Oxford- kleding College kan niet meegaan in verschillende punten van critiek Drie zilveren jubilarissen bij de gemeente Beverwijk Gemeente komt gedupeerde tuinders in Santpoort ruimschoots tegemoet Scherm bij de spuisluis zou het zoute water in het kanaal keren OXFORD- KLEDING zelfbedienen bij Zwanenburg WAARDEBON 10 honing-zoete SINAASAPPELEN Zwanenburg 11 Antwoord op adres NOV Inspecteur voor het onderwijs zal een mooie, steunende taak krijgen van 90 voor 79 Zelfbediening Industrie in oud-IJmuiden „De Tunnel" wil een bedrijf aan Breesaapstraal Twee percelen in één koop Buitenlands bezoek aan Gastricum GERARD VAN PRAAG De Plankeniers" speelden in NATU-concours Hardnekkig brandje Gemeenteambtenaren werden gehuldigd N.V. Breesaap" gaat in Driehuis bouwen Het praktische werk van 't Humanistisch Verbond Mevrouw D. Heroma sprak in IJmuiden Samen met pompen kan de verzilting wellicht ten dele gestopt worden Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 HET ADRES, dat de Velsense afdeling van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging in december 1955 aan de Velsense gemeenteraad zond, met een onversneden critiek op de toenmalige volle klassen, die ook in Velsen het onderwijs bedreigen, op het onvoldoende ondrwijs in de lichamelijke oefening, dat nog niet in de laagste klassen der openbare scholen wordt gegeven en de gemeentelijke vergoeding voor het onderwijs in handenarbeid, de vakleerkrachten voor nuttige handwerken en de aanstelling van een gemeentelijke inspecteur voor het onderwijs, tegen welk laatste plan de N.O.V. nogal wat bezwaren opperde, zoals uit de begrotingszitting ook is gebleken, is door het college van B. en W., dat om een prae-advies had gevraagd, thans voorzien van zijn argumentatie, wederom aan de raad voorgelegd. ADVERTENTIE Ten aanizien van de overbevolkte klassen merken B. en W. op, dat aan 7 openbare lagere scholen thans een boventallige leer kracht verbonden is waardoor al een be langrijke verlichting merkbaar werd. Zodra bij de overige scholen de hulp lokalen zijn gesticht, zal ook hier de benoe ming van een boventallige leerkracht mo gelijk zijn en het aantal leerlingen per klasse worden verlaagd. B. en W. zijn van oordeel, dat als de be noeming van een boventallige leerkracht aan alle openbare lagere scholen zal zijn doorgevoerd, de bezetting der klassen in het algemeen de toets der critiek zal kun nen doorstaan. De bijzondere scholen kunnen eveneens rechten op boventallige leerkrachten doen gelden. Wat betreft de toewijzing van bouwvolu me voor scholenbouw doet het college steeds al het mogelijke, maar te dien aan zien getroffen regeringsmaatregelen wer ken uitermate remmend. Gymnastiek Uitbreiding van het vakonderwijs in de lichamelijke oefening tot de le, 2de en 3de klasse achten B. en W. momenteel uit een financieel oogpunt niet mogelijk. Ook bestaat in pedagogisch opzicht geen eenstemmigheid over de noodzaak vak- ADVERTENTIE Aan Uw Huishoudboekje zult U 't merken. Neem de proef Mevrouw en ga Veel voordeliger veel prettiger Mooi vet spek, 500 gr. 0.79 Schouderham, 150 gr. 0.65 Pork uit blik, 150 gr. 0.35 Hamschotel 't Zwaantje export ham 150 Nierworst Palingworst gram samen 0.69 flink bel. Boerenkaas 500 gram 1.45 Oude Boerenkaas, 500 gram 1.55 Soepgroenten, 2 busjes 0.37 Zelfrijzend Bakmeel, 2 pak 0.59 Italiaanse Tomatenpuree 2 blik 0.29 Appelmoes, grote pot 0.55 Doperwten, 1 literblik 0.59 Heerlijk koekje, 250 gram Zand Carré's voor 0.29 bij 3 gulden boodschappen. Echte chocolade korrel, 200 gram 0.45 Brusselse Kermis, 250 gr. 0.29 Winterdrups, 200 gram 0.35 Mocca Hopjes, 200 