Verheugenis over toenadering in het grote IJmond-gezin Algemene beschouwingen: caleidoscoop der problemen Agenda voor Velsen Strawberries en SCHC II speelden twee-twee gelijk Nood in Beverwijkse kleuterscholen is tot grote hoogte gestegen Havenberichten Begroting Beverwijk Smalle woning" met kracht bepleit Hockey in Kennemerland Raad op „Scheijbeeck" Amendement over subsidiëring aan jeugdwerk maakte vele tongen los Verbeteringen in de Scheveningse binnenhavens Gladheid en ijsafzetting speelden verkeer vele parten ,,'t Nut" met „Serail in de branding" Tegemoetkomende auto kreeg van fietser geen voorrang „Stille Omgang" Velsen-Noord NCRV-avond in Gereformeerde kerk Agenda voor Beverwijk DINSDAG 31 JANUARI 1956 DE IJMOND-PROBLEMATIEK, de woningnood en de ver schillende taken die de gemeente Beverwijk zich voor haar naaste toekomst gesteld ziet, hebben met talloze lokale- en streekproblemen de algemene beschouwingen der begrotings zittingen beheerst: een pleidooi voor de zogenaamde „smalle woning" waarmee de kloof tussen de bouwkosten en de regeringsbijdragen ten dienste der woningzoekenden over brugd zou kunnen worden, is in de Beverwijkse raad met nadruk afgestoken door de heer E 11 e m a (Kath.). Hij was ingeleid door zijn fractievoorzitter, de heer De W e ij e r, die het kloppen van de begroting maar zeer betrekkelijk noemde, omdat er tenslotte een overboeking van 125.000.— uit de saldi-reserves naar de bestemmingsreserven voor nodig was. De culturele desiderata werden door de heer E 11 e m a eveneens aangetipt met de vraag, of de gemeentelijke HBS nu inderdaad op 1 september kan starten, waarbij hij de wenselijkheid van een openbare leeszaal aanknoopte. Over de viering van de vijfde mei kreeg de heer Sturk (Kath.) het woord; hij vroeg de overheid met klem de afgewezen subsidie alsnog toe te kennen om de viering mogelijk te maken. Ten aanzien van de afnemende IJmond-strubbelingen merkte de heer De W e ij e r woordelijk op: Alhoewel uw college in zijn memorie van antwoord te kennen geeft, dat er inzake de samenwerking der drie gemeenten in IJmond- verband geen nieuws te melden is, kan onze fractie toch niet aan de indruk ontkomen, dat er tendenzen zijn, die wijzen op een wat nauwere samenwerking en een ontstaan van wederzijdse betere begrippen. Als dit zo is, dan wil onze fractie haar vreugde hierover niet onder stoelen en banken steken en benadrukken, dat een nauwe en vrijwillige samenwerking te prefereren is boven een verplichte opleg ging door een IJmond-raad. Onze fractie is van mening, dat vooral het realiseren van de bouwplannen „Oosterwijk" en „Meeresteyn" van zodanig groot belang is te achten, dat alle middelen te baat moeten worden genomen om hierover met de gemeente Heemskerk tot overeenstemming te komen. Voor de leniging van de woningnood hier ter plaatse zijn wij volkomen op deze objecten aangewezen, zodat met recht de dag gezegend mag worden, waarop het verlossende woord zal worden gesproken, dat wij daar kunnen beginnen. Onze fractie ziet het als de allervoornaamste taak van uw College om te trachten dit probleem zo snel mogelijk op te lossen. Het onderwijs heeft in de heer Schroër ook in dit deel der vergadering een goed pleitbezorger gevonden: hij drong er bij het college op aan, dat er toch vooral tijdig gronden aan te wijzen zijn voor scholen bouw, wil hier geen rampzalige situatie gaan ontstaan. Ongeveer 20 percent van de klassen der bijzondere scholen is hier ge huisvest in noodlokalen, op zolders en in andere provisorische ruimten en hij hoopte, dat het college „los wil scheuren wat er mogelijk is, zo mogelijk in samenspel met de schoolbesturen. Twee jaar na het prin cipe-besluit van het stichten ener R.K. V.G.L.O. liggen de stukken nog steeds bij de inspecteur en de kinderen op zolder," aldus voer hij voort, met grote passen door de verschillende takken van onderwijs stappend. De jeugdproblemen worden wel bespro ken, maar of de constellatie der jeugdver enigingen wordt