Steun het regeringsbeleid tot stabilisatie van de prijzen Fabrieksgebouw in Waarderpolder nabij Haarlem uitgebrand Agenda voor Haarlem Haags blad uit beschuldigingen tegen mr. F. M. A. Schokking ROXY r uiken ROXY roken! ia qraaq! Brandweer had het - hij twaalf graden vorst - bijzonder moeilijk 3 XtoutettiKek 250 modelkamers Examens Werkgeversverbonden vragen hun leden: Geen spiraalbeweging van lonen en prijzen „Nieuwe politieke koers" in Spanje verwacht Overval op twee dagblad bedrijven in Surabaja Hij zou in 1942 een Joods gezin hebben laten arresteren Kind omgekomen bij brand te Wolvega Dit jaar verplichte prijs aanduiding voor hotels Parlementaire missie uit de West teruggekeerd J V V Oliepakhuis te Zierikzee uitgebrand DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 De Haarlemse brandweer is gistermiddag even na vijf uur uitgerukt naar een brand, die was uitgebroken in een laboratorium van een uit drie verdiepingen bestaand ge bouw van de chemische industrie N.V. Rids in de Waarderpolder. Door de aanwezigheid van brandbare stoffen in het laboratorium breidde het vuur zich snel uit en aange wakkerd door de felle oostelijke wind ver spreidde het vuur zich over het gehele ge bouw. Om ongeveer half zeven, juist op het moment dat de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers arriveerde, was men de brand meester, maar de brandweer lieden, die hun werk moesten doen in een ijzige koude het vroor twaalf graden varen nog geruime tijd bezig met het na blussen. Reeds van grote afstand kon men giste ren in de namiddag grote rookwolken over het Spaarne zien drijven. Kort na het ont dekken van de brand stond namelijk het gebouw aan de westzijde van de fabriek in lichter laaie. Doordat de oostenwind het vuur de kant van het Noorder Buiten- spaarne opdreef sloegen de vlammen niet naar de andere afdelingen, waar vele brandbare stoffen waren opgeslagen, over. De brandweer, die met drie wagens uit gerukt was betrok het water door twee pompen uit het Spaarne, waarna met be hulp van ongeveer zes stralen de strijd tegen de vlammen werd aangebonden. Aan vankelijk leek dit een vrij hopeloze taak, want na een half uur sloegen de vlammen reeds door het dak heen. De brand woedde het hevigst in de bovenste verdieping het laboratorium waar uiteraard vele brandbare stoffen aanwezig waren. Het duurde dan ook niet lang of de vloer van deze etage kwam met donderend geweld naar beneden. De brandweer had bovendien met de barre kou te maken, die het verblijf in de open polder bijzonder onaangenaam maak te en die er bovendien de oorzaak van was, dat enkele verdeelstukken en slangen bevroren. Men liet zich door deze tegen slag echter niet ontmoedigen en om ruim half zeven was men zover, dat men de brand meester was. Toen was echter het laboratorium volkomen uitgebrand evenals de kantoorruimte en de tekenkamer op de eerste verdieping en de smederij en draaie rij waar slechts weinig machines ston den gelijkvloers. Op het terrein van de brand was onder meer hoofdinspecteur A. F. Suurendonk aanwezig, die in gezelschap was van tal rijke agenten, die ogenblikkelijk het ge hele terrein afzetten en enkele recher cheurs, die een onderzoek instelden naar de oorzaak van de brand. Overigens was het werk van de brand weerlieden niet geheel zonder gevaar want het gehele complex van de Rids-fabrieken staat vol met gebouwen, die alle brand bare stoffen bevatten en de politie oor deelde het dan ook raadzaam om ook een GGD-wagen op te roepen, die gedurende de gehele brand op het terrein aanwezig was. De burgemeester van Haarlem, die om streeks half zeven arriveerde liet zich door ondercommandant de heer J. P. Pollé over de omvang van de brand en de stand van zaken op de hoogte stellen. Korte tijd later na het Instorten van een vloer, was de brandweer het vuur meester en pas toen konden de brandweerlieden, waarvan velen veranderd waren in ijsmannetjes, beginnen aan het nablussen, hetgeen overigens met stijf bevroren slangen geen kleinigheid was. Bevroren verwarming. Een onderzoek naar de oorzaak van de brand in de chemische fabriek heeft uit gewezen, dat enkele personeelsleden