Argumenten tegen afdamming van de Oosterschelde WYBERT Bevan ontketent een nieuwe crisis in de Labourpartij Oostenrijkers betwijfelen nut van ballonnen-propaganda PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSRE1ZIGER Wereldnieuws In Ierseke meent men dat verhoging van de dijken verkieslijker zou zijn De radio geeft woensdag Ideaal van onvervalst socialisme aan de partijleiding voorgehouden Inhoud van de vliegende blaadjes is vaag en niet doeltreffend TocW ió Uet zo J Problemen rond het Deltaplan Vorig jaar verdronken 104 mensen meer dan in 1954 LIKDOORNS WONDEROLIE Produktie der baksteen industrie stijgt E.B.U.-overschot in januari Minister Van de Kieft uit de West teruggekeerd MAGISCH VIERKANT DINSDAG 7 FEBRUARI 1956 (Speciale berichtgeving) In Ierseke betwijfelt men zeer sterk of afsluiting der zeegaten wel zulke grote voor delen biedt boven verhoging der dijken als de regering op advies der waterstaat kundigen meent. Men denkt dan met name aan de Oosterschelde, welker afdamming fataal zou zijn voor de oester- en mosselcultuur. Indien afsluiting der zeegaten de enig aanvaardbare oplossing voor de beveiliging tegen stormvloeden zou zijn, dan vragen de critici zich in de eerste plaats af waarom Nieuwe Waterweg en Wester- schelde open blijven. Het antwoord ligt voor de hand: de Rotterdamse en Antwerpse scheepvaartbelangen en de defensie laten afsluiting van deze wateren niet toe. Daar om heeft de regering bij haar opdracht aan de Deltacommissie, direct na de ramp van drie jaar geleden, de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde reeds bij voorbaat uit gezonderd. Dit betekent echter, dat het Deltaplan niet compleet is. Er blijven twee gaten bestaan, waar dijkverhoging in plaats van afsluiting de beoogde veiligheid moet verschaffen. Het Deltaplan is dus een compromis tussen afsluiting der zeegaten en dijkverhoging, al naar gelang de belangen die in het spel zijn. In Ierseke vraagt men zich af waarom in het geval van de Oosterschelde niet met dijkverhoging kan worden volstaan, te meer daar de afsluiting der Oosterschelde het zwaarste en duurste on derdeel wordt van het Deltaplan. Door de Oosterschelde stroomt bij iede re getijwisseling ruim twee millioen liter water heen en weer. Dit is ruim zeven keer zoveel als in het grootste stroomgat dat tot dusver werd afgesloten, namelijk dat bij Schelphoek, en ruim driemaal zo veel als in het na de Oosterschelde groot ste zeegat, dat zal worden afgesloten, het Brouwershavense Gat. De kosten van de afdamming der Oosterschelde zijn geraamd op 400 miljoen gulden, een zesde gedeelte van de raming voor het gehele Delta-plan. Bovendien, zo zegt men in Ierseke, werden op 1 februari 1953 Zuid-Beveland en Wal cheren veel ernstiger-door de Westerschel de bedreigd dan door de Oosterschelde. Waarbij echter moet worden opgemerkt dat deze laatste op Schouwen-Duiveland en Tholen de grootste ravage aanrichtte. Een argument, dat zwaarder weegt, heeft betrekking op de kosten. Volgens de Memorie van Toelichting bij het Delta wetsontwerp zou de afdamming der zee gaten niet veel duurder zijn dan verhoging en versterking der bestaande dijken. Blij kens de voorlopige balans zouden in geval van dijkverhoging de lasten de baten over treffen met 1585 miljoen gulden. Dit na delig saldo zou bij het Deltaplan 1690 mil joen gulden bedragen. De critici menen echter te weten, dat de direct na de ramp, dus onder ongunstige omstandigheden, de daardoor extra dure dijkverhoging bij Oude Tonge als maatstaf is genomen bij de bere kening. De in normale tijden vóór de ramp langs de Sloepolder aangelegde zware dijken hebben heel wat minder ge kost en deze bleken volledig bestand te gen de stormvloed. De financiële zijde van het probleem zou dus pleiten voor dijk verhoging, zeker langs de Oosterschelde, waar weinig bebouwing op de dijken is. Bestrijding der verzilting Na de verhoging van de veiligheid komt de ontzilting als belangrijkste argument voor het Deltaplan. Doordat een groot ge- ADVERTENTIE Bij guur weer H kunt U verkoudheid voorkomen met HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd pro gramma. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellinigsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.05 Platen. 17.20 Piano. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: Een journalist ziet Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. S. J. Bok: Hoe werkt ons zenuwstelsel. Derde le zing. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 De mens ea de socialistische ordening, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Commen taar. 20.15 Leert uw landgenoten kennen, klankbeeld. 20.40 Huisknecht biedt zich aan, hoorspel. 21.55 Lichte muziek. 2.25 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.40 Mezzo sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Socia listisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord van de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Metropole orkest. 10.05 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 Ik weet waar Gij woont, hoorspel. 12.05 Surinaamse volksmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Platen en actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.15 Platen. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Pla ten. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Koperensemble. 18.30 Platen, 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Nederlandse volksliederen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Filharmonisch orkest en solist. 21.30 De be dreigde mens in de moderne samenleving, causerie. 21.50 Geestelijke liederen. 22.20 Muz. caus. 22.45 Avonoverd. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamer muziek. 17.45 Kinderkoor en solist. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Clivia, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.50 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.45—18.15 Nieuws. Feiten van de dag en Luister en Spreek Engelse les voor be ginnelingen. (Op 224 en 50 m.). deelte van Nederland onder het zeeniveau ligt, kan het zoute water steeds verder in onze polders doordringen, waardoor zowel land- als tuinbouw als de drinkwatervoor ziening worden bedreigd. Dit probleem is niet nieuw. In 1950 bleek reeds op een congres te Middelburg dat land- en tuinbouw bestrijding der steeds verder gaande verzilting van de grond dringend noodzakelijk achtten. Kort voor de ramp van 1953 brak de waterloopkun dige prof. Thijsse reeds een lans voor de afdamming der zeegaten, waarbij niet de bescherming tegen stormvloeden, maar de ontzilting op de voorgrond werd geplaatst. Als een van de voordelen van het Delta plan wordt nu genoemd het ontstaan van een groot zoetwaterbassin, het Zeeuwse Meer, dat van Noord- en Zuid-Beveland tot Goeree-Overflakkee moet reiken. De tegenstanders van afdamming der Oosterschelde voeren hiertegen aan, dat voor Zeeland zelf de voordelen van zo'n zoetwaterbassin beperkt zouden zijn. Het meest verzilte gebied is Walcheren, dat voor het overgrote deel door de zee om spoeld zal blijven. De landbouw op Zuid- Beveland levert nog steeds de beste pro- dukten en het is de vraag of het kunst matig scheppen van een „Tweede West- land" daar wel economisch verantwoord zou zijn. Een zoetwaterbassin is voor Zee land van veel minder belang dan voor Zuid-Holland en Noord-Brabant. De tegen standers van het Deltaplan vragen zich af of zo'n bassin niet beter meer naar het noorden (Haringvliet, Hollands Diep) kan worden verplaatst, ook omdat het in die vrij ondiepe wateren veel gemakkelijker tot stand te brengen zou zijn dan in de Oosterschelde met zijn zeer diepe geulen. En wat het zoutwater-probleem betreft, merkt merj op, datHwee grote „lekken" zullen blijven bestaan: de Waterweg en Westerschelde. Doordat (je Nieuwe Water weg in de loop der jaren steeds verder werd uitgediept tot ongeveer 12 meter beneden