TRIPJE Zie Boven Witte Jupiter-raadsels sV' met m iel k Agenda voor Haarlem De gele kamer Uitbreiding internationale handel gewenst In 1955 was 83 pCt. van de invoer door uitvoer gedekt Nog geen vonnis tegen wachtmeester uit Vinkeveen FEUILLETON ZATERDAG 28 JANUARI 1956 Effecten- en Geldmarkt Heringa Wuthrich Vijftien maanden geëist voor poging tot doodslag erf '4 Districtstelefoongidsen blijven verschijnen Gerechtshof wil vijf nieuwe getuigen horen Kort nieuws Duits weekblad over de gevangenen in Breda Kustmij nen veger „Drachten" overgedragen Kerkelijk Nieuws Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren HAARLEM door Mary Roberts Rinehart De effectenbeurzen hebben deze week weer een hart onder de riem gekregen. President Eisenhower, die met zijn ziekte en de onzekerheid over een nieuwe kandi daatstelling de conjunctuur, althans de conjunctuurbeschouwingen, ongunstig be ïnvloedt, heeft trouwens ook iets bij de beurzen goed te maken. Het indexcijfer voor industriële aandelen op de New York- se beurs, dat voor Eisenhower's hartaanval met 487.45 zijn hoogste stand bereikte, viel in een paar dagen tijds op 455.56 en welis waar trad omstreeks de jaarwisseling een volledig herstel in, gedurende januari van dit jaar brokkelde het cijfer weer tot 462.25 af, waarbij, afgezien van enkele andere factoren, de onzekerheid over Eisenhower's positie voortdurend opgeld deed. Het is blijkbaar nog niet zover dat de president een nieuwe kandidatuur mag aanvaarden, maar intussen heeft hij een economische boodschap aan het Congres gezonden, waarin met enkele forse lijnen een program voor de uitbreiding van de wereldhandel en de internationale inves teringen wordt ontvouwd, waaraan de emotionele Amerikanen zich weer kunnen te goed doen. De kern er van is dat de welstand van de VS ten nauwste met die van de andere landen samenhangt en dat daarom met kracht naar een grotere inter nationale samenwerking moet worden ge streefd, waarbij de VS het initiatief moe ten nemen, gelijk ze dit ook de laatste jaren ten aanzien van de economische op bouw van Europa hebben gedaan. Dit is niet bepaald een nieuw geluid, maar de richtlijnen, welke de president hierbij voor de VS heeft gegeven zijn zodanig dat er nieuwe perspectieven voor de ontwikke ling van de wereldhandel aan kunnen wor den ontleend. Het is de laatste maanden wel gebleken dat niet alleen de beurs, maar ook de con junctuur zelf nieuwe stimulansen nodig heeft om zich verder in opgaande lijn te kunnen bewegen. De consumptie, de koop kracht heeft in Europa, maar ook in de VS tot op zekere hoogte een verzadigings punt bereikt, zoals in enkele sectoren van het bedrijfsleven reeds tot uitdrukking is gekomen. Dit geldt met name voor de 'automobielindustrie, welke in Engeland tot een verkorting van de werkweek, in de VS tot een vermindering van de produktie heeft geleid. De president van de General Motors voorziet een daling in de afzet van 12 pet., waardoor de produktie toch nog boven de 7 miljoen wagens zal komen, Ford noemt een cijfer van 6 1/2 miljoen, anderen spreken zelfs van 6 miljoen, met het gevolg dat de dealers thans bij de ver koop abnormaal grote faciliteiten verlenen. Er worden in de VS reeds wagens ver kocht met een betalingstermijn van 4 jaar zonder betaling bij de levering en met contanten voor de oude wagen, die wordt ingeruild. Afgezien van de vraag of dit verschijnsel symptomatisch is, spreekt het vanzelf dat een zodanige inkrimping van de automobielproduktie op andere bedrij ven, niet het minst op de staalindustrie terugslaat en treedt geen herstel in op de gehele Amerikaanse economie van nadelige invloed zal zijn. Er is van meer dan een zijde de laatste tijd terecht op gewezen dat er in de eco nomie een zekere verstarring is ingetreden. Haar aanpassingsvermogen is minder groot