Duizend jongelui doen mee aan muziek-manifestaties NeSCAF ..dat is koffie! TRIPJE Zie Boven Rode (en zwarte) Jupiter-raadsels De gele k amer Defensie-conferentie in Praag van het Oost-Europese blok Snelste Nederlandse onderzeebootjager Egypte heeft nog niet beslist over Nijldam *0 Polen en Tsjecho-Slowaken zouden de Oostduitsers willen controleren Fins militair gezag in Porkkala ingesteld FEUILLETON Tiende Interscholair Jeugdtoernooi Voordracht en dans goed bezet; voor toneel weinig kandidaten Toneel en dans Sirenenzang Civiele procedure erven Van Beuningen-Gebr. Krijnen beëindigd Brits-Amerikaans aanbod zou echter niet afgewezen zijn Prins Bernhard op terugreis naar Nederland Het „Haarlemse huwelijk" en de zaak Anneke Beekman Startverbod voor Meteors in Denemarken Russische soldaten overladen met bloemen naar Leningrad Brand in studentenpension te Utrecht Examens door Mary Roberts Rinehart VRIJDAG 27 JANUARI 1956 Honderden jongens en meisjes uit Haarlem en omliggende gemeenten zijn zich sinds weken vol overgave aan het voorbereiden op het komende Inter- scholaire Jeugdtournooi net tiende in successie dat zich in februari en maart in drie van Haarlems belangrijkste cultuur-tempels: Concertzaal, Stads schouwburg en Huis van Looy, zal afspelen. Vooral voor de afdeling muziek is de belangstelling weer bijzonder groot. Er hebben zich niet minder dan 30 koren soms gecombineerd uit leerlingen van verschillende scholen en 59 solisten aangemeld. Van deze zijn er, na de onlangs gehouden voorselecties, respectievelijk 17 en 30 waardig bevonden om tot de grote krachtmeting in de Concertzaal toegelaten te worden. Tezamen vormen deze uitverkorenen het respectabele aantal van ruim 1000 execu tanten, wier groeps- of individuele presta ties zo goed en gevarieerd bleken te zijn, dat men er gemakkelijk twee avondvullen de programma's mee kon samenstellen. Dat hebben de organisatoren en artistieke leiders van het Haarlems Interscholair Comité dan ook gedaan. Vrijdag 3 februari zullen de jeugdige zangers en instrumen talisten zich voor het eerst in het concert gebouw doen horen, de.woensdag daarop volgt hun tweede muzikale krachtmeting in hetzelfde gebouw. Beide concerten be ginnen in verband met de jeugdige leeftijd der musici reeds om halfacht 's avonds. Zij zullen afwisseling te over bieden, want behalve de grote koren en orkesten van scholieren, zal men ook ette lijke kleinere ensembles van allerhand sa menstelling, pianisten, fluitspelers (waar onder een blokfluit-solistje van,nog geen dertien lentes), vier organisten, een trom bonist en zelfs een accordeon-kwartet be luisteren kunnen! Niet alles wat deze prille liefhebberij musici ten gehore zullen brengen, hoort onder het chapiter kunst thuis, maar wel zal men ervaren, dat ook in de eenvoudiger werkjes en liedjes grote zorg besteed is aan een fijne en verantwoorde interpreta tie. Het is dan ook te hopen, dat beide con certavonden ook van de zijde der volwas senen grote belangstelling zullen trekken want daaraan ontbrak het bij vorige Interscholaires nog wel eens. De scholieren zelf leggen ieder jaar opnieuw een laaiend enthousiasme aan de dag voor de verrich tingen van hun musicerende vrienden en vriendinnen op het podium. „Als nu de ouderen ook eens in grote getale kennis komen nemen van hetgeen deze kinderen presteren," zo zei ons de secretaris van het I. J.