bezig ADVERTENTIE WONINGINRICHTING. BEVERWIJK (jeape*,c/vM,8-1230 e*) 1^13.45-18- uu/>. Q)Uytc/&ij<s t)6 \i-uuA DONDERDAG 2 FEBRUARI Studio: „Mrs. Miniver", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vom Teufel ge- jaigt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tussen landing in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Satanseiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vrouwen om Puccini", 14 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 3 FEBRUARI Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spi ritisten „Het Licht", psychometrische avond, 8.15 uur. Nassauplein 8: Theosofische Ver eniging, spreker W. Burger, 8 uur. Minerva: „Liever lui dan moe", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Roxy: Sensatie op rijksweg 101", 14 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Palace: „Blackboard jungl' 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 uur. Rem brandt: „Het begon in Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les Diaboliques", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Green fire", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Raz zia", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. zijn geweest de centrale verwarming, die op een der kamers van de bovenverdieping bevroren was, met butagas te ontdooiïen. Men vermoedt, dat hierbij onvoorzichtig te werk is gegaan, maar zekerheid heeft men nog niet aangezien vanmorgen het onder zoek nog moest worden voortgezet. Over de omvang van de schade kon men ons nog niets mededelen. Het bedrijf is echter verzekerd. Leiden. Doctoraal examen. Rechten: A. van Geninip, Deiden; T. van Dijk, Rotter dam. Kandidaatsexamen Godgeleerdheid: mej. E. Vijlbrief, Leiden; mej. M. G. Wel vaart, Sassenheim. Dostoraal examen Schei kunde: J. H. J. M. van Buitenen, Voorburg; W. J. Mijs, Leiden; H. W. Kouwenhoven, Leiden. Kandidaatsexamen: K Wis- en Na tuurkunde: J. van Ballen, Leiden. Idem F: M. Sanders, Leiden. Idem C: G. W. Rougoor, Leiden. Doctoraal examen Biologie: P. M. Schenk, Leiden. Kandidaatsexamen E: Wis- en Natuurkunde: W. Bloemhoff, Rotterdam. Idem D: W. R. van Zwet, Leiden. Zowel boven op de ladder als beneden trachtten de verkleumde bandweerlieden het vuur in een fabriek in de Waarder polder te bestrijden. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben hun leden ver zocht de politiek der regering ten aanzien van de stabilisatie van het prijspeil te steunen. De besturen der werkgeversverbonden hebben met voldoening geconstateerd dat de industrie tot dusverre in ruime mate aan deze politiek heeft meegewerkt. Er zijn echter thans, wellicht meer dan in het afgelopen jaar, sterke krachten werkzaam die prijsverhoging zouden kunnen veroorzaken en prijsverlaging in de weg zouden kunnen staan. In de naaste toekomst zal overleg worden gepleegd over een eventuele verhoging van de inkomens der werknemers. De vorm daarvan zal ongetwijfeld mede worden be- invloed door het besluit van de regering van september, in beginsel de mogelijkheid van een meer gedifferentieerd loonbeleid te openen, alsmede door de in begin 1957 te verwachten maatregelen inzake de alge mene ouderdomsvoorziening en een verdere huurverhoging. Een gedifferentieerd beleid ten aanzien van de inkomens der werk nemers steunt op de gedachte, dat een in komensverbetering mogelijk is waar deze haar grond vindt in een stijging van de produktiviteit, respectievelijk in een ver betering van de ruilvoet, aldus de besturen in hun brief aan de leden. Dit uitgangspunt houdt naar het oordeel van de besturen in, dat het tot stand komen van een eventueel hoger peil van de inko mens der werknemers geen aanleiding mag vormen tot verhoging van de prijzen. Een loonbeleid dat hierop is gebaseerd, past geheel in de algemene politiek van de rege ring ten aanzien van de stabilisatie van het prijspeil. De besturen menen deze politiek te moe ten ondersteunen, omdat slechts langs deze weg kan worden voorkomen dat zich een opwaartse spiraalbeweging van lonen en prijzen zal voordoen.Een dergelijke ontwik keling zou niet alleen voor het Nederlandse volk als