SKETCH Critiek op het rapport der loondeskundigen Agenda voor Haarlem Drie ministers bij eerste openbare vergadering nieuwe produktschappen Groot-Brittannië wil handel met Peking-China verruimen ot Het revalidatie-centrum „De Hoogstraat" te Leersum Ruwe.rode handen Afwijzend advies van het Amerikaanse departement van Defensie West-Duitsland bestelt eerste wapens R.K. en Christelijke Centrale van Overheidspersoneel zijn het niet eens met de commissie Minister Mansholt: „Ander paard, meer passagiers, ander doel' Noorwegen protesteert bij de Sovjet-Unie 3 Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad Britse, Franse en Italiaanse vliegtuigen voor opleiding Sovjetrussische minister van Binnenlandse Zaken vervangen 80 ct vers in cellophaan Jongen door trein gedood Op wacht staande soldaat ernstig gewond Dodelijk verkeersongeval Lichamelijk onvolwaardigen kunnen op normale wijze voor zichzelf zorgen Houding der maatschappij Inkomstenbelasting met een varken voldaan Gezellig t.v.-program uit zaal Treslong Sociale werkplaats Ede WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) De Britse en Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en Dulles, hebben dinsdag op het „State Department" gesproken over het Midden- en het Verre Oosten, alsmede over een Brits voorstel om de beperkingen op de handel met commu nistisch China te verminderen. Vervolgens gingen zü naar het Witte Huis, waar Sir Anthony Eden en president Eisenhower zich bij hen voegden en deelnamen aan het laatste half uur van hun conferentie. Voor de besprekingen tussen de president en de Britse premier had het Amerikaanse departement van Defensie de krachtigst mogelijke druk uitgeoefend om te verhin deren, dat de handelsbeperkingen jegens China worden verzacht, hetzij door Groot- Brittannië alleen, hetzij bij overeenkomst door de Westelijke mogendheden. De kan sen om tot een gemeenschappelijke politiek voor het Midden-Oosten te komen, worden door sommige Washingtonse commentators op zijn best gering geacht, ondanks het feit dat de meningsverschillen oficieel zeer klein werden genoemd. Een der kwesties, waarover het meeste verschil van mening op de conferentie be staat, is het Britse voorstel om de handels beperkingen jegens China te verzachten. Groot-Brittannië wenst Amerikaanse in stemming te verkrijgen met het schrappen van een aantal goederen, waaronder rub ber, van de verboden lijst. De Verenigde Staten onderhouden in het geheel geen handelsbetrekkingen met China. De Britten zeggen, dat de beperkingen werden opgelegd tijdens de Koreaanse oorlog, welke drie jaar geleden eindigde, en dat het niet van werkelijkheidszin ge tuigt deze volledig te handhaven. Zij willen voor de handel met China overeenkom stige beperkingen als thans bestaan in het goederenverkeer met de Sovjet-Unie. Naar verluidt heeft Groot-Brittannië op infor mele bijeenkomsten van de controle-orga nisatie te Parijs krachtige steun van zijn Europese bondgenoten verkregen. Zwakheid In kringen van het Amerikaanse depar tement van Defensie verklaart men, dat verzachting van de druk op China in geheel Azië als een teken van zwakheid van het Westen zou worden opgevat en dat de volken en regeringen van landen in de buurt van China zouden worden aange moedigd hun eigen verzet tegen communis tische expansie te verminderen. Een Azia tisch land, Ceylon, levert China reeds grote hoeveelheden van het strategisch belangrijke rubber. Naar verluidt wil In donesië hetzelfde doen. Men wijst er in genoemde kringen op, dat een verzachting van de handelsbeperkingen op dit ogenblik gemakkelijk zou kunnen leiden tot een algeheel uiteenvallen van het controle- ADVERTENTIE Üf «8* «35 Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS WOENSDAG 1 FEBRUARI Minerva: 20.15 uur, De r.-k. toneelvereni ging „H.A.T." voert op „De man in de rol stoel" van D. van der Berg. Concertgebouw: 20 uur, Concert door de Marinierskapel, ten bate van het mariniers-sanatoriumfonds. Ge bouw H.K.B. Tempeliersstraat: 20 uur, Film avond voor a.s. emigranten. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vom Teufel gejagt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tussenlanding in Pa rijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Satanseiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 2 FEBRUARI Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 2 15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel' 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vom Teufel gejagt", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 'iur Luxor: „Tussenlanding in Parijs alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Satanseiland", 18 jaar, 2.30, 7 en 9 15 uur. Rembrandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vrouwen om Puccini", 14 jaar, 20.15 uur. stelsel, tevens wordt het argument naar voren gebracht, dat de Verenigde Staten bij de besprekingen met de Chinezen te Genève een onderhandelingstroef verliezen en het Westen bij een uiteindelijke regeling voor Korea en Indochina mogelijk zwakker zou komen te staan. Verdeeldheid Concessies van Eisenhower zouden ern stige politieke gevolgen in het binnenland hebben zowel voor de president als voor de republikeinse partij. Aanvaarding van het Britse voorstel zou kunnen leiden tot verdeeldheid in de republikeinse partij bij de komende presidentsverkiezingen, vooral indien Eisenhower wegens gezondheids redenen niet kandidaat kan staan. President Eisenhower, premier Eden, hun ministers van Buitenlandse Zaken en de volledige delegaties van beide landen hebben een „potpourri" van onderwerpen behandeld, maar er zijn volgens woord voerders geen besluiten genomen en geen conclusies bereikt. Er waren geen wijzi gingen in standpunten te melden, ook niet waar de beide regeringen van mening ver schilden. Waslijst Andere onderwerpen, die op verschil lende niveaux werden behandeld, zijn onder meer: de toelating van vertegen woordigers van communistisch China tot de UNO het verdrag voor Zuidoost- Azië het geschil tussen Groot-Brittannië en Saoedi-Arabië over de Boeraimi-oase het ArabischIsraëlische geschil hulp aan Egypte bij de financiering van de dam bij Assoean de positie van de eiilanden Quemoy en Matsoe in het gebied van Formosa de communistisch-Chinese voorstellen voor een conferentie tussen Dulles en Tsjoe En Lai het Franse standpunt aangaande het Midden-Oosten, dat vóór de conferentie kenbaar werd ge maakt en belangrijke Europese kwesties. BONN (Reuter). West-Duitsland zal binnen enkele weken de eerste buiten landse bewapeningsorders plaatsen, zo wordt van gezaghebbende zijde te Bonn vernomen. De bestellingen, die betrekking zullen hebben op opleidings- en observa tievliegtuigen, zullen bij Britse, Franse en Italiaanse ondernemingen worden ge plaatst. Het zal nog verscheidene maanden duren, alvorens er gevechtsvliegtuigen zullen worden besteld, daar de Verenigde Staten de eerste toestellen van deze soort zonder betaling zullen leveren. De West-Duitse minister van Financiën, Schaffer heeft onlangs verklaard, dat er tot einde 1958 voor ongeveer 2.5 miljard DM. aan militair materieel in Westeuro- pese landen zal worden besteld. Marine Voor de iririchting van dè nieuwe West- duitse marine wordt volgens het bulletin van de regering te Bonn een tijd van vier aren berekend. De vloot zal dan 21 eska ders tellen met in totaal 170 schepen en een personeel van ruim twintigduizend man. De scheepstypen zullen zijn: torpe- dobootjagers met een bemanning van 250 tot 280 koppen, houten mijnenleggers en mijnenvegers, onderzeeboten van drie hon derd ton met een bemanning van achttien koppen, geleideschepen, landingsvaartui gen en patrouilleboten, opleidings- en speciaalschepen. Het grootste schip van de Westduitse marine zal een opleidingsschip van 4500 ton zijn. De maximum tonnage is overi gens voor de oorlogsschepen bij de