-comité, de heer H. Elsinga, „dan komt er misschien eens een eind aan de dwaze, maar veel-verbreide misvatting, dat de jeugd van heden voornamelijk uit „nozems" en andere nutteloze plezier jagers bestaat. „Bovendien: zijn wij het niet aan de trotse reputatie van Haarlem als „muziekstad" verplicht, kennis te nemen van wat de jongere generatie op muzikaal gebied presteert?" Minder massaal is dit jaar de animo voor deelneming aan de afdeling toneel, voor dracht en dans. Voor de opvoering van een toneelstuk heeft zich tot nog toe slechts een groepje scholieren aangemeld. Een tweede inschrijving is toegezegd. Derde mogelijke kandidaat is een groep uit Zand- voort, die met „Sjors van de rebellenclub" de Interscholaire planken betreden wil. „Maar 's kijken wat dat worden gaat", zegt de selectiecommissie, die verder nog 40 kandidaat-voordrachtkunstenaars en idem ensembles, verdeeld over 20 scholen, als mede een drietal goochelaars te beoordelen krijgt! Voor dans en ballet kwamen tot nog toe tien opgaven binnen, waarvan vier van solo-danseresjes De groeiende belangstel ling voor dit toernooi-ohderdeel is naar het gevoelen van de organisatoren voor een groot deel terug te voeren op het feit, dat ballet en dans onder de Haarlemse jeugd niet slechts een ongekende populariteit genieten, maar ook op het vele goede en goedkope onderricht, dat men tegenwoor dig in deze kunstvorm in de Spaarnestad geeft. Alleen aan de Volksmuziekschool b.v. geeft een autoriteit als Tschernoff thans les aan ruim 200 leerlingen. Alle manifestaties in deze afdeling wor den gehouden in de Stadsschouwburg en wel op woensdag 22 februari 's middags en 's avonds en woensdag 29 februari (alleen des avonds). De avondvoorstellin gen beginnen ook hier al om halfacht, de matinee om twee uur. In het Huis van Looy exposeren traditie getrouw dan weer de knutselende, hand werkende en fotograferende deelnemers aan het scholierentoernooi en wel van 3 tot 17 maart. Voor deze tentoonstelling zijn nog lang niet alle inzendingen binnen, zodat er over de aard van de hobby-haak- en kiek-produkten die hier straks te aan schouwen zullen zijn, nog niets te zeggen valt. Wie zich de fraaie en grappige werk stukken van vorige Interscholairen herin nert, zal echter niet verzuimen, ook dit aspect van jeugdige zelfwerkzaamheid te gaan bezichtigen. Hij zal er stellig geen spijt van hebben! 000cxx>0cxx)0000000000c)00000000cxx)000000000000000000000000 Tot de vurigste kampioenen van de Interscholaire Jeugdtournooien beho- ren - dit zal wel niemand bevreemden - zeker de Haarlemse muziekhandelaren. j Een der bekendste vertegenwoordigers van dit gilde karakteriseert het jaar lijkse jeugdfestival kort en goed als „Een der schoonste melodieën die ik ken - een zoetgevooisde sirenenzang, die ieder jaar talloze ouders verlokt om ook hun kinderen muziek te laten stu deren". Of die ontboezeming louter uit onbaat zuchtige muziekmin voortkomt, moge betwijfeld worden, maar in ieder geval bewijst zij zonneklaar, welk een stimu lans de Interscholaire vormt voor de actieve beoefening van de toonkunst. Bij de Rotterdamse Droogdok maat schappij is de „Rotterdam" te water ge laten, de snelste onderzeebootjager die de Nederlandse marine ooit heeft bezeten. Het schip heeft de grootte van een kustvaarder, maar het machinevermogen is vrijwel ge lijk aan dat van een flink passagiersschip. Het is in de geschiedenis van de marine het zeventiende schip dat de naam „Rot terdam" draagt. Het is bewapend met vier automatische snelvuurkanonnen, opgesteld in dubbeltorens, Zes mitrailleurs en een uitgebreide afweer tegen onderzeeboten. Een schikking heeft een einde gemaakt aan de in december 1954 b(j de Zwolse rechtbank door de Utrechtse kunsthande laren de gebroeders Krjjnen aanhangig ge maakte civiele procedure tegen wijlen de kunstbezitter D. G. van Beuningen te Vier houten. Mr. J. J. Fokma, advocaat van de erven Van Beuningen, deelde voor de civiele kamer van de rechtbank mee, dat de ge broeders Krijnen nog 100.000 zullen ont vangen. Wijlen de heer Van Beuningen had reeds 99.000 aan de kunsthandelaren uit gekeerd. Volgens mr. Fokma zijn er her haaldelijk pogingen in het werk gesteld om tot een schikking te komen, ook van de zijde van de rechtbank. Volgens hem had den de Krijnens steeds verklaard dat de naspeuringen naar de herkomst van „Het Laatste Avondmaal" tot gevolg hebben gehad dat hun eigen zaak verliep. Met het toekennen van de 100.000 waarmee de erven Van Beuningen beogen de Krijnens in staat te stellen deze financiële basis te verstevigen, wil niet worden gezegd dat hiermee ook de rechtmatigheid van de eis wordt erkend. De president, mr. dr. J. W. Schenk, verleende royering van de proce dure. LONDEN (Reuter). Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag verklaard, dat de persberichten in de pers volgens welke Egypte het Brits-Amerikaanse aanbod voor financiële hulp ten behoeve van de bouw van de Nijldam bij Assoean zou hebben verworpen, onjuist zijn. Desgevraagd zei de woordvoerder dat van Egypte nog geen antwoord op het Brits-Amerikaanse voor stel is ontvangen. Gezaghebbende kringen in Cairo hadden volgens United Press verklaard dat Egypte geen lening van de Wereldbank voor het project zou aanvaarden zolang de Weste lijke mogendheden er op4 staan dat Egypte niet tevens hulp zou aanvaarden van lan den, die geen lid van deze organisatie zijn. De Sovjet-Unie is geen lid van de Wereld bank. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Herbert Hoover jr., heeft voorgesteld, dat het Congres de regering zeer beperkte bevoegheden zou verlenen bij te dragen in de financiering van de dam van Assoean en van soortgelijke projecten in overzeese landen. Hoover zei, dat hij voor het komende begrotingsjmir niet om een gepaalde toewijzing voor de financie ring van de bouw van de dam heeft ge vraagd. Eugene Black, de president van de We reldbank is via Londen in Cairo aangeko men om verdere besprekingen te voeren met premier Nasser. Toen de Egyptische minister van Financiën een week voor Kersmis naar Egypte terugkeerde uit Washington, waar hij besprekingen had gevoerd met vertegenwoordigers van Groot Brittannië, de Verenigde Staten en de We reldbank, nam hij een gemeenschappelijk Brits-Amerikaans aanbod mede, om bij te dragen in de 1.3 miljard dollar, welke de bouw van de dam van Assoean zal kosten. ADVERTENTIE ffi ■■mm- Sfe DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: J DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaak toevoegen. het iHli"" Bus voor ten minste 55 koppen f 2.45 en voor 140 f 8.85 Codeïne-vrij respectievelijk f 2.80 en f 10.25 BERLIJN (Reuter/U.P.) Van gewoon lijk betrouwbare zijde te Berlijn wordt ver nomen, dat de bijdrage van Oost-Duitsland tot de verdediging van het Sovjet-blok zal worden vastgesteld op de conferentie van de leden van het verdrag van Warschau, die in Praag is begonnen. Over de vorm van deze bijdrage zou verschil van mening bestaan. Tsjechoslowakije en Polen zouden willen, dat het gemeenschappelijk opper bevel toezicht heeft op de herbewapening van Oost-Duitsland. Deze landen zouden vooral een aanzienlijke economische bij drage van Oost-Duitsland wensen, omdat een militaire bijdrage van enige betekenis mogelijk noch wenselijk wordt geacht. Of ficieren van de generale staven van Polen en Tsjechoslowakije zouden steeds toegang tot Oostduitse militaire installaties en mi litaire produktiecentra moeten hebben. De politieke raadgevende commissie van de Oosteuropese landen zal het nieuwe Oostduitse leger opnemen in het gemeen schappelijke Oosteuropese militair com mando. De aanwezigheid van maarschalk Ivan Koniev, de 59-jarige opperbevelheb ber van de gemeenschappelijke strijdkrach ten van de Oosteuropese staten, de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov en de Russische minister van De fensie Zjoekov toont aan hoeveel belang Moskou aan de conferentie hecht. Verder wonen ministers uit Tsjechoslowakije, Po