Weerbericht De President Haarlems Dagblad Westduitse leger hield zijn eerste parade voor Adenauer Aantal regelingen in de radio- handel onverbindend verklaard Weermacht is ondergeschikt aan de politieke leiding en dient de vrede (P\ Jet TlUKmo oefcte,ycu Dujff Extra tegemoetkoming aan dienstplichtigen Geen spoor van gestolen goud Pakistaanse ambassadeur bezoekt Noordholland Het woord is aan Lawine bedolf 10 boeren in Oostenrijk: één dode Groot-Brittannië kan op 190 miljonairs bogen Protestantse kruistocht in Australië tegen Hromadka Tweedaagse oriëntatie in maatschappelijk werk „H-bomproeven zijn ongevaarlijk", aldus Amerikaan Libby IJmuiden in Haarlem DE BOER Mr. Opticien R. DE BOER 3r. Leids Opticien Maandag neemt kabinet in Djakarta besluit over Genève Tsjechoslowakije staakte tijdelijk nachtvluchten Belgische tabaksindustrie sluit haar fabrieken Storm en regen Weerrapport 70e JAARGANG No 167 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Hedactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem:' Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295* Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 21 JANUARI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 300e JAARGANG No 12 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS NU WEL TE VERWACHTEN dat president Eisenhower zich niet beschikbaar zal stellen voor een tweede ambtstermijn als president. Zijn jongste verklaring, af gelegd in de eerste persconferentie te Washington, die hij sinds begin augustus gehouden heeft, laat nauwelijks twijfel over. Wel heeft hij zijn naam laten staan op de republikeinse kandidatenlijst voor z.g. voorverkiezingen in de staat Hampshire, maar dat beslist niet over zijn kandidatuur in de grote wedijver. Ondanks alle druk wil hij zelf tot een besluit komenDit zijn veelzeggende woorden. Zij lichten weer eens een tipje op van de nevel, die de hoogste toppen omzweeft. De hoogste top pen der macht, bedoel ik, want de presi dent der Verenigde Staten is zonder twijfel een der machtigste mannen op Aarde. Op die toppen tobt men niet alleen met de vanouds-vermaarde kilte; het is ook moei lijk om er een persoonlijk besluit zélf te nemen. Ondanks alle druk zélf te nemen. In dit geval is het niet moeilijk die druk te verklaren. De republikeinse partij, na twintig barre jaren in de oppositie in 1952 eindelijk weer aan het bewind gekomen met de populaire generaal als matchwin ner, ziet haar kans op voortzetting ver schrompelen als Eisenhower zich terug trekt. Hij is voor zeer veel van zijn land genoten het symbool van welvaart en hoogconjunctuur geworden. Daar zit bijge loof in, maar die doet zich gelden in alle populariteit. „Als Eisenhower er maar zit, gaat het ons wel goed", dat is het wat primitieve standpunt van menige kiezer. De republikeinse partij heeft geen tweede Eisenhower. En als zij de presidentsverkie zing verliest, betekent dat tevens het ver lies van honderden hoge posten, met bij behorend gezag en bijbehorende invloed, nu door republikeinen bezet. De president heeft gezegd dat het geen zin heeft te beweren, dat zijn gezondheid weer even goed kan worden als vóór zijn hartaanval (coronaire trombose) in septem ber. Hij gaat goed vooruit, verzekeren zijn dokters „in redelijke mate" schijnen zij voorzichtig gepreciseerd te hebben maar in de toekomst moet zijn leven zorgvuldig geregeld worden ter vermijding van over matige vermoeienis. Het zal weinigen aan deze zijde van de Oceaan verwonderd heb ben, dat te lezen: het heeft wel verwonderd dat van sommige zijden in Amerika maar zo hardnekkig werd beweerd, dat de presi dent weer geheel de