TRIPJE Endocil Experimentelen bij Felison Fa.- J. DE GRAAF Ex-Gaullisten onthouden hun steun aan het kabinet-Mollet I De gele kamer Vanmorgen in de vishal en op zee „Welterusten" bij K.Z.O.S. Formateur moest twee posten in zijn regering aan partijgenoten geven FEUILLETON DINSDAG 31 JANUARI 1956 4 Santpoortse onverwacht vijftig mille rijker. BELANGRIJKE MEDEDELING voor Wielrijders en Bromfietsers Gaat u verhuizen? F. DAMIAANS EN ZN. Winterkou in den lande PUROL op lip en handen Verhoogde invoer van zeevis uit Duitsland SVIJ speelde gelijk in spannende strijd tegen SHS Scheepvaart door Mary Roberts Rinehart In het eerste lustrumjaar van de vereni ging Felison te Velsen is nu een tentoon stelling georganiseerd van schilderijen en tekeningen van experimentelen, onder wie de beroemde of wel beruchte Karei Appel. Naar aanleiding van Appels tentoonstel ling, onlangs in Amsterdam, mocht ik al een en ander vertellen over het werk van deze schilder, die als uitgangspunt terwille van een vernieuwing in de schilderkunst kindertekeningen voor ogen heeft. Hetgeen dan naar mijn persoonlijke overtuiging nogal infantiel is voor een volwassene. Maar men kan het ook begrijpen als een betrachten van de primitieve zuiverheid van een kind en een bevrijd willen zijn van als hinderlijke ballast gevoelde tradities. De in de laatste tijd nogal eens geroemde goede kleur van Appels werken kan ik in het hier geëxposeerde echt niet zien. Waar een rood op een doek staat, kon net zo goed een fel blauw neergesmeerd zijn, zon der dat het werk wezenlijk zou verande ren, voorzover ik dan van wezenlijkheid bij Appel mag spreken. Mij ligt veel meer het werk van Cor- neille, dat boeiend is van kleur en vormen spel. Zoals een handschrift iets te zeggen heeft aan grafologen en misschien ook aan hierin niet gespecialiseerden, dóét Cornel- le's schilderen de in de schilderkunst enigs zins ingewijden wat. Maar het blijft mis schien bij een genieten voor alleen ge- specialiseerden. Hetzelfde geldt voor de tekeningen van Armando. Men kan een figuur, landschap of stilleven met het tekenkrijt gevoelig be schrijven en het is mogelijk dat de lijnen als het ware een eigen leven krijgen en men aan het onderwerp voorbij kijkt voor een moment. Ik dacht echter, dat er dan toch niets tegen is dat deze tekening dan .ook boeien blijft door de gevoelsverhouding tegenover een onderwerp, dat we herken nen en dat ons opzichzelf ook iets zou kun nen' doen. Armando schildert ook. Ik zag zijn schilderijen voor het eerst. Vréchten verf, gemengd met het één en ander zand misschien bracht Armando op zijn Zij won hoofdprijs in slagzinnen-wedstrijd „Komen de dames en heren koffie drin ken?", vroeg maandagmorgen tegen 12 uur mevrouw G. H. van de Leeuw-Maris ver baasd aan haar echtgenoot, toen deze met een gezelschap van zeker 25 personen aan de woning aan de Litslaan 5 te Santpoort verscheen. „Wij hebben een prijs van f 50.000 ge wonnen" was de mededeling van haar man, waarop zij reageerde met een ongelovig: „Dood eng". Mevrouw Van der Leeuw had deelge nomen aan de prijsvraag van Blue Band. Gevraagd was, een slagzin in te zenden, waarop door ongeveer een half miljoen antwoorden van inzenders gereageerd was. De jury kwam tot de conclusie, dat de slagzin „De ochtendstond heeft het, maar Blue Band geeft het", de hoofdprijs ver diende. Mevrouw Van der Leeuw had deze slagzin ingezonden en kwam daardoor in het bezit van de hoofdprijs, een bedrag van f 50.000. De organisatoren van de prijsvraag heb ben de heer en mevrouw Van der Leeuw bij verrassing op de hoogte willen stellen van de uitslag. Tevoren was de vader van de heer Van der Leeuw ingelicht. Hij doet in verzekeringen en zijn zoon is bij hem werkzaam. Afgesproken werd, de zoon vanmorgen voor zaken bij Brinkman te Haarlem te laten komen. Daar vernam de heer Van der Leeuw jr. van de heer J. R. Koerselman, directeur van Van den Bergh en Jurgens te Rotterdam, dat mevrouw Van der Leeuw in het bezit was gekomen van de hoofdprijs. „Dat is binnen", merkte de heer Van der Leeuw, toch wel ietwat overdonderd, op. Hij kon natuurlijk nog niet meedelen wat hij en