len, Albanië, Hongarije, Roemenië, Boelga- rije en Oost-Duitsland de conferentie bij. Volkgezondheid in de V.S. President Eisenhower heeft in een spe ciale boodschap aan 't Congres 126.525.000 dollar gevraagd voor een nieuwe en krach tige bevordering van de volksgezondheid. Wettelijke maatregelen worden overwo gen om het mogelijk te maken dat ziekte- verzekeringsrisico's door de particuliere maatschappijen gezamenlijk worden gedra gen. Als dat plan niet zou slagen, zou hij opnieuw voorstellen van de ziekteverze kering een staatsinstelling te maken. Vorig jaar strandde een dergelijk voorstel op het verzet van de artsen. Verscheidene landen hebben hun'premiers en hoogste legerleiders afgevaardigd. De communistisch Chinese regering is door waarnemers vertegenwoordigd. Het Oostduitse leger is pas vorige week officieel opgericht. De raadgevende com missie werd vorig jaar mei te Warschau op gericht, in aanwezigheid van premier Boel- ganin, Molotov, Zjoekov en Koniev. Het Oosteuropese verbond vertoont grote gelijkenis met de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Volgens de overeenkomst in Warschau staan de defensieministers van de landen als gedeputeerden onder Koniev. Zij behouden, evenals de militaire leider in de aangesloten landen „het com mando over de strijdkrachten die ieder land inbrengt". Prins Bernhard heeft donderdag in Washington besprekingen gevoerd met de Amerikaanse minister van Defensie Char les Wilson. Een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade in de Amerikaanse hoofdstad verklaarde niet te weten wat de prins heeft besproken en legde de nadruk op het informele karakter van zijn bezoek van twee weken aan Amerika. Donderdagmiddag gebruikte prins Bern hard.het middagmaal met de plaatsvervan gend onderminister van Buitenlandse Za ken Robert Murphy in Blaire-house. Tijdens een diner op de Nederlandse am bassade heeft de chef-staf van de Ameri kaanse luchtmacht, generaal Nathan F. Twining, de prins donderdagavond onder scheiden met een medaille die aan Ameri kaanse piloten wordt verleend, nadat zij verscheidene duizenden vlieguren op hun naam hebben gebracht. Deze onderschei ding houdt de betiteling in van „Comman der Pilot of the U.S. Air Force." De prins is Vrijdagmorgen uit Washington vertrok ken om naar Nederland terug te keren (Reuter/A.F.P.). Tripje had een rotswand gevonden, die overeen kwam met de aanwijzingen op de kaart. „Hier moeten we gaan hakken, zei hij. Ik zal wel beginnen, dan kun jij me aflossen, als ik moe word! Ze hadden voor alles gezorgd, ook voor een houweel en een spade. Met volle moed begon Tripje het zware karwei; hij zwaaide het houweel en hakte op de harde rotssteen los, dat de stukken in het rond vlogen. Als hij moe werd, nam Plop het houweel over. „Als het goed is, moet hier achter dit blok een gang zijn", zei Tripje. En toen ze een gat gehakt haddenjatoen keken ze in een lange, smalle gang! Jupiter (die vanavond en morgenavond vlak in de buurt van de maan te vinden is) stelt ons nog altijd voor raadsels. Het begon al in 1880 of daaromtrent, toen er zich een grote rode vlek in de Jupiter-atmosfeer vertoonde. Een vlek van ruwweg 50.000 km. lang en 10.000 km. breed. Hoe langer men naar die vlek tuurde, hoe minder men ervan begreep. Ju piter wentelt om zijn as in bijna tien uren, maar de grote rode vlek hield er een geheel eigen om wentelingsperiode op na. Het was dus waarschijn lijk een storing in de Ju- piteratmosfeer en ook nog een vreemde, want zij bewoog zich boven dien nog niet steeds even snel. Men sprak van „vlek", maar het kon even goed „bult" of „deuk" moeten zijn - dat wist men niet. Men redetwistte nog over de vraag of het een ver dikking of een uitholling in de bovenste lagen van de Jupiteratmosfeer was toen - ongeveer tien jaar