Voorproefjes van de zomer THANS VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING Eieren in kaassaus Blikken om te watertanden ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN De bonte Fatshedera M. Nijhoff-vertaalprijs voor Amerikaan James Holmes Nieuwtjes van de F.T.G» beurs KALODERMA GELEE v i Eenvoudig, doch smaakvol dessert WANDELINGEN LANGS DE WINKELRAMEN Verheugend nieuws voor de huisvrouw x De hele winter gezond en fit in elk huisgezin: genéést Gritiek op melkprijsbeleid van minister Mansholt Principiële zaak tegen warenhuis Vier Amerikaanse staten tegen rassengelijkheid op scholen V U DAG 27 JANUARI 1956 <V oor de^V rouw Op de van 23 tot 27 januari in het Amsterdamse R.A.I. gebouw gehou den F.T.G. Beurs was het genoegelijk ronddwalen. Het is een type beurs, waar men de meeste nieuwtjes van daan haalt logisch, wanneer men weet, dat importeurs en grosiers in textiel de laatste snufjes uit binnen- en buitenland hebben verzameld. Pas wanneer de winkeliers hiervan voor zien zijn dat duurt soms wel even komen al deze artikelen binnen het bereik van de consument, die geen toegang had tot deze beurs. WIJ HEBBEN ONS van stand tot stand begeven om zoveel mogelijk be langwekkende dingen voor u te verza melen. Nieuws zit er altijd volop in de stoffensector: in het zogenaamde nieuwscentrum kon men kennismaken met de eerste proeven van de terlenika vezels (terylene in Engeland, dacron in Amerika) uit de zo juist in Emmen ge reedgekomen fabriek, die zich speciaal op deze nieuwe synthetische stof op basis polyester toelegt. Vooral in de gun stigste mengingen van 55% terlenka en 45% wol zult u dit materiaal in de toe komst tot heren- en dameskleding ver werkt zien. Dan zal het tijdperk aanbre ken, dat we heel wat minder te strijken krijgen! Van het in Nederland reeds zo ingeburgerde enkalon (nylon in Ame rika) maakt men thans fraaie ondoor zichtige bedrukte japonstoffen en ook tapijten, die zeer sterk en kleurecht zijn. Rayon is een vezel, waarmee men steeds betere resultaten bereikt. Het nieuwste is een rayontapijt met een hoge, dichte pool, gemaakt van speciaal dikke slijtvaste vezels. Dit in Amerika zeer populaire product wordt momenteel eveneens in Nederland vervaardigd. Proeven hebben uitgewezen, dat men gingen van rayon en katoen betere re sultaten geven dan zuivere katoen of zuiver rayon. Als voorbeelden waren „gemengde" badhanddoeken te zien. Er komt weer een nieuwe stof op de markt, nivoulon, een tricot velours, in het bijzonder voor kinderkleding toege past. Het bestaat voor 70% uit nylon, aan de buitenkant verwerkt, en voor de rest uit rayon. Het doet denken aan nylon velours, maar is iets steviger en heeft nagenoeg geen vleug. Daarnaast is het waterafstotend en niet gauw vuil. „No iron" is de naam van een zeer fijne Amerikaanse katoen met relief- werking, die zo behandeld en veredeld is, dat het de eigenschappen van nylon benadert. Dit wordt van nu af ook in enkele Nederlandse fabrieken vervaar digd onder de naam „minicare". In Amerika heeft dit materiaal, dat op nylon voor heeft, dat het poreus is en niet geel wordt, 30 tot 40% van de ny- lonmarkt 'teruggewonnen. NYLON JAPONSTOFFEN worden hoe langer hoe bruikbaarder en er ko men steeds meer variaties. Uit Italië za gen we geïmporteerd nylon satin vol gend jaar zal het ook in Nederland wor den gemaakt, want onze fabrikanten staan niet stil! nylon plissé in baan tjes verwerkt en met lieve bloemetjes bedrukt en nylon neigé met gekleurde flock print, die aan sneeuw doet den ken. Heel nieuw is ook bedrukte nylon, die waterdicht is en geen „ademhalings- bezwaren" heeft. Het is tot aardige regenjassen verwerkt en weer is Italië de bron. De permanent plissé is verbeterd en heet nu „duurzame plissé". Er is nu ook heel smalle plissé van 2 mm breed, wat een alleraardigst effect geeft. Behalve de veredelde katoensoorten voor deze zomer heeft men nu kunst zijde