oude zou worden. Maar ja: de politiekTer algemene ver gadering van de Amerikaanse organisatie van medici zal, bij bespreking in de pauze, wel geen meningsverschil hebben bestaan. Ieder begrijpt overigens dat het bekleden van zulk een post als het presidentschap de grootste spanningen meebrengt niet al leen bij hetgeen de grote man doet, maar ook bij hetgeen hij nalaat en dat het voeren van een verkiezingscampagne in de Verenigde Staten een inspanning vergt, die met weinige vergeleken kan worden. In dezelfde persconferentie te Washing ton Is men Eisenhower natuurlijk vragen gaan stellen over de door het grootste deel der wereld (met inbegrip van de Ameri kaanse oppositie) gewraakte en fel-bestre- den uitlatingen van zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles. De presi dent heeft, op wel wat erg simpele wijze, het antwoord ontweken door te zeggen dat hij het interview met Dulles in de week bladen Time en Life niet gelezen had. Ieder die het overheersende belang van zulke beleidskwesties inziet iedereen, in tien tallen landen heeft het interview met Dulles geheel of in uittreksel gelezen. Het is over de ganse wereld gekabeld en heeft een ware storm ontketend. Alleen de presi dent der Verenigde Staten, Dulles' chef, heeft het niet gelezen! Och kom. Er zijn momenten waarop een glimlach door pers conferenties vaart. Dit moet er een geweest zijn. Het uitblijven van antwoord betekent in feite dat de president zijn minister van Buitenlandse Zaken niet in de steek laat. Dat is op een moment als dit, waarop zijn eigen presidentiële toekomst zo wankel is, niet verwonderlijk. Men zal wel niet anders verwacht hebben, al zal menigeen iets an ders hebben gehoopt. De president heeft het toegelicht door te verzekeren dat hij Dulles de beste minis ter van Buitenlandse Zaken vindt, die hij ooit gekend heeft. Maar het is de enige die hij ooit gehad heeft. En voor hij aan zijn nu driejarig staatsmanschap begon was hij generaal, een beroep dat weinig gelegen heid biedt tot vergelijkende studies over ministers van Buitenlandse Zaken. Dus eigenlijk houdt die lofspraak niet veel in. Met dat al dient verwacht te worden, dat J. Foster Dulles nog wel een jaar minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten zal blijven. Moge hij in die tijd „de kunst om tot de rand te gaan" niet meer nastreven. Niet als het de Russen en ook niet als het de Chinezen betreft, die volgens hem tot driemaal toe rillend voor zijn kunst zijn teruggedeinsd. Laat hij de krijg- manswaarschuwing van die zeer wijze Chi nees der Oudheid, Lao Tse, ter harte ne men: „Liever ga ik een voet achteruit, dan een duim vooruit. Dat wil zeggen: tegenstand te bieden zonder op te trekken; de arm te ontbloten zonder zijn kracht te tonen; doen alsof de vijand er niet was; handhaven zonder te strijden. Lichtvaardig krijg voeren is het verschrikkelijkste, want het getuigt van gemis aan mensenliefde. Waar twee legers van gelijke kracht tegen over elkaar staan, daar is de overwinning aan de kant, die mensenliefde kent." Er valt nog veel meer te lezen in Lao- Tse. Het verkwikt vaak en veelvuldig. Natuurlijk is het wel oud. Maar het nieuw ste is vaak niet het beste. En men was toen zeer beschaafd in China en zijn beste man nen dachten diep en wijs. In welk land wordt nu „leidend" zo gedacht? anders dan in dreigende knallen van dreigende bommen? R. P. INNSBRUCK (United Press) Bij het dorp Kartisch in Oost-Tirol, zijn tien boe ren door een lawine overvallen. Negen hunner waren in staat zich uit de drie me ter hoge sneeuwmassa te bevrijden. De negentienjarige Leonhard Strasser werd echter gedood