten gewoon ergerlijk en eiste een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van drie weken. In de vacature van de heer J. van Til burg, die wethouder voor Financiën en voor het Havenbedrijf te Rotterdam was en die benoemd is tot gouverneur van Suriname, heeft de gemeenteraad van Rotterdam tot wethouder benoemd mej. mr. J. Zeelenberg, die sedert 2 september 1946 in de gemeente raad zitting heeft voor de Partij van de Ar beid. Zij werd op 26 juli 1903 te Rotterdam geboren. Zij studeerde rechten te Leiden. Verder maakt zij deel uit van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Van de 45 uitgebrachte stemmen kreeg mej. Zeelenberg er 42, één werd er uitge bracht op mr. H. Willemse (P.v.d.A.) en twee waren blanco. Mej. Zeelenberg dankte de raad voor het in haar gestelde vertrouwen en aanvaard de de benoeming. Zij zeide ernaar te zullen streven Rotterdam te dienen op een wijze en in een stijl, zoals in deze gemeenteraad gebruikelijk is en door haar voorganger zo voortreffelijk is vertegenwoordigd. Mr. G. 'E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, merkte op dat de figuur van vrouwelijke wethouder reeds in verschil lende gemeenten bestaat, maar nog niet in een van de drie grote steden van ons land. Dit is nu voor het eerst. (Van onze parlementaire redacteur) Invoering van een Europees paspoort was de kern van het voorstel, dat op de deze week gehouden bijeenkomst van het Comité van Plaatsvervangers te weten de plaatsvervangers van de in de Raad van Europa zittende ministers van Buiten landse Zaken door Nederlands vaste vertegenwoordiger te Straatsburg aan hangig werd gemaakt. Dit beoogt in de 15 landen, die bij de Raad van Europa zijn aangesloten, het nationale paspoort alsook het identiteitsbewijs te gaan vervangen door één eenvormig Europees paspoort, dat een standaardtekst zou moeten bevatten. Meer dan eens is reeds ter Raadgevende Vergadering de wenselijkheid kenbaar ge maakt om met het oog op vergemakke lijking van het reisverkeer en ter vermij ding van tijdrovende, nodeloze rompslomp, tot iets van deze aard over te gaan. Tal van praktische overwegingen pleiten hier voor. Daarnaast zou de invoering van zulk een reisdocument een uiting zijn van een geenszins onbelangrijk stukje Europese eenheid. Te verwachten valt, dat de plaatsver vangers het vraagstuk nog wel eens nader zullen willen bekijken, om vervolgens het Nederlandse voorstel aanhangig te maken bij de Raad van Minsters te Straatsburg. Wanneer het daar, gelijk te hopen valt, principiële instemming zal ontmoeten, zal het wellicht aan deskundigen op het gebied van paspoorten moeten worden voorge legd. Hoofdzaak is intussen eerst in be ginsel een uitspraak voor de invoering van een Europees paspoort te bereiken. Mits straks het Europees paspoort de nodige gegevens omtrent de houder van dat stuk zal bevatten, zal er voor staten, die geen deel van de Raad van Europa uitmaken, niet het geringste bezwaar be staan om de burgers van de 15 wel tot dit Europese organisme behorende landen op een Europees paspoort toe te laten. Juist ook doordat het stuk een standaardtekst zou inhouden zal het mogelijk zijn de kos ten van aanmaak vrij gering te doen zijn. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, is donderdagavond per KLM- vliegtuig van Schiphol naar de West ver trokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij niet voor de bespreking van bepaalde fi nanciële problemen naar Suriname te gaan. Evenmin hield zijn reis verband met de financiële verhouding tussen Nederland en Suriname. De minister zei nog nimmer in de West geweest te zijn. Hij noemde zijn bezoek, dat twee weken zal duren, een oriëntatiereis. Hij wordt door de plaatsvervangend the saurier-generaal, mr. L. de Block, verge zeld. Minister