mm U bent in de wolken met een Dakota TRIPJE Russen willen ook bij Zomerspelen de hoofdrollen gaan vervullen De gele kamer Harlem Tigers moet donderdag kunnen winnen van DECO De basketbalcompetitie De zagend© pijnen Moskou kandidaat voor Zomerspelen in 1964? Geschil tussen KNMV en importeurs duurt voort FEUILLETON Basketbaltoernooi voor de jeugd in Haarlem Landelijke hoofdklasse voor volleyballers Volleybalprogramma John Claes overleden DWT zonder spelen over naar derde ronde Maureen Connolly is professional Kappel (A'dam) provin ciaal schaatskampioen r' Geen grote Prijzen van Zwitserland dit jaar Sport in 't kort Schaken Tartakower overleden Om de Engelse Gup door Mary Roberts Rinehart DINSDAG 7 FEBRUARI 1956 Hoewel nog enkele belangrijke basketbal-competitieweken in het verschiet liggen, is thans reeds te bezien dat de Haarlemse ploegen het zowel in de districts- als over gangsklasse behoorlijk zullen doen. Niet alleen staan in beide klassen Haarlemse teams aan de kop doch bovendien slaagden de overige verenigingen erin zich tot nu toe volledig te handhaven. Ook het Rotterdamse district is er dit seizoen weer uit stekend vanaf gekomen in de districtsklasse, waar niet alleen The Arrows een be langrijke rol speelt, doch ook de ploeg van de Unilever Sport Vereniging uitstekende resultaten heeft behaald. Helaas is het geheel anders gesteld met de teams van het Haagse district. Oorspronkelijk stelde het Haagse bestuur de eis dat liefst vier teams in de districtsklasse opgenomen zouden worden, doch op het laatste moment ging dit echter niet door, zodat The Leathernecks, SSD (kampioen Den Haag) en Te Werve in de hoogste klasse uitkwamen. In tegenstelling tot de andere districten waren de re sultaten van deze Haagse teams, met uitzondering van het Surinaamse SSD, bijzoudei slecht en zowel Te Werve als The Leathernecks bezetten de onderste plaatsen, terwijl bovendien wegens niet opkomen enkele verliespunten werden genoteerd. Thans bereikt ons zelfs het bericnt aat het Amerikaanse The Leathernecks, on danks de reeds vergevorderde competitie stand niet meer aan deze competitie zal gaan deelnemen, waarvan vanzelfsprekend de ploegen uit deze klasse de nadelen zul len ondervinden. Dit uitvallen is ongetwijfeld te betreu ren, want afgezien van een vreemd com petitieverloop, komt nu vanzelfsprekend ook een gewijzigde promotie- en degra datieregeling aan de orde en het is te ho pen dat deze voor de Haarlemse en Rotter damse teams gunstig zal uitvallen. Ondanks deze moeilijkheden gaat de strijd echter verder en ook voor deze week is een bijzonder belangrijk programma vastgesteld. Donderdagavond ontvangt Harlem Tigers in het Krelagehuis het Haagse DECO en HOC zal in de plaatselijke ontmoeting tegen Sportclub Haarlem aantreden. Ondanks de fraaie prestatie van H.O.C. deze week voor zien wij in deze ontmoeting een kleine zege van de Sportclub. De Tigers starten met de beste winstkansen tegen de Haagse gasten. De Haagse kampioen SSD komt vriidag- avond binnen de lijnen tegen de Haar lemse kampioensploeg Black Pirates en gezien de ranglijststand zijn de Pirates reeds bij voorbaat kansloos. Het nog steeds leidende White Stars ADVERTENTIE In het Krelagehuis in Haarlem zal Zondag voor de eerste maal door de jeugdcommis sie van het Haarlemse basketbaldistrict een nationaal stedentoernooi worden gehouden, waaraan door de sterkste districten zal wor den deelgenomen, namelijk: Amsterdam; Den Haag; Haarlem; Rotterdam en Velsen (meis jes en jongens). De ploegen bestaan uit: Haarlem (meisjes)J. v. d. Hoeden; D. van Giffen; N. Snoek (allen White Stars); C. Aarts; J. Petrick, T. van Andel; Th. v. d. Helm, G. Zomerdijk (allen HOC); M. Winter, T. Biesbrouck, J. Paap (allen Anti lopen); E. Hetem (Typhoons); M. Jeltes (IHJ) en E. v. d. Bos (White Stars) Haarlem (jongens): R. Bodegom, P. Dodd, H. Ramaker, J. Sunter, G. Beunder, R. van Gelder, P. Veenenbos (allen Antilopen); R. van Giffen, R. Tensen (beiden White Stars); T Kaart, J. Zandberg (beiden Black Pira tes); R. Ströcker (IHJ) en I. Zwanenbeek (HOC). Velsen (meisjes): C. Meyer, E. v. Houten, G. Kamphuis, E. Lagerwij, T. Slot (allen ZBVS)D. Jungblutt, E. Toornend (beiden HOC)A. Scheffer (Antilopen) en T. Hetem (The Typhoons). Velsen (jongens): C. Hennis; C. Diliewijn, J. Otto, Th. de Cock, H. Dekker, K. Lager- wey, B. van Meurs en F. Knap (allen ZBVS;) H. Maas (Exe.ritia) De wedstrijden zullen des morgens om eit uur beginnen en vermoedelijk om ongeveer vijf uur des middags afgelopen zijn- kreeg een bittere pil te slikken door de onverwachte nederlaag tegen HOC. Ook deze week zullen de Stars het niet gemak kelijk krijgen tegen het spectaculaire IHJ, doch indien de fraaie plaats gehandhaafd wil blijven, zal er door de Stars gewonnen moeten worden. Het volledige programma luidt: Donderdag (Krelagehuis). Dames: IHJ 2 Tramvogels; RCH 2Typhoons 3; White Stars 2—ZBVS. Heren: ZBVS 2IHJ 3; Black Pirates 2 White Stars 2, Harlem TigersDECO (19.50 uur); HOCSC Haarlem (21.15 uur). Vrijdag (Krelagehuis). Dames: SC Haar lem 2IHJ; TyphoonsAntilopen; Rapiditas '31Exercitia. Heren: ExercitiaSchoten Giants; Exer citia 2IHJ 3; IHJ—-White Stars (19.50 uur); Black PiratesSSD (21.15 uur). Zaterdag (Houtrusthallen). Heren: Vodo SC Rode Duivels; Te WerveThe Arrows; DecoAnansi. Zondag (Krelagehuis) 11.00 uur—17 uur. Nationaal Jeugdtournooi: Districten Am sterdam, Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Velsen (jongens en meisjes). Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de Nederlandse Volleybalbond om in het voorjaar te komen tot de instelling van een landelijke hoofdklasse, zowel bij de dames als bij de heren. Nederlandse kampioenschappen De Nederlandse volleybal-kampioen- schappen voor dames en heren zullen wor den gehouden op zaterdag 5 mei in de Jaar beurshallen in Utrecht. Er komen acht heren- en acht damesploegen tegen elkaar uit. NederlandDenemarken Zaterdag 28 april wordt in Groningen de volleybalwedstrijd gespeeld tussen de herenploegen van Nederland en Denemar ken. Dit zal de eerste interlandwedstrijd zijn van Denemarken. De spanning in de volleybalcompetitie neemt toe nu vrijwel alle teams aan hun laatste wedstrijden gaan beginnen. De eerste kampioene (Die Raeckse) meldde zich reeds en zal spoedig door een aantal anderen ge volgd worden, maar sommige teams onder vinden een dergelijke tegenstand dat pas de laatste wedstrijd het kampioenschap kan brengen. Het programma voor woensdag luidt; Heren, hoofdklasse: CIOSVelox aanv. 21.00 uur; le klasse: PSCBHVS 2 aanv. 19 uur, LeonidasCIOS 2 aanv. 20 uur; 2e en 3e klasse: PSVH 2—Velox 2, HVS 3— Blinkert, Haarlem 3—Boru, OVRA 2BWT, Ready 2WIK, OGSpaamestad. Dames, hoofdklasse: VeloxRap. aanv. 20 uur; le klasse: MHBSHVS aanv. 19 uur, AVCPSVH aanv. 21 uur; 2e en 3e klasse, SpaamestadOVRA, AWGios, HVS 2—Vesmia, HBC 2—SSO, Raeckse 6— HBC 3, Blinkert 2Raeckse 5. Do Belgische coureur John Claes, die driemaal kampioen van België werd, is in een ziekenhuis in Brussel na een langdurige ziekte overleden. John Claes was 38 jaar oud. Een van zijn laatste races was de wedstrijd Luik-Rome- Luik vorig jaar, waarin hij met de Italiaan Bianehi reed en als derde eindigde. Deze race had hij in de jaren 1951 en 1953 ge wonnen. John Claes heeft op een uitstekende staat van dienst kunnen bogen. In 1950 werd hij winnaar van de Grote Prijs der Grenzen en in hetzelfde jaar veroverde hij de Belgische titel, die ook in 1951 en 1953 op zijn naam kwam te staan. Met