President Coty koos socialist Guy Mollet als formateur Lederen Kleding en Laarzen Croquetten Weerbericht MRP wil Mendès-France niet aan de Quai d'Orsay Haarlems Dagblad D-trein veegde zandauto van overweg in Heemstede Boelganin zou non-aggressie- pact hebben aangeboden Voor of tegen Europese integratie Chauffeur gewondauto verwoest en trein had 40 minuten vertraging Door sneeuw geen Het woord is aan Europa definitief verdeeld in ruil voor hereniging van Duitsland stopteken gezien? Koningin Elizabeth op weg naar Nigeria Schip in schutsluis bij Lith gezonken Indonesisch kabinet besprak nota uit De Haag KLM overweegt aankoop Lockheed Electra's Benoeming Nederlands gezant in Chili Bus gleed tegen auto: ernstige schade Toestand is er zeer delicaat Paul van Zeeland zou de politiek gaan verlaten Terreur in Noord-Afrika gaat nog steeds door Automatiek Dekkers Vorst in aantocht Weerrapport 70e JAARGANG No 172 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. A dm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295* Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 27 JANUARI 1956 IJmuider Courant EDITIE VüüR VELSEN-1JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 300e JAARGANG No 17 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) De vijftigjarige secretaris-generaal der Franse socialistische partij (Section Fran?aise de ï'Internationale Ouvrière), Guy Mollet, is gisteravond door presi dent René Coty verzocht een regering, de eerste van de nieuwe legislatuur, te vormen. Het bericht heeft in politieke kringen niet de allerminste verrassing fewekt. Mollet heeft het verzoek ingewilligd. Hij zal, wanneer de omstandig- eden het hem zullen toestaan, op zijn laatst dinslag voor de Assemblee Nationale verschijnen om zijn regeringsprogramma en zijn ministerslijst voor te stellen. Of de omstandigheden mee zullen wer ken, Is een andere vraag. Het partijbestuur en de Kamerfractie van de radicalen heb ben op een gezamenlijke vergadering op nieuw het verlangen geuit dat de vice- president van de partij, Pierre Mendès- France, in de nieuwe regering de porte feuille van Buitenlandse Zaken zal krijgen. Deze wens druist echter recht streeks in tegen de voorwaarde, die de rooms-katholieke M.R.P. aan zijn steun verbonden heeft, en wel dat de Quai d'Orsay in handen komt van een „Euro peaan van zuiver water". P.M.F. wordt door de rooms-katholieken als zodanig niet beschouwd. Van die kant zou men wel graag zien dat deze post werd toevertrouwd aan de gematigde so cialist Christian Pineau. Het schijnt wel dat de rooms-katholieken met groot ge noegen met Mollet zullen samenwerken, zonder de hoop te koesteren in het kabinet te worden opgenomen. Ze verlangen dat in het nieuwe regeringsprogramma de duide lijke aanwijzing wordt opgenomen dat er bewust in de richting van het federale en „kleine Europa" zal worden gekoerst. Ook Jean Monnet zou achter de scher men krachtige druk in die richting uit oefenen op Mollet, die trouwens zelf als een overtuigd en warm voorstander van de Europese integratie staat aangeschreven. De wens van de radicalen bemoeilijkt ongetwijfeld de taak van Mollet, zonder dat de opzet van een regering van het Rupublikeinse front onmiddellijk bedreigd wordt. Mendès-France staat bij de recht gelovige Europeanen, terecht of niet, nu eenmaal geenszins in de reuk van heilig heid. Mollet's aanbod van een grote porte feuille van Economische Zaken en Finan ciën heeft Mendès-France afgeslagen om dat hun denkbeelden op dit gebied niet evenwijdig zouden lopen.. Het is niet on waarschijnlijk dat de radicale leider on der die omstandigheden genoegen zal moe ten nemen met het vice-premierschap ADVERTENTIE zonder verdere portefeuille. Binnenlandse Zaken en Onderwijs komen vermoedelijk onder radicale leiding. Een andere moeilijkheid is de voorman van de links-radicale partij, Mitterrand en die van de voormalige Gaullisten, Ser- ban-Delmas, die beide tot de oprichters van het Republikeinse front behoren, on der dak te brengen. Alles bijeen, zal de diplomatieke takt Mollet de eerstvolgende dagen al meteen op een zware proef worden gesteld. (AFP/Reuter). De voornaamste pro grammapunten, waarover Mollet en Men dès-France het eens zijn, zijn: onderhan