zijn vrouw met het geld gaan doen. Tenslotte vertrokken de prijswinnaar en de heer Koerselman, vergezeld door een aantal persmensen, naar de woning van de heer Van der Leeuw, waar diens vrouw van het grote nieuws op de hoogte gesteld werd. De winkelier van de familie Van der Leeuw ontvangt een prijs van duizend gulden. ADVERTENTIE In verschillende bladen is er al op gewezen, dat de wielrijders en vooral de bromfietsers, zuinig moeten zijn op hun gezondheid. Zij moeten zorgen voor kleding die afdoende beschermt tegen ons gure en natte klimaat. Het beste dat wij u kunnen raden is een Indianajas. een fabrikaat van topklasse LEDERVINYL vanaf 80.50 Kleverparkweg 2a - Haarlem linnen, zodat het spieraam scheeftrok. Het wordt dan toch wel erg moeilijk iemand aan te praten dat hij schilderkunst ont moet! Het is dan zo dat de experimentelen en vóór hen waren het andersgenoemden zoeken naar een regeneratie in een drif tig beleefde primitiviteit, wars als ze zijn van de door hen gevoelde onechtheden onzer cultuur of menende dat deze ook als barbaars te voelen tijd alleen zijn uitdruk king kan vinden in een barbaars gesmeer met verf. Rooskens zoekt het, ook alweer zoals anderen vóór hem dat deden, in de primi tief-Afrikaanse sfeer en zal door de heg- kenning van motieven wellicht naast Cor- neille nog het meeste kunnen boeien. Wol- vecamp schildert wel, maar zijn werk is zozeer overheerst door het zwart en wit, dat men hem eerder tekenaar zou willen noemen. Zijn werk heeft iets van wat we kunnen zien in het spel van vormpjes en lijntjes in een niet te dik gordijn voor een raam, waardoor toch nog het daglicht komt, in de figuren die we zien op een oude smerige versleten gepleisterde muur of een veel overgeverfde maar telkens weer be schadigde gangdeur bijvoorbeeld. In dit soort zaken doet onze eigen fantasie haar werk en eigenlijk verwachten we toch dat de kunstenaar in zijn werk ons ergens heen leidt, ons een visie, zijn visie, oplegt. In Wolvecamps werk kan ik dat toch niet vinden. BOB BUYS. Woensdagmarkt De Antje is thuisvarende met 210 kisten vis, waarvan 140 k. schelvis, 35 k. radio, 35 k. kool, gul en kabeljauw, 15 k. wijting en 150 stuks stijve kabeljauwen (van 20 jan.). Of dit schip de markt haalt, blijft nog een vraag. Dat geldt ook voor de HD 87 en HD79. Voorts is de kans groot dat de SCH54 morgen aan de markt is met 350 kisten schelvis, 150 k. gul en 100 ka beljauwen. Slecht weer Vikingbank: zuidoostelijke wind, kracht 7 tot 8. Fladengronden en Vissersbank: stormkracht 8 tot 9 oost en zuidoost. Dog- gersbank en Duitse bocht: oostelijke wind, kracht 7 tot 8. Humber en Theems: ooster storm, kracht 8 tot 9. Dover: oostelijke wind, kracht 7 tot 8. Niet gevist De logger- en kottervloot hebben van nacht niet gevist vanwege het slechte weer. Binnengekomen schepen IJM129 Shamrock, 239 226 249 295 202 318 213 206 4; KW76 Excelsior 3, KW14 Anna Cornelia, 27 72 12 62; SCH153 On derneming 4, SCH171 Cornelis Vrolijk; UK85, 3. Vertrokken schepen IJM7 Marianne, 205 202 249 226 213 318 206 239 218 52 59 5; UK85 3; AM16 26 17; WR34; SCH107 Scheveningen; KW166 Ge broeders, 101 Nestor, 65 Willy Alida, 105 Jacoba, 57 Dina Marie, 108 Gebroeders, 175 Onderneming, 147 Wilhelmina 3, 5 Fierman Eduard, 24 Cornelis, 125 Petro- nella, 6 Vertrouwen, 128 27 88 127 210 98 12 36. De dinsdagmarkt Voor deze markt verscheen de IJM 129 met 80 schelvis, 25 gul en kool, 30 radio, 20 wijting, 30 varia en 330 stijve kabel jauw. D, SCH 153 was er met 350 schelvis, 15 gestripte wijting, 65 dichte wijting, 30 koolvis, 10 haring, 15 gul, 150 ijskabeljau- wen en 420 stijve-kabeijauwen. Er waren ook zeven loggers met 6000 kilo tong, 275 schol, 15 tarbot, 25 varia en 70 stijve. Voor het buitenland De export nam de grote rijen kabeljauw voor 72 tot 64, de kleine voor 37 tot 31. De kisten grote deden 74 tot 77, de kleine 78. Grote schol noteerde 23 tot 27, middel 22 tot 27, zetschol 45 tot 51 en schol 1/42 tot 48. Grote schelvis bracht op 54 tot57, grootmiddel 50 tot 49, grote tongen 3.15 tot 2.90, grootmiddel 2.90 tot 2.75, klednmiddel 3.10 tot 3.20. Tongen I deden 3.60 tot 