met een katoen finish in een goed kopere prijsklasse. Dit materiaal is al zo verbeterd, dat het gelijk staat met ka toen in de onveredelde vorm. Voor tail leurs en pakjes ontdekten we Tilburgse kamgaren ottomane en tweed, waarin Multicolor Lurex (metaaldraden, die was- en kleurecht zijn) zijn geweven, hetgeen een charmant effect geeft. In de stand van een Haarlemse im porteur, die zich specialiseert op Ameri kaanse lingerie, belandden we in een sprookjesland van weelderige petticoats, nog rijker en verrassender van vorm en Bedrukte nylonregenjas, waterdicht ge maakt zonder „ademhalingsbezwaren". garnering dan vroeger. In lange rijen hangen ze als dartele vlinders te wiege len. Meterswijde stroken van nylon tule en nylon paardehaar, in lagen verwerkt en met afstekende kleuren afgebiesd, zijn aan de binnenkant aangebracht om het geheel nog „knisperender" te ma ken. Daaroverheen valt dan de boven kant, die alle kleuren van de regenboog kan hebben en die van rijke geborduur de kanten stroken is voorzien of met gouddraad is doorweven. Ook voor kleine meisjes zijn er die wiegelrokjes in miniatuur en voor hen ook onderrokjes vol strookjes, kant en doorgeregen lintjes. Guitig zijn de opschriften op een set panties, voor iedere dag een in een an dere kleur, voorzien van borduurwerk. Voor Maandag: forever yours, Dinsdag: love me, enzovoort. Ze zijn verpakt in verleidelijke plastic doosjes, gevlochten rieten korfjes, naaidoosjes of foto albums met een portret erbij! Bij onderjurken winnen luxueuse stroken en kantgarneringen eveneens steeds meer terrein. Négligés zijn ge maakt van twee lagen dunne nylon in afstekende kleuren. Vrolijke pyjama's, bestaande uit gebloemde clocqué hesjes en pof broekjes geven we ook wel een kans in Nederland. Afgezien van nylon zijn clocqué en katoenen batist, dat „drip-dry" heet, rijk vertegenwoordigd. Allemaal stoffen, die men niet heeft te strijken alweer een vooruitgang in de afdeling lingerie. HEEL' WAT SIÏATVLS hebben we ge zien van wol met nylon in strepen ver werkt en een enkele zilveren of gouden Lurexdraad erin geweven. De laatste snufjes zijn rayon cravattes, lang en smal van vorm, met een geborduurd randje en franje. Men draagt ze op een jumper of jurk. Forlion heet een nieuw soort nylon voor shawls. Het is zo fijn gesponnen, dat het natuurzijde lijkt. De wollen zwarte, driekante gehaakte of ge breide omslagdoeken, waarmee onzr grootmoeders liepen, zijn nu voor de modieus geklede vrouw dernier cri. In Parijs worden ze al druk gedragen! Imitatie paarlmoer knopen zijn thans in onbreekbare vorm in de handel. Ze zijn bestand tegen wassen en koken. Ook knopen met straszgarneringen be horen tot de laatste mode. Dunne stretch nylons, die aanvanke lijk van een enkele 20 denier draad wa ren gemaakt, zijn er nu ook in een so lider uitvoering door twijning en brei- aard, terwijl ze bestaan uit tweemaal een draad van 15 denier. In de woningtextiel-afdeling ontdek ten we een 100% wollen tapijt: royal twist, waarbij de garens extra sterk zijn getwijnd. Het resultaat is, dat men er geen afdrukken van voetsappen meer op ziet. OVER TAPIJTEN GESPROKEN: we zagen een nieuwe methode van leggen. Tot nu toe werden vaste tapijten aan de kanten vastgespijkerd de spijkerkop jes waren zichtbaar, vormden stofnesten en gingen soms roesten. Nu kan het on zichtbaar worden gespannon met een systeem van latjes, die voorgespijkerd zijn. Bonte dekens voor jonge meisjes kamers, gezellige geruite plaids van mohairwol en tafellakens met handbe schilderde ornamenten, die was- en kleurecht zijn volgden elkaar in bonte afwisseling op. Tientallen nieuwtjes moesten we onbesproken laten, maar we willen wel de aandacht vestigen op guttapercha band ter bevestiging en ver steviging van zomen, naden of fi- guurplooien, tevens aan het stuk ver krijgbaar voor kragen, zakken en man- •uajjaqo Benodigd hiervoor zijn: 4 eieren, 3 dl. melk, 20 gr. bloem, 20 gr. boter, 25 a 50 gr. geraspte kaas, zout, peper, aroma De eieren hardkoken, pellen en over langs doorsnijden. Met de platte kant op een warme schotel leggen. Een saus ma ken van boter, bloem en melk, geraspte kaas toevoegen en de saus op smaak af maken. Deze saus zo warm mogelijk over de eieren gieten. 