P. v. d. Berg leidt in hoofdklasse, Piet Kok voert de jeugd aan Het jaar 1955 gaf Castricum in vele opzichten reden tot tevredenheid Heemskerk 11 Om de IJmond-damtitel „Russisch vriendschaps- vertoon in wezen een schijn" De standen in de viertallen-competitie Zeven koorzangers in het zilver Serenade voor dubbele jubilaris Huizen kregen nieuwe eigenaar Bridgeclub „Sans Atout" Raad Heemskerk op 31 januari bijeen Nieuwjaarsrede burgemeester C. F. Smeets Het goede voorbeeld Kwitantie zonder plakzegel? Propaganda-filmavond van de CPN De rode ijsmuts was toch nutteloos Blindenbond vierde jubileum op gezellige wijze Nieuwe voorzitter bij paarden- en hittenfonds Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 21 JANUARI 1956 Voor het eerst wordt er thans gespeeld om het damkampioenschap van de IJmond. De spelers uit Beverwijk, Velsen en IJmui den, welke in vier klassen aan deze wed strijd deel nemen begrijpen het gewicht van dit toernooi blijkbaar, want er wordt vinnig en serieus gespeeld. Vooral in de hoofdklasse is de strijd bizonder fel. P. v. d. Berg behaalde uit de eerste twee ronden vier punten, maar Wim v. Wort gaf uitste kend partij in de derde ronde. Wegens het late uur werd de partij on derbroken, doch er is nog niet vooruit te bepalen wie wint. Ir. Krijgsman behaalde in deze derde ronde zijn eerste overwinning; J. v. Stra ten verloor na een te zeer opgedrongen partij. G. Postma behaalde een overwinning op voorzitter K. de Jong. Tommy Postma en Tielrooy leverden een boeiend damgevecht. Wegens het late uur dat de militair Tiel rooy ging dwars zitten, werd de partij af gebroken. De stand in de hoofdklasse, aangenomen dat de afgebroken partijen remise worden, is als volgt: 1. P. v. d. Berg 5 p., 2. en 3. ir. Krijgsman en Tommy Postma 4 p., 4. en 5. G. Postma en Tielrooy 3 p., 6. K. de Jong 2 p., 8. J. v. Straten 1 p., 7. Wim v. Wort 2 punten. C. Lodder leidt in le klasse In de derde ronde lukte het de DCIJ-er C. Lodder van de BDC-er Adelaar te win nen. Door dit resultaat heeft Lodder nu uit 3 partijen 5 punten. De overige deel nemers Slager (Sportief), D. Ott (DCIJ), Rijnhout (BDC) en Adelaar (BDC) hebben nu allen 3 punten. (In deze stand is al op genomen de partij tussen SlagerRijnhout welke de kampioen van Sportief won). In de 2e klasse is de wedstrijdleider van Sportief er hopeloos uit: Westerwal verloor opnieuw van D. v. As (Beverwijk). Maar zijn spel verdient beter en Westerwal zal zich nog zeker van de onderste plaats ver heffen. Muller (DCIJ) verloor van Alberts (BDC). De strijd tussen de twee clubgeno ten uit Beverwijk tussen v. d. Waal en v. Son werd wegens het late uur onderbro ken. De uitslag zal vermoedelijk remise zijn. Piet Kok jeugdleider Bizonder aantrekkeliik is het ieucrd1- toernooi. De IJmond-kampioen neemt deel aan de provinciale titel wedstrijden. De jeugdkampioen van Noordholland mag in de week na Pinksteren in het rondtoernooi uitkomen om de nationale titel. De vier spelers, die nu in de eindstrijd kampen om de IJmond-titel, betwisten elkaar elk voor deeltje. De DCIJ-er Piet Kok slaagde er in van de BDC-er Nijman te winnen. Andrea (BDC) klopte tegen aller ver wachting in Jan Braveboer. Lezing over de kerk in de USSR voor „de Keerkring Ondanks de zeer slechte weersomstan digheden waren de leden van „De Keer kring" in grote getale naar de aula van de meisjes-ulo aan het Beverwijkse Kuenen- plein gekomen om te luisteren naar een lezing van prof. dr. Zacharias O.F.M. Cap., die gisteravond sprak over „De geloofs overtuiging van het Russische volk". Voor zitter ir L. Stoelinga verheugde zich dan ook ten zeerste over deze grote opkomst. In de eerste plaats wilde spreker een misverstand uit de wereld helpen, omtrent zijn en anderer deskundigheid over Rus land en het Russische volk. Rusland-des