Parijse verdragen op drie duizend gesteld. De ma rine krijgt de beschikking over twee vlieg- tuiggroepen, die bij de Noord- en de Oost zee gestationeerd worden. Deze vliegtuigen zijn bestemd voor verkenning, onderzee- bootbestrijding en tactische gevechten. De opleiding van de eerste 140 marine- vrijwilligers is te Wilhelmshaven begon nen. Noordzeebases zullen behalve Wil helmshaven ook Cuxhaven, Bremerhaven en Borkum zijn. Voor de Oostzee Kiel, Eckernförde, Flensburg en Kappeln. De operatieve Westduitse zeestrijd krachten komen onder rechtstreeks bevel van de Noordatlantisehe Verdragsorgani satie te staan. LONDEN (Reuter) De Sovjet-Russi- sohe minister van Binnenlandse Zaken, Serge N. Kroeglov, is „van zijn functie ont heven", aldus meldt het Russische perst agentschap Tass woensdagmorgen. Hij is vervangen door N. P. Doedorov. Het bericht van Tass luidde als volgt: „Het presidium van de Opperste Sovjet van de Unie van Socialistische Sovjet Republieken (USSR) heeft N. P. Doedorov benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken van de U.S.S.R. en heeft S. N. Kroeglov van zijn functie als minister van Binnenlandse Zaken van de U.S.S.R. ontheven". Kroeglov werd minister van Binnenland se Zaken in 1953, nadat Lavrenti Beria uit deze functie was verwijderd. Doedorov is in juni benoemd als hoofd van een afdeling op de kantoren van het centrale comité van de Sovjet-Russische communistische partij. ADVERTENTIE telt zijn trouwe rokers met honderdduizenden. Weet U waarom. Omdat hü goed is! De 7-jarige Albert k. te Ruinerwold, die van de Openbare Lagere School te Broek huizen kwam en de openbare overweg al daar moest passeren, is onder een diesel- trein gekomen. Hij werd gedood. De trein ondervond enige vertraging. In oktober 1954 heeft de aannemer J. van B. uit Ermelo tijdens een jacht op konijnen, de soldaat B. v. d. Wiel uit Amsterdam die op wacht stond bij een munitiemaga zijn van de Jan van Schaffelaarkazerne te Ermelo verwond. Een schot hagel uit zijn jachtgeweer trof de soldaat in borst en gezicht, hetgeen het verlies van een deel van het gezichtsvermogen van de militair tot gevolg had. De officier van Justitie bij de rechtbank te Zwolle eiste tegen Van B. een boete van 150 gulden. De uitspraak volgt over veertien dagen. De 17-jarige J. M. M. uit Utrecht is, toen hij ineens achter een boom vandaan kwam om de Meckelenburglaan over te steken door een autobus van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf gegrepen. Hij werd ernstig gewond en is overleden. De R.K. Centrale van Burgerlijk Over- heids- en Semi-Overheidspersoneel heeft critiek op het gisteren gepubliceerde rap port van de commissie van loondeskundi gen, die tot de conclusie is gekomen dat geen ongemotiveerde onevenredigheid be staat tussen vergelijkbare lonen van over heidspersoneel en van dat in het particu liere bedrijf. De Centrale zegt onder meer dat de commissie van deskundigen bij het maken van vergelijkingen tussen de belo ning van rijkspersoneel en personeel in de particuliere sector is uitgegaan van de re gelingslonen, zonder rekening te houden met verleende toeslagen (tarief toeslag, tijdwerktoeslag, prestatietoeslag, waarde ringstoeslag en diensttijdtoeslag). Dit moet als onjuist worden aangemerkt, aangezien zij aldus de gegeven opdracht verkeerd heeft geïnterpreteerd. De vier centrales van overheidspersoneel hebben in de cen trale commissie van overleg bij herhaling uiteengezet, wat zij met hoger loon in het particuliere bedrijf bedoelden. Het uitschakelen van het element „zwart loon", zoals door de commissie bij de be rekening geschiedde, acht het bestuur on juist, omdat het niet kan aannemen, dat aan het Centraal Bureau voor de Statis tiek zwarte lonen zouden worden opgege ven. De regering is vergeleken bij het par ticuliere bedrijf achtergebleven bij de verfijning van het loonsysteem en de di verse beloningsnormen. Hiervan mag ech ter het personeel