geworden. Aan de ene kant moet voor de vernieuwing en de modernisering van het produktie-apparaat meer kapitaal worden geïnvesteerd, aan de andere kant is het loonpeil minder beweeglijk gewor den en heeft het zelfs nog altijd een ten dens om te stijgen. Met kunstmatige mid delen heeft men de laatste jaren gepoogd de goederenprijzen te stabiliseren, o.m. door subsidies voor levensmiddelen en de fixering van de huren, hetgeen er toe heeft geleid dat een groter deel van het inkomen voor andere consumptiedoeleinden wordt gebruikt, zodat een economisch noodzake lijke huurverhoging alleen wordt aanvaard als ze met een verhoging van de lonen gepaard gaat. Zowel in de VS als ook in ons land is uit de verslagen van vele ondernemingen wel gebleken dat de bedrijfswinsten alleen op peil kunnen worden gehouden of kun nen worden verhoogd door een verdere vergroting van de omzet, waarin sommige ondernemingen wel, andere niet zijn ge slaagd. Wil- men aan de ene kant een eco nomische depressie, aan de andere kant een inflatie voorkomen, dan zal dus moe ten worden gezocht naar een verdere ex pansie van de industriële bedrijvigheid, welke op deugdelijke grondslagen berust. Dit wil zeggen dat niet langs kunstmatige, maar langs natuurlijke weg nieuwe koop kracht moet worden geschapen en het is de verdienste van Eisenhower's jongste boodschap dat dit scherp wordt belicht en de middelen daartoe worden aangewezen. Deze zullen moeten worden gevonden in een verdere verruiming van de internatio- ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS nale handel, niet in de laatste plaats door vereenvoudiging van de Amerikaanse ta riefwetgeving, de herziening van de dou anetarieven en investeringen op grote schaal in alle landen, welke voor het bui tenlands kapitaal gastvrij klimaat hebben gecreëerd. Eisenhower ziet hier voor de VS een nieuwe taak. Evenals na de oorlog de Amerikaanse dollarhulp tot de weder opbouw van Europa heeft bijgedragen, zal thans zowel voor economische doeleinden, als voor de verbetering van het technisch apparaat aan bevriende naties hulp moeten worden verleend, terwijl daarnaast de min der ontwikkelde landen door de bijstand van de VS en de dollarinvesteringen tot een hoger welvaartspeil moeten worden gebracht, dat ze in staat stelt hun con sumptie en allengs ook hun kapitaalsuit gaven te vergroten. Dit is inderdaad de enige mogelijkheid om aan de twee klippen, die het econo misch vaarwater bedreigen een deflatie met als gevolg een conjuncturele terug slag, anderzijds een inflatie met als ge volg een min of meer chaotische toestand op monetair gebied en een onbillijke in komensverschuiving te ontkomen. De president van de VS, heeft hierbij ongetwijfeld ook de moeilijkheden voor ogen gehad, waarmee men met name in Engeland en Frankrijk heeft te kampen, in welke landen het gevaar voor een de valuatie zeker niet denkbeeldig moet wor den geacht. Maar afgezien hiervan is het wel duidelijk dat alleen een vergroting van de reële consumptie een deugdelijke basis kan zijn voor een verdere verhoging van de produktie. Het is daarom niet te verwonderen dat de effectenbeurzen de boodschap van Eisenhower met een hernieuwde koers stijging hebben begroet, ook al moet men zich van de verwezenlijking der door de president gestelde doeleinden aanstonds geen gouden bergen dromen. Het feit dat 1956 een verkiezingsjaar is en de Republi keinen tegen november a.s. bij de Ameri kaanse kiezers een zo groot mogelijke goodwill moeten kweken, zal echter zon der twijfel de regering tot daden dringen en als deze dan in de door de president aangegeven richting gaan, kan dat inder daad ook op de New Yorkse beurs een nieuw vertrouwen wekken, dat nodig is om de kopers te doen terugkeren. Ten onzent heeft men de laatste weken weliswaar New York gevolgd, zodat ook te Amsterdam