kundigen bestaan er niet, maar wel is er sprake van een grote of kleinere graad van ondeskundigheid. Het gaat er in de westerse wereld om, om door te dringen in de vorm van dreiging, die ondanks kun stige camouflage, uit Rusland naar het westen komt. „Wij moeten gegevens zien te verzamelen en hieruit bewijzen, dat on danks 37 jaar van kerkvervolging, de ge loofsovertuiging bij het Russische volk nog geenszins is verslapt en zelfs na de tweede wereldoorlog is toegenomen". Vaak wordt de vraag gesteld of er in Rusland geen kerken zijn. Dit is bepaald wel zo, zei spreker. Men moet ondersheiden wat de wetgeving in Rusland bepaalt en toestaat en wat de praktijk leert. Artikel 124 van de grondwet laat vrijheid van eredienst toe, hoewel het het atheïsme propageert. Principieel wijst dus de communistische wetgeving de godsdienst af. Haar gods dienst is het materialisme, zij aanvaardt als werkelijkheid al wat stoffelijk is. De godsdienst is volgens de partij onweten schappelijk t l is er dus geen verzoening mogelijk tussen kerk en staat. Toch is er een soort compromis gevonden en wel, dat de kerk zich uitsluitend met kerkelijke za ken bemoeit en geen werkterrein vindt in charitatief werk, zich evenmin beweegt op sociaal of onderwijsgebied en evenmin op het culturele vlak. Ook mag zij geen gods dienstonderwijs geven aan personen bene den de 18 jaar. Vlak na de revolutie wer den zeer veel kerken vernield of kregen een andere bestemming. Ook haar bedie naars stonden aan vervolgingen bloot, zo dat bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog slechts 10 percent van het voor malige aantal kerken en bedienaars over was, dan voor het uitbreken van de revo lutie. Bij het uitbreken van de oorlog, zo ging spreker verder, deed de toenmalige metropoliet een beroep op de bevolking de staat in haar strijd te steunen en tot de overwinning te voeren. Ook zijn opvolger de Patriarch Alexius ging op deze wijze verder. Is het door deze grote ommezwaai van de Russische staatskerk, dat de vrij heid van godsdienst inderdaad meer vrij heid heeft verkergen, of is het de leiders opgevallen dat ondanks deze 37 jaren van verdrukking de geloofsovertuiging bij het volk niet verloren is gegaan, zelfs bij hen die van kind af aan in haar ideologieën zijn groot gebracht? zo vroeg prof. Zacha rias zich af. De leiders eisen, dat de kerk voor de haar toegestane concessies ook de begin selen van de partij propageert. Prof. Za charias besloot zijn betoog met de opmer king, dat de westerse wereld zich niet moet blind staren op wat ogenschijnlijk een verbetering schijnt te zijn, doch waak zaam blijven, omdat de dreiging uit het oosten niet opgehouden heeft te bestaan. Na de pauze kregen de aanwezigen gele genheid prof. Zacharias vragen te stellen, waarvan een zeer dankbaar gebruik werd gemaakt. De stand na de eerste helft is nu: Piet Kok, Jan Braveboer 3, Nijman en Andrea 2 punten. De spelers ontmoeten elkaar nu nog een keer. Voor de onderlinge DCIJ-competitie wist Jan Waal van Gomes te winnen. Van Bak- kum klopte D. Ott, wat van eerstgenoemde speler een goede prestatie is. De stand in de viertallen-competitie van het district „Kennemerland" van de Neder landse Bridge Bond luidt: Hoofdklasse A: 1940 1 6 Never Down 1 5 Sans Atout 2 5 Boekenroode 1 6 Oefenclub 4 6 Oefenclub 2 2 Hoofdklasse B: Spel Vr. 1 6 Oefenclub 3 Sans Atout 1 1940 2 Jump 1 Sans Atout 3 le klasse A: Spel Vr. 3 Bl'daal 1 RK H'lem 4 Boekenroode 2 4 Santpoort 1 5 le klasse B: Boekenroode 3 5 5 6 6 5 6 4 4 5 1940 3 RK H'lem 3 Spel Vr. 2 Zandv. 1 le klasse C: Zandv. 2 RK H'lem 1 Kennemers 1 Spel Vr. 4 Boekenr. 4 le klasse D: RK H'lem 2 Oefenclub 5 Haarl: West 1 Spel Vr. 5 HBC 1 6 5 3 2 6 6 5 3 2 8 6 5 2 1 2e klasse A: Haarl. N. 2 1940 5 Boekenr. 