„Gezamenlijke opmars in de IJmond door drie gemeenten van een gelijke omvang" „Wat doet gij in mijn hof?" vroegen enige Beverwijkers Beverwijkse Gemeenschap ligt in de windselen Agenda voor Velsen Onrechtmatig gesloopte tuinmuren hielden de raad urenlang bezig Zilveren jubileum J. J. M. v. d. Kroft met receptie en vele cadeaus gevierd Havenberichten Nieuwjaarsrede burgemeester Schol tens Zwembad helaas nog niet mogelijk Schadeloosstelling overwogen „Het begint te dagen voor het Plein 1945" 9 Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen keek terug in de oudheid Agenda voor Beverwijk Interpellatie met nasleep Burgerlijke Stand van Beverwijk VRIJDAG 20 JANUARI 1956 IN DE NIEUWJAARSREDE van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens van Beverwijk die ruim drie kwartier duurde, gaf hij de opsomming van de vele en belangrijke besluiten, die het gemeentebestuur in het voorbije jaar heeft genomen. Elk onder deel van het gemeenteleven werd door de burgemeester aangstipt en wij ontlenen hieraan: Gedurende het jaar 1955 is de bevolking der gemeente met nagenoeg duizend om precies te zijn met 947 inwoners vermeerderd. Beverwijk telde op 31 december van het afgelopen jaar 31.532 zielen. Aan deze aanwas hebben zowel een geboorte-overschot als een vestigingsoverschot bijgedragen. Het aantal geboorten heeft 672 bedragen (in 1954: 613), terwijl het aantal overlijdensgevallen 215 is ge weest (in 1954: 200). Het vestigingsoverschot, dat in het voorgaande jaar het cijfer 413 aanwees, heeft in 1955 het getal 490 opgeleverd. Er hebben zich namelijk 2060 personen In de gemeente gevestigd en er zijn er 1570 vertrokken. Het aantal hier voltrokken huwelijken is 214 geweest. Van degenen, die door vertrek de gemeente hebben verlaten, zijn er 150 geëmigreerd, en wel 111 naar Australië, 20 naar Canada, 4 naar Nieuw-Zeeland en 15 naar Zuid-Afrika. Sprekende over de culturele ont wikkeling zei de burgemeester onder meer, dat het hem verheugde dat er plannen zijn gerijpt voor de stichting van een Beverwijkse gemeenschap. het meningsverschil over een „beperkte grenscorrectie". Het wordt nu, naar ge hoopt mag worden, een met drieën opmar cheren. Wanneer de groei der agglomeratie zich in de loop des tijds volledig en in de ont worpen vorm zou voltrekken, zou dat ge schieden in drie gemeenten, welke uitein delijk elkander misschien in zielental miin of meer zouden gaan evenaren. Na het voltrekken van deze groei zal Beverwijk met een bevolking van circa 60 a 65.000 inwoners zijn eindstreep hebben bereikt. De afdeling Beverwijk van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen was donderdagmiddag voor het eerst in dit jaar bijeen in huize „Terpsichore" en in haar midden was mevr. H. Dijk-Manger, die het werk „Goden, Graven en Geleerden" van W. Ceram besprak. De presidente, mevrouw A. Moens-van der Veen, sprak een kort openingswoord, waarna mevrouw Dijk een uiteenzetting begon over de titel van het boek. Met „go den" bedoelde de schrijver de cultuur in de tijden in het boek beschreven, met „gra ven" de gravers die de kostbaarheden naar boven brachten en met „geleerden" hen die de gevonden schatten uit de oudheid bestudeerden en met elkaar een verklaring vonden van betekenis en doel. Het boek van de schrijver Ceram bevat vier afde lingen, handelende over Pompei, Egypte, het boek der torens en Mexico, het boek der trappen. Men kan wel zeggen, aldus de burge meester, dat Beverwijk in deze jaren in het teken van een aanzienlijke verrijking, modernisering en uitbreiding van zijn onderwij sapparaat staat. Hij besprak daarop de vele besluiten over de subsidies aan en de bouw van vele scholen. Hij was echter teleurgesteld wat betreft de bouw van de R.K. lagere technische school, waar aan in 1955 nog niets was geschied. Hij rekende er echter op, dat er in dit jaar op gerekend mag worden. Het gebrek aan voldoende inrichtingen voor goed kleuteronderwijs heeft zich in 1955 in versterkte mate doen gevoelen. In