laag water reikt de zoute tong nu reeds tot Rotterdam. Het Deltaplan hoopt door verhoogde toevoer van zoet ri vierwater de zoutgrens in de Waterweg te kunnen terugdringen, maar in de Wester schelde zal dat onmogelijk zijn. Zij die opkomen voor de belangen der oester- en mosselkwekers zijn van oordeel dat de door de afsluiting der Oosterschel de beoogde voordelen van veiligheid en ontzilting bij lange na niet zo overtuigend zijn dat zij zouden opwegen tegen het prijsgeven van de bloeiende industrie van Ierseke. Zij hebben echter weinig hoop, dat alsnog zou worden besloten de Ooster schelde open te houden. Daarom ijveren zij thans voor een compromis. Hoe zij zich dit compromis denken, zullen wij in een volgend artikel zien. In 1955 zijn in ons land 2449 mensen te water geraakt. Van hen verdronken er 614. Dit aantal is 104 meer dan in 1954. Uit 504 in het afgelopen jaar te water gereden auto's werden 240 mensen gered; 72 men sen kwamen door verdrinking om het leven bij het te water rijden van auto's. Bij 220 personen is getracht het leven te behouden door het toepassen van kunstmatige adem haling, hetgeen in 102 gevallen een gun stige afloop had, zo meldt het orgaan van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. ADVERTENTIE VERWIJDERD MEI Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Ken nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benxocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende (60) De Nederlandse baksteenindustrie pro duceerde vorig jaar 1450.1 miljoen metsel stenen tegen 1433.3 miljoen in 1954 en 526.4 miljoen straatstenen tegen 527.3 mil joen in 1954. Door ongunstige factoren was de produktie tot september achtergebleven bij die in 1954, maar in het laatste kwar taal werd niet alleen de achterstand inge haald maar bovendien het totale jaarcij fer van 1954 overschreden. Het maandge- middelde voor metselstenen was in 1955 ruim 120 miljoen. De laatste maanden van 1955 overschreed de maandproduktie ech ter de 130 iruljoen. Dit jaar hoopt men meer dan anderhalf miljard metselstenen te produceren. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in januari 1956 een over schot van ƒ41.420.000 heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de ver rekening op 14 januari 31.065.000 in goud of dollars ontvangen. Voor 10.355.000 ver leent Nederland krediet aan de EBU. op het door Nederland verleende krediet zal in mindering komen 3.883.600, dat op grond van de met Engeland, Frankrijk, Noor wegen en IJsland gesloten consolidatie- overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen, zomede 17.008.000 als eerste betaling op de consolidatie-overeenkomst met Denemarken. Na deze verrekeningen zal de vordering van Nederland op de EBU 641.314.000, bedragen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) Aneurin Bevan, de aanvoerder van La bour's linkervleugel, die zijn partij zo veel moeilijkheden bezorgt, en in hoge mate verantwoordelijk is voor de socialistische stembusnederlagen, heeft in een opzien barende rede voor 1200 afgevaardigden van een aantal partij-afdelingen in Manchester de officiële leiders van partij en Lagerhuis fractie opnieuw uitgedaagd. Bevan's positie is aanmerkelijk versterkt sinds vorige week 111 van de ruim 270 leden van Labour's Lagerhuisfractie zijn kandidatuur steunden voor de post van plaatsvervangend fractieleider en tevens van plaatsvervangend premier in de toe komstige Labourregering. Dat slechts enkele tientallen stemmen hem scheiden van de macht in het parlement heeft Bevan overmoedig gemaakt Hij verklaarde zijn aanval, die de partij in een nieuwe leiderscrisis heeft gestort, reeds lang te hebben voorbereid. Bevan zei dat indien Labour geen socialistische partij meer is, hij niets voor het leider schap er van voelt. Hij wenst geen macht ter bevrediging van persoonlijke eerzucht. Hij wil door het steeds uitlokken van partij- conflicten de gangmaker zijn van de strijd bare socialisten in de