door de rotsblokken en ste nen die de lawine met zich voerde. BONN (Reuter) Bondskanselier Ade nauer heeft te Andernach bij Bonn de eer ste parade van 1500 man van het nieuwe Westduitse leger afgenomen. Generaal Speidel, de leider der Westduitse militaire afvaardiging bij de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, stelde de troepen voor. De parade werd gadegeslagen door de militaire attachés van zeventien staten- NAVO-leden en elf leden-officieren van de Amerikaanse militaire raadgevende groep, die de Westduitse autoriteiten bij de op bouw der strijdkrachten van advies dient. In zijn rede na de inspectie der troepen, zeide dr. Adenauer dat de militairen hun taak slechts kunnen vervullen, indien zij het vertrouwen van het volk genieten. „De weermacht is in haar geheel, evenals elk onderdeel van de uitvoerende macht, on dergeschikt aan de politieke leiding. Het organisch invoegen van de strijdkrachten in de politieke orde vergt discipline en zelfbeheersing van de militair. Het vergt echter ook bereidheid van het publiek steeds te vermijden de militair in een noodlottige afzondering te dringen. Het volk moet de landsverdedigers, na de vele misverstanden en negatieve invloeden van het verleden, opnieuw op hun juiste waarde schatten". Het tijdperk van tien jaren, waarin geen Duitse weermacht bestond, heeft een uitnemende gelegenheid geboden voor een nieuw begin, waarmede tezelfder tijd de verplichting gepaard gaat de ver loren tijd met kracht in te halen. West- Duitsland wil met zijn herbewapening al leen maar bijdragen tot de handhaving van de vrede. Dat doel zal bereikt zijn, als de gezamenlijke kracht van de Westelijke bondgenoten zo groot zal zijn, dat het risico van een aanval daarop op elk ogenblik te groot zal zijn. Het Duitse volk verwacht ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 MOTOR-BROMFIETSKLEDING Vijf sulden per dag als herhalings oefening langer duurt dan 85 dagen De minister van Oorlog en van Marine, ir. Staf heeft in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld dat aan dienstplich tigen die langer dan 85 dagen voor her halingsoefeningen moeten opkomen een be drag van f 5 zal worden verleend voor elke dag, waarmede de termijn van 85 dagen wordt overschreden. Door deze maatregel, zo zegt de minister, zullen werkgevers door de verlengde duur van de herhalingsoefe ningen niet worden genoodzaakt extra financiële lasten te dragen in de vorm van gehele of gedeeltelijke doorbetaling van loon. Tenslotte deelt de minister mee, dat het plan voor de internationale oefeningen voor 1956 is veranderd. LONDEN (Reuter) In het financiële jaar 1953/54 is het aantal miljonairs in Groot-Brittannië aanzienlijk toegenomen. Volgens de belastingautoriteiten hadden in die periode 190 personen een inkomen van zesduizend pond sterling per jaar, na be taling van inkomstenbelasting en de sur- plusbelasting, tegen slechts 35 personen in het jaar daarvoor. Geraamd wordt, dat men in Groot-Brittannië miljonair moet zijn om een netto-inkomen van zesduizend pond sterling per jaar te hebben. In het jaar voor de oorlog waren er 6.560 per sonen in deze groep. van zijn leger, dat het zich geheel zal wijden aan het bereiken van dat doel, al dus dr. Adenauer. Onze Nederlandse militaire vertegen woordiger, kolonel De Roo van Alderwerelt was sedert West-Duitsland zijn souve- reiniteit heeft verkregen voor het eerst in uniform, zo meldt onze correspondent. Een militaire kapel speelde een mars van Beethoven. Toen Adenauer het terrein be treden had, riep hij „Guten Morgen, Sol daten", waarop dezen met een luid „Guten Morgen Herr