zonderheid de bewoners van de nieuwe buurten, waar uiteraard het grootste aan tal jonge gezinnen is gevestigd, hebben deze zorg node moeten missen. Er is een samenloop van verschillende omstandigheden geweest, welke in de af gelopen jaren vrijwel iedere activiteit ver hinderde. In dit verband zij gewezen op het ontbreken van een wettelijke regeling, welke o.a. een voorziening voor de finan ciering van deze tak van overheidszorg zou moeten geven, en op de drastische be perking in andere sectoren van de bouw nijverheid in het belang van de woning bouw. Inmiddels is de wet op het kleuter onderwijs afgekondigd. Thans is het zaak om geleidelijk verschillende buurten te voorzien van goede, moderne kleuter scholen. Woningnood De algemene gezondheidstoestand van de bevolking mag als goed worden aange merkt, zei de burgemeester, hetgeen niet gezegd kon worden van het woningnood probleem. In 1953 waren er 429 toewijzin gen uitgereikt, in 1954 761 en in het afge lopen jaar slechts 514. Uit de eigen bevolking stonden op het einde van het jaar nog 918 wachtenden ingeschreven, het jaar daarvoor 794. In genoemde cijfers zjjn nog niet begrepen de vele honderden, die zich van elders in de gemeente willen vestigen, omdat zjj in de onmiddellijke omgeving blijvend werken. Deze spanningen zijn onaanvaardbaar en funest, meende de burgemeester, terwijl hij de hoop uitsprak, dat het thans inge treden jaar een keerpunt ten goede zou worden. De industrialisatie verliep volgens wens, alhoewel men vrij algemeen te kampen VRIJDAG 20 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Menselijke begeerte". Rex, geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 u. Nutsbibliotheek, Heidestraat, Open van 19-21.30 uur. ZATERDAG 21 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Menselijke begeerte". Rex, geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. Kindertoneelclub „Heuvelwijk", 14 en 20 uur, Patronaatsgebouw, „de stuk gedan ste balschoentjes". „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugd- gebouw, toneeluitvoering. SANTPOORT Turnver. „Santpoort", 20 uur, „De Wey- man", feestavond. VELSEN-NOORD Gymnastiekver. „Sparta", 19.30 uur, Ge bouw Concordia, gymnastiekuitvoering. VRIJDAG 20 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Blan ke slavinnen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Madame Butterfly". W.B.-Theater, 20 uur: „Typhoon Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond O.B.K. K.S.A., 20 uur: ledenvergadering L.T.B. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 10—13. 15—18 en 19—21.30 uur. ZATERDAG 21 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Blan ke slavinnen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Madame Butterfly". W.B.-Theater, 20 uur: „Typhoon Kennemer Theater, 20 uur: feestavond V.V. „Beverwijk". 't Centrum, personeelavond Fa. Verhorst, 20 uur. „Nieuw Leven", 20 u.: kienavond ANGOB en ANJO. Openbare Leeszaal, geopend van 1012 en 1518 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 uur; lees- en studiezaal van 1518 en 1921.30 uur. had met een tekort aan arbeidskrachten, hetgeen nog verzwaard werd door een veel te krappe woningvoorraad. Voor de telers van groenten en aard beien is het jaar 1955 minder gunstig ge weest dan zijn voorganger, vooral ten ge volge van de slechte aardbeienoogst. Noch tans waren de totale omzetcijfers, verge leken met die der laatste jaren, niet onbe vredigend. Slachthuis Natuurlijk kwam ook de kwestie van het slachthuis aan de orde, waarover mr. Scholtens zei: De exploitatie van ons openbaar slacht huis kan op een zeer gunstig jaar 1955 terugzien. Het aantal voor consumptie ge schikt bevonden slachtdieren heeft 7507 stuks bedragen, zijnde 969 of 14,82°/o meer dan in 1954. Door de bevolking van de vleeskeuringskring Beverwijk is 1.082.247 kg van deze slachtingen afkomstig vlees gebruikt, hetgeen neerkomt op een ge middeld gebruik per hoofd der kring bevolking van 25,76 kg. Vergeleken met het