het algemeen indexcijfer voor de aandelen sinds het begin van dit jaar van 225.67 tot 208.70 terugging en daarmee weinig beneden het laagtepunt van eind october bleef, reeds bij het begin van de week kreeg de markt een beter aanzien, mede doordat enkele statistische gegevens nog altijd op een voortduur van de gun stige conjunctuur wijzen. Dit geldt niet in de laatste plaats voor de indexcijfers van de uit. september j.l. bij de verschillende bedrijven onuitgevoerde orders, welke me rendeels boven die van die maanden te voren liggen. Opvallend is het cijfer voor de metaalindustrie, dat van 128 op 143 kwam (uit. december 1951 100), terwijl het bij een onderdeel daarvan, de scheeps bouw, zelfs van 132 tot 162 vooruitging. Een drietal „mooie" jaarverslagen deed de beurs ook deugd, n.l. dat van de Meel fabrieken der Nederlandsche Bakkerij, van J. P. Wyers en van de Zeeuwsche Con fectiefabrieken te Middelburg, een kleine onderneming, welker aandelen nog kort geleden op de beurs werden gebracht en die drie weken na het verstrijken Van het boekjaar reeds het verslag kan publiceren, waarvoor ze een compliment verdient. En met de resultaten kan ze voor de dag ko men: een winst voor afschrijvingen en be lastingen van f 347.000 tegen f 192.000 in 1954 en een dividend van 12 pet. plus 1/2 pet. uit de ggioreserve. Wyers keert 20 pet. uit, waarvan 10 pet. in aandelen tegen 15 pet. over 1953/54. Dit bedrijf profi teert wel in zeer sterke mate van de gro tere koopkracht der bevolking. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in december 1955 f 1048 miljoen (nov. f1145 miljoen), terwijl voor een waarde van f 850 miljoen (nov. 972 mil joen) werd uitgevoerd. Het dekkingsper centage bedroeg 81 (nov. 85). Doordat de uitvoer in december 1955 ten opzichte van de vorige maand met 25 mil joen gulden meer is gedaald dan de uit voer, is het dekkingspercentage met 4 pun ten teruggelopen. Opvallend is, dat de invoer in december 1955 weer lager is dan die van de over eenkomende maand in het voorafgaande jaar, hetgeen na april 1953, die nog lager lag dan april 1952, bij de invoer niet meer het geval is geweest. De uitvoer vertoont voor december van 1954 op 1955 nog een, zij het ook geringe, stijging van 38 mil joen gulden. Het dekkingspercentage van december is in 1955 9 punten hoger dan dat in 1954 en komt overeen met dat van 1953. Van 1954 op 1955 is bij de invoer de stij ging van kwartaal op kwartaal steeds ge ringer geworden, namelijk respectievelijk 18, 16, 11 en 6 pet. Bij de uitvoer geven deze percentages eerst een toeneming te zien, namelijk 10, 11 en 14 pet. In het vier de kwartaal is het percentage echter lager (9 pet.). Het jaartotaal is van 1954 op 1955 bij de invoer gestegen met 12 en bij de uitvoer met 11 pet. Het deficit was 338 miljoen gulden hoger, terwijl het dekkingsper centage daalde van 84 op 83. Pool loste drie schoten op zijn Bredase ex-verloofde Vijftien maanden gevangenisstraf, met acht maanden aftrek wegens de tijd in voorarrest doorgebracht, benevens ter be schikking stelling van de regering, heeft de officier van Justitie van de Bredase recht bank heden geëist tegen de 32-jarige W. W., een Pool die in Breda woonachtig is, we gens poging tot doodslag. Vorig jaar mei had hij zijn vroegere ver loofde, de 17-jarige J. C. M. O., in de na bijheid van de ouderlijke woning ontmoet, waarbij een twistgesprek ontstond. Plotse ling haalde de Pool een revolver te voor schijn waarmee hij drie schoten op het meisje loste. Het eerste schot schampte, bij het tweede schot werd het meisje licht ge raakt en het derde schot was mis. Voor de rechter verklaarde de verdach te, dat hij slechts geschoten zou hebben om het meisje schrik aan te jagen. Er werden ter zitting twee psychiatrische rapporten overlegd die elkaar bleken tegen te spre ken en