begrepen in deze IJmond, was voor de heer Schroër de vraag: met subsidies koomt men er niet, een diepgaand onderzoek naar het al dan niet bereiken der jongeren, de accommodatie der vereni gingen, de gevolgde methodiek en de aan wezigheid van 't vereiste kader leken hem beter. Niet genoeg vaart Uit de socialistische fractie werd aller eerst het woord gevoerd door de heer Coelingh, die wel eens de indruk had gekregen, dat er in de ontwikkeling van Beverwijk niet genoeg vaart zit. Is het misschien zo, dat het college te veel gebon den is door de IJmond-problemen? Weder om stelde hij een meerjarig investerings plan voor, zoals al eerder is afgekitst door het college en in het algemeen had hij nogal wat critiek op B. en W. wat hun voortvarendheid betrof. Dat de woning nood de scherpste gesel der burgerij ge noemd mag worden, stond voor de heer Coelingh buiten kijf, maar hij meende niet, dat er op dit punt te veel van het particulier initiatief verwacht mag worden. Vele wensen. De zwembadplannen zijn'wel wat in de kiem gesmoord, ging de heer Coelingh voort, maar het hoeft toch niet zo te zijn, dat door de bouwstop alle plannen van de kaart zijn? Een voorlopige aanloop, al was het maar een open inrichting, zou al heel wat zijn. Hij somde nog meer wensen op: een nieuwe huishoudschool, voorzieningen voor het onderwijs en het gasbedrijf (op welk laatste punt voorzichtigheid moet worden betracht, omdat de toekomst wellicht grote nationale veranderingen met zich brengt en de IJmond-samenwerking eveneens revo lutionair zou kunnen werken, waarin speciaal de blik op de IJmond-partner Velsen gericht moet worden); hij behandel de in vogelvlucht de culturele opbouw der gemeente, waarin de Beverwijkse gemeen schap heel binnenkort haar actieve steun kan bijdragen. Een slag in de lucht „Een slag in de lucht," noemde de heer K o g e r de veronderstelling, dat de ge meente een grotere steun zou krijgen van DINSDAG 31 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De piraat van Jamaica". Rex, geen voorstelling. Felison, Heidestraat, 20.30 uur, lezing, tentoonstelling 14-17 uur. Hervormd Jeugdgebouw, Plankeniers. Cultureel Gebouw, 't Nut, 20 uur, lezing avond. Patronaat, 20 uur, Oranjevereniging IJmuiden, Oranje-avond. DRIEHUIS Oranjevereniging Driehuis, 20 uur, Kof fiekamer „Westerveld", Oranje-avond. VELSEN-NOORD Oranjevereniging „Velsen", 18.30 uur en 21.15 uur, Hervormd Wijkgebouw, Oran je-avond. WOENSDAG 1 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, geen voorstelling. Rex, Kunstkring, 20 uur en 13.30 uur, Elout van Soeterwoudeschool, 19.30 uur, lezing-avond. Felison, tentoonstelling, 1417 uur- Cultureel Centrum, 20 uur, Humanistisch Verbond, lezingavond. VELSEN Raadhuis, 10—12 uur, spreekuur wet' houder C. P. J. Maas. VELSEN-NOORD Sint Jozefhuis, 20 uur, ontspanningswerk bejaarden. IN NAVOLGING van de gemeente Velsen heeft ook Beverwijk zijn be- groting voor 1956, waarmee de raad gisteravond is begonnen, volgens een j overzichtelijker methode aangepakt: de nadruk kwam te liggen op de al- gemene beschouwingen. Dat in deze j algemene beschouwingen zowel de regionale als de plaatselijke proble- -j j men breed uitgemeten ter sprake j j kwamen en daarbij de financiële con- sequenties van de stormachtige ex- j pansie in het IJmondgebied niet on- j besproken bleven, baarde nauwelijks verwondering. Vreugde klonk door in j diverse uitweidingen over de toe- nemende samenspraak over de IJ- mond-structuur; al heeft de heer De Weijer (Kath.) daar direct tegenover- tezet, dat de befaamde „annexatie- iwestie" ten behoeve van de uitbouw j van noordelijk Beverwijk en ten na- dele van Heemskerk dringend om realisatie vraagt. Tevredenheid klonk door in de alge- i mene beschouwing van de heer De Weijer, maar voldaan was hij niet, het komende gemeentelijke zwembad had zijn aandacht al was hij weinig optimistisch en zijn fractiegenoot 5 de heer BeentjeStfi^t '&e sö'trts naar- geestige agrarische problemen de j