gr. 0.45 bij inlevering van deze bon Lange Nieuwstraat 509 hoek Velserduinweg Caecilianen zetten hun oogsttochten voort De harmonie St. Caecilia heeft haar ba lans over januari opgemaakt en ondanks men heeft met el'kaar 5000 kg afvalstoffen binnen. Zaterdag komt de Harmonie aan de Rijks straatweg, Heirweg, Velseroordstraat, Geelvinckstraat, Watervliet en Meerweide. „Een mens was te veel" in Beverwijk Voor de tweede maal heeft de Christe lijke vereniging tot verpleging van behoef tige chronische zieken „Het Zonnehuis" een film doen vervaardigen ten behoeve van het werk dezer inrichting. De rolprent toont het leven van een jonge vrouw, een artiste, die langzaam ten offer valt aan een chronische ziekte. Rudi Hor- r.ecker heeft van dit gegeven een goede film gemaakt, die vertoond zal worden op woensdag 8 februari in de Gereformeerde kerk aan het Moensplein te Beverwijk. onderwijs te geven in de le, 2de en 3de klasse. Ten aanzien van de bouw van gymnas tieklokalen geldt in nog sterkere mate het geen boven is vermeld ten aanzien van de scholenbouw. Handenarbeid Het moet adressante bekend zijn, zo zegt het college, dat het per leerling beschik baar gestelde bedrag ruimschoots voorziet in de dekking van de kosten voor de aan schaffing van leermiddelen voor de han den arbeid, waaronder begrepen zijn de kosten voor de aanschaffing van leermid delen. Dat desondanks het bedrag per leer ling nog word't verhoogd met 3,per jongen van de klassen 5 en 6 mag zeker gezien worden als een streven om het on derwijs in handenarbeid in deze leerjaren, waarvan aangenomen mag worden d'at het met extrakosten gepaard gaat, volledig tot zijn recht te doen komen. B. en W. overwegen voorts, om in de toekomst één, alles omvattend, bedrag per leerling te doen vaststellen, waar door voor de hoofden der scholen een vrijere bestemming ontstaat. Wat betreft de bouw van lokalen voor handenarbeid kan worden verwezen naar hetgeen is opgemerkt ten aanzien van het bouwvolume voor scholenbouw, hetgeen ook geldt voor de bouw van handenarbeid- lokalen. Handwerken Ten aanzien van de wens om meer vak leerkrachten in de nuttige handwerken aan te stellen volstaan B. en W. met de verwij zing naar hetgeen is opgemerkt omtrent de aanstelling van vakleerkrachten in de lichamelijke oefening. Inspecteur Door de raad zijn al de gelden voor de aanstelling van een gemeentelijke inspec teur gevoteerd, zodat het college op de aangevoerde bezwaren niet behoeft in te gaan. „Het is de bedoeling in het college er naar te streven een functionaris te krij gen, die zijn taak zo zal zien, dat hij een steun moet zijn voor het onderwijzend per soneel bij zijn moeilijke taak en de juiste schakel moet vormen tussen het gemeente bestuur en dit personeel ter behartiging van de belangen van het onderwijs", aldus dit college. Zij delen overigens de mening niet, dat zijn taak zich tot het lager onderwijs zou moe ten beperken en zien een zware doch moei lijke taak voor deze functionaris weggelegd. De n.v. Machinefabriek „De Tunnel" te IJmuiden heeft de gemeentelijke overheid gevraagd aan haar te verkopen, ten be hoeve van de bouw van een machine fabriek: het terrein, ter oppervlakte van ongeveer 960 m2, liggende aan de Breesaapstraat en een terrein, groot 640 m2, aan dezelfde straat. Tegen de verkoop van deze terreinen voor het beoogde doel bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De prijs daarvoor is onder goedkeuring van het prijzenbureau voor onroerende zaken te Haarlem bepaald op 15 per m2. Verzoekster heeft met deze prijs inge stemd. De verkoop van een aanpalend stuk ter rein zal echter