delingen in Algerië, maar handhaving van de strijdmacht daar om de orde te herstel len en te handhaven; loonsverhogingen op bescheiden schaal; bespoediging van de besprekingen tussen oost en west over een gecontroleerde ontwapening; aanvaarding van het Euratom-plan, een boven-natio- nale organisatie tot bundeling van de bron nen van atoomkracht voor industrieel ge bruik door de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G. K.S.). Een commissie van vijf leden van de Nationale Vergadering heeft bevonden, dat de verkiezingsuitslag van het departement Moezel onjuist is. Het is de commissie ge- GABARDINE REGENJASSEN DJAKARTA (United Press) Het In donesische kabinet heeft vandaag beraad slaagd over de Nederlandse nota, die de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakar ta aan de Indonesische premier heeft over handigd en waarin, naar in Djakarta ver luidt, ophelderingen worden gevraagd over de kwestie der Nederlandse gevangenen en de weigering van een visum voor mr. Van Empel, de Nederlandse advocaat, die hen zou verdedigen. Zaterdag zal, aldus de minister van Voor lichting Sjamsuddin Sutan Makmur, een antwoord aan de Hoge Commissaris wor den overhandigd. De opvatting, dat de In- i donesische regering zich niet kan mengen in een beslissing van een rechter, kon men uit de mond van verschillende Indonesische woordvoerders te Djakarta vernemen. Volgens minister Sutan Makmur heeft het kabinet niet beraadslaagd over een eventuele tijdslimiet voor de onderhande lingen in Genève. bleken dat de MRP en de afgescheiden Gaullisten, die daar hun lijsten hadden verbonden, niet de volstrekte meerderheid hebben behaald. De commissie heeft voor gesteld twee der gekozen kandidaten van de verbonden lijst als parlementslid te ver vangen door een communist en een radi caal. De fractie-leiders der Assemblée hebben de 52 Poujadistische afgevaardigden de uiterst rechts gelegen zetels toegewezen, die alle partijen angstvallig mijden. Zelfs de partijen met een uiterst rechtse instel ling verafschuwen de bezetting „rechts". De Poupadisten, die om de bovenste zetels in het centrum verzocht hadden, hebben meegedeeld, dat zij zullen protesteren. De president-directeur van de K. L. M.. I. A. Aler, heeft te Washington verklaard dat er een „zeer grote kans" is dat de KLM in de toekomst voor zijn middenafstands- routes gebruik zal gaan maken van viermo torige Lockheed Electra's: dit zijn zoge naamde turboprop-toestellen. De heer Aler zei optie te hebben op 10 van deze toestellen, die als zij nu zouden worden besteld in 1959 zouden kunnen worden geleverd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Oxenstierna Weet gij niet, mijn zoon, met hoe weinig wijsheid de wereld wordt bestuurd? President Coty heeft zich naar de bejaarde ere-voorzitter van de Assemblée nationale begeven om zijn mening te horen over de kansen van de socialistische kabinetsfor mateur Guy Mollet. De president van de republiek had eigenlijk Herriot bij zich moeten ontbieden, maar omdat deze inva lide is nam hij het niet zo nauw met de protocolaire voorschriften. Herriot is ook voorzitter van de radicale partij waarvan de linkervleugel onder Mendès-France met de socialisten verenigd is in het Republikeinse front dat de nieuwe regering zal vormen. NEW YORK (Reuter/UP) De New York Times meldt uit diplomatieke krin gen te hebben vernomen dat de Sovjet- Unie aan de Verenigde Staten heeft voor gesteld besprekingen te voeren over een non-aggersiepact tussen beide landen. Vol gens het blad is dit het voornaamste uit de inhoud van de brief van maarschalk Boelganin aan president Eisenhower. Het voorstel heeft in Amerikaanse di plomatieke kringen verrassing en achter docht gewekt. Voordat het Witte Huis de brief van Boelganin en het antwoord van Eisenhower publiceert, zal het probleem grondig bestudeerd worden. Volgens een hoogeplaatste zegsman zullen de Verenig de Staten de Sovjet-Unie waarschijnlijk uitnodigen, toe te stemmen in een beper king van de getalssterkte van het Rode leger. Andere diplomatieke kringen be- ADVERTENTIE Breestraat 108 - Beverwijk Tel. 4627 UW ADRES VOOR Betaling in overleg Met een snelheid van ruim 110 kilometer per uur reed donderdagmiddag om even over half één de