Labour beweging. Bevan beschouwt het als zijn roeping het beginselvaste socialisme, zoals zich dat aan het begin van deze eeuw krachtig liet gelden, maar dat volgens hem dreigt te verwateren, levend te houden. Hij gaf toe dat hij het in zijn strijd tegen de andere leiders vaak moest af leggen, maar hij beweerde niet tegen de bierkaai te vechten, omdat hij door zijn agitatie de socialistische geest van de partij steeds weer meent te redden. Thans beschuldigt Bevan de parlemen taire leiders er van dat deze de fractie dwingen in het geheim beslissingen te nemen, waardoor zij de partij-democratie tot een aanfluiting maken. Hij keerde zich ook fel tegen de door hem onnodig geachte herziening van het (Van onze correspondent in Wenen) Al maandenlang protesteren Tsjechische en Hongaarse bladen tegen de Amerikaan se zender „Vrij Europa", die in Zuid-Duits- land regelmatig luchtballons met kranten en vliegende blaadjes oplaat. Radio „Free Europe" heeft laten weten dat er van gevaar geen sprake kan zijn, omdat de ballons klein zijn en op een hoogte van 4500 tot 6000 meter zweven. Ze zijn uit plastic vervaar digd, hebben de vorm van een elektrische lamp ter grootte van twee meter en zijn met waterstof gevuld. De Amerikanen heb ben toegegeven, dat zij op deze manier van 1954 af ten minste 250 miljoen kranten en vliegende blaadjes boven Polen, Tsjecho- slowakije en Hongarije hebben doen neer komen. Dergelijke luchtballons zijn nu ook boven Linz en St. Georgen in Oostenrijk waarge nomen. Twee ballons zijn met een schot hagel uit een jachtgeweer omlaag gehaald. Aan de ballons waren zakjes bevestigd met propaganda-materiaal in het Tsjechisch en het Hongaars. Men vraagt zich in Oosten rijk af, welk nut een dergelijke actie kan hebben, omdat de politie in de volksdemo cratieën onmiddellijk een klopjacht op dit materiaal organiseert. Geen mens kan het wagen een dergelijk blaadje te bewaren of door te geven. Zelfs in de veronderstelling dat een deel van de bevolking dit wel zou durven, moet men toch tot de slotsom komen dat de inhoud teleurstellend is. Wat de anti-communistische bevolking achter het ijzeren gordijn wenst te lezen, zijn geen vage aanduidingen over verzet of beschrij vingen van vrijheidsberoving, maar duide lijke opgaven over een aanstaande bevrij dingsactie. Daarover zwijgen de vliegende blaadjes en dat is de reden waarom men in Oostenrijk twijfelt aan de waarde van een dergelijke propaganda. Ram-methode Het staaf nu vast, dat twee Hongaarse militaire vliegers op zaterdag 21 januari inderdaad een poging hebben gedaan om naar het Westen te ontkomen en dat zij daarbij nabij de Oostenrijkse grens werden aangevallen door twee andere straaljagers, die in het Hongaarse stadje Gyoer (Raab) waren gestationeerd. De gaten in het ene verbrande vliegtuig wijzen er op dat de geredde Russische kapitein Konoplov eerst met een zwaar boordkanon op de vluchte ling heeft geschoten en daarna zijn tegen stander heeft geramd. Daar moderne straal jagers de snelheid hebben van het geluid, is het vrijwel uitgesloten een tegenstander met boordwapens te raken, zodat er geen andere mogelijkheid overblijft dan de vijand rechtstreeks te lijf te gaan. Het is dezelfde taktiek die de Japanse Kamikaze vliegers in de laatste oorlog hebben ge volgd. Bij de Japanse vechtmethode ein digde de botsing echter onherroepelijk met de dood van beide vliegeniers. De nieuwste Russische straaljagers zijn echter van een schietstoel voorzien, waardoor de aanvaller op het ogenblik van het rammen automa tisch uit zijn vliegtuig wordt geslingerd en zich met een parachute kan redden. De publieke opinie in Oostenrijk is zeer verontrust door deze schending van de soevereiniteit, vooral omdat kortgeleden een Tsjechisch vliegtuig op Oostenrijks grondgebied is geland. Men vraagt zich af of de satellieten van Moskou, die de Oos tenrijkse neutraliteit zo graag uitspelen, daarmee in de praktijk niet al te gemakke lijk omspringen. 