Nieuwe dijken betekenen het einde van het oesterparadijs Fa. B. ENGELENBERG Blooker's Cacao Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSRE1ZIGER Verplaatsing van Ierseke's vermaarde industrie biedt weinig perspectief L De radio geeft vrijdag Haags chauffeur door agent doodgeschoten f och ió Uet zo r~ J DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 2 Problemen rond het Deltaplan Unieke oester gronden OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Exploitant dansgelegenheid voor minderjarigen veroordeeld IJ-tunnel maakt afbraak machinefabriek noodzakelijk Hoge onderscheiding voor vice-admiraal C. W. Slot Messentrekker reageerde fel op waarschuwing T reinbestuurder veroordeeld Gemeentebestuur weigert samenwerking met burgemeester Commerciële televisie loopt in op de BBC-televisie Teleurstellende resultaten nieuwe „Willem Barendsz" Handen en Li ppen ruw? Twentse textielfabrikant verongelukt „ARKEN OP DE ARARAT De vele en belangrijke voordelen, welke naast de verhoogde veiligheid in de toekomst van het Deltaplan worden ver- j wacht, zijn reeds uitvoerig uiteengezet j in de rapporten van de Delta-commissie i en de daarop gebaseerde Memorie van Toelichting bij de Deltawet. Minder j diep is men tot dusver ingegaan op de j keerzijde der medaille, de zorgen van i het project, die - zoals men ons in Mid- j delburg verzekerde - vele vooraan- staande Zeeuwen „van een Deltaroes in een Deltakater hebben gebracht". In j enige artikelen zal onze speciale ver- j slaggever enkele aspecten van deze j „kater" nader onder de loep nemen. (Speciale berichtgeving) HET SPECTACULAIRE PROJECT tot afsluiting der zeearmen in Zuidwest-Neder land schept een aantal problemen, waarvan men wel de aard, maar in vele gevallen niet de oplossing kent. Nederland zal moeten betalen voor de verhoogde veiligheid, niet alleen met de twee en een half miljard gulden, die Deltaplan met kust- versterking naar raming zullen kosten, maar ook met niet in geld te waarderen offers, waarvan de ondergang der Zeeuwse oester- en mosselcultuur waarschijnlijk wel het zwaarste is. Deze voornamelijk bij Ierseke geconcentreerde cultuur ver tegenwoordigt een waarde, die niet alleen in de exportcijfers kan worden uitgedrukt. Deze cijfers zijn overigens belangrijk: in 1954 werden voor 14 miljoen gulden Zeeuwse oesters en mosselen uitgevoerd. Belangrijker is echter nog, dat Nederland zich met deze bedrijven een monopolistische positie op de internationale markt heeft verworven, dat zij volkomen gezond zijn en geen steun uit 's lands schatkist behoeven en dat de buitenlandse concurrentie geen kans ziet ons hierin te bedreigen. Dit alles is te danken aan de bij uitstek gunstige natuurlijke omstandigheden in de Oosterschelde, aan wetenschappelijk on derzoek en technische voorlichting, als mede de vooruitstrevendheid waarmee kwekers en handelaars daarvan profijt trokken. De oestercultuur in de Oosterschelde heeft haar ontstaan te danken aan de wil de krachten der zee, diezelfde krachten, waarvan het terugdringen door het delta plan haar ondergang dreigt te zullen zijn. Ruim vier eeuwen geleden, in 1530, joegen storm en vloed de Oosterschelde tot de kust van Brabant en werd het gebied, dat sindsdien „Verdronken Land van Zuid- Beveland" heet, overstroomd. De bodem is hier een vast en hard veen: precies wat de oester nodig heeft. Daarnaast is het water van de Oosterschelde bij uitstek ge schikt voor de ontwikkeling van de oester, die zeer hoge eisen stelt aan de stroming, de temperatuur en het zoutgehalte. Een gebied, waar men de oestercultuur in haar geheel kan bedrijven, is zeldzaam. De Oosterschelde is echter zo'n gebied en is een der beste broedplaatsen ter wereld geworden. Toch leverde de natuur aanvankelijk nog geen miljoen oesters per jaar op tot men de oesterteelt in cultuur ging brengen door het dier te beschermen in zijn kwetsbare jeugdstadium. Dit geschiedde in de tweede helft van