niet de dupe worden. Voorts verklaart het bestuur dat de in deling van de gemeenteklassen voor de vergelijking tussen de lonen van het vrije bedrijf en het rijk buiten beschouwing dient te worden gelaten. Verder is bij de beoordeling van de salarissen voor admini stratief personeel uitgegaan van een on gelijke beloning van mannen en vrouwen bij een onderneming enerzijds en een ge lijke beloning voor mannen en vrouwen bij het rijk anderzijds. Een dergelijke vergelij king moet als onjuist worden beschouwd, aangezien men daardoor geen juist beeld krijgt van de werkelijke loonsverhoudin- gen. De vergelijking van de secundaire ar beidsvoorwaarden blijkt niet meer belang rijk gunstiger voor het overheidspersoneel uit te vallen, zoals voor de oorlog het ge val was. Het bestuur der R.K. centrale komt ten slotte tot de conclusie dat er wel degelijk een onevenredigheid bestaat in de belo ning van vergelijkbare functies bij de overheid en in het particuliere bedrijfsle ven. Standpunt der Chr. Centrale Ook de Christelijke Centrale van Over- heids- en Onderwijzend Personeel heeft critiek op het rapport van de loondeskun digen. De centrale verklaart onder meer dat het moeilijk is op loongebied vergelijkingen te maken. Dit kan alleen bij onderling verge lijkbare functies, doch in het rapport zijn niet-vergelijkbare functies als uitgangs punt genomen. Bovendien geeft de verge lijking, die de commissie heeft getrokken, geheel andere uitkomsten dan de door de Christelijke centrale becijferde. Voor de ambtenaren heeft de commissie de cijfers gehanteerd uit de begroting voor 1956. In deze cijfers zijn dus ook opgenomen de pe riodieke verhogingen die dit jaar door de ambtenaren nog zullen worden ontvangen. De commissie had volgens de centrale de cijfers van de begroting voor 1955 moeten gebruiken. Ook de vergelijking met de verdiende lonen in een onderneming, kan de centrale niet aanvaarden, omdat bij deze onderne ming ten tijde, dat het onderzoek geschied de, de basisionen van de ongeschoolde werknemers ongeveer vijf percent beneden de richtlijnen lagen. Bovendien zijn de industrieionen in deze vergelijking naar de tweede klasse bere kend, hetgeen betekent, dat wil het loon vergelijkbaar zijn met eerste klas uurinko- mefis, die de grootste groepen ambtenaren ontvangen, de uurinkomens van de onder neming met ongeveer twee en een halve cent dienen te worden verhoogd. Voorts is ook de vergelijking met behulp van de loonsomindex onmogelijk gebleken, aldus de Christelijke Centrale, onder meer ook, omdat in 75 percent van de onderne mingen een drie percent winstdeling toe passing vindt. Bij een vergelijking tussen de lonen in de ondernemingen en die van de ambtena ren is deze winstdeling een factor van be lang, aangezien ambtenaren het systeem van winstdeling niet kennen. Tenslotte merkt de Christelijke Centrale op, dat de conclusie, waartoe de commis sie komt, „dat in algemene zin van een ongemotiveerde onevenredigheid tussen de betrokken groepen overheidspersoneel en de overeenkomstige van het particuliere bedrijfsleven niet kan worden gesproken", naar de stellige overtuiging van de Chris telijke Centrale niet is bewezen. „Als er in Nederland geen behandeling van minder validen zou bestaan, dan duurt het niet lang meer, of er zou op iedere gezonde Nederlander één gehan dicapte zijn". Deze woorden sprak de geneesheer-directeur van het revalidatie centrum „De Hoogstraat" te Leersum, dr. J. J. Miedema dinsdagmorgen tijdens een bezoek van journalisten aan dit revalidatie-centrum. Zijn woorden onder strepen op klemmende wijze het probleem van de lichamelijk en geestelijk minder-validen, die door medische én maatschappelijke zorg weer in de maat schappij moeten worden opgenomen. Het revalidatie-centrum zorgt voor de medische behandeling van deze mensen. De voorbereiding tot het normale arbeidsproces wordt verricht in de vele werkplaatsen, waar men de patiënten, die lange