geheel, maar in het bijzonder ook voor het industriële bedrijfsleven slechts schadelijke zelfs noodlottige gevolgen hebben, aldus de besturen. Op grond van deze dringende overweging herhalen de besturen hun oproep tot de leden om medewerking te blijven verlenen aan de stabilisatie van de prijzen en waar mogelijk een verlaging daarvan. De be oogde en door de besturen van de indus triële verbonden ondersteunde prijsstabili- satiepolitiek zal ter bereiking van de ge stelde doeleinden zodanig worden opgevat, dat in 1956 slechts in uitzonderingsgevallen prijsverhoging zal kunnen ^optreden. Dit betekent intussen niet, dat onverhoopte sterke kostprijsverhogende tendenzen nim mer in het prijspeil tot uitdrukking zouden mogen komen. Het verdient aanbeveling om in een dergelijk geval niet automatisch tot prijsverhoging over te gaan, maar eerst overleg te plegen met het ministerie van Economische Zaken. De vrijwillige medewerking aan deze prijsstabilisatiepolitiek rechtvaardigt de eis van de werkgeversverbonden van rege ringswege aan het industriële bedrijfsleven geen gedetailleerde prijsbeheersing op te leggen en van het daarmede gepaard gaan de overheidsingrijpen af te zien. De regering beschikt over middelen om zich te weer te stellen tegen prijsontwik kelingen die tegen het algemeen belang zouden indruisen. Teneinde ook dit ingrij pen tot een minimum te beperken heeft de minister van Economische Zaken toegezegd met de verbonden voeling te houden, opdat deze op wens van hun leden een bemidde lende taak kunnen vervullen. Franco gelast loonsverhoging MADRID (AFP) De Spaanse minister van Arbeid. Jose Antonio Giron, heeft in een radio-rede aangekondigd, dat in Spanje de lonen verhoogd zullen worden op last van generaal Franco. De mededelingen van minister Giron hebben de aandacht getrokken van waar nemers, niet alleen omdat zij kennelijk be doeld zijn om de groeiende bezorgdheid van de arbeiders met het oog op de voort durende stijging van de kosten van levens onderhoud, die sinds 1954 met vijftien tot twintig percent omhoog zijn gegaan, te verminderen, maar ook omdat hij „de opening van een nieuw hoofdstuk in de Spaanse politiek" heeft aangekondigd. Minister Giron zei nog, dat het stadium van „de internationale traagheid van be grip", waarvan Spanje het slachtoffer was geweest, voorbij is. Het huidige stadium, aldus de minister, begint met de aankon diging van nieuwe en ernstige verantwoor delijkheden, die aanvaard moeten worden zonder dat een beroep gedaan kan worden op de uitzonderingstoestand, in een geest van burgerzin en vastberadenheid en zo nodig met een nieuw plichtsbesef. Deze toespelingen van Giron schijnen volgens waarnemers te bevestigen, dat in de gedachten van de Spaanse leiders een plan voor een bestuurshervorming bestaat, dat een tamelijk ingrijpende kabinetswijzi ging zou kunnen inhouden, waarbij reke ning gehouden wordt met nieuwe over heersende stromingen in de Spaanse open bare mening. DJAKARTA (United Press) Een bende van dertig man, sommigen gewapend met revolvers, heeft een overal gepleegd op een dagbladgebouw in Surabaja. Vier em ployés werden gewond bij de overval op de Javapost en een Chinees dagblad, die in hetzelfde gebouw ondergebracht zijn. Militaire politiek bewaakt het gebouw. (Van onze parlementaire redacteur) Op de avond van woensdag 1 februari is het Haagsch Dagblad met een ernstig schijnende beschuldiging tegen mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van Den Haag, voor de dag gekomen. Deze zou in septem ber 1942, toen hij waarnemend burgemees ter van Hazerswoude was, het Joodse gezin Pino hebben laten arresteren. Veertien dagen nadat het echtpaar Pino in een cel opgesloten had gezeten en zijn 11-jarig dochtertje onderdak bij een der veldwach ters in het Haagsch Dagblad verder als veldwachter B. aangeduid onderdak had gekregen, zou mr. Schokking aan deze veldwachter èn aan diens collega A. op dracht hebben gegeven het gezin Pino met een vrachtauto naar de strafgevangenis te Scheveningen over te brengen. De man zou vervolgens „ergens in Nederland" over leden zijn en de moeder en het dochtertje zouden