voorgaande jaar betekent dit een ver meerdering per hoofd van 2,35 kg. De jaar rekening van de dienst openbaar slacht huis zal kunnen worden afgesloten met een batig saldo. Uw besluit tot bouw van een nieuw modern slachthuis vermocht bjj Gedepu teerde Staten niet de vereiste goedkeuring te verkrjjgen, ondanks het feit, dat een rendabele exploitatie kon worden ver wacht. Overleg is nu gaande tussen de IJmond-gemeenten tot stichting van een gemeenschappelijk slachthuis en tot het treffen van een gemeenschappelijke rege ling voor de bouw en het beheer van deze inrichting. Havenwerken Een interessante mededeling was ook, dat de „Beverwijkse haven" gedurende 1955 behalve door de 22 geabonneerden door 955 schepen werd benut. Hieronder waren 19 kustvaarders. Het aantal gebouwde woningen kwam eveneens ter sprake en hierover zei de Beverwijkse burgervader: De totale woningvoorraad in de ge meente is in 1955 vermeerderd met 228 woningen. De buitengewoon langdurige vorstperiode in de eerste maanden van het jaar is in ongunstige zin van invloed ge weest op dit cijfer. Op het einde van dat jaar waren er bovendien 357 in aanbouw. Ter vergelijking moge ik er aan herinne ren, dat in 1953 ter bewoning gereed zijn gekomen 153 woningen en in het daarop gevolgde jaar 460. Tot en met het jaar 1955 zijn in onze gemeente sedert de bevrijding omstreeks 1900 nieuwe woningen voltooid. Van de oude woningvoorraad zijn in die periode 96 slechte woningen aan de be woning onttrokken en grotendeels gesloopt. De uitkomsten van de woningbouwactivi teit in de laatste twee jaren zijn dus wel verre gebleven beneden de verwachting, welke twee jaren geleden kon worden uit gesproken. De sombere vooruitzichten du ren helaas voort. Nog geen zwembad Als gevolg hiervan zag hij voorlopig geen kans om aan een overdekte zwem inrichting te geraken, maar hij sprak de hoop uit, dat met ingang van het seizoen 1957 (dus volgend jaar) zal kunnen worden beschikt over „een ruime en riante ge legenheid voor zwemsport en zwemonder wijs in de open lucht". Een ander chapiter vormde het verkeer, de politie en de brandweer; hierover zei de burgemeester onder meer, dat het aantal verkeersongevallen, evenals elders in den lande, sterk is toegenomen. Van de ongevallen die in 1955 hebben plaats gehad, geschiedden er bijna de helft op de Rijksweg (VelserwegBreestraat- Alkmaarseweg). Omtrent de gang van zaken in Wijk aan Zee kon men over 1955 tevreden zijn. Rijk aan voor onze gemeente belang rijke gebeurtenissen en groeiprocessen is het jaar, dat achter ons ligt, dus wel ge weest. Nochtans moesten vele problemen onopgelost blijven of nog het stadium van bestudering en voorbereiding doorlopen. De nadruk mag echter op de creditzijde van de balans vallen. Juist de overvloed van vraagstukken is het bewijs, dat onze gemeente zich bevindt in de dynamiek van het volle leven. Streekplan Tegen het einde van zijn toespraak licht te de burgemeester nog eens het ontwerp- streekplan toe, waarvan de omstandigheden hadden veroorzaakt, dat het een lange weg had doorlopen. Een bepaald moeilijk punt kwam ter sprake, toen hij het over de bestuursrech telijke aangelegenheden in de IJmond sprak en hierbij opmerkte dat na gemeen schappelijk overleg tussen de drie betrok ken gemeenten men zich over de gedachte voorziening heeft kunnen uitspreken. Het wachten is nu aldus de burgemeester, op de maatregel, zoals die binnen afzienbare tijd aan de wetgevende macht zal worden voorgesteld. Winst was reeds, dat de drie gemeenten elkanders standpunten beter hadden leren kennen. Hij zag dit aldus: De drie gemeenten willen voor zoveel nodig c*n goede integratie nastreven in de IJmond. Heemskerk heeft te kennen ge geven, dat het op eigen territoir het groei proces wil ondergaan. Beverwijk kan dat standpunt geheel eerbiedigen, behoudens De verwikkelingen, waarin de Beverwijkse gemeenteraad gisteravond tijdens de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar terecht kwam, ontstonden uit