tijd uit het bedrijfsleven zijn geweest, weer went aan normale arbeidsverhoudingen. De patiënten, die in de „Hoogstraat" worden opgenomen, beschikken niet meer over hun volledige lichamelijke vermogens ten gevolge van rheuma, poliomyelitis, amputatie, ongeval-letsels, neurologische afwijkingen en andere aandoeningen. Er wordt in eerste instantie niet ge keken naar wat de mensen mankeert, maar welke vermogens de patiënt nog heeft en welke afwijkingen door behandeling ge nezen kunnen worden. Met behulp van deze gegevens wordt nagegaan of de patiënt weer in zijn oude beroep kan worden te werkgesteld en als dat niet mogelijk is, voor welk beroep de patiënt geschikt ge maakt kan worden. Van veel belang hierbij is de houding, die de maatschappij tegen over deze mensen inneemt. Vaak wordt er geklaagd, dat de ontslagenen uit revali datiecentra en sanatoria bij hun werk gevers een wantrouwen ontmoeten. Het is echter van groot belang, dat men de oud patiënten als volwaardige arbeidskrachten beschouwt, omdat anders het gevaar be staat, dat de genezen man of vrouw zich uit de maatschappij terugtrekt en door psychische remmingen ongeschikt wordt voor het normale arbeidsproces. Over het algemeen is er echter een grote „good will" bij het bedrijfsleven en vooral in deze tijd van hoogconjunctuur krijgt men de mensen makkelijk tewerkgesteld. Men hoopt, dat deze goodwill" zo sterk zal blij ken te zijn, dat men tegen de tijd, dat de arbeidsverhoudingen minder gunstig zullen zijn, aan het idee van minder-valide ar beidskrachten gewend is. Er werden, volgens de Sociale Dienst, in 1955 284 patiënten ontslagen. Hiervan waren 34 leerplichtige kinderen, 23 bejaar den of gepensioneerden, 129 mannen in de leeftijd van 1665 jaar en 98 vrouwen in dezelfde leeftijdsgroep. Van de 129 man nen van 1665 jaar konden er 74 weer in hun oude werkkring terugkeren, 13 vonden werk in een nieuwe werkkring, 9 werken ongeschoold of gingen studeren, 5 werden opgenomen in een „beschuttende" of sociale werkplaats, 13 zijn er nog niet in geschakeld en 7 zijn niet in te schakelen. Van de 98 vrouwen waren er 51 gehuwd en 47 ongehuwd. Van deze ongehuwden keerden er onder meer 8 in hun oude werkkring terug, 19 vonden werk in een nieuwe werkkring, 1 werd opgenomen in een sociale werkplaats, 3 konden door huisarbeid in hun onderhoud voorzien, 8 werden omgevormd of gingen studeren, 3 zijn nog niet ingeschakeld en 4 waren niet in te schakelen. Patiënten tijdens een wedstrijd „zit-volleybal". ADVERTENTIE BLANTYRE (Reuter). De bank van Blantyre in Nyassaland (Centraal-Afri- ka) heeft een „cheque", geschreven op j een knorrend varken, aanvaard als be- j taling van inkomstenbelasting. Deze i „cheque" ter waarde van 125 gulden i was getekend door een zekere majoor j Moxon, die zijn bijdrage gezonden had j aan de ontvanger van de inkomsten- j belasting. De bankemployé, die de che que verzilverde, plakte de vereiste zegel op het varken en voorzag die van een stempel „betaald". Het varken is nu ondergebracht op de eerste verdieping van de bank, in afwachting van de boe king van deze post. De schouwburgzaal van „Treslong" in Hillegom is gisteravond het toneel geweest van een nationale televisie-uitzending, waarin spelleider Sjoerd de Vrij zes jon gens en meisjes introduceerde, die op de zelfde dag als Prinses Beatrix achttien jaar geworden zijn. Het zestal begon met vis- vangen. Daarna moest de vis gebakken worden. Vervolgens moesten drie deel nemers achttien kaarsen op drie verjaar dagstaarten aansteken, waarna zij geblind doekt een walvis tekenden. De winnaars van deze spelletjes ont moetten elkaar tenslotte in een watertap- wedstrijd waarin zij, op het gevoel, vijf liter water moesten uitschenken. De win nares van deze finale werd bedacht met een fiets. Tien nieuwe produktschappen en het hoofdproduktschap voor Akkerbouwpro ducten zijn tijdens een vergadering in het Kurhaus te Scheveningen voor het eerst