Jacques Ickx werd hij aan het stuur van een Jaguar winnaar van Luik-Rome-Luik in 1951 nadat hij op de eerste plaats van de Grote Prijs voor serie wagens in Francorchamps en de Grote Prijs der Grenzen in Chimay beslag had gelegd. Ook in 1953 won hij ditmaal met een Lancia de wedstrijd LuikRomeLuik en voor deze fraaie prestatie werd hem de titel van „de beste rijder van het jaar" door de Belgische sportpers toegekend. Claes zegevierde tijdens de 24 uurs rit van Le Mans in zijn categorie. Hij reed toen (1954) in een Porsche. De voor hedenavond in het Sportfondsen- bad in Haarlem vastgestelde dames water polo wedstrijd DWTHZPC tweede af- valronde dames bekercompetitie KNZB gaat niet door. HZPC heeft zich voor verder spelen in de bekercompetitie teruggetrok ken, waardoor DWT reglementair de wed strijd heeft gewonnen en over gaat naar de derde afvalronde. De 21-jarige Maureen Connolly, die drie maal Amerikaans kampioene en driemaal Wimbledon-kampioene werd, is gisteren professional geworden en lid geworden van de raad van advies van een onderneming, die sportartikelen vervaardigt. Maureen, die tijdens het paardrijden een ongeluk kreeg in 1954, verklaarde dat zij niet meer aan tenniswedstrijden kon deelnemen. Zij zei, dat ze zelfs niet meer voor haar plezier kon spelen zonder last van haar been te krijgen. In de jaren 1952 tot en met '54 stond zij bovenaan de lijst van de beste tennisspeelsters ter wereld. Reeds op 15-jarige leeftijd behoorde ze onder de beste tien Amerikaanse speelsters. In haar nieuwe beroep zal zij propaganda maken voor tennis, onder andere op scholen. Mau reen verklaarde: „Ik wil datgene wat ik geleerd heb, doorgeven, en zoveel mogelijk jongeren leren tennissen". Zij schrijft ook artikelen voor een krant in San Diego. In Nieuwe Niedorp zijn lange baanwed- strijden om het provinciaal kampioenschap van Noordholland gehouden. Winnaar werd Kappel uit Amsterdam. Hij won twee van de drie nummers. De uitslagen luiden; 500 meter: 1. Kappel (Amsterdam) 49,2 sec. 2. Bruine de Bruin (Aalsmeer) 49,7 sec. 3. Van Schie (Ankeveen) 49.8 sec. 4. J. Roo- zendaal (Warmenhuizen) 50 sec. 5. M. Roo- zendaal (Warmenhuizen) 50.1 sec. 1500 meter; 1. Kappel 2 min. 42,2 sec. 2. Van Schie 2 min. 42.5 sec. 3. Bruine de Bruin 2 min. 43,2 sec. 4. J. Roozendaal 2 min. 43,6 sec. 5. Bakker (Wieringermeer) 2 min. 43,9 sec. 5000 meter: 1. M. Roozendaal 9 min. 58,6 sec. 2. Hopman (Egmond aan de Hoef) 9 min. 58,7 sec. 3. Bruine de Bruin 10 min. 4,99 sec. 4. Van Schie 10 min. 6,8 sec. 5. Bakker 10 min. 8,8 sfec. Totaal klassement: 1. Bruine de Bruin 164,590 pnt. 2. Van Schie 164,647 pnt. 3. M. Roozendaal 154.293 pnt. 4. J. Roozendaal 166.003 pnt. 5. Bakker 166,113 pnt. SCHAATSWEDSTRIJDEN R.C.H. De uitslagen van de schaatswedstrijden van de voetbalvereniging „R.C.H." gehouden op zondag 5 februari luiden: Welpen: 1. T. Brouwer; 2. A. Rapse; 3. R. Keur; 4 B. v. d. Voort. Aspiranten: 1. U. van Tintelen; 2. G. v. Tintelen; 3. W. Venema; 4. H. v. d. Linden, Junioren: 1. T. Warren; 2. C. van Mierloo; 3. A Peper; 4. S. van Egmand. Senioren: 1. D. Bosch; 2. P. v. d. Sar. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende -ver dreven door Togal. Er is geen beter miadei tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Toga] zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Nikolai Romanov, de voorzitter van de R(jkssportcommissie van de Sovjet-Unie en tevens de Sovjetrussische minister voor sportaangeiegenheden, heeft in Cortina d'Ampezzo ronduit verklaard dat de Sovjet-Unie ook de hoofdrol zal gaan spe len in de Olympische Zomerspelen in Mel bourne. Romanov zei: „Wij kwamen hier met het stellige voornemen de Winterspelen te win nen, althans om de onderdelen te winnen