een ogenschijnlijk simpel interpellatietje van de heer C o e 1 i n g h (P.v.d.A.). Deze verwikkelingen liepen wel zo hoog, dat het college, na zich enige tijd beraden te hebben, tot de slotsom kwam, dat Openare Werken niet juist was opgetreden en dat er overwogen zou worden hoe en in welke mate de gedupeerden schadeloos gesteld zouden worden. Deze mededeling kwam echter niet zo maar, daar gingen ruim drie kwartier van levendige discussie aan vooraf. De heer Coelingh had namelijk enige tijd geleden een interpellatie ingediend, welke hij pas thans mocht behandelen, over het afbreken van een tiental stenen muurtjes en het ontredderen van evenveel tuintjes aan de Alkmaarseweg, zulks zonder toestemming van de bewoners, door de dienst van Openbare Werken. Er waren volgens de heer Coelingh heel wat onregelmatigheden geschied, waarvan de ergste wel was, dat de bewoners geen recht konden krijgen omdat zij niet de financiën bezaten zich van een advocaat te voorzien. Wethouder V e s s i e s begon in zijn ant woord met te vertellen, dat het zo lang ge duurd had, alvorens de interpellant zjjn klacht kon toelichten, omdat hij eerst rechtskundig advies had moeten inwinnen. Die voortuintjes-geschiedenis was een zeer lastige, want, om verkeerstechnische rede nen moesten eigenlijk alle tuintjes aan de Alkmaarseweg onteigend worden en niet iedere huurder was hiervoor te vinden. Achteraf bleek nu, aldus de wethouder, dat hier een „vuil spelletje" was gespeeld door een winkelier, die blijkbaar alleen zijn eigen voordeel op het oog had gehad en met een door de eigenaar voor akkoord getekend papier naar Openbare Werken was gegaan inplaats van eerst de meningen van de andere bewoners af te wachten en dit formulier dan bij de beheerder van de huizen af te geven. Openbare Werken, ver heugd over deze snelle afhandeling, aldus de heer Vessies, besloot zich ook eens van haar goede zijde te laten zien en toog de volgende dag reeds aan het werk om de betreffende tuinmuurtjes te slopen. On danks protesten van de (gedeeltelijk aan wezige) bewoners, werd het werk doorge zet, zodat sommige bewoners 's avonds thuiskomend, bemerkten, dat hun tuintje verdwenen was. Te goeder trouw? De wethouder verzekerde, dat Openbare Werken te goeder trouw was geweest en was afgegaan op de verklaringen van de eigenaar, die, naar achteraf bleek, niet had onderhandeld met zijn huurders, maar de invulformulieren ter distribuering bij de bewuste winkelier had afgegeven. Thans zou dit echter niet meer voor kunnen komen, omdat deze dienst, huiverig gewor den door deze nare ervaring, zowel met de eigenaar als met de huurders zou gaan onderhandelen. Een tweede punt in de interpellatie van de heer Coelingh was een vuilnishoop, die achter een van deze huizen aanwezig was geweest en na het indienen van een klacht eindelijk was verwijderd. Naïeve sloperij Na het antwoord van de wethouder toon de de interpellant zich verheugd, dat ook het college er schande over sprak, maar, zo vroeg hij zich af, wordt er nu niets gedaan, om deze geschiedenis op royale wijze af te doen? De heer R o m u n d e (P.v.d.A.) viel zijn fractiegenoot bij en vond het een onsym pathieke geste. Hij vond het, voorzichtig uitgedrukt, „naïef" van Openbare Werken om, terwijl er zoveel protest kwam, toch met de sloperij door te gaan. Overigens vond hij het optreden van een opzichter, namens Openbare Werken, niet alleen in timiderend, maar zelfs op chantage lijken. Deze opzichter zou namelijk tegen enkele bewoners gezegd heben, dat zij maar moes ten ophouden met het protesteren, daar het anders „wel eens geld zou gaan kosten". Hij vond het gek, dat O. W. steeds maar achter die eigenaar ging staan en vond het jammer, dat de bewoners geen geld hadden om netjes rechtskundige bijstand te ver krijgen. Over de vuilnishoop sprekend, vroeg spreker zich af, waarom de vuil- eigenaar dan geen proces-verbaal had ge had, en of dat in de bebouwde kom zo maar mogelijk was. Ook de heer S t u r k (K.V.P.) ging