E TRIPJE Door de bezetter verleend ontslag aan militairen wordt gelegaliseerd Betere bestrijding van pijnen en griep! Chefarine „4 De gele kamer AUTO-RADIO TWEEDE KAMER Motiedie ook een financiële tegemoetkoming wil geven, voor overleg aangehouden FEUILLETON Mr. Kortenhorst hersteld KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen door Mary Roberts Rinehart Binnenhuisarchitect wegens flessentrekkerij gevonnist Conflict in gemeentebestuur van Sint Oedenrode Aanspraken KNIL- officieren afgewezen Clauberg verantwoordelijk geacht voor zijn daden Mr. J. van der Wiel benoemd tot directeur van de KLM Exhumatie van L. Renault Sovjet-pers meldt alleen gunstige reacties H. I. MAERTENS N.V. Salah Ben Joessef wegens samenzwering gezocht Regen-op-bestelling in Britse kolonie Nigeria 80 ct vers in cellofaan Nehroe geeft vergissing in zijn beleid toe Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Ontslag van minister Gava in Rome ingewilligd WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 (Van onze parlementaire redacteur De ongesteldheid; van minister Donker heeft het werkprogramma van de Tweede Kamer in de war gestuurd. Enige belang rijke wetsontwerpen, waaronder dat be treffend* opheffing van de handelingsbe kwaamheid van de gehuwde vrouw, moe ten voorlopig van de agenda worden afge voerd. Doordat bovendien door verschil lende omstandigheden deze week de minis ters Luns, Van de Kieft en Mansholt niet in de Kamer kunnen verschijnen, kwamen bovendien voorstellen, waarbij onze be windslieden betrokken zijn, niet voor be handeling in aanmerking. Vandaar, dat de Kamer vermoedelijk tot de volgende week Dinsdag niet in het openbaar zal vergade ren, aangezien er op het ogenblik geen onderwerpen meer zijn. Een in menig opzicht levendige gedach- tenwisseling ontstond over het wetsont werp, dat ten doel heeft, bepaalde door de bezettingsoverheid in de jaren 1940'45 ten opzichte van de Nederlandse militairen getroffen maatregelen te legaliseren. Zoals de heer Tilanus (C.H.) op merkte, gaat het hier om een aangelegen heid, die uitermate moeilijk is en die zich eigenlijk niet gemakkelijk voor een wette lijke regeling leent. Onder druk van de bezetter was destijds het afwikkelings bureau tot maatregelen overgegaan ten op zichte van hen, die van het gecapituleerd hebbende leger deel hadden uitgemaakt. Goed beschouwd, zei de heer V i s c h (KVP), was dat afwikkelingsbureau daar toe niet bevoegd geweest. Doch thans werd, althans in beginsel, aan hen, die destijds ontslagen en gepensioneerd waren, rechts herstel verleend. Achteraf doet nu namelijk de wetgever de Nederlandse overheid in de plaats treden van de bezetter, die begon met de militairen niet in krijgsgevangen schap te voeren doch hen te demobiliseren. Daarbij was ten opzichte van de officieren wel juist gehandeld door hen namelijk op non-actief te stellen, maar dit had eveneens moeten gebeuren met de onder- oficieren, die echter ontslagen werden en op wachtgeld gesteld. Een en ander wordt nu door dit wetsontwerp recht getrokken. Met deze legalisatie kon de Kamer geheel akkoord gaan.. Maar nadat de heren Tilanus en Visch erkend hadden, dat het aanhan gige voorstel op een ander punt niet vol komen bevredigend aandoet, gingen de heren Ritmeester (WD), Scheps (P. v. d. A.) en H a ken (CPN) een stuk verder met hun critiek op de omstandig heid, dat de militairen, die na de door de bezetter getroffen maatregel de aanvanke lijk alleen gedemobiliseerden alsnog er toe te brengen in krijgsgevangenschap te gaan, aan de Duitse oproep gevolg hadden ge geven, er materieel beter aan toe geweest dan degenen, die aan die oproep geen ge volg hadden gegeven. Eerstgenoemden hadden spldij ontvangen, de anderen ech ter werd aanspraak op financiële vergoe ding onthouden. Deze laatsten hadden, ook nog gelet op.wat destijds onze regering te Londen had verkondigd, juist hun plicht gedaan, door zich namelijk aan de krijgs gevangenschap te onttrekken en eventueel zich bij het verzet of bij onze strijdkrach ten buiten bezet Nederland te voegen. Staatssecretaris Kr anenburg ver heelde allerminst zijn sympathie voor de hier bedoelde tweede groepen. Hij merkte echter op, dat de verwijten over het thans niet toekennen aan deze groep van een recht op vergoeding, principieel misplaatst en ongegrond waren. Men moet niet ver geten, dat hetgeen destijds de krijgsgevan genen hadden ontvangen, berustte op een „rechtsband" met de Duitse bezetter, waar de Nederlandse overheid buiten stond. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenl Op grond van ontdekkingen van geleer den uit de gehele wereld, was hei mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET b TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct. 55 Hij keek haar onderzoekend aan. De Wards waarschijnlijk en Terry, hun klein zoon.... En u, mevrouw Hilliard. Ik heb zo het idee, dat u hier was tijdens de nacht, dat de vrouw van uw broer werd vermoord. Ik vermoed zelfs dat u weet, wie haar ver moord heeft! U bent gek!, zei ze verontwaardigd, maar ze was bleek geworden. Wat had ik hier te maken? Als u dat dwaze verhaal van Marcia Dalton gelooft. Ik zal u vertellen wat ik denk, me vrouw Hilliard. Als ik uitgesproken ben, moet u maar beslissen, of u uw broer te recht wilt laten staan verdacht van moord of niet. Het meisje, Marguerite Barbour of Spencer hoorde dat uw broer in het land was. Ze is hem toen naar het Oosten gevolgd. Misschien is ze eerst naar Was hington gegaan, maar dat weet ik niet. Ze heeft uw broer daar in elk geval niet ge troffen. Ik weet verder dat ze één nacht in een hotel te New York heeft doorge Maar bovendien ging het niet aan nu aan de ondergedoken en in het verzet geweest zijnde militairen enig financieel recht toe te kennen, dat niet-militairen, die hetzelf de hadden gedaan (arbeiders en studenten die geweigerd hadden in Duitsland te gaan werken) evenmin hadden bezeten. Vaststaat dat het onder de bestaande wetgeving niet doenlijk is aan deze cate gorie door het ministerie van Oorlog enige financiële uitkering te verlenen. Dit alles kon de heer Ritmeester, en in zeker op zicht ook de heer Scheps nog niet tot de overtuiging brengen, dat zij het aanhangige wetsontwerp moesten aanvaarden. Zij streefden daarom eerst naar aanhouding. Maar nadat de staatssecretaris verklaard had iets dergelijks, vooral ook met het oog op de beroepsmilitairen, bijzonder te zul len betreuren, kwam de heer Ritmeester met een motie. Daarin werd erop aange drongen, dat de militairen, die zich bij de Nederlandse strijdkrachten in Engeland hadden gevoegd en degenen, die onder gedoken waren en aan het verzet hadden deelgenomen, niet minder behandeld zou den worden dan zij, die zich in krijgs gevangenschap hadden begeven. De heer Tilanus bestreed deze motie. De eerste groep had financieel geen schade geleden dank zij de genoten soldij tijdens hun dienen bij de strijdkrachten. En wat de tweede categorie betreft, was hij het eens met staatssecretaris mr. Kranenburg, dat het onjuist zou zijn een splitsing te maken tussen militairen en anderen die aan het verzet hadden deelgenomen. Intussen was het duidelijk, dat er binnen de fractie van de Partij van de Arbeid omtrent de motie verdeeldheid bestond. De heer Vermeer (PvdA) opperde het denkbeeld de motie, welke iets beoogde, dat eigenlijk buiten het wetsontwerp om ging, aan te houden en eerst nog eens overleg tussen de staatssecretaris en de Kamercommissie van Defensie te doen plaats vinden. Op aandringen van de heer Haken zouden aan dat overleg ook afge vaardigden kunnen deelnemen, die in de commissie geen ziting hebben, maar wel over deze kwestie hadden gesproken, d.w.z. de communisten. Mr. Kranenburg was tot dat overleg be reid, al merkte hij op, dat de Kamer zich geen illusies moest maken over het door de regering in te nemen standpunt, daar