De plannen in 1956 van de Koninklijke marine SCH. 180 in Kanaal tegen Franse trawler gevaren Het kind heeft eigen symbolen, de experimentelen kennen ze ook Havenberichten „Prinsessedag" in Velden op smaakvolle wijze in drie bijeenkomsten gevierd Loggers en trawlers zijn steeds meer door elkaar gaan lopen Visserij-varia Scheepstypes niet meer te onderscheiden aan bepaalde kenmerken „Desnoods culturele zaken laten wachten" Inspecteur-generaal adviseert berisping van schipper van Scheveningse logger Old Clothes Hew Lezing voor „Felison" met debat als besluit WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Vriendenkring" verloor van „de Vier Azen" PvdA-vrouwen en woningtekort Ned. Herv. gemeente spreekt over IJ mond- ontwikkeling KRO-avond met „Uitverkoop" RAAD VOOR DE SCHEEPVAART BUY CLEANING ONLY „'t Nut" met „Israël in de branding" Herv. kerkkoor zingt ten bate van kerkvoogdij Opbrengst zendingscollecte GESPREK OVER „DE EXPERIMENTELEN" Dr. Hunfeld nam afscheid als voorzitter van „Driehuis" „Wij zondaren" in extra voorstelling ALS VóóR DE OORLOG de vraag werd gesteld: wat is het verschil tussen een logger en een trawler dan was dit makkelijk uit te leggen. De logger is immers speciaal gebouwd voor de haringdrijfnetvisserij en de trawler voor de trawlvisserij. Trawlers waren toen vrijwel alle stoomschepen, dus hadden een lange schoorsteen. Het voornaamste kenmerk van een trawler is wel de galgen aan weerskanten opge steld. Nu gingen sommige loggers gedurende de wintermaanden ook trawlen maar aan de schepen veranderde weinig. Zij werden daartoe eveneens van galgen voorzien. Wanneer nu, ruim vijftien jaar later, de zelfde vraag gesteld wordt moeten we het antwoord schuldig blijven. Door de enorme ontwikkeling, die het vissersschip de laatste jaren heeft ondergaan, is het verschil niet meer waar te nemen. De motortra wier deed zijin intrede en meteen ging het loggertype zich ontwikkelen. De 200 register ton bruto werd overschreden en dergelijke schepen werden uitgerust met motoren van 400 500 pk, zelfs 600 pk en één is er al met 750 pk. De bouw en inrichting is in geen enkel opzicht te vergelijken met de zeilloggers van voorheen. De in 1955 gereedgekomen Helena SCH 196 meet bijvoorbeeld 283 bruto register ton, de Oceaan IX SCH 54 277 ton, de Nestor KW 101 256 ton en de Emma Wilhelmina KW 135 247 ton. Sche pen die stuk voor stuk groter zijn dan me nige voor-oorlogse IJmuidense trawler. Trawlers met voorroer Moet het verschil nu gezocht worden in de aanwezigheid van een ingebouwd voor roer? Enkele van bovengenoemde schepen zijn daar inderdaad mee uitgerust, maar wij hebben in het verleden in IJmuiden trawlers gekend die dat ook hadden. Dit zijn stoomschepen geweest, die altijd bij de trawlers hebben behoord. Vooral in de be ginperiode van het IJmuider trawlerbedrijf gaven sommige reders er de voorkeur aan een ingebouwd voorroer aan te brengen. De mogelijkheid was dan altijd aanwezig om ook met dergelijke schepen aan de ha ringdrijfnetvisserij deel te nemen, hoewel de meeste daar nooit aan toe gekomen zijn. Vrijwel alle in ons land gebouwde stoom trawlers voor de firma Groen hadden een voorroer en niet vergeten de schepen van het type Johanna Elizabeth IJM 99 van Planteydt benevens de Anna IJM.- 34, Wil helmina IJM 35, Freya IJM 142 en Balder IJM 143. Een foto van één dezer schepen, de Anna IJM 34, is hierbij afgedrukt, lig gende aan de Halkademet sloepen op de achtergrond, zodat het heel wat jaren geleden is toen die foto is gemaakt. Lang werkdek Is deze „Anna" nu te vergelijken met een schip als de Nestor KW 101, of met een Emma Wilhelmina KW 135, Onderneming III SCH 117 of Helena SCH 196. In zekere zin wel door het lange werkdek van de „Anna" en ook door het ingebouwde voor- roer. De „Anna" heeft echter de periode van het aanbrengen van een bak niet meer meegemaakt terwijl de bouw en inrichting uiteraard niet te vergelijken