de vorige eeuw, toen de oester- banken in Schotland en elders door roof bouw waren uitgeput. Men besloot toen de vrije grond te verdelen in particuliere per celen: de oesterkwekers werden pachters voor het uitoefenen van hun bedrijf. Ter- zelf dertij d leidde een omvangrijk onder zoek van de Franse professor Coste tot de versterking van de zwakste schakel in de oesterteelt. Dit is het moment, waarop de oesterlarve na tien tot twaalf dagen speelbal der getijgolven te zijn geweest ADVERTENTIE Doelstraat 59 Haarlem - Tel. 15252 VERFSPUITINSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel. 11.05 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.30 Piano recital. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Vocaal kwartet. 14.30 Boekbespreking. 14.50 Platen. 15.25 Lichte muziek. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Tot nieuw bestel ver bonden, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Geloof, causerie. 19.50 Nieuws van de VPRO. 19.55 Streek- nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Liederen, 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.40 Zij willen u wel helpen, klankbeeld. 22.05 Buitenlands weekoverzicht. 22.20 Lichte muziek, 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM I, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Pla ten. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Omroeporkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Mezzo-sopraan en piano. 11.30 Platen. 12.00 Populaire muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedelingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Platen en actualitei ten,. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Platen. 15.10 Voordracht. 15.30 Tenor en piano. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Radio Filharmonisch sextet. 17.00 Voordracht. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen, 17.55 Een goed woord voor een goede zaak. causerie. 18.00 Stemmen van Overzee, 18.15 Koorzang 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek Verklaring en toelichting. De nieuwe gul den. 19.20 Regeringsuitzending: Emigratie rubriek: Het emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Koorzang. 21.40 Uit het zand van Egypte, causerie. 22.00 Radio Filharmonisch orkest. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Het godsdienstig volkslied, causerie. 23.3524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 15.3017.30, 22.15—22.25 en 22.45—23.30 Olympische Winterspelen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12 34 Platen, 13.00 Nieuws. 13.15 Platen, 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Zang en piano. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Causerie. 20.15 Platen. 20.30 Orkestconcert. In de pauze: Kunstkaleidoscoop. 22.10 Nieuws. 22.25 Causerie en kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag: en Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 50 m-). zich gaat vasthechten aan een hard en schoon voorwerp, de collecteur. De kansen om zo'n collecteur te vinden zijn zeer be perkt. De natuur biedt als zodanig alleen de grote oesterschelpen. De studie van prof. Coste leidde ertoe dat men er in Frankrijk toe overging voor de oester larven geschikte voorwerpen in het water t'e plaatsen. Het waren gekalkte dakpan nen en lege mosselschelpen. Toen omstreeks 1870 de oesterbank in de Oosterschelde in percelen van 5 of 10 hec tare was verdeeld en de pachters daar met behulp van dakpannen en mosselschelpen gingen kweken, werd de produktie al spoe dig tot het dertigvoudige opgevoerd. Ier seke groeide van een onbetekenend dorp van 500 zielen tot een bloeiend stadje met bijna 5000 inwoners. Er werden nog wel eens tegenslagen ondervonden, die men echter met succes overwonnen heeft. De ernstigste waren twee plagen in de dertiger jaren: het op treden van een slak, de „slipper", alsmede een schelpziekte. De bioloog dr. P. Kor- ringa