revue passeren, die in de industrials serende IJmond zoveel zorg baren. Zo is Beverwijks vroedschap, met in totaal drie dagen begrotingsbehande- ling in het vooruitzicht, aan een lange weg begonnen: wellicht ter goedkeu- ring van de laatste begroting, die voorlopig sluitend te krijgen was, zo- j als al werd geprofeteerd. het gemeentefonds. Met vele voorbeelden kenschetste de spreker het streven van diverse gemeenteraden om eveneens een grotere subsidie te krijgen, die alle op niets uit zijn gelopen. De inleidende nota vond de heer K o g e r te ambtelijk en te weinig bestuurlijk. Geen woorden, maar daden Ook de woningbouwmoeilijkheden bracht de heer K o g e r ter sprake. Hij noemde de genoemde cijfers benauwend. Spreker wil de de vele gesproken woorden in daden zien omgezet, doch vroeg zich af, waarom Beverwijk er volgens plan 414 woningen, er. Velsen er 1400 op stapel had staan. Een lichtpuntje zag die heer Koger in de vrijere hand, die de gemeente in het woningbouw- contingent kan gaan hebben. Hij beval aan, om het Ned. Economisch Instituut een onderzoek te doen instellen naar de aard van het type te bouwen wo ningen, evenals de gemeente Haarlem dit onlangs heeft gedaan. Ook een C.H. urgentieplan Een prettig geluid liet de heer DeRui- ter (CHU) horen, die vond, dat het feit van een begroting die sluitend was, zeer was te appreciëren. Hij miste echter een toekomstbeeld en drong eveneens aan op een urgentieplan. Wil het college voor 1957 niet een dusdanig plan opstellen? Bezwaren der C.P.N. Ieder jaar wordt gekenmerkt door een zelfde houding van het college, aldus de heer Muskee (CPN), maar er wordt niets gepresteerd en de CPN is het daar mee niet eens. Lichamelijke oefeningen en zwemmen moesten door dit systeem ach terwege blijven en hij stelde derhalve voor, alsnog dit jaar het zwembad te gaan bou wen. Geen vrees voor werkloosheid Een gevolg van de regeringspolitiek noemde spreker het ontstellende tekort aan woningen en het moest maar eens gezegd wezen, dat het altijd de communisten ge weest zijn, die aandrongen op samenwer king tussen de verschillende groeperingen om de huizenbouw te bevorderen. Uitvoerig ging spreker in op de onder wijskwesties; hij somde vele bezwaren op en concludeerde tenslotte dat de bepaling, dat een gehuwde ambtenares, een dag na haar huwelijk ontslagen moet worden, geschrapt moet worden. Duizend gulden bij de sub sidie voor Viering Koninginnedag zou spreker toejuichen. Zijn ambtsbroeder, de heer Kuiper, brak een lans voor de lonen van het ge- meentepersoneel, die als gevolg van de ge' voerde gemeentepolitiek per 1 januari ach teruit zouden zijn gezet. Vier percent vacantietoeslag was volgens de heer Kuiper voor deze groep beslist noodzakelijk. Adviescommissie en een verjaardag Het raadswerk kon volgens spreker niet goed doorgaan, als de CPN geen zitting zou hebben in de commissies van advies, terwijl de burgemeester van Amsterdam be weerd zou hebben, dat het aanbevelings waardig was, om elke politieke groepering af te vaardigen. Mevrouw Allan vierde dus gisteren haar verjaardag en de raad was zo attent geweest, haar met een bloemetje te hul digen. Zij dankte daarvoor met de opmer king, dat zij nu 2 x haar verjaardag vierde en slechts 1 jaar ouder werd. Over de be groting had mevrouw Allan een vraag, die haar niet bevredigde, en dat was, dat Open bare Werken een enorm hoog bedrag vroeg voor haar dienst. Op eigen verzoek ging de raad in comité. Vanmiddag om 3 uur worden de bespre kingen voortgezet, waarbij als eerste het college antwoordt op de gisteren gestelde vragen. Op de Alkmaarderstraatweg, nog binnen de kom van de gemeente Castricum, is maandagmorgen een Alkmaarse automo bilist met zijn wagen door de gladheid van de weg gegleden en in de naast de weg lo pende sloot terecht gekomen. Nochtans is dit slippertje zowel voor de autobestuurder als voor zijn wagen, bizonder goed afgelo pen, want de wagen kon door een vracht auto weer op het droge worden getrokken