45. Vroeg in de morgen maakten Panda en de ontdekkingsreiziger zich gereed om de tocht naar het land Bongo voort te zet ten. „De laatste sprong", zei de ontdek kingsreiziger, „vanmiddag komen we aan". Neef Lodewijk, die hen vanuit zijn schuil plaats begluurde, lachte duivels. „Hun LAATSTE sprongja zéker, haha! recht in de kookpot van de kannibalen!", mompelde hij. „Met een lek in hun ben zinetank zullen ze niet ver komen!" Onbe wust van de moeilijkheden, die zij tege moet gingen, stegen Panda en de ontdek kingsreiziger op. Zij passeerden de bergen en vlogen weldra over dicht oerbos. En toen begon hetHet motortje, dat tot dusver vrij regelmatig had gesnord, ging plotseling stotteren en maakte proestende geluidjes. „De motor niest!", riep Panda. „Zou die vannacht teveel zijn afgekoeld? „Als een motor niest, betekent dit, dat de benzine op is", antwoordde de ontdek kingsreiziger. „We zullen een noodlanding moeten maken". „Een noodlanding?!", her haalde Panda verschrikt. „Oe! En die bossen zitten vol met kannibalen!" partijprogramma, vooral omdat de Labour leiding van geen verdere nationalisaties wil weten, daar deze allerminst een wonder middel tegen alle kwalen zijn gebleken. De Labourleider Gaitskell is een voor stander van andere vormen van overheids- beheer. Onder de socialistische leiders in het parlement, merendeels intellectuelen, nieuw-lichters, en ook een aantal industri ëlen, voelt Bevan, de enige onder de partij groten, die zijn loopbaan als arbeider is begonnen, zich de enige onvervalste tradi tionele socialist. Hoewel hij geen namen noemde, koos hij Gaitskell, die nog geen twee maanden geleden Attlee opvolgde, tot doelwit van zijn aanval, hoewel het juist zijn verzoenende houding in de laatste maanden werd toegeschreven dat zijn aan hang in de fractie zo is toegenomen. Illusie verstoord Bevan heeft deze illusie wreed verstoord en misschien wel zijn eigen ruiten inge gooid. Bevan's onstuimig optreden, dat, zo als hij thans verklaart, van zijn kant altijd volkomen berekend is geweest, heeft de gematigde kiezers reeds lang van de partij afgebracht. Voorzover ze niet naar de con servatieven overgingen, bleven ze thuis, of, om met Bevan te spreken, stemden ze met hun voeten.... (namelijk door te weigeren naar de stembus te gaan, hetgeen in Groot-Brittanië niet verplicht is). Volgens Bevan deden ze dat niet uit angst voor hem, maar omdat de partij haar socialistische geweten verraden had. Bevan verklaarde nog eens uitdrukkelijk geen communist te zijn. Daarvoor lijkt hij inder daad een te grote individualist. Bevan ver zet zich echter tegen het zelfgenoegzame nieuwe socialisme, waarvan de intellec tuele middengroepen de dragers zijn en doet wanhopige pogingen de proletarische ge zindheid van de partij te doen herleven. Wanneer deze ontbreekt, zal het volgens Bevan ook met Labour bergafwaarts gaan, zoals het met een aantal socialistische par tijen elders het geval is geweest. Bevan blijft er echter blind voor dat hij bezig is het graf voor zijn eigen partij te graven. 'Het is rSët' drïfhogelijk dat" als reactie op Bevan's jongste aanval'ophieuw pogingen zullen wörSên' gedaan om hem ie royeren, hetgeen men vorig jaar, vlak voor de verkiezingen, toen hij reeds als fractie lid geschorst was, maar daarna weer in genade was aangenomen, niet aandurfde. Ook nu zal het geen gemakkelijke stap zijn wegens het steeds grotere gevaar van een scheuring, zeker nu Bevan meer dan veertig percent van de fractie achter zich weet en ook de meerderheid van de partij af delingen in het land. De minister van Financiën, de heer J van de Kieft is zaterdagavond op Schip hol gearriveerd, na een bezoek van twaalf dagen aan Suriname en de Nederlandse Antillen. De bewindsman deelde na zijn aankomst op de Amsterdamse luchthaven mee, dat er binnenkort een missie van drie Nederlandse functionarissen naar Su riname zal vertrekken om de Nederlandse regering op de hoogte te houden van de verrichtingen