er ook rechtens geen grond bestond voor een geldelijke tegemoetkoming, nog daar gelaten, dat iets dergelijks in de praktijk nauwelijks te verwezenlijken zou zijn. Het bemiddelingsvoorstel van de heer Vermeer bood inderdaad de gewenste uitweg. De Kamer nam het wetsontwerp aan en be sloot de motie-Ritmeester te laten rusten tot het bedoelde overleg zal hebben plaats gevonden. Langere herhalingsoefeningen De rest van de middag ging heen met een debat over het wetsontwerp dat in afwijking van de Dienstplichtwet, dé mo gelijkheid wil opfenefr'vboï"' een' deel van de tot de derde divisie behorende dienst plichtigen (totaal ongeveer 7700 man) de 85 dagen herhalingsoefeningen met ten hoogste 30 dagen te overschrijden. De he ren Tilanus (CH), mr. R o o s j e n (AR) en mr. Ruys de Beerenbrouck (KVP) gingen met dit voorstel mee, al achtte laatstgenoemde een hogere extra vergoeding dan f 5,per dag voor wat men meer dan de normale duur zal moeten dienen, te gering. Nadat ook de heer Goedhart (PvdA) de steun van zijn fractie had toegezegd, zij het onder het uiten van de wens, dat alleen in hoge noodzaak van de door dit wetje te schep pen mogelijkheid gebruik zal worden ge maakt, verklaarde (Ie heer Haken (CPN) zich tegen het voorstel. De heer Kort- hels (WD) drong er bij minister Staf met klem op aan, duidelijk te maken, waarom het voorgestelde inderdaad noodzakelijk is. Vandaag zal de minister antwoorden. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 45-jariige binnenhuisarchitect F. H. D. van den B. uiit Den Haag, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest omdat hij in de hof stad een half jaar lang in 61 winkels zeer vele goederen had gekocht zonder te be talen. De officier van Justitie had voor dit „ergste geval van flessentrekkerij, dat hij ooit had medegemaakt", zoals hij in zijn requisitoir had gezegd, een gevangenisstraf van twee jaar gerequireerd. PRINS BERNHARD NAAR GENèVE Prins Bernhard is vandaag naar Genève vertrokken om een bestuursvergadering bij te wonen van de Federation Européen-ne de la Culture de Genève. De Prins wordt donderdag weer in Nederland terug ver wacht. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, hersteld van de ernstige ziekte, die hem begin december overviel, presideerde de eerste vergadering na het kerstreces. Op hartelijke wijze riep de eerste onder voorzitter, prof. Gerbrandy, hem namens de Kamer een welgemeend welkom toe, mr. Kortenhorst uitte zijn grote erkente lijkheid hiervoor alsook voor hetgeen hij gedurende zijn ongesteldheid aan mede leven van de Kamer had mogen onder vinden. Terecht huldigde hij tevens de beide onder-voorzitters voor de wijze waarop zij zich van hun taak hadden ge kweten. Mr. Kortenhorst herdacht hierna oud minister De Wilde, die hij kenschetste als iemand, die bij politieke vrienden en tegenstanders gelijkelijk eerbied genoot voor de wijze, waarop hij voor zijn staat kundige idealen pal had gestaan. Voorts herdacht hij de vroegere directeur van de griffie van de Kamer, de heer Pippel, die van zijn 15de tot zijn 82ste jaar zijn beste krachten had gegeven aan de Tweede Ka mer. Daarvan blijft tot in lengte van jaren zijn voortreffelijk standaardwerk over het Reglement van Orde van de Tweede Ka mer en over de toepassing van dat regle ment getuigen. Terecht roemde mr. Kor tenhorst ook de toewijding, waarmee de heer Pippel de Kamer steeds heeft ge diend. Naar aanleiding van het in Sint Oeden rode ontstane conflict tussen de gemeente raad en de voorzitter (raadsleden en wet houders wensten niet meer met de burge meester te vergaderen en samen te wer ken) heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant in zijn ka binet een onderhoud gehad met de burge meester en de wethouders samen. Naar een constructieve oplossing wordt gezocht. Het is te verwachten, dat binnenkort een volgend gesprek zal plaats hebben. Uitspraak doende in het geschil tussen de oud-KNIL-officieren