in het licht van de openbaarheid getreden. Deze eerste openbare vergadering stond onder voorzitterschap van ir. T. P. Huis man, voorzitter van het hoofdprodukt schap voor Akkerbouwprodukten, en werd, behalve door de ministers Mansholt, De Bruyn en Zijlstra, en de voorzitter van de SER prof. De Vries, bijgewoond door de bestuursleden van de tien produktschap pen voor aardappelen, gedistilleerde dran ken, granen, zaden en peulvruchten, groen ten en fruit, Iandbouwzaaizaden, marga rine, vetten en oliën, siergewassen, tuin- bouwzaden, vee en vlees en veevoeder. Ir. Huisman heette de aanwezigen welkom en gaf daarna een overzicht van de voorge schiedenis van de produktschappen. Ook sprak hij over de riskante positie, die Ne derland als exporteur van agrarische pro- dukten heeft, als gevolg van de nationale agrarische politiek van de importerende landen en op de marktordenende taak, die de produktschappen hebben om deze posi tie te verbeteren. Minister De Bruyn, die vervolgens het woord voerde, noemde de bijeenkomst van de nieuwe produktschappen en van het hoofdproduktschap de aanbieding van een belangrijk stuk vernieuwing in de regeling van de verantwoordelijkheid voor het eco nomische beleid aan het Nederlandse volk. 1>* Hij achtte de PBO van groot belang voor het verkrijgen van een juist inzicht op so ciaal en economisch gebied. Minister Mansholt, die als derde spreker het woord tot de vergadering richtte, wees er op dat de overgang van bedrijfsschap „oude stijl" naar produktschap toch groter zal zijn dan velen wel menen: men verwis selt niet alleen van paard, doch ook het aantal passagiers in het rijtuig is toegeno men en een flink stuk geestelijke bagage moet meegenomen worden. De doelstelling is veranderd. Vroeger was deze niet nauw omschreven, al was deze wel in de prak tijk dezelfde als thans omschreven is in de wet op de PBO. Minister Zijlstra, die zich een „nieuw komer" in dit PBO-milieu noemde, wijdde aandacht aan het contact dat de produkt schappen met zijn ministerie zullen heb ben. Dit contact zal vooral liggen op het gebied van het mededingingsbeleid. Het beleid zal er op gericht zijn een gezonde mededinging te verwezenlijken met aan vaardbare prijzen- en kostenverhoudingen, de regering houdt er rekening mee dat de situatie van geval tot geval bezien moet worden vandaar het toekennen van markt ordenende bevoegheid aan de produkt schappen. Prof. De Vries, de voorzitter van de SER, die als vijfde spreker het spreekge stoelte besteeg, wees er op dat een belang rijk deel van de sector der landbouwpro- dukten thans volledig is georganiseerd. Het revalidatie-centrum, dat op 9 april 1954 door de minister van Sociale Zaken eu Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, werd geopend, bestaat uit het oor spronkelijke landhuis met twee grote aan gebouwde vleugels, die respectievelijk voor recreatie, ligging en behandeling gebruikt worden. Het geheel ligt in een prachtige bosrijke omgeving en is door zijn grote ramen en moderne betimmering ook van van binnen licht en luchtig. De behande ling is er op gericht, dat de patiënt geprik keld wordt tot bewegen. Dit geschiedt door lichamelijke oefening: balspelen, oefenin gen in het lopen met behulp van krukken, loophoepels en stokken. Dit complex van oefeningen noemt men de bewegings therapie. Daarnaast is er de hydro-therapie: oefeningen in het water. Ook wordt grote aandacht besteed aan de arbeidstherapie, waarbij de patiënten onder deskundige lei ding werkzaamheden uitvoeren, waartoe hun lichamelijke gesteldheid zich het beste eigent. In één van de zalen was een trapje ge construeerd, dat nauwkeurig nagebootst was van de ingang van één van de bussen van de Nederlandse Buurtvervoer Mij. Slaagde een patiënt erin om zonder hulp dit trapje op en af te komen, dan moest hij, bij wijze van proef, zelf een rit per NBM-bus naar Utrecht en terug maken. In de sociale werkplaats van de Stich ting „Arbeidszorg" te Ede vinden ongeveer 70 ontslagen patiënten werk, dat voor hen geschikt is. Daar werken slechts gehandi capten, die nog niet in het normale be drijfsleven kunnen. De sociale werkplaats, ook wel „beschuttende"werkplaats genoemd is dus een faze tussen genezing en volledige tewerkstelling. Ook is het mogelijk, dat de patiënten zich nooit meer geheel aan het normale arbeidsproces kunnen aanpassen. In dit geval kunnen zij in een sociale werk plaats blijven werken. De sociale werkplaatsen zijn alle streek- werplaatsen: er werken dus gehandicapten uit de omgeving. Zij hebben verder een normaal gezinsleven en zijn slechts overdag in de werkplaats. Er bestaat ten aanzien van deze werkplaatsen nauwe samenwer king tussen de sociale diensten van de ge meenten en de arbeidsbureaux. Er is activiteit, mede dank zij de stimu lerende invloed van gemeenten en de Ne derlandse Vereniging Arbeid voor Onvol- waardigen (A.V.O.), maar toch zijn er nog te weinig werkplaatsen in Nederland. Wil men de patiënt leiden naar een plaats waar de arbeid hem niet schaadt, dan moet men ook op de hoogte zijn van de toestanden in het bedrijfsleven. Men wil deze toestanden in de „beschuttende" werkplaatsen zoveel mogelijk benaderen. Bij tewerkstelling in het gewone be drijfsleven zal het loon vaak niet zo hoog zijn als van een normale arbeider. In die gevallen zal het verschil in loon door het ministerie van Sociale Zaken bijgepast worden gedurende de periode, dat de ge handicapte van geoefend tot geschoold ar beider wordt gevormd. Deze trainingstoe slag wordt volgens een glijdende schaal zó verdeeld, dat na afloop van de trainings- tijd de werkgever het volle loon voor zijn rekening neemt. De nazorg voor de in de maatschappij teruggekeerden wordt uitgeoefend door de sociale werksters van de gemeenten, waar bij men tot dusverre gunstige ervaringen heeft opgedaan. Omdat er zich ook geestelijk onvolwaar- digen bevinden is het werk in „Arbeids zorg" vaak van eenvoudige aard. Toch vindt men hier hout- en metaalbewerking, weven en eenvoudig montagewerk. Ook worden er alleraardigste wollen speelgoed diertjes vervaardigd, waarvoor men nog een afzetgebied zoekt. Men gaat bij de zorg voor minder-vali den er van uit, dat de gehandicapte mens slechts dan weer ten volle zijn zelfvertrou wen kan terugkrijgen, als hij in staat kan worden gesteld zélf in zijn levensonder houd te voorzien. Ook dan zal de voor vol ledige genezing onontbeerlijke arbeids- en levenslust eerst ten volle terugkeren. Dit streven, waaraan zo vele mensen in Leer sum en Ede en in zoveel andere plaatsen in Nederland hun beste krachten wijden, verdient in alle kringen de grootst mogelij ke aandacht. Ieder kan eraan meewerken, dat de ex-patiënten zich weer volkomen in de maatschappij thuisvoelen, door hen na de. genezing als volwaardige arbeids krachten te verwelkomen. OSLO (Reuter/AFP) Noorwegen heeft krachtig geprotesteerd bij de Sovjet regering tegen de schending van de Noor se territoriale wateren door Sovjet-trei- lers. Noorse marineschepen hebben dins dag nog meer Russische vissersschepen op gebracht naar Aalesund, waardoor het aantal aangehouden Russische schepen ge stegen is tot dertien, twaalf visserschepen en een depotschip van zevenduizend ton, de „Tambow". Uit Noord-Noorwegen is een korvet van de Noorse marine op weg naar de visgron den bij Aalesund om te helpen bij het pa trouilleren in de Noorse territoriale wa teren. De kapiteins van de eerste vier aan gehouden schepen hebben tegenover de politie van Aalesund ontkend, binnen de grenslijn te hebben gevist. De leiding van de Noorse telegraafdien sten heeft bij de internationale unie voor telecommunicaties geprotesteerd, dat Rus sische vissers aan de westkust van Noor wegen de radio-golflengte van de Noorse visserij gebruiken en zodoende het onder linge verkeer van de Noorse haringvloot bemoeilijken.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5