van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek te Bergen op Zoom wist echter een methode te vinden om de twee plagen te bestrijden. De schelpziekte is thans vrij wel geheel teruggedrongen. De „slipper" komt nog slechts weinig voor. Grootste probleem: de afzet Toen ging de produktie zo snel omhoog, dat het grootste probleem van de bloeien de industrie tegenwoordig niet meer de produktie maar de afzet is. De produktie bedraagt thans ruim 20 miljoen oesters per seizoen met een opbrengst van meer dan 4 miljoen gulden. Naar dr. Korringa ons mededeelde, is het biologisch plafond nog lang niet bereikt. De Oosterschelde kan naar schatting wel 35 miljoen con sumptie-oesters per seizoen (september tot en met april) leveren. Verreweg de meeste oesters gaan naar België, dat ongeveer 90 percent der totale produktie afneemt. Vijf percent van het totaal wordt in Nederland geconsumeerd, de rest gaat in hoofdzagk naar Duitsland en Engeland. Een nieuw afzetgebied hopen de oesterhandelaren te vinden in Frank rijk. Dit land is met 100 miljoen oesters per seizoen (vijfmaal zoveel als Neder land) 's werelds grootste producent. De kwaliteit van de Franse oesters is echter minder, hoewel de prijs hoger is. De libe ralisatie van de handel opent thans de mo gelijkheid van export van Zeeuwse oesters naar Frankrijk. Ondanks het verzet der Franse kwekers heeft de Franse regering kortgeleden 10 miljoen francs (ruim 100.000 gulden) deviezen beschikbaar gesteld voor de invoer van een contingent Zeeuwse oesters. De eerste invoervergunningen wor den binnenkort verwacht. Daarnaast hoopt Ierseke, dat Frankrijk ook zaai-oesters zal gaan importeren voor verbetering van het eigen produkt. Verplaatsing mogelijk Afdamming van de Oosterschelde zal een einde maken aan de getijstromen en het huidige zoutgehalte, onmisbare factoren voor de oesterteelt bij Ierseke. Dr. Kor ringa gaat thans na of de oestercultuur kan worden verplaatst. Men denkt hierbij aan de Grevelingen, het brede water tus sen Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee. Om de afsluiting van het Brou- wershavense Gat mogelijk te maken, zal volgens het Deltaplan eerst een dam door de Grevelingen bij Bruinisse moeten wor den gelegd. Blijft die dam gehandhaafd, dan zou de aldus afgesloten Grevelingen misschien mogelijkheden bieden voor het kweken van oesters. In een voor dit doel te Wemeldinge ge vestigd laboratorium voor de oestercultuur zijn sedert juli twee biologen, geassisteerd door een analyste en een laborante, bezig met het onderzoek van alle factoren, die de groei en de kwaliteit van de oesters in de Zeeuwse wateren beheersen. Het ge vaarlijkste stadium van de gehele oester cultuur is de broedproduktie. Deze vindt nu in de natuur plaats. Men wil proberen haar in eigen hand te nemen door zelf na komelingen te kweken. Indien de oesters in een „fabriekje" zijn te kweken, zullen er mogelijkheden zijn. In Japan geschiedt dit reeds, maar de omstandigheden zijn daar totaal anders. Indien de oester een jaar oud is, zijn er veel meer kansen. De studie van eventuele mogelijkheden in de Grevelingen zal tien jaar vorderen. Omstreeks 1960 gaat de Zandkreek dicht en dan zal het laboratorium te Wemel dinge dus gereed moeten zijn met de ana lyse van alle factoren waaronder de oester leeft en het kunstmatig kweken van oester- broed. Daarna volgen vijf jaar technische proef nemingen. In 1965 zal vermoedelijk de hulpdam bij Bruinisse klaar zijn en moet het antwoord er zijn. Dr. Korringa is niet optimistisch: het is moeilijk de natuur te evenaren. In november van het vorig jaar deed de politie een inval in een lokaliteit boven een kolenopslagplaats, waar door een 60-tal minderjarigen „geswingd" werd op muziek van een radio, en de exploitant, een 19- jarige schilder, flesjes drank verkocht. Deze organisator moest voor de kanton rechter verschijnen op de dagvaarding, verkoop van alcoholvrije dranken en gele genheid