van het Planbureau in Su riname, dat de uitvoering van het tienja renplan tot taak heeft. Deze missie zal aldus de minister, naar alle waarschijnlijk heid bestaan uit een landbouwdeskundige een econoom en een financieel deskundige Dit tienjarenplan behelst een werkschema voor grote objecten op landbouwkundig ge bied en op het terrein van onderwijs, we genbouw en volksgezondheid, waarin de Nederlandse regering a fonds perdu en middels een lening participeert. c J Compromis. Een compromis heeft een eind gemaakt aan een regeringscrisis kt West-Berlijn over verhoging van de huren. De twee regeringspartijen so- siaal-deimocraten en christen-democra ten zijn overeengekomen, dat de wet op de huurverhoging in maart zal wor den aangenomen, samen met een voor stel voor gelijktijdige financiële hulp aan mensen met lage inkomens. Pro-Duits. Het onafhankelijke Saarlandse vakverbond heeft besloten zich te ont binden en zijn bezittingen over te dra gen aan het Duitse vakverbond voor Saarland. Sedert de volksstemming in oktober waren de aangesloten vakver enigingen stuk voor stuk overgegaan naar het pro-Duitse vakverbond. Naast het Duitse vakverbond bestaat er nog een christen-democratisch vakverbond in Saarland. Verhoging. Bijna een half miljoen gepen sioneerde Britse ambtenaren zullen pensioenverhoging variërend van zes honderd tot duizend gulden per jaar krijgen. Bij de vaststelling van het pen sioen voor ambtenaren zal geen reke ning meer worden gehouden met in komsten uit andere bron. Proeven. De Britten nemen proeven met een „elektronisch oog", dat van vissers schepen in de zee wordt neergelaten voor het geven van inlichtingen over visscholen. De vangsten zijn totnogtoe „zeer goed" geweest. Men verwacht, dat het „oog" tegen het eind van het jaar in massa zal worden vervaardigd. Sovjet-beurzen. De Sovjet-Unie zal twee honderd beurzen toekennen aan studen ten uit economisch minder ontwikkelde gebieden, aldus heeft de leider van de Sovjet-delegatie op de conferentie van de economische UNO-commissie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE) in Bangalore (India) meegedeeld. De Sov. jet-Unie is bereid veertig tot vijftig stu denten per jaar tot haar universiteiten, technische en economische instellingen toe te laten. Vals. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken is het bericht van het avondblad France-Soir volgens hetwelk de Franse regering zou overwegen, de Sovjet-pre mier maarschalk Boelganin voor een officieel bezoek aan Parijs uit te nodi gen, volkomen vals. Kwetsend. Het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ameri kaanse nota teruggezonden, waarin de Verenigde Staten Hongarije ervan be schuldigen Hongaarse employés van de Amerikaanse legatie te Boedapest te vervolgen. In de nota wordt tevens uit eengezet, waarom Washington aan Ame rikaanse burgers verboden heeft in Hon garije te reizen. Het Hongaarse minis terie, aldus radio-Boedapest, heeft de nota niet aan zijn regering doorgezon den, omdat zij „kwetsend en laster lijk" is. Monaco. Grace Kelly en prins Rainier III van Monaco zullen op Woensdag 18 April in Monaco in het huwelijk treden. Het huwelijk zal daags daarop kerkelijk worden ingezegend. Dit is in Hollywood bekendgemaakt door de secretaris van Grace Kelly. Eenstemmig. De Veiligheidsraad van de UNO heeft in een resolutie Soedan ge steund als candidaat voor het lidmaat schap van de UNO. De raad was bijeen gekomen op verzoek van de Sovjet-af gevaardigde, die meedeelde, dat de Sovjet-Unie de toelating van Soedan onderschrijft en in deze het standpunt van de drie grote Westelijke mogend heden huldigt. De vier grote mogend heden hebben het recht van veto in de raad, die een lidmaatschapsaanvrage moet goedkeuren, alvorens deze aan de UNO-Assemblée wordt voorgelegd. Paul Robeson. De Amerikaanse negerzan ger Paul Robeson heeft een uitnodiging aanvaard van de leiding van het vak verbond van mijnwerkers in Zuid-Wales voor een tournee door Wales. Men maakt hieruit op, dat Robeson zijn pas poort, dat hem in 1950 door het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken, op grond van zijn communisti sche gezindheid, werd ontnomen, weer terug heeft gekregen of zal krijgen. Arthurine Lucy. Een menigte van ongeveer drieduizend Amerikanen heeft maandag met eieren, stenen en modder gegooid naar Arthurine Lucy, de eerste en enige negerstudente op de universiteit van Alabama te Tuscaloose. 