Van de Kieft zal drie dagen op Curagao blijven en zo mogelijk een bezoek brengen aan Aruba. Daarna gaat hij naar Suriname, waar hij zeven dagen hoopte te blijven. Hij zal dan rechtstreeks naar Ne derland terugvliegen. Vpor de rechtbank te 's Gravenhage heeft terechtgestaan de 47-jarige accountant C. W. D. uit Den Haag, omdat hij f 6000 van zijn schoonzuster had verduisterd. D. be kende met een machtiging telkens geld ge nomen te hebben van het banktegoed van zijn schoonzuster om dit in effecten te be leggen. Maar hij maakte het geld op. Feite lijk had hij totaal f 17.000 verduisterd, want hij had ook geld van de zusters van zijn schoonzuster ten eigen bate aangewend. De officier van justitie eiste anderhalf jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Op 2 februari doet de rechtbank uitspraak. ADVERTENTIE Met de „Willemstad" van de K.N.S.M. is Woensdagmiddag de oud-wethouder van Financiën en Havenbedrijven van Rotter dam, de heer J. van Tilburg, als gouverneur van Suriname uit Amsterdam vertrokken naar de hoofdstad der Ned. Antillen. Na een kort verblijf in Willemstad zal hij zich met een Nederlands oorlogsvaartuig naar Paramaribo begeven. In de wachtkamer van de K.N.S.M. te Amsterdam had zich een uitgebreid gezel schap autoriteiten, familieleden en vrien den van de familie Van Tilburg verzameld om afscheid te nemen. Bij de autoriteiten waren de minister van Overzeese Rijks delen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, lands- minister mr. dr. R. H. Pos en mevrouw Pos, burgemeester G. van Walsum van Rotterdam, en diens echtgenote, en de Su rinaamse minister van Onderwijs, de heer Rens, die thans in Nederland vertoeft. Tussen de Nederlandse regering en het bestuur van de Canadese provincie Nova Scotia is een overeenkomst gesloten, waar bij aan Nederlandse immigranten in Cana da een lening van maximaal 10.000 dollar kan worden verstrekt voor de aankoop van een boerderij en de daarbij behorende werktuigen en voorraden. De Nederlandse regering stelt zich voor een derde voor deze leningen garant. De bedoeling van deze regeling is Nederlandse immigranten in Canada, van wie verwacht kan worden dat zij een eigen bedrijf kun nen beheren maar die nog te kort in Cana da zijn om een flink bedrag te hebben overgespaard, tegemoet te komen. Sinds geruime tijd wordt door een te Rot terdam gevestigd comité een actie gevoerd voor loonsverhoging en verbetering in het algemeen van de arbeidsverhoudingen bij Wilton-Fijenoord is echter niet georgani- jaar is vanwege dit comité reeds gepro beerd een staking te ontketenen, echter zonder resultaat. De erkende vakbonden houden zich volkomen buiten deze actie. Een groot percentage van de arbeiders bij Wilton-fijenoord is echter niet georgani seerd en tot hen richt zich de actie van het comité. Gistermiddag ontstond op de werf een conflict, doordat onder de dokwerkers iemand een collecte hield om de kosten van een door het actie-comité gehouden verga dering te dekken. Dit werd hem door de bedrijfsleiding verboden. Toen hij toch doorging kreeg hij zijn ontslag. Hierop ver klaarden de arbeiders van deze afdeling zich met hun collega solidair en gingen in staking. Het betrof een groep van ongeveer 200 man. Aan deze groep werd eveneens ontslag aangezegd. Op de andere afdelin gen werd doorgewerkt. In tegenwoordigheid van de wethouders C. P. J. Maas en R. Verbeek, de commissaris der Velsense politie, de heer J. P. Weij- burg en een aantal genodigden, onder meer ook uit maréechaussée- en havenkringen, heeft hedenmorgen de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, het nieuwe po litiebureau voor IJmuiden-West geopend. „Het ligt hier heei goed, ook strategisch, vlak bij de Julianabrug en de havens", zei de burgemeester, die de gemeente-archi