geven tot het dansen op muziek van een radiotoestel, zonder de vereiste vergunning hiertoe te bezitten. De ver dachte bracht naar voren dat de betreffen de limonadesoort ook in winkels te koop was. De ambtenaar van het O.M. repli ceerde, met te zeggen dat het ook verbo den is deze drank in de betreffende win kels te nuttigen. De verdachte vond dat „allemaal maar kolder", bovendien ver kocht de verhuurder van het zaaltje ook drank. In zijn requisitoir bracht de ambtenaar van het O.M. naar voren, dat het niet ge heel juist is om bij een verdediging naar voren te brengen, dat de wet maar kolder is. Hij releveerde de achtergrond van de zaak, te weten het gelegenheid geven tot dansen aan minderjarigen. Voor beide overtredingen, de verkoop van drank en het gelegenheid geven tot dansen op radiomuziek, eiste de ambtenaar tenslotte tweemaal f 50 boete, subsidiair 2 maal 20 dagen hechtenis. De kantonrech ter veroordeelde conform de eis. ADVERTENTIE Du Croo en Brauns krijgt 4,4 miljoen schadevergoeding De N.V. Machinefabriek Du Croo en Brauns, thans nog gevestigd op een terrein aan de Vaikenweg en Meeuwenlaan in Am sterdam benoorden het IJ, zal het veld moeten ruimen voor de in aanleg zijnde IJ- tunnel, die onder dit terrein komt te lopen. Het erfpachtsrecht op het betreffende ter rein is door de gemeente daarom beëindigd. B. en W. stellen de raad nu voor aan de N.V. en vergoeding van 4.4 miljoen gulden te betalen wegens schade door de beëindi ging van het erfpachtsrecht. De machine fabriek verplicht zich tot verplaatsing van het bedrijf naar een terrein nabij de West havenweg in het westelijk deel van de stad. In de toelichting op de voordracht wijzen B. en W. op het belang, dat de gemeente Amsterdam heeft bij de voortzetting van dit belangrijke bedrijf. B. en W. stellen de raad verder voor, de vennootschap toe te staan, het huidige ter rein te blijven gebruiken tot en met 30 April 1957. Hiermee krijgt het bedrijf 1 jaar respijt, want aanvankelijk zou het ter rein aan de Meeuwenlaan ontruimd moeten zijn vóór 1 mei 1956. Commandeur in de orde van Oranje Nassau Na een loopbaan van 35 jaar als officier bij de Koninklijke Marine en na precies 3 jaar de functie van Vlagofficier Personeel te hebben bekleed heeft vice-admiraal C. W. Slot, die binnenkort de zeedienst gaat verlaten, woensdag afscheid genomen van zijn medewerkers op het ministerie van Marine na zijn functie te hebben overge dragen aan zijn opvolger, schout-bij-nacht H. Bos. In de vergadering van Woensdag hebben de leden van de Admiraliteitraad, waarvan vice-admiraal Slot als Vlagofficier Perso neel drie jaar lid is geweest, hartelijk af scheid genomen. De minister van Marine, ir. C. Staf, deelde de scheidende functio naris mede, dat het de Koningin heeft be haagd, hem hij bevordering te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Minister Staf deed vice-admiraal Slot het lint met het kruis om. In de Renbaanstraat te 's-Gravenhage is een Haagse chauffeur na een familietwist door een waarschuwingsschot van een politie-agent getroffen en aan de gevolgen overleden. Woensdagmiddag werd de politie ter assistentie geroepen door een bewoner van de Renbaanstraat, die zei door zijn schoon zoon met een mes te worden bedreigd. Twee politiejeeps werden ter assistentie uitgezonden. Bij aankomst in dé Renbaan straat vonden de politiemannen de heer des huizes in zijn overhemd op de stoep voor zijn huisdeur. Hij waarschuwde, dat zijn schoonzoon, de 32-jarige P. J. de M. uit de Statenlaan, boven aan de trap stond met een mes. De bemanning van een der jeeps pos teerde zich aan de achterkant van het huis, die van de andere jeep ging de voordeur binnen. Toen een der agenten de trap enkele treden op was gegaan zag hij boven de schoonzoon staan met een flink mes in de hand. De man dreigde de agent dood te steken als deze boven kwam. De agent trachtte de man tot bedaren te brengen. Toen dit geen resultaat had loste