waarin wij uitmunten, en ervaring op te doen in de overige takken van de winter sport. Onze verwachtingen zijn hier verre overtroffen. Ik kan nu wel zeggen dat wü er op uit zjjn een hoofdrol te spelen tijdens de Zomerspelen in Melbourne". De 45-jarige sportminister glimlachte vergenoegd. Hjj vertelde dat hij zeer in zijn schik was met de hier behaalde zes Olym pische overwinningen van zijn ploeg en met de vier zilveren en de zes bronzen medail les. „Ik ben er zeker van dat wij het er in Melbourne naar verhouding nog beter zullen af brengen", zei Ro manov. Een grote groep uitstekend geoefende Sovjet russische sportlie den zal in het na jaar de reis naar Melbourne aanvaarden, zei hij, om daar deel te nemen aan wat hij noemde „de grootste sportgebeurtenis van alle tijden". De Olympische Winterspelen zijn volgens hem een „geweldig succes" geweest. Zij waren voortreffelijk georganiseerd, zei hij, en vele van de gevestigde records zou men enkele jaren geleden nog „volstrekt on mogelijk" hebben genoemd. Veel geleerd Romanov zei dat de Russische sportlei ders veel hebben geleerd over kunstrijden en Alpinistische ski-nummers. Zij hebben de verrichtingen van Tenley Albright, Toni Sailer en de andere prominenten die in die takken van sport ver boven de anderen uitstaken, nauwkeurig gevolgd. Zij hebben hun techniek bestudeerd en uitvoerige aan tekeningen gemaakt die zij in Moskou zul len uitwerken. „Wij zullen die ervaringen nuttig ge bruiken bij onze voorbereidingen voor de achtste Olympische Winterspelen in Squaw Valley", zei Romanov. Hij sprak vol lof over de verrichtingen van de Amerikaanse kunstrijdsters en kunstrijders en van Toni Sailer en de an dere Oostenrijkse alpine-skiërs. De sportminister voorspelde dat de Sovjet-Unie steeds meer zal gaan deel nemen aan internationale sportontmoetin- gen en ook buitenlanders zal gaan vragen deel te nemen aan internationale sportwed strijden in Rusland. Kandidaat „Misschien zullen wjj Moskou kandidaat stellen v'oiór de Olympische Spelen in 1964", zei hij. „Een besluit dienaangaande heeft het sportcentrum van de Sovjet-Unie ech ter nog niet genomen. Wel is in beginsel besloten, zei hij, dat Sovjetrussische ruiters dit jaar zullen deelnemen aan de Olympi sche Zomerspelen in Stockholm. Dat was het plan geweest van Tripje en Plop, waarvoor ze nu de gevonden zee- roversschat hadden besteed Een groot Lunapark, waar alle kinderen van de stad helemaal voor niets naar hartelust mochten genieten van al die fijne draaimolens en andere dingen. Ja, alléén op vrije middagen natuurlijk, dat snap je. En ieder kind kreeg iedere keer een ijsje en krentebollenalles, zonder dat het een cent kostte. Zo hadden Tripje en Plop een mooie bestemming gevonden voor het geld, dat vroe ger die woeste zeerovers van de schepen hadden geroofd. Als die zeerovers dat eens hadden geweten EINDE Rusland heeft in Cortina overigens wel alle verwachtingen overtroffen. Maar leverde niet direct de beste prestatie, uit gedrukt in medailles, van alle tijden. Die beste prestatie staat nog altijd op naam van Noorwegen, het land dat ten zeerste heeft teleurgesteld. Zo zelfs, dat het is terugge vallen tot de rangen van de landen van de middenmoot. Noorwegen behaalde in 1952 in Oslo 7 gouden, 3 zilveren en 6 bronzen medailles en plaatste zich aan de top van het on officiële landenklassement met 125Va pun ten. Van de vijf voorgaande Olympische Winterspelen won Noorwegen er vier, na melijk de eerste (Chamonix, 1924), de twee de (St. Moritz, 1928), de vierde (Garmisch- Partenkirchen, 1936) en de vijfde (Oslo, 1952). In de derde Olympische Winter spelen (Lake Placid, 1932), plaatste Noor wegen zich als tweede. Zweden verraste Noorwegen is nu niet verder gekomen dan de