is met de mo derne bouw van thans. De „Anna" was van 1903 en kwam ge reed bij Bonn Mees te Rotterdam. Even als van de Wilhelmina IJM 35 bedroeg de bruto inhoud 234 ton, de lengte was 41,22 m., de breedte 6,55 m. en de holte 3,40 m. Het vermogen van de machine heeft 385 pk bedragen. Beide schepen hebben naam gemaakt met de vaart op IJsland; aan de haringdrijfnet visserij hebben ze hoegenaamd niet deelge nomen. De logger en de trawler hebben na de oorlog een grote evolutie meegemaakt. Er komen steeds meer grote, moderne sche pen, die we angstvallig logger blijven noe men, terwij l het woord visserij schip voor alle typen zo makkelijk zou zijn. ARIE VAN DER VEER Het nederlaagtoernooi, georganiseerd door de Beverwijkse klaverjasclub „Vrienden kring" is voortgezet met een wedstrijd tussen „Vriendenkring" en de Haarl. vereniging „De Vier Azen". De uitslag was: „De Vier Azen" 25.700 pnt en 16 marsen; „Vriendenkring" 23.504 pnt. en 11 marsen. AQUARIANEN NAAR HET HOOGGEBERGTE De leden van de aquarium- en terrarium vereniging „Kennemerland" komen vrijdag 3 februari in het Patronaatsgebouw bijeen voor een ledenvergadering, waar behalve de gebruikelijke huishoudelijke onderwerpen een causerie aan de orde komt. De heer J. Th. ter Horst zal deze avond in de serie „Kleurenrijkdom der natuur" een voordracht houden over „Kleurensymfonie der Alpen", toegelicht met kleurendia's. (Nadruk verbaden). De leden van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk hebben het dinsdagavond vaak warm gehad van opwinding bij het bespreken van de wo ningtoestanden die overal en vooral in Be verwijk heersen en waarvoor men zo graag een oplossing zou willen vinden. De voorzitster, mevrouw Schmohl, zei dat de laatste jaren door elkaar 62000 wo ningen waren gebouwd, doch dat dit tel kens weer tekort bleek te zijn. Vele oor zaken zijn besproken met probeersels om deze oorzaken op te heffen als stopzetting van de investeringen van de grootindustrie, verlenging van de arbeidsduur, verbod van emigratie, de voorkeur geven aan een na tionaal bouwbedrijf op coöperatieve grond slag, doch alles bleek zijn mee en tegen le hebben ook in de ogen van de dames. Over een nationaal bouwbedrijf was overigens wel eenstemmigheid. Men was er zelfs vrijwel zeker van, dat dit ook voor de kleine aannemer een oplossing zou wor den, doch van de „groten" zou wel veel te genstand komen. De eindconclusie was on geveer, dat indien men er zeker van was dat het het woningtekort mee zou ophef fen, men afstand zou willen doen van de vele zaken van culturele aard, waar vrij wel in elke gemeente behoefte aan is. Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen was het oordeel der dames. Het slot van de avond werd gevormd door een bespreking van de actie bij de verkiezingen deze zomer. Naar „Hervormd Beverwijk" meldt is van het moderamen van de prov. kerkver gadering het verzoek gekomen om samen met Heemskerk over de IJmond te spre ken. Ds. J. O. Norel en de heren Gerritse (kerkvoogd), Scholten (ouderling) en Broe- ze (diaken) zullen deze besprekingen bij wonen. Op dinsdag 14 februari geeft de KRO een propaganda-avond in het Beverwijkse KSA-gebouw. Opgevoerd zal worden de revue .Uitverkoop" met Berry Kievits en Gerard Walden. Beeld uit lang-vervlogen tijden: toen deze „Anna" in de vissershaven loste, kwamen er nog sloepen aan de markt. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, heeft tijdens de zit ting van dinsdagmiddag van de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam, gepresi deerd door mr. A. Dirkzwager, geadvi seerd tegen schipper C. den Heijer uit Scheveningen een berisping uit te spreken. Schipper Den Heijer is op 23 december van het vorige jaar, toen hij met de SCH 180, de motorlogger „Mr. Johannes Last", in het Engelse Kanaal aan het vissen was, in aanvaring gekomen met de Franse traw ler „Saint Adrien" (B 2402). De Scheveninger vertelde dinsdagmid dag voor de raad, dat hij die dag met wel zestig schepen in zijn omgeving aan het vissen was. Rond het tijdstip van de aan varing was zijn koers noordoost en zijn snelheid ongeveer twee mijl geweest. Op twee mijl afstand had hij de Fransman zien naderen. Hoewel deze een viszeil voerde, was het hem van het eerste ogen blik af duidelijk geweest, dat de Frans man niet viste, gezien de koers waarin hij lag. Er op vertrouwende, dat de tegen7 ligger zou uitwijken, had hij zelf geen maatregelen genomen om een eventuele botsing te voorkomen. Toen uiteindelijk bleek, dat de Fransman niet van koers ver anderde, had hij gestopt de beide sche pen waren toen nog maar zestig a zeven tig meter van elkaar verwijderd. „En toen was een aanvaring niet meer te vermijden". „U verklaart dat nu wel", zei een der leden van de raad, „maar u bent juist „Wanneer die vissersschepen een kluitje op elkaar vormen en elkaar op slechts tien tallen meters passeren, dan is scherp uit kijken geboden. Dat was op de SCH 180 niet goed mogelijk, omdat de schipper al leen pp de brug stond. Rekening houdend met dit feit adviseerde de heer Metz de schipper te berispen. De raad zal later uitspraak doen. ADVERTENTIE vnln KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4S Het departement Velsen van de maat schappij tot Nut van het Algemeen had gisteravond de heer en mevrouw Hinlopen- Nanninga uitgenodigd een causerie te ko men houden in het Cultureel Centrum over „Israël in de branding". Voorzitter Y. Reitsma heette de talrijke aanwezigen die de felle koude hadden getrotseerd, van harte welkom en in het bijzonder de spre kers van de avond. De heer Hinlopen begon met een histo risch overzicht van de geschiedenis van schipper om aanvaringen te voorkomen. U het Joodse volk, waaruit hij de conclusie had maatregelen moeten treffen, fluiten, trok dat Israel door de eeuwen heen steeds achteruitslaan of uitwijken" De schipper verweerde zich onder meer met de opmerking, dat de Fransman nog makkglijk langs of zelfs vóór hem langs kon. Aan de andere kant van de tafel was men evenwel van mening, dat de Scheve ninger maatregelen had moeten treffen, teen hij zag, dat zijn tegenligger geen aan stalten maakte, om van koers te veranderen. „Uw eerste reactie had moeten zijn, aan de fluit trekken!" Alleen op de brug „Zit hier, misschien onbewust, chauvi nisme achter?", wilde een der leden weten. „Zo in de trant van: ik ben Hollander, we zitten hier met zestig schepen, laat die Fransman maar opzij gaan?" De schipper ontkende dit. Desgevraagd antwoordde hij, dat hij op het tijdstip van de aanva ring alleen op de brug had gestaan. Hij had de roerganger naar beneden gestuurd om te eten. De inspecteur-generaal was van mening, dat de betrokken schipper enerzijds in dit geval terecht een beroep mocht doen op de verordening, dat niet vissende schepen moeten uitwijken voor die schepen, die wel met de visvangst bezig zijn, maar dat hij anderzijds verplicht was om enkele stoten op de fluit te geven, omdat hij er immers aan had moeten twijfelen, of de ander wel maatregelen ter ontwijking zou nemen. Het Ned. Hervormd kerkkoor is voorne mens om op woensdag 29 februari in de Grote Kerk te Beverwijk een uitvoering te geven, waarvan de baten ten goede komen aan de kerkvoogdij. Tijdens de gehouden jaarvergadering werd medegedeeld dat het aantal leden in 1954 is toegenomen, ook het repertoire werd uitgebreid. De penning- meesteresse was niet ontevreden, er was een klein batig saldo. Met goede moed werd het tweede verenigingsjaar ingegaan. Dank werd nog gebracht aan de heren kerkvoogden voor de vele medewerking die het koor heeft ondervonden. De najaarscollecte, bestemd voor het bureau te Oegstgeest heeft in Beverwijk een bedrag van ruim f 950 opgebracht. in de branding heeft gelegen, maar niet temin heeft het volk van Israel er nimmer aan getwijfeld of het zou weer terugkeren naar het land zijner