waarna de Alkmaarder zijn reis kon voort zetten; noch de automobilist, noch zijn wa gen hadden noemenswaardig letsel of scha de bekomen. Aanrijding op Provincialeweg Een Amsterdamse slager, de heer G., is maandagmorgen om circa kwart voor acht, op de Provincialeweg nabij de Brakers- weg te Castricum, met zijn auto tegen die van de heer K., uit Alkmaar, gebotst, welke botsing eveneens aan de gladheid van het wegdek was te wijten. Hoewel beide automobilisten met matige snelheid reden werd de auto van de heer K. zeer ernstig beschadigd, zodat zij door een kraanwagen moest worden wegge sleept. Het vervoermiddel van de Amster damse slager werd slechts licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich even wel niet voor. Ijsafzetting stagneerde treinverkeer Maandagmorgen hebben de in Castricum wonende forensen veel hinder ondervon den van ijsafzetting op de bovenleiding van het traject Amsterdam-Alkmaar der N.S. Door deze ijsafzetting stagneerde de treinenloop volkomen, zoals wij gisteren reeds meldden. Om ongeveer half negen stonden er nog steeds drommen mensen op het perron die gewoonlijk met de trein van kwart over zes of kwart voor zeven naar Amsterdam vertrekken doch al wat er kwam, maar geen trein. Om even over half negen arriveerde er een trein, wiens bestuurder eerst had gepoogd Alkmaar te bereiken, doch met zijn trein niet verder kwam dan de Bakkumse tunnel. De stagnatie heeft de gehele dag geduurd, want alle treinen hadden ook later op de dag ongeveer vijf of tien minuten vertra ging. Het departement Velsen van de maat schappij tot Nut van het Algemeen heeft voor dinsdagavond 31 januari mevrouw Hinlopen-Nanninga uitgenodigd een cau serie te komen houden in het Cultureel Centrum over „Serail in de branding". Voor de hockeycompetitie in de overgangs klasse B kreeg Strawberries zondag bezoek van het Bilthovense SCHC. Hoewel de thuis club tot twee maal toe de leiding nam, slaagde SCHC er steeds in gelijk te maken. Het was overigens een goede dag voor de spelers uit Velsen. Geen der vastgestelde ontmoetingen werd afgelast en van de ge speelde negen wedstrijden eindigden er zes in een overwinning. Bij de beide verloren ontmoetingen werd door Strawberries de eer gelaten aan de buurclub Eechtrop, waartegen in Beverwijk werd gespeeld. Bij StrawberriesSCHC nam de thuisélub de leiding door Schols. Na de gelijkmaker, nog voor de rust, gaf Kooyman in de tweede speelhelft de thuisclub opnieuw een voor sprong. Toen doelman Wensink echter een strafbully verloor van SCHC's voorhoede speler Bloembergen waren de partijen weer op gelijke voet en daarbij bleef het tot het eindsignaal. Rechtshalf Korting was bij Strawberries de beste speler van het veld. De stand in de overgangsklasse B luidt na zondag: Kampong 12 18 HGC 13 16 HDM 12 15 BMHC II 12 12 Amersfoort Strawberries SCHC II Pinoké 12 11 12 9 In de tweede klasse D werden maar twee van de vastgestelde vier wedstrijden gespeeld. AMVJ won met zes-nul van Alliance II. Strawberries zegevierde met één-nul over het bezoekende VVV. In deze ontmoeting was eindstand reeds de ruststand, die werd ver kregen door een doelpunt van Smit. Enige minuten voor tijd won Van Gelder voor Strawberries een aan VVV toegewezen en door midvoor Stada genomen strafbully. De thuisclub verkreeg daardoor een verdiende overwinning. De overwinning van Eechtrop II in Bever wijk op Strawberries III voor de competitie in de derde klasse D werd al voor de rust een feit. In de eerste helft scoorde Kuijper voor de gasten, die daarmee de leiding na- namen, maar al spoedig stelde Eechtrop er drie doelpunten tegenover. De Beverwijkse voorsprong van drieéén met de rust bleef daarna tot aan het einde van de wedstrijd be houden. De uitwedstrijd van Eechtrop III tegen HIC III werd afgelast. Dames Bij de dames won Strawberries de pro motieklasse-wedstrijd tegen het Rotterdamse Victoria met drie-één. Nadat de dames Mey en Visser de thuisclub aan een voorsprong van twee-nul hadden geholpen