zevende plaats, met 2 gouden, 1 zil veren en 1 bronzen medailles. In 1924 be haalde dat land 18 medailles, namelijk 4 gouden, 7 zilveren en 7 bronzen. Als men bedenkt dat veel van de Russen werd verwacht en zeer weinig van de Zweden, die tijdens de vorige Winterspelen zeer teleurstelden, moet men tot de slotsom komen dat eigenlijk Zweden voor de groot ste verrassing heeft gezorgd. Dat land, dat in 1936 en 1948 achter Noorwegen als twee de eindigde, maar in 1952 afzakte naar de 6e plaats, is tegen de verwachtingen in weer opgeklommen naar de derde plaats. De skiër Sixten Jernberg oogstte in de drie lange-afstandswedstrijden een gouden me daille en twee zilveren medailles. Ook de Verenigde Staten en Finland zijn terugevallen. Finland behaalde weliswaar maar twee medailles minder dan in 1952, maar de sportdeskundigen in de gehele wereld hadden veel meer van dat land ver wacht. Uit een voor de Winterspelen inge stelde enquête onder sportredacteuren in Europa bleek dat men van Finland 4 gou den, 5 zilveren en 4 bronzen medailles ver wachtte. Het werden er 3 gouden, 3 zilve ren en 1 bronzen. Het terugvallen van de Amerikanen is te wijten aan het falen van de tweevoudige ski-kampioene mevr. Mead Lawrence en aan het verdringen van de Amerikaanse schaatsenrijders op de 500 meter door de Russen. Bovendien stelden de Amerikaanse bobsleerijders teleur. Fransen faalden Frankrijk heeft ook volledig gefaald. Voor het eerst in de geschiedenis van de Winterspelen keerden de Fransen zonder Olympische medailles naar hun land terug. Voor het eerst ook schaarde een land uit het Verre Oosten, Japan, zich onder de medaille-winnaars. De kantonale regering van Bern heeft het verzoek afgewezen van de Zwitserse Automobiel en Motor Federatie tot het houden van de Grote Prijzen van Zwitser land voor automobielen en motorfietsen, waarvan de data ware» vastgesteld op 18 en 19 Augustus. In een communiqué wordt gezegd dat de kantonale politie opdracht heeft gekregen geen machtiging meer te verlenen voor automobiel en motorraces op gesloten cir cuits. die door openbare wegen worden ge vormd. Volgens door de politie in Bern ontvangen inlichtingen is er geen reden om aan te nemen dat de wedstrijden in een ander kanton zullen worden gehouden. „Tussen 1947 en 1954 hebben 9 personen het leven verloren en werden er 44 ernstig gewond", zo gaat het communiaué verder „Volgens een onderzoek, ingesteld door on_ afhankeli'ke deskundigen, van de door de organisatoren van de races te nemen vei ligheidsmaatregelen moet men tot de slot som komen dat een absolute beveiliging van het nubliek onmogelijk is. en dat dit te meer geldt voor de riiders zelf. Derhalve zou men bii toekomstige races op nog meer ongelukken moeten rekenen". HAUGLI. Bij mhaatswedstriiden in Wenen heeft Sverre Haugli 'Noorwegen) zowel de 1500 als de 5000 meter gewonnen. De 1500 meter legde hij af in 2 min. 19.6 sec. en de 50O0 meter in 8 min. 22,1 sec. IJSHOCKEY. Jim Zendy. manager van de ..Cleveland Barons", een iishoekeyteam, heeft telegrafisch aan Ivan Puchov, doel- verdiger van de Russ. ploeg, die 't Olympisch toernooi gewonnen heeft, een jaarlijks salaris van 10.000 dollar aangeboden wanneer hij zich aan de „Barons" wil verbinden. Hendy verklaart dat zijn aanbod geen grap is en dat hij hoopt dat Puchov het zal accepteren. VERVEST. Het Belgisch biljartkam pioenschap in het kader 71/2 is gewonnen door Vervest. In de beslissende partij won hij van Boulanger. ADVERTENTIE Kent U ons "Nieuwe Schepen" boek al Te bestellen a f 2.75 via onze giro 3390. Doelreddingvlet voor K.N.Z.H.R.M. De beroemde schaker Xavier Tartakower, Rus van geboorte en genaturaliseerd Frans man, is op 5 februari in Parijs overleden. Op 9 februari zou hij 69 jaar oud