de officier die in zijn requisitoir poging tot moord niet bewezen achtte, leg- cie poging tot doodslag ten laste. De verde diger mr. Lap, uit Bergen op Zoom, had evenals de officier de levensgeschiedenis van de beklaagde nagegaan. Deze bleek onder meer uit Polen gevlucht te zijn en in een concentratiekamp te zijn gevangen ge zet, waaruit hij was gevlucht. Daarna heeft hij kans gezien om gedurende de oorlogs jaren via West-Europa Engeland te berei ken, waar hij dienst nam in het Poolse Legioen dat later onder meer de stad Breda bevrijdde. Hij vroeg vrijspraak, subsidiair een straf gelijk aan het voorarrest. De uit spraak is over 14 dagen. Vandaag dus de witte vlekken op Jupiter. Want die zijn er ook, naast de rode en de zwarte die de vorige eeuw zo'n op schudding teweegbrach ten onder planeetwaar nemers. (De rode vlek is verdwe nen, maar de plaats waar deze storing optrad is in sterke telescopen nog al tijd herkenbaar, bijna tachtig jaar na dato dus!) In de atmosfeer van Ju piter - de grootste pla neet van ons zonnestel sel; circa vijf maal zover van de zon verwijderd als wij, middellijn 140.000 km. - verschij nen nu en dan witte, ei vormige vlekken en men vermoedt nu, dat zo'n witte vlek de bron is ge weest van de radiostra ling die onze hedendaag se radio-astronomen waarnemen als hun in strument op Jupiter is gericht. Met die ontdekking is het wat vreemd gegaan. Amerikaanse sterren kundigen kwamen haar wereldkundig maken op de grote astronomencon- ferentie die de afgelopen zomer in Dublin is ge houden; begin 1955 had den zij voor het eerst radiostraling van Jupiter opgevangen. Op dat bericht hebben blijkbaar de radio-astro nomen te Sydney (Aus tralië is ook een van de landen die reeds radio telescopen in gebruik hebben) hun oude radio grammen nog eens door gebladerd en jawel: daar stond de Jupiterstraling ook op. (Radiostraling wordt op getekend door een pen die over een met papier bespannen roterende trommel loopt; de pen wordt in beweging ge bracht door de energie uit het heelal, nadat deze op de grote paraboloidi- sche antenne van zo'n radiotelescoop is opge vangen) De grafieken nu uit 1951 vertoonden op bepaalde plaatsen pieken die men, achteraf terugrekenend, herkende als Jupiter-in- vloeden. Men had ze aan vankelijk niet kunnen verklaren, maar nu bleek hun verschijning precies samen te vallen met de tijdstippen waarop Jupi ter zich in het waargeno men gebied bevond. Sindsdien is er een ware Jupiter-campagne be gonnen. Men wil zoveel mogelijk gegevens ver zamelen over de door Jupiter uitgezonden stra ling en sinds november j.l. wordt Jupiter te Washington scherp ge observeerd De tijd is er gunstig voor want Jupi ter staat op het ogenblik vrijwel de gehele nacht aan de hemel. In de eerste veertien da gen van november is al driemaal radiostraling van Jupiter ontvangen. De campagne duurt voort en men zal te Washing ton ook in februari, maart, april en mei naar stig blijven meten. Eerst komt de waarneming, dan het inzicht G. v. W. ADVERTENTIE [jèel Pel Pyblicofio Nederlond» Zulvelbureou, 's Grovenhoge W M r* NEEM PER MAN fEI tïïCi tl S DRIEKWART KAN <5 Onlangs heeft P.T.T. medegedeeld dat men zou terugkeren tot het vroeger ge bruikelijke systeem der landelijke inter- locale telefoongidsen. De voorbereiding voor de uitgave van de landelijke naam lijst zal echter enkele jaren duren. In de overgangstijd zullen de districtsgidsen Arnhem, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Utrecht en Zwolle ieder jaar blijven ver schijnen en niet in de landelijke naamlijst worden opgenomen. Wanneer de landelij ke naamlijst volledig zal zijn verschenen, zullen de districtsgidsen niet verdwijnen, doch naast de landelijke naamlijst blijven uitkomen, speciaal voor plaatselijk gebruik. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 14/15 FEBR. 1956 Inzendingen van aangenomen. huisraad worden dagelijks Eigen afhaaldienst Opgewonden stapten Tripje en Plop het hol in. Het leek er wel op, dat ze werkelijk op de goede weg waren. Zouden ze hier heus de schat vinden? Een heel eind moesten ze door het smalle gangetje lopen; gebukt, want hoog was het hol niet. Onder het lopen keek Tripje telkens op de oude kaart, om zich niet te vergissen. De gang kronkelde nu eens naar links, dan weer naar rechts, en ze moesten oppassen, dat ze de goede plek niet voorbij gingen. Toen wees Tripje opeens naar 'n geheimzinnig teken, dat op de wand stond getekend. „Hier moet het zijn!", riep hij. „Hier moeten we graven!" Het gerechtshof te Amsterdam, dat heden uitspraak zou doen in de zaak tegen de 37-jarige wachtmeester der rijkspolitie P. H. uit Vinkeveen, heeft deze zaak aange houden, omdat het het onderzoek onvolledig heeft geacht. Het hof acht het noodzakelijk, dat alsnog in dit proces een vijftal nieuwe getuigen wordt gehoord. Onder hen bevindt zich een vrouw uit Vinkeveen, wier naam veertien dagen ge leden voor het eerst ter sprake kwam, toen de burgemeester van Vinkeveen als getuige verklaarde dat deze vrouw hem twee dagen na het incident op het tentoon stellingsterrein te Vinkeveen had meege deeld, dat zij die avond, nog vóór de ten toonstelling ontruimd werd, een aantal op geschoten jongelui een plan had horen be ramen die avond wachtmeester H. het leven flink zuur te maken. De wachtmeester gaf bij de ontruiming van de tentoonstelling op 31 juli 1954 de 23-jarige K. van Vliet uit Vinkeveen twee klappen met zijn gummistok. Eén daarvan kwam op de zeer dunne schedel van deze jongeman neer. Hij overleed diezelfde nacht. De rechtbank te Utrecht had de wacht meester een maand gevangenisstraf opge legd, hoewel de officier een geldboete van 100 had geëist. Tegen dit vonnis tekende de wachtmeester beroep aan bij het hof te Amsterdam. De procureur-generaal vor derde veertien dagen geleden een boete van 200. Het hof zal de behandeling van deze zaak voortzetten op 17 februari. Werving gaat niet door. Het bestuur van een inrichting voor geesteszieken te Hay- wards Heath inl^lngeland had besloten een advertentie-campagne in Nederland te hou den voor de werving van verpleegsters. Het wilde verder de besturende zuster naar Ne derland te zenden om verpleegsters aan te nemen. De campagne gaat echter niet door omdat de Nederlandse regering er bezwaren tegen heeft gemaakt. Stadsbussen. In Amsterdam zullen naar het voorbeeld van Den Haag speciale brie venbussen geplaatst worden, die uitsluitend voor stadscoi;respondenite zijn bestemd. Deze stadscorrespondentie bedraagt in Amster dam ongeveer 35 percent van alle uitgaande stukken. BONN (AFP) Het Westduitse geïl lustreerde blad „Revue" heeft deze ween een artikel gewijd aan de Duitse oorlogs misdadigers in Breda en de stemmen, die in de Bondsrepubliek zijn opgegaan om deze mannen in vrijheid te stellen. „Ne genendertig Duitse gevangenen vergifti gen de betrekkingen tussen de Bondsrepu bliek en Nederland, maar wij zijn van me ning dat elk beroep op de menselijkheid in hun geval misplaatst is. Met uitzonde ring van vijf of zes gedetineerden ten aan zien van wie men wellicht een vervroegde vrijlating zou kunnen overwegen, zitten alle andere veroordeelden terecht in Breda. Zij hebben voor aan vaste regels onder worpen tribunalen terechtgestaan, zij had den hulp van verdedigers en zij konden tegen hun veroordeling in beroep gaan. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat zij niet konden profiteren van verzachten de omstandigheden, want zij hebben zeer zware misdaden begaan: wrede mishande lingen van gevangenen die zich niet kon den verweren, executies zonder vorm van proces, het vermoorden van onschuldige voorbijgangers op straat, om slechts enkele van hun misdaden te noemen. Wij zouden er slecht aan doen ten behoeve van hen een bereop op gevoelens van menselijkheid te doen, gevoelens die de gevangenen jaren achtereen met voeten hebben getreden", aldus „De Revue". Het artikel is geïllustreerd met verschei dene foto's van gevangenen, foto's van vermoorde verzetsstrijders en een repro ductie van een kwitantie, waarop een Ne derlands burger verklaart de somma van f 37,50 te hebben ontvangen voor het uit leveren van vijf Nederlandse Joden aan de Duitse autoriteiten. Op de werf van Niesterns Scheepsbouw- unie te Hellevoetsluis is de kustmijnen- veger Hr. Ms. „Drachten" overgedragen en in dienst gesteld. Het schip is gebouwd voor rekening van Amerika als onderwee; van het „Off Shore Procurement"-pro- gramma. Hr. Ms. „Drachten" behoort tot de Dokkumklasse en heeft een waterver plaatsing van 425 ton. RECTIFICATIE In het antwoord van onze medewerker de heer G. Kromdijk aan een correspon dente over het onderwerp Cyclamen is een storende fout geslopen. De datum van het nummer waarin hij over deze planten heeft geschreven moet namelijk zijn 30 oktober 1954 en niet 1955. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam: Feyenoord: A. J. de Jong te Scheveningen; te St. Anna- Parochie: D. J. Froentjes te Nyega. Geref. Kerken Beroepen te Bellingwolde: T. Holwerda te Oldehove. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Rozenburg: J. Goudzwaard kand. te 's-Gravenhage. ZATERDAG 28 JANUARI Minerva: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moederleed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tussenlanding in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Happy landing", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tweede deel 08/15", 18 j. 7 en 9.15 u. Stadsschouwburg: 20 u„ Het Rotterdams Toneel voert op „Een bruid in de morgen" van Hugo Claus. Gebouw „Leger des Heils", Schagchelstraat: 20 uur, Jeugd- rally. ZONDAG 29 JANUARI Minerva: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De witte droom", alle leeft., 11 uur en „Het glazen muiltje", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De grote Caruso", alle leeft., 11 uur en „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moeder leed", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LuxOr: „Tussenlanding in Parijs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Morgen be gint het leven", 18 jaar. 10.30 uur. „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hapy landing", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 20 uur, Het Rotterdams Toneel voert op „Bekentenis", van Ronald Miller. Bakenessergracht 63: 10.30 uur, Rozekruisers- genootschap. Wijdingsdienst. Zuiderkapel: 10 uur, J. Kits; 17 uur: H. v. d. Brink; 20 uur: Jeugdsamenkomst. Gebouw „Cultura", 10.30 uur: Ned. Ver. van spir. „Harmonda". Wij dingsmorgen. MAANDAG 30 JANUARI Minerva: „Vrouwenarts dr. Pretorius", 18 jaar, 8.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moederleed", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tussenlanding in Parijs", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind1 terug", .18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Satanseiland", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum, 20 uur, Volksuniversiteit. In ?"n serie „Moderne prozaïsten" spreekt prof. dr. G. Stuiveling thans over „Humor en ironie". Stadsschouwburg: 20 uur, Abonne mentsvoorstelling van „Bekentenis", van Ronald Miller door het Rotterdams Toneel. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 96 TELEF.: 20340 52 Floyd, die begreep dat dit alles een an ticlimax was, hield tenslotte nog een korte speech. Hij ging daartoe achter zijn bu reau staan. Ik ben de mening toege daan, zei hij, dat men er in verband met de moord, de nachtelijke schietpartij en het onder eigenaardige omstandigheden over lijden van Lucy Norton, verstandig aan zou doen, verschillende voorzorgsmaatrege len te treffen. De kinderen moet men des avonds binnenshuis houden, terwijl men er zorgvuldig op moet toezien, dat deuren en ramen 's nachts behoorlijk dicht zijn. Zonder dat ik nu een alarm-stemming wil veroorzaken, mag ik toch wel opmerken, dat hier in de buurt iemand rondloopt, die er niet voor terugdeinst, te doden. Ik zal de Staatspolitie inlichten, evenals de bos wachters. Tot zover had de situatie zich ontwikkeld, toen Greg gearresteerd werd. Toen Alex op het vliegveld deze bom had laten ont ploffen, haalde hij een fles whisky te voor schijn en bood deze Dane aan. Drinkt u maar wat, mijnheer, zei hij. Er komt mist opzetten, het is koud. Dane nam een paar ferme slokken. De drank brandde in zijn keel, maar hij voelde zich daarna een stuk beter. Vertel het maar, zei hij toen Alex de wagen had gestart. Alex wist echter niet veel. Hij had alles van Tim gehoord en daar deze Greg een sympathieke kerel vond en Floyd een soort despoot, was zijn verslag niet vrij geweest van een zeker vooroordeel. Voorzover ik het begrepen heb, mijn heer, zei Alex, zaten kapitein Spencer en juffrouw Carol aan de lunch, toen Floyd kwam aanrijden. Hij had Mason en een man van de Staatspolitie bij zich, maar hij ging alleen de eetkamer binnen. Tim was op dat moment in de dienkamer en daar de tussendeur een glazen ruit heeft, zag hij alles. Het meisje stond direct op, maar Spencer bleef zitten. Zij zei: is er iets aan de hand?, maar Floyd antwoordde niet. Hij liep op Spencer toe en zei dat hij hem, arresteerde wegens moord op zijn vrouw. Vrouw! Ik heb dat niet helemaal begrepen. Spencer zei daarop niet veel. Hij drukte zijn zuster op het hart zich niet bezorgd te maken, omdat hij het niet gedaan had, en vroeg Floyd of hij een koffer kon pak ken. Floyd stuurde de man van de Staats politie met hem mee. Hij veroorzaakte geen moeilijkheden. Tim zag de kapitein ten slotte in de auto stappen. Hij zit momenteel in de districtsgevangenis. Ze zullen een speciaal openbaar onderzoek houden voor een Grand Jury. Alex had bijkans nog nooit zo lang achter elkaar gesproken, zodat hij hierna in een langdurig zwijgen verviel. Dane was daar echter dankbaar voor. Floyd moest de zaak rond hebben, anders was hij nooit zo ver gegaan. Dane wist, dat het niet moeilijk was geweest bezwarend materiaal tegen Greg bijeen te krijgen. Zijn voornaamste zorg gold echter Carol. Het was negen uur, toen ze eirylelijk thuis waren. Meteen liep hij naar Crestview. Zij stond op het terras en staarde naar de in mist gehulde baai. Zijn hart kromp ineen, toen hij haar zielige figuurtje zag. Zij had kennelijk zijn stap herkend, want plotse ling draaide ze zich om en keek in zijn richting. Hij was hoogst verbaasd eën ijzige uit drukking op haar gezicht te zien. Je hebt nog genoeg moed om naar hier te komen, zei ze. Moed? Wat bedoel je? Je hebt nu eindelijk bereikt wat je wilde, is het niet? Greg is gearresteerd! Daar heb je je toch voor ingespannen? Hij stak een sigaret op en keek haar onderzoekend aan. Hij antwoordde niet. Ik vraag mezelf voortdurend af: waarom?, ging ze verder met toonloze stem. Waarom? Floyd weet dat Greg het niet ge daan heeft! Hij was hier niet toen het ge beurde. Misschien heb je het zelf wel ge daan! Daar Dane bleef zwijgen, ging ze verder. Wat weet ik trouwens van jou af, Jerry Dane? Niets! Ik weet niet wie je bent of wat je doet. Je hebt hier iemand naar toe gestuurd, die onze gangen volgt. Toen heb je Greg zijn geschiedenis ontfutseld. Je vond het zeker een gelukkige ontdekking, toen je hoorde dat hij getrouwd was? Je bent opgewonden, meisje. Ze lachte gemaakt. Gek dat jij dit zegt. En waarom zou ik niet opgewonden mogen zijn? Mijn broer is onder arrest wegens