voorvaderen, zonder te beseffen, dat het door zovele diepte punten zou moeten gaan, voor het beloofde land onder het bereik zou komen. Toch wordt het bestaansrecht door vele landen ontkend; tegenwoordig wordt Israel ag- gressief genoemd, doch de westerse wereld is niet geheel op de hoogte van de vele oorzaken die hieraan ten grondslag liggen. Spreker noemde enkele voorbeelden, waar uit bleek, dat Israel noodgedwongen tegen over haar nabuurlanden een aggressieve positie heeft ingenomen. Na nog de Engelse politiek van het midden-oosten te hebben besproken, gaf hij verder het woord aan zijn vrouw, die aan de hand van vele soms zeer fraaie lichtbeelden, de ontwikkeling van de jonge staat Israel belichtte. Dit ge deelte van de causerie werd met Joodse liederen omlijst. Mevrouw Hinlopen-Nan- ninga legde voornamelijk de nadruk op het grote verschil van de bevolkingsgroe pen, die uit alle delen van de wereld naar Israel zijn gekomen, waardoor vele moei lijkheden bij de samensmelting dezer groe pen ontstaan. Na de pauze werden nog en kele interessante en historische plaatsen per projectie bekeken. DE SCHILDER-BEELDHOUWER H. Ittmann uit Amsterdam heeft gisteravond voor een kleine groep getrouwen van „Felison" in het met experimentele schilderijen volgehangen zaaltje van deze actieve, thans alweer vijf jaar bestaande kunstlievende vereniging een causerie gehouden, met als inzet de vraag „Experimentele kunst noodzaak?" Al had niemand op deze vraag een direct antwoord verwacht en al is het daar dan ook niet van gekomen, de heer Ittmann heeft in zijn objectieve uiteen zetting wel een goede gooi gedaan naar een benadering van de experimentelen onder de hedendaagse schilders, ook al bleek uit het debat, dat na afloop van zijn lezing ontstond, dat de meningen even verdeeld bleven, als zij altoos geweest zijn over de conterfeitsels van Appel, Corneille, Wolvecamp, Rooskens en Armando. Hun werken hangen namelijk tot 12 februari in het zaaltje aan de Heidestraat en vormden gisteravond een dankbaar aanvaarde toelichting van des heren Ittmann's woorden. Het onmiddellijke oordeel, dat velen ten opzichte van de experimentele schilder kunst bijna direct klaar hebben, namelijk, dat „het niets voorstelt en dat het dus ook niets is" wees de inleider van de hand als bijzonder onrijp en voorbarig. Er is namelijk een mogelijkheid een oor deel over deze kunstuiting te geven, wan neer men althans de moeite neemt be paalde historische feiten uit de artistieke ontwikkeling van de mensheid in hun rangorde te plaatsen. Feiten, die dan leren, dat de vroegste voorouders van de mens een zelfde opeenvolging van stijlen in hun kunstzinnige uitingen doormaakten als de afgelopen decennia lieten zien. De moderne mens zag, hoe na het im pressionisme de kleur „wetenschappelijk" werd ingedeeld en hoe de vorm terzijde werd geschoven, hoe daarna in het kubis me die vorm juist weer streng naar voren werd gehaald en hoe met Kandinsky de abstracte kunst haar intrede deed. Het zelfde heeft zich in de oudheid afgespeeld: de primitiefste rotstekeningen, teruggevon den aan de voet van de Pyreneeën, in de buurt van het Centraal Plateau en in min dere mate ook in Duitsland en Zweden tonen aan, dat de allervroegste voortbreng selen van de allereerste mens, die Europa bewoonde, een zo geraffineerde vorm geving bezitten, dat geleerden uit latere tijden vaak hebben getwijfeld aan de authenticiteit dezer tekeningen: dat was tè mooi. Na deze wonderlijk-knappe kunst liep het raffinement terug en de abstracties drongen door min of meer naar het model der huidige experimentelen. Dat dit gebeurde in een tijd, dat de mens van de jacht langzaam-aan overschakelde op de landbouw en dus evolueerde, is dus geen bewijs van het aftakelen dezer kunst. In Zuid-Europa, waar de kunst feller leven bezat dan in noordelijke gewesten, werd de symboliek, de abstractie losgelaten en vond men de esthetische