zich met het geval bemoeien en vond het geen pas geven, dat Openbare Werken op deze manier was opgetreden. Een tussen twee huizen opgetrokken muur schaadde boven dien nog de lichtinval in een van deze huizen. Fout gemaakt Wethouder Vessies beweerde toen, dat deze hele kwestie nü eigenlijk in het civiel rechtelijke vlak was gekomen en een ver houding had opgeleverd tussen de eigenaar en de bewoners, waarin de gemeente niet kon ingrijpen. De vuilniskwestie was op gelost, nadat Openbare Werken de eige naar een scherp briefje had gestuurd, waarin met proces-verbaal was gedreigd en over die muur kon hij alleen meedelen, dat er destijds vergunning was gegeven tot het bouwen ervan, zodat deze vergunning niet meer ongedaan kon worden gemaakt, temeer, daar hij was opgetrokken tussen twee percelen, die beide eigendom waren van één eigenaar. De technische dienst had echter een fout gemaakt, door zich ter plaatse niet beter op de hoogte te stellen. Aangezien de heer Coelingh zich echter niet tevreden gesteld voelde, diende hij een voorstel in, dat moest leiden tot herstel van rechten en eventueel schadeloosstel ling van de gedupeerden. Het college wilde zich deze zaak echter niet eigen maken, doch wel een opdracht van de raad aan vaarden, waarin hetzelfde was verwerkt. De voorzitter merkte hierover op, dat, „wanneer iemand zich geschaad voelt, dit nog niet inhoudt, dat het optreden van O. W. onregelmatig is geweest", Verhaal op misbruiker De heer K o g e r (A.R.) stelde de zaak principieel en zei, dat enkel overleg met de eigenaar volkomen fout is en dat het geen motief is om te beweren, dat het tot nog toe altijd goed is gegaan, want volgens hem is er wel degelijk een onrechtmatige stap door de gemeente gedaan. Hij hoopte, dat er recht zou worden gedaan. De toezegging van het college vond de heer R o m u n d e wel goed, maar de ge meenschap mocht hier de strop niet van dragen, want de eigenaar had in goed ver trouwen gehandeld, zodat alleen de be wuste winkelier voor de financiële strop moest opdraaien, omdat hij er misbruik van had gemaakt. Is het juist, zo stelde de heer D e W e y e r (K.V.P.) de vraag, dat de gemeente wette lijk verplicht is om zowel eigenaar als huurder toestemming te vragen voor het verwijderen van een tuintje? Indien ja, dan zal de gemeente ook aansprakelijk ge steld dienen te worden, omdat ze fout was, met de mogelijkheid tot verhaal op de misbruiker, en indien nee, dan moeten de huurders de eigenaar aansprakelijk stellen, omdat ze te goeder trouw de idupe zijn geworden. Het geheel kreeg nog een onaangenamer smaak, toen bleek, dat er van de zijde van de eigenaar middels een rechtskundige aan de bewoners was meegedeeld, dat hun de huur van hun huizen was opgezegd, maar dat zij die na een week weer konden in huren, echter zonder tuin. Dr. De Ruiter (C.H.U.) en ook de heer K u y p e r (C.P.N.) zeiden ook het hunne ervan, maar men kwam niet tot elkaar. De voorzitter intermedieerde toen door te beloven, dat deze gehele kwestie zou worden onderzocht en de raad- er zeer binnenkort mededeling over zou ontvangen. Niet minder vermakelijkheids belasting Met uitzondering van mevrouw Allan (V.V.D.) en de heer Kuyper (C.P.N.) stonden alle raadsleden achter het pre advies van het college, dat afkeuring van de aangevraagde vermindering van ver makelijkheidsbelasting voor bioscopen verzocht. Alle leden betuigden hun adhesie met dit advies, omdat er verscheidene hiaten in het verzoek waren en niet vol doende bewezen werd, dat vermindering van belasting noodzakelijk was. Mevrouw Allan wilde de bioscoop-eigenaren nog een kans geven, door accountants-onder zoek toe te staan, waardoor de cijfers van de onkosten verduidelijkt zouden worden, maar wethouder A 1 b e r d a wilde hier volstrekt niet aan, omdat zij ruimschoots gelegenheid hadden gehad dit te doen en men niet ongemotiveerd of onvoldoende gemotiveerd een verzoek aan de raad moet indienen. De C.P.N.