5 HBC 3 Hrl. West 2 Santpoort 3 2e klasse B: Hrl. Noord 4 Santpoort 2 Garenk. 1 Boekenr. 8 Zandvoort 7 1940 6 2e klasse C: 1940 4 Kennemers 2 Bollenstr. 1 Boekenr. 7 Zandvoort 3 2e klasse D: Boekenr. 6 HBV 2 Zandvoort 4 Kennemers 3 Hrl. Noord 1 2e klasse E: Zandvoort 5 Boekenr. 9 Garenk. 2 HBV 1 Bollenstr. 3 2e klasse F: HBC 2 Hrl. Nrd 3 Zandvoort 6 Bollenstr. 2 Spel Vr. 6 10 9 6 6 5 0 11 9 5 5 4 0 De leden met hun dames van het r.-k. kerkkoor hebben donderdag in het K.S.A.- gebouw te Heemskerk een feestavond ge houden. Voorafgaande hieraan heeft pastoor W. A. A. Berding een zevental leden, die vijfentwintig jaar deel van het koor hebben uitgemaakt, een hartelijke hulde bereid. De heren C. Groot, J. Mei- land, Th. Bruin, J. Kos, G. de Boer, F. Gooyer en H. Beentjes mochten als blijk van waardering een diploma in ontvangst nemen. Hun echtgenoten ontvingen bloemen Het feestelijke programma van deze avond werd verzorgd door de heer Roemer. Op de piano en op de accordeon wist deze de juiste stemming te bereiken, zodat het voor de aanwezigen een gezellige avond werd. ioooooooooocxdooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocxx: De dubbele jubilaris W. Chr. Suwerink, referendaris ter Velsense secretarie met een staat van dienst van veertig jaren achter de rug, voor wie vanmorgen in de raadzaal een grandioze huldiging be gon door al degenen, die hem in ge meentelijk verband hebben leren waar deren en die vanmiddag in Kennemer- hof recipieert ter gelegenheid van zijn langjarige trouw aan de voetbalvereni ging „Stormvogels", staat vanavond omstreeks zeven uur een kleine verras sing te wachten. De IJmuider Harmonie is namelijk van zins - en de verrassing was er tóch al af, dus kunnen wij het wel verklappen - de heer Suwerink en zijn echtgenote een serenade te bren ger boooooooooooooooooocooooooooooooocxjooooooooooooooooooooa Ten overstaan van notaris T. C. A. Böl- ger te Beverwijk zijn donderdagmiddag in 't Centrum, aldaar, een drietal huizen ge veild, waarvoor veel belangstelling be> stond. Perceel Lindenlaan 31 werd door de heer Bultus jr. opgehouden tot f 8100 en reeds op f 2200 gemijnd door de heer W. Geldermans. Het volgende perceel, Linden- laan 29, gaf hetzelfde beeld, doch na op bod tot f 8100 werd hier door de heer A. K. J. Muller gemijnd op f 100. Beide percelen stonden op f 18.500 en volgens ingewijden was de prijs van het eerste perceel zo hoog, dat een gecombineerde koop uitgesloten zou zijn. Perceel Kees Delfsweg 20 werd door de heer Spies opgeboden tot f 2050 en door dezelfde gemijnd op f 50. De huizen werden allen gegund door de heer Bölger In de promotie- en de degradatiecompe titie van de bridgeclub „Sans Atout" wer den de volgende resultaten behaald. Groep A: 1. G. PlooyJ. Bloemendaal 43 mp.; 2. J. BlomJ. Nijman 37 mp.; 3. W. en G. de Boer 35 mp.; 4. A. v. Balen A. Tervoort 34K mp.; 5. J. BoomG. Zoontjes 28'/s mp.; 6. J. HamersJ. v. Zutphen 27mp.; 7. L. KleyneJ. Berlee 16 mp. Groep B: 1. J. KrabG. C. Tabak 38Vs mp.; 2. C. HartJ. de Jong 34 mp.; 3. A. TandW. Dijkgraaf 33'/2 mp.; 4. C. Spruit Th. Bakker 33lA mp.; 5. K. Wegman A. Worst 29 mp.; 6. C. LuttikD. Hooge- boom 28'/2 mp.; 7. heer en mevr. Vollaerts 27)4 mp.; 8. K. v. d. Wal—Ph. v. Gronin gen 27V2 mp. Groep C: 1. J. Groen—R. Oosterhout 38 mp.; 2. mej. v.t KlaverenH. Oosterveen 36 mp.; 3. B. GrootK. v. d. Zon 36 mp.; 4. N. HendriksJ. Koopmanschap 33 mp.; 5. G. HaverA. Worst 31'/2 mp.; 6. dames BeltermanZwaneveld 29 mp.; 7. mevr. v. EssenG. Klesser 1714 mp. Groep D: 1. J. Stals—J. de Lalijne 39'/2 mp.; 2. heer en mevr. Ingendijk 35 mp.; 3. dames TabakKok 32 mp.; 4. R. Hoen J. Kerkhof 31 mp.; 5. mevr. TabakD. Biben 31 mp.; 6. dames KleynReymers 31 mp.; 7. B. AdmiraalF. Korte 26V2 mp.; 8. heer en mevr. v. Aalst 26 mp. De gemeenteraad van Heemskerk zal op