de kapiteins H. Forbes te 's-Gravenhage, F. C. W. David te Arnhem en J. G. Rijntjes te Roermond en de minister van Oorlog omtrent hun plaatsing op de ranglijst van officieren, heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht de uitspraak van het Militair Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage be vestigd en de aanspraken van de oud KNIL-officieren van de hand gewezen. KIEL (Reuter) Artsen en psychiaters hebben professor Karl Clauberg, tijdens de oorlog arts van een nazi-concentratie kamp, volledig verantwoordelijk bevonden voor zijn misdaden tegen Joden. Professor Clauberg is gearresteerd wegens een on derzoek naar beschuldigingen dat hij hon derden Joden zou hebben gesteriliseerd. Hij werd volledig toerekeningsvatbaar verklaard in een medische verklaring ge tekend door het hoofd van het ziekenhuis waar hij onder toezicht is geplaatst. De 57-jarige Clauberg is in oktober teruggekeerd uit Russische krijgsgevangen schap waarin hij tien jaar had doorge bracht. In een buitengewone algemene leden vergadering van aandeelhouders van de KLM is besloten mr. J. van der Wiel, al gemeen secretaris van de KLM, met ingang van 1 januari te benoemen tot directeur van de vennootschap. PARIJS (Reuter/UP) - Een Parijse rech ter van instructie heeft opdracht gegeven het lijk van Louis Renault, de Franse auto fabrikant die in 1944 overleed, op te gra ven. De opgraving houdt verband met het onderzoek naar een aanklacht wegens moord, die door Renaults weduwe is inge diend. Volgens mevrouw Renault is haar echtgenoot overleden als gevolg van mis handeling in de gevangenis van Fresnes, waar hij na de bevrijding, verdacht van collaboratie, werd vastgehouden. Zij had een röntgenfoto van het lijk van haar man laten maken en daaruit was gebleken, dat zijn nek gebroken was, aldus haar aan klacht. Renault ligt begraven in het familiegraf der Renaults in Herqueville (Normandië). Boelganins voorstel MOSKOU (Reuter) In de Sovjet-pers wordt grote aandacht besteed aan gunstige reacties in buitenlandse bladen op het door maarschalk Boelganin aan president Eisen hower voorgestelde vriendschapsverdrag. De Sovjet-bladen hadden dinsdag echter nog gemeld dat Boelganins voorstel zater dag reeds door Washington verworpen is. Deze gang van zaken bevreemdt buiten- landse waarnemers in Moskou. Men gelooft, dat de Russen een antwoord willen opstel len, dat gelijk met de verwerping van Boelganins voorstel gepubliceerd kan wor den, om de Verenigde Staten met hun eigen argumenten te verslaan. ADVERTENTIE 0-8 go TNBOtlW- EN SERVICE-STATION Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 Ja, ja, dat was gemakkelijker gezegd dan gedaanDie kist zag er zo stevig uit, al ivas hij oud; en het zware slot, dat er aan hing, zouden ze wel niet zonder sleutel kunnen open maken. Maar daar vonden ze wel wat op. Tripje wrong een ijzeren staaf met veel moeite tussen het deksel en sjorde die hijgend en puffend heen en weer. Krrrak!Krakkraküdeed het oude eikenhout. En eindelijk, met een laatste gekraak, sprong de kist open. „Ooooooü", riepen Tripje en Plop, toen ze konden zien, wat er in de kist lag. Nou, dat was dan ook wattot aan de rand toe was de kist gevuld met zilveren, oude munten en sieraden. De zeeroversschat! TUNIS (Reuter) De Tunesische re gering heeft bekendgemaakt, dat Salah Ben Joessef, de nationalistische leider die op het ogenblik voortvluchtig is, een sa menzwering had gesmeed om 149 politie ke tegenstanders uit de weg te ruimen De samenzwering was in december aan het licht gekomen, toen de politie twee koffers met wapens en documenten vond. Deze ontdekking leidde tot de arrestatie van een veertigtal personen. Uit ondervraging van de verdachten bleek, dat Ben Joessef ach ter de samenzwering stak en dat de samen zwering voorzag in de vorming van 200 commandogroepen in het gehele land. Sedert zaterdag zijn tenminste 104 per sonen gearresteerd. Gevechten