tect, de heer Koper, complimenteerde met zijn werk. Hij hoopte dat dit nieuwe „steunpunt" dienstig zou zijn voor de ge hele burgerij. Na de overdracht voerde commissaris Weijburg het woord. Hij riep herinneringen op aan het oude hoofdbureau op het Wil- lemsplein en noemde het van grote beteke nis dat de politiedienst voortaan beter ge outilleerd is. AJs noord en zuid nu ook een nieuw bu reau krijgen, hetgeen te verwachten is, kan Velsen zich in dit opzicht meten met me nige andere gemeente. De dagelijkse dienst, aldus de heer Weij burg, wordt in het benedengedeelte van het nieuwe bureau uitgeoefend. De „hotel accommodatie" (de cellen) kunnen een vergelijking met menige hotelaccommo datie in IJmuiden doorstaan. De heer Roos, voorzitter van IJmuidens Bloei, overhandigde met enige welgekozen woorden twee litho's van het havenverkeer. Hij vond het prettig dat het nieuwe politie bureau er een bewijs van vormt dat de ge meente toch wel belangstelling heeft voor dit deel van de gemeente, maar persoonlijk betreurde hij het dat in de jongste raads vergadering een zijns inziens misplaatste motie ingediend over ditzelfde oud- IJmuiden. „De toets der critiek doorstaan" Het nieuwe gebouwtje, zoals het in de knik van de IJmuidense havenkade is verrezen, mag een prachtige aanwinst heten voor de Velsense politie, die welis waar nog niet over de manschappen be schikt om het volledig te bezetten (drie ploegen van vier man) en het vormt op die plek een aardige afsluiting van de be bouwing. Het ontwerp van de gemeente architect P. J. Koper is eenvoudig en sober, doch aannemer P. de Nijs uit Castri- cum heeft er aan de binnenzijde een ver fijnd stukje werk van weten te maken. Gelijkvloers bevindt zich naast de lichte wacht, waar de moderne binnenhuisarchi tectuur zowaar enige invloed kreeg, een Er was heel wat klaar te maken en te pakken; maar eindelijk was het zover, dat Tripje en Plop op de boot zaten, die hen in de buurt van het verre eiland zou bren gen. Ze hadden afscheid genomen en oom Tripje had de jongens moeten beloven, niet zonder de geheimzinnige schat terug te komen Het was een lange reis, want het „zeeroverseiland" lag een heel eind uit de buurt. Alles ging naar wens; ze troffen mooi weer en het stormde niet, dus de reis schoot goed pp. Tripje en Plop hadden onderweg nog gelegenheid genoeg, om al hun plannen nog eens goed te bespreken. De 36-jarige Duitse zeeman H. H. uit Lübeck werd op 9 oktober van het vorig jaar in Amsterdam gevangen genomen we gens een steekpartij met dodelijke afloop. Op 5 januari stond hij voor de rechtbank te Amsterdam terecht en hoorde hoe de officier van Justitie drie jaar met aftrek van het voorarrest tegen hem eiste en wel wegens doodslag. Gisteren, bij de uitspraak van de rechtbank, werd onder dit hele dra ma meteen een streep gezet. De Duitser werd vrijgesproken, omdat de rechtbank noodweer aannam en er werd tevens een bevel tot opheffing van de voorlopige hechtenis gegeven. Op de 9e oktober was er aan boord van het Duitse zeeschip „Ilmenau''' ruzie ont staan tussen de verdachte en de 20-jarige steward W. Russ van het schip. De ver dachte liep, nadat de kapitein tussenbeiden was gekomen, weg. Iets later zo ver klaarde tijdens de zitting de verdachte ten minste kwam de steward hem in de kombuis achterna. Verdachte voelde zich bedreigd, greep een toevallig op het aan recht liggend mes om zich te verweren, toen struikende de steward en botste tegen de verdachte aan. Daarbij was het mes 20 cm diep in de borst van de steward ge drongen waarbij het de hartslagader raakte. Steward Russ was vrijwel onmid dellijk dood. Bij de behandeling van de zaak had de raadsman van verdachte met klem op vrij spraak aangedrongen, aangezien volgens hem verdachte in oaniek en wel degelijk