Bundeskanzler" antwoordden. Het grijs van de nieuwe uniformen maakte geen florissante indruk. De officie ren zijn moeilijk van de minderen te on derscheiden en de snit van de uniformen laat nog veel te wensen over. Een hoge buitenlandse officier vond de overjassen veel te nauw. GENÈVE (United Press) De politie heeft tot dusverre nog geen enkel spoor in han den gekregen van de mannen, die er Don derdag op een druk plein in Genève tij dens het spitsuur in de namiddag in ge slaagd zijn weg te rijden met een even onbeheerd staande bestelwagen van de Ge- neefse transportfirma Ritschard, waarin tien kistjes met elk 25 kilogram aan goud staven ter waarde van 1.2 miljoen Zwitser se franken stonden. Nog voor de Interpol de internationa le politieorganisatie aan de buurlanden van Zwitserland verzocht had de grens controle met het oog op deze giganti sche diefstal te verscherpen, kregen de Franse en Italiaanse douane opdracht nauwkeurig de bagage van reizigers te on derzoeken, hetgeen bijvoorbeeld voor de mensen, die vandaag uit Zwitserland Italië binnenkwamen, veel oponthoud opleverde. Desondanks gelooft de Zwitserse poli tie niet, dat de buit nog in het land is. De gestolen bestelwagen werd gisteren enige uren na de diefstal op drie kilometer van de Frans-Zwitserse grens in de Geneefse voorstad Prigny aangetroffen, uiteraard zonder het goud. De daders zijn volgens de politie „vak lui" geweest, die voor zij toesloegen eerst nauwkeurig de gewoonten van de chauf feur moeten hebben nagegaan. Deze placht namelijk dikwijls even uit zijn wagen te stappen om een boterham te eten of een kop koffie te drinken, hetgeen hij ook Don derdag in het hoofdkantoor van zijn firma deed. Hij nam wel zijn contactsleuteltje mee, maar dit levert voor „handige jon gens" geen bezwaar op. De chauffeur zelf waarvan de politie vermoedde, dat hij vals spel speelde en dat het eten van een boterham doorgesto ken kaart was blijkt echter zowel vol gens de politie als volgens zijn eigen firma boven elke verdenking verheven. NEW YORK (United Press) Zeven Amerikaanse protestantse kerkelijke lei ders vertrekken maandag naar Australië om er te protesteren tegen de aanwezig heid van professor Josef L. Hromadka uit Tsjechoslowakije in Australische kerken. De Internationale raad van christelijke kerken (ICCC), die dit aankondigde, noem de Hromadka „spreekbuis nummer een van het communisme op godsdienstig terrein". De groep protestantse leiders wordt ge leid door dr. Carl Mclntire, voorzitter van de raad. De zeven predikanten zullen bij eenkomsten houden in Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth en Hobart onder auspiciën van het Australische bijbel genootschap. Een van de vijf andere leden van de afvaardiging is burgemeester A. Warnaar uit Nederland, toegevoegd secretaris-generaal van de ICCC. Op 7 en 8 februari zal naar wij verne men, de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Pakistan in ons land, me vrouw Ra'ana Liaquat Ali Khan, een be zoek brengen aan de provincie Noordhol land. Zij zal daarbij waarschijnlijk de eer ste dag in gezelschap zijn van de minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel. Mevrouw Liaquat Ali Khan, die door haar vele sociale arbeid in haar vaderland vaak de eerste maatschappelijk werkster van Pakistan wordt genoemd, heeft het voornemen om zich door dit tweedaagse bezoek te oriënteren in verschillende as pecten van het maatschappelijk werk in Noordholland. Zij zal dinsdagmorgen 7 fe bruari door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, in diens ambtswoning ontvangen worden. Dinsdagmiddag zal het Blindenin stituut te Bussum