geworden zijn. Tartakower werd in 1887 in Rostov, Rusland, geboren en werd in 1924 genatu raliseerd. Sedertdien woonde hij in Parijs. De begrafenis vindt woensdag plaats. Nadat de overledene in Genève de mid delbare school had doorlopen, promoveerde hij in 1909 in Wenen tot doctor in de rechten. Op zijr. tiende jaar leerde hij schaken van zijn vader en toen hij 19 was verkreeg hij na afloop van een toernooi in Nürenberg het predicaat meester. De uitslagen van de overgespeelde wed strijden voor de vierde ronde van de En gelse cup luiden: Scunthorpe United Liverpool 1-2 (na verlenging); Burnley Chelsea 2-2 (na verlenging). In de vijfde ronde, welke op 18 februari wordt gespeeld, komt Liverpool tegen Man chester City uit. Zoals bekend heeft de centrale sport- ccmmissie van de KNMV onlangs de uit voering van het trainingsprogram voor de zesdagenrijders stopgezet en als reden hiervoor opgegeven de houding van een aantal importeurs. De betrokken impor teurs menen, dat de KNMV geen volledige uiteenzetting van zaken heeft gegeven en dat zij blijk geeft van een gebrek aan zin voor de realiteit. In een ons toegezonden schrijven verkla ren zij: „reeds sedert jaren maken de im porteurs de uitzending van Nederlandse rijders naar de zesdaagsen voor een zeer belangrijk deel financieel mogelijk. Dit jaar trachtte de KNMV zonder overleg met de importeurs te plegen hen te ver plichten. naast het ter beschikking stellen van sneciale wedstrijdmotoren een groot deel der kosten, die uit het omvangrijke oefenprogramma zouden voortvloeien voor hun rekening te nemen. In hoofdzaak daarom lieten de importeurs de KNMV op 6 januari schriftelijk weten, dat zij er on der deze omstandigheden geen lust voor voelden om voor het trainingsprogramma werlstrijdmachines ter beschikking te stel len". „Toen de importeurs zeventien dagen la ter op deze brief nog geen antwoord had den ontvangen en hun was gebleken, dat de KNMV met de voorbereiding van de op 29 januari vastgestelde trainingsrit doorging, waardoor kwam vast te staan, dat de mededeling van de importeurs niet serieus werd genomen, stelden zij voor deze rit hun rijders geen machines ter be schikking." „De KNMV stelt nu, dat het bekend kon zijn, dat nader overleg met de importeurs nog zou plaats vinden. Hiertegen wordt opgemerkt, dat de importeurs al in decem ber 1955 de KNMV erop hebben gewezen, dat overleg voordat beslissingen zouden worden genomen nuttig en wenselijk zou zijn. Hierop ging de KNMV niet in." Het secretariaat van de KNMV deelde ons met het oog hierop desgevraagd mede, dat de verklaring in bovenstaande brief, als zou de KNMV de importeurs willen verplichten het grootste deel der kosten voor het oefenprogram voor hun rekening te nemen, zeer beslist op een misverstand berust. De bedoeling is de kosten voor dit program te bestrijden uit het sportfonds, met uitzondering alleen van de aanschaf fing van de motoren. Wat het niet zoeken van contact met de importeurs betreft, nadat dezen schrifte lijk te kennen hadden gegeven dat zij voor het trainingsprogram geen wedstrijdma chines ter beschikking wilden stellen en hun rijders hadden geadviseerd niet op privé-machines deel te nemen, was de sportcommissie van mening, gezien de be sliste termen welke gebruikt werden, dat daarmee de deur voor verder overleg ge sloten was. Overigens zal de sportcommissie zich in een dezer dagen te houden bijeenkomst nogmaals over de kwestie van de training beraden. 