dinsdag 31 januari voor de eerste maal in het nieuwe jaar in openbare vergadering bijeenkomen. Op deze avond zal burge meester H. Nielen de nieuwjaarsrede uit spreken. Traditiegetrouw heeft Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, tijdens de donderdag gehouden openbare raadsvergadering de eerste in 1956 een rede uitgesproken, waarin de magistraat een uitgebreid overzicht gaf van de wijze waar op het in de badplaats in het afgelopen jaar reilde en zeilde. Deze rede is de langste, die de burgervader sinds hij met ingang van 15 november 1945 tot eerste burger van Castricum werd benoemd ooit heeft gehouden: zij hield de voltallige raad en de aanwezigen op de publieke tribune een vol uur in haar ban gevangen. De burgemeester releveerde, dat het niet mogelijk was geweest om voor het dienst jaar 1956 een sluitende begroting vast te stellen. De begroting vertoont een nadelig saldo van f 164.389,39, doch aan de minister van Binnenlandse Zaken is verzocht om een aanvullende subjectieve uitkering uit het gemeentefonds ten bedrage van f 150.000. De voorzitter vertrouwde erop, dat dit verzoek zal worden ingewilligd en hij voegde daaraan toe dat het resterende te kort van f 14.389,39 wordt gedekt door be schikking over een gedeelte van de batige saldi van vorige dienstjaren. Castricum heeft in het verslagjaar geen geldleningen aangegaan. De kaspositie was overigens bevredigend. KASKI-rapport op komst Het rapport van professor Zeegers van het KASKI over het structuuronderzoek is nog niet verschenen. Het is in ontwerp klaar, doch het schijnt thans nog in het kader van het IJmond-plan te worden be keken. Voor het maken van verdere plan nen vond de burgemeester het gewenst, dat het rapport zo spoedig mogelijk verschijnt. Er werd in totaal voor de bouw van 84 woonhuizen of woonwinkelhuizen vergun ning verleend, waarvan 62 met premie of halve premie van het rijk, 11 herbouwge- vallen en 11 vrije-sector-woningen. Er kwamen 64 woningen voor bewoning gereed. Op het einde van het jaar waren er nog 71 woningen in uitvoering. Naar schatting werden in 1955 800 aan vragen ter verkrijging van woonge^gen- heid in behandeling genomen. Aan 323 aanvragen kon worden voldaan: door ver gunning te verlenen tot het betrekken van een nieuwe woning in 119 gevallen; tot het betrekken van een bestaande woning in 115 gevallen en tot oet betrekken van een gedeelte 'fan een woning of tot ...in woning in 89 gevallen. Op 31 december1 1955 woreri hog' 281 woningzoekenden ingeschreven, waarvan er reeds 121 over woonruimte beschikken, doch voor meer woonruimte in aan merking wensen te xomen. De commissie van advies inzake vordering en toewijzing van woonruimte vergaderde in 1955 50 maal. Gedurende 33 weken is er op de scholen melk verstrekt. In het begin van 1955 be droeg het aantal deelnemers aan deze melkvoorziening 840, doch aan het einde van het jaar 1081. Aanvankelijk werd aan 81 leerlingen gratis melk verstrekt maar eind 1955 bedroeg dit aantal 49. Er werd in In een nieuwgebouwde afdeling van de Glaxo-Laboratoria te Stoke Poges in het Engelse graafschap Buckinghamshire mengt een laborant de diverse bestanddelen van een nieuw soort vaccine tegen kinderverlamming. De Glaxo-mij. maakt momen teel een gewijzigd soort Salk-vaccine, dat minder geconcentreerd is en vrijwel bacterie-vrij. Men hoopt tegen de komende lente in Engeland voldoende vaccine gereed te hebben voor het inenten van een half miljoen kinderen. totaal 33.559 liter melk afgeleverd. De rijkspolitie heeft 53 processen-ver baal wegens misdrijf en 42 wegens aanrij dingen opgemaakt. De burgemeester zeide, dat de samenwerking tussen politie, brand weer, gemeentediensten en hem persoon lijk ook in 1955 goed was. De plaatselijke Vrijwillige Brandweer verleende 12 maal daadwerkelijke