Bij gevechten van veiligheidstroepen met Algerijnse en Tunesische opstandelin gen nabij de Tunesische grens zijn maan dag vier opstandelingen en een grenswacht gesneuveld. In gevechten tussen veiligheidsstrijd krachten en opstandelingen in het gebied van Constantine (Algerije) zijn in de af gelopen 24 uur 51 opstandelingen gedood en acht gevangen genomen. De Fransen leden geen verliezen. Elders zijn echter vier Franse militairen in een hinderlaag om het leven gekomen. O ba Adeniji-Adele II bezorgde Koningin Elizabeth verkoeling LAGOS (Reuter) Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh hebben Dins dag in het parlementsgebouw van Lagos de hulde in ontvangst genomen van de ver tegenwoordigers Van de 33 miljoen inwo ners van Nigeria, de grootste Britse kolo nie, gelegen aan de westkust van Afrika. Met drie luide kloppen op de vloer werd de aankomst van het vorstelijk paar in het parlementsgebouw aangekondigd. De ko ningin was gekleed in een met parels en goud geborduurde avondjapon van ivoor kleurig satijn. De hertog droeg het witte tropenuniform van de admiraal van de vloot. De volksvertegenwoordigers waren gebuid in veelkleurige gewaden. Enkele van hen droegen hoofdtooien met pauwe en struisveren. Er werden ook een stro hoed en een hoge hoed opgemerkt. De voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Sir Frederic Metcalfe, betuig de de vorstin geknield de trouw van de volksvertegenwoordiging. De koningin ver klaarde vervolgens, dat Nigeria zich vol vertrouwen richt op een gelukkige en voorspoedige toekomst en dat het land steeds belangrijker in de wereld zal wor den. Zij bracht hulde aan de zendelingen, artsen, handelaars en het onderwijzend personeel van overzee, die tezamen Nigeria en zijn bevolking hebben geholpen. De heerser van Lagos, de 63-jarige Oba Adeniji-Adele II, de gastheer van koningin Elizabeth, heeft regen bij de parade van maandagmorgen laten verwekken om de koningin wat verkoeling te bezorgen. Op een tuinfeest ter ere van de koninkijke be zoekers vertelde hij aan de journalisten, dat hij zijn medicijnman opgedragen had de nodige riten te volbrengen om voor mooi weer bij de aankomst van de ko ningin te zorgen, maar vrezend dat de ko ningin van voortdurende warmte teveel last zou ondervinden, had hij tevens op maandag een flinke regenbui besteld voor afkoeling. ADVERTENTIE telt zijn trouwe ■rokers met honderd duizenden. Weet U waarom. Omdat hij goed is! Verdeling langs taalkundige grenzen wekt teveel verzet NIEUW DELHI (United Press) Pre mier Nehroe van India heeft toegegeven, dat zijn poging om India te - verdelen in taalkundige staten een vergissing is. Zijn plan had bloedige ongeregeldheden in het gehele land veroorzaakt. In Bombay kwamen daarbij 200 personen om het leven. De premier deed een beroep op het volk er tegen te waken, dat taalkundige ge schillen de eenheid en vooruitgang van het land in gevaar zouden brengen. Nehroe sprak op een openbare bijeen komst ter herdenking van het feit, dat Mahatma Gandhi acht jaar geleden werd vermoord. Hij waarschuwde dat geweld, waarmee de voorstellen van de regering waren beantwoord, slechts tot ondergang zou leiden. Hij verklaarde, dat de onge regeldheden van de afgelopen weken een „ruwe schok" hadden betekend en India's reputatie hadden besmeurd. Nehroe zei, dat het voorstel om Bihar en Bengalen in één staat samen te smelten als een „schok" was gekomen en hem ertoe hadden geleid om zijn gedachtengang te herzien. Hij gaf te kennen, dat toekomstige reorganisaties op andere overwegingen zouden worden gebaseerd in plaats van overwegingen van taalkundige aard. Bihar en Bengalen worden bewoond door bevol kingsgroepen, die verschillende talen spreken. Bewaking Voor het eerst liet de Indiase leider zich door een gewapende wacht omringen met het oog op mogelijke aanslagen op zijn leven. Acht jaar geleden werd Ghandi door eenl'anhtieke Hindoe vermoord, toen hij