waarden terug, die later zouden leiden naar het tijdperk der klassieke Hellenistische kunst. Denken in symbolen Met een filosofische uitweiding poogde de heer Ittmann, zelf geen blinde volge ling der experimentelen, deze groep kun stenaars te benaderen: hij vertelde, hoe juist deze kunstenaars het vermogen heb ben in symbolen te denken, zoals ook het kind in symbolen kan denken en daarbij vaak gedeformeerde uitdrukkingsmiddelen bezigt. Maar zoals voor het kind „de goed heid" een bepaald gezicht heeft en zoals het kind in vaak rare prenten een geheel eigen leventje poogt uit te drukken, zo goed poogt ook de experimenteel met mid delen, buiten de natuur om, gevoelens te vertolken. Hij zal bijvoorbeeld de lente niet symboliseren in een bloeiende boom, maar in een mengeling van kleuren, die het geluksgevoel van het ontwaken der natuur moeten weergeven. De heer Itt mann stelde, dat de eeuwen lang erkende grondregelen der kunst de mensheid een bepaalde leerschool opdrongen, maar hem van eigen ziel afleidden: de experimentele schilder wil die ziel weer terugbrepgen in de kunst, maar moet daarvoor psycho logische taal spreken. Zoals Armando, de meest excessieve van de groep, die bij Felison exposeert: Zijn bizarre verfklod- ders pogen uitdrukking te geven aan een wereld zonder normen. Wellicht met een totale wanhoop en aan een ongeloof in een bepaald Godsbesef, maar verder vormloos. De causeur bond zijn gehoor op het hart niet de concrete schoonheid in dit soort doeken te zoeken, maar het contact met de kunstenaar, de „belevenis van een gevoel". Dat er verschillende stromingen in deze moderne richting zijn, waarbij de ene schilder (Rooskens in dit geval) dichter bij compositie en kleuropbouw blijft, dan de ander (Appel, die zich volkomen losmaakt van de normen en breekt met alle tradi ties) werd de luisteraars duidelijk bij het nader bekijken van de geëxposeerde doeken. Naar aanleiding van deze causerie ont spon zich een gesprek, waarin verschillen de vragen opkwamen en waaruit ook bleek, dat de inleider geen volstrekte volgeling is van de experimentelen, maar hun drang in vele gevallen erkent als waar en eerlijk, hoewel ook hij de hoop koesterde op een meer sociale, gematigder uitingsvorm als resultaat van dit rusteloze zoeken naar nieuwe uitdrukkingsmiddelen. J. F. c™ D Prijzen van dinsdag. Heilbot 4,502,70; gr. tong 3,152,90; grm. tong 2,952,75; kim. tong 3,25—3,10; kl. tong I 3,90—3,60; kl. tong II 3,50—3,40; tarbot I 3,30—2,50, per kg. Tar bot II 114; tarbot III 66; tarbot IV 5733; gr. schol 2622; grm. schol 2622; kim. schol 47—46; kl. schol I 4847; kl. schol II 46—29; schar 4125; v. haring 14,5012,50; makreel 3733; gr. schelvis 5748; grm. schelvis 5038; kim. schelvis 4533; kl. schelvis I schelvis I 43—31; kl. schelvis II 4027; wij ting 46—23; gr. gul 37; midd. gul 3734; kl. gul 27; poontjes 2017; kl. koolvis zw. 26; kl. koolvis wit 3431, per 50 kg. Gr. kabel jauw 14474; gr. koolvis zw. 6765; gr. kool vis wit 9084, per 125 kg. Aanvoer van dinsdag. 135 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 297 kisten schol, 10 kisten schar, 15 kisten haring, 5 kisten ma kreel, 500 kisten schelvis, 90 kisten wijting, 150 kisten kabeljauw en gul, 35 kisten poon, 50 kisten koolvis, 12 kisten diversen. Totaal 1300 kisten, Besommingen van dinsdag. IJM 129 f7200; SCH 153 f21.300; KW 97 f3640; KW 161 f2920; KW 37 f4900; KW 15 f3820; KW 140 f4990; KW 22 f4720; KW 76 f6060. Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Trito van Grangemouth. Reine Astrid van Gothenburg. Jelö van Drammen. Ilos van Gothenburg. Stig Gorthon van Antwerpen. Tamara van Rotterdam. Gerrie S van Rot terdam. Mapia van Indonesië. Runmaro van Noordzee. Vertrokken zijn: Wubbina naar Goole. Portwick naar Grangemouth. Admiralen- gracht naar Londen. Hathor naar Rotterdam. Hr. Ms. Friesland naar Noordeze. Ara naar Oxelosund. Anna Sylvia naar Londen. Reine Astrid naar Antwerpen. Falcon naar Londen. Grote Beer naar Kaapstad. Pargas Pris naar Curagao. Sigborg naar Londen. Leo naar Rotterdam. Vele vlaggen door de hele gemeente, strak-wapperend op de vlijmende oostenwind, hebben Beatrix' verjaardag gisteren luister bijgezet. Meer echter nog werd de acht tiende verjaardag der oudste prinses reliëf gegeven door drie bijeenkomsten der Oran jeverenigingen in Velsen-Noord, IJmuiden-Oost en Driehuis, die elk op eigen wijs hun vreugde kenbaar maakten over het bereiken der staatsrechtelijke volwassenheid van haar, die eens Koningin Juliana zal moeten opvolgen. In Velsen-Noord mocht het in duplo- uitgevoerde feestprogramma van de Oran jevereniging „Velsen" eveneens grote be langstelling ondervinden in het Hervormd wijkhuis. De heer W. Nieuwenhuis leidde tie korte ledenvergadering in en het bestuursvoor stel om de heer E. Markerink, ere-voorzit- ter, opnieuw tot voorzitter te verkiezen vond de algemene instemming. De nieuw gekozen voorzitter betuigde zijn spijt over het vertrek van de heer P. Koelmans, die van de zeven voorzitters tot nu toe het langst negen jaar is aangebleven en wiens leiding boven alle lof verheven was. Het amateur-kleinkunstensemble „De Muzanto's" uit Amsterdam heeft een pro gramma afgewerkt, dat begon met een ori ginele opening van de doos van „Pandora". Marianne Metselaar leidde de avond in met een Hollands lied, waarna enige nogal weeë schetsen volgden. Otto Collee droeg op goede wijze een karakterstukje voor over een autobewaarder en Arie Bakker kon als zanger van bekende klassieken de hoorders nogal boeien; het geheel bleef echter strikt op het niveau van het ama teurisme, waarbij Frits de Klark op de univox-aan-de-piano een goed begeleider was. Boven dit niveau uit kwam Loes de Boer, die een zekere virtuositeit op haar viool aan de dag legde en met het spelen van enige bekende czardas-melodieën verdiend Dik onder het ijs kwam vanmorgen de K.W .Johanna Cornells" toevlucht zoeken in de haven van IJmuiden. Het vaar- en oefenplan van de Konink lijke marine voor het jaar 1956 wordt sterk beïnvloed door de volgende factoren: de modernisering van Hr. Ms. Karei Doorman, waardoor dit schip niet beschikbaar is; het gereedkomen van een aantal nieuwe sche pen, die hun proeftochten moeten houden en een nog groter aantal, dat in dienst moet blijven voor het volbrengen van de garan tievaart; het op sterkte houden van de ma rine-strijdkrachten in de overzeese rijks delen. Zo zullen in de loop van 1956 de eerste B-klasse jagers, Hr. Ms. Friesland, Gro ningen en Limburg, in dienst worden ge steld. Di,t zijn onderzeebootjagers van on geveer 2500 ton met een snelheid van circa 35 zeemijlen, de grootste en snelste jagers, welke Nederland ooit heeft bezeten. Zij hebben een sterke onderzeebootbestrij- d'ings- en luchtdoel bewapening. De laatste bodem, welke voor rekening van de Verenigde Staten, ten behoeve van Nederland in het buitenland werd gebouwd in het kader van het wederzijdse hulp programma, Hr. Ms. fregat Lynx, zal dit voorjaar te Venetië in dienst worden ge steld. Ook dit jaar staat een uitgebreid oefen „Wij zondaren" (Thalia, Donderdag avond) Deze Italiaanse zwart-wit film is een aaneenschakeling van allerlei ge beurtenissen, die het geluk van twee ver liefde jonge mensen in dit geval een ver pleegster en een naar zijn vaderland terug gekeerde krijgsgevangene in de weg staan. Men maakt kennis met haar moeder, die in de gevangenis zit, beschuldigd van moord. Men volgt de verbitterde strijd, die de gewezen krijgsgevangene moet voeren tegen de werkloosheid. Bij een brand redt hij zijn vriend, doch wordt vrijwel geheel blind. Het geld, om de dure operatie te be- programma de vloot te wachten. Wederom kostigen, is er niet. zullen vele Nederlandse schepen en vlieg tuigen deelnemen aan een zevental oefe ningen tezamen met de zeemachten van an dere bij de Noordatlantische verdragsorga