hij een waarschuwingsschot, dat in de muur terechtkwam. De man antwoordde hierop door een gangspiegel met toebehoren de trap af te werpen. De agent kon nog juist opzij springen. De agent loste vervolgens een tweede waarschuwingsschot, dat de man boven aan de trap in de oksel trof. De man knipte het mes dicht, sloeg achterover, zei nog te zijn getroffen en overleed ter plaatse. De politie deelde mede, reeds eerder met deze man, wiens bijnaam „Tarzan" was, moeilijkheden te hebben gehad. In augustus 1954 heeft hij de omgeving van de West duinweg in opschudding gebracht, door een hele zondag op het dak van een school te blijven zitten, weigerend op de sommatie van de politie naar beneden te komen. De rechtbank in Rotterdam heeft de 47- jarige machinist T. W. L. uit Rotterdam veroordeeld tot een boete van 60.of twintig dagen hechtenis. Hij had op 22 februari van het vorig jaar een treinbotsing veroorzaakt op de lijn RotterdamHoek van Holland, waarbij drie mensen werden gewond. De eis was een maand hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en 75.boete of 25 dagen hechtenis. ADVERTENTIE geurig - gezond en... fruic/iTüf Carton a 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1.20 Conflict in St. Oedenrode De besturen van de drie Rooms Katho lieke organisaties van werknemers, mid denstanders en boeren in de gemeente St. Oedenrode, hebben in een vergadering van hun commissie van samenwerking, besloten een schrijven aan de wethouders van St. Oedenrode te richten, waarin zij te kennen geven „volledig achter het streven van de raad te staan, een dringend nodige correc tie aan te brengen in het bestuursbeleid der gemeente St. Oedenrode". Men neemt in St. Oedenrode aan, dat de raad en de wethouders hun genomen be sluit zullen handhaven om niet meer samen te werken met de burgemeester. Een verslag van de Britse radio-omroep BBC over luister- en kijkgewoonten toont aan dat de belangstelling voor de commer ciële televisie (ITA) groeiende is. Meer dan achtduizend mensen die op hun toestel zowel de BBC als de commerciële televisie programma's konden ontvangen werden ondervraagd. Uit hun antwoorden kon men opmaken dat de verhouding van elke hon derd meerderjarigen die 's avonds tussen beide programma's konden kiezen als volgt was: oktober BBC 57, ITA 43; november BBC 56, ITA 44; december BBC 49, ITA 51. Dankzij het feit dat de BBC in geheel het verenigd koninkrijk kan worden ont vangen, is het aantal mensen dat naar de BBC televisie kijkt ongeveer twintig maal zo groot ais dat van hen die de ITA pro gramma's verkiezen. Het aantal luisteraars naar de radio-uitzendingen van de BBC verminderde van ongeveer 5.500.000 in het laatste kwartaal van 1954 tot 4.800.000 in het laatste kwartaal van 1955. Dit wordt toegeschreven aan de toeneming van het aantal televisie-ontvangers. Sedert 27 november 1955 verblijft de „Willem Barendsz" op de vanigstgronden, op welke datum met de jacht op potvissen werd begonnen. De vangst op baleinwalvis sen werd geopend op 7 januari, de bij in ternationale overeenkomst vastgestelde datum. Van de te jagen soorten was nog uitgesloten de blauwe walvis, waarop eerst met ingang van 1 februari jacht kon wor den gemaakt, zo deelt de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart mede. Op 22 januari had de „Willem Barendsz" geproduceerd: 10999 barrels (1833 ton) traan en 8838 barrels (1473 ton) spermolie. In het seizoen 1954/'55 waren de cijfers over de periode 24 december 1954 tot 23 januari 1955 (in dit jaar begon de vangst op baleinwalvissen eveneens op 7 januari, die op de blauwe walvis echter op 21 ja nuari): 14596 barrels (2433 ton) traan en 5958 barrels (993 ton) spermolie. De tot dusverre teleurstellende resulta ten van de nieuwe „Willem Barendsz"- expeditie zijn, volgens de ontvangen be richten, te wijten aan zeer slechte weers omstandigheden, welke de vangst belem meren. De meldingen over het nieuwe schip zelf en