-afgevaardigde vond de ver makelijkheidsbelasting abnormaal hoog en pleitte voor een verlaging van 30 op 20 °/o, Het voor en tegen werd conform het pre-advies afgewogen, maar men kwam toch tot de slotsom, dat de verdiensten hoog genoeg waren, zodat de vermakelijk heidsbelasting op 30 gehandhaafd blijft. Meer licht De aangevraagde credieten voor uitbrei ding en vernieuwing van de straatverlich ting in diverse straten en te Wijk aan Zee werden toegestaan, maar eerst moest wet houder Niesten nog uit de doeken doen, zulks op verzoek van de heer K o g e r, dat er geen uitbreiding van de gasverlichting te verwachten was. Het was alleen in oud- Beverwijk ondoenlijk overal elektrische verlichting aan te brengen, daar dit veel te duur was. De gemeente deed er beter aan de aanwezige gasverlichting nog even in ere te houden en successievelijk over te schakelen op elektrificatie. De overige aangekondigde agendapunten werden met hamerslag bezegeld. De aftredende commissie van toezicht op de twee gemeentelijke nijverheidsscholen werd weer in zijn geheel herkozen, evenals DE WAARDERING, DIE DE IJMUIDENSE VERTEGENWOORDIGER van de Neder landse Middenstandsbond bij zijn vijfentwintigjarig jubileum in dienst van deze in stelling heeft mogen ondervinden zowel op zakelijk als op louter vriendschappelijk niveau, heeft gistermiddag en -avond in het Cultureel Centrum wel bewezen, dat deze nog jeugdige heer J. J. M. van der Kroft zich in de korte tijd, dat hij in IJmuiden werkzaam is, een brede kring van sympathisanten en relaties heeft weten te ver werven. Niet alleen de heer J. C. Aschoff was ter receptie aanwezig als wethouder van financiën, maar ook de heer H. Mantje, chef van de vijfde afdeling, secretaris van de deze middag nog al eens besproken winkelstichting Plein 1945 en vertegen woordiger van wethouder R. Verbeek, gaf van zijn belangstelling blijk. Een rij van sprekers heeft de jubilaris de lof toegezwaaid, die hij zowel als agent van de midden- standsbank en als organisatieman in velerlei gedaante aan zijn vaandel heeft kunnen hechten. Namens de Amsterdamse hoofddirectie van de bankinstelling sprak eerst de heer H. Hermans woorden van gemeende waar dering bij dit zilveren jubileum, waarvoor een kwart eeuw geleden in Haarlem de fundamenten werden gelegd door een ijve rige jongste bediende, die al rap promotie maakte. Via de effectenafdeling kwam de heer Van der Kroft terecht op het Haar lemse abattoir, waar hij zich speciaal bezig hield met de vleesdistributie en derzelver problemen. „U was er geknipt voor" meen de de heer Hermans onder enige hilariteit, „maar enige jaren nadien bent u geknipt óp het abattoir, omdat u er onderdook voor de Duitse arbeidsinzet". In de loop der jaren leerde de heer Van der Kroft alle afdelingen van zijn bank grondig kennen en aldus werd hij dan ook in december 1946 belast met de leiding van het agentschap IJmuiden, dat werd opge richt temidden van de puinen aan het Oos- terduinplein of, zoals de jubilaris later zelf zou opmerken: „Ik kon uitkijken tot aan het kanaal en het station IJmuiden-Oost". Hartewens Dit is geen gemakkelijk begin geweest voor de uit Haarlem stammende heer Van der Kroft. Na deze IJmuidense jaren is er echter één hartewens overgebleven: de verhuizing uit de noodwinkels aan het Oosterduinplein naar het geprojecteerde hoekpand op het Plein 1945. Want aan het Oosterduinplein kan men geen kant meer uit: de zaken zijn er steeds gebrekkiger geworden. Naast zijn werk voor de bank heeft de heer Van der Kroft echter ook zijn belang stelling laten gaan over het verenigings leven er is een heel lijstje te maken van zijn activiteiten op dit gebied, interessen overigens, die zich speciaal op de midden stand betrekken. Met voldoening kan de jubilaris, naar de mening van de heer Her mans, terugzien op wat er bereikt is, ter wijl er nog veel te doen zal zijn in het IJmuiden, dat met een grote snelheid ex pandeert. Als stoffelijk huldeblijk over handigde hij de jubilaris een enveloppe met inhoud. Vlees noch vis De