door haar worden be zocht. Voor de tweede dag staat een bezoek aan de Sociale Afdeling der Hoogovens te IJ muiden op het programma en des middags een bezoek aan de Volkshogeschool te Ber gen en aan het Nederlands Hervormde Vor mingscentrum, conferentie- en vakantie oord „De Haaf" aldaar. De Pakistaanse ambassadeur maakt deze studietocht op uitnodiging van het minis terie voor Maatschappelijk Werk. WASHINGTON (Un. Press) Het lid van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, Williard F. Libby, heeft enige bij zonderheden onthuld uit een tot nu toe geheim gehouden studie van de gevolgen van radio-actieve stoffen, waaraan een over de gehele wereld ingesteld onderzoek ten grondslag ligt. Een van de gevolgtrek kingen is, dat het gevaar van de huidige atoomontploffingen voor het mensdom „on betekenend" is. Men zou de proeven tot het honderdvoudige, wellicht duizend voudige moeten vergroten, alvorens wer kelijk gevaar zou ontstaan. Het onderzoek, „Project-Sunshine" (Pro ject zonneschijn), heeft uitgewezen dat proefnemingen, zoals de waterstofbomproef in het komende voorjaar in de Stille Oceaan, geen ernstig gevaar voor de mens heid opleveren. Pas als men ontploffingen verwekt, die in kracht gelijk staan aan de uitwerking van elf miljard ton T.N.T. zou het gevaarlijkste der radio-actieve bijpro ducten, strontium-90, in een dichtheid die „boven het toelaatbare" ligt, het aard oppervlak bereiken. Voordat de uitwerking van het radio-actieve strontium merkbare nadelige gevolgen zou hebben, zou er nog aanzienlijk meer moeten gebeuren, aldus Libby. ADVERTENTIE Zuiver beeld tot aan de rand, ook bij het grootste brllleglas. Op deze foto ziet men de schilder Poppe Damave werken aan het grote schilderij van ongeveer twee bij drie meter, dat be stemd is voor de hal van de thans in aan bouw zijnde rooms-katholieke ulo aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem, die kort na Pasen geopend zal worden en bij die gelegenheid de naam St. Jozefschool krijgt. De schilder, die door zijn opdracht gevers geheel vrij werd gelaten in de keuze van zijn onderwerp, brengt in beeld de monding van het Noordzeekanaal bij de vissershaven te IJmuiden, met op de achtergrond de Hoogovens en andere in dustriecomplexen. Men zie voor een af beelding van het gehele doek en enkele nadere bijzonderheden elders in dit blad. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ A. Roland Holst: Wij zijn maar als de blaren in [de wind, ritselend langs de zoom van oude [wouden, en alles is onzeker, en hoe zouden wij weten wat alleen de wind [weet, kind, Uitsluitend verkrijgbaar bij vakopticien J. erkende LANGE NIEUWSTRAAT 789 LANGE NIEUWSTRAAT 413 CENTRUM GALERIJ - TEL. 6321 De minister van Economische Zaken heeft onverbindend verklaard een aantal bepalingen uit de bedrijfsregelingen, tot stand gebracht door de organisaties op het gebied van de radiohandel, te weten het „Centraal Bureau tot Bescherming van de Radiohandel" der fabrikanten en impor teurs (Cebubera), de „Nederlandse Orga nisatie voor de Radio-Groothandel" (N.O.R.G.) en de „Nederlandse Vereniging van Radio-detailhandelaren" (N.V.R.D.). Deze bedrijfsregelingen waren reeds bij beschikking van 15 maart 1955 geschorst. Door de beschikking worden onverbin dend verklaard: de bepalingen tot collec tieve handhaving van door fabrikanten of importeurs vastgestelde verkoopprijzen in de tweede en derde hand; de bepalingen inzake het exclusief economisch verkeer, en de bepalingen inzake de verplichting tot het vaststellen van bruto-verkoopprij- zen. Het onderzoek heeft, naar het ministerie van Economische Zaken