tijdens. ..een gebedsbijeenkomst een toe spraak hield. Ook de route die Nehroe nam was bewaakt. ADVERTENTIE HAARLEM ADVERTENTIE ROME (Reuter/AFP) De gematigd linkse regering van Italië heeft het ontslag aanvaard van de minister van Financiën, prof. Silvio Gava, die er niet mee akkoord gaat dat het tekort op de begroting op vrijwel hetzelfde peil als -dat van vorige jaren is gehandhaafd. De begroting, die vandaag aan het parlement wordt voor gelegd, zou ongeveer eenzelfde deficit als vorig jaar aanwijzen: 280 miljard lire (ruim 1,7 miljard gulden). Ezio Vanoni, de minister voor de Begroting, zal voorlopig de portefeuille van Financiën beheren. Prof. Gava, een christen-democraat is van oordeel, dat tegenover een aanzien lijke verhoging van de ambtenarensalaris sen, die de staat jaarlijks 270 miljard lire zal kosten, niet voldoende bezuinigd is op andere posten, waardoor zijns inziens de kansen op inflatie toenemen. Tegen de wel doorgevoerde bezuinigin gen, met name op het gebied van de sociale voorzieningen, bestaat evenwel bezwaar bij vice-premier Saragat en de andere so ciaal-democratische ministers. Zijapchten deze inkrimpingen te groot. Daarom heb ben zij dan ook onder voorbehoud hun goedkeuring aan de ontwerp-begroting ge hecht. bracht. Ze is toen naar de flat op Fifth Avenue gegaan, om uw moeder of uw zuster op te zoeken, maar die waren juist vertrokken. De volgende morgen heeft ze haar bagage in bewaring gegeven op het Centraal Station, waarna ze naar alle waarschijnlijkheid zo snel mogelijk contact heeft gezocht met u. U vertelt onzin! Ik luister niet meer naar u, dat hoef ik trouwens helemaal niet! Ze reikte naar de bel, maar Dane greep haar hand. Zal ik verder vertellen, of zal ik hier mee naar Floyd gaan? Ik geloof niet, dat mijnheer Hilliard dat erg prettig zou vin den! U trouwens evenmin! Ze zweeg. Dane ging verder. Ik vermoed sterk, dat ze daarna naar Newport is gegaan en dat u haar daar ge sproken hebt. Waarschijnlijk bij u thuis. Ze heeft u toen haar geschiedenis verteld. En ze liet u haar trouwpapieren zien, is het niet? U deed toen alsof u tijd nodig had om er over na te denken, of u moest geld opnemen om haar te kunnen betalen. Maar u hebt haar niet verteld, waar op dat mo ment uw moeder en zuster waren, namelijk bij u thuis. Ze zei, dat ze naar Crestview zou gaan, en u hebt haar rustig laten ver trekken. Waarom hebt u dat gedaan, me vrouw Hilliard? Wilde u haar soms uit de buurt hebben? Of wilde u haar die nacht vermoorden? Ik heb haar niet vermoord!, gilde Eli nor hysterisch. Ze was al dood toen ik er kwam. Ze lag op de bovenste treden bij de voordeur. Ze had een nachtjapon aan en iets er overheen. Ik.... ik ben er toen zo snel mogelijk vandoor gegaan. Alleen? Natuurlijk was ik alleen. U heeft niet uw broer opgebeld om hem te vragen, u op Crestview te ont moeten? Hij is hier helemaal niet geweest! Luistert u nu eens goed, mevrouw Hilliard, zei hij geduldig. De halve waar heid is niet genoeg. Wie heeft haar lichaam naar de lift gedragen en daarna boven in de linnenkast neergelegd, zodat ze niet direct gevonden zou worden en u tijd zou krijgen om terug te gaan? Wie heeft haar kleren meegenomen en begraven? En wie heeft later die brand in de kast gesticht? Ik moet antwoord op die vragen hebben, als ik uw broer wil redden. Ik weet het niet, zei ze wanhouig. Ik heb haar kleren In ieder geval niet be graven. Ik heb haar trouwens helemaal niet aangeraakt. En waarom zou ik gepro beerd hebben, haar lichaam te verbranden? Ach, het is verschrikkelijk! Ik ben er ziek van! U heeft haar dus laten liggen, waar u haar gevonden hebt? Ja ik dacht dat ze dood was. Maar ik wist dat niet zeker. Ik hoopte het in ieder geval wel. Het was een verschrik kelijk mens. Ze was natuurlijk op geld uit! Ik ben 's nachts naar hier gereden en had bijna al mijn juwelen bij me. Ik wilde haar omkopen, ik wilde dat ze ging scheiden, maar ik kon niet aan