4 Een sportieve winterdracht voor de jeugd, die niet alleen in Nederland gemaakt maar ook van Nederlands ontwerp is: Tweezijdig te dragen, teddy en popeline. Gebakken beschuit met stoofperen 4 beschuiten, boter, 1 a VA pond (500 a 750 g.) stoofperen, 3 dl. water, 50 gr. suiker, pijpkaneel, aardapelmeel. De peren schillen, in vieren snijden en met water, suiker en kaneel gaarkoken (minstens 1 uur). Is er een restje bessen sap dan kan dit toegevoegd worden om de kleur beter te maken. Het overgebleven vocht bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel. Kort voor het opdienen de beschuiten in een koekepan in boter bros en licht bruin bakken. De beschuiten in een gla zen schaal schikken en erop de koud geworden perencompóte gieten. Ook is aardig dit gerecht op te doen in 1-per- soons schaaltjes. Twee vlotte hoofddeksels voor ver schillende haardrachten. Het ene van vilt voor lang haar, het andere van fluweel voor kort. Of het een begerig verlangen was naar een bijzonder exquise streling van de tong of dat het prozaïscher door een lege maag kwam, dat weet ik niet, maar deze keer werd ik op mijn wandeling onweerstaanbaar aangetrok ken door blikjes, flesjes, tubes en glazen potjes in delicatessenzaken. Het is ver bazingwekkend wat er tegenwoordig aan levensmiddelen geheel kant en klaar in blikken en potjes geleverd wordt. Voor de dag dat de huisvrouw te weinig De Fatshedera is eigenlijk een krui sing tussen een klimop-hedera en een vingerplant-Fatsia vandaar de naam Fatshedera. Hiervan heeft men ook een bonte vorm gekweekt en dat is een uit stekende kamerplant. In de noordelijke landen kweekt men deze Fatshedera al geruime tijd en de laatste jaren is ook wel gebleken dat de planten hier over het algemeen veel te warm gekweekt worden. Speciaal de groenbladerige vorm doet het uitstekend in een matig of onverwarmde kamer en op een be schutte plaats op het zuiden kan de plant zelfs 's winters wel in de tuin over blijven, doch dan dient ze wel in de vol le grond gepoot te worden. Deze bonte vorm moet wel iets meer warmte heb ben, doch een matig verwarmde kamei is voor haar al ruim voldoende. Moge lijk dat de scheuten op de duur wat te ver uitgroeien, doch dat kan men met het mes wel herstellen; jonge kopjes kunnen er dan tegelijk afgehaald wor den die dan als stekmateriaal gebruikt kunnen worden Deze Fatshedera's zijn namelijk gemakkelijk voort te kweken door middel van stekken en dat kan men heel goed tegen het voorjaar doen Planten die sterk groeien kunnen in de groeitijd best wekelijks een beetje op geloste kamerplantenkunstmest hebben Correspondentie: Ik heb helaas geen adres van jou, Caro, en aan je verzoek om iets te schrijven over cyclamen kan ik ook al niet voldoen; de kwestie is: dat heb ik al gedaan in het nummer van De bonte Fatshedera; een mooie kamerplant. 30 oktober 1955. De administratie van de krant kan je nog wel aan een num mer van die datum helpen en dan ben je helemaal klaar. G. KROMDIJK tijd overhoudt om rustig een aantrek kelijke maaltijd te bereiden, voor de kamerbewoners en -bewoonsters aan wie pas tegen zessen thuiskomend herhaaldelijk de lust ontbreek om èn aardappelen èn groente èn vlees etens- waardig te maken, voor al dezulken is er dit jaar keus in overvloed. Denk niet dat ik u wil over halen uw maag van heden af uit sluitend met blik- inhoud te vullen. Dat niet. Dat is niet goed vanwege het ontbrekende vitamine-alfabet. Maar ziet eens hoe snel, zonder schoonmaak- en kookmoeilijkheden u zich kunt voeden met een overvloed aan afwisseling in de maaltijden. U is niet