meedeelt, uitge wezen dat met name strijd met het alge meen belang aanwezig is met betrekking tot de collectief afgedwongen handhaving van de verplicht vastgestelde publieks prijzen voor radiotoestellen en andere ar tikelen. Deze collectieve handhaving heeft in de radiobranche op den duur tot een te vergaand ingrijpen van de betrokken or ganisaties iin de concurrentieverhoudingen geleid en daardoor tot verstarringsver schijnselen. Bovendien bevorderde zij het tot stand komen van buitensporig hoge publieksprijzen. Tenslotte werd bij de con trole op de prijsnaleving gebruik gemaakt van het middel van provocatie. Een en ander werd bovendien krachtig ondersteund door een sluitend exclusief economisch verkeer tussen de leden der DJAKARTA (United Press) De Indo nesische regering zal maandag haar defini tieve beslissing nemen inzake de opgeschor te Nederlands-Indonesische besprekingen, aldus heeft de minister van voorlichting Sjamsuddin Sutan Makmur bekend ge maakt, na een kabinetszittin, die viereneen half uur duurde. Maandag komt het kabinet opnieuw bij een, nadat tijdens het weekeinde overleg gepleegd zal zijn tussen de regering en de politieke partijen. Het kabinet heeft een volledig rapport over de onderhandelingen met Nederland gekregen van de uit Genève teruggekeerde minister van Economische Zaken dr. Kasimo. De Indonesische minister-president Bur- hanuddin Harahap heeft medegedeeld, dat de parafering van de resultaten van het overleg tussen Nederland en Indonesië te Genève binnen een maand zou kunnen ge schieden. Onmiddellijk daarna zal de re gering de overeenkomst aan het parlement voorleggen. Minister Luns heeft in Den Haag de tij delijk zaakgelastigde van Indonesië Kwee Djie Hoo medegedeeld, dat de Nederlandse regering zich uiteraard voorbehoudt, om in het licht van de situatie in Indonesië, te zijner tijd haar standpunt te bepalen om trent de hervatting der besprekingen. In een bekendmaking te Djakarta is medegedeeld dat de mogelijkheid bestaat, dat de Partai Buruh het voorbeeld van de Nahdatul Ulama en de PSII zal volgen en haar ministers uit het kabinet zal terug trekken. Teneinde een goede samenwerking tussen de politieke partijen in het toekom stige kabinet te verzekeren, dient het hui dige kabinet thans zijn mandaat terug te geven, aldus de voorzitter van de Partai Buruh. Politieke waarnemers te Djakarta betwijfelen echter, of dit standpunt van de voorzitter de steun zal verkrijgen van de partij. Ballonnen-gevaar PRAAG (A.F.P./Reuter) Tsjechoslo wakije heeft alle vluchten in de nacht van Donderdag op Vrijdag moeten afgelasten met het oog op „het gevaar voor de lucht vaart, dat veroorzaakt wordt door de bal lons met pamfletten uit het Westen", aldus de Tsjechoslowaakse luchtvaartautoritei ten. Het vliegend personeel had dergelijke ballons op zeer uiteenlopende hoogten waargenomen en zij hadden afmetingen, die een botsing met hen noodlottig zouden maken. De luchtvaartautoriteiten wensten niet in te gaan op de vraag of de onlangs veron gelukte DC-3, waarmee 22 personen om het leven kwamen, het slachtoffer van een der gelijke propagandaballon was geweest. Wel werd gezegd dat er geen buitenlanders in het toestel zaten. Een Praags avondblad drukte bovenstaande echter af onmiddellijk onder het bericht over de vliegtuigramp. In november zond Tsjechoslowakije een nota aan de Amerikaanse autoriteiten, waarin wordt verklaard, dat de ballons ge vaar opleverden. Er is ook melding ge maakt van slachtoffers bij de ontploffing van een ballon. onderhavige organisaties. Als onderdeel van de collectieve prijshandhaving is ook dit exclusief verkeer in strijd