scoorden de gasten een tegenpunt. Na de rust bracht me juffrouw Mey de eindstand op drie-één. Strawberries II heeft op Zomerzorg in Bloe- mendaal niet veel moeite gehad tot het doel van BDHC V door te dringen. Dit geschiedde in het totaal zes maal, vier keer voor de rust en tweemaal in de tweede speelhelft. De ove rige elftallen in deze afdeling, de derde klasse D, speelden niet door afkeuring van de ter reinen. Voor de competitie in de vierde klasse won DE BEVERWIJKSE RAAD heeft zich gisteravond, voorafgaande aan de eerste be grotingszitting ter bespreking van het budget voor 1956, langdurig bezig gehouden met een tweetal belangrijke agendapunten: de bouw van twee kleuterscholen, die de hele noodtoestand in het Beverwijkse voorbereidend lager onderwijs ter tafel bracht en een ingrijpend amendement op een subsidieregeling voor het vrije jeugdwerk. Met dit laatste werd uit de Katholieke fractie een poging gewaagd het systeem der subsi diëring om te buigen naar grotere vrijheid, of naar men zei minder inmenging door de overheid, maar uit de gesprekken bleek duidelijk, dat de materie te veelomvattend was om na de relatief korte tijd van voorbereiding in de raad geheel tot haar recht te kunnen komen, zodat tenslotte het amendement gevolgd werd door een voorstel de gehele voordracht terug te nemen. Hetgeen wethouder A1 b e r d a (Arbeid, Jeugdzaken) tenslotte tegenstribbelend deed, waarbij hij echter liet doorscheme ren, dat het wel even kan duren, eer deze aangelegenheid opnieuw in de raad komt. De raad vergaderde met een jarige in zijn midden: mevrouw A11 a n-S c h i 11- h u y s had de huiselijke kring voor de raadszetel moeten verwisselen, wat de raad echter een plezierig eetbaar intermezzo op leverde. De kleuteronderwijskwestie bracht aan het licht, hoe nijpend de nood is in deze onderwijstak en vele raadsleden grepen de gelegenheid aan het college op het hart te binden korte metten te maken met deze onhoudbare toestand. Hoewel men bevreesd was voor één consequentie: die voor het neutraal kleuteronderwijs, waarvan het bestuur de wens te kennen heeft gegeven zijn taak neer te leggen, zodra het open baar kleuteronderwijs door deze voordracht van kracht wordt in Beverwijk. Met cijfers toonde de heer Schroër (Katholiek) aan, dat in alle richtingen van het kleuteronderwijs een zeer grote achter stand is ontstaan door het uitblijven van de nu losgekomen wettelijke regeling. De Beverwjjkse houding van afwachten moge dan financieel gesproken de voordeligste zijn, achteraf beschouwd staat nog te be zien, wat de goedkoopste politiek blijkt te zijn. Hij verlangde een duidelijke uitspraak van het college omtrent de schoolpolitiek, waarbij hij waarschuwde tegen een te forse ingreep in de autonomie der school besturen, hoewel een grootse krachtsin spanning nodig zal zijn, aan de deplorabele toestand een einde te maken. In de memo rie van toelichting op de begroting 1956 worden plannen in het vooruitzicht gesteld, maar de heer Schroër zou het niet juist achten, dat daarbij bijvoorbeeld het open baar onderwijs wordt voorgetrokken. Wethouder Niesten (Onderwijs, Kath.) zegde toe „zo spoedig mogelijk" met de twee scholen op de proppen te zullen komen. De bouw van permanente scholen zal nog wel even op zich laten wachten, maar in afwachting daarvan wil het ge meentebestuur semi-permanente gebouwen laten ontwerpen. Dat er al kinderen naar huis gestuurd moeten worden, is korte tijd waar geweest; inmiddels is daar een mouw aan gepast, antwoordde de heer Niesten de raad. Het zich terugtrekken van de stich ting Neutraal Kleuteronderwijs, die zich terugtrekt uit dit werk nu het openbaar kleuteronderwijs een feit wordt, levert enige moeilijkheden op en de wethouder releveerde, hoe er over dit punt met het „demissionaire" schoolbestuur is onderhan deld, maar hoe tevens dit bestuur voet bij stuk heeft gehouden en het werk wil neer leggen. Niettemin hoopte hij op nog een kans. De gemeentelijke diensten zoeken inmid dels