nisatie aangesloten landen. In Juni zal te Rotterdam een vlootweek worden gehouden. Hr. Ms. fregat Fret zal worden belast met de taak van visserijpolitiekruiser Bij een verkeersongeluk raakt de ver pleegster aan beide benen verlamd. Een opeenstapeling van rampen dus, maar ge leidelijk worden alle opstakels uit de weg geruimd. Het drakerige verhaaltje ten spijt kan men toch nog het voortreffelijke spel van de beide hoofdpersonen bewonderen, vam wie vooral Yvonne Sanson te prijzen 1 valt. de meeste eer voor zich opeiste. Na de pauze, toen ons volkslied had weerklonken, werd op hartelijke wijze af scheid genomen van de heer P. Koelmans, die om zijn leiding werd geroemd en wie door de heer Markerink goede wensen wer den medegegeven voor de toekomst in de nieuwe taak. Een Delfts blauw bord met het opschrift: „Oranjevereniging Velsen- Noord aan onze voorzitter 19461955" gaf de erkentelijkheid aan de heer Koelmans weer. die leden en bestuur dankte voor de trouwe steun en eensgezinde samenwer king. In Driehuis nieuwe praeses De Oranje-vereniging „Driehuis" had de gelegenheid aangegrepen om een jaarver gadering uit te schrijven in de koffiekamer van „Westerveld" die zeer druk werd be zocht. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer J. van der Linden bleek, dat de vereniging ondanks de geringe toe neming van het ledental, voortvarend doorgaat met haar vele activiteiten. De secretaresse, mevrouw Van Geel liet een versteviging van de kasmiddelen horen. Voor de Bevrijdingsdag, over welke vie ring de Velser Gemeenschap de leiding heeft, had het bestuur enige suggesties in de vorm van een uitvoering door Soli Deo Gloria des middags en cabaret-voorstellin gen in het Missiehuis des avonds. De scheidende voorzitter, dr. G. A. M. Hunfeld werd door de tijdens de vergade ring gekozen nieuwe voorzitter, de heer G. H. L. Scherpenzeel toegesproken. Hij dankte hem voor de voorbeeldige wijze waarop de IJmuidense chirurg de voorzittershamer heeft gezwaaid en bood hem namens het bestuur een asbak aan. Als nieuwe bestuursleden deden voorts intrede de heren H. Brouwer en B. H. Korthouwer. Na dit officiële gedeelte zagen de toe schouwers een aantal fraaie films o.a. ..Onze Prinsessen te Soestdijk", de reis van Koningin Juliana en Prins Bernhard door de Verenigde Staten van Amerika en een uiteraard bekorte film over de Kronings feesten van H. M. Koningin Elizabeth van Engeland. In het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg gaf de Oranje-vereniging IJmuiden-Oost twee voorstellingen, waarbij in flitsen de geschiedenis van Holland werd uitgebeeld. „De Hooger Gheest Gesellen" het ama teur-toneelensemble aan wie dit was toe vertrouwd, heeft dit óp uitnemende wijze gedaan, zoals zij reeds meermalen blijk gaf de beelden der historie te kunnen weergeven op een wijze, die bewondering afdwingt. Het jongenskoor „De Zingende Klokken" zorgde voor de muzikale bege leiding en de reidans van een aantal meis jes ondervond eveneens veel bijval van de toeschouwers. rf,. ■-,?■■■ Wcver'Vjjk WOENSDAG 1 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21,15 uur: „U spreekt met Uw moordenaar". Luxor Theater 18,45 en 21,15 uur: „Hof- manns Vertellingen". „Harmonie", 16,30 uur: Huldiging gemeen te-ambtenaren. 't Centrum. 20 uur: Feestavond Hoogoven- personeel. K.S.A., 20 uur: „Hercules", gymnastiekuit- voering. Kennemer Theater, 20 uur: dansschool Duin sorée. Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 uur. R. K. Leeszaal; uitleenbibliotheek van 10-13 uur; lees- en studiezaal van 10-13 enl5- 18 uur. DONDERDAG 2 FEBRUARI Géén bioscopen. Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond. (Abonnementsvoorstelling). Luxor Theater, C. C. B.: toneelavond „Puck". 't Centrum, 20 uur: B.B., filmavond. K.S.A., 20 uur: „Hercules", gymnastiekuit- voering. R. K. Leeszaal, geopend van 10-13 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7