Haarlemse directeur van de Midden- standsbank, de heer G. van Genderen, schetste de heer Van der Kroft als iemand, die IJmuiden zo langzamerhand van bin nen en buiten kent. Hij herinnerde er aan, hoe negen jaar geleden aan de vestiging van de bank werd begonnen en hoe het toen eigenlijk „vlees noch vis" was. On danks de stevige betrekkingen, die IJmui den met de vis onderhoudt. Maar thans is deze vestiging zo gezond als een vis en men zou kunnen zeggen, dat het zelfs een stevig stuk „vlees" werd. Dit alles mede dank zij de toewijding van de jubilaris, die in het puin begon, maar de vaan hooghield in een noodwoning. Ook hij geloofde, dat het begon te dagen met de vestigingskan- De man, die men op deze foto schijnbaar zo opgewekt lachend naar igts mals aan het plafond ziet staan wijzen, is prins Toenkoe Abdoel Rahman Ibni Almarhoem Sultan Abdoel Hamid Halim Sjah, opper ste minister en minister voor binnenlandse zaken van de federatie van Malakka. Hij had aan het plafond in het Londense Lancaster House niets vreemds ontdekt, maar geraakte in vuur tijdens de opening van de constitutionele conferentie tussen Engeland en de federatie van Malakka. de commissie van toezicht op de nijver heidsschool voor ambachtslieden. In de vacature in de commissie tot we ring van schoolverzuim, ontstaan door het vertrek van de heer J. H. v. d. Berg, werd de heer W. Hoekstra, onderwijzer aan de openbare lagere Julianaschool gekozen. Tot lerares in de naaldvakken aan de gemeentelijke huishoud- en industrieschool werd mevrouw J. C. van Keulen-Paalvast gekozen. Bij de ingekomen stukken werd nog even de aandacht bepaald bij een verzoek van de Nationale raad voor het onderling uit vaartwezen, om afschaffing van het klasse stelsel op de algemene begraafplaatsen te bevorderen. Ondanks tegenwerpingen van mevrouw Allan en de heer Coelingh bleef men bij de mening, dat dit stelsel in Beverwijk niet meer bestaat, zodat het als kennisgeving werd aangenomen. Een besluit van B. en W. om de loon- en salarisregeling wederom voor een gemeente der tweede klasse van toepassing te ver klaren op Beverwijk, wekte reactie bij de heer Coelingh, die vond, dat deze rege ling direct aan de portemonnee der ge meente-mensen kwam, omdat Beverwijk toch volgens de eerste klas werd betaald. Wethouder A 1 b e r d a zei, dat hij er zelf mee in zat, maar dat al het mogelijke zou worden gedaan om te trachten een regeling te vinden, die dit bezwaar onge daan zou maken. Na afloop van de openbare vergadering bleef de raad nog in besloten zitting bijeen. sen van de Middenstandsbank aan het Plein 1945 en hij meende, dat hier een pracht van een jubileumgeschenk voor de jubilaris in zou kunnen schuilen, indien de gemeente de belofte zou kunnen doen, dat deze nieuwbouw binnen negen maanden gehonoreerd zou zijn. Namens zes collega's overhandigde de heer Van Genderen de jubilaris een kostbaar fototoestel. „Olifantsdracht" Uit naam van de handelsvereniging Groot IJmuiden sprak de heer H. Homburg hem toe. Ten opzichte van de nieuwbouw aan het Plein kon hij voorlopig slechts rekenen op een „olifantsdracht", want de genoemde tijdslimiet leek hem voorlopig nog net wat te optimistisch. Overigens had hij alle er kentelijkheid voor de stuwende kracht, die er al die verlopen jaren is uitgegaan van de jeugdige voorzitter van de IJmuidense middenstandsvereniging en hij reikte hem bijwijze van tastbaar blijk dezer waar dering een gramofoonplaat over. Als vertegenwoordiger van de R.K. Mid denstandsbond heeft de heer J. van Leeu wen tenslotte de vele activiteiten van de jubilaris ten bate van de middenstand ge memoreerd en hij schonk hem een litho van een der pittoreske plekjes in oud- Velsen: de Dorpsstraat met op de achter grond de Engelmunduskerk plus een kist sigaren. De heer Van der Kroft heeft daarna kennelijk geroerd over al deze hulde met een kort woord bedankt en hij vatte zijn waardering samen in de woorden „Dank u allen wel. Ik hoop, dat de gever van alle goed mij de