blijkens de overlijdensakten op 22 oktober 1942 in Oswiecin (de Poolse naam voor Auschwitz) overleden zijn. Aan dit alles zou, altijd volgens het Haagsch Dag blad, al een en ander vooraf zijn gegaan. Op een ochtend in september 1942 had een (wegens zijn politieke gezindheid niet gun stig bekend zijnde) veldwachter, verder als A. aangeduid, Pino, dié men in het dorp niet eerder had gezien, aangehouden met verzoek zijn persoonsbewijs te laten zien. Het stuk was vals, doch veldwachter A. bevond het in orde, hetgeen hij een paar andere mannen met wie hij zich samen bevond en daaronder een tweede veld wachter mededeelde. Pino, bang gewor den, wendde zich tot een predikant en vroeg deze met grote aandrang bij de bur gemeester te vragen of hij, Pino, met vrouw en kind in Hazerswoude mocht blijven. De predikant raadpleegde veldwachter B., die politiek wel goed was. Hij ging met deze naar mr. Schokking, doch deze zou, na hen te hebben aangehoord, veldwachter B. be volen hebben het gezin onverwijld te arresteren. Veldwachter B. heeft de redactie van Haagsch Dagblad desgevraagd meegedeeld, dat de burgemeester hem niet de gelegen heid had gegeven de heer Pino te waar schuwen dat hij gearresteerd zou worden. Veldwachter A. (de politiek niet-goede functionaris) heeft diezelfde redactie ver teld, 's avonds naar de burgemeester te zijn geweest met het aanbod het gezin Pino te bevrijden, waarop de heer Schokking hem moet hebben toegevoegd, dat hij zich met deze zaak niet verder had te bemoeien; hij, de burgemeester, zou die wel afwikkelen. Tot zover de feiten omtrent hetgeen er blijkens het in het Haagsch Dagblad ge publiceerde in 1942 zou zijn gebeurd. Thans eerst een paar andere feiten. Mr. Schokking, sinds 1938 burgemeester van 's-Gravenzande, was in 1942, dus onder de Duitse bezetting, uit die functie ontslagen, maar daarop, eveneens onder de Duitse bezetting, tot waarnemend burgemeester van Hazerswoude benoemd, en vervolgens, eveneens onder de Duitse bezetting, uit die functie ontslagen. In 1945, na de bevrijding, trad hij weer op als burgemeester van 's-Gravenzande; een jaar later werd hij tot burgemeester van Alphen aan de Rijn en in 1949 tot burgemeester van Den Haag benoemd. Nu rijzen er terstond enige vragen. In de eerste plaats doet het op het eerste gezicht een beetje wonderlijk aan, dat na zijn ontslag als burgemeester van 's-Graven zande in 1942 mr. Schokking in datzelfde jaar tot waarnemend burgemeester van Hazerswoude werd benoemd. Hoe kwam dit? Veel belangrijker is te weten, of mr. Schokking na de bevrijding als iemand, die onder de Duitse bezetting een benoe ming had aanvaard, namelijk die tot waar nemend burgemeester van Hazerswoude, voor enige zuiveringscommissie is ver schenen. Zo ja, met welk resultaat? Voors hands moet men aannemen: met een voor hem gunstig resultaat. Anders toch zou zijn wederoptreden in 's-Gravenzande niet mogelijk zijn geweest en nog minder zijn daarna volgende benoemingen. Uit hetgeen het Haagsch Dagblad nog verder heeft gepubliceerd, behalve dan de feiten, welke zich in 1942 hebben voorge daan, valt op te maken, dat veldwachter A. (de politiek niet-goede veldwachter), na de bevrijding in verband met het Hazerswou- dese geval achttien maanden gevangen gezeten zou hebben, doch plotseling zonder enige toelichting op vrije voeten zou zijn gesteld, toen zijn raadsman bevoegde in stanties er op wees, dat de schuld groten deels bij een ander lag. „Burgemeester Sohökking is nog wel gehoord" aldus gaat het Haagsch Dagblad verder „doch de zaak ging de doofpot in. De dossiers bleven echter bestaan." Met andere woor den, er moeten dus dossiers bestaan, waar in ook een en ander over mr. Schokiking zou voorkomen. Het Haagsch Dagblad ver telt zelfs, dat nauwelijks nadat mr. Sohok- kings benoeming tot burgemeester van Den Haag in 1949 bekend was, hoge functiona rissen van politie het „dossier-SChokking" van bevriende zijde ontvingen. Hier acht ik terstond een kanttekening op haar plaats. Het feit op zichzelf dat er omtrent iemand een dossier bestaat, be hoeft nog niet te betekenen, dat de man iets onoorbaars heeft gedaan. Wanneer