uit hoeveel scholen er moeten komen en waar; het terugbrengen van het leer lingental per lokaal tot 40 ls een onont koombaar wetsvoorschrift, zo ging hij ver der, zonder daarbij een oplossing aan de hand te doen, zoals uit de raad werd ge vraagd. Er kwamen replieken uit de raad: de heer Boer (Arbeid) had gehoord, dat zich in de school aan de Stumphiusstraat een geval van difterie heeft voorgedaan en hij zou graag weten, of de overgang naar de nieuwe situatie de gezondheid der kinderen waarborgt. Vroeger te goedkoop De heer DeRuyter (C.H.), betreurende dat de vroegere subsidies altijd te laag zijn geweest, drong met alle klem aan op een spoedige oplossing, al had hij de uiteen zetting van de wethouder wel wat duide lijker willen hebben. Ook de heer Schroër kwam terug, niet geheel bevredigd: de „oplossing" van de opneemcapaciteit, waar de wethouder op duidde, leek hem allerminst een oplossing: stuur alle kinderen volgens dit systeem twee dagen per week naar huis en het hele kleuterschoolprobleem is in Beverwijk op gelost. Ook in menig ander opzicht vond hij het antwoord van de wethouder zeer teleurstellend: waar een lager bestuurscol lege niet in staat was, een noodtoestand op te heffen, daar zullen hogere bestuursorga nen het hunne aan moeten doen. Wet uit de lucht In deze zin liet ook de heer Muskee zich uit; de wethouder had tenslotte ook de heer Koger allerminst tevreden gesteld. „Nu de wet uit de lucht is komen vallen", zei hij, „moeten gemeente en schoolbestu ren maar zien hoe zij de toestand ophef fen." Hij drong op een spoedige oplossing aan en niet in de geest van de „oplossing", die ook anderen al hadden gecritiseerd en pleitte voor alle steun uit de gemeente aan de schoolbesturen, om een eind te maken aan de onverkwikkelijke situatie. Waar de wethouder kennelijk ook mee zat; van de difterie aan de Stumphiusstraat wist hij niets en hij bel-oofde alles in het werk te zullen stellen de kleuterschool-aangelegen heid in ruimer water te brengen. Het bij toerbeurt wegsturen van de kinderen is, aldus verdedigde hij zich, geen maatregel van de gemeente, maar van de schoolbestu ren zelf. Overleg met de bijzondere schoolbesturen leek hem voor de toekomst, ter toetsing van de behoeften, wenselijk. De voorzitter, mr. H. J. J. Schol- t e n s, voegde er aan toe, dat de wet er wel is, maar dat uit aanvullende maatrege len van bestuur de details nog moeten blijken en hij stelde voorts, dat als het Neutraal Kleuteronderwijs de consequentie wil dragen, de toestand inderdaad mogelijk wordt, dat er een vacuum ontstaat. Men ging er maar niet verder op in en zonder stemming werd de voordracht geaccep teerd. Vrije jeugdvorming De subsidiëring van het jeugdwerk kwam ter tafel, mét het in onze aanhef vermelde voorstel uit het katholieke kamp. Dat overigens de loftrompet stak, bij monde van de heer Schroër over de voorge stelde steun aan de vrije jeugdvorming. Dat de raad er te kort tijd voor kreeg zich in deze materie in te werken en dat de Beverwijkse Jeugdraad er maar helemaal niet in gekend is, vond de katholieke afge vaardigde allerminst juist. Over de voor dracht zelve had hij eveneens het een en ander op te merken: de voorgestelde sub sidieregeling maakt een te grote invloed van het gemeentelijk apparaat op de jeugd organisaties en het stellen van verschillen de percentages zou bovendien naar zijn opvatting een bepaalde concurrentie onder de verenigingen wakker maken, om maar zoveel mogelijk subsidie1 te plukken. Bo- een. hersenschudding en een hoofd- vendien zou dit systeem een veel te om vangrijk controle-apparaat vereisen met- alle narigheid aan beide kanten van dien, terwijl bovendien de kwade kans er in zit, dat de overheid door verschillen in de sub sidiëring de organisaties in een bepaalde richting dwingt. Hij drong aan op uitstel der behandeling tot over enkele maanden de zaken duidelijker zijn. Sympathieke indruk Een sympathieke indruk had de voor dracht daarentegen op de heer Boer (Ar