D-trein uit Roozendaal op een overweg aan de Leidsevaart in Heem stede een lege zandauto aan, die opzij ge worpen werd en in een sloot kantelde. De vrachtautochauffeur, de 25-jarige A. W. K. uit Vogelenzang werd uit de cabine geslin gerd en bleef dertig meter verder op de spoorbaan liggen. Hij kwam er echter met hoofdwonden en een hersenschudding af en verkeert niet in levensgevaar. Deze overweg, die zich naast het pomp station van de Amsterdamse Waterleiding bevindt, is voorzien van afsluithekken, doch deze waren constant open, omdat er over deze overweg een nogal intensief ver keer van vrachtauto's plaats vonden van en naar de zandwinningsplaatsen in het duin.. Om de chauffeurs van de vracht auto's te waarschuwen bij de nadering van treinen bevond zich een bewaker op de overweg, die in dienst was van het Bent- veldse transportbedrijf, dat deze transpor ten uitvoerde. Deze zou wèl een stopsteken naar de chauffeur gemaakt hebben, dat echter als gevolg van de dichte sneeuwval niet door de chauffeur zou zijn gezien. In elk geval was deze al met de cabine de oostelijke baan over in de richting van 't duin, toen de D-trein de vracht auto in de flank aanreed. Deze werd van de baan „geveegd"door de met grote snelheid rijdende trein en rolde geheel vernield in een sloot, terzijde van de spoorbaan. De trein werd aan de lin ker voorzijde ernstig beschadigd en kreeg veertig minuten vertraging. De chauffeur werd verbonden in het aangrenzende pompstation van de Amster- Het wrak van de vrachtauto, die donderdagmiddag op een overweg naast het pompgebouw der Amsterdamse waterleiding door een D-trein werd aangereden. damse Waterleiding en is met een GGD- ziekenauto uit Haarlem naar het Diacones- senhuis aldaar overgebracht. Wij vernemen, dat er een onderzoek gaande is naar de schuldvraag bij dit ongeval. Bijna nóg een Een vrachtauto, die donderdagavond om streeks kwart voor zeven bij Sloterdijk de overweg wilde passeren tussen de Spaarn- dammerdijk en de Haarlemmerweg, is met geblokkeerde remmen op de rails blijven staan. Tengevolge hiervan ondervond het treinverkeer tussen Amsterdam en Haar lem ongeveer 20 minuten vertraging. Ook de sneeuwval is er oorzaak van ge weest, dat enige treinen des middags en in de vooravond met een kleine vertraging in de hoodstad aankwamen. schouwen het voorstel als een uitvloeisel van het oude Sovjetplan voor een in hoofd zaak Europees veiligheidspact, waaraan ook de Verenigde Staten zouden deelne men. In 1954 kwamen de Sovjet-staats lieden met dit plan op de conferentie van Berlijn en de Sovjet-minister van Buiten landse Zaken, Molotov, kwam er in okto ber 1955 in Genève op terug. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft het plan verworpen en ge zegd, dat het pas overwogen kan worden als' de Sovjet-Unie toestemt in een her eniging van Duitsland op democratische basis. Volgens welingelichte kringen stelt Boel ganin een scheidingsgordel van neutrale staten tussen de communistische en de niet-communistische wereld voor. In di plomatieke kringen meent men te weten, dat het voorstel van Boelganin erop neer komt, dat de Verenigde Staten toestemmen in de huidige verdeeldheid in Europa, in ruil waarvoor de Sovjet-Unie dan zal be loven de vrije wereld niet aan te vallen en toe te stemmen in de hereniging van Duitsland. Boelganin zou voorts beperking der atoomwapens en staken van verdere proeven met de waterstofbom bepleiten. Locarno Hetgeen omtrent de inhoud uitlekt, ver sterkt de indruk, dat het doel van de brief is, de besprekingen tussen premier Eden en Eisenhower, die volgende week zullen beginnen, te doorkruisen. Sir Anthony Eden is de auteur van een regeling tussen oost en west op de basis van een nonaggres- siepact, dat heel Europa zou omvatten op de manier van het verdrag van Locarno van 1925. In Groot-Brittannië is een sterke stro ming tegen het voortzetten van de proe ven met de waterstofbom. Eden's oorspronkelijke voorstel voor een nieuw Locarno stuitte op sterke tegen stand bij Dulles en haar verluidt was het gevolg een tijdelijke verwijdering tussen beide politici. De kwestie van de „neutrale gordel" in Europa, zo verklaart men in diplomatieke kringen in Washington, krijgt bijzondere betekenis in het licht