later - een zwart vlekje werd ontdekt dat lang zaam de rode vlek in haalde. Aha! Nu zou het myste rie dus voor een deel worden opgehelderd. Op zeker moment immers zou de kleine zwarte vlek de grote rode vlek bereiken. Zou de zwarte vlek tijdens die passage zichtbaar blijven of zou de rode de zwarte ver duisteren? Men wachtte in spanning op het ant woord, dat in elk geval een relatieve hoogtebe paling van beide vlek ken in de Jupiter-damp- kring zou opleveren. Men is het nooit te we ten gekomen. Toen de zwarte vlek de rand van de rode vlek had bereiktverander de zij van richting. Zij wandelde netjes langs de rand van de grote rode vlek heen totdat zij aan de overkant het punt had bereikt dat in het verlengde van haar oor spronkelijke baan lag. Daar pas zette zij die weer voort. Men bleef dus even wijs als men was. Twee of drie jaar gele den heeft dr. Mintz, me teoroloog te Los Angeles, een theorie opgesteld volgens welke de Jupi- tervlekken stormwolken zouden zijn, hoog in de atmosfeer. Volgens deze theorie houdt hun ver schijning verband met veranderingen in de zonnestraling. Men neemt ze namelijk in grote aan tallen waar vlak na een maximum in de intensi teit van de ultra-violet te zonnestraling. Iets dergelijks gebeurt ook op onze eigen pla neet en wel in de tro pische gebieden. Ook daar vertonen zich op hoogten van 10 km. en meer, stormwolken die in aantal toenemen na een ultra-violette uitbar sting op de zon. Mis schien wijst dus deze theorie naar een oplos sing van het mysterie van de donkere vlekken op Jupiter. Maar dan resteert nog het mysterie van de wit te vlekken, waarover morgen. G. v. W. Mening van Eerste Kamerleden Verscheidene Eerste Kamerleden verkla ren in het Voorlopig Verslag over de be groting van Justitie, dat zij inzake de Haarlemse huwelijkskwestie geen enkel bezwaar koesterden tegen 's ministers op treden. Zij hoopten inmiddels, dat ten ge volge van hetgeen in deze aangelegenheid had plaatsgevonden, geen nodeloze tegen stellingen zouden worden opgeroepen. Een groot aantal leden verheugde zich erover, dat de gedachtenwisseling in de Tweede Kamer over het conflict tussen kerkelijk en burgerlijk huwelijk een aantal misverstanden over deze kwestie had recht gezet. Zij uitten de wens, dat over de prin cipiële vraagstukken, welke bij deze ma terie aan de orde komen, zoals de vraag naar het wezen en de onderlinge verhou ding van canoniek en civiel recht, zo spoe dig mogelijk een open gesprek zal worden gehouden, waarbij dan ook de regeling der echtscheiding ter sprake zal dienen te komen. Sommige leden vestigden de aandacht op de uitspraak van het Provinciaal Concilie van Utrecht van 1924, welke uitdrukkelijk bepaalt, dat de r.k. geestelijken geen huwe lijk mogen sluiten van rooms-katholieken, die niet tevoren de huwelijksakte hebben doen opmaken door de burgerlijke stand. Deze leden vertrouwden, dat eeff geval als* thans te Haarlem is voorgevallen, z^ch niet zal herhalen. Een groot aantal leden betreurde, dat zowel ten aanzien van het conflict tussen burgerlijk en kerkelijk huwelijk als ten aanzien van de zaak-Anneke Beekman van rooms-katholieke, doch ook van andere zijde, publikaties hebben plaatsgehad, wel ke de tegenstelling „rooms-onrooms" in ons v.olk nodeloos hebben verscherpt. Zij hadden de indruk, dat in het bijzonder in niet-rooms-katholieke kringen een gevoel van onbehagen in minder scherpe mate zou zijn gewekt, indien sommige van de bij deze zaken betrokkenen een duidelijker en fierder houding hadden aangenomen. Zolang Anneke Beekman en haar pleeg moeder niet zijn opgespoord, verwachtten sommige leden, dat de onrust zal blijven bestaan. Daartoe dragen huns inziens ook verschillende omstandigheden bij, zoals het optreden, of zo men wil, het niet optreden van een hoofdinspecteur