beid) gemaakt: hij las een toelichting voor, waaruit bleek dat de Arbeid-fractie het volledig eens is met deze verhoogde sub sidie, die een fikse aansporing betekent voor het Beverwijkse Jeugdwerk. Hij stelde een proeftijd van twee jaar voor deze ver ordening voor en riep de Beverwijkse jeugd toe: „aan de slag en veel succes!" De heer Koger was wat huiverig voor deze overheidsinmenging met het vrije jeugdwerk en hij kon het met de heer Schroër eens zijn, dat de methode wel wat ingewikkeld is gemaakt: een globale sub sidie leek ook hem beter zonder concur- rentieprikkels. Om overijlde stappen te voorkomen, meende ook hij, dat de voor dracht beter teruggetrokken zou kunnen worden. Daar wilde wethouder A 1 b e r d a (Ar beid, Jeugzaken) niet grif aan: wordt deze aangelegenheid aangehouden (de Jeugd raad heeft zich inmiddels akkoord ver klaard, zei hij) dan kan het lang duren, voor zij wederom in de gemeenteraad komt. Overigens is het geen starre verordening; de praktijk kan er in alle soepelheid op inwerken, meende de wethouder en hij was het dan ook helemaal niet met de heer Schroër eens, dat het jeugdwerk in een keurslijf wordt gedwongen: de gemeente staat vrij dichtbij de jeugdorganisaties en zal dus hoe dan ook haar greep op de bestede gelden moeten zien te houden. Na verder het amendement uit de raad te hebben gecritiseerd, liet hij het oordeel aan de vroendschap over, menende dat aanvaarding van het katholiek amende ment een geduchte achteruitgang voor de steun-normen aan het jeugdwerk zal be tekenen. De voorzitter, zich gevoelig tonende voor wensen uit de vergadering, ontried de raad uitstel voor enige maanden, maar op die manier wilde de heer Schroër zich niet onder druk laten zetten. Er vielen enige harde woorden: de wethouder wist niet van wijken, maar achtte een proef ge durende een paar jaar het beste, waarbij dan altijd nog een verandering in de geest der voorstellen mogelijk is, maar dan ten minste op grond van een nuttige ervaring. Er kwam haast stemming van, maar voor het zover was, had wethouder Alberda de voordracht zelf al terug genomen. Zodat zij te harer tijd in de raad terugkomt, al dan niet gewijzigd. Maandag kwam in IJmuiden binnen- Bel fort van Bordeaux. Laquino van Bremen. Zim van Kalbar. Dieter Waltraud van Ham burg. Ulfo van Kalmar. Sigborg van Hel- singborg. Figgen van Uddevalla. Pygmalion van Antwerpen. Anna Sylvia van Londen Scheersberg van Tripolis. Glangula van Liverpool. Midas van Kopenhagen. Eijo S. van Gothenburg, Texelstroom van Liver pool. Zijpenberg van Manilla, Albert Willem van Swansea. Vertrokken zijn: Dammptor naar Boulogne. Grenehurst naar Hampton Roads. Fiona n. Falkenburg. Midlands coast naar Rotter dam. Draco naar Cork. Strawberries in de afdeling D van Kieviten met drie-één. Mejuffrouw Mackaay zorgde voor de doelpunten van de Kennemer hockeyclub. Strawberries leidde met de rust reeds met twee-nul. In de afdeling E won Eechtrop II met vijf-één in Beverwijk van Strawberries IV. De ruststand was nog ge lijk (één-één). In de tweede helft ging de eerst gelijk opgaande strijd over in een sterkej meerderheid voor de thuisclub Eechtrop. Onderbond-competitie Op het terrein van Strawberries werd de beslissingswedstrijd gespeeld tussen de derde elftallen van HBS en Rood Wit. Door een overwinning van twee-nul werd HBS kam pioen en kan nu met de kampioenen uit de andere afdelingen promotiewedstrijden spelen voor de hoofdbond van de KNHB. Bij de heren speelden DEM en Strawberries IV in Beverwijk, welke ontmoeting met niet minder dan vijf-één 'door de gasten werd gewonnen. De spelers van beneden het ka naal waren steeds in de aanval en de zeker ten volle verdiende zege werd bereikt door doelpunten van Dammers (3x), Nossin en Groenhart. Op eigen terrein scoorde Strawberries V viermaal (door Wedemeyer en Booy), tegen de bezoekende club Eechtrop IV geen enkele maal. De voorsprong van Strawberries met de rust was nog slechts één-nul. In de vergadering van de