60 Dane was er erg op gebrand met mijn heer Ward een praatje te maken, maar daar was het nu niet het juiste moment voor. Terry was naar alle waarschijnlijk heid op terugweg naar zijn squadron aan het zuidelijke front, mevrouw Ward was enkele uren geleden overleden, terwijl Na thaniel zélf ais een soort spookverschijning ronddoolde. Maar de klok stond niet stil. Het was nog maar kort dag! Hij had nog steeds geen alibi voor Greg. Tim had de mensen van zijn bureau in New York aan het werk gezet, maar de stad was over stroomd door officieren en een bepaald percentage hunner was duchtig aan het drinken geslagen, zodat Tim's mensen niets maar dan ook niets hadden kunnen ont dekken. Tenslotte besloot Dane om Elinor nog eens op te zoeken. Zij zag er ditmaal veel beter uit. Haar kamer stond vol bloemen. De verpleegster, die haar stoel vlak bij het raam had gezet, was in een boek verdiept. Elinor keek angstig op, toen ze t)ane bin nen zag komen. Ik zou graag nog eens met u praten, mevrouw Hilliard, begon hij. Ik heb er overigens geen bezwaar tegen, als de zuster er bij blijft. Elinor had daar echter kennelijk wèl be zwaar tegen. Ze stuurde haar direct weg. Dane deed de deur zorgvuldig dicht en ging naast haar bed zitten. Ik vraag me af, zei hij, of u werkelijk uw broer wilt laten veroordelen, voor een moord, waarvan u weet dat hij hem niet begaan heeft. Ik kan niets zeggen, zei ze angstig. Ik kan niet verklaren, dat ik hier die nacht ben geweest. Dat zou mijn positie vernie tigen. Trouwens ook die van Howard. Hij heeft die helemaal zelf opgebouwd. Dus daar denkt u alleen maar aan! Elinor had zich weer enigszins hersteld. Ik heb het u al eerder gezegd. Ik weet niet wie het gedaan heeft. Ik weet er niets van. Op de stoep heb ik haar gevonden en ik heb haar daar laten liggen. Zoudt u dat onder ede voor de rechter verklaren? Voorzover ik weet, zult u namelijk worden opgeroepen. Ik zal niet verschijnen, zei ze koppig. Ik ga het land uit. En nors voegde ze er aan toe: Misschien heeft Greg het inderdaad ge daan. Hoe moet ik dat nu weten? Zij was al dood, dat heb ik u al zo vaak gezegd. Heeft Greg u die nacht terug gereden, mevrouw Hilliard? Elinor zakte ineen. Hij kon geen woord meer uit haar krijgen. De verpleegster, die korte tijd later terugkwam, vond haar alleen. Ze huilde. Dr. Harrison gaf haar een kalmerend middel. Dane had bijna zijn laatste kaart uitge speeld. De oplossing van de kwestie moest hij ergens anders zoeken, nu Elinor bleef zwijgen. Hij besloot dus naar de westkust te vliegen. Carol vertelde hij 's avonds wat zijn plannen waren. Ze zaten in de scheme ring op het terras. Virginia was al naar bed gegaan en de schreeuw van een meeuw was het enige geluid, dat de stilte nu en dan verbrak. Daar moet ik de oplossing zien te vinden, zei hij. Mijn verlof is bijna voorbij. Ik mag geen tijd meer verliezen. Maar je komt toch nog terug? Er lag een smekende klank in haar stem, die hem er als het ware toe dwong, zich voorover te buigen en haar hand te grijpen, de hand die niet meer gesierd werd door Don's ring. Voordat ik weg ga wil ik je nog wat vragen, zei hij. Denk je nog steeds aan Don Richardson? Geloof je, dat hij nog eens zal terugkomen? En als hij dat doet, ga je dan met hem trouwen? Hij komt niet meer terug, Jerry, zei ze met overtuiging. Ik weet dat! Maar als hij dat nu eens wel doet? Nee, was haar simpele antwoord. Hij liet haar hand los. Ik heb nog nooit mijzelf als een ge trouwd man gezien, zei Dane. In bepaalde opzichten heb ik feitelijk niet het recht, een meisje te vragen of ze met me wil trouwen. Mijn werk is nogal belangrijk. Maar maak je daar toch liever geen valse voorstelling van. Het is helemaal niet sen sationeel, maar ik kan daardoor moeilijk een normaal leven leiden. Het eist mij vol komen op. Carol ging verzitten. Heb je zo juist een huwelijksaanzoek gedaan, of heb je me afgewezen?, vroeg Carol. Allebei, antwoordde hij prompt. Ik zou het prettig vinden, als je op me wilde wachten, meiske. Maar ik vraag me af, of je wel