pas aan de orde kunnen komen, nadat de zich daarop nog bevin dende opstallen kunnen worden gesloopt. B. en W. stellen de raad thans voor, te besluiten tot verkoop van de terreinen aan verzoekster. Evenals verleden jaar heeft de Cas- tricumse katholieke sportvereniging „Vi tesse '22" een sportuitwisseling met het Duitse Richrath op haar programma staan. De Duitsers zullen tijdens de Pinksterda gen (20 en 21 mei) enige wedstrijden ko men spelen en op hun beurt gaan de Cas- tricummers in augustus bij Richrath op be zoek. in llmuiden verkrijgbaar bij KENNEMERLAAN 100 De afdeling Haarlem van de N.A.T.U. organiseert jaarlijks een toneelwedstrijd voor de in Kennemerland gevestigde ver enigingen. De wisselprijs, de fraaie kristal len Vrije Volkbokaal werd in vorige sei zoenen achtereenvolgens door „PALVU" uit IJmuiden en „De Ramplaanspelers" uit Overveen gewonnen. Voor de nieuwe ronde heeft nu ook de oud-katholieke toneelver eniging „De Plankeniers" uit IJmuiden ingeschreven, die haar kansen maandag en dinsdag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan verdedigde met twee op voeringen van het blijspel „Moeder ge vraagd". De eerste voorstelling werd door de jury bezocht. Het opgevoerde blijspel werd geschreven door Will, van der Berg, die zich hierin nu eens wist te behoeden voor de overdrijving, waardoor zoveel stukken van zijn hand de critische toeschouwer tot een afwijzend oordeel bewegen. De intrige moge verre van origineel zijn, men kan toch vrede hebben met de manier, waarop de auteur deze heeft uitgewerkt. De mogelijkheid is aanvaardbaar gemaakt, dat een ouderloos gezin van bijna volwassen kinderen door middel van een advertentie een dame tracht te vinden, die bereid is als een moeder voor hen allen te zorgen. De solliciterende „moeder" blijkt dan uiter aard een bijzonder charmante jongedame te zijn, die ongewild in alle herenharten een danige onrust veroorzaakt. Zelfs ont wikkelt zij zich in het verdere verloop van het stuk nog als een soort sprookjesprinses, die zoals het in een blijspel behoort het geluk vindt in de armen van hem, die haar ook door het publiek van ganser harte wordt gegund. Door de aanwezigheid van de jury werd ondergetekende van zijn critische taak ont heven, zodat hij zich ditmaal kan be perken tot de vermelding, dat de toeschou wers de vrolijke verwikkelingen op het toneel voortdurend met een geamuseerde aandacht hebben gevolgd. Kennelijk waren zij eveneens uiterst voldaan over de presta ties van de spelelrs. In hoeverre de jury deze gevoelens deelt, zal pas blijken, wan neer na het bekend maken van de uitslag haar opvattingen openbaar worden ge maakt. JAN VAN DAM Dinsdagavond om half acht ontdekte een monteur van de Merensteingarage te Bever wijk dat brand was ontstaan in een kisten- opslagplaats van de veiling Kennemerland aan de Adrichemstraat. De 800 nog te re pareren kisten en het nog nieuwe hout waren een gewillige prooi van de vlam men. De brandweer was spoedig ter plaat se en om 11 uur was het gevaar geweken. Uit de garage Merenstein werden alle auto's naar buiten gereden daar de over waaiende vonken een groot gevaar ople verden. Om 1.40 uur werd weer alarm ge maakt. Tot 5 uur in de mogen is men be zig geweest het vuur te bestrijden. Vermoe delijk is oververhitting van een kaheltje de oorzaak van de brand, mogelijk ook een weggeworpen cigaret. ADVERTENTIE Het grootste deel van het Beverwijkse gemeentepersoneel was woensdagmiddag bijeen in gebouw „Harmonie" aan de Groenelaan, om twee van hun collega's te feliciteren met hun 25-jarig dienstverband in de gemeente Beverwijk. Er zijn feitelijk