geld komen zonder het Howard te zeggen. Is dat alles? Ja, dat is alles, zei ze, waarop ze haar ogen sloot. Dane voelde een kort moment medelijden met haar. Als ze inderdaad de waarheid had verteld, was ze geheel onschuldig in deze zaak betrokken geraakt. Maar hij was nog niet klaar. Als dit inderdaad alles is, vraag ik me af, waarom u de brand op de heuvel hebt gesticht. U moet geweten hebben wat daar verborgen lag. Ze haalde haar schouders op en Dane begreep dat zij nu op haar hoede was. Wat had ik anders kunnen doen? vroeg ze enigszins uitdagend. Haar kleren waren niet gevonden en u en Carol zochten op de heuvel. U geloofde, dat ze daar ergens verborgen waren en in haar tas zat dat afschuwelijke bewijs van haar huwelijk. Ik wilde niet, dat dat papier gevonden werd. Weet Greg, dat u dit gedaan hebt? Ik heb het hem nooit verteld. U weet, dat hij geen alibi heeft? Dodelijk vermoeid legde ze haar hoofd op het kussen. Als u Greg kent, zei ze zacht, zou u het begrijpen. Hij verachtte haar. Hij kon haar niet zien! Toen ik hem had opgebeld om hem te zeggen dat zij bij mij was geweest, ging hij aan de rol. Hij wist pas dat ze dood was, toen hij in New York de kranten had gezien. Maar zelfs toen was hij er nog niet zeker van of het werkelijk Marguerite was. Pas toen hij hier kwam, kreeg hij zekerheid. Haar stem stierf weg. Dane stond op. Ik zal de zuster halen, zei hij. Misschien staan de zaken er nog niet zo ernstig voor, mevrouw Hilliard. Als u me misschien nog meer wilt vertellen, waarschuwt u mij maar. Elinor hield haar ogen gesloten. Moet dit nu allemaal aan de grote klok worden gehangen? vroeg ze. Misschien niet. Maar ik kan u natuur lijk niets beloven. Zijn laatste vraag verraste haar kenne lijk. Is Terry Ward in dit alles betrok ken? Terry? Wat heeft die er nu mee te maken? Dane keek haar onderzoekend aan. Hij was niet bijzonder op haar gesteld. Ze was, vond hij, het prototype van een inhalige, egoïstische vrouw. Op dit moment zag ze er echter uit als het tegendeel. Nog één ding, zei hij. Weet u hoe het Chinese theeservies van uw moeder in de schuur terecht is gekomen? Ze bleef doodstil liggen. Ik heb er geen idee van, zei ze vermoeid. Het zal wel weer iets typisch van mijn moeder zijn geweest. Ze verbergt vaak dingen. Maar wie kan dat op dit moment nu schelen? Hij voelde zich maar half bevredigd, toen hij naar huis reed. Hij geloofde dat ze de waarheid had verteld, voorzover ze die kende. Het meisje zou ze inderdaad wel dood op de stoep hebben aangetroffen, maar hij had de stellige indruk, dat ze nóg iets voor hem verborgen had gehouden. Al mocht ze het dan misschien niet weten, ze zou waarschijnlijk wel sterk vermoeden wie niet alleen Marguerite vermoord had, maar ook Lucy de dood had ingejaagd en tenslotte op haar had geschoten. Onderweg ontmoette hij dr Harrison. Hij kwam zo juist van de Wards. Hij had vele vergeefse pogingen gedaan om een ver pleegster te krijgen. Morgen komt er waarschijnlijk wel iemand, zei hij bezorgd, maar vannacht heb ik ook iemand nodig. Mevrouw Ward heeft vanmorgen een hart aanval gekregen en die oude Nat kan niet helpen. Ze hebben nauwelijks hulp. Waarom vraagt u het Marcia Dalton niet?, stelde Dane voor; ze heeft in ieder geval een verpleegsters-opleiding gehad. Pas toen hij weer in zijn auto zat. besefte hij dat dit idee briljant was geweest! HOOFDSTUK XXIII Marcia kwam die avond omstreeks negen uur bij de Wards. Ze zag er kalm uit. De oude heer Ward deed haar zelf open en greep direct haar beide handen. Meisje, zei hij, wat vriendelijk van u. Ze isze isach, ze heeft uw hulp zo dringend nodig. Zijn ogen stonden vol tranen. Hij liet haar handen los en haalde een zakdoek te voorschijn. Na meer dan vijftig jaar, mompelde hij; het is hard. U zult haar heus niet helpen door zelf óók ziek te worden, zei ze. Ik zal het nu van u overnemen. Gaat u maar naar bed. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6