hulp bij brand; er werden door de brandweer 7 in structieavonden, 8 oefeningen, 25 bijeen komsten en 60 brandwachten gehouden. BB loopt nog niet vlot Minder optimistisch was de burgervader ten aanzien van de BB gestemd. Het plaat selijk hoofd en de vrijwilligers waren vol gens de voorzitter actief genoeg, doch met het aantrekken van vrijwilligers voor de kringdiensten, te weten het medisch ge neeskundig team en de reddingsdienst, is men praktisch niets opgeschoten. Castri cum is een der weinige gemeenten in de Kring, waar deze diensten nog niet func tioneren. Ondanks vele pogingen is het niet mogelijk gebleken de bevolking van deze diensten te interesseren. Onder de bouw vakarbeiders is getracht, middels een jaar vergadering van de Katholieke arbeiders beweging, belangstelling voor de reddings dienst te wekken, echter zonder enig re sultaat. De burgemeester zeide, dat men in het algemeen nog niet genoeg doordrongen was van de noodzakelijkheid van een geoefen de organisatie, die in vredestijd en in oor logstijd hulp kan bieden. Schoolproblemen Ten aanzien van de schoolruimte waren er in 1955 heel wat moeilijkheden te over winnen. De bouw van twee semi-perma- nente lokaliteiten bracht enige verlich ting. Indien de door de regering afgekondigde bouwstop voor overheidswerken boven f 100.000 in 1956 zonder meer gehandhaafd blijft, zal het gemeentebestuur in de toe komst, vooral wat betreft het schoolruim te-probleem, voor zeer grote moeilijkhe den komen te staan, moeilijkheden, die slechts met de uiterste krachtsinspanning en bereidwilligheid van alle betrokken in stanties, opgelost kunnen worden. De burgemeester zeide het te betreuren, dat pas aangestelde onderwijzers, die niet dadelijk van woonruimte kunnen worden voorzien, onmiddellijk solliciteren naar andere gemeenten. De kampschool, die van 25 april af tot aan de grote vakantie in het clubhuis van de Castricumse sportvereniging CSV aan de Zeeweg is gehouden, heeft in een grote behoefte voorzien. Het maximum aantal leerlingen bedroeg zelfs 119. In totaal wer den 149 leerlingen ingeschreven, waarvan er 145 uit Amsterdam afkomstig waren. Ook deze school heeft te kampen met ge brek aan schoolruimte, daar zich in het clubhuis van CSV slechts één lokaal be vindt. Burgemeester en wethouders heb ben zich dan ook tot het gemeentebestuur van Amsterdam gewend met het verzoek een verplaatsbaar schooltje beschikbaar te stellen, welk schooltje bestaat uit drie lo kalen en in de nabijheid van het kampeer terrein geplaatst zou kunnen worden. Te vens heeft men het gemeentebestuur van Amsterdam verzocht een onderwijzer uit de hoofdstad naar de kampschool te ver plaatsen, die dan als hoofd van de school kan fungeren. Cultureel leven Castricum ontving in 1955 1200 meer aan vermakelijkheidsbelasting dan het jaar daarvoor. Het totale bedrag van f 24.657,38 gaf volgens de burgemeester de indruk, dat de vermaakcentra in 1955 druk zijn bezocht. Wederom geholpen door het gemeentebestuur in de vorm van subsi dies, hebben de plaatselijke muziek-, zang en toneelverenigingen zich weten staande te houden, ofschoon sommige verenigingen schijnen te tobben met de aantrekking van jonge krachten. De Verenigingsraad Cas tricum is ook in 1955 coördinerend opge treden. Vreemdelingenverkeer Van april tot en met oktober hebben 4551 gasten uit het binnenland, met 57534 overnachtingen, Castricum als vakantie oord gekozen. Er kwamen echter ook 773 buitenlanders naar de badplaats die in die zelfde periode 4100 nachten in de ge meente doorbrachten. In het Jeugdhuis aan de Overtoon lo geerden in de periode juli-augustus 663 landgenoten met 2875 overnachtingen en 53 buitenlanders met 91 overnachtingen. Deze 53 buitenlanders waren allen Duitsers. Van de jeugdherberg Koningsbos is het aantal personen, dat