meer genoodzaakt u te be perken tot drie maal 's weeks Hongaar se goulash (uit het blik), waarbij u zelf de afwisseling brengt met rijst, aardap pelen of desnoods macaroni. U begint de werkweek met een blikje gebraden varkens- en runderlappen, daarbij neemt u een blikje gemengde groente, macedoise geheten. De volgende dag neemt u een blik waarin aardappelen, groente en vlees tesamen liggen, bij voorbeeld spinazie met aardappelen en gehakt, aardappelen, capucijners en spek, witte bonen met kalfsworst, of worteltjes met aardappelen en gehakt balletjes. Een stevige hutspot kunt u ook wel eens opwarmen. Maar houd u van wat lichtere kost neem dan niertjes in madeirasaus, waar u wat aardappelen- puree bij fabriceert. Een kalfsragout met champignons is evenmin te versma den als u er rijst bijkookt. Aan de koffietafel gunt u zich geen buitenissigheden, maar voor onver wachte gasten hebt u toch blikjes vis in huis. Het is niet zo dwaas om er een blikje gensneden ham bij te doen want niet iedereen houdt van het visje dat u prefereert. En zoudt u ook niet voor alle zekerheid een tube roomboter in uw provisiekast leggen? Er zijn mensen die absoluut niet van margarine houden. Jam kunt u ook al in tubes krijgen, van honderd gram. Hebt u een klein gezin kies dan in plaats van de jampotten van 450 gram de ronde plastic doos, waarin zes kleine potjes jam (ik meen van 100 gram) staan met zes verschillende smaken. Wat de kaas betreft: het is, al net als bij het vlees, onmogelijk alle soortefi op te noemen. Als wij de bekende goudse, leidse, edammer en dergelijke nu eens overslaan, dan dient toch in ieder geval verteld te worden van het ronde doosje met zes kaaspunten: roomkaas, selderie- kaas, kaas met komijn, kaas met kruid nagel, oude goudse en kaas met ham. Houdt u van cognac, dan kiest u natuur lijk de kaas met cognac. Ook kunt u doosjes nemen van kaas met kerrie of kaas met tomatensmaak. Maar wilt u niets riskeren met deze verpakte kaas die wil graag binnen een paar maan den gegeten zijn dan neemt u een tube kaas in huis. Ja zeker, dat is smakelijke kaas die zich gemakkelijk laat uitsmeren. Gelukkig bent u niet altijd gehaast. U krijgt gasten en wilt vooraf iets schenken. U geeft daar zoutjes bij; die plastic zakjes met verschillende soorten zijn zo langzamerhand al overbekend. Maar wist u dat u de bitterballen, cro- quetjes, gebraden saucijsjes en knak worstjes kant en klaar uit het blik kunt halen? Pas als u er aan toe bent maakt u het potje of het blik open en warmt de inhoud in de frituurpan. Hoe verser hoe lekkerder. Er is een blikje gemeng de salade (groente in mayonaise-saus) dat over de beboterde toastjes uitge spreid verrukkelijk smaakt. Paté de Vo- laille aux truffes, of, mousse de foie d'oie truffée, dus paté van gevogelte of getruffeerde ganzenlever is ook heerlijk bij de borrel en dan praat ik nog niet eens over schelvislever op roggebrood, Russische of Deense kaviaar, kreeften staartjes en krab. Er zijn ook cocktail snacks in glazen potjes, dat zijn schijfjes vis in sherry of in citroensaus. Als af wisseling op de zoutjes noem ik nog even de nieuwste Italiaanse crackers, die via Amerika naar Nederland worden geïmporteerd. Zij smaken naar dibs (een rond kaaskoekje) maar zijn van ver fijnder bladerdeeg gemaakt. En ik mag toch ook de hors d'oeuvre in gelei niet ongenoemd laten. Garaslen, paling, krab, haring en makreei liggen keurig naast elkaar in een platte glazen pot. De bedoeling is de hors d'oeuvre in het pot je op tafel te zetten, want als ge de metalen deksel er af wipt is de opper vlakte mooi gedecoreerd. Enfin, er is nog veel meer, maar daar praat ik niet over, want het water loopt u waarschijnlijk al om de tanden. ANNEKE ADVERTENTIE Amsterdam, 27 januari. Dezer dagen werd door de N.V. Philips Roxane te Amsterdam een nieuwe verpakking van de bekende Ac- tifral-10 vitaminen in de handel ge bracht. Voortaan is