van de Sovjetrussi- sche toenaderingspogingen tot Oostenrijk, Joegoslavië, Finland en West-Duitsland bezien. Het heeft er alle schijn van, zo zegt men, dat de Sovjet-Unie thans haar na buren nog slechts wil neutraliseren. De betekenis van Boelganin's brief is zeker, zo zegt men, het initiatief in het „vredesoffensief" weer aan Sovjet-zijde te brengen. Na de wanenverkopen aan Egypte en de toenemende spanningen in het Midden-Oosten, had de Sovjet-Unie haar „vredesoffensief" in discrediet zien raken bij het Westen. Een antwoord van Eisenhower wordt niet vóór de besprekingen met Eden verwacht. De twee staatslieden zullen zeker pogen het initiatief weer te heroveren. Naar het A.N.P. verneemt, is binnen kort de benoeming te verwachten van de heer Ch. J. H. Daubanton, ambassadeur te Lima (Peru), tot Nederlands ambassadeur te Santiago de Chile. Dr. P. A. Kasteel, ambassadeur in laatstgenoemde plaats, zal voor een nieuwe bestemming in aanmer king worden gebracht. Donderdagmiddag omstreeks twee uur is op het kruispunt Lorentzplein-Van Eeden- straat. in Haarlem een autobus in botsing gekomen met een personenauto. De bus chauffeur had willen stoppen voor de auto, maar zijn bus gleed door de gladheid van de besneeuwde weg tegen de linkerzijde van de auto aan, die ernstig werd bescha digd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. LONDEN (AFP) Koningin Elizabeth II vertrekt vanavond met de hertog van Edinburgh uit Londen naar Nigeria, dat met zijn 32 miljoen inwoners de dichtstbe volkte kolonie van het Britse rijk is. Uit goedingelichte bron is vernomen, dat deze reis naar de westkust van Afrika de eer ste van een serie reizen binnen het Ge menebest zal zijn. In het vervolg zal de Koningin niet, zoals twee jaar geleden bii haar reis om de wereld, lange tijd buiten Groot-Brittannië vertoeven, doch jaarlijks zullen een of twee reizen van korte duur enkele weken of dagen gemaakt worden. De raadslieden van Koningin Elizabeth zouden Nigeria als reisdoel gekozen heb ben, omdat de toestand daar zeer delicaat is. De verschillende onderdelen van het land, dat als een Britse enclave ligt tussen Frans West-Afrika en Frans Equatoriaal Afrika, vormen geen hechte eenheid. Het noorden, waar meer dan de helft van de bevolking woont, is minder ontwikkeld dan de andere delen van het land en het staat zeer wantrouwend tegenover de „intellec tuelen" van oost- en west-Nigeria. Drie jaar geleden beloofde Groot-Brit tannië, dat elk gebied van Nigeria dat on afhankelijkheid wenste, in 1956 zijn wen sen ingewilligd zou krijgen. Men is van plan een federatie te stichten, doch dit is door het wantrouwen van noord-Nigeria, dat overheersing door het meer ontwikkel de oost- en west-Nigeria vreest, een deli cate aangelegenheid. In Augustus zal een constitutionele con ferentie gehouden worden. Men is er zich van bewust, dat in het land onlusten kun nen uitbreken, als het te snel onafhankelijk worden zou. BRUSSEL (ANP) Volgens de Gazet van Antwerpen zal de vroegere Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland zich uit het politieke leven terug trekken. Van Zeeland zal lid worden van de directie van de Bank van Brussel. Een definitieve beslissing zou maandag worden genomen. Waarschijnlijk zal Van Zeeland ook voorzitter worden van de „Banque Beige d'Afrique". In leidende kringen van de Belgische Christelijke Volkspartij (C.V.P.) wordt het heengaan van Van Zeeland ten zeerste be treurd, daar men er zich van bewust is dat met hem een der meest onderlegde en scherpzinnigste geesten de C.V.P. verlaat, aldus de Gazet van Antwerpen. Tengevolge van het zinken van een schip in het bovenhoofd van de schutsluis in de Maas te Lith, is de scheepvaart door die sluis volledig gestremd. Omstreeks kwart over vier is donderdag een met 300 ton kolen geladen schip, dat aan het uitvaren was in de richting Grave, vermoedelijk door plotselinge scheuren in de huid lek geworden en in zeer korte tijd gezonken. Het gezin van de schipper en diens knecht konden aan wal worden gebracht. Het vaartuig ligt loodrecht onder de hefdeur van de sluis. Het schip is een naamloos vrachtschip van het type Kempenaar, afkomstig uit België. Het was geladen met pek en op weg naar Charleroi. De schipper is