er verbleef, niet be kend, doch wel, dat er 8059 overnachtin gen voor landgenoten en 1361 voor bui tenlanders werden geboekt. De cijfers van het kampeerterrein van het PWN aan de Zeeweg waren, volgens de burgemeester, nog niet vrijgegeven, doch volgens verkre gen inlichtingen staat het vast, dat gedu rende de maanden juni, juli en augustus 1350 tenten permanent bewoond zijn ge weest met een vlottende bevolking van on geveer 8000 personen. gDOOOOOOaXOOOCiOOCiCXXXDOOOOOOOOOOOOOCJCXXDOOCOOOOCXDOOOOCXXICX „Naastenliefde kunnen wij beoefenen door in de openbare vergaderingen te trachten scherpe opmerkingen te ver mijden, doch zakelijk onze mening ken baar te maken, er van uitgaande, dat ook de tegenpartij het algemeen belang van de gemeente voor ogen heeft". Deze woorden werden onder andere door de voorzitter geuit in het slot van zijn nieuwjaarsrede. De voorzitter voeg de daaraan toe, dat hij gemeend had het beoefenen van de naastenliefde in zijn rede te moeten verwerken naar aanleiding van de scherpe debatten, die 8 bij de behandeling van de begroting voor dit jaar zijn gevoerd. „Gij hebt allen door het lidmaatschap van de raad te aanvaarden, gekozen voor de naastenliefde. Gij hebt u be schikbaar gesteld om de belangen van uw medemensen te behartigen en de eed of de belofte afgelegd, dat u de be langen der gemeente Castricum met al uw vermogen zult voorstaan en bevor deren. Het is dan ook hier de plaats om over de naastenliefde te spreken. Indien door alle overheidsinstanties de naastenlief de werd beoefend, dan zou er geen tegenstelling zijn tussen oost en west en zouden er geen oorlogen meer te vrezen zijn. Laten wij in Castricum het goede voorbeeld geven. Laten wij als leden van de raad onze inwoners tonen hoe het moet en laten wij ook in ons privé-leven een goed voorbeeld geven. Als deze raadgeving, die ik met de beste bedoeling heb gegeven, door een ieder ter harte wordt genomen, dan zal 1956 voor Castricum een zalig, een gelukkig en een goed jaar worden. Moge de Al lerhoogste ons bij ons streven helpen en bijstaan en u en uw gezinnen rijke lijk zegenen. Dit wens ik u van ganser harte toe". In deze eerste vergadering in 1956 heeft de raad de voorzitter niet teleurgesteld. De besprekingen werden in de meest vriendschappelijke sfeer gehouden en het is van harte te hopen dat die sfeer ook in volgende vergaderingen aanwe- 0 zig zal zijn. s X^OOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOC De Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer „Castricum Vooruit" verrichtte goed werk. Kwamen er tal van buitenlanders naar Castricum ook zijn er veel in woners van Castricüm rié'df het buiten land gegaan, hetgeen blijken mag uit de aanvragen voor 658 nieuwe en 216 voor verlenging van buitenlandse paspoorten. Bovendien werden 163 bewijzen van Ne derlanderschap als reispapier uitgegeven. Zoals gezegd werd de rede van de bur gemeester met de grootste aandacht door de aanwezigen gevolgd. Nadat de burgemeester zijn rede had uit gesproken heeft de fractievoorzitter van de KVP, de heer Th. Berlee gevraagd „om het lijvig document, dat voor beantwoor ding vatbaar is, eventueel later onder de loep te nemen", waarin de burgemees ter toestemde. Agenda vlug afgewerkt De uit vijftien punten bestaande agenda leverde niet veel moeilijkheden op, hetgeen moge blijken uit het feit, dat drie kwartier nadat de voorzitter zijn nieuwjaars rede had geëindigd, de vroede vaderen uit een gingen, doch niet, nadat de voorzitter de wens had uitgesproken dat de volgende vergaderingen in dezelfde vriendschappe lijke sfeer zouden verlopen. Tot onderwijzeres aan de centrale open bare lagere school werd mejuffrouw T. R. Boonstra, onderwijzeres te Surhuisterveen, gemeente Achtkarspelen, benoemd. B. en W. werden door de raad gemachtigd