uit noodweer had gehandeld. De recht bank blijkt thans dezelfde mening te zijn toegedaan. bureau voor de dienstdoende agenten, een kleine verhoorkamer en daarnaast sluit een garderobe met droogkast aan. De be nedenverdieping wordt gecompleteerd door toiletten en een keukentje. De lage vleugel naar het Oosten bevat twee stevige cellen, die volgens de regelen der wet zijn inge richt met een brits, een toilet en.staal- glas tegen eventuele uitbrekers bijwijze van bovenlicht. De verdieping bevat een inspecteurs kamer, een vertrek voor de recherche en een vergaderruimte alsmede een archief. Met deze nieuwe politiepost is Velsen twee moderne bureaux rijk; het wachten is nu op de nieuwbouw in Velsen-Noord en Santpoort, die evenzeer op de urgentie- lijst staan. In elk geval kan de nieuwe aanwinst de toets der critiek volledig doorstaan. De Castricumse natuurhistorische ver eniging Roodvinzalm heeft donderdag in hotel De Rustende Jager haar jaarlijkse feestavond gehouden waarvoor het pro gramma was samengesteld door de redactie van het maandblad van de vereniging. In dat programma traden verscheidene leden naar voren onder algehele leiding van de heer J. Klaasse. LAS VEGAS (Reuter/AFP) In de woestijn ten noordwesten van Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada is woens dag de eerste kernproefneming van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in 1956 gedaan. Vermoedelijk is deze eer ste proefneming gedaan met een kleine atoomvinding. In een bekendmaking werd gezegd dat de proefneming een kleine ont ploffing teweeg bracht waarbij een laag hangende wolk ontstond die kleine hoe veelheden afgewerkte radio-actieve stof fen bevatte. De commissie voor de atoomenergie heeft intussen de laatste officiële maatre gel genomen, waardoor de ontwikkeling van een particuliere atoomindustrie in de Verenigde Staten mogelijk wordt. De re geling inzake de verlenging van vergun ningen voor de bouw van particuliere atoominstallaties zal op 18 februari in werking treden. De commissie voor de atoomenergie heeft reeds verzoeken ontvangen voor ver gunningen voor de bouw van drie reacto ren voor de produktie van elektrische stroom, voor tien reactoren voor weten schappelijk onderzoek en voor twee elek tronische machines, die aanwijzingen moe ten geven over de werking der reactoren. Er zijn reeds vergunningen uitgegeven voor de bouw van twee reactoren voor we tenschappelijk onderzoek aan de universi teit van Pennsylvania en aan die van Noord-Carolina. Eerste Volgens de „Pravda", het blad van de Sovjet-Russische communistische partij, is de atoomindustrie in de Sovjet-Unie de eerste in de gehele wereld". „Het ontwik kelingstempo van de nationale economieën van de Sovjet-Unie en de volksdemocra tieën, vergeleken met die van de kapita listische landen, toont aan, dat in deze wedijver het socialistische economische stelsel gestadig vooruit komt en zeker zal winnen". ADVERTENTIE In verschillende bladen is er al op gewezen, dat de wielrijders en vooral de bromfietsers, zuinig moeten zijn op hun gezondheid. Zij moeten zorgen voor kleding die afdoende beschermt tegen ons gure en natte klimaat. Het beste dat wij u kunnen raden is een Indianajas. een fabrikaat van topklasse LEDER VINYL vanaf 80.50 Kleverparkweg 2a Haarlem 45 Nee, mijnheer. Ze verwachtten hem enige tijd geleden, maar hij kon niet ko men. Ze hadden een of ander feestje voor hem willen geven, maar hij moest weer terug naar het Pacific-front. Mevrouw Ward heeft zich dat erg aangetrokken. Heet hij niet Terry? Ja, maar het is geen afkorting van Terence. Zijn moeder heette Terry. Hij is vlieger. Een bovenstebeste jongen, zoals men me verteld heeft. Zijn vader en moe der zijn overleden. Hij heeft de laatste jaren bij zijn grootouders gewoond. Zoals