tegen iemand besehuldigingen geuit zijn, welke echter een verder behandelen van zijn geval niet rechtvaardigen, dan blijft het dossier toch bestaan, ook ail wordt de zaak geseponeerd. Denkbaar is derhalve, dat indertijd iets van die aard met betrek king tot mr. Schokking is gebeurd. De vraag rijst zelfs, hoe het anders mogelijk ware geweest, dat hij na de bevrijding zijn verschillende burgemeestersplaatsen heeft kunnen verkrijgen. Mij dunkt, het moet vrij eenvoudig zijn na te gaan, of er na de bevrijding inderdaad een gesepo neerde zaak-Sohokking is geweest en zo ja, om welke redenen dan tot seponering be sloten is. Thans, na de zo ernstig schijnen de publiekelijk tegen mr. Schokking ge uite beschuldigingen, heeft hij recht op volledige openbaarmaking van wat er ten opzichte van hem sedert 1945 gaande zou zijn geweest. Evenzeer mag de Haagse zijn geweest. Evenzeer mag het publiek er voor volledige opening van zaken wordt gezorgd. Ik heb goede redenen om aan te nemen, dat er naar aanleiding van de publicatie in het Haagsch Dagblad een onderzoek door de bevoegde instanties zal worden inge steld. Dat is nu wel dringend noodzakelijk geworden. In dit verband kan men zich trouwens afvragen, of mr. Schokking niet zelf behoefte heeft aan zulk een onderzoek, ook al moge dan wellicht indertijd al eens een onderzoek hebben plaats gevonden en wel omdat hij zich in 1942 onder de Duitse bezetting tot waarnemend burgemeester van Hazerswoude had laten benoemen. Het blijft mogelijk, dat mr. Schokking oprecht meent, dat hem niets bezwarends ten laste gelegd kan worden. Wellicht is dit destijds al uitgemaakt. Hoe bedenkelijk het verhaal van het Haagsch Dagblad er ook uitziet, verkeerd zou het zijn meteen de schijn voor werkelijkheid aan te nemen. De in dit ge val van bedenkelijk schijnende gedragin gen betichte burgemeester van Den Haag heeft alle aanspraak op een snelle en te vens duidelijke weerlegging van de ge grondheid der beschuldigingen, en dus op een eventueel hernieuwd onderzoek. Het ware daarom eer voor de hand liggend dan verbazingwekkend, indien hij, nog voor dat de regering tot zulk een onderzoek zou besluiten, erom zou vragen en dan tevens de wens zou uiten, hangende het onderzoek verlof te krijgen. Want hoe men het keert of wendt, zolang de onjuistheid1 van de tegen hem gerichte beschuldigingen niet zonneklaar gebleken is, moet het èn voor hem èn voor Den Haag verkieselijker zijin, dat een ander tijdelijk het burgemeester schap waarneemt. Belangwekkend zou zeker zijn te kunnen vernemen of het geval Schokking- Hazerswoude ook nog indertijd bij de pro cureur-fiscaal, mr. Zaaijer, in handen is geweest en deze toen tot de conclusie zou zijn gekomen dat er geen termen waren voor enige zuiveringsmaatregel. Verklaring van mr. Schokking De burgemeester van Den Haag deelt naar aanleiding van de publicatie in het Haagsch Dagblad mede, dat provinciale commissies, na de bevrijding belast met de zuivering van burgemeesters, en de pro cureur-fiscaal van het bijzonder gerechts hof te 's Gravenhage bekend zijn geweest met het beleid van de burgemeester ten Opzichte van de voorvallen die zich in de aan critiek onderworpen ambtsperiode hebben voorgedaan. Er zijn geen zuiveringsmaatregelen te zijnen aanzien voorgesteld. In 1946 is zijn benoeming gevolgd tot burgemeester van Alphen aan de Rijn en in 1949 tot burge meester van 's Gravenhage. Mr. Schokking ziet geen aanleiding terug te treden in een behandeling van gebeurtenissen, waarvan de toedracht bij bovengenoemde instanties ter beoordeling heeft gelegen. Een anderhalfjarig meisje is vannacht door de rook bedwelmd en overleden, toen brand woedde in het woongedeelte van de boerderij van A. Heide te Wolvega. De brand ontstond vannacht omstreeks 12 uur toen het echtpaar Heida uit was. Het anderhalfjarig meisje werd uit het huis gehaald, maar zij bleek toen reeds door de rook bewusteloos te zijn. De on middellijk gewaarschuwde geneesheer diende zuurstof toe, maar dit baatte niet meer.