G. Hemerijks. Aan boord bevonden zich ver der diens vrouw en een knecht. De boot heeft vermoedelijk de zijkant van de schutsluis geraakt en is daardoor ernstig lek geslagen. Juist onder de hefdeur is het vaartuig gezonken. Het scheepvaart verkeer in beide richtingen zal vermoede lijk enige dagen gestremd blijven. ALGIERS (Reuter/AFP) In de afge lopen 24 uur zijn in Kabylië en Constanti- ne zeven Algerijnse opstandelingen ge sneuveld in de strijd met Franse troepen. De opstandelingen gaan voort met het in brand steken van scholen en huizen in de bossen en het omzagen van telegraafpalen. Vijf Franse en twee Algerijnse militairen zijn gevangen genomen door opstandelin gen, die een bus aanhielden en in brand staken aan de Algerijns-Marokkaanse grens. Bij een gevecht tussen Franse militairen en rebellen in het gebied van Gafsa, in Tunesië, zijn tien verzetslieden gedood en acht gevangen genomen. Een aanhanger van de geroyeerde secretaris-generaal van de Tunesische nationalistische Neo Destour (nieuwe-grondwets)-partij, Salah ben Joessef, is te Djemmal doodgeschoten. De trein TunisBone is ontspoord als gevolg van sabotage aan de spoorlijn. Vier passa giers werden ernstig en anderen licht ge wond. De Algerijnse nationalistische leider Fer- hat Abbas heeft ontkend in een vraagge sprek met een Tunesisch blad gezegd te hebben, bij eventuele onderhandelingen in Frankrijk „opzij" te zullen gaan voor „de leiders van het gewapende verzet". Abbas zei sinds december geen vraaggesprek te hebben toegestaan. De spanning tussen de elkaar naar de kroon stekende Marokkaanse nationalisti sche partijen( de Istiqlal en de Democra tische onafhankelijkheidspartij, is geste gen na botsingen, die zich hebben voorge daan tussen geüniformeerde leden van de militie van beide partijen waarbij vijf mensen om het leven zijn gekomen. ADVERTENTIE onze specialiteit De Bilt: Boven de Ierse Zee kwam don derdag een Oceaanstoring tot ontwikkeling die in betekenis toenemende zich naar ons land verplaatste en die zich nu in de rich ting van Duitsland verwijdert. De storing bracht gisteren en de afgelopen nacht veel neerslag. De sneeuw werd vannacht door de zachte lucht, die tot de noordelijke pro vincies doordrong weer opgeruimd, maar in Groningen en Friesland en Drente bleef een sneeuwlaag van ongeveer 5 cm. achter. Intussen beginnen de barometers in West- Europa flink te stijgen zodat de koude continentale lucht met oostelijke of noorde lijke wind het land opnieuw gaat binnen stromen. Daarbij neemt de bewolking af zodat de komende nacht lichte en plaatse lijk zelfs matige vorst kan voorkomen. Morgen overdag zullen de temperaturen niet of nauwelijks boven het vriespunt stij gen en het ziet er naar uit dat we een paar vorstdagen tegemoet gaan. De neer slagkansen zijn de komende 24 uur gering. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Poolsneeuw geheel bew. onbewolkt half bew. geheel bew. motregen licht bew. geheel bew geheel bew. geheel bew. motregen regenbui licht bew. sneeuw regen regen regen regen sneeuw geheel bew. sneeuw zwaar bew S'5 Sr no wnw o O zzw zw w nw wzw w w windstil nw ozo windstil wzw wzw z ozo zo w windstil ft t- d ËO) G 0) 2 zB -10 0,3 -10 0 -25 0 -1 0,6 3 11 8 4 6 4 4 6 8 8 9 12 11 2 -1 0,1 1 9 4 20 7 25 8 11 0 0 -1 7 -2 14 1 0 Den Helder geheel bew. kracht, n 3 10 Ypenburg geheel bew. kr. nnw 5 8 Vlissingen geheel bew. vr. kr. nw 6 10 Eelde motsneeuw matige n 0 7 De Bilt geheel bew. kr. wnw 4 11 Twente geheel bew. kr. wnw 3 10 Eindhoven lichte regen harde nw 6 11 Vlv. Z.-Lknb. lichte regen vr. kr. w 8 8 Neerslag laatste 34 uur. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Geleidelijk afnemende bewolking en droog weer. Overwegend matige noordoostelijke wind, afnemend tot zwak. Vannacht lichte vorst, morgen overdag zonnig weer met temperatu ren om het vriespunt. 28 januari Zon op 8.30 uur, onder 17.21 uur. Maan op 19.07 uur, onder 8.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 27 januari Hoog water: 3.16 en 15.35 uur. Laag water: 11.17 en 23.42 uur. Zaterdag 28 januari Hoog water: 4.06 en 16.19 uur. Laag water: 12.09 en uur. XXkiuukX^JUUULOCXXXJJOtXXXXOOUUCXAAXXXj^AXJUUÜUOCXXXXXXXXX

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1