beseft wat dat betekent. Ik zal op je wachten, antwoordde Carol. Wat er ook gebeurt, ik zal altijd wachten, Jerry. Toen nam hij haar in zijn armen. De volgende dag, zondag, vertrok hij naar het westen en hij was daar nog steeds, toen op woensdag de Grand Jury bijeen kwam. De zaal was vol met verslaggevers en fotografen. Carol logeerde in een vrij klein hotelkamertje, terwijl in de kamer naast haar enkele journalisten hun intrek hadden genomen. Deze schenen nooit te slapen. Ze praatten tenminste de hele nacht door en maakten nogal wat rumoer. Campbell en Floyd hadden hun zaak klaarblijkelijk zorgvuldig opgebouwd. Zelf verzekerd hield de officier van justitie zijn rede tot de drie en twintig mannen, die in een halve cirkel gezeten waren, de leden van de Grand Jury. Het is mijn plicht als vertegenwoor diger van deze soevereine staat, zo begon hij nogal pompeus, één van de meest gru welijke misdaden uit onze historie onder uw aandacht te brengen. In de nacht van vrijdag, zestien juni jongstleden, een zomer nacht, toen onze bevolking sliep of arbeidde om deze vernietigende oorlog voort te kun nen zetten, werd een jonge vrouw van het leven beroofd in het dorpje Bayside, ge legen in deze staatNiet alleen dat zij door een heftige slag op het hoofd ver moord werd, maar er werd tevens een poging gedaan om haar lichaam te vernie tigen. Haar eigendommen werden wegge haald om haar identiteit te verbergen, ter wijl een aanzienlijke hoeveelheeid ontvlam bare vloeistof over haar lichaam werd uit gegoten en later in brand gestoken. De officier van justitie beschreef ver volgens de details van de zaak: het ontdek ken van haar lichaam, het in de beginne niet vinden van haar kleren, de moeilijk heden, die zich voordeden bij haar iden tificatie. Het was een jonge vrouw van nog geen dertig jaar en, voorzover wij heb ben kunnen nagaan, zonder familieleden, behalve een kind, dat enige tijd voordien geboren moet zijn. Deze vrouw kwam uit Los Angeles, waar zij haar kind aan een gezin had gegeven om het later te laten adopteren. Geregeld heeft zij de thans twee jaar oude jongen opgezocht en we beschik ken over een verklaring van de pleeg moeder, waaruit blijkt dat zij bij haar laat ste bezoek in een opgewekte stemming ver keerde. Toch kwam ze naar Bayside, naar een groot zomerverblijf, dat bekend staat als Crestview, en daar vond zij de dood. Uit voerig beschreef hij de grootte van Crest view. Het is een zo groot buitenverblijf, en het heeft zoveel kamers, dat deze met speciale namen worden aangeduid. Vervolgens releveerde de officier, dat de jonge vrouw door de huisbewaarster naar de zogenaamde gele kamer was gebracht, de kamer, die het voorportaal had gevormd van haar dood. We weten nu, wat zij die huisbewaarster heeft verteld om toegang te verkrijgen. Ze heeft haar gezegd, dat ze getrouwd was en bovendien met wie. Straks zal ik u de hierop betrekking heb bende bescheiden tonen, evenals haar ove rige bezittingen, die gevonden werden door het naarstig speuren van Samuel Floyd, het hoofd van de politie te Bayside. Ongeluk kigerwijs is deze huisbewaarster, Lucy Nor ton, zelf ook overleden en wel onder om standigheden, waarover ik u geen oordeel zal vragen. U zult vernemen, dat een po ging werd gedaan om niet alleen het lichaam van die jonge vrouw te verbergen en zelfs te vernietigen, maar ook haar per soonlijke bezittingen. We beschikken over bepaalde gegevens, die er op wijzen dat een bepaald individu als schuldig aan deze misdaad moet wor den beschouwd. Deze gegevens zult u uit de mond van de diverse getuigen vernemen en daarna dient u te beslissen, of tegen de betrokkene al dan niet een vervolging dient te worden ingesteld. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6