- De brandweer wist met de mistspuit het vuur te bepreken tot het nieuwe woon huis, zodat de bedrijfsgebouwen en het vee behouden bleven. Over de oorzaak van de brand en de schade is nog niets met ze kerheid bekend. Bescherming van de naam hotel bij Horeca in voorbereiding Verplichte prijsaanduiding en bescher ming van de naam „Hotel" waren twee der belangrijkste vraagstukken, waar het be drijfschap „Horeca" zich in het afgelopen jaar mee bezig heeft gehouden. Dit deelde de voorzitter, de heer J. G. Meyer, mede op de in het gebouw van de Sociaal-econo mische Raad gehouden eerste vergadering in 1956 van dit bedrijfschap voor Hotel- Restaurant, Café- en Pension-, Kamerver- huur- en Aanverwante bedrijven. Prijsaan duidingsplicht in logies verstrekkende be drijven was al lang een onderwerp dat de aandacht trok. In steden als Amsterdam en andere toeristische centra aldus de heer Meyer kwam het in de drukke tijd hoe langer hoe meer voor dat het publiek op ergerlijke wijze werd overvraagd, hetgeen de naam der Nederlandse hotellerie ern stig afbreuk heeft gedaan. Daarom is door het secretariaat een verordening voorbe reid, inhoudende een verplichting tot prijs aanduiding. Een commissie heeft zich ver enigd met dit voorstel en de mogelijkheid bestaat dat dit jaar het „prijsaanduidings voorschrift" tot de eerste verordenin gen van het bedrijfschap zal gaan behoren. Dezelfde commissie, welke het prijsaan- duidingsbesluit uitwerkte, zal zich in de loop van dit jaar gaan bezig houden met het vraagstuk van de bescherming van het publiek tegen misbruik van de naam „Ho tel". Hierbij zal nauw contact worden on derhouden met toeristen- en reizigers-or ganisaties. Inmiddels heeft het secretariaat van het bedrijfschap het reeds lang bestaande ho telreglement geheel omgewerkt en kan dus het overleg worden geopend met de vroe gere mede-samenstellers ANW en ANWB. Door normalisering der logies- en verblijfs- voorwaarden zal veel misverstand kunnen worden voorkomen aldus de heer Meyer. Woensdagmiddag is de parlementaire missie, die van 18 tot 30 januari een be zoek aan de West heeft gebracht, op Schip hol teruggekeerd. De missie bestond, uit de Tweede Kamerleden H. van Sleen, Gerben Wagenaar, dr. W. L. P. M. de Kort, mevr. A. FortanierDe Wit, G. M. Nederhorst, F. H. van de Wetering, J. J. Fens, mr. H. F. van Leeuwen, prof. dr. W. L. G. Leimaire, H. van Eysden en de Eerste Kamerleden J. Reijers, H. Algra, ir. E. H. A. Kraaijvan- gen, H. J. de Dreu en mr. G. J. P. Cammel- beeck. De missie werd vergezeld door mr. A. F. Schepel, griffier der Tweede Kamer. De delegatie was bijzonder onder de in druk van de band die er tussen de Antillen en Nederland bestaat. Deze band is sterker dan wij ons hier kunnen indenken, aldus de heer Van Sleen. De delegatie heeft de eilanden Aruba, Bonaire en Curagao be zocht, Enkele missieleden brachten een be zoek aan Sint Maarten. Zij hebben veel mensen leren kennen en zich op de hoogte kunnen stellen van de interne verhoudin gen op de Antillen. Projecten, waar men zich daarmee bezig houdt, zijn hun voor gelegd. De reis, aldus de heer Van Sleen, heeft de stoutste verwachtingen overtrof fen. Het enthousiasme over het koninklijk bezoek aan de West is nog steeds groot. ADVERTENTIE U: ivj: 0 ft Maak zon pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon.-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet v7 te 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd k Dubbel gezuiverd Standvastige 'melange Door het door personeel onvoorzichtig losbranden van een olievat, is woensdag middag omstreeks half vier een hoeveelheid ontvlambaar materiaal in een pakhuis aan de Nieuwe haven in Zierikzee in brand ge raakt. Binnen enkele minuten stond het ge hele pakhuis door de daarin aanwezige olie in lichter laaie. Met moeite slaagde de brandweer er in de aangrenzende woonhuizen te behouden. Door de ijzige kou die het water op straat in een ijsbaan herschiep, was men genood zaakt zonder ophouden door te spuiten, daar het water in de slangen anders zou bevriezen. Omstreeks half zes was men de brand meester. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de schuldvraag. Een hoeveelheid gascilinders is in beslag genomen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5