gebruikelijk, lunchte Dane op het terras. Het wais prachtig weer gewonden. Een vliegtuig vloog laag over. Dane had door Alex het zitje zó neer laten zetten, dat hij zowel op de baai als op de heuvelrug kon uitkijken. Op de top van de heuvel ver rees het skelet van het uitgebrande huis en even verderop stak de schoorsteen van de tuinmanswoning van Rockhill boven de bomen uit. Het panorama werd afgesloten door twee of drie verlaten zomerhuizen. Al enkele keren was hij naar deze huizen gereden of gelopen. Hij had naar de ver waarloosde tuinen gestaard en naar de ge blindeerde vensters. Plotseling kreeg hij een idee. Het was vrij gemakkelijk om zich geruime tijd in een van die huizen te ver bergen! De Onbekende, X zoals hij hem ge noemd had, zou dat dus óók kunnen doen! Maar Dane ging niet zo ver, dat hij een on bekende misdadiger ging prefereren boven Gregory Spencer. Het was slechts een on derdeel van zijn systeem van onderzoek om iedere mogelijkheid na te gaan. Hij zei Alex niet wat hij ging doen, toen hij in de mid daguren zijn auto te voorschijn haalde en naar de andere zijde van de heuvel reed. Als gevolg van het gebrek aan benzine wa ren de achterweggetjes geheel en al ver laten. Hij kwam niemand tegen. De eerste twee verlaten huizen, die hij inspecteerde, waren echter zo degelijk afgesloten, dat hij zijn onderzoek al gauw staakte. Bij het derde h-uis lagen de zaken echter anders. Natuurlijk, het buis was wel afgesloten en de ramen waren wel geblindeerd, terwijl het voor het grootste deel overwoekerd was met klimplanten en er op de oprijlaan geen sporen van autobanden waren te ontdek ken, maar één van de luiken was niet ver grendeld. Op de grond vlak bij dit venster, vond hij enkele voetafdrukken. Hij haalde een revolver uit zijn wagen en slaagde er na enige moeizame pogingen in het raam naar boven te schuiven. Het kraakte ver schrikkelijk. Hij wachtte enkele ogenblik ken, maar daar er niets gebeurde, dat hem verontrustte, klom hij tenslotte naar bin nen. Er heerste in het buis een nagenoeg Egyptische duisternis, daar nauwelijks enig licht naar binnen kon dringen. Het rook er naar stof en schimmel, maar tevens ook heel vaag naar pijptabak. Deze typische geur moest er echter al enkele dagen han gen, misschien ze'lfs al langer dan een week. Er was dus niet lang geleden iemand m dit buis geweest! Misschien was de in dringer er nog steeds! De duisternis hinderde hem. Hij had ver geten een zaklantaarn mee te nemen en toen hij in de hal stond, zag hij nauwelijks meer iets. Door onophoudelijk lucifers aan te steken kon hij zijn weg vinden. Plotse ling doemde een pikzwart gat voor hem op: kennelijk een openstaande deur. Hij wilde de kamer binnengaan, maar struikelde op nagenoeg hetzelfde moment over een sta pel dekens. Ze waren daar achteloos neer gelegd. De kamer was echter niet rommelig. Het was eertijds kennelijk het eetvertrek geweest. Enkele ouderwetse meubelstukken stonden hier en daar verspreid. Afgezien van de dekens, vond hij niets bijzonders. De keuken bleek eveneens opgeruimd te zijn. De laatste jaren was daar klaablijkelijk niet meer gekookt. Maar de enkele borden, die hij in de kast aantrof, waren verdacht schoon. Hij floot zachtjes, toen hij een si garet opstak en de trap opliep. In een van de slaapkamers trof hij een bed aan, waar op de laatste tijd naar alle waarschijnlijk heid iemand geslapen had. De matras ver toonde tenminste een lichte deuk. Toen hij deze ontdekking deed, twijfelde hij er niet meer aan, dat iemand hier kort geleden gebivakkeerd had, hoe zorgvuldig alle sporen ook uitgewist waren. De dekens in de eetkamer had men kennelijk over het hoofd gezien. Hij liet alles precies zoals hij het had aangetroffen en reed langzaam naar huis. HOOFDSTUK XVIII Carol Spencer was niet