van politie te Maastricht, en de reeds in de Tweede Ka mer ter sprake gekomen kwestie, aange duid als „misverstand" tussen het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken en de Nederlandse ambassade te Brussel, waar over, aldus deze leden, de minister bij de bespreking in de Tweede Kamer geen op heldering heeft verstrekt. Zij zouden om trent dit „misverstand" gaarne nader wor den ingelicht. KOPENHAGEN (AFP) De autoriteiten van het militaire vliegveld van Aalborg, in Denemarken, hebben bepaald» dat er voorlopig geen „Meteor"-straaljagers meer van deze basis mogen opstijgen. Deze maatregel werd genomen, nadat drie „meteors" kort na elkaar een noodlanding moesten maken. Men meent, dat zich in deze gevallen een klein stukje ijs in een motorfilter heeft ge vormd, waardoor de benzinetoevoer ver stopt geraakte. Een onderzoek wordt inge steld. HELSINKI (Reuter/A.F.P./U.P.) Op de Sovjet-Russische ambassade te Helsinki zijn donderdag de documenten getekend, waarin het teruggeven van de Finse haven Porkkala na de oorlog, met een omrin gend stuk land, voor 99 jaar door de Sovjet-Unie gepacht, onder het Fins-Rus sische vredesverdrag, aan Finland, is vast gelegd. Na de plechtigheid zei de leider van de Sovjet-delegatie, vice-premier Per- voeckin, dat de terugtrekking „een belang rijke maatregel is, bedoeld om de inter nationale spanning te helpen verminderen". „De Sovjet-regering is van mening, dat de aanwezigheid van de militaire bases van bepaalde mogendheden op het grondgebied van anderelanden het vestigen van een werkelijk duurzame samenwerking in vrede en vertrouwen tussen de landen slechts moeilijker kan maken". De premier Kekkonen van Finland noemde de ontrui ming een bewijs van de verbetering van de internationale toestand. Na de redevoeringen werden de gasten champagne en sandwiches met kaviaar aangeboden. Er volgden eindeloze heil dronken op Finland en de Sovjet-Unie. Oyerladen met bloemen zijn de laatste Russische soldè'ten naar Leningrad ver trokken. De bloemenkrege® zij van Finse communisten op het station Pakila ten westen van Helsinki. Een orkest van ar beiders speelde marsen en een koor zong Russische liederen, terwijl luitenant-gene raal Kabanov, de voormalige commandant van de basis Porkkala in de trein stapte en een Russisch afscheid met kussen ten beste gaf met generaal S. Vinogradov, de Russische militaire attaché in Helsinki. Een Finse militaire administratie, zal het gebied de eerstkomende maanden beheren. De vroegere bevolking zal op 4 februari toegelaten worden om het gebied in ogen schouw te nemen, maar zal eerst enige maanden later voorgoed terugkeren. Vijftienhonderd man Finse troepen, po litie, grenswachten en administratief per soneel trokken langs de opstaande rood witte slagbomen in lange colonnes voer tuigen Porkkala binnen. Donderdagavond is brand uitgebroken in een studentenpension boven een mode magazijn aan de Oude Gracht te Utrecht. De student L. B. stak een petroleum kachel aan om zijn kamer te verwarmen en begaf zich daarna naar beneden. Toen hij terugkeerde sloegen de vlammen hem in het gezicht. Bij de poging om de brand te blussen liep hij ernstige brandwonden aan het gelaat op en hij moest door de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst van Utrecht naar het ziekenhuis voor behande ling worden overgebracht. De Utrechtse brandweer rukte met twee motorspuiten en een materiaalwagen uit en slaagde er in het vuur na een half uur te lokaliseren. Het beneden het pension gelegen mode magazijn liep aanzienlijke waterschade op. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen Economie: R. G. Greve, Haarlem.'Kandidaatsexamen Klassieke Let teren: M. L. van Heuven, Amsterdam. 