gemeenteraad van Den Haag heeft de wethouder van Economische Zaken, mr. J. van Aartsen, medegedeeld, dat de plannen voor de ver betering van het Scheveningse binnen havencomplex thans zijn uitgewerkt en dat binnenkort aan de raad een voorstel zal worden voorgelegd tot het treffen van voorzieningen in de binnen-voorhaven. Ook de voorbereiding van de bouw van een nieuw visafslaggebouw zijn gevorderd. Er is daarover overeenstemming bereikt met het bedrijfsleven. Over de verbetering van de buitenhaven heeft de wethouder onlangs een bespreking gehad met de minister van Verkeer en Wa terstaat. Hij had de indruk gekregen, dat van regeringszijde aan dit vraagstuk thans alle aandacht wordt gewijd. Interdeparte mentaal wordt hieraan op het ogenblik zeer hard gewerkt en het resultaat daar van kan volgens de wethouder met ver trouwen worden afgewacht. De gemeente heeft in deze alles gedaan, wat harerzijds gedaan kon worden. Tegen het middennachtelijk uur deed zich Zondagavond een aanrijding voor op de Wijkerstraatweg, waarbij een 23-jarige fietser uit Assendelft werd gewond. De man, C. M. v. E. gaf ter hoogte van de Melklaan een hem tegenmoetkomende automobilist geen voorrang. Deze poogde een botsing te voqrkomen en gooide het stuur om, maar hij raakte de fietser nog net en vloog zelf tegen een boom. v, E. wonde op; de auto werd deerlijk bescha digd, maar de bestuurder kwam met de schrik vrij. De afdeling Velsen-Noord van de Stille Omgang zal op zondag 18 maart haar jaar lijkse bedevaarttocht naar Amsterdam houden. Ter gelegenheid van het vijfenzeventig jarig bestaan van het genootschap, ,De Stille Omgang" op 4 maart, wordt in het Concertgebouw te Amsterdam op die dag een grote herdenkingsbijeenkomst gehou den, waaraan medewerken het RK Hoofd stadkoor en solisten met orgelbegeleiding van Theo v. d. Bijl. Het uit te voeren programma omvat werken van W. A. Mozart en de Passio. Pater Vosskühler S. J.' zal de feestrede uit spreken. De nieuwe Gereformeerde kerk aan de Castricumse Prinses Beatrixstraat was maandag plaats van samenkomst van ruim 200 leden van, of sympathiserenden met de radio-omroep, de NCRV, die in haar kader van haar propaganda-actie met een gezel lig programma naar voren kwam. Omdat een kerkgebouw zich in feite voor een dergelijke bijeenkomst moeilijk leent, had het banjo- en mandolineorkest Estrel- lita, onder leiding van Wessel Dekker, lang geen gemakkelijke taak' de „stemming" 'als eerste optredende er een beetje in te brengen. Dat het er nochtans in is ge slaagd is mede te danken geweest aari Henk Dorel, de zangèr, die tal van, uit de aether bekende liedjes zong. Vrolijk schal den het „Ik ben een zanger die trekt door 't land", ,,'n Vogel hoog in de lindeboom", en „Valderie-Valdera" door het gebouw. De sneltekenaar Karei van Zeelen, presteerde het zowaar verschillende din gen op een bord te doen die met tekenen te maken hadden en, wat meer zegt, de aanwezigen aan het lachen te brengen door de bizonder fijne manier waarop hij hun aandacht gespannen hield. Voorts werd de aanwezigen de film „De radio kreeg een gezicht" voorgezet en onder leiding van de heer Joop van der Does werd er naar har telust „gekwartet". Dinsdag 31 januari Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „U spreekt met uw moordenaar". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ge kweld geweten". K.S.A., K.D.O., toneeluitvoering. R. K. Leeszaal: uitleenbibliotheek van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal van 15-18 en 19-21.30 uur. Woensdag 1 februari Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „U spreekt met uw moordenaar". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 pur: „Hoff mann's Vertellingen". 't Centrum, 20 uur: Feestavond Hoog- ovenpersoneel. K.S.A., 20 uur: „Hercules", gymnastiek- uitvoering. Openbare Leeszaaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10- 13 uur, lees- en studiezaal van 10-13 en 15-18 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10