drie jubilarissen, doch de heer Van der Pal gaf er de voorkeur aan dit feit thuis te vieren. Toen de heeren F. Hommes en J. C. Ver steeg met hun vrouwen binnen kwamen werd een spontaan „lang zullen ze leven" aangeheven, begeleid door een oud-collega, de heer Stubinitsky, op de accordeon. Onder de aanwezigen bevond zich ook de gemeentesecretaris, de heer A. A. Post en de oud-directeur van Openbare Wer ken, de heer G. K. de Bie. De heer L. Stoelinga, de huidige directeur van Open- bart Werken, zei dat het 25 jaar geleden was, dat de toen uit vijf man bestaande „dienst" Openbare Werken uitbreiding be hoefde en uit de 173 sollicitanten werd de ADVERTENTIE De pachtovereenkomst met de heer M. J. Nijssen te Santpoort, over het terrein tussen de Vinkenbaan en de Bloemendaalsestraat- weg is krachtens het uitbreidigsplan-in- hoofdzaak voor de gemeente ten zuiden van het Noordzeekanaal, op 1 januari 1956 beëindigd, behalve ten aanzien van een deel ter oppervlakte van ongeveer 4000 m2. Verwacht mag worden, dat dit gedeelte binnen afzienbare tijd eveneens vrij van pacht zal moeten worden gemaakt. Ofschoon daartoe geen wettelijke ver plichting bestaat, hebben B. en W. uit over weging van billijkheid de genoemde pach ter ter vervanging in pacht aangeboden grond, ter oppervlakte van ongeveer 1 ha, liggende bij de Hagelingerweg te Santpoor t. Wordt tot deze pachting overgegaan dan dient op de grond een landbouwschuur te worden geplaatst. B. en W. achten het ge wenst, dat deze schuur, evenals met de grond het geval is, in eigendom aan de ge meente toebehoort en dus voor rekening van de gemeente wordt gebouwd. De kos ten van deze bouw worden geraamd op 2.500,Voor de kosten van de water voorziening, inclusief de bron- en stroom- aansluiting, van dit terrein is, rekening houdende met een reeds aanwezig pomp- aggregaat, hetwelk eigendom van de ge meente is en waarvan de waarde op 500,is te stellen, nog nodig een bedrag van 500, B. en W. achten het voorts billijk de pachter een tegemoetkoming te verlenen in de kosten van de diverse bewerkingen, welke deze grond voor de bollencultuur nog zal moeten ondergaan. Deze tegemoet koming 1.300,- ïs te stellen op een bedrag van in totaal zal voor de afwikkeling De gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk Sir John Harding, neemt afscheid van aartsbisschop Makarios - leider van de campagne op Cyprus voor de vereniging met Griekenland - na een bespreking in de Engelse kerk te Nicosia. een bedrag van van deze aangelegenheid ƒ4.300,nodig zijn. Aankoop aan de Hagelingerweg. Voor de realisering van het uitbreidings plan Santpoort-noord is het nodig, dat de gemeente de eigendom verwerft van het perceel Hagelingerweg 29 te Santpoort. Over dit perceel is namelijk de belang rijke verkeersweg geprojecteerd, welke het centrum van Santpoort zal verbinden met het te bouwen spoorwegstation bij Duin en Kruidberg. De met de eigenaresse, de N.V. v/h A. Tabernal en Zn. te Santpoort, gevoerde onderhandelingen hebben er toe geleid, dat deze zich bereid heeft verklaard haar bo venbedoelde eigendom aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 5.000,Deze prijs achten B. en W. redelijk. Voor woningbouw. De firma Gebr. Schram te Beverwijk heeft verzocht aan haar te verkopen, ten behoeve van de bouw van een woning met gebruikmaking van een in haar bezit zijnde herbouwplicht, het terrein, ter oppervlakte van 280 m2, aan de Kieftendellaan te Santpoort. De prijs voor deze grond is on der goedkeuring van de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, vastge steld op 13,per m2. Verzoeker heeft met deze