3.80, slips noteerden 3.40 tot 3.50. Voor het binnenland Het binnenland nam de grote gullen af voor 37, middel gullen voor 37 tot 34. De torren brachten op 27, schol II 40 tot 44, schol III 30 tot 40. Kleinmid- delschelvis noteerde 45 tot 34, de pen nen deden 42 tot 33, braat -33 tot 36; zwarte kolen maakten 65 tot 67, wijting 23 tot 30 en radio 27. Laag water Morgen komt de SCH 171 aan bod met 100 kisten haring en 100 vis. De SCH 171 is vannacht al binnengekomen, maar kon door laag water niet aan de markt komen. De waterstand is door de felle oosten wind abnormaal laag: ongeveer 90 palm. Sloep Op de thuisreis naar IJmuiden ontdekte de bemanning van de motorlogger Robert William (KW 123) een grote reddingssloep, welke onbemand ronddreef. Men besloot de sloep mee te nemen en aan de strand vonderij in IJmuiden af te geven. Predikant ter zee Als predikant op het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is voor de eerste reis, van 1 tot 13 februari, aangewezen ds. A. J. de Jong, hervormd predikant in Scheveningen. ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 Telefoon 12456 HAARLEM 14155 - 22279 Het amateurtoneel kan blijkbaar moeilijk afscheid nemen van de familie Hapgood; het amusante gezin, dat in A. P. Dearsley's vrolijk blijspel „Vogel, vlieg de wereld in" stellig in talloze Nederlandse toneelzalen het publiek met zijn lief en leed enige kos telijke uren heeft bezorgd. En nu van dezelfde schrijver via Het Vrije Toneel en Het Rotterdams Toneel een vervolg op deze luchtige historie bekend is geworden, laat het zich aanzien dat ook onze toneel dilettanten een dankbaar gebruik zullen maken van de mogelijkheid, de familie Hapgood weer op de planken terug te bren gen. Wat de IJmond betreft is deze te ver wachten serie enige maanden geleden door „Tavido" ingezet met een voortreffelijke opvoering, waarna de r.k. toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" zich zaterdag en zondag in het Patronaatsgebouw als het tweede gezelschap meldde, dat „Welterus ten" op het répertoire nam. Ik mag er misschien nog even aan herin neren, dat in deze voortzetting van „Vogel, vlieg de wereld in" inmiddels alle kinderen van papa en mama Hapgood min of meer gelukkig zijn getrouwd, hetgeen hen heeft doen besluiten thans een kleinere woning te gaan betrekken. Nauwelijks zijn zij daar gevestigd of alle echtparen, onderwijl ver meerderd met twee babies en een hond, komen hun ouders nog eens met een be zoek vereren, welke invasie Dearsley de stof voor dit nieuwe blijspel verschafte. Het is dan ook door de diverse vrolijke verwikkelingen schier onmogelijk de in houd op een begrijpelijke manier na te ver tellen voor hen, die de voorstelling niet hebben gezien. Het is reeds voldoende wanneer men weet iat het een luidruchtige logeerpartij wordt, waarbij de pret culmi neert tijdens het tweede bedrijf in het als slaapkamer ingerichte woonvertrek, waar allerlei amusante incidenten het „Welte rusten" tot een fictie maken. Ook de opvoering door KZOS heeft bij het publiek een daverend lachsucces mogen behalen, ondanks het feit dat het tempo niet altijd even onberispelijk is geweest. Moet dit misschien worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat C. Jongejans de leiding moest overnemen van de ziek ge melde regisseur Frans Hesmerg en hij al dus gedwongen werd deze taak te combi neren met het spelen van de hoofdrol? Niet dat hier nu bepaald van een hinderlijk storende factor sprake is geweest, maar toch was het mogelijk met de grotendeels goede krachten van KZOS een resultaat te bereiken, dat nog meer aan de tempo-eisen van een dergelijk blijspel had voldaan. Want individueel mogen er diverse uit stekende typeringen worden vermeld. Met in de voorste gelederen C. Jongejans als de sympathiek-gemoedelijke vader Hapgood. Eveneens voortreffelijk was mevrouw A. ZwanenburgDe Weers, die als Myra een doortastend optreden, verzorgde dictie en een levendige allure in een charmant per soontje verenigde. Naast haar gaf mejuf frouw J. Bart blijk over dezelfde eigen schappen te beschikken, die haar bij deze vereniging een veelbelovende loopbaan