langer hetzelfde meisje, dat nog geen tien dagen geleden in de overvolle trein Greg's golfstokken opzij had geschopt en zich zorgen had gemaakt over het openstellen van Crestview. Dat steeds met zorgen omringde, lichtelijk ver waande meisje was verdwenen. Ze was op het ogenblik nog wel even zorgvuldig ge kleed als vroeger, haar ogen waren nog even openhartig kijkend en haar glimlach als ze eens glimlachte even spontaan, maar de spanning van de laatste dagen had sporen op haar gezicht nagelaten. Ze was doodmoe. Maggie, die binnen gekomen was nadat Dane was vertrokken, keek met een afkeurende blik naar haar. Blijft u de hele dag op?, vroeg ze enigszins kribbig. Wat heeft u er aan om ziek te worden? Ik geloof niet, dat ik op het ogenblik zou kunnen slapen. Hoe gaat het overigens met de meisjes, Maggie? Ze zijn doodsbang. De man, die zou helpen is nog steeds niet teruggekomen. Ik moet nu zélf voor de verwarming zorgen. Dat is belachelijk! Ik zal Greg zeggen dat hij het moet doen. Carol stond op, maar Maggie greep haar bij de arm. Die verslaggever is hier weer in de buurt geweest, zei -e fluisterend. Als hij nog eens komt en naar u vraagt, zal ik zeggen dat u ziek bent. U ziet er trouwens helemaal niet goed uit, voegde Maggie er aan toe; ik zal u direct een kop koffie brengen. Met zachte drang dreef ze Carol naar boven en bleef net zo lang wachten, totdat ze in bed lag. Enkele ogenblikken keek ze naar Don Richardson's portret. Toen draai de ze zich om. Haar trouwhartige gezicht zag er droevig uit. Ik moet je iets ver tellen, Carol, zei ze, terugvallend in de ma nier van spreken uit de tijd, dat Carol nog een klein meisje was. Ik vind het helemaal niet prettig om het te zeggen, speciaal nu niet, maar eerder of later moet je het we ten. Carol glimlachte. Maggie's moeilijk heden hielden meestal verband met strikt huishoudelijke zaken. Dit keer schortte er echter wat anders. Gisteravond was ze uit geweest, vertelde ze. Ze was naar het huis van de Daltons gegaan om met de meisjes een kaartspel letje te spelen. Ze had helemaal niet op de tijd gelet. Toen ze ophielden met spelen, was het al één uur. Ze had toen snel haar regenjas aangeschoten, de paraplu gepakt en was zo vlug mogelijk vertrokken. Voor dat ze bij de hoofdweg was, had ze een schot gehoord. Het kan de uitlaat van een auto zijn geweest, zei ze, maar ik geloof dat niet. Ik hoorde op dat moment geen enkele auto. Ik bleef stokstijf stil staan, ik was bang geworden. Misschien wel vijf mi nuten lang. Het regende op dat moment pijpestelen. Toen hoorde ik plotseling iemand hard komen aanhollen. Hij draafde over de oprijlaan. Het was kolonel Richard son...., maar ik zeg niet, dat hij op me vrouw Hilliard heeft geschoten. Carol zat opeens rechtop in bed. Ze was verbluft. Dat kan niet, Maggie! Niet de kolonel! Hij zou nooit. Ik heb hem duidelijk genoeg gezien, hield Maggie vol. Zijn witte haar, alles. Ik geloof dat hij een kamerjas droeg of iets dergelijks. De voordeur van zijn huis smeet hij dicht alsof de duivel hem op de hielen zat. Carol probeerde dit alles weg te wuiven. Hij heeft misschien schaak gespeeld bij de Wards, zei ze om zichzelf moed in te spreken. Vaak spelen ze tot diep in de nacht. En hij liep waarschijnlijk hard om dat het zo regende. Maggie schudde echter het hoofd. Hij doet de laatste tijd nogal vreemd, zei ze. En u kunt me niet wijsmaken, dat hij in zo'n regenstorm bij de Wards zou weggaan en zeker niet in een kamerjas of wat het dan ook geweest mag zijn! Ik heb hier de hele dag over lopen piekeren. Hij had waarschijnlijk juist tijd genoeg om van de heuvel gekomen te zijn, waar ze mevrouw Hilliard hebben gevonden, maar ik heb niet gezien, of hij een revolver bij zich had. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6