prijs ingestemd. Vijf huisjes te Driehusi. De N.V. Huizenbezit Breesaap te IJmui den heeft de gemeente verzocht aan haar te verkopen ten behoeve van de bouw van 5 woningen een tweetal terreinen liggende te Driehuis: aan de P. C. Hooftlaan en op de hoek van de P. C. Hooftlaan en de Van Len- neplaan. Tegen inwilliging van het verzoek be staat bij B. en W. van Velsen geen bezwaar. De verkoopprijs voor de onder a vermelde grond dient naar hun mening te worden bepaald op 15,per m2 en die voor de onder b vermelde grond op 18,per m2. De verzoekster heeft ermee ingestemd, terwijl het Prijzenbureau voor onroerende zaken te Haarlem aan deze prijzen zijn goedkeuring heeft gehecht. Bridgeclub „Never-Down" Na het spelen van de vijftiende ronde is de stand in de onderlinge competitie van de r.k. bridgeclub „Never-Down" als volgt: 1. FluitmanBeerman 857.34; 2. W. Groen Tervoort 827.22; 3. mevrouw GroenJ. Schaaper 799.78; 4. AdmiraalKramer 773.96; 5. Schuyt Sr.Hoogland 772.97; 6. J. HulsJ. Hamers 770.68; 7. Schram Kuys 769.16; 8. HoogerheideWitlox 718.17; 9. mevrouw BeermanEggermont 767.44; 10. Duin—Ponein 766.69; 11. Gebr. Zwager 763.29; 12. Maks—Ponein 762.39; 13. v. KampenSchuyt Jr. 756.48; 14. heer en mevrouw Braun 754.61; 15. H. Schmidt Tesselaar 753.27; 16. G. SchaaperG. Groen 747.33; 17. mevrouw Schaapmevr. Schaaper 746.40; 18. dr. Vosdr. Verséle- wel 740.69; 19. mevrouw KramerKors- man 740.16; 20. MohrVendel 734.40; 21. P. SchmidtFrankemolle 730.81; 22. heer en mevrouw Bolliger 676.55; 23. Korte Gerritse 661.83; 24. BoerlageBoerlage 649.96; 25. TimmerWillems 646.78. heer F. Hommes uitgekozen door de heer De Bie en daar heeft men nooit berouw van gehad. De heer Plommes heeft getoond een plichtsgetrouwe arbeider te zijn, die van straatveger is opgeklommen tot eerste chauffeur en hij staat bij zijn superieuren zowel als zijn medearbeiders hoog aange schreven. De heer Stoelinga hoopte, dat Hommes nog vele jaren in dienst van de gemeenschap mocht stellen en overhandig de hem namens de Jubileum-commissie een polshorloge. De vrouw van de heer Hommes kreeg een mooie plant. Wethouder W. Vessies sprak namens het gemeentebestuur en zei dat het voor hem wel een beetje moeilijk was om „mijn heer" te zeggen, daar hij altijd Frans had gezegd, omdat hij de heer Hommes reeds als kind heeft gekend. De heer Vessies zei, dat het gemeentebestuur zou wensen dat hij nog vele jaren zijn krachten aan de dienst en aan de gemeenschap zou geven. De heer D. Visser sprak als vertegen woordiger van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) en prees de heer Hommes als een goed kameraad, die ge wend was de dingen te zeggen zoals hij ze zag. Een andere collega, de heer D. v. d. Werf, haalde herinneringen op aan de tijd dat ze samen op een auto dienst deden en hierna richtte de heer Stoelinga het woord tot de heer Versteeg, die in dienst was ge treden in januari 1930. Beginnende met een jaarsalaris van f 500,met jaarlijkse ver hogingen, heeft de heer Versteeg zich ter dege ingewerkt, behaalde verschillende diploma's en werd iemand, die heel moei lijk te vervangen is. Ook hem werd door de heer Stoelinga namens de Jubileum commissie een polshorloge overhandigd en evenals mevrouw Hommes, kreeg ook me vrouw Versteeg een mooie plant aange boden. Ook nu weer sprak de heer Vessies na mens het gemeentebestuur en de mogelijk heid was niet uitgesloten, zei de wethou der, dat de heer Versteeg zelfs een 50-jarig dienstverband haalde. Mr. A. M. v. Hoof voerde het woord als hoofd van de administratie en hij wees op de hulpvaardigheid van de jubilaris, die mr. V. Hoof tijdens