's Morgens kwam zij op de universiteit met hulp van een zwaar politie-escorte. De mid- dagcolleges heeft zij niet bijgewoond. Haar advocaat verklaarde dat zij slechts weer naar de universiteit zal gaan in dien de politie haar volledige bescher ming verleent. Dit was de derde protest demonstratie sinds mej. Lucie ingevol ge een beslissing van de rechtbank als studente werd toegelaten. EEN MAGISCH vierkant is hetzelfde als een getallenkwadraat dat de puzzelaar voor de radio, of de raadseloom van het dag- of weekblad, somtijds van u vraagt. Het gaat er dan om, de vakjes waarin een vierkant is verdeeld zodanig met getallen op te vullen, dat de som der cijfers van één rij (in horizontale, verticale, of diago nale richting) steeds dezelfde is. In zijn eenvoudigste vorm telt dit vierkant drie rijen van drie vakjes, waarin zijn ingevuld op de lste rij: 4, 9, 2; op de 2de rij: 3, 5, 7; op de 3de rij: 8, 1, 6. In welke richting u deze getallen ook optelt, steeds zal de som 15 zijn. Zoals gezegd, dit is het een voudigste voorbeeld, maar om hetzelfde resultaat te krijgen met vierkanten die 4 maal 4, 5 maal 5, 6 maal 6, enz. vakjes tellen, vereist heel wat hoofdbrekens. Van daar dat de raadselooms bij tijd en wijle eens naar de magische vierkanten grijpen om de raadselkring bezig te houden. Voor de wiskundige bieden deze vraagstukken weinig moeilijkheden, want er zijn metho den bekend, waardoor de oplossingen van bijkans onbegrensde vierkanten in betrek kelijk korte tijd gevonden kunnen worden. Door deze lange inleiding zouden we haast het magische karakter van deze ge- tallenkwadraten uit het oog verliezen. Zo als altijd, is het weer een ingewikkelde kwestie, want de getallenkwadraten ter lengte van 3, 4, 5, 6, 78 en 9 getallen op één rij, dienen in volgorde verbonden te worden met de 7 planeten Saturnus, Jupi ter, Mars, de zon, Venus, Mercurius en de maan. Het gebruik was dus astrologisch en diende uiteraard gecombineerd te wor- den met de dagen der week, de metalen en de daarbij passende kleuren. In de Europese litteratuur worden de magische vierkanten pas in het begin van de 15de eeuw genoemd en bij voorkeur wordt altijd gewezen op een tekening van Dürer waarop een getallenkwadraat dui delijk staat aangegeven. Iets nieuws was het toen zeker niet, want in Klein- Azië werden dergelijke vierkanten (waarbij de cijfers het liefst nog door de overeenkomstige let ters van een vreemd alfabet moesten zijn vervangen, zodat de griezelige vreemdigheid er wat dikker op lag) veelvuldig op metalen plaatjes gegraveerd en als talisman gebruikt. Maar ook daarmee is de oorsprong nog niet getekend, want vele duizenden jaren geleden werden de getallenkwadraten ook in India al gebruikt, zoals blijkt uit een Iaina-inscriptie te Klajoeraho. Vermoede lijk waren deze vierkanten ook in Egypte bekend, want bij de hypnose werd destijds gebruik gemaakt van een donkere vlek (waarnaar de patiënt moest kijken), afge beeld op een getalenkwadraat. De verspreding is echter nog aanzienlijk groter geweest, want op een Chinees ge schrift uit het jaar 1125 ontdekte dr. P. Garies een Chinees getallenkwadraat, waarvan de oorsprong in dat land tot in de 3de eeuw v. Chr. blijkt terug te gaan, toen - volgens de legende - keizer Yü de demo nen, die een overstroming van de Gele rivier bewerkstelligd hadden, met een ma gisch vierkant tot de aftocht dwong! En laten we de halve maantjes aan de horlogeketting niet vergeten. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2