in het vooruitzicht stellen. De onuitstaanbare blaaskaak Charley Hobson werd verder vermakelijk aangegeven door J. Donker en behalve de enigszins timide gespeelde moe der Hapgood sloten mejuffrouw J. van Leeuwen en de heren D. Zeestraten, H. Zwanenburg, C. Bos en J. Bakkum zich naar behoren bij de kinderen aan. J. v. D. (Van onze correspondent in Parijs) Nog voor hü zijn nieuwe kabinet, dat gisteren aangevuld werd met 23 staats secretarissen, vanmiddag aan de Nationale Vergadering had kunnen voorstellen, heeft de Franse formaateur Guy Mollet al de eerste verwikkelingen met zijn deelgenoten van het Republikeinse front moeten onder vinden. De ex-Gaullisten, die zich tegenwoordig sociaal-republikeinen noemen, hebben met 46 tegentwee stemmen besloten hun beide vertegenwoordigers uit de nieuwe regering terug te trekken. De president van hun fractie Jaques Chabandelmas is weer minister van staat af en zijn partijgenoot Maurice Lemaire, die een vouwstoeltje als staatssecretaris had gekregen, komt weer op zijn plaats van af gevaardigde terecht. De bres, die door dit dubbele vertrek in de regeringsbezetting was geslagen, heeft Mollet binnen het uur gedicht. De socialistische secretaris van Landbouw Tanguy-Prigent werd tot minis ter voor de Oud-strijders gepromoveerd, de portefeuille die Chaban-Delmas beheerde Een partijgenoot vaan de premier, Kleber Loustau, zal naar Landbouw worden ge delegeerd. Lemaire werd op zijn beurt ver vangen door de socialist Dicko, die in de Kamer de Soedan vertegenwoordigde. Te Europees De redenen van de afkoeling in de be trekkingen tusen Mollet en de Gaullisten zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats vinden zij de signatuur van het nieuwe kabinet te Europees van aard. Meer dan de helft van de leden van het nieuwe ka binet heeft indertijd voor de Europese ver- dedigings-gemeenschap gestemd. De Gaul listen zijn nu bang, dat Mollet de weg naar een federaal-Europa via de atoomgemeen schap Euratan zal heropenen en aan die hernieuwde opmars wensen zij bij nader inzien toch niet deel te nemen. A nti-P.M.F. Het andere motief houdt verband met Algerije, waar sedert een jaar de Gaullist Jacques Soustelle resident-generaal is. Sou- stelle zal worden vervangen door generaal Catroux met de titel van resident-minister, die de „integratie-politiek" van zijn voor ganger wel niet zal willen voortzetten. Sou- stelle moet tegenover zijn politieke vrien den hebben verklaard, dat Mendès-France op deze aflossing van de wacht had aan gedrongen. Het besluit van de Gaullisten is vermoedelijk voor een ruim deel tegen de radicale leider gericht. Chaban-Delmas heeft na zijn bezoek aan Mollet gezegd, dat zijn fractie de regering met haar stemmen zal steunen. Die verzekering mag men wel ADVERTENTIE Het Tweede Kamerlid de heer Reuter (C.P.N.) heeft aan de ministers vén Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1) Hebben de ministers kennis genomen van de verhoog de invoer van zeevis, in het bijzonder van uit West-Duitsland? 2) Zijn de ministers niet van oordeel, dat de positie van de Ne derlandse visserij daardoor in ernstig ge vaar wordt gebracht? 3) Zijn de ministers bereid, ter bescherming van Nederlandse visserijbelangen en de werkgelegenheid van de in deze bedrijfstak werkzame personen, de invoer te beperken tot het kwantum van voor de verhoogde invoer? met een korrel zout nemen. Een meerder heid van de Gaullisten voelt zich inderdaad veel sterker met het rechtse centrum dan met het Republikeinse front verwant. Geen gevaar Deze tegenslagen van het laatste ogen blik lijken de investituur van Mollet van middag toch niet in ernstig gevaar te kun nen brengen. De Gaullistische grieven tegen de Europese stempel van het kabinet wor den door de Rooms Katholieken en door vele conservatieven juist als verdiensten gewaardeerd. Bij de vroegere meerderheid is het aanzien van Mollet de laatste dagen zeker gestegen. Onder die omstandigheden kan de formateur, zelfs indien de commu nisten zich mochten onthouden, toch op een meerderheid in de kamer rekenen. IJmuidenaren leiden met 20 punten In de belangrijke wedstrijd tegen