zijn ziekte had onder vonden en de heer C. P. Bossets, die na mens de ARKA sprak, vertelde dat de heer Versteeg ook voor de bond een goede kracht is. Hij overhandigde hem namens de ARKA een 4-delige hengel en hoopte dat de heer Versteeg evenveel vissen zou vangen als hij leden voor de bond aan de haak had geslagen. Nadat de heer H. Lunter namens de jongeren had gesproken en de gastvrijheid van de heer Versteeg prees, antwoordde deze met een kort woord van dank, ook namens de heer Hommes, voor de vele attenties hun bewezen. „Naast het bezinningswerk moeten wij in het Humanistisch Verbond ook praktisch werk verrichten", zei mevrouw D. Heroma- Meilink uit Amsterdam, die woensdag in de barre kou naar IJmuiden was gekomen om daar de mensen diverse ervaringen mee te delen, die men heeft op het gebied van het praktische werk. De voorzitter van de Gemeenschap IJ muiden van het Humanistische Verbond, de heer H. Brits, had liever een volle zaal gezien in het Cultureel Centrum, doch de koude in aanmerking nemende, was er toch een aandachtig ploegje. Mevrouw Heroma hoofdbestuurslid en lid van de Tweede Kamer bleek met het werk van het Verbond goed op de hoogte te zijn en was van mening dat het gewone bezinningswerk de grote massa van volk nooit zou grijpen, als daar niet naast kwam het praktische werk. Van de oprich ting van de bond af is hieraan weinig waar de toegekend, maar na de oorlog, toen het volk geheel andere levensvormen was gaan hanteren, rees als eerste vraag bij het be stuur „Hoe kunnen we de goede vormen weer in ons gezin terug krijgen". Het zeden bederf was zo ingevreten, aldus mevrouw Heroma, en het Verbond gaf zich er goed rekenschap van, evenals van het nihilisme in het buitenkerkelijk deel van de bevol king. Het contact met de mensen was tien jaar geleden niet sterk genoeg, vertelde de spreekster. Men heeft toen besloten te gaan praten in werkkampen zonder ooit in de zieltjeswinnarij te verzeilen, want als ie mand in de gemeenschap is opgenomen en het blijkt later dat de een of andere gods dienst hem of haar nog vasthoudt, „dan heeft men niets liever dan dat men ge lukkig is met dat geloof". Het geloof noem de zij een kostbaar goed, waar men eerbied voor moet hebben en met voorbeelden toon de de inleidster aan dat het nooit de bedoe ling is geweest de mensen met de kerk te laten breken. Op velerlei terrein is men tegenwoordig bezig, zo ging spreekster verder, en met succes. Geestelijke verzor ging in gevangenissen en in ziekenhuizen kan veel leed lenigen en al spoedig bleek dat bijvoorbeeld in sanatoria's het werk nog nodiger is, wegens de langere tijden van opname. Zelfs met politieke deliquenten zijn de problemen van schuld en straf be sproken en steeds komen er meer gebieden waar het Verbond zijn krachten kan geven. Het vormen van een hechte gemeenschap is heel belangrijk, zo besloot mevrouw He roma haar uiteenzetting, want in de ko mende tien jaar hebben wij een grote taak, waarbij men natuurlijk rekent op de hulp van een ieder, die zich geroepen voelt de zoekende en lijdende mens te helpen. TELKENS WANNEER de sluizen van IJmuiden een of meer schepen laten passeren, komen er uit zee grote hoeveelheden zout water bij één schutting een lading zout ter grootte van een trein van 20 wagons het Noordzeekanaal binnen. Daar dit zoute water een ernstige verzilting van de omliggende polders veroorzaakt, is het begrijpelijk, dat Rijkswaterstaat allerlei proeven neemt teneinde dit zoutgevaar te beperken. In de Nieuwe Rotterdamse Courant van enige dagen geleden wordt melding gemaakt van de middelen, die wellicht aangewend