zijn fabrieksinstallatie luiden echter onverdeeld gunstig. c ADVERTENTIE J Overstroming. Aan de monding van de Oost-Afrikaanse rivier de Ruvuma, die de grens tussen Tanganjika en het Por tugese Mozambique vormt, is een groot gebied overstroomd. Twaalf mensen zijn verdronken en drieduizend gezin nen dakloos. Geschorst. President Juscelino Kubitschek van Brazilië heeft de binnenlandse cen suur op pers en radio, welke sedert 25 november op grond van de staat van beleg van kracht was, geschorst. De censuur gold niet voor nieuws voor het buitenland. Tegenspraak. De leiding der Deense luchtmacht heeft het „ADN"-bericht, dat in Scandinavische landen grote bal lonnen, met fotografische en radio-uit rusting met bestemming Oost-Duitsland, waren opgelaten, tegengesproken. Er worden slechts dagelijks enkele ballon nen voor weerkundige waarnemingen opgelaten, aldus de Deense verklaring. Op bevel. Op de universiteit van de Ame rikaanse staat Alabama, die 125 jaar bestaat, is op bevel van de rechter de eerste negerstudente toegelaten, de 26- jarige Arthurine Lucy. Als protest zijn op het terrein van de universiteit krui sen in brand gestoken. Het brandende kruis is het symbool van de Ku Klux Klan. Het meisje kreeg geen toegang tot de slaapzaal en tot de gemeenschap pelijke maaltijd. Veilig. De New Yorkse juwelier Winston heeft per aangetekende luchtpost een pakket ter waarde van 8.400.000 dollar ontvangen. Het was een zending dia mant uit Londen. Er was een steen bij van 426 karaat, die anderhalf miljoen dollar waard is. Winston vindt de post nog de veiligste weg. „Ik ben op die manier nog nooit wat kwijt geraakt", zei hij. Afgewezen. De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart heeft een verzoek van de North American Airlines voor het onderhouden van transatlantische passagiersdiensten tegen ongeveer de helft van de tegenwoordige vrachtprijs afgewezen. De maatschappij was van plan diensten te openen tussen New York en Londen, Parijs, Frankfort en Rome met vliegtuigen, die honderd pas sagiers kunnen vervoeren. Het huidige tarief van 290 dollar zou worden ver laagd tot 140 dollar. Over en weer. De Amerikaanse nationale raad der kerken, de grootste godsdien stige organisatie in de Verenigde Sta ten die 35 miljoen protestanten omvat, heeft meegedeeld, dat een delegatie van acht vooraanstaande protestanten in maart een bezoek van ongeveer tien dagen aan de Sovjet-Unie zal brengen. In juni zullen hoge geestelijken van de Russische ortodoxe kerk een tegenbe zoek aan de Verenigde Staten brengen. De onderhandelingen over deze bezoe ken zijn gevoerd met goedkeuring van beide regeringen. Welvaart. In het afgelopen jaar heeft Ca nada 110.000 landverhuizers opgenomen tegen 154.000 in 1954, aldus het jaar verslag van het Canadese ministerie voor immigratie. Deze vermindering wordt toegeschreven aan de welvaart in Europa, die emigratie minder aan trekkelijk heeft gemaakt, en aan de be- rici. 'n over de werkloosheid in Canada in het begin van 1955. De meeste immi granten waren afkomstig uit Groot- Brittannië (30.150). Nederland komt op de vierde plaats, na Duitsland en Italië, met 16.340 landverhuizers. Weerstand. De Wereldgezondheidsorgani satie heeft vastgesteld, dat de ontwik keling van de weerstand van ziekte- overbrengende insecten tegen verdel gingsmiddelen een probleem van het grootste belang voor de openbare ge zondheid is geworden. Uit 32 landen zijn rapporten over toenemend weer standsvermogen der insecten binnenge komen; onder andere geldt dat voor verschillende typen van de malariamug, voor de luis die tyfus overbrengt, voor vliegen die met pest besmetten en voor een soort muskiet van Trinidad die ge le koorts verspreidt, aldus meldt de Londense „Times". Tussen Hengelo en Oldenzaal is de 53- jarige fabrikant E. Gorter uit Almelo met zijn auto in botsing gekomen met een ande re auto. De wagen van de heer Gorter kan telde en de bestuurder werd vrijwel onmid dellijk gedood. De overledene was een bekende Twentse textiel-industrieel. 