medewerking te verlenen aan de verbete ring van het plein voor de kerk van de pa rochie van de H. Pamcratius aan de Dorps straat; de raad verleende daarvoor een kre diet van 6500 van welk bedrag 2500 zal worden gedekt door een bijdrage van het kerkbestuur. De raad besloot tot de aanleg van een vier de tennisbaan ten behoeve van de in op richting zijnde katholieke lawntennisver- eniging. De baan zal aan de vereniging worden verhuurd voor 767 per jaar. Het krediet dat de raad voor de aanleg verleen de bedraagt 5000. De bejaarden-sociëteit kreeg een subsidie van rond 350 per jaar, waarmede zij haar rekening voor de huisvesting kan betalen; de katholieke arbeidersjeugd kreeg een jaarlijkse subsidie van 440. Rondvraag Zowel mevrouw Jacob sW e n t i n k (Arbeid) als mevrouw VerhoefD e- fourny (KVP) hebben in de rondvraag hun vreugde uitgesproken over de subsidie die de raad verstrekte aan de plaatselijke verenigingen voor gezinszorg en hulp. De heer W. B u i m e r (Arbeid) vroeg of de naar het provinciaal ziekenhuis Duinen bosch leidende weg (het gedeelte tussen de Vinkebaan en die weg) verbeterd kon wor den en de heer J. J. Bollen (Castricums Belang) had gaarne gezien dat de raadsver gaderingen voortaan om acht uur inplaats van half acht begonnen. De voorzitter zeg de beide heren medwerkinig toe. De heer J. Veldhuizen (Castricums Belang) vroeg naar de mogelijkheid van aankoop door de gemeente van een ziekenauto, waarop de voorzitter antwoordde dat er bij de rijkspolitie een brancard is, die in iedere auto geschoven kan worden. Dit raadslid vroeg tevens verlenging van de dansver- gunning aan de verenigingen voor een feestavond, oandat „net als het gezellig gaat worden, de feestavond gesloten moet worden." De volgende gevonden voorwerpen wer den aangegeven bij de Heemskerkse poli tiepost: gele shawl, alpinomuts, vulpen, een muntbiljet van 2.50, ring met sleutels, donkerbruine herenportemonnaie inhou dende twee plakzegels en een kwitantie. In het Luxor-Theater te Beverwijk is donderdagavond een propaganda-film avond gehouden door de afdeling Bever wijk van de communistische partij Holland, die ondanks het barre weer goed bezocht was. Mevrouw Annie Gelok uit Amsterdam hield vooraf een propagandarede voor de komende verkiezingen, waarin ze te ken nen gaf dat een samenwerken van de com munisten met de partij van de arbeid nood zakelijk was om een einde te maken aan de regering „Rood-Romme". Spreekster meen de zelfs te voorspellen, dat als men er niet in mocht slagen genoemde samenwerking te verbreken tussen de regeringspartijen, groepen als de vroegere NSB weer een goede kans kregen. Na nog gesproken te hebben over de woningnood, een 5 percent loonsverhoging en het conflict in de visse rij te IJmuiden, vertelde spreekster, dat het aan de vredelievende politiek van de Sov jet-Unie was te danken, dat een oorlog nog steeds tegen gehouden kon worden. De Waarheidsfilmdienst vertoonde hierna wat nieuws uit de Sovjet-Unie, waarna eerst de film „De Steppe ontwaakt" op het witte doek verscheen. Tot slot draaide de Sovjet kieurenspeelfilm „Grensgevechten", waarin we zien dat luitenant Loekin, commandant van de grensbewakingstroepen in een Kau- kasisch district de hand weet te leggen op een spion van een vreemde mogendheid. Het was een film met prachtige opnamen uit het woeste berglandschap in de Sovjet- Unie. Op het politiebureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: kindertasje, springtouw, klep perinstrumentje, gele kinderwanten, rood kinderwantje, geel ceintuurtje, actetas inh. brood, bruin-gele ceintuur, gebreide kin dermuts, zakje inh. garnering, vulpen, 4 sleutels aan een ring, rood kinderpantoffel tje, sjaal, rode ijsmuts, portemonnee met inhoud, roodbruine tas, glacé dameshand schoen, jongenspetje met