SHS wist SVIJ een gelijk spel te behalen in een uiterst sportieve en spannende wedstrijd. De eerste helft werd afgesloten zonder dat een doelpunt werd gescoord, hoewel SHS in deze periode verreweg het meest in de aan val is geweest. Door taai verdedigen en in laatste instantie dank zij doelman Den Dikken, die in grootse vorm talrijke gevaar lijke situaties door spectaculair optreden redde, wist SVIJ stand te houden. De voorhoede had in deze periode niet veel in te brengen gehad, door de fel op de bal spelende achterhoede en middenlinie van SHS. Na de rust waren de rollen omgedraaid en was SVIJ overwegend in de meerderheid, waarbij het doel van SHS talrijke malen in gevaar kwam. Toch namen de SHS'ers de lei ding, toen bij een afgeslagen aanval de ach terhoede niet tijdig genoeg terug was en de midvoor via de doelman inschoot. 5 min. later was het alweer gelijk, maar de scheids rechter had hands geconstateerd. Het was slechts uitstel, want toen de SHS-doelman een bal verkeerd beoordeelde was Broek huizen er direct bij en uit diens voorzet kon Kistemaker ongehinderd inschieten. De strijd werd steeds spannender en 4 min. voor tijd maakte Broekhuizen een prachtig doelpunt, dat echter op advies van de grensrechter werd geannuleerd. De reste rende tijd bleef voor SVIJ, maar de stand bleef gelijk. De stand aan de kop is nu: SVIJ 14 20 pt.; Nw. Vennep 14 20 pt.; SHS 13 18 pt. Werkelijkze hadden een zware, heel oude kist opgegraveneen kist vol koper- beslag en mét een zwaar slot erop! Tripje en Plop keken elkaar vrolijk aan. In die kist moest de schat geborgen zitten. „Kom, nu moeten we dat zware ding naar buiten zien te krijgen!", zei Tripje. Het was zwaar, maar ze kregen het ding eindelijk de gang uit. Toen de kist in het zonlicht stond, moesten ze eerst een poosje uitpuffen, want oliemensen, wat een warm karweitje was dat! „Nou zullen we proberen, of we dat ding kunnen open krijgen", zei Tripje. Aalsdijk, 29 te Rotterdam. Aalsum, 29 v. Genua n. Lissabon. Abbedijk, 29 te Portland Oregon. Abbekerk, 30 te Antwerpen. Andijk, 30 te Antwerpen. Argos, 30 te Piraeus. Amstelpark, pass. 30 Wight n. Zeebrugge. Agamemnon, 30 ten anker bij Carupano. Aldabi, pass. 30 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Alwaki, 31 te Aleppey verwacht. Amerskerk, 30 v Hamburg n. Bremen. Blijdendijk, pass. 30 Wight n. New York. Bonaire, 30 v. Plymouth n. Amsterdam. Boskoop, 30 te Callao. Banka, 30 v. Belawan n. Colombo. Baud, 21 te Tj. Priok verwacht. Borth, 31 te Benkulen verw. Boschfontein, 30 te Bremen. Cinulia, 29 te Lissabon Caltex Utrecht, pass. 30 Ouessant n. Rotterdam. Corilla, 30 pass Malta n. Mena el Ahmadi. Coryda, 30 v. MerseyriYier n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 31 Rotterdam verwacht. Camitia, 30 te Melbourne verw. Camphuys, 30 te Menado. Castor, 1 Febr. Paramaribo verw. Diemerdijk, 28 te Hamburg. Dongedijk, 30 te Cristobal. Doris, 30 te Rotterdam. Dorestad, 28 v. Beaumont n. Curasao. Drente, pass. 30 Straat Messina n. Genua. Eemdijk, 30 te New Orleans. Eos, 29 te Burriana. Esso Amsterdam, pass. 29 Kp. Bon n. Antw. Erinna, 30 v. Madras n. Calcutta. Esso Den Haag, 30 nog rede Sidon. Esso Rotterdam, pass. 30 Algiers n. Sidon. Felipes, 29 te Tj. Priok. Friesland, (SSM), 29 v. Gdynia n. Burnt Island. Groote Beer, 28 te Amsterdam. Guineekust, 29 te Pte Noire. Haarlem, 27 te Kingston. Hersilia, 30 te Baltimore. Hestia, 29 te Barranquilla. Hector, pas. 30 Kp. de Gata n. Palermo. Helena, 28 te Amsterdam. Hilversum, pass. 30 Aden n. Lands End. Hdyra, 28 860 m. no. Barbados. Helder, pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Ittersum, 28 v. Bremen n. Hamburg. Indrapoera, 31 Djibouti,. Java, 29 v. Marseille n. Amsterdam. Japara (KRL), 30 Basrah. Keizerswaard, 29 te Curagao. Kabylia, 30 v. Mena el Ahmadi n. Geelong. Kryptos, 30 55 m. z.t.w. Colombo. Korovina, 30 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Kota Inten, pass. 30 Ouessant n. Marseille. Leuvekerk, 30 te Bombay. Luna, 29 v. Rotterdam n. Lissabon. Laagkerk, pass. 30 Khorya Morya baai n. Ka rachi. Lekhaven, pass. 30 Fern. Noronha n. St. Vincent. Loppersum, pass. 