ACTIFRAL-10 ook verkrijgbaar in fla cons met 150 dragees (prijs f 3.75). Dit betekent een flinke besparing (vooral voor gezinnen) als u bedenkt, dat 100 dra- gées Actifral-10 2.90 kosten. Voor velen zal deze nieuwe verpakking Actifral-10 (150 dragées) een uitkomst betekenen. Het nut van één. dragée Actifral-10 per dag behoeven wij nauwelijks meer te onderstrepen. Zoals men weet gaan vele vitaminen verloren door koken, bakken en braden. Tekorten aan vitaminen ver lagen het weerstandsvermogen en kun nen de oorzaak zijn van allerlei verve lende verschijnselen. Let U er wel op: Vraag voortaan naar de nieuwe ver pakking Actifral-10 van Philips-Roxane. Donderdagavond heeft in de hal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage het Prins Bernhardfonds voor de tweede keer op de sterfdag van de dichter de M. Nij- hoffprijs uitgereikt. De jury, bestaande uit de heren Antoon Coolen, Bert Bakker, dr. J. Hulsker, mr. J. Kalff, mr. E. Straat en drs. J. Henrick Mulder, heeft voor 1956 de prijs toegekend aan de Amerikaanse letterkundige James S. Holmes. In het najaar van 1953 stelde het P. B.- fonds de prijs in voor die vertalingen van poëzie, dramatisch werk of verhalend en beschouwend proza, die zich door hun let terkundige waarde onderscheiden. De prijs van tweeduizend gulden wordt elk jaar toegekend, beurtelings zo mogelijk voor een vertaling uit een vreemde taal in het Nederlands en een vertaling uit het Neder lands in een andere taal. De prijs is ge noemd naar de dichter M. Nijhoff, destijds voorzitter van de vaste commissie voor de kunst van het fonds, omdat deze zichzelf meer dan eens onderscheidde door het herscheppen van kunstwerken uit een an dere taal in het Nederlands. Voor het eerst kon de prijs in 1955 aan Aleida G. Schot en Bertus van Lier worden toegewezen. Dit jaar kwam het uit het Nederlands vertaalde werk van een buiten lander voor een bekroning in aanmerking. In haar rapport zegt de jury over het werk van de prijswinnaar, dat het voor haar een grote verrassing was bij de be perkte keuze der waardevolle vertalingen van Nederlandse dichtkunst het werk aan te treffen van James Holmes, een Ameri kaan van geboorte, die in september 1949 naar Nederland kwam en uit belangstelling voor onze litteratuur en in het bijzonder voor de Nederlandse lyriek zich er een opvallende en inzichtrijke kennis van heeft eigen gemaakt, met zó uitzonderlijke affi niteit voor onze taal in zijn dikwijls mees terlijke weergevingen, dat de jury, daarbij steunend op een zorgvuldig vergelijkend onderzoek der teksten niet aarzelde de heer James Holmes als de eerste buitenlander met de Nijhoff-vertaalprijs te onderschei den. James S. Holmes werd geboren op 2 mei 1924 in Collins, Iowa, als zoon van een boer. Hij studeerde Engelse litteratuur aan Amerikaanse hogescholen en in het cursus jaar 1950-1951 aan de universiteit van Amsterdam in de Nederlandse litteratuur. Hij begon met het vertalen in samenwer king met A (Hans) van Marie. In het voor jaar van 1954 zijn vertalingen van ver halen door Hugo Claus en Adriaan Mor- riën in Atlantic Monthly (Boston) ver schenen. In 1955 gaf hij te Rome een bun del vertalingen van moderne Nederlandse gedichten uit. Andere vertalingen versche nen in De Kim en komen binnenkort in De Gids uit. Holmes is juist teruggekeerd van een reis van vier maanden naar Ame rika, waar contacten werden gelegd met redacties en uitgevers, geïnteresseerd in het publiceren van Nederlandse poëzie en prozateksten. Hij werkt nu aan een bloem lezing van moderne Nederlandse poëzie in boekvorm. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het Tweede Kamerlid de heer Engelber tink (KVP) heeft in een rede welke hij in Tubbergen hield voor de r.k. Boeren- en Tuindersbond critiek geleverd op het beleid van minister Mansholt, in het bijzonder op de vaststelling van de garantieprijs, voor melk. De heer Engelbertink vroeg zich af, hoe de minister nu al zorgen kan hebben over vrijere loonvorming, waarvan men de re gels nog moet vaststellen, terwijl het al zo lang voor de boeren op de zandgronden moeilijk is zelf meer te verdienen dan hun arbeiders. Uit cijfers van het Landbouw-Econo- misch Instituut blijkt, dat het gemiddelde inkomen van de boeren op de Overijselse zandgronden zeer laag is, in het afgelopen jaar z^lfs ruim 1400 gulden lager dan dat van de arbeiders, zei de heer Engelbertink, die betoogde, dat de kostenberekening van het Landbouw-Economisch Instituut, waar op de garantieprijs gebaseerd is, onvoldoen de rekening houdt met de werkelijke kos ten van de boer. De gemiddelde kosten bleken in Noordholland 19,5 cent te bedra gen, maar in Overijsel 26 cent. Een voor stel tot het vaststellen van een gemiddelde van 24,9 cent voor de zandgronden werd afgewezen door de minister, zo zeide de heer Engelbertink. Het gevolg is, dat men verwaarloosde boerderijen ziet en dat vele jonge boeren het platteland ontvluchten. Als dat zo doorgaat, za/1 de boerenstand in de toe komst niet langer de ruggegraat van ons volk kunnen blijven, meende de heer En gelbertink. maakt handen zacht alt fluweel Het gerechtshof te Amsterdam heeft een principiële zaak behandeld tegen de direc tie van een warenhuis in Alkmaar, die on geveer een jaar geleden op verzoek van Alkmaarse kruideniers door de politie be keurd werd omdat in het warenhuis op dinsdagmiddag, als de kruidenierszaken gesloten moesten zijn, kruidenierswaren waren verkocht. Het standpunt van de directie, verdedigd door mr. C. Berkhouwer, was, dat het hier een gemengd bedrijf betreft, dat volgens de voor dit soort bedrijven geldende voor schriften gesloten is op maandagochtend. Het standpunt van de Alkmaarse kruide niers houdt in, dat in dit warenhuis in hoofdzaak kruidenierswaren worden ver kocht, a.1 kan men er ook wel huishoude lijke artikelen krijgen. De economische politierechter te Alk maar, voor wie de zaak op 30 maart van het vorig jaar diende, sprak de warenhuis directie vrij. De officier ging in beroep, doch ook het gerechtshof te Arnhem was van mening, dat de winkelsluitingsveror dening niet was overtreden, zodat het ar rest vrijspraak luidde. In cassatie verwierp de Hoge Raad het vonnis van de politierechter en verwees de zaak voor een hernieuwde behandeling naar het hof te Amsterdam. De procureur-generaal was van oordeel dat in het warenhuis hoofdzakelijk kruide nierswaren worden verkocht. Hij achtte als waarschuwing een geldboete van 25 vol doende. Het is een gemengd bedrijf, betoogde mr. Berkhouwer in zijn pleidooi. Er worden allerlei artikelen verkocht, in de ene bran che meer dan in de andere. Waarom zou een gemengd bedrijf geen bepaalde branche als hoofdschotel mogen hebben? Als dat niet zou mogen, zouden de gemengde be drijven wel kunnen sluiten. Dit soort be drijven gaat op maandagochtend dicht. La ten de kruideniers in Alkmaar, die zich er aan ergeren dat er op dinsdagmiddag wel verkocht mag worden, dan ook maandag ochtends sluiten. Als de gemengde bedrij ven met alle verkoopbranches rekening moesten houden zouden ze iedere dag een andere afdeling gesloten moeten houden, aldus mr. Berkhouwer, die concludeerde tot vrijspraak. Het hof zal uitspraak doen op 8 februari. RICHMOND (United Press) De gou verneurs van de vier zuidelijke Ameri kaanse staten Virginia, Georgia, Mississip pi en South-Carolina hebben gemeen schappelijk verklaard dat zij de uitspraak van het opperste gerechtshof inzake ras- sengelijkstelling bij het onderwijs niet er kennen. Zij zullen het federale Congres verzoeken hun staten te beschermen tegen de inmenging van de federale regering. De gouverneurs verklaren dat hun sta ten de federale regering of enig lichaam daarvan nimmer de macht hebben overge dragen om de rassenscheiding op openoare scholen te verbieden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11