ritssluiting, zeil doekentas inh. pantalon, veelkleurige hoofddoek, angora mutsje, 2 nylonkousen, handtasje met inhoud, bougie, parapluhoes, 2 kisten resp. inh. kool en koolrapen, pad- vindersriem en portemonnee met inhoud, alpinomuts, ring met sleutels, kindersjaal, overhemd, kinderbroekje, autoped op luchtbanden, spaniel, glacé herenhand schoen, sleutel, tekenschrift met knippa tronen, dameshandschoen inh. enkele kwartjes, een paar zwarte wanten, porte monnee met inhoud, dameshandschoenen, herenwant. Inlichtingen uitsluitend maan dag van 17 tot 19 uur en zaterdag van 15 tot 18 uur. Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de Nederlandse Blindenbond vond in de Heemskerkse zaal Dam een jubileum-avond plaats, die zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Burgemeester H. Nielen uitte in het openingswoord zijn waardering voor het vele dat deze bond in het belang van de blinden heeft gedaan. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit dat blijkt, dat ook in Heemskerk hiervoor belangstel ling bestaat. De bondspropagandist, de heer Joh. v. d. Berg, vond het een gelukkig feit dat de levensomstandigheden voor de blinden thans zo zijn verbeterd dat de kans aan wezig is om hem of haar toch meer een volwaardig lid van de maatschappij te doen worden. De bond kan dit echter niet be reiken zonder de hulp van elke Nederlan der, in de vorm van financiële bijdragen. Een balletgroepje onder leiding van mevrouw I. O. WagnerSpreide liet de aanwezigen genieten van een viertal goed uitgevoerde dansen. Het grootste gedeelte van deze avond werd echter ingenomen door de vertoning van een tweetal films (Sport en spel door blinden" en „Eén van ons", een film naar een novelle van Willem Kramer gaven een duidelijk beeld hoe de blinden leven en werken. In de pauze werden een aantal door blin den vervaardigde werkstukken tentoonge steld. De avond werd gesloten door ds. B. J. J. Naessens. De leden van het Paarden- en Hitten- fonds „Heemskerk en omstreken" zijn don derdagavond in zaal Nijman bijeen geko men voor het houden van de jaarvergade ring. De heer A. Stuyt deelde in het ope ningswoord mede dat de voorzitter de heer G. Koper zich wegens zijn slechte gezond heidstoestand niet herkiesbaar stelde. Hij zal wel in het bestuur blijven. Uit het jaarverslag van de secretaris- penningmeester de heer J. Termes bleek dat het ledental thans 123 bedraagt. Het waarborgkapitaal van de vereniging be draagt 107.700,De omslag in 1955 was 1,90 per paard of hit. In het afgelopen jaar zijn zes paarden van de leden gestor ven. Het bezit van het fonds bedraagt thans 975,54. Tot nieuwe voorzitter werd de heer A. Stuyt gekozen. De heren J. Beentjes en E. Klokman werden bij accla matie herkozen. Vermeldenswaard hierbij is dat laatstgenoemde heer reeds vieren dertig jaar deel van het bestuur uitmaakt. VRIJDAG 27 JANUARI Kennemer-Theater, 19 en 21.15 uur: „Test piloot". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Gekweld geweten". W.B. Theater, 20 uur: „Boekaniers der Ze ven Zeeën". Kennemer Theater, 20 uur: „De Gieteling", toneelavond. 't Centrum, 20 uur: Steun Wettig Gezag. Ned. Herv. Verenigingsgebouw Schans, 20 uur: Nederlandse Christelijke Vrouwen groep, feestelijke bijeenkomst; 20 uur: Beverwijkse Amateur Fotografen, Pro jectieavond. De Groentenbeurs, Holl. Maatschappij voor Landbouw, lezing 20 uur. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studieclub van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur. ZATERDAG 28 JANUARI Bioscopen, als Vrijdag. Kennemer Theater, 20 uur: „De Gieteling", toneelavond. Openbare Leeszaal, geopend van 1012 en 1517 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 uur, lees- en studiezaal van 15—18 en 1921.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3