41. Zodra de ruiters het gestrande vlieg tuig in het oog kregen, galoppeerden zij met bloedstollende kreten, blikkerende zwaarden en puntige lansen op hen af. „Z-ze z-zien er niet erg vr-vriendelijk uit", stamelde Panda, „ik geloof, dat ze ons kwaad willen doen". „Dat geloof ik ook", zei de ontdekkingsreiziger, „maar het vliegtuig is nog te zwaar met zand bela den om te kunnen opstijgen. Blijf jij maar scheppen, dan zal ik de motor starten". De motor sloeg sputterend aan en het toe stel begon zich hobbelend over het zand voort te bewegen. „Migam kopdr'af hak- kepuree!", loeiden de ruiters, hun paarden aansporend. „Ze halen ons in!", riep Panda ren! angstig. „Blijf scheppen", antwoordde de ontdekkingsreiziger. „We zijn nog te zwaar belast om op te stijgen. En Panda schepte en schepte, af en toe een onrustige blik op de ruiters werpend, die nu angstig dicht genaderd waren. Wat scherp zagen die zwaarden er uit en hoe puntig die spe- VOOR DEGENEN die er in onze tijd op uit trekken om de ark van Noach op de berg Ararat te zoeken, moet het een ontnuchtering zijn te vernemen dat de restanten van de ark in de oudheid reeds toeristen naar Palestina lokten en dat de Joodse geschiedschrijver Flavius Josephus in de eerste eeuw na Chr., behalve de zuil van de vrouw van Lot, ook de overblijfse len van de ark bezichtigde. De vraag naar de oorsprong van deze stukken, laten we on beantwoord, maar U kunt zich uiteraard voorstellen dat in latere tijden velen aan de echtheid van deze overblijfse len hebben getwijfeld, zodat zij zich bij een intensieve speur- t tocht op de hellingen van de Ararat geenszins kansloos achtten alsnog de „echte" overblijfselen te vinden. Nu is de bestijging van de Ararat verre van gemakkelijk, en nadat de top lange tijd ontoegankelijk was gebleken, werd hij eerst in 1829 door de ontdekkingsreiziger G. F. Parrot beklommen. Dit was voorna melijk een alpinistisch avontuur, dat ver der weinig gevolgen had. Maar in 1876 raapte Lord Bryce in het bergland op een hoogte van ongeveer 4500 m. een stuk hout op, dat hij voor een brokstuk van de ark aanzag. En hiermede was een inleiding ge leverd voor een lange periode van sensa tioneel krantennieuws en hysterische fan tasieën. Het plezierige feit deed zich daar bij voor, dat een ieder die de ark op of in de nabijheid van de Ararat wilde zien, hem daar inderdaad aantrof. In 1916 beweerde de Russische vlieger W. Roskovitsky dat hij tijdens een vlieg- tocht boven het gebergte op één van de hellingen de overblijfselen van de ark had zien liggen, waarna de tsaar een expeditie uitzond die - naar men zei - de restanten in een rapport beschreef en als echt iden tificeerde. De Russische revolutie van 1917 schijnt echter ook dit rapport te hebben weggevaagd, wat voor verschillende Ame- rigaanse tijdschriften echter absoluut geen beletsel was het sensationele verhaal sma- v kelijk op te dissen en van tijd tot tijd weer eens op te rake len. In 1949 vertrok onder lei ding van dr. Smith een Amerikaanse expeditie die de volle belangstelling van de pers en de radio had, maar desondanks op een volledige mislukking uitliep, want er werd geen ark gevonden. Althans niet op de Ararat. Wél vonden twee Turkse journalisten een vaar tuig van 150 m. lengte op de berg Djudi, en op enkele km. afstand zagen zij zelfs het graf van Noach! Later bleek, dat zij dit alles wel niet met eigen ogen hadden gezien, maar dan toch in ieder geval ge hóórd. Hetgeen overigens wel enig ver schil maakt. Wat er van deze verhalen is blijven hangen, valt moeilijk te zeggen,, maar in ider geval vertrok in 1952 nogmaals een expeditie uit Frankrijk, waarbij de top van de berg weliswaar werd bereikt, maar geen ark werd aangetroffen. Wie doet thans de volgende stap? Dit doet ons denken aan de relikwieën uit de oudheid. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2