met het al gemeen belang bevonden. BRUSSEL. De Belgisch-Luxemburgse tabaksindustrie heeft haar fabriekspoorten gesloten, een maatregel,waardoor meer dan zesduizend arbeiders in deze industrie wor den getroffen. De fabrikanten van sigaret ten hadden besloten de prijzen te verhogen van elf tot twaalf francs per pakje en zij hadden in afwachting van de goedkeuring de pakjes reeds voorzien van een nieuwe belastingbandarolle. De minister van Eco nomische Zaken heeft de fabrikanten ech ter verboden hun prijzen te verhogen. De fabrikanten zijn genoodzaakt meer dan driehonderd miljoen sigaretten van de winkeliers terug te nemen en de banderol les te vervangen. Uit protest hiertegen hebben zij hun deuren gesloten. De oplos sing zal waarschijnlijk zijn dat de pakjes sigaretten met een banderolle van twaalf francs tegen elf francs verkocht mogen worden, waarbij het ministerie van Finan ciën het verschil in belasting zal terug betalen. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur trok een diepe depressie via Schotland en het noorden van de Noordzee naar Zuid-Noorwegen en het Skagerrak. Het front van deze depressie passeerde vannacht met regen ons land. De wind nam daarbij tot stormkracht toe. Een randstoring van de depressie veroorzaakte in de nanacht en ochtend een zware storm in het Waddengebied en de Duitse Bocht. Daarbij kwamen gemiddelde windsnelhe den van omstreeks 100 km. per uur voor. Intussen kwam aan het polaire front op de Oceaan reeds een volgende storing tot ont wikkeling. Deze naderde vanmorgen Ierland en werd voorafgegaan door een regenzone. De de pressie koerst recht op ons land aan en zal de komende 24 uur het weer beïnvloe den. Vanavond zal de regenzóne het wes ten van ons land bereiken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- w i S u> al d U H toestand li e O (1) V ZB Helsinki sneeuw zzo -2 0,2 Stockholm sneeuw z 3 2 Oslo sneeuw wnw -4 13 Kopenhagen regenbui wzw 4 2 Aberdeen sneeuwbui nw 1 7 Dublin half bew. zw 1 3 Londen onbewolkt w 2 1 Amsterdam onbewolkt w 5 3 Brussel onbewolkt w 5 3 Parijs regen zw 6 0,1 Bordeaux geheel bew. zw -2 0 Grenoble nevel windstil -2 0 Nice regen n 10 15 Berlijn regen zw 5 0,4 Frankfort regen zw 3 1 München onbewolkt zw 2 0 Zürich nevel n -1 0 Genève nevel windstil 0 0 Locarno onbewolkt windstil -5 0 Innsbruck onbewolkt wnw -4 0 Rome licht bew. z 10 0 Den Helder onbewolkt storm, w 6 2 Ypenburg onbewolkt vrij kr. w 4 4 Vlissingen onbewolkt kracht. w 6 3 Eelde zwaar bew. harde w 5 9 De Bilt onbewolkt kracht. w 5 4 Twente licht bew. kr. wzw 5 7 Eindhoven motregen vrij kr. w 4 5 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt vrij kr. w 5 9 Neerslag laatste 24 uur. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCO ONBESTENDIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zater dagavond tot zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaarbewolkt met regen, later opklaringen en enkele versprei de buien. Matige tot krachtige, tijde lijk wellicht stormachtige wind tussen zuid en west. Morgen overdag iets kouder. 22 jannari Zon op 8.37 uur, onder 17.10 uur. Maan op 11.59 uur, onder 3.13 uur. 23 januari Zon op 8.36 uur, onder 17.12 uur. Maan op 12.43 uur, onder 4.29 uur. Maanstanden 20 jan. 23.58 uur: eerste kwartier 27 jan. 15.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 januari Hoog water: 8.55 en 21.24 uur. Laag water: 4.20 en 16.51 uur. Zondag 22 januari Hoog water: 9.54 en 22.34 uur. Laag water: 5.17 en 17.52 uur. Maandag 23 januari Hoog water: 11.13 en 23.58 uur. Laag water: 6.28 en 19.08 uur. OOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1