30 Kp. St. Vincent n. Pt Talbot Lekhaven, pass. 30 Fern. Noronha n. St. Vincent Leopoldskerk, 30 te Bahrein. Maasdam, 30 te Carthagena. Macoma, pass. 29 Lissabon n. Grangemouth. Maaskerk, 30 v. Genua n. Port Said. Maas, 30 Alexandrië. Maetsuycker, 31 Priok. Manoeran, 30 pass. Gibraltar n. Genua. Meliskerk, 31 Hongkong. Mitra, 29 v. Singapore n. Curagao. Myonia, 31 Bangkok. Merwede, 30 te Bathurst. Nestor, 29 v. Paramaribo n. Port of Spain. Niss, 25 te San Francisco. Nieuw Amsterdam, 29 v. Port au Prince n. New York. Noordam, 30 te Rotterdam. ADVERTENTIE De schoonheid van uw huid ontsluigrd Endocil hormooncrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwij. nen. Endocil is dag- en nachtcrème en dient overdag als basis voor poeder of make-up. hormooncrême van Organon Per tube f 2.90 Notos, 30 voor Hoek v. Holland n. Rotterdam. Omala, 29 te Malta. Oranje, pass. 30 eil. Minikoy n. Suez. Overijsel, 30 te Djibouti. Oberon, 30 te La Guaira. Ophir, 30 te Tj. Priok. Polyphemus, pass. 29 Gibraltar n. Alexandrië. Poseidon, 29 v. Barranquilla n. Santiago de Cuba Prins Maurits, 30 te Tonnay Charente. Prins Willem II, 29 v. Gibraltar n. Barcelona. Prins Willem IV, 30 te Rotterdam. Pendrceht, pass. 30 Ouessant n. Perzische Golf. Pygmalion, 30 Amsterdam. Poelau Laut, 31 te Tj. Priok verw. Peperkust, 30 te Antwerpen. Rijndam, 29 v. Cobh n. Halifax. Rijnland, 31 te Montevideo verwacht. Ridderkerk, pass. 30 Gibraltar n. Antw. Raki, pass. 29 Kp. Bon n. Gibraltar. Reyniersz, 30 te Singapore. Stad Schiedam, pass. 29 Finisterre n. Savona. Salawati, 29 te Amsterdam. Straat Banka, 30 v. Tj. Priok n. Brisbane. Schelp wijk, 30 320 m. no. Mauritius. Schie, 30 Alexandrië. Sloterdijk, pass. 30 Kp. Vincent n. Halifax. Stad Dordrecht, 30 pass. Finisterre n. Emden. Statue of Liberty, 30 v. Mena el Ahmadi n. Suez Slamat, 31 te Penang verwacht. Stan vac Benekat, 30 te Tj. Uban. Stanvac Ogang, 30 te Sungeigerong. Saroena, 30 te Pladju. Straat Makassar, 30 te Hongkong. Telamon, 30 v. Oranjestad te La Guaira. Triton, 29 v. Fort Liberté n. Chester. Tarakan, 30 te Djeddah. Trompenberg, pass. 30 Key West n. Le Havre. Taria, 30 te Pladju. Tabian, 30 Rastanura ten anker. Tasman, 30 te Tj. Priok. Tiberius, 29 te La Guaira. Tjiluwah, 30 te Padangbaai. Toogkerk, 30 65 m. zw. Colombo. Van Noort, 30 te Hollandia. Van Heutsz, 30 te Belawan verwacht. Wonogiri, 30 te New York. Waterland, 31 St. Vincent. W. Alton Jones, pass. 29 Finisterre n. Port Said. Zonnewijk, 29 v. Triëst n. Savona. Zuiderkruis, 30 250 m. no. Curagao. Zuiderzee, 29 500 m. w.zw. Scilly's. KLEINE VAART Annie G, 31 v. Londen n. Amsterdam. Arnoudspolder, verm. 31 v. Lissabon n. Oporto Atlas, 27 v. Huelva n. Amsterdam. Audacia, 30 v. Vlaardingen n. Gent. Alcetas, 28 v. Rijeka n. Bari. Bergsingel, verm. 30 v. Moirana n. Londen. Binnenhaven, 30 v. Brest te Malmö verw. Bab T, 24 v. Bordeaux n. Tynedock. Cornelia B, 31 v. Port Lyautey te Rouaan verw. Claes Compaen, 30 v. Goole n. Rotterdam. Ella, 30 te Rouaan. Ellewoutsdijk, 30 schuil bij Borkum n. Hirsthals Eibergen, 30 v. Nantes te Birkenhead verw. Flevo, 27 v. Hamburg n. Gdynia. Frans v. Seumeren, verm. 30 v. Rotterdam n. Varberg. Gerrie S, 30 v. Hamburg te Rotterdam. Harold, pass. 30 Holtenau n. Kopenhagen. Hollandia, 30 v. Gothenburg te Amstdream. Heemraadsingel verm. 30 v. Oscarshamn. Haaksbergen, 31 v. Marans te Birkenhead verw. Joost, 25 v. Bordeaux n. Fleetwood. Larix, 24 v. Bayonne n. Huil. Leuvehaven, 30 v. Rotterdam te Kopenhagen. Lindesingel, 30 v. Mostyn te Dordrecht verw. Leendert B, 30 v. Hamburg te Kambo verw. Matthew, pass. 29 Vlissingen. Nassauhaven, 31 v. Antwerpen te Hobro verw. Nautic, 30 v. Nakskov te Antwerpen n. Glasson- dock. Nigeria, 30 v. Oporto n. Rotterdam. Nero, 28 v. Oporto te Amsterdam. Notos, 29 v. Amsterdam n. Alexandrië. Noorderhaven, pass. 30 Vlissingen n. Antw. Procyon, 31 v. Londen n. Amsterdam. Pavo, 27 v. Great Yarmouth n. Goole. Port Halbot, 30 v. Rotterdam n. Londen. Phidias, 28 v. Algiers n. Amsterdam. Plato, 29 te Rotterdam n. Savona. Plancius, pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Reliable, verm. 