51) Dane haalde zijn schouders op en ging zitten. Ik meld mij weer, zei hij. Maar ik zou graag nog enkele dagen verlof heb ben. Misschien enkele weken. In Maine is een zaakje waar ik me graag mee bezig zou willem houden. Die moord in Bayside? Ja. Hij grinnikte. Je leest dus de kranten. Greg Spencer is er, lijkt me zo, op een of andere manier bij betrokken. Niet dat dat ons nu aangaat, maar als een kerel met zijn staat van dienst.... Vertel me eens precies hoe de zaken liggen, Dane. Dane vertelde uitvoerig de gehele histo rie. Hij moest echter zijn verhaal herhaal delijk onderbreken. De telefoons rinkel den herhaaldelijk. Mensen kwamen binnen en gingen korte tijd later weer weg. Tel kens moesten belangrijke besluiten geno men worden. Tenslotte was Dane uitver teld. De man achter het bureau maakte enkele aantekeningen. Ik heb je het al getelegrafeerd, zei hij. Voor zover wij kunnen nagaan, is Terry Ward tijdens zijn laatste verlof niet naar het Oosten gegaan. Hij is nog steeds ergens aan de Westkust. Over een paar dagen moet hij weer terug. Pertinent zeker kun nen we dit echter niet zeggen. Als je piloot bent en je kent enkele mensen, is het niet al te moeilijk om eens mee te vliegen. Zou zijn verleden nagegaan kunnen worden? De laatste twee jaar bijvoor beeld? In welk opzicht? Vrouwen. Is hij opgetrokken met iemand zoals dat meisje Barbour? Wat denk je dat hij is, Dane? Omdat hij vliegt hoeft hij nog niet een soprt los bol te zijn? Meer kon Dane niet doen. Hij bleef nog twee dagen in Washington. Hij ontdekte niets bijzonders meer, ontmoette enige vrienden, bezocht enkele bars en ging een keer uit dineren. Hij voelde zich echter rus teloos. Dinsdags vloog hij terug naar Mai ne. Alex haalde hem van het vliegveld af. Hij zag er bezorgd uit. Ik ben blij, dat u terug bent, mijnheer, zei hij. Floyd heeft vanmiddag kapitein Spencer wegens moord gearresteerd. HOOFDSTUK XXI Carol had het tijdens Dane's afwezigheid niet gemakkelijk. Greg was zwijgzaam en bezorgd. Tim de man die Maggie hielp had de hebbelijkheid om op de meest onverwachte plaatsen plotseling op te dui ken, vooral 's nachts. En kolonel Richard son had zichzelf de taak opgelegd, er voor te zorgen, dat Carol ,niet alleen bleef en dat haar stemming niet al te veel in mineur was. Het was moeilijk in hem de man te zien, zoals Maggie die beschreven had: hardlo pend in de nachtelijke regen. De kolonel gedroeg zich als een waardige oude heer, die Carol dagelijks uit zijn eigen tuin ge plukte bloemen bracht. Plichtmatig hield hij haar verder op de hoogte van alle praatjes, die de ronde deden. Dinsdags merkte hij op, dat Carol niet langer Don's ring droeg. Hij pakte haar hand beet. Heg je geen vertrouwen meer, geen ge loof? vroeg hij vriendelijk. Het duurt al zo lang, antwoordde ze, bang om hem te kwetsen,. Het is nu al lan ger dan een jaar geleden. Ik heb het ge probeerd, maar. Ze hebben jongens, die vermist waren, na een nog langere periode teruggevon den De volgende dag had hij een couranten knipsel over zulk een geval en een kaart bij zich. Kijk nu eens. Je weet wat ik bedoel. Op deze kaart heb ik de routes van de schepen en vliegtuigen opgetekend. Hier werd hij voor het laatst gezien, maar dat wil nog niet zeggen, dat zijn machine daar ook verongelukte. Hij kan bést nog een héél eind zijn doorgevlogen. En daar ligt een eilandje. Hij wees het aan. Uit zijn ogen sprak hoop en zijn oude hand trilde sterk. Ze had medelijden met hem, maar waarom kon hij het niet aanvaarden? An deren deden het toch ook? Hier in het dorp woonden mensen die op dezelfde wijze familieleden hadden verloren. Zij spraken er echter niet over. Berustend gingen zij hun weg en nu en dan lachten zij gedwongen zodat men er pijn in het hart van kreeg. De situatie was nog gecompliceerder door het feit, dat hij jaloers bleef op Jerry Dane. Niet dat hij over hem sprak, maar het was uit zijn blik te lezen. Het was een stil gevecht, zou men kunnen zeggen. Een strategisch gevecht, geen gevecht waarbij geschoten werd. Maar Carol deed Dons ring niet meer aan. Greg beschouwde dit alles met een knor rig gezicht. Waarom ontvang je die oude kerel toch steeds? Stuur hem toch weg! Het spijt mij voor hem, werkelijk. En ik heb medelijden met nog een heleboel an dere mensen. Zij hebben hun doden echter kunnen begraven. Hij niet. Tim's handelwijze stelde haar niet op haar gemak. Hij hield haar zorgvulig in het oog. 