kracht mag geven voort te gaan met dit werk". Bridgeclub „Sans-Atout" In de promotie en degradatiecompetitie van de Beverwijkse bridgeclub „Sans A tout" werden de volgende resultaten be haald. Groep A: 1 W. en G. de Boer 40V2 mp.; 2. J. Hamers-J. v. Zutphen 39'/z mp.; 3. J Bos-J. Bloemendaal 34'/2 mp.; 4. G. Plooy-J. Groot 32 mp.; 5. G. Tabak-G. Kleyn 29'A mp.; 6. J. Nijman-C. Tabak 26 mp.; 7. J. Boom-G. Zoontjes 25'/2 mp.; 8. C. Luttik-D. Hoogeboom 24'A mp. Groep B: 1 heer en mevr. Vollaerts 37V2 mp.; 2. K. v. d. Wal-Ph. v. Groningen 35 mp.; 3. A. Worst-G. Wegman 36l/2 mp.; 4. C. Hart-J. de Jong 321/ï mp.; 5. heer en mevr. Luyendijk 31 mp.; 6. J. Krab-G. C. Tabak 29 mp.; 7. C. Spruit-Th. Bakker 28'/» mp.; 8. R. Oosterhout-J. Groen 22 mp. Groep C: 1. N. Hendriks-J. Koopman schap 351/» mp.; 2. mej. v. Klaveren-H. Oosterveen 34 mp.; 3. dames Belterman- Tabak 33V2 mp.; 4. heer en mevr Zwane- veld 31 mp.; 5. B. Groot-K. v. d. Zon 3OV2 mp.; 6. G. Klesser- J. Winkel 30 mp.; 7. A. Tank-W. Dijkhof 29 mp.; 8. G. Haver- A, Worst jr. 28 mp. „Pat-Mat" 1 won van „Heemstede" Het eerste schaakteam van de Kenne mer schaakclub „Pat-Mat" speelde een bondswedstrijd tegen „Heemstede 1", wel ke in een 6V2-3V2 overwinning voor „Pat- Mat" eindigde. De gedetailleerde uitslagen v/aren: J. Zoontjes (P)-E. Santen (H) 1-0; M P. Suiker-J. Bonkenburg 1-0; ir. D. G. Huygen-A. Muusse 1-0; P. Zwart-A. v. d. Berge remise; A. de Vries-J. Baalbergen remise; J. C. de Haas-B. Pieters 0-1; J. E. St.rengers-A. F. Schreurs remise; G. Paar- dekoDer-A. Simplonius 1-0; W. Steeman- C. Kuyken 0-1; Th. Spijker-G. v. Oppen 1-0. t De uitslagen in de onderlinge competi tie waren: W. Steeman-.T. C. de Haas 0-1; A. W. Lubert-J. L. v. d. Meer 1-0; J. Oort- P. A. Janssen 0-1; M. Soeteman-ir. E. F. Peltzer 0-1; L. Mostertman-A. Slings afg. GEBOORTEN: Maria A. M., d. van J. T. J. Tromp en C. C. Schoonenberg: Johan nes P M.. z. van J. Kuijer en M. M. Goeman; F.lianne G„ d. van K. Jaarsveld en A. Broek huizen: Hendrika. d. van G. van Zanten en H. Meijer; Gerardus M., z. van P. D. Ver schoren en T. M. Bontekoe: Sonja A., d. van A. Bloempndaal en S. Spanjaard; Elisabeth I., d. van J. A. E. van Honk en F. H. van As wonende te Velsen; Frans, z. van P. Rol en M. van Velthuijsen; Hendrica M. T., d. van N. van Baas en T. M. Schelvis wonende te Heemskerk; Bob, z. van G. de Bie en J. de Ruiter: Cornelia A. M., d. van P. J. Klaver en C. S. T. Tromp: Johan D., z. van R. van Huisstede en C. W. Boeschoten; Catharina A. M„ d. van P. C. Komen en M. E. Smit; Daniël, z. van D. Kaan en H. D. Smid: Anto- nius T. W., z. van A. J. Veenbrink en M. J. van Brussel. ONDERTROUWD: N. Renes en E. C. Nies ten; F. A. Thoëne en J. E. de Weijer; H. C. van Bugnum en G. M. Boots; P. Massee en D. Nap; H. C. Steevens en M. Luit; J. Sloot- mans en L. M. Veldhuis. GETROUWD: P. L. Visser en E. J. Feij. OVERLEDEN: F. A. Engelhard, 85 j., we duwnaar van J. J. Schoolmeester; J. van der Laan, 80 j., weduwe van J. Rijs; C. van der Himst, 77 j., weduwe van C. Pels; C. T. Fossen. 67 j., gehuwd met M. Wabeke. Donderdag kwamen in IJmuiden binnen: Mobiham van Le Havre. Petersborg van Gent. Rudolf Anderson van Swansea. Teun van Swansea. Guilia van Newport New. Elin Haven van Halifax. Kongsbu van Rotterdam. Westerdok van Londen. Zaanstroom van Hull. Maartje van Londen. Bullfinch van Londen. Herman Buisman van Rotterdam. Manoeran van Londen. Vertrokken zijn: Marosa naar Kingston. Wibold Böhmer naar Rotterdam. Maaskerk naar Marseille. Glangula naar Rotterdam. Athem naar Hamburg. Harö naar Helsing- borg. Trito naar Rotterdam. IJstroom naar Portsmouth. Harold naar Gdynia. Dido naar Rotterdam. Angelina naar Oslo. Willemstad naar Dover. Wapu naar Abo. Dantrades Andros naar Haugesund. Zuiderkruis naar Tremaple. Rigel naar Helsingborg. Ulyssis naar Port Said. Dehremus naar Rotterdam. Lies naar Solloth. Lijnbaansgracht naar Rot terdam. Dorun naar Stettin.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7