30 v. Gent n. Londen. Rema, 30 te Totnes. Spolesto, 30 v. Newcastle te Goole verw. Stella Maris, 30 v. Rotterdam te Goole. Twee Gebroeders, 30 v. Dublin te Rotterdam. Tilly, 27 v. Bayonne n. Garston. Volharding, 30 bij Noordhinder n. Melilla. Westpolder, 30 v. Antwerpen n. Rotterdam. Westerdok, 28 v. Amsterdam n. Londen. Zeehaan, 31 v. Dakar n. Bayonne. SLEEPVAART Ebro, 28 v. Maassluis n. Liverpool. Hudson, 30 te Delfzijl. Humber, 30 te Napels. Loire, 29 dwars Muscat n. Basrah. Noordzee, 29 v. Hamburg n. Rotterdam. Oceaan, 28 120 m. n. Carthagena met 2 bakken. Pooizee, 28 120 m. o.no. Las Palmas met twee bakken pontons. Rode Zee, 29 v. Maracaibo n. Pta Cabello. Thames, 29 70 m. w.zw. Finisterre met „Trade Winds" Witte Zee, 28 dwars Bizerta n. Tj. Priok met baggermolen. 54) Wie bent u eigenlijk?, zei mijnheer Hart verontwaardigd. De tegenwerking, die Dane de laatste weken ondervonden had en zijn onge rustheid over de gehele affaire, ontlaad den zich plotseling in een nijdig antwoord. Mijn naam is Dane, mijnheer. Voor zover ik gehoord heb, zegt u dat echter niets. Als u overigens begint met aan te nemen, dat Spencer schuldig is, stel ik u voor om maar het eerste vliegtuig terug te nemen. Hij is er dan zonder u beter aan toe! Hart was kennelijk verbluft. Hij zette zijn bril op en bekeek Dane aandachtig. Ik zie het, zei hij. Allebei officier. Men neemt het in de dienst kennelijk voor elkaar op. Dane deed een stap in zijn richting, waarop Hart direct achteruit week. Goed, goed, zei hij toonloos. Ik trek mijn woorden in. Ik ben nogal van mijn stuk gebracht. Vannacht heb ik niet kunnen sla pen en ik heb een hekel aan vliegtuigen. En nu ik met een moord geconfronteerd word Gepleegd door één of meer nog on bekende personen, vulde Dane aan. Nog stééds onbekend, mijnheer! De advocaat verliet nijdig de biblio theek, waarschijnlijk op weg naar het hotel om Hilliard op te zoeken. Dane, die zich wel enigszins beschaamd gevoelde, vertelde Carol tenslotte het nieuws over de gevonden kleren van Marguerite. Kalm luisterde ze naar zijn woorden. Maar dat bewijst toch nog niets tegen Greg? Hij was hier op dat moment toch helemaal niet. Nee, maar in andere opzichten staat hij er niet goed voor. Dane kon de zaken niet langer verzwij gen. Hij vroeg Carol om in een gemakke lijke stoel te gaan zitten en vertelde toen alles wat hij wist. Hij liet niets weg, maar gaf haar alleen de feiten en kwam niet met theorieën. Onafgebroken keek Carol hem aan. Toen hij tenslotte uitgesproken was, knikte zij. Ik begrijp nu waarom ze hem hebben gearresteerd, Jerry. Maar ik begrijp heus niet waarom jij nog steeds denkt dat hij het niet gedaan heeft. Natuurlijk is hij onschuldig! Mooi! En nu moet je eens nadenken, góéd nadenken, Carol. Hoe staat het met Terry Ward? Hij werd hier verwacht, maar hij is niet komen opdagen. Dat is toch juist? Ja, maar als je probeert, hém te be schuldigen Hij moet er op een of andere manier bij betrokken zijn. En heus niet zo'n klein beetje! Hij zit nu ergens aan de West-kust, maar ik heb nog niet kunnen ontdekken of hij deze richting is uitgekomen. Misschien was hij verleden jaar wel bij het gezel schap, waarin Greg verzeild is geraakt. Best mogelijk ook dat hij zélf op dat meisje verliefd is geworden. Wie zal het zeggen? En wat is er met de Wards op het ogenblik aan de hand? Greg's arrestie, of iets anders, heeft hen duchtig aange grepen. De dokter is zojuist gekomen. Carol dacht op dat moment alleen maar aan Terry. Hij was nog jong en opgewekt en hield dolveel van zijn grootouders. Met Don Richardson was hij dik bevriend ge weest en ze herinnerde zich het verhaal, dat zij beiden enkele jaren geleden er eens met Greg's vliegtuig vandoor waren ge gaan. Greg was toen geweldig nijdig ge worden en had ze met de gevangenis ge dreigd. Maar dat zei toch niets! Dat was een kwajongensstreek geweest, meer niet. Terry zou nóóit iemand kunnen vermoor den! Dane ging hier niet op in. Hij vertelde niet dat Terry veranderd was, dat hem geleerd was te doden. Hij ging er wat ge makkelijker bijzitten en dacht er aan wat het voor haar zou betekenen, als