's Avonds, nadat zij naar bed was gegaan, sloop hij rond. Hij vergewiste zich er van, of haar deur wel op slot was en controleerde ook de vensters en buiten deuren. Om twee uur 's nachts nam Alex de wacht buitenshuis over, zodat Tim naar bed kon gaan. Carol wist hier niets van af, ofschoon Greg dinsdagnacht, toen hij heel laat terugkeerde van een diner en de kor te weg via het bos nam, plotseling een sterke zaklantaarn op zich gericht kreeg, waardoor hij volkomen verblind werd. Hij was verontwaardigd. Wat heeft dat te betekenen? Het is in orde, kapitein. Het spijt me. Ik liep toevallig voorbij en zag iemand. Ik wist niet, dat u het was. Vaag zag Greg een fors gebouwd iemand met over het ene oog een zwart lapje. Mopperend liep hij tenslotte door. Het was een opluchting voor Carol, toen woensdagmiddag een openbaar onderzoek naar Lucy Nortons dood werd gehouden. Er bestond daar geen enkele reden voor, had dr. Harrison gezegd, en hij betwijfelde het zelfs of het wel wettelijk was. Maar Floyd wenst zo'n onderzoek. Of ze nu op het hoofd geslagen is of dat iemand haar letterlijk dood heeft laten schrikken, maakt natuurlijk geen verschil! schreeuwde hij. Maar goed, geen jury dus. Maar wel een onderzoek en als er publiek wil komen, dan komt het maar. Wat is daar op tegen? Het onderzoek werd in Floyd's kantoor gehouden. Het vertrek was stampvol, maar veel nieuws werd er niet aan het licht ge bracht. Zelfs Joe Nortons verklaring le verde niets op. Er mankeerde haar niets, toen ik haar voor het laatst zag, zei hij. Ze piekerde wel ergens over. Maar ik zeg niet, dat ze ergens bang voor was. Ze bleef er over zwijgen. Als u het mij vraagt, heeft dat meisje, voordat ze vermoord werd, haar iets verteld, en degene, die het ziekenhuis binnendrong, wilde te weten komen wat dat was. Toen hem gevraagd werd, of hij er enig idee van had wat dit wel geweest kon zijn, antwoordde hij ontkennend. Mischien heeft dat meisje gezegd, dat ze een vriendin van Carol Spencer was, zei hij na enig nadenken. Of misschien heeft ze Lucy iets vertrouwelijks verteld over de familie Spencer. Een schriftelijke verklaring van Elinor Hilliard werd vervolgens voorgelezen. Ze had degene, die op haar geschoten had, niet gezien. Daar ze niet had kunnen slapen, was ze gaan wandelen. Het regende op dat moment nauwelijks. Ze liep over de oprij laan, toen ze iemand op haar toe hoorde hollen. Ze had zelfs de indruk gekregen dat er twee mensen hard liepen, de een achter de ander aan. Maar hier was ze niet zeker van. Het was erg donker. Ze bevond zich niet op de heuvel en het was een raadsel voor haar hoe ze daar gekomen was. Toen ze viel, was ze nog bij bewust zijn geweest, maar korte tijd later moest ze door een flauwte bevangen zijn. Iemand moest haar naar de plek, waar zij gevon den was, gedragen hebben. De pers ging teleurgesteld weg. Er was slechts één punt ter sprake gekomen, dat de verslaggevers nog niet kenden. Verschil lende patiënten uit het ziekenhuis hadden verklaard, dat de deur van hun kamer midden in de nacht plotseling geopend was en daarna weer gesloten. En dit was ge schied in de nacht, dat Lucy Norton over leed. (Wordt vervolgd) 1

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6