moord! Mijn moeder ligt in bed met een hartkwaal. Op mijn zuster werd ge schoten. Heb je dat soms ook gedaan? En Greg's verloofde belt mij onophoudelijk op en maakt me nog gek. Je doet hysterisch!, zei Dane plotse ling met stemverheffing. Ga zitten en luister, of ik breng je naar bed en haal een dokter! Dane wachtte totdat zij ging zitten. Zijn stem was even koel geworden als de hare. In de eerste plaats: ik heb dat meisje niet gedood! En in de tweede plaats: je broer heeft het evenmin gedaan: Stel je nu niet zo aan en kalmeer! Ik heb mijn uiterste best gedaan om Greg voor een arrestatie te bewaren. Maar een openbaar onderzoek als het overigens zo ver komt is nog geen rechtzaak en ik ben nog niet aan het einde van mijn Latijn. Heb je al gegeten? Carol was langzamerhand wat gekal meerd. Ze verontschuldigde zich zelfs voor haar houding. Het spijt me zei ze be nepen. Ik ben hier de hele middag moeder ziel alleen geweest en heb aldoor aan Greg gedacht. Dane keek haar glimlachend aan. Nu is het beter, zei hij vriendelijk. Ik vraag het je nogmaals: heb je al gegeten? Ik had geen trek. Doe nu verstandig en ga wat eten, zei hij half en half op commandotoon. Die aan val van daarnet op mij werd voor de helft veroorzaakt door je lege maag. Als je klaar bent, zal ik Floyd opzoeken. Ik geloof ook dat hij zich vergist heeft, dat hoop ik ten minste. Hoe gaat het overigens met me vrouw Hilliard? Ze keek hem verbaasd aan. Elinor? Het gaat best met haar. Howard wilde juist weer naar huis gaan, toen dit gebeurde. Hij laat nu zijn advocaat overkomen. En je zuster zegt nog steeds niets? Hoe bedoel je dat? Hij keek haar ernstig aan. Ja zij zou het wel kunnen verdragen. Ze had een groot incasseringsvermogen. Maar toch vertelde hij het haar zo voorzichtig mogelijk. Ik ben bang, dat ze enkele dingen wel wist. Ik vermoed, dat ze van dat huwelijk, als je het zo kunt noemen, op de hoogte was. Greg was met verlof en aan het drinken geslagen toen 't gebeurde. Dat meisje heeft hem min of meer ontvoerd. Maar ik geloof dat ze nog iets weet of tenminste vermoedt. Wat? Behandel me niet als een baby, Jerry! Eerder of later zou ik dat toch wel te weten komen! Ik vermoed sterk, Carol, dat ze weet wie op haar geschoten heeft, of althans waarom dat schot werd gelost! Carol nam het gelukkig goed op. Wil je zeggengeloof je dat ze iets achter houdt? Ik ben bang van wel, liefste. Ze zweeg toen hij Tim riep en hem vroeg om haar iets te eten te brengen. Tim, die een heel krap zittend wit jasje aan had. deed alsof hij Dane nog nooit eerder had gezien. Uitstekend, mijnheer, zei hij in een armzalige poging een Engelse butler te imiteren. En mag ik de majoor een kop koffie serveren, mijnheer? Of prefereert u een hamsandwich? Dane voelde zich geenszins geamuseerd Hij slaagde er in, Carol over te halen ten minste iets te eten. Nadat zij tenslotte naar boven was gegaan, belde hij Alex op om de auto te brengen. Het was toen reeds tien uur geworden, maar hij rekende er op dat Floyd nog wel op zijn bureau zou zijn. Dane had echter niet verwacht daar ook Campbell te vinden. Beide mannen keken hem niet al te vriendelijk aan. Ik voel er veel voor om je te arres teren, Dane, barstte Floyd los. Je hebt al een hele tijd geweten, dat dat meisje Greg's vrouw was. Je hebt hem, of de familie, maar dat komt op hetzelfde neer, gedekt. Dane ging zitten. Hij was in uniform en legde zijn pet zorgvuldig op de tafel naast hem. Ik geloof, dat het de trouwring was, zei hij langs zijn neus weg. Dat klopt. Ik ben niet gek! Nadat jij dat ding terugbracht, heb ik ook met het oogglas van Hodge Hopkins naar die letters gekeken. Die „C" was een „G". En hoeveel manlijke voornamen beginnen met een G? George, Gilbert begon Dane. Floyd schudde woedend met de vuist. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6