ze van hier wegging, als ze haar neurotische moe der zou verlaten, haar egoistische zuster en Greg, die zichzelf steeds in moeilijk heden wist te brengen. Toen ze Don Richardsons naam had ge noemd, herinnerde ze zich plotseling wat Maggie haar over de kolonel had verteld. Er is hier de laatste tijd ook zóveel ge beurd, ging ze verder, dat ik helemaal vergeten ben, je Maggie's belevennissen te vertellen. Ze heeft me bij hoog en laag verzekerd, dat ze de kolonel enkele minu ten na het schot gezien heeft! Hij liep volgens haar notabene hard! Ik vermoed, dat hij toevallig langs kwam. En hij zal wel hard gelopen hebben omdat het zo regende. Hij blijft vaak tot heel laat schaken bij de Wards. Dane vroeg haar geen verdere bijzonder heden. Hij probeerde haar over te halen nog wat te gaan slapen en ging toen Maggie opzoeken. Haar verhaal was veel sensatio neler dan dat van Carol. Uitvoerig wijdde zij uit over zijn hardlopen, zijn wapperende witte haren, de kamerjas, die hij aan had gehad en het dichtslaan van de voordeur van zijn huis. Hij was het écht, daar twijfelde ik geen moment aan!, zei ze heftig. Morgen ga ik naar Floyd, om hem dit te vertellen! Dane raadde haar echter aan om dit niet te doen. Hij had zélf een idee en daar om was het beter als ze de geschiedenis nog even voor zich hield. Maar Maggie was moeilijk over te halen. Ze was er van overtuigd, dat de kolonel na Don's dood zijn verstand had verloren.De ma nier, waarop hij juffrouw Carol steeds lastig valt met zijn praatjes merkte ze nog op. Na veel heen en weer gepraat gaf Maggie echter tenslotte toe, waarop Dane de keu ken verliet. Hij wist nog niet precies, wat hij er van moest denken. Iedereen zou het wel op een holletje hebben gezet als er vlak bij hem een revolver was afgevuurd, maar het was vrij vreemd, dat de kolonel hier nog nooit over gesproken had. Hij liep langzaam naar huis en wist eigenlijk niet meer, hoe hij de zaak ver der moest aanpakken. Als Floyd iets be langrijks tussen de eigendommen van het meisje gevonden had, zou hij dit waar schijnlijk niet te weten komen vóór de aanvang van het proces. Er was overigens één facet, dat hij tot nu toe verwaarloosd had. Na enige aarzeling schreef hij dat punt onderaan znij lijst. 14) Als Marguerite getrouwd was ge weest vóórdat zij met Greg huwde, wie was dan die man? Op dat moment kon hij hier echter geen onderzoek naar laten instellen. Hij zou wel zelf naar de westkust moeten gaan om dat uit te zoeken. Eén ding stond voor hem echter als een paal boven water. Hij moest Elinor spreken, ondanks het feit, dat ze door het ziekenhuis-personeel geïsoleerd werd gehouden en ondanks het legertje mannen, dat haar naar aller waarschijnlijk heid wel zou bewaken. Toen hij bij het ziekenhuis kwam, zag hij dat het heel eenvoudig was. Nu Floyd Greg had gearresteerd, waren de bewakers teruggetrokken, terwijl de verpleegster, die dienst had, in geen velden of wegen te bekennen viel. Daar het nogal warm was, stonden alle deuren open, zodat hij gemak kelijk Elinor's kamer vond. Ze lag vorste lijk aangekleed in bed. Een kostbare shawl bedekte haar schouders, haar kapsel was tot in de puntjes verzorgd, terwijl een zijden sprei het bed bedekte en talrijke kleurige kleine kussens her en derwaarts verspreid lagen. Kennelijk waren al deze dingen van Newport afkomstig. Het was Elinor nog steeds aan te zien, dat ze pijn had geleden en dat de nachte lijke overval haar zenuwen danig had ge schokt. Ondanks de zorgvuldige make-up merkte Dane toch op, dat ze nog steeds angstig was. Ze maakte bijkans een lucht sprong, toen ze hem zag. Het spijt me, zei hij geruststellend glimlachend. Ik wilde u niet aan het schrik ken brengen. Mag ik even gaan zitten? Ik wilde graag over uw broer praten. Die dwazen, viel ze direct uit. Om Greg te arresteren! Hij heeft dat meisje niet vermoord! Nooit en te nimmer! Dane trok een stoel tot dicht bij het bed. Nee, antwoordde hij. Dat geloof ik ook. Maar het zal waarschijnlijk wel een rechtzaak worden. Te veel mensen ver tellen niet alles, wat zij weten. Wie bedoelt u? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6