zouden kunnen worden en die voor de N.R.C. werden toegelicht door ir. W. Notenboom, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, die gedurende drie jaar als hoofd van de studiedienst in IJmuiden en op het Noordzeekanaal onderzoekingen heeft verricht. In de eerste plaats dient men uiteraard te zorgen voor een goede afdichting van de sluisdeuren, zodat de „lek" tot een mini mum beperkt blijft. Desondanks zullen, door het schutten, massa's zout binnen dringen; dit moet zoveel mogelijk weer naar zee verwijderd worden. Oppompen Het (zwaardere) zoute water dient met het zoetere oppervlaktewater gemengd te worden, waarna men dit mengsel moet spuien. Om het zoute water naar boven te krijgen, zou men gebruik kunnen maken van een pomp, bijvoorbeeld gemonteerd op een blok beton op de bodem van het ka naal. Hierdoor moet het water verticaal omhoog worden geperst. Het zoute water, aldus naar boven gebracht, zal evenwel dicht naast de pomp weer naar beneden zakken, zodat op die manier van circulatie over een groot oppervlak geen sprake kan zijn. Volgens ir. Notenboom zal een pomp dan ook slechts zin hebben, wanneer deze het zoute water door een leiding naar zee perst. Zo'n pomp dient voorzien te zijn van een brede zuigmond, die naar de bodem is gekeerd, zodat de entréesnelheid gering is. Op die manier wordt alleen zout water aangezogen, dat onmiddellijk naar zee kan worden afgevoerd. Meer effect kan dan nog worden verkregen door de aan wezigheid van een verdieping in 't bodem profiel. Het zwaardere zoute water zal zich hierin verzamelen en meteen beletten dat een zouttong over de kanaalbodem binnen dringt. Spuisluis In IJmuiden beschikt men over een spui sluis om het zoute water bij laagwater van het kanaal af te voeden. Maar bij gebruik van deze sluis pleegt het zoetere opper vlaktewater het gemakkelijkst naar buiten te gaan, terwijl juist het zoute water, waar het om begonnen is, niet of nauwelijks wordt gespuid. Nu is het evenwel mogelgk, om in het kanaal, dat naar de spuisluis voert, een verticaal scherm te plaatsen met een spleet vormige opening b(j de bodem. Dit scherm houdt het zoet water tegen; het zoute water komt, onder het scherm door, tot afstro ming. De watersnelheid in de opening van het scherm dient laag te zyn, zodat alleen zout bodemwater wordt afgevoerd. Een dergelijk scherm voor de ontzilting zou in IJmuiden een lengte van enige honderden meters moeten hebben, aldus ir. Noten boom. In het algemeen zal men op plaatsen waar een spuisluis aanwezig is indien de situatie zulks toelaat de ontzilting op eenvoudige wijze met een scherm kunnen gedaan krijgen. Maar wanneer de hoeveel heid zout water, die naar binnen komt, zo groot is, dat de spuitijd te kort is om alles te lozen, dan zal men bovendien gebruik moeten maken van een of meer pompen. DONDERDAG 2 FEBRUARI Geen bioscopen. Kennemer Theater, 20 uur: toneelavond (abonnementsvoorstelling). 't Centrum, 20 uur: B.B.: filmavond en ver gadering bijenhouders. K.S.A., 20 uur: „Hercules", gymnastiek- uitvoering. VRIJDAG 3 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrou wen achter het bamboegordijn". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Alarm in Marokko". W. B. Theater, 20 uur: „Het laatste schot". Ned. Herv. Gebow, Schans, 20 uur: Bever wijkse Amateurfotografen. 't Centrum, 20 uur: Partij van de Arbeid